Dezbatere HotNews.ro: Ce modificari ati face la Codul Rutier?

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 7 mai 2013, 14:26 Actualitate | Esenţial




Guvernul a anuntat ca vrea sa inaspreasca sanctiunile rutiere din cauza numarului mare de accidente. Premierul Victor Ponta a spus ca intentioneaza sa elimine problema contestatiilor si ca si-ar dori ca noua Constitutie sa prevada posibilitatea confiscarii automobilelor si motocicletelor ca sanctiune pentru abateri rutiere grave. HotNews.ro va propune sa raspundeti cu argumente la urmatoarele intrebari:
  • Care sunt situatiile in care actualele sanctiuni ar trebui inasprite si in ce sens (amenzi mai mari, suspendarea permisului, dosar penal)
  • Cum poate fi rezolvata chestiunea aplicarii legii, insusi premierul admitand ca lipsa autoritatii este o problema?
  • Este nevoie de o selectie mai dura la acordarea permiselor de conducere si cum poate fi realizat acest lucru?
  • Ce exemple de bune practici ar trebui sa imprumute Romania din legislatia altor tari?






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9259 vizualizari

  • +47 (53 voturi)    
    Doar asta se mai poate face: (Marţi, 7 mai 2013, 14:39)

    cosmin2005 [utilizator]

    Din pacate nimic nu se poate face, doar sa schimbam populatia cu totul. Un EXEMPLU graitor: Am intrat cu autoturismul (inmatriculat afara) pe la Nadlac. Pe drumul pana la Bucuresti am incercat sa merg conform restrictiilor de viteza (plus 5-10 km marja). Am fost claxonat, flashuit holbat de catre majoritatea (camioanagii, cascarabetisti, familisti obositi sau nu, capsunari, bastinasi, cocalari, gabanisti) fara exceptie.CONCLUZIA: SUNTEM CU TOTII NISTE PRIMITIVI. Asta este. Nu mai e loc de nici un comentariu. De asta se intampla toate nenorocirile. Visam sa traim ca in Germania da fiecare dintre noi sa ne comportam in continuare salbatec precum in Romania. Sa-i smecherim pe restul fraierimii care se comporta nemteste. Nu?
    • +16 (24 voturi)    
      soferi (Marţi, 7 mai 2013, 15:36)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui cosmin2005

      Ai dreptate dar se poate rezolva prin controale mai stricte, radare peste tot. Adu-ti aminte, cand s-au instalat in localitati si pe DN1 primii care au protestat au fost ... ziaristii. Ar trebui ca si justitia sa fie mai atenta, acum accepta toate contestatiile, aproape automat. Nu mai vorbesc de pedepsele prea usoare. Cand omori 3 oameni incalcand regulile de circulatie nu se incadreaza la "omor in culpa" si nu se condamna cu suspendare !
      • -13 (21 voturi)    
        ai si tu dreptatea ta, dar ... (Marţi, 7 mai 2013, 15:56)

        dnicu [utilizator] i-a raspuns lui codrean

        dar eu de la Nadlac la Iasi as avea de condus 10 ore (conform google maps) incontinuu ... cu tot cu pauze ajung pe la 12-13. Asta in conditiile in care as merge perfect legal.

        Ti se par normali oameni care in fiecare zi trabuie sa mearga in conditii de genul asta?
        • +24 (32 voturi)    
          Legea este corecta dle D. Nicu (Marţi, 7 mai 2013, 16:44)

          Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui dnicu

          fiecare problema are solutia ei, a amesteca tot si da vina la comun este o modalitate falsa de a rezolva problemele !!

          1. Cand mergi cu mai mult de 20 km/h fata de viteza legala (mai ales in localitati) esti UN CRIMINAL !
          In Romania este generalizata LIPSA REDUCERII VITEZEI LA TRECERILE DE PIETONI, si chiar exista o sumedenie de cazuri (vazute cu ochii mei) cu DEPASIRI a autoturismului oprit la trecere, "pe dreapta" si apoi trecut prin fata pietonilor !!

          Asemenea soferi in Romania sunt mult, si sunt niste criminali !

          A acuza ca nu ajung in timp NU ESTE O SCUZA. Nu exista infrastructura, aceasta este vina principala, dar nici asta nu este o scuza pentru a te comporta precum UN CRIMINAL.
          • +24 (24 voturi)    
            Trecerile de pietoni (Marţi, 7 mai 2013, 19:48)

            Serban. B [anonim] i-a raspuns lui Ed___

            Sunt sofer, sunt si pieton. Se parcheaza intr-o nesimtire aproape de trecerea de pietoni. Ca sofer nu vad ca cineva e sa se angajeze in traversare, ca pieton nu vad masina care se apropie... daca vreodata ii zici ceva unuia din soferii astia sar la bataie la tine. cred ca trecerea de pietoni ar trebui sa fie vizibila integral de la 50 m de catre soferi.
            • +15 (15 voturi)    
              legea scrie clar (Marţi, 7 mai 2013, 21:52)

              Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Serban. B

              ca parcarea la mai putin de 25m de trecerea de pietoni, tocmai ca sa ai vizibilitate, asa este si nici la mai putin 5 m de intersectie (nu de centrul intersectiei !!)

              dar vina aici este INTEGRAL AL POLITIEI RUTIERE ROMANE care deroga aceasta responsabilitate politiei locale PROST PLATITA (si angajatii .... mai slabi decat politistii "adevarati") si care isi face PROST TREABA !
              • -5 (5 voturi)    
                propunere pentru codul rutier (Miercuri, 8 mai 2013, 11:15)

                levierul [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

                propunerea mea pentru codul rutier este sa ii impuscam pe toti ministrii transporturilor dinainte si de dupa revolutie. Sunt singurii vinovati de faptul ca nu exista macar un drum cu doua benzi pe sens care sa traverseze muntii Carpati. NICIUNUL! Codul rutier trebuie abrogat, deoarece nu avem unde sa il aplicam. Nu avem drumuri, nu avem parcari, nu avem decat obligatii fata de un stat pe care nu il mai recunoastem ca fiind al nostru.
          • -1 (11 voturi)    
            contraventie (Marţi, 7 mai 2013, 21:28)

            Thheo [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

            In acest moment depasirea cu 20km/h si mai sus se numeste contraventie si se sanctioneaza cu atare. Un act criminal este altceva si doar asa sa spunem cuvinte mari ca sa impresionam nu cred ca ajuta. In primul rand pentru a considera o infractiune depasirea cu 20km/h peste viteza legala ar trebui sa sustii cu niste argumente tehnice si juridice cum s-ar putea ajunge la incriminare.. astept cu interes o motivatie.
            • +6 (8 voturi)    
              nu cred ca viteza e problema (Miercuri, 8 mai 2013, 10:09)

              jescu [utilizator] i-a raspuns lui Thheo

              Diferenta la noi fatza de vest in materie de viteza e ca la ei oamenii nu sunt pusi repetat in fatza unor grele decizii psihologice, in care la noi majoritatea cedeaza psihic si depasesc viteza. La noi daca vrei sa te deplasezi 200 de kilometri trebuie sa treci prin zeci de localitati, iar daca treci noaptea nu gasesti nici macar un caine pe strada. Sa spunem ca mergi cu 50 km/h si dupa primele 10 localitati in care nu vezi pe nimeni pe strada noaptea, te gandesti ca e sigur sa mergi si cu 80 km/h. Problema e ca drumurile europene sa ocoleasca localitatile, si oamenii sa nu mai fie pusi in situatia sa cedeze psihic.

              Mai trebuie sa existe si bun simt. De pasti pe E70(Alexandria-Bucuresti) era coada de masini intinsa pe 30 de kilometri, care mergea bara pe drum european cu 1 banda pe sens. Extrem de multi soferi desi stiau situatia incercau sa mearga pe contrasens iar la aparitia unei masini venind din contrasens reintrau pe banda normala, determinau toata coloana sa franeze. Destul de multi au avut o lipsa imensa de respect fatza de ceilalti participanti la trafic, si erau si oameni foarte bogati, cu masini scumpe, considerati mai educati. Poate studierea codului bunelor maniere la scoala nu ar strica.
              • +5 (5 voturi)    
                Aveti dreptate. (Miercuri, 8 mai 2013, 11:29)

                eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui jescu

                Poate ca inainte de modificari drastice ale codului rutier ar trebui sa fie acordata mai multa atentie infrastructurii nationale de sosele.
                Cred ca ordinea fireasca ar fi ca implementarea masurilor din alte tari sa aiba loc in momentul in care si drumurile de la noi vor fi ca la ei.
                Pana atunci eu unul as cauta o masura care sa responsabilizeze la modul serios pe cei care au grija de soselele noastre. As merge pana la pedepse penale in situatiile grave in care se dovedeste ca starea drumurilor a fost cauza unor accidente grave.
                Poate in felul acesta vom avea si noi sansa sa numai avem sosele facute de mantuiala.
              • +1 (9 voturi)    
                ..viteza e o problema.. (Miercuri, 8 mai 2013, 11:37)

                akillies [utilizator] i-a raspuns lui jescu

                .. tu nu ai vazut ca au fost cel putin 2 accidete rutiere, mortale, din cauza ca cetateanul turmentat(sau nu) se deplasa pe mijlocul benzii, noaptea, in localitate, iar soferul(probabil ghidat de aceleasi principii ca si tine), nu a avut timp sa franeze si sa evite un accident.
                Noaptea viteza trebuie redusa, mia ales in localitati: nu conteaza ca e de regula pustiu, e mai bine sa gandesti preventiv si sa eviti accidentul, decat sa patesti asa un necaz si sa nu mai ai curaj sa te apropii de masina apoi..
                In ambele cazuri era vina pietonului, dar asta nu scapa niciun sofer de cosmaruri si de gandurile care incep cu "daca.." si "poate.."
                • +1 (3 voturi)    
                  ai dreptate, dar nici extremism ... (Miercuri, 8 mai 2013, 16:36)

                  jescu [utilizator] i-a raspuns lui akillies

                  Am dat doua exemple, primul despre depasirea vitezei legale pe drumurile europene prin localitati.Trebuie sa stii si limitele, nu depasesti viteza pe o strada plina de oameni sau cand vezi cate un betiv noaptea. Totusi daca s-ar pune pedeapsa drastica, n-am fi decat o tzara de frustrati. Probabil ar fi mai multe accidente din cauza unor soferi soferi care n-ar fi intr-o stare psihica nu foarte buna... siliti sa mearga ore intregi pe drumuri pustii cu 40 km/h.

