VIDEO Ministrul Apararii, Mircea Dusa: Un avion militar romanesc incarcat cu ajutoare umanitare pentru civili sirieni a zburat acum 4 zile la Damasc

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 iulie 2013, 19:04 Actualitate | Esenţial


Ministrul Apararii, Mircea Dusa, a declarat, sambata, la Antena 3, ca un avion militar romanesc incarcat cu ajutoare umanitare pentru civili sirieni - imbaracaminte si alimente - a zburat acum 4 zile la Damasc. Ministrul Apararii a confirmat o informatie in acest sens difuzata de Antena 3 care cita televiziunea siriana. Antena 3 sustine ca Omar Hayssam s-ar fi intors in Romania la bordul acestui avion, informatie neconfirmata de ministul Apararii.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4541 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    avionul e singura contributie a guvernului USL (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 19:50)

    Gryphus [utilizator]

    Presedintele Basescu e comandatul SUPREM al armatei romane...un avion spartan al armatei a zburat in Siria cu ajutoare si s-a intors cu Hayssam.

    intrebarea e cum a ajuns Hayssam la aeroport si in avion... a fost predat de presedintele Siriei Bashar al -Assad sau a fost extras de agentii SIE fara stiinta statului sirian?!
    • -3 (11 voturi)    
      L-au predat (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 21:31)

      Kepler [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      rebelii. E singura explicatie...
      • +6 (10 voturi)    
        nope (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 23:34)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

        nu are cum.
        Era intr-o inchisoare sub control guvernamental si rebelii au venit pe sub nasul reprezentantilor guvernului sirian?
        Esti "tare"!
      • +6 (12 voturi)    
        Nu l-au predat rebelii (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 23:34)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

        Nu mai induceti lumea in eroare cu ipoteze fanteziste.
        • -2 (2 voturi)    
          a venit singur in Romania, naivilor! (Duminică, 21 iulie 2013, 1:33)

          Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Haisam este pe mana cu base.
          Chestia cu rapirea au aranjat-o impreuna.
          base l-a facut scapat (ca-l avea la mana cu dosarul afacerilor de la noi), a aparut ca mare erou salvator, au impartit banii de rascumparare.....win-win.
          Acum vine continuarea....Haisam este la instruire, invata noul rol....scenariu Basescu.
          Stim deja ca se pregatesc bombe la adresa USL....."unii nu vor dormi bine"....astia de unde stiu ce va da in gat Haisam?
          Pai stiu pentru ca ei au hotarat!
          Haisam este doar un actor bine platit.
    • +5 (9 voturi)    
      Hayssam nu s-a intors la bordul avionului acela (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 23:32)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Aeroportul din Damasc este practic o baza militara, fiind unul din locurile cel mai bine pazite din Siria. Daca cineva crede ca Romania este capabila sa treaca nedetectata o persoana prin centurile de securitate ale aeroportului atunci este naiv.
      • -2 (2 voturi)    
        Hayssam predat tacit de presedintele Siriei (Duminică, 21 iulie 2013, 1:30)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Omar Hayssam a fost in fapt predat tacit de presedintele Siriei.
        Aparent, o operatiune speciala romaneasca clandestina l-a capturat si adus la Bucuresti cind de fapt Hayssam a fost pur si simplu ridicat cu ajutorul unor agent secreti sirieni in urma unei intelegeri directe Basescu - Al Assad.

        Hayssam era in libertate (nu neaparat in Siria) si a fost aparent prins de agenti romani. Hayssam insusi s-a trezit ridicat de romani si adus la Bucuresti, altceva el nu a vazut, insa acei agenti au avut tot sprijinul presedintelui Siriei care nu va recunoaste niciodata ca de fapt l-a predat pe Omar Hayssam.
    • -1 (13 voturi)    
      E da, a fost extras de Sfântul Duh... (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 23:51)

      Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Băi băieții de părculeț, aveți un pic de milă și înțelegeți că sirienii au închisori- unde stau comandanți ai armatei rebele, dizidenți, etc. N-au posibilitatea să intre într-o închisoare din aia CIA- care i-ar elibera pe dușmanii lui Basshar. Nu intră Mossad-ul- care și-a pierdut câțiva agenți foarte buni spânzurați în piața din Damasc- și Mossad-ul nu e agenția să nu intervină când poate. Și uite că SIE- ha,ha,ha...dacă vreți să vedeți filme cu Rambou, uitați-vă la Băselu I cu sonorul tăiat.
      • +6 (12 voturi)    
        Dar daca vredeti sa vedeti filme cu prosti.. (Duminică, 21 iulie 2013, 0:57)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

        uitati-va la Poanta 1-ul; lasati sonorul sa mearga, aici e tot farmecul ...
  • +21 (27 voturi)    
    acri strugurii (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 19:57)

    Tomis [utilizator]