                  Al doilea exemplu, tine de educatie. Intai trebuie incercat cu educatie (emisiuni la TV, panouri pe strada, educatie scolara, grile despre moralitate la examenul pentru soferi) dupa aia cu pedepse rezonabile. E pacat ca se intampla dar daca copii tai gresesc ii bati cu paru' sau le explici ce nu e in regula si eventual vii cu o mica pedeapsa ? Si daca copiii repeta greseala, ii bati totusi cu paru' ?
          • -1 (7 voturi)    
            Draga Ed, (Miercuri, 8 mai 2013, 9:25)

            Ponta [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

            Criminal este acea persoana care intr-adevar a omorat pe cineva.
            Daca nu stii sensul cuvintelor, incearca sa folosesti fraze cat mai simple.
            • +4 (6 voturi)    
              draga Ponta.. (Miercuri, 8 mai 2013, 11:55)

              akillies [utilizator] i-a raspuns lui Ponta

              ..criminal e si acela care risca viata celorlalti participanti la trafic, pentru satisfacerea unor nevoi personale(ii place viteza, adrenalina,/ are o urgenta in nustiu ce localitate, la servici/are masina smechera si poate evita un accident/ e tanar si ii fierbe singele in vine/ etc.).
              Legile(in general) au aparut pentru ca au existat cazuri ce au impus aparitia acelor legi, altfel ne dadeam si acum cu bata in cap ca sa stabilim cine are "mai multa dreptate".
        • +20 (26 voturi)    
          alt caz aberant (Marţi, 7 mai 2013, 16:46)

          Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui dnicu

          2. Cand dl Cosmin conduce cu maximul vitezei legale (NU viteza legala !! ci MAXIMUL vitezei legale ! asa este corect) atunci NIMENI NU IL POATE FORTA sa accelereze, sau sa incalce legea !
          Daca esti in spate si dau flashuri nu ai decat sa ma depasesti pe contrasens ca un nebun, sau sa iti iei avion !

          In localitate, daca un om de 50 de ani cu carnet de sofer in regula, fara ochelari si fara probleme de vedere, circula cu 40 km/h este o viteza LEGALA si nu trebuie flashuit sa se dea deoparte !

          Acest lucru aberant se intampla doar in Romania.

          Alt caz care se intampla doar in ROmania, cand esti pe banda 1, si este semafor verde intermitent, esti claxonat sa intri in intersectie sau sa tragi stanga SA INCALCI LEGEA ca sa poata bizonul de roman sa faca dreapta !
          Verde intermitent inseamna DACA SE POATE ! Daca nu, astepti verdele "normal" eliberarea benzii.
          • -2 (28 voturi)    
            Verde intermitent. (Marţi, 7 mai 2013, 17:16)

            dragos_k [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

            Verde intermitent pentru la dreapta inseamna de cele mai multe ori banda rezervata pentru la dreapta (sunt destule locuri in Bucuresti), prin urmare bizon e ala care o tine blocata, desi merge inainte.
            • +4 (18 voturi)    
              Citeste draga Ed___ legea ... (Marţi, 7 mai 2013, 18:30)

              it_s__not_news [utilizator] i-a raspuns lui dragos_k

              Am vazut nenumarate faze in care banda de dreapta era "inainte si la dreapta" si dobitocii ca tine claxonau de zor.
              Eu va ridic degetul si apoi va ignor.
              • -1 (15 voturi)    
                bizonule (Marţi, 7 mai 2013, 21:39)

                gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui it_s__not_news

                asta inseamna sa fii bizon, sa nu te gandesti decat la lege si nu la omenie. esti din ala care daca ei prioritate nu lasi pe nimeni sa intre, nu? la fel, ai dreptate, esti legal. aburitule, inainte de lege exista omenia, spritul legii. faptul ca banda aia e pt facut dreapta ar trebui, daca ai bun simt, sa te faca sa nu o ocupi doar pt ca iti permite legea, nu de alta, dar poate data viitoare vei fi tu cel care vrea sa faca dreapta si banda e ocupata de un bizon ca tine.
                • +6 (8 voturi)    
                  Omenie e sa nu claxonezi. (Miercuri, 8 mai 2013, 10:58)

                  it_s__not_news [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

                  Omenie e sa-ti dai seama ca unii gresesc. Omenie e sa nu sari cu acuza. Omenie e sa nu dai flash-uri pe autostrada.

                  TU imi dai mie lectii de civism? Ha ha ha. Comunismul a dat prea mult nas clasei muncitoare.
            • +19 (23 voturi)    
              sfanta flescaiala legala romaneasca (Marţi, 7 mai 2013, 19:37)

              Gigell [utilizator] i-a raspuns lui dragos_k

              Verde intermitent inseamna ca ai voie sa faci dreapta daca se poate.
              Destinatia benzii este semnalizata in alte moduri.
            • +6 (8 voturi)    
              Corect! (Marţi, 7 mai 2013, 21:05)

              Marian G. [utilizator] i-a raspuns lui dragos_k

              Asa e!
            • +4 (6 voturi)    
              Habarnisti & bizoni. (Miercuri, 8 mai 2013, 10:27)

              dragos_k [utilizator] i-a raspuns lui dragos_k

              Ocazie cu care s-a vazut ca numarul bizonilor si habarnistilor e mai mare decat al omaneilor normali...
          • +3 (5 voturi)    
            alt caz aberant (Miercuri, 8 mai 2013, 8:51)

            HD [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

            DACA SE POATE trebuie inlocuit cu: "Acordarea prioritatii tuturor vehiculelor sau pietonilor care au prioritate in acel moment".
            Toti nesimtitii vor considera ca se poate.
          • +4 (8 voturi)    
            - (Miercuri, 8 mai 2013, 9:00)

            theli [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

            cel mai frecvent insa se intampla ca banda aia sa fie semnalizata ca fiind exclusiv pentru facut la dreapta si este folosita de smecheri sa depaseasca coloana.
        • +18 (22 voturi)    
          PROPUNERI CLARE (Marţi, 7 mai 2013, 16:51)

          Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui dnicu

          A. Montarea de camere de luat vederi in toate intersectiile importante din orase, pentru a verifica daca autoturismele cedeaza prioritate pietonilor, daca reduc viteza la trecerile de pietoni, daca opresc cand au stop, rosu, etc.

          B. radare fixe neaparat pe toate drumurile importante si care au cele mai multe decese din Romanai.

          Cine comenteaza ca, vezi Doamne, a primit 4 amenzi pe DN1, atunci nu are decat sa plateasca de 4 ori. A fost vitezoman de 4 ori sa plateasca de 4 ori.

          Masurile punitive sunt singurele care au efect la romani. Restul sunt povesti.
          Ne plangem ca politia rutiera nu are autoritate dar nu o lasam sa isi exercite autoritatea, tocmai sa nu ne prinda.
          Este o ipocrizie.
          • -7 (11 voturi)    
            nu sunt de acord cu platitul de 4 ori (Marţi, 7 mai 2013, 21:42)

            gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

            scopul amenzii este sa te atentioneze, sa te faca sa iti schimbi comportamentul. daca primesti 100 de amenzi ce s-a rezolvat? un caz tipic e cazul calugaritei care a mers fara rovigneta si a primit amenzi de zeci de ori, daca nu sute, amenzi ce au depasit cu mult valoarea rovignetei. nu poti sa-i dai cuiva amenzi cu duiumul, in aceasi ordine poti sa-i dai de 100 de ori amenda pt fiecare secunda in care el se afla cu viteza excesiva, nu?
            • +5 (9 voturi)    
              mai Gijel de Luxembourg, (Miercuri, 8 mai 2013, 9:44)

              Ponta [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

              Eu ti-as da si 40 de amenzi pentru depasire de viteza fara nici o remuscare.
              Daca ai mai si depasit coloana pe linie continua te-as pune sa platesti astfel incat sa nu-ti treaca ustutrimile cel putin 5 ani, iar daca nu platesti sa ai doua alternative:
              1. dosar penal si puscarie cu executare (2-4 ani);
              2. confiscarea si valorificarea autovehicolului in folosul comunitatii sau sechestru pe avere pana la concurenta sumei de plata.
              Cred ca dupa aceea se potoleste si cel mai smecher de smecher sofer.
            • +5 (5 voturi)    
              eu sunt de acord.. (Miercuri, 8 mai 2013, 11:46)

              akillies [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

              ..sa gresesti e omeneste, sa persisti in greseala e ori necunoasterea legilor(adica suspendare de permis si verificarea cunostintelor pentru recuperarea permisului - examen teoretic, vizita medicala si examen de traseu), ori nesupunere fata de orice lege a bunului simt sau a Statului(si aici fara puscarie nu avem ce discuta).
          • +11 (11 voturi)    
            Raspunderea autoritatilor (Marţi, 7 mai 2013, 22:54)

            mugurel [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

            De acord cu supravegherea video. Este permanenta si poate face diferenta in intersectiile unde se circula pe contrasens sau unde e imperativ sa reduci viteza (pe centura Bucuresti, in zona modernizata)

            Autoritatile trebuie sa fie insa la fel de sever sanctionate si pentru scaparile lor. Faptul ca trecerile de pietoni nu sunt marcate, ca benzile de circulatie nu sunt clare, ca mergi pe un drum cu doua benzi si dintr-o data una dispare (Bulevardul Eroilor-Voluntari http://goo.gl/maps/zcmZt sau DN1 la Campina) sunt tot atatea cauze pentru producerea accidentelor. La fel de grava este si nesanctionarea unor soferi care obtureaza vederea la o trecere de pietoni sau blocheaza traficul pe doua benzi ca sa stea la o terasa cool (vezi Bulevardul Decebal in fiecare seara)

            Asa ca da, sanctionati soferii, dar doar daca sanctionati si pe cei care prin indolenta lor si lipsa de reactie ne pun in pericol pe noi toti.
            • +8 (8 voturi)    
              corect Mugurel ! (Miercuri, 8 mai 2013, 7:06)

              Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui mugurel

              exista cazuri in care drum cu 2 benzi la un moment nu are nici-un marcaj si brusc dupa un timp se termina (se ingusteaza) intr-o singura banda, si cazuri sunt destule.

              ideea e ca un strain cand vede asa ceva isi da seama de idiotenia din Romania.
          • +3 (5 voturi)    
            In legislatia rutiera din Germania (Miercuri, 8 mai 2013, 9:26)

            carat [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

            exista o lege care in cazul abaterilor grave, faptuitorul, pe langa amenda bine meritata primeste si un avertisment de genul *esti idiot ?*
            La trei astfel de avertismente grave, esti considerat iresponsabil si ti se ridica permisul definitiv si nu vei mai avea voie NICIODATA sa mai conduci vre-un vehicol. In cazul in care dupa o astfel de suspendare a permisului esti prins conducand, pe langa amenda mai mult decat usturatoare faci si puscarie. La recidiva, de problemele tale se va ocupa spitalul de psihiatrie. In atari conditii nu-i nevoie sa confisti bunul personal al nimanui. Masina poate fi vanduta sau poate ramane pe viata in garaj.
        • +8 (10 voturi)    
          Adica (Marţi, 7 mai 2013, 23:10)

          Gg65 [utilizator] i-a raspuns lui dnicu

          oameni care zilnic merg de la Nadlac la Iasi?
          Si inteleg ca tie nu ti se pare normal sa mergi legal in aceste conditii...
          Din cauza acestor mentalitati se intampla ce se intampla pe sosele.Fa o comparatie intre viteza medie obtinuta cu respectarea legii si cu nerespectarea ei.Vei fi surpins sa vezi ce mica e diferenta.Daca pui la socoteala de cate ori ai riscat, s-ar putea sa accepti ca o diferenta de cativa km/h nu merita sa-ti risti sanatatea/viata ta sau a celorlalti parteneri din trafic.Fa odata acest experiment!
          • +8 (10 voturi)    
            CG65, ai PERFECTA DREPTATE ! (Miercuri, 8 mai 2013, 9:46)

            carat [utilizator] i-a raspuns lui Gg65

            Pe la inceputul anilor 80, ma intorceam vara de la mare cu TRABANTUL. Soseaua aglomerata, cu o singura banda de mers pe sens, plina de gropi. In dreptul aeroportului Kogalniceanu, un bolid rosu, ce nu mi s-a parut a fi mai inalt de 70 cm, m-a depasit cu o viteza ce nu mi-a permis sa ma dumiresc ce-a fost acea pata rosie. La prima bariera, am vazut. Era un Ferrari cu nr. de Italia. La ridicarea barierei s-a facut iar nevazut, depasind tot, in conditii de maxima insecuritate, chiar mi-am spus ca soferul trebuie sa fie nebun. Mi-am continuat drumul cu 70 - 80 km/ora. Am oprit la un moment dat sa mananc la un restaurant si sa beau o cafea, mi-am continuat drumul cu viteza ce mi-o permitea trabantul. Nu mica mi-a fost mirarea cand, inainte de intrarea in Bucuresti, vad iarasi Ferrariul.
            De ce a trebuit sa riste atat viata lui cat si a celorlalti participanti la trafic daca in Bucuresti a ajuns in acelasi timp cu Trabantul ?
    • +5 (9 voturi)    
      Da, ai dreptate... (Marţi, 7 mai 2013, 15:51)

      Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui cosmin2005

      Ma intorceam prin Ungaria spre Romania, mergand cu limita de viteza pe autostrada... Am lasat destule masini "straine" in urma (cu numere de Italia sau Spania).
      Ghiciti va rog ce masini m-au depasit intre Oradea si Alesd (eu mergand in continuare cu respectarea limitelor de viteza?

      P.S. "Limita de viteza" a se citi " + 5..10 km/h"
    • -1 (21 voturi)    
      si reversul (Marţi, 7 mai 2013, 16:17)

      catelu [utilizator] i-a raspuns lui cosmin2005

      Adevarul e ca niste capete de creta au fixat si limitele de viteza complet aiurea. Sunt sate lungi de peste 5km, unde nu vezi o casa la mai putin de 100m de sosea si limita de viteza e 50km/h. Sunt sosele cu 4 benzi unde limita de viteza e 60km/h. Zonele de restrictie la 30km/h sunt la tot pasul, si marea majoritate sunt fara nici un motiv.
      In vest, restrictiile sunt puse cu cap si poti circula legal fara probleme. Daca ai de mers departe, poti alege autostrada. Daca mergi pe drumuri nationale limitele sunt bine gandite pe fiecare sector de drum.
      • +15 (17 voturi)    
        Incorect (Marţi, 7 mai 2013, 16:57)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui catelu

        limita de viteza este corect pusa pe portiunile de drum, una din PRINCIPALELE probleme este INFRASTRUCTURA:

        1) pentru ca de exemplu pe un drum national cu o singura banda pe sensul de mers, datorita diferitelor tipologii de autovehicole (TIR-uri, autoturisme, de exemplu) esti nevoit sa faci depasiri, dar cum incarcarea drumul este mare DEPASIRILE DEVIN EXTREM DE RISCANTE !!
        Si de aici decesele in prostie.

        Daca principalele drumuri din Romania ar fi 2 benzi pe sens, si deci posibilitatea de a circula si a avea TIR-uri pe prima banda si alte masini lente, si o banda de viteza, altfel ar sta treaba.
        Nu trebuie neaparat autostrazi.

        2) pentru ca au o singura banda de mers, drumurile duc mai putine masini ca si capacitate, daca ar avea doua benzi de mers capacitatea ar fi dubla si traficul mai lejer - posibilitatile de accident mult reduse !

        Dovada - accidentele multe pe drumurile nationale cu o singura banda si multe curbe sau foarte circulate/ incarcate (zona Deva, Orastie, 2B - Buzau)
        • +11 (11 voturi)    
          de acord cu 2 benzi pe sens (Marţi, 7 mai 2013, 23:52)

          phane [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

          Sunt de acord ca ar ajuta foarte mult 2 benzi pe sens - uitati-va la E85, asa ciudat cum e el cu o banda jumate, tot e mai sigur decat Valea Oltului, de exemplu. Ne chinuim atat sa facem autostrazi, ne apucam de zece ca deh, tre sa manance toata clientela, si apoi mai inauguram un kilometru aici, doi acolo, plus mai platim si penalitati. Ar fi interesant de studiat cate drumuri puteau fi "upgradate" la doua benzi din banii astia aruncati pe fereastra.

          Pe de alta parte, cred ca o solutie pentru unele destinatii ar fi si legaturi mai bune cu CFR-ul; de exemplu, daca ai avea trenuri rapide si autobuze decente pe Valea Prahovei, ar deveni cam inutila masina. Iarna cel putin trenul mi se pare de departe de preferat. Mai putine masini, iar, mai putine accidente.
          • +2 (4 voturi)    
            exact (Miercuri, 8 mai 2013, 10:51)

            Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui phane

            exemplul cu drumul E85 vs Valea Oltului este chiar concludent.

            ar fi propunerea C) drumuri nationale/europene cu cel putin 2 benzi pe sens.

            Nu trebuie modificat deloc Codul Rutier, care este cu puncte de penalizare (nu priveste cu ura sociala fata de bogati) ci pur si simplu aplicarea acestor cerinte A), B) si C)

            Multa lume spune ca INAINTE DE AUTOSTRAZI in ROmania ar fi fost necesare drumurile cu 2 benzi pe sens (expres).


            PS: nu inteleg lumea ce se tot plange de DN1 cand au moaca o autostrada paralela cu DN1 !!!!

            Ce nu as da ca autostrada aceasta TOTAL INUTILA SE PARE sa nu fi fost construita si sa fi fost construit ceva Craiova-Pitesti macar (nu sunt din Craiova).
            • +2 (2 voturi)    
              scuze pentru (Miercuri, 8 mai 2013, 12:48)

              Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

              "care este" :)
      • +6 (10 voturi)    
        TOTAL gresit.... (Miercuri, 8 mai 2013, 8:15)

        Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui catelu

        1 Faptul ca nu VEZI o casa mai aproape de 100 de metri,asta nu inseamna ca ai dreptu' sa fugi ca la monte Carlo !!!!!

        2 Faptul ca semaforul este verde, asta nu inseamna ca nu trebuie sa ne asiguram ca un 'jiji' nu 'vine' pe ROSU !!!!!!

        3 TOATE, sau mai bine-zis MAJORITATEA indicatoarele de circulatie - fie rominesti, fie chinezesti, fie americane sau rusesti - sint puse ACOLO cu un scop si care - fie ca ne place sau nu - TREBUIE sa le respectam!!!!

        Este un 'mic' pas pe drumul catre civilizatie.....
    • 0 (4 voturi)    
      Ti-as raspunde (Marţi, 7 mai 2013, 17:26)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui cosmin2005

      dar daca recunosti si tu ca esti primitiv , ce rost mai are?
    • +6 (6 voturi)    
      Doar asta se mai poate face: (Marţi, 7 mai 2013, 19:01)

      k7 [utilizator] i-a raspuns lui cosmin2005

      ....atata timp cat in Romania "nea gheorghe" vorbeste cu prietenul intr-o intersectie iar salvarea cu girofarurile si sirenele in functiune nu putea trece....inclin sa-ti dau dreptate...
    • +14 (14 voturi)    
      Orientali (Marţi, 7 mai 2013, 19:58)

      miclos [utilizator] i-a raspuns lui cosmin2005

      Numarul masinilor este in continua crestere. Soselele au ramas la fel. In varianta mai degradata.
      Toate trotuarele din Bucuresti sunt ocupate de masini iar pietonii circula haotic pe strada.
      Taximetristii sunt de departe cei mai slabi conducatori auto. Si cei mai tupeisti.
      Circulatia in Bucuresti e mai aproape de cea din Istambul sau Cairo decat de cea din orice tara europeana civilizata cu largul concurs al autoritatilor care se dovedesc impotente si indolente.
      In fiecare sera vad pe bd. Decebal masinile parcate pe 2-3 randuri, acolo unde nu au voie sa oreasca si masinile de politie care defileaza de la/spre Udriste fara sa faca nimic. Nimic!
      • +5 (7 voturi)    
        oare? (Marţi, 7 mai 2013, 23:45)

        phane [utilizator] i-a raspuns lui miclos

        Tu ai fost la Istanbul? Ai circulat p-acolo cu masina? Sau prin Turcia, in general? Nu zic ca romanii-s mari civilizati, dar turcii sunt o clasa "peste" noi.

        Rosu la semafor tratat ca optional ("a, nu vine nimeni, hai ca trecem"), traversat trei benzi de autostrada dintr-un foc fara semnal, depasiri pe contrasens in curba pe drum cu o banda pe sens... Da, se poate si mai rau ca-n Romania :).