    Dat fiind ca recuperarea lui Hayssam este clar victoria lui Basescu, Haznaua3 (si toti muncitorii ei, vorba unui puscarias) se grabesc sa o torpileze in vreun fel sau altul doar ca sa dea in marinar, chiar daca asa fac rau si Romaniei. Ce jigodii.
    • -9 (13 voturi)    
      Strălucitule... (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 23:53)

      Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

      Poate ne explici cum torpilezi România dacă spui că președintele ei e un idiot într-un costum murdar, care arată parcă luat de pe mort- și că pe lângă Băselu- teroristul de la Iași e o superinteligență și un om normal...
      • +8 (10 voturi)    
        Nestralucitule... (Duminică, 21 iulie 2013, 0:59)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

        ...dar mortul de care costum avea: curat sau murdar?
        • -2 (2 voturi)    
          Păi voi știți... (Duminică, 21 iulie 2013, 13:16)

          Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Că eu dau de Băsescu când zappez după Top Gear. Studiați-l, mirosiți-l, gustați-l. E dintre voi, pentru voi, exact la același nivel...
      • +4 (4 voturi)    
        Corcodel, ia.. (Duminică, 21 iulie 2013, 8:43)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

        pune/l pe dusa sa rosteasca... confidentialitate!
        Asta doar asa, ca sa vezi cat de proati sunt cei vomati de mine si votati de tine!
        • -3 (3 voturi)    
          AI cam multe pretenții, nu ? (Duminică, 21 iulie 2013, 13:18)

          Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          Discută dragă direct cu Dușa- și puneți-vă de acord. IUbiți-vă pe tunuri. Dacă l-ai vomat, înseamnă că l-ai și înghițit. Oops. De tot, sau numai până la...
          • 0 (2 voturi)    
            Pana la.... il luati voi mereu! (Duminică, 21 iulie 2013, 21:28)

            , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

            Doar puneti botul de dinainte de alegeri, iar acum sunteti in transa cu el... luat!
            Singura senzatie pe care o pot avea este sa VOMIT pe voi si pe cei votati de voi!
            Asa iti este mai clar?
            Sau trebuie sa iti desenez?!
      • +3 (3 voturi)    
        draga kroko (Duminică, 21 iulie 2013, 13:26)

        Tomis [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

        Haznaua 3 si USL se chinuie sa dezvaluie cat mai multe informatii care ar trebui sa ramana confidentiale doar ca sa provoace probleme Romaniei pe plan extern, si prin urmare sa poata spune "uite ba ce ne-a facut Basescu, daca nu se chinuia sa-l aduca pe Omar stateam mult mai bine".

        Bineinteles ca problemele nu ar aparea (sau ar fi mult diminuate) daca uslamistii si muncitorii lui felix si-ar tine gura cu privire la subiectul asta dar ei n-au nici un interes pentru ca vor sa dea in marinar, si nici la tara lor nu tin.
        • -1 (3 voturi)    
          Da, să ne jucăm de-a agenții secreți... (Duminică, 21 iulie 2013, 20:12)

          Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

          Sigur, dacă ai în cap numai poze cu Băsescu e cam greu să gândești de unul singur. Dacă nu- și faci un pic uz de micii neuroni cenușii vei descoperi cam aceleași concluzii- care nu au nici un otiv să rămână secrete:
          1. Hayssam era în pușcăria siriană- a spus-o președintelee Siriei, ceva mai credibil ca dl.Băsescu;
          2. Siria e văzută nașpa de toată Europa civilizată. Că Europa civilizată greșește- e altă discuție. Dar nici un serviciu secret occidental nu te-ar ajuta să duci ”ajutoare” la Damasc. Ei trimit ”ajutoare” rebelilor.
          3. Dl.Al-Assad nu este nici Mama Tereza și nici culmea carității .Hayssam a costat ceva statul român- bani sau armament.
          Ceva secret care să dăuneze României, până aici ? Dacă Băssilă I-ul nu trâmbița că l-a adus pe Hayssam- nu erau interesați nici occidentalii- pentru care e nasol dar dacă nu e oficial nu există- până când nu dă Băse din tur ”A fost o operațiune neautorizată...”.Era beat și se credea Rambou...
  • +11 (13 voturi)    
    Oare mai era care nu se prinsese? (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 20:23)

    predel [utilizator]

    Base a spus deja exact ce "nu confirma" fara a-l intreba nimeni.

    Ca nuanta nu a spus si ce "nu neaga". Doar pentru cine are urechi...
  • +15 (17 voturi)    
    Fabulos (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 20:41)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    Gargara USL-ului este "cu tinta". USL-ul este pro-rus. E posibil ca despre operatiune sa fi stiut si occidentalii, iar ei ar fi dorit sa ramana secreta treaba. Suntem membri NATO, ai UE. Acum vin astia si incep sa dea pe goarna tot. a.i. sa ne pierdem credibilitatea. "In voi nu avem incredere." Punct.