        Cat despre tari civilizate, in Italia ai condus?
      • +3 (3 voturi)    
        ..mai mult.. (Miercuri, 8 mai 2013, 11:11)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui miclos

        ..pe Bulevardul Decebal, sunt localuri care au angajati care pazesc masinile parcate pe banda a doua!?!?!?!?
        si tot pe Bulevardul Decebal se parcheaza in spic pana aproape de semafor(se ocupa o banda si jumatate, mai ales ca parcheaza numai limuzine pe-acolo)!!!
    • +1 (5 voturi)    
      cocalari si mironosite (Miercuri, 8 mai 2013, 9:57)

      Lukducu [utilizator] i-a raspuns lui cosmin2005

      In lipsa unei infrastructuri care sa permita deplasarea mai rapida esti nevoit uneori sa depasesti viteza legala care fie vorba-ntre noi pe unele sectoare este aberant de mica,iar ca soferi romanii sunt agresivi asta e cunoscut ca ne place sau nu dar sa scuipam pe conationali ca sunt ,,primivi,salbatici s.a.s.m d" mi se pare o dovada de COCALARISM.
    • +4 (4 voturi)    
      si eu merg pe DN1 (Miercuri, 8 mai 2013, 10:56)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui cosmin2005

      nu cumva mergeai pe banda aia de langa axul drumului? Cel mai frecvent merg perfect regulamentar si nu ma claxoneaza nimeni. Merg pe A3 pe prima banda de langa margine, nu intru in depasire daca vine cineva cu viteza in spatele meu. Continui asa pe centura Ploiesti si pana la Comarnic. De aici insa problema o reprezinta doar traficul intens pe DN1 si nu indisciplina. Suntem mult prea multi pe un drum de o banda pe sens si da, toti vrem sa mergem. Rusine tuturor politicienilor ca nu au fost in stare sa faca macar trei benzi, doua la urcare si una la coborare. DN1 este acelasi de peste 10 ani! Repara anapoda cateva poduri si in rest nimic! Chiar nimic! Rusine guvernelor Romaniei de dinainte si de dupa lovitura de stat.
    • -3 (3 voturi)    
      si eu am patit-o (Miercuri, 8 mai 2013, 13:01)

      phlo [utilizator] i-a raspuns lui cosmin2005

      Si eu patesc la fel cand merg de la Cluj-Napoca inspre dej, este sosea cu 2 bezi + banda de urgenta. Sunt multi care circula pe banda de urgenta ca sa-i lase pe vitezomani pe banda normala. Eu folosesc banda normala respectand limitele de viteza in localitate. Si pe mine ma clacsoneasa si ma plashuiesc, dar ma mentin pe banda, daca vor sa depaseasca sa o faca.
    • +3 (3 voturi)    
      asa e (Miercuri, 8 mai 2013, 14:15)

      cavali [utilizator] i-a raspuns lui cosmin2005

      Ai foarte mare dreptate, chiar daca vrei sa mergi regulamentar esti fortat de ceilalti sa comiti tot felul de nelegiuri in trafic. Pana si o bana asteptare in coloana se poate transforma intr-un accident, din cauza naravasilor cu tupeu porcesc ce vin prin lateral si incearca sa isi introduca tarabanaua intre cei ce asteapta regulamentar.
    • +1 (1 vot)    
      si cate (Miercuri, 8 mai 2013, 15:39)

      evoque [utilizator] i-a raspuns lui cosmin2005

      ore ai facut? Cat de primitiv poti sa fii si sa respecti niste reguli cretine fixate de un individ carte (probabil) habar nu are ce inseamna un drum de la Nadlac la Bucuresti. De ce nu spui si in ce conditii de calitate a drumului ai circulat?! De ce nu vorbesti despre calitatea marcajelor rutiere, gropi, vizibilitatea in trafic, sutele de tiruri care ingreuneaza traficul, etc.
      Te poti comporta nemteste in conditii nemtesti. Asta inseamna in primul rand calitatea drumurilor si existenta autostrazilor.
    • +1 (1 vot)    
      raspuns (Joi, 9 mai 2013, 16:30)

      cosmin2005 [utilizator] i-a raspuns lui cosmin2005

      @Andor74 - da, "strainezii" nostri prind tupeu cum intra in tara. Sunt convins ca la Austrieci, Unguri... sufla stau cuminti in banca lor.
      @Un cititor - eu macar constientizez, incerc sa ma schimb, in unele privinte am reusit, in altele mai am de lucru
      @ miclos - da politia sta doar la panda cu radarul sa-si faca planul de amenzi, preventie ioc
      @Lukducu - aberante sau restrictiile nu legea spune ca tb sa le respecti. Considerentele de ordin moral sunt irelevante cand tb sa decontez la amenzi. Se ofera cumva cei care ma agreseaza in trafic sa-mi plateasca amenda?
      BTW, vezi ca prin lumea buna, constransul altui participant la trafic sa incalce regulile e infractiune si te arde urat de tot. Daca eu sunt cocalar, cum ramane cu "distinsii" colegi grabiti de trafic? :)
      @dannie - nu, chiar incercam sa stau cat mai in dreapta, unde era posibil pt a face loc sa ma depaseasca. Evident nu puteam sa ma opresc la fiecare 10 minute sa treaca grabitii. Eu te cred, povesteam ce mi s-a intamplat. Daca te intrebi ce masina am nu e vro "tatarneata" care abia gafaie. Doar ca nu aveam chef de discutii cu organele sau sa cotizez. Ma interesa doar sa-mi fac drumul meu linistit si in siguranta. Ma misc binisor in trafic, sunt departe de a il incurca.
      @phlo - la fel procedez si eu nu ma impacientez, doar ca e neplacut sa vezi toata salbaticia asta. Pb n-am evoluat suficient sa conducem masini.
      @evoque - adevarat conditia drumului e sub orice critica. Asta nu te opreste sa respecti legea sau macar sa ii lasi pe fraierii care vor asta in plata lor.
    • 0 (0 voturi)    
      solutia e 112 (Vineri, 10 mai 2013, 9:15)

      Hor [utilizator] i-a raspuns lui cosmin2005

      apelul e transferat la Politia rutiere, unde ca sofer ai obligatia sa transmit informarii despre un potential pericol. Corect? Spui: soferul auto nr. conduce agresiv, depaseste neregulamentar, se aproprie f mult de masinile din fata lui, merge mult peste viteza legala, nu cumva sa fie beat sau drogat!
      Avantajul apelului este ca se inregistreaza si trebuie data o rezolutie. Soferul o sa fie oprit pt verificari, nu poate fi amendat pe baza informatiilor date de tine. Dar poate tipul chiar e high!
  • +10 (26 voturi)    
    bun subiect de dezbatere (Marţi, 7 mai 2013, 14:45)

    be_real [utilizator]

    Eu vad situatia in felul urmator

    1. Amenzile sa fie cuantificate in functie de masina condusa.
    Depasirea cu peste 60 de km pe ora a limitei de viteza sa se pedepseasca cu: dosar penal, pierderea carnetului pe o perioada de minim 1 an de zile si cu confiscarea autovehiculului.
    La urmatoarea abatere, inchisoare 6 luni - 1 an cu executare si pierderea dreptului de a conduce minim 3 ani de zile.

    2. Masura adoptata zilele astea cu cresterea numarului de politisti a functionat. Sa incepem cu a tine politia rutiera pe strada cat mai mult timp.

    In aceeasi masura, adoptarea unei legislatii care sa protejeze politistul de abuzurile superiorilor atunci cand da o amenda cui nu ar fi trebuit (parlamentar, copii de parlamentari, copii de oamanei de afaceri, etc).

    Infiintarea unei comisii de specialitate care sa judece contestatiile soferilor in cel mai scurt timp. Nu te prezinti la proces se considera ca esti vinovat si il pierzi in lipsa.
    Mi-a povestit cineva ca asa e la americani(daca nu ma insel). Daca politistul care te-a amendat nu se prezinta la proces se considera castigat de contestant.

    3. Nu e nevoie. In general incepatorii conduc acceptabil si uneori chiar mai bine decat unii bizoni.

    4. Vezi punctul 1.

    Scuza vitezei la noi pentru drumurile proaste nu merge.
    Deasemenea avem nevoie de transparenta din partea guvernului in legatura cu utilizarea banilor colectati din toate taxele auto.
    • +8 (16 voturi)    
      ca fapt divers... (Marţi, 7 mai 2013, 15:14)

      be_real [utilizator] i-a raspuns lui be_real

      mi-ar placea ca cei care dau minus sa aiba si un punct de vedere.
      nu detine nimeni adevarul absolut si intr-o dezbatere scopul este sa se adune cat mai multe idei.

      Cu aceasta ocazie tin sa multumesc bizonului conducator de bolid care nu stie sa accepte ca are o problema la bibilica daca nu intelege sensul dezbaterii si se simte ofensat de o idee.
      • -2 (14 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 7 mai 2013, 16:08)

        [anonim] i-a raspuns lui be_real

        • +8 (16 voturi)    
          ... (Marţi, 7 mai 2013, 16:21)

          alex123 [utilizator] i-a raspuns lui

          Da-ne te rog linkul catre sursa informatiilor tale, de unde ai dedus cele 3 motive "principale", precum si faptul ca un procent "infim" din accidente au avut drept motiv viteza pe autostrada sau DN cu 4 benzi, in afara localitatii.
          • +5 (5 voturi)    
            e adevarat (Marţi, 7 mai 2013, 17:28)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui alex123

            pentru ca nu avem prea multe autostrazi sau drumuri nationale cu 4 benzi.. :)
            statisticile politiei spun ca principalele cauze de deces sunt traversarea prin locuri nepermise si neacordarea de prioritate, abia a 3-a cauza este viteza excesiva.
            eu as propune ca:
            1. gandite mai bine trecerile de pietoni si intersectiile periculoase - sunt o gramada de solutii care forteaza soferii sa incetineasca in zone rezidentiale si sensurile giratorii in intersectii rezolva mare parte din accidentele fatale pentru ca nu mai intra nimeni cu viteza cand stie ca nu poate merge drept.
            2. pedepse mult mai dure pentru ITP dat aiurea la masini vechi si la soferi care circula fara asigurare
            3. radare si camere automate in localitati in cat mai multe intersectii.
            4. fara limitarea responsabilitatii la accidente. un judecator ar trebui sa poata sa-ti interzica pe viata sa conduci daca e clar ca esti un pericol public si treci cu 100km/h prin dreptul unei treceri de pietoni in oras... asta inainte sa omori pe cineva

            pe termen lung singura solutie sunt autostrazile si imbunatatirea transportului in comun care ar reduce traficul intraurban. in accidente pe autostrazi mor de obicei doar soferii vinovati.. selectie naturala..
          • -1 (3 voturi)    
            Link (Marţi, 7 mai 2013, 17:55)

            Prijan [utilizator] i-a raspuns lui alex123

            Aici ar fi un link: http://0-100.hotnews.ro/2013/02/28/accidentele-rutiere-au-provocat-in-romania-2-040-de-decese-in-2012/
      • +9 (15 voturi)    
        Sanctionare progresiva (Marţi, 7 mai 2013, 17:02)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui be_real

        Intrucat valoarea amenzilor este una din cele mai mici din UE, propun adoptarea unui sistem progresiv de sanctionare a abaterilor de acelasi tip.

        De exemplu, pentru incalcarea art.108, alin.(1) lit. a, pct.4 (depasirea cu 10-20 km/h a vitezei maxime admise), sanctiunea prevazuta este de 2-3 puncte amenda, adica 150-225 lei, care reprezinta, de fapt, doar 75 lei atunci cand amenda este achitata in 48 de ore.

        Sistemul progresiv de sanctionare presupune cresterea exponentiala a valorii amenzii, astfel incat sa se ajunga la sume care sa descurajeze definitiv incalcarea repetata a legii intr-un interval de timp dat, de exemplu pe durata unui an calendaristic:

        - la prima abatere - sanctiunea prevazuta de articolul de lege incalcat
        - la a doua - sanctiunea x 2
        - la a treia - sanctiunea x 4
        - la a patra - sanctiunea x 8
        - la a cincea - sanctiunea x 16
        ........
        - la a zecea - sanctiunea x 512

        In acest fel valoarea amenzilor va deveni semnificativa (in caz de recidiva) si pentru conducatorii auto care dispun de averi importante si care nu sunt deloc afectati de actualele sanctiuni, in conditiile in care punctele de penalizare asociate se sterg dupa trecerea a 6 luni de la comiterea abaterii si nu duc intotdeauna la suspendarea dreptului de a conduce.

        De asemenea, perioadele de suspendarea adreptului de a conduce ar trebui sa fie progresive, respectand acelasi principiu al dublarii in caz de recidiva:
        - la prima suspendare - durata prevazuta de articolul de lege (30 - 90 zile)
        - la a doua - durata x 2 (60 - 180 zile)
        - la a treia - durata x 4 (120 - 360 zile)
        ....
        la a zecea - durata x 512 (15360 - 46080 zile !!!)

        Bineinteles ca se poate pune o limita maxima (de ex.10 ani), pentru durata suspendarii.

        Are cineva contraargumente la acest sistem ?
        • 0 (6 voturi)    
          contraargument (Marţi, 7 mai 2013, 21:51)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          nu-l poti implementa, se va ajunge la alte lucruri, la dat spaga (cand ai de luat o amenda de 19k de euro parca spaga devine solutia optima). mai mult, se poate evita relativ usor, bagi pe altcineva la volan. solutia optima este ganditul in SPIRITUL legii. De ex, este o zona pe splaiul dambovitei,de la centura pana in autovit unde nu exista case, oameni, nimic si cu toate astea acolo este limitarea la 50km/h. asta e o aberatie, trebuie regandite limitarile de viteza, trebuie facut totul in SPIRITUL legii si nu orbeste. Un alt exemplu, eu am depasit o masina intr-o zona unde era linie continua insa aveam vizibilitate de peste 300 de metri, linia continua era pt cei care veneau din sens opus, care nu puteau vedea cine vine de pe pod. Cu toate astea politia putea spune oricand ca am incalcat legea desi nu era cazul, scopul interzicerii depasirii este pt situatia in care nu ai vizibilitate, nu asa, doar pt ca exista o linie continua undeva.
        • +3 (5 voturi)    
          de ce nu progresiv in functie de viteza? (Marţi, 7 mai 2013, 23:59)

          phane [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          Cred ca esti de acord ca sa mergi de doua ori cu 62 km/h unde limita e 50 nu e totuna cu a merge cu 95 in acelasi loc. In Finlanda e o limita, cred ca la 30 km/h peste limita legala; pana acolo sunt amenzi fixe. Cand depasesti limita asta, se aplica amenda ca procent din veniturile declarate pe anul trecut, deci poti plati sume exorbitante.

          Totusi, in Romania nu cred ca ar functiona, pentru ca sunt atatia care au venituri "la negru" - oficial lefteri si conduc super masini. Poate procent din valoarea masinii, sau oricum, niste amenzi mai mari, eventual cu confiscarea bolidului.
  • +3 (21 voturi)    
    1, 2, 3 (Marţi, 7 mai 2013, 14:46)

    Daniels22026 [utilizator]

    1. Placerea vitezei exista, iar pedepsele actuale sint echilibrate. Daca politia si-ar face mai des simtita prezenta pe sosele, accidentele s-ar reduce.

    2. Guvernul trebuie sa suplimenteze numarul politistilor, sa doteze politia cu numeroase radare, masini, combustibil.

    3. Ar trebui gasite solutii rezonabile pentru vitezomani, dar nu de catre guvern. Mi-ar placea sa apara piste pentru vitezomanii inraiti, cu reguli, riscuri si asigurari.
    • +6 (8 voturi)    
      of, saracii vitezomani :) (Miercuri, 8 mai 2013, 0:06)

      phane [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Hai sa nu mai insistam cu cazuistica asta dubioasa a vitezomanului-victima, care e foarte impacientat de cat e amenda. Sa acceptam ca o masina nu are aceieasi manevrabilitate, acelasi spatiu de franare etc etc etc (intr-un manual francez de condus calculau cat mergi "orbeste" daca stranuti la 120 km/h) la 120 km/h ca la 80, sau 50. Nu mai zic de ciocniri frontale, multe cauzate tocmai de oameni care nu pot merge cu 90 de km/h, domle, nu pot.

      Hai sa incercam sa mai mergem si in limitele de viteza (+10km/h nici nu platesti amenda, poate si +20 daca intr-adevar te grabesti), oare ce se intampla? Pe afara am observat ca se circula la limita unde cresc amenzile usturator - ex +10 mph in State (dar depinde si de stat), +20 km/h prin Occident.

      Citeam undeva ca si la vecinii unguri era mare scandal cand s-au marit amenzile, si guvernul a raspuns sec: "mersul regulamentar nu costa nimic". Cred ca ar trebui si guvernul nostru sa aplice dictonul asta mai des.
  • +9 (13 voturi)    
    afara din politie (Marţi, 7 mai 2013, 14:52)

    Zeroth [utilizator]

    Legislatia rutiera? Nu. Dat de pamant cu politistii, atata tot. Afara din politie dupa ce nu ai aplicat legea odata de doua ori, sa isi gaseasca de lucru in sectorul minier
    Si nu ma refer doar la cei ce iau spaga si la tot politistul care nu reactioneaza instantaneu la incalcarea lefii.
  • +4 (22 voturi)    
    Cateva sugestii (Marţi, 7 mai 2013, 14:55)

    tavyy [utilizator]

    Cateva sugestii:
    1. Amenzile trebuie aplicate de fiecare data cand este cazul.
    2. Valoarea amenzile trebuie sa fie proportionala cu valoarea masinii pe care o conduci
    3. La a treia abatere de acelasi tip, sanctionata cu amenda in termen de 2 ani, masina trebuie confiscata si permisul anulat
    4. Cand o masina nu se opreste can semaforul indica rosu sau nu da prioritate, permisul trebuie anulat
    5. Daca se circula fara carnet, dosar penal, confiscare masina si inchisoare cu executare minum 2 ani
    6. Pentru injuraturi in trafic, amenda in valoare de minim jumatate din salariul minim pe economie
    7. Daca se clanxoneaza in trafic (in localitate) fara motiv (gen hai mai repede ca semaforul este verde), avertizare si dupa aia amenda
    8. Pentru dapasire de viteza, amenda porportionala cu valoarea masinii pe care o conduci si in cazuri extreme confiscarea masinii si anularea permisului
    9. Conducerea in stare de ebrietate la volan sanctionata cu dosar penal, anularea permisului si interzicerea de a mai avea permis timp de min 2 ani
    10. Pentru modificarea masinii/motocicletei sa faca mai mult zgomot, amenda + confiscarea ei

    Daca jumatate dintre aceste reguli s-ar implementa pun pariu ca ar fi asa o ordine si disciplina pe starzi ca nu o sa-ti vina sa crezi ca esti in Romania.
    • +6 (14 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 7 mai 2013, 16:10)

      [anonim] i-a raspuns lui tavyy

    • +8 (12 voturi)    
      Nu am inteles . . . (Marţi, 7 mai 2013, 16:19)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui tavyy

      . . . care ar fi legatura dintre valoarea masinii si fapta comisa de propui amenzi diferentiate. In toate cazurile se pedepseste fapta si nu mijlocul material participant la comiterea ei.E ca si cum ai propune ca cel care comite un omor cu toporul sa fie altfel pedepsit decat cel ce a folosit cutitul sau otrava sau forfa fizica, etc. Nu te contrazic numai as vrea sa imi explicit!
    • -2 (6 voturi)    
      :( (Marţi, 7 mai 2013, 16:54)

      owl [utilizator] i-a raspuns lui tavyy

      1. "cand e cazul" trebuie definit exact.
      2. posibil, dar timp consumat pentru definitii...
      3. acelasi tip - te referi la viteza? Am luat 3 amenzi pentru ca nu aveam adresa din buletin pe carnetul de condus. Acum au scos adresa de pe carnetul de condus. Trebuia sa-mi confiste masina, pentru ca legea era nebuna?
      4. si cand semafoarele nu merg, trebuie impuscat primarul...
      5. aici sunt de acord - dar sigur gasesti si unii in total dezacord...
      6. n-ai cum sa dovedesti. i-am atras atentia unei dudui ca a aruncat pachetul de tigari la stop si m-a injurat. Cum dovedesc?
      7. cine defineste motivul? daca sta 20 de secunde la semafor fara sa plece , pot sa clacsonez? Dar la 11 secunde? Cine numara?
      8. pentru limitare de viteza la 20 de km le ora, inutila cine e amendat? pentru autostrada cu limitare de viteza de a doua zi in care a fost inaugurata cine e amendat?
      9. idem 5.
      10. idem 5.

      Ce faci cu cei care n-au nici o treaba cu traficul din jurul lor? Blocheaza doua benzi, merg cu 30km/ora in locuri unde nu poti depasi, merg cu 60km/ora pe a doua banda a autostrazii...
      Ce faci cu cei care "te preseaza" sa le faci loc ?
      Ce faci cu cei care fac slalom printre masini?

      Ce faci cu gropile din drum? drumul trebuie INCHIS daca e periculos circulatiei. Daca si la sofer vrem rigurozitate maxima, atunci si autoritatile sa isi faca treaba. ( amendat primarul, nu primaria).
      • -3 (5 voturi)    
        Raspuns pt tavvy (Marţi, 7 mai 2013, 17:29)

        Prijan [utilizator] i-a raspuns lui owl

        Sunt total de acord cu tine.

        Spre exemplu intalnesc multi care stau la semafor si vorbesc la telefon sau cu pasagerul si nu se uita la semafor cand se face verde. Le fac semn cu farurile si tot nu pleaca. Sa stau pana se face rosu sau sa il claxonez. Iarasi bizon parcat pe banda 1 in zona indicatorului oprirea interzisa. Sa nu il claxonez sa isi miste hoitu de acolo?

        Am facut in aceasta mini vacanta 1200 de km din care 500km la intoarcere. Am plecat la 11 dimineata si am ajuns la 19 seara. Deci 8 ore pentru 500km in conditii in care am circulat pe drum european cu 130-140 kmh in afara localitatiilor si 70 in sate, si abia am scos o medie de 70kmh. As fi de acord cu inaspriprea legislatiei daca ar fi create conditiile pentru a circula decent (decent inseamna a obtine o medie de 100kmh fara a trebui sa pilotezi). Mi se pare culmea prostiei sa ai drum cu 2 benzi pe sens si sa pui limita de viteza de 30kmh (in interiorul orasului) cand in orice tara am fost (sunt vreo 13 la numar) drumurile cu 2 benzi pe sens aveau limite de 70kmh. Am fost pana la Praga si am mers prin Austria in loc de Slovacia. Am mers pe E461, un drum cu o banda pe sens si cu zid despartitor intre sensuri. Dar toate masinile mergeau cu 90kmh chiar 95. Nu am intalnit nici o masina care sa mearga ca in Romania cu 60kmh in zona de 110kmh...
    • +3 (9 voturi)    
      claxonare la semafor (Marţi, 7 mai 2013, 21:37)

      Thheo [utilizator] i-a raspuns lui tavyy

      In Austria si Germania am observat ca de la semafor se pleaca foarte repede. La inceput am crezut ca le place astora demarajul, dar totusi nu plecau in tromba si am intrebat si eu pe cineva: de ce..? Si raspunsul a fost cat se poate de simplu: Ii respecti pe cei din coloana plecand mai repede, apuca cat mai multi sa treaca. La noi se pleaca dupa cheful fiecaruia.. unul mai lejer ca nu vrea sa simta accelerarea, altul da o liniuta.. este o chestie de bun simt sa iti pese de ce se intampla si cu ceilalti din jurul tau. Sincer nu vad nicio problema ca te claxoneaza unul cand stai aiurea pe verde.. vrei sa te roage cu pancarte ? Neplacut este ca fiecare isi expune frustrarile proprii si le vrea transformate in reguli ca sa nu le mai aiba, in loc sa se vina cu propunerii sustinute cu argumente obiective ( sau cat de cat.. )
      • +6 (6 voturi)    
        ..prietene cand am dat de permis.. (Miercuri, 8 mai 2013, 11:21)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui Thheo

        ..politistul de langa mine mi-a spus asta inainte si in timpul deplasarii: "La semafor nu plecati in demaraj(in tromba): chiar daca aveti verde asigurati-va ca nu mai trece nimeni prin intersectie inainte de intra voi in intersectie ca se mai intampla sa mai forteze un sofer galbenul si sa intre in intersectie cu viteza si sa nu mai aveti timp sa il evitati; odata ce e sigure, intrati in intersectie si eliberati-o cat mai repede."

        In Germania, se respecta culoarea galbena a semaforului, d-aia accelereaza aia din prima linie; in Romania, verde = claxon, injuraturi, 100km/h, galben = verde, rosu = galben si "ne oprim daca avem chef".

        Si mai e o regula tot mai des ignorata la noi: nu e libera intersectia, nu inaintezi(ca sa nu se formeze un ambuteiaj)...e un foarte marte inconvenient, dar e mai bine decat sa nu mai pleci de acolo cu orele..!
        • +1 (3 voturi)    
          galben in Germania (Miercuri, 8 mai 2013, 21:17)

          Thheo [utilizator] i-a raspuns lui akillies

          Ca si o corectie: pe galben in Germania se trece..
  • +9 (25 voturi)    
    Cateva sugestii de bun-simt: (Marţi, 7 mai 2013, 14:57)

    Andor74 [utilizator]

    1. Conduce fara permis = puscarie cu executare + interdictie de a mai conduce 10 ani (pana-i vine mintea la cap)
    2. Conducere in stare de ebrietate (care si acum e caz penal) = puscarie cu executare + interdictie de a mai conduce vreodata
    3. depasire limita de viteza cu mai mult de 30km/h = interdictie de a conduce timp de 1-2 ani (pana-i vine mintea la cap). Repetarea abaterii = interdictie dubla ca perioada.
    4. Semnalizare corecta a drumurilor, tinand cont si de recomandarile soferilor si pilotilor profesionisti (nu limite de viteza aiurea, ca asa dau bine)
    5. mentinerea sistemului de puncte de penalizare doar pentru categoria "lejera" - lumini, centura, lipsa trusa, depasire rezonabila a vitezei (pana la 20km/h)
    6. Suspendarea pe 1-3 luni sa fie transformata in "anularea" permisului = scoala si reexaminare
    7. ACCEPTAREA TUTUROR PROBELOR (filme de pe Youtube, camere de filmare ale participantilor in trafic) pentru sanctionarea abaterilor (in special schibarile de banda si directie fara semnalizare si incadrare corespunzatoare)
    8. Anularea permisului pentru 1-2 ani pentru "smecherii" in trafic - depasire coloana (pana in pole-position), fortare depasire (dar si pedepsirea celui depasit daca acesta mareste viteza pe principiul "nu ma iei tu pe mine"), etc
    9. Aplicarea imediata a sanctiunilor (din momentul intocmirii procesului verbal de constatare). Daca se contesta in instanta si se castiga, asta e... ramane cu sanctiunea pe perioada procesului. (numai ca asta ar lua painea aia amarata castigata cu greu de bietii avocati)

    Ideea e ca ar spori tentatia mituirii politistilor, dar daca si punctul 7 ar fi adoptat, nu cred ca ar fi probleme (acum toata lumea dispune de un dispozitiv de filmare).
    • +3 (5 voturi)    
      Common sense is not so common (Marţi, 7 mai 2013, 21:41)

      Thheo [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

      Este o expresie frumoasa in engleza: "Common sense is not so common" . Se poate asimila cu "bun-simt". Iti pot spune ca ceea ce sustii tu mai sus nu se poate numi bun-simt, este strict parerea ta..
      In plus ar trebui ca fiecare persoana ce propune tot felul de sanctiuni pecuniare sau gen privare de libertate sa fie putin la curent cu sistemul juridic.. altfel ca mai sus este doar sa ne dam in petec.
  • +2 (12 voturi)    
    Raspunsuri: (Marţi, 7 mai 2013, 14:58)

    Ne0 [utilizator]

    - Amenzile si suspendarea permisului nu cred ca mai sperie pe niciun "smecher" din romania - daca ai masina smechera ..banii de amenda sunt maruntis..iar de suspendare te doare-n basca..dai o spaga si-l iei rapid; sa se faca dosare penale ...si sa se stea la racoare
    - Sa se creasca autoritatea prin lege, folosirea mijloacelor din dotare sa se faca mai rapid(nu stai pana-ti da cu bata-n cap sa folosesti pistolul), sa se recruteze oameni apti(cam greu sa te impui daca esti politist la 1m50cm ... ca e tata pilos)
    - Nu cred ca problema e la acordarea permiselor; sunt sigur ca majoritatea regulile si stiu si sa conduca... doar ca aleg sa nu le respecte
    - Nu trebuie sa imprumutam nimic. Putem sa stabilim noi un trend..nu sa luam de la altii. Soselele din Romania sunt ca patinoarele din Bucuresti...te uiti in stanga si-n dreapta..si desi stii sa mergi foarte bine ...te rogi sa nu vina un smecher sa te loveasca..pentru ca ii place sa faca jaloane in sens invers.

    Ca sumar: pedepse mult prea blande; trebuie sa cada capete.
  • +15 (19 voturi)    
    Nicio modificare (Marţi, 7 mai 2013, 15:00)

    aqualung [utilizator]

    Nu este necesară nicio modificare. Trebuie doar aplicat codul rutier actual. Pentru asta, poliția rutieră trebuie să fie prezentă în trafic. În acest moment, lucrul acesta nu se întâmplă.
    • +12 (12 voturi)    
      da si nu (Marţi, 7 mai 2013, 16:12)

      I_made_a_bubu [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

      Pretenta in trafic nu este de ajuns.
      Trebuie ca politistii sa isi faca datoria ... de fiecare data indiferent de cine conduce masina. (asta este principala cauza, politistii prefera sa primeasca acolo 2-3-10 mil spaga decat sa ii dea amenda/ suspende un permis unui individ care in alti 10-15 km omoara oameni nevinovati)

      Dar si sa se evite oarecum abuzurile politistilor, care te trag pe dreapta invantand greseli in trafic doar doar iese de o spaga.
      • +4 (4 voturi)    
        Asta înțeleg (Marţi, 7 mai 2013, 18:46)

        aqualung [utilizator] i-a raspuns lui I_made_a_bubu

        Asta înțeleg prin prezență în trafic. Că doar nu statul cu mâinile în buzunar sau luatul de șpagă.
  • -7 (11 voturi)    
    cod rutier (Marţi, 7 mai 2013, 15:00)

    rl [utilizator]

    Tinand seama ca majoritatea accidentelor sunt datorate vitezei si neacordarii de prioritate, singura rezolvare reala ar fi imbunatatirea infrastructurii rutiere, concomitent cu montarea pe fiecare masina a unor limitatoare de viteza si detectoare de prezenta cu ajutorul carora sa se impiedice producerea faptei. Din punct de vedere tehniic, e posibil, lipseste doar vointa. Faptul ca X vrea sa puna pedepse pecuniare (amenzi/confiscari) reprezinta doar o alta modalitate parsiva a statului de a strange bani din nimic, sub pretextul protejarii vietilor.
    • +3 (7 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 7 mai 2013, 16:13)

      [anonim] i-a raspuns lui rl

      • +2 (4 voturi)    
        Nu zau?! (Marţi, 7 mai 2013, 21:11)

        Marian G. [utilizator] i-a raspuns lui

        Si nici pe DN1, unde au fost asezati parapeti de beton pentru a desparti sensurile de mers? Nuuu? Acolo se intamplau accidente din cauza vitezei excesive care ducea la patrunderea pe sensul opus de mers si, in consecinta, la accidente grave. La fel si cu mortii din Timis: http://www.realitatea.net/accident-groaznic-in-timi-bmw-pulverizat-la-impactul-cu-un-copac_1075903.html. Viteza excesiva duce la pierderea controlului autovehiculului si la accident.
        Daca am respecta viteza maxima admisa legal pe fiecare sector de drum, cu siguranta ar fi mai putine accidente.
        Si pentru drumuri lungi, plecati din timp de acasa. Companiile cu un sistem de protectia muncii la standarde ridicate si cu responsabilitate in privinta respectarii acestor standarde impun reguli stricte pentru conducatorii masinilor firmei, cu pauze, cu respectarea vitezei legale, fara condus pe timp de noapte etc. Daca soferul de tir spune ca il grabeste seful sa ajunga la destinatie, sa-si caute de munca in alta parte sau sa raspunda pentru greseli.
      • +4 (6 voturi)    
        si pana avem (Marţi, 7 mai 2013, 23:47)

        Gg65 [utilizator] i-a raspuns lui

        suficiente autostrazi sa ne bagam picioarele in reguli, nu?
  • +13 (13 voturi)    
    io as umbla la cei ce aplica legea! (Marţi, 7 mai 2013, 15:05)

    danzigk [utilizator]

    din pacate in romania politia si politistul nu mai prezinta incredere si, implicit, autoritate. acest lucru trebuie schimbat. eu as da politistului 10% prima din fiecare amenda data celor ce incalca legea, dar, !!! daca e prins ca a abuzat, ca a luat mita, etc - sa dea inapoi absolut tot ce a primit sub forma de bonus+dobanda incepand de la primul bonus primit si dat afara din politie fara posibilitatea angajarii in orice post similar (paznic/politie privata, etc).
    • +2 (2 voturi)    
      problema e ... (Marţi, 7 mai 2013, 17:03)

      vasilet [utilizator] i-a raspuns lui danzigk

      ... ca amenzile (cele care se platesc) merg in conturile autoritatilor locale; povestea cu actiunile Politiei, radare, razii, filtre etc. pentru colectarea amenzilor este pentru adormit copiii.
      Ce folos daca Politia da amenzi intr-o luna in valoare de 1.000.000 ron? Nicio cota-parte din acesti bani nu ajung in visteria Politiei; mai mult, autoritatile locale nu fac mari eforturi in a colecta amenzi, taxe, impozite (acum vreo 2 ani, gradul de colectare al amenzilor date de Politia rutiera era de sub 30%)
      • +2 (2 voturi)    
        asa e acum, (Marţi, 7 mai 2013, 21:46)

        danzigk [utilizator] i-a raspuns lui vasilet

        propunerea mea este schimbarea acestui sistem. si extinderea si in celelalte domenii ce implica control , adica responsabilizarea factorului decizional. exemple: politie (mai sus), functionari publici (cei ce semneaza de primire la diversele lucrari contractate in folosul comunitatii - drumuri, poduri, scoli, etc), agenti fiscali, etc... responsabilizare, asta e cuvantul magic (ce lipseste cu desavarsire in tara asta)
  • -4 (14 voturi)    
    Este foarte simplu de rezolvat. (Marţi, 7 mai 2013, 15:08)

    DumitruVaduva [anonim]

    Eu conduc masina in Statele Unite de 10 ani de zile si am constatat ca principala cauza a accidentelor,in Romania o constituie depasirile. Probabil ca multi vor ramane surprinsi sa afle ca in America nu se fac depasiri si asta nu pentru ca ar fi interzise. In 10 ani,cred ca am fost depasit de alte masini de 2-3 ori,iar eu am depasit o data.
    O a doua cauza o constituie excesul de viteza.Si aici in America se depaseste viteza legala,dar politia este foarte activa si te prinde imediat.
    In concluzie,cred ca ar trebui ca in Romania sa se interzica depasirile si sa se puna accentul pe respectarea vitezei legale.Trebuiesc plantate indicatoare care sa indice permanent limita de viteza pe toate soselele si drumurile,pentru ca soferii sa stie cu ce viteza sa circule si chiar daca stiu,indicatorul este un bun stimulent in respectarea vitezei legale.
    Aici,in America,depasirea altei masini este o jignire adusa celui din fata si este rusinos si nepotrivit sa faci asta.Rabdarea si intelegerea trebuie sa fie pe primul plan.
    Sa se traseze linie continua peste tot,iar cei care calca linia sa li se suspende permisul pe o perioada lunga,sa invete sa respecte legea.
    Daca se va aplica aceasta regula,interzicerea depasirilor,in Romania nu vor mai fi accidente si nici viteza nu va mai fi depasita,pentru ca soferii apasa acceleratia doar pentru a depasi alte masini.
    • +7 (9 voturi)    
      Romania nu e America (Marţi, 7 mai 2013, 15:41)

      alex123 [utilizator] i-a raspuns lui DumitruVaduva

      Nu se poate compara America cu Romania. Acolo ai autostrada intre orice 2 puncte. Aici sunt inca foarte multe drumuri cu o singura banda pe sens, si in multe locuri sunt linii drepte lungi, cu vizibilitate buna, unde depasirea nu este o problema. In plus, exista multe vehicule lente, autobuze, camioane, tractoare care nu trec de 50km/h nici in afara localitatilor... Interzicerea generala a depasirilor nu are cum sa fie aplicata atata timp cat nu exista alternative care sa permita o viteza decenta.
      Este adevarat insa ca in Romania se face exces de depasiri, iar soferii nu reusesc sa inteleaga ca timpul castigat este foarte mic in raport cu periculozitatea manevrei.
    • +5 (7 voturi)    
      Romania (Marţi, 7 mai 2013, 15:48)

      smc [utilizator] i-a raspuns lui DumitruVaduva

      Vino in Romania, mergi 300 de km in spatele unui TIR care iti ridica pietricele pe parbriz, nu ai voie sa depasesti! Asta meriti, daca atata iti mai aduci aminte de Romania. Afla ca inca nu avem autostrari, afla ca inca nu avem decat foarte putine drumuri cu doua benzi pe sens.

      Aici e inca vai de viata noastra, lectiile din America nu se potrivesc.
    • -4 (6 voturi)    
      ori esti ... ori te faci (Marţi, 7 mai 2013, 20:14)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui DumitruVaduva

      "Aici,in America,depasirea altei masini este o jignire adusa celui din fata si este rusinos si nepotrivit sa faci asta.Rabdarea si intelegerea trebuie sa fie pe primul plan."

      Jignire sau nu, depasirea e regulamentara asa ca lasa-ne cu sfaturile astea de roman complexat in America
    • 0 (4 voturi)    
      Cateva corectii... (Marţi, 7 mai 2013, 21:19)

      Nea Hoisan [utilizator] i-a raspuns lui DumitruVaduva

      "Statele Unite" se refera la un teritoriu de aprox. 10 mil. de km patratzi. Ne vinzi gogshi. In America se fac depashiri, nu se da prioritate, se trece pe roshu la capu gol iar militzieni de la circulatie iau shpaga zi-lumina. Politzia statului Texas are un departament special, incadrat cu mai bine de 100 de militzieni, care au ca singura sarcina sa-i prinda pe colegii lor de la circulatzie care iau shpaga. Bah, cand nu shtii, vorba aia: mucles. De exemplu, la Niu Iork, in 2011, au fost arestatzi mai bine de 400 de caralii care faceau bagabontzeli cu amenzile pentru parking.
      Da, in Romania sant foarte multe probleme stringente legate de trafic: infrastructura, incompetentza, prostie, nesimtzire, etc, da toate astea nu se corijeaza prin a da exemple mirobolant de pozitive dintr-un satuc gen Beaufort/USA, populat de 3 babe si 2 virgine, strabatut fiind la ora de varf de 5 autovehicole/ora, si alea biciclete... Pfff...
      • -1 (3 voturi)    
        Vorbesti prostii. (Miercuri, 8 mai 2013, 1:26)

        DumitruVaduva [anonim] i-a raspuns lui Nea Hoisan

        Eu nu stau intr-un satuc,cum zici tu ci stau si lucrez in Dayton ,Ohio,un oras mare din America..Aici se circula civilizat si nu mi-a cerut nici un politai spaga.De altfel,nici nu cred ca este necesar,pentru ca aici toata lumea respecta regulile de circulatie cu strictete.Probabil,tu te referi la situatii in care este implicata mafia care racoleaza inclusiv politisti.Sigur ca exista asa ceva dar la nivelul americii,acestea pot fi considerate exceptii si nu ele dau tonul vietii in aceasta tara. E ca si cum ai spune ca romanii sunt cu totii hoti de fier vechi sau camatari. Oricum,dupa limbajul folosit,cred ca esti un amarat care a trait prin coclaurile lumii,indiferent in ce tara,fie chiar si in America. Eu m-am referit la partea civilizata a americii,nu la scursurile ei..
  • +6 (10 voturi)    
    infrastructura (Marţi, 7 mai 2013, 15:14)

    ast [utilizator]

    E nevoie si ca infrastructura (cel putin cea din orase) sa fie gandita incat sa impiedice o parte din abateri:

    - stalpisori sau borduri inalte peste tot unde nu e permisa parcarea
    - speed-bumps - deniverlari ale soselei care impun reducerea vitezei
    - mai multe semafoare si treceri de pietoni semaforizate
    - separate sensurile de circulatie cu squaruri sau gard de protectie pe drumuri nationale, cel putin in zonele periculoase.
    - refugii pt pietoni pt strazile foarte late - trecerile din P-ta Romana sunt un caz tipic.
    - radare fixe pe drumurile mari

    Altfel in lege treaba asta cu contestarea amenzii, sau a suspendarii care face ca se pot amana efectele pe ani intregi trebuie rezolvata. Amenzile sa depinda de veniturile persoanei.
    • +4 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 7 mai 2013, 16:15)

      [anonim] i-a raspuns lui ast

  • +11 (11 voturi)    
    impotenta? prostie? indiferenta? (Marţi, 7 mai 2013, 15:18)

    IancuJianu [utilizator]

    Care din astea caracterizeaza lipsa de actiune a autoritatilor de pina acum?
    Ca sa nu transpire, din nou, degeaba, le recomand situl http://www.trafictube.ro/ unde sint o groaza de dezbateri pe seama cazurilor din trafic si unde pot gasi si solutii in comentariile adiacente.
    Legislatie avem dar nu este APLICATA pentru toata lumea, loazele fiind exceptate din start.
    Aia cu confiscarea masinii nu merge, e a firmei sau este imprumutata. Dar permisul poate fi suspendat pe termen lung, mai ales pentru alcool, FARA POSIBILITATEA REABILITARIIdeoarece se pot usor truca aclele. Iar in caz de recidiva, hai sa zicem la a treia, sa fie ANULAT dreptul de a mai conduce autovehicule. Si in paralel cu asta, REFACETI INFRASTRUCTURA. Pariez ca intr-un an romanii vor fi mai cuminti ca nemtii.
  • +2 (14 voturi)    
    Suspendarea permisului - cea mai proasta idee (Marţi, 7 mai 2013, 15:20)

    vending-bazar [utilizator]

    Suspendarea permisului pe termen lung poate conduce la pierderea locului de munca.
    Cine are nevoie de un sofer de tir cu permisul suspendat pe 6 luni.(de exemplu)?
    Masura potrivita ar fi un sistem de amenzi prohibitiv pentru cine incalca legea.

    Confiscarea autoturismului: nu este o masura OK.
    Daca am un angajat care incalca grav legislatia rutiera folosind masina de serviciu de ce ar trebui confiscata masina?
    • +6 (8 voturi)    
      responsabilitate si asigurare (Marţi, 7 mai 2013, 15:55)

      break_noon [utilizator] i-a raspuns lui vending-bazar

      1. daca soferul are o abatere grava e normal sa ii se suspende permisul. adica daca e sofer profesionist, gata, il iertam de toate tampeniile, doar sa nu isi piarda locul de munca? pai sa fie responsabil de ceea ce face, si nu ajunge sa i se suspende permisul, nu?

      2. confiscarea masinii de firma - asta este. la orice firma, cu riscuri si pericole, se face protectia muncii, specifica, si se face si o asigurare. astfel, daca angajatul face tampenii mari cu masina de servici, se confisca masina, si firma isi recupereaza din asigurarea contra confiscarii masinii banii respectivi. iar impotriva angajatului poate deschide proces pentru recuperarea daunei (firma care l-a angajat sau asiguratorul)
    • +8 (8 voturi)    
      asta e ideea (Marţi, 7 mai 2013, 16:00)

      prepeleac [utilizator] i-a raspuns lui vending-bazar

      Tocmai asta e ideea. Soferul de tir se va gandi de doua ori inainte sa faca o prostie, daca nu vrea sa ramana fara paine. Daca tot e prost si o face, trebuie sa suporte consecintele.
  • +3 (5 voturi)    
    Lipsa fonduri (Marţi, 7 mai 2013, 15:25)

    GaieLeonardo [anonim]

    Legile sunt bune si se aplica in toate variantele posibile ,problema grava este lipsa fondurilor pentru radare in strada si politisti pentru ele.In momentul de fata nu sunt bani pentru combustibili si nici bani pentru piese de schimb si cind spun lucrul acesta ma refer la o cota de maxim 10 litri pe schimb mai ales ca radarele trebuie sa aiba motorul pornit in permanenta din cauza consumului mare de curent(MCV-ul are doi acumulatori de 12 V)
    • +3 (5 voturi)    
      Nu doar viteza (Marţi, 7 mai 2013, 15:38)

      Delicatu [utilizator] i-a raspuns lui GaieLeonardo

      Iar "tu" esti un politist ce ai scris aici. Te doare doar de radare sa iei spaga! Nu va legati doar de viteza
  • +5 (11 voturi)    
    comentariu + modificare (Marţi, 7 mai 2013, 15:27)

    Hor [utilizator]

    Sa dam mereu vina pe infrastructura si Politie pentru numarul mare de accidente. Este timp si contraproductiv. In medie, fiecare sofer local, ar trebui sa primeasca o amenda pe zi.
    Infrastructura e proasta, iar politistii nu isi fac treaba! Bun si asta inseamna ca trebuie sa ne omorim intre noi?
    Sunt uimit de faptul ca foarte multi soferi si pasageri inca nu poarta centura, desi subiectul e dezbatut de pe vremea lui Ceausescu, iar acum e obligatie legala! E un semn urias de indiferenta pentru propria persoana si pentru aproapele nostru, dar in acelasi timp, ne dorim ca altora sa le pese de noi, ba chiar sa fim printre prioritatile lor!
    Ne doare in cele 3 litere (c, u, r) de noi, dar Politia sa ne ajute, SMURD-ul sa ajunga in 30 de secunde, sa ne opereze in aer si la aterizare sa plecam acasa pe picioarele noastre!
    Nimeni nu cuantifica costul pt. economie al accidentelor rutiere, al teribilismului!
    Cit timp nu ne autocontrolam nu vom avea mai putini morti pe sosele. E o solutie ieftina!
    Propuneri de modificare:
    1) parintele care este prins in trafic, cu copilul nelegat in centura/scaun special sau pe locul din fata cind inca nu are voie, de 1-3 ori, sa fie decazut din drepturi!
    Daca il doare in cele trei litere (c, u, r) de viitorul lui, atunci sa se ocupe altii de copii lui
    2) obligativitatea intoarcerii capului la schimbarile de directie, pentru observarea ciclistilor. Asta are pregati terenul pentru piste de ciclisti pe carosabil si se practica in tarile Europei Apusene.
    • -1 (9 voturi)    
      Domnule HOR (Marţi, 7 mai 2013, 15:37)

      Delicatu [utilizator] i-a raspuns lui Hor

      Sincer, eu nu as da amezi mari pentru centura. Daca noi doi ne izbim dv.s purtati centura si eu nu. Eu mor, dvs traiti. Asta e avantajul si trebuie sa il intelega aomul de rand. Nu omori nevinovati daca nu orti centura ci pe tine. Iti dai singur amenda aici. Centura nue cauza accidentelor ci e modalitatea sa mori mai usor daca nu o porti.
      • +2 (8 voturi)    
        Domnule Delicatu (Marţi, 7 mai 2013, 15:54)

        Hor [utilizator] i-a raspuns lui Delicatu

        Multumesc pentru cometariul Dvs.. Pt. mine problema e mai profunda, nu am vorbit despre cuantumul unei amenzi. Am incercat sa o evidentiez in postare, cu referire la Codul Rutier: daca nu iti pasa de tine si de viitorul tau, nu cere altuia (politist, medic sau parlamentar, primar) sa ii pese. Este, pt. mine, semnul ca Romania are foarte mult de luptat pina sa evolueze. Nepasarea de tine, este o forma intilnita la civilizatiile inapoiate! Va rog sa nu neglijati nici costurile, cu blocarea traficului, pe o infrastructura proasta, dezcarcerarea, spitalizarea etc.
      • +4 (8 voturi)    
        ba sa fie amenda! (Marţi, 7 mai 2013, 15:57)

        danzigk [utilizator] i-a raspuns lui Delicatu

        el traieste, da' nici tu nu mori - cel putin nu inainte sa cheltuim toti (ca mediul sanitar e bugetar) o gramada de bani pe combustibil (ambulanta/elicopter/etc), bonus de interventie, pat de spital (+hrana speciala), costuri medicamente si manopera (pus atele, cusut, etc)... mai bine iei 50lei amenda si data viitoare o sa vezi ca nu-ti pica mana sa-ti pui centura!
      • +2 (2 voturi)    
        Domnule Delicatu (Miercuri, 8 mai 2013, 16:19)

        MonikaKallanxhi [anonim] i-a raspuns lui Delicatu

        Era vorba de centura/scaun special pentru copii si este o mare diferenta. Nu este vorba de dvs. (puteti alege sa purtati centura sau nu, desi legea nu va permite), dar nu uitati ca dvs. sunteti direct responsabil pentru siguranta in trafic a copiilor vostrii. Tu ca si parinte ai obligativitatea legala si morala sa faci acest lucru, aparent banal, dar extrem de important.
  • +2 (10 voturi)    
    propuneri (Marţi, 7 mai 2013, 15:28)

    goto [utilizator]

    1. anularea pe loc a permiselor conducatorilor prinsi cu peste 50km/h mai ult decat limita admisa pe tronsonul respectiv

    2. dosar penal si pedepse fara suspendare pentru cei care care conduc fara carnet si pt cei care fug de la locul accidentului

    3. dosar penal si obligarea la depagubiri a administratorilor drumurilor acolo unde acestea sunt prost intretinute (gropi, asfalt ondulat, marcaje care nu mai sunt vizibile etc). de asemenea a celor care pun reclame/panouri la mai putin de 50/100 m sub nivelul indicatoarelor rutiere la trecerile de pietoni, intersectii sau care reduc vizibilitatea

    4. in cazul contestatiilor, returnarea permiselor sa se faca dupa ce se da o decizie definitiva.

    5. acceptarea probelor video in instanta acolo unde sunt montate camere pe masini. eventual sa se reglementeze ca montarea lor sa se faca doar la rar-uri sau service-uri autorizate si apoi sigilate. eventual sa se ia i considerare si filmarile cu alte dispozitive
    • +4 (4 voturi)    
      amendament (Marţi, 7 mai 2013, 15:59)

      danzigk [utilizator] i-a raspuns lui goto

      impuscarea administratorilor de drum care se apuca de ceva, fug si lasa totul de izbeliste. exemplu - oradea-beius, exista o zona semnalizata de "drum in reparatii" cu limita de viteza 40km/h pe 25km. da' idiotii au fugit de mai bine de 1 luna... io ce fac? ca ajung mai repede'n cluj decat la ai mei !!!
    • 0 (2 voturi)    
      coreene? (Miercuri, 8 mai 2013, 11:08)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui goto

      mai goto, tu esti cumva nord coreean venit aici sa ne explice ce bine e sa nu ai niciun drept ci doar obligatii?
  • +6 (8 voturi)    
    agenti pe drumuri, nu la panda in tufis (Marţi, 7 mai 2013, 15:31)

    prepeleac [utilizator]

    Implicarea activa a agentilor de circulatie in trafic. Cum? Simplu: agenti dotati cu