    Ponta se pricepe numai la promisiuni populiste. Cand vine vorba despre lucruri serioase, se comporta ca un copil fara minte. Cancelariile occidentale cred ca se crucesc. "Probabil ca presedintele a vrut sa spuna ca nu a fost autorizata de alt stat, dar de Romania a fost autorizata." Pai normal, bai pontanacule, ca a fost autorizata de Romania, in puii mei. Ca doar nu au facut-o de capul lor oamenii aia. Serviciile mai fac lucruri si fara sa ceara voie de la alte state cu care nu suntem in vreo alianta.

    Dusa este un cretin. Nu poti, ma, sa taci? L-ati adus pe ala si gata. Nu trebuie sa apara nimeni sa isi aroge meritele pentru succesul operatiunii. Las-o asa. Nu va puteti abtine, nu? Trebuie sa spuneti ca a fost totul legal. Rht. A fost legal numai zborul umanitar si atat.
    • +9 (11 voturi)    
      e sigur (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 21:43)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui Jimmy Hoffa

      Ca de obicei trebuie citit printre rânduri. Sunt sigur că aici au conlucrat mai multe servicii aliate, foarte probabil și Mossad. Acțiunea "împușcă mai mulți iepuri". Dă frisoane prietenilor Hasamului, mafia filo-rusă. Dar le arată indirect rușilor că nu suntem chiar a cincea roată la căruță. Oricum este o acțiune de nota 10, felicitări celor care au contribuit și care, foarte probabil, vor rămâne necunoscuți...
      • 0 (6 voturi)    
        mossad? (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 23:10)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

        ai cum naiba ti-ai dat seama de asta?
        Ce are de a face cu Hayssam?
      • -6 (8 voturi)    
        Au participat și extratereștrii... (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 23:55)

        Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

        Că Mossad-ul săracu n-are treabă cu compunerea ”Băse răpește un om”. Ei chiar se ocupă de activități serioase, nu de băsețogării....
        • +9 (9 voturi)    
          Sigur au fost extraterestrii... (Duminică, 21 iulie 2013, 1:00)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

          De altfel acesti extraterestrii te-au si lasat pe tine inapoi, dupa rapire si "proba"...
      • +2 (2 voturi)    
        pe la CIA (Duminică, 21 iulie 2013, 11:24)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

        Hayssam a fost recuperat de CIA prin rusi (Patrusev!!), a ciripit ce trebuia si a fost predat romanilor. Asa ca tremura pantalonii pe PSD caci marinarul mai are acum in mana fitilele de la cateva dosare-bomba.
    • -3 (7 voturi)    
      Iar te-ai trezit cu mâna-n oliță ? (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 23:54)

      Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui Jimmy Hoffa

      Taică, occidentalii ar publica pe prima pagină din toate ziarele dacă cineva ar reuși să ia un om dintr-o închisoare siriană. N-au reușit și n-o să reușească.
      • +8 (8 voturi)    
        Dar cine a spus (Duminică, 21 iulie 2013, 0:31)

        Jimmy Hoffa [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

        ca Hayssam era in inchisoare? Cine a spus macar unde era? Stii tu ca era in inchisoare? Tinad cont de reactiile usl-istilor la problema Hayssam, nu m-ar mira sa apara o miscare "Free Omar" doar ca USL sa fie impotriva lui Base. "Base a rapit un om"?!?! Se pare ca in capul tau este continutul olitei pe care ai mentionat-o.
      • +6 (8 voturi)    
        Muica.. (Duminică, 21 iulie 2013, 1:01)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

        ...cine ti-a spus tie ca a fost luat dintr-o inchisoare siriana?... Poanta?
        • +1 (1 vot)    
          Nu luminăția ta... (Luni, 22 iulie 2013, 0:14)

          Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Hayssam era liber- în mijlocul sirienilor care se omoară ca la balamuc. Nevrednicul Basshar- minte ca un porc când spune că Hayssam era închis. El era liber și a fost capturat de agentul Gigilă. Condus de vajnicul Coldrea.
  • +7 (7 voturi)    
    O "mica" eroare..... (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 20:49)

    Cadillac [utilizator]

    Pilotii au avut misiunea sa ridice un "pachet" din Siria.

    ( Mi-a placut 'gogoasa' cu ..."ajutoare umanitare"...!!! )
  • +6 (6 voturi)    
    iarna nu-i ca vara... (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 21:15)

    shortlist [utilizator]

    ca daca ar fi fost iarna, Dusa ar fi zis c-a fost sania lui Mos Craciun.
  • +2 (2 voturi)    
    cerem lamuriri (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 22:47)

    capitan [utilizator]

    În ce constau aceste "ajutoare umanitare"? Nu ni se spune : conserve, paturi, îmbracaminte? Sau bani ?!?
    • -4 (6 voturi)    
      Lova-lova, lova-lova... (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 23:57)

      Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui capitan

      Că mult îi trebuie lui Bashhar ajutoare umanitare...dar atenție ! - ăia care au nevoie de ajutoare umanitare sunt în Turcia, Iordania, etc.- în lagăre de refugiați- e prima dată când aud de ”ajutoare umanitare” la Damasc- și sunt curios ce fel de arme (a se citi jucării pentru copii) a trimis Băselu ...cumva componenta electronică pentru S-300 ?
      • +4 (6 voturi)    
        Pai cum? (Duminică, 21 iulie 2013, 1:03)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

        A trimis Baselu arme? Parca Poanta spunea ca a gestionat toata treaba si doar el si cu Dusa au semnat. Deci Poanta le-a trimis arme.. Mai femeie: ai mai grija ca dormi in post!
        • -1 (1 vot)    
          Da contează ? (Duminică, 21 iulie 2013, 13:12)

          Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Principalul e că l-au schimbat pe Hayssam pe ceva. Câștigă la puncte Basshar al Assad.
      • +3 (3 voturi)    
        pai nu era DUsa si Ponta? (Duminică, 21 iulie 2013, 11:26)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

        nu ei au trimis avionul? nu asta au declarat?
  • -2 (8 voturi)    
    Câtă lova- lova ? (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 23:48)

    Krokodilul Chichiricios [utilizator]

    Dacă niște armament modern sau niște milioane de Euroi (că nu suntem totuși proști să credem că Hayssam a venit mocca ) înseamnă ajutoare umanitare sunt dispus să las și eu un avion- mai dgrabă o dronă- să-mi aterizeze pe balcon. Dau la schimb cunoscutul administrator, terorist de scară...
    • +4 (6 voturi)    
      Da, noi avem armament modern... (Duminică, 21 iulie 2013, 1:06)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

      ... nu gluma. Poate ca au negociat si au primis arma super moderna Krokodilul Chichiricios... Intreaba-l pe Poanta mai, ca el stie tot.
      • -1 (1 vot)    
        Pentru sirieni, e OK... (Duminică, 21 iulie 2013, 13:11)

        Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        AK 47 românesc care se blochează după 60 de focuri. Îl foloesc după ca măciucă.
  • -1 (1 vot)    
    Câte teorii! :) (Duminică, 21 iulie 2013, 7:49)

    Garett [utilizator]

    Până la urmă cel mai plauzibil au fost niște simple negocieri de genul "Vreți ajutoare? Ok, îl vrem la schimb pe Haysam!". Iar sirienii au calculat pur și simplu că e mai rentabil să-l dea! Fără teorii ale "constipației", fără "filme cu Rambo" sau "operațiuni neautorizate"! Că i s-a părut unuia mai cool să facă un film cu James Bond pe chestia asta taman când se punea în discuție "utilitatea" serviciilor secrete spune mai multe despre personaj decât despre operațiunea în sine, care probabil a fost chiar banală.
  • +1 (1 vot)    
    Știm și ce i-a dat Băse lui Assad... (Luni, 22 iulie 2013, 0:24)

    Krokodilul Chichiricios [utilizator]

    Americanii nu sunt chiar așa de proști cum își închipuie unii. S-au cam lămurit că ”primăverile arabe” sunt nașpa pentru interesele lor în regiune- chiar dacă a trebuit să moară niște oameni la Tripoli. Așa că nu s-au aruncat să facă război cu Assad- așa cum le-au cerut unii europeni mai cu interese. Și-a venit șeful CIA, și-a venit șeful FSB...americanii i-au transmis lui Assad că dacă nu face nasoale îl lasă să-și recâștige țara- și spaima cea mai mare a sirienilor legaliști e de atacul aerian. Așa că au cumpărat S-300 dar rușilor nu le prea convenea să se strice cu UE- și au zis că-l fac funcțional la anul. Acuma e cam târziu, mai ales că unii precum turcul Erdogan- vor să facă și ei puncte- și ar putea să-și trimită aviația să lovească fără acordul Nato. Așa că în avion au fost niște tehnicieni ruși plus modulul de comandă al S-300- care devine funcțional ca să potolească alte avioane- să-l deranjeze pe dl. Assad. Totodată cooperarea ruso- americană ține niște chei ale sistemului- care deschid culoare de acces pentru US Air Force dacă Assad depășește limitele. Pentru că toate astea trebuiau să poarte un nume- li s-a zis ”Operațiunea Băse”. Care n-avea ce să obțină de la Assad că sirienii n-au petrol și nici altceva de dat- așa că l-a dat pe Hayssam. Numai că Băse nu putea să meargă pe șestache- și a dat din trâmbițoi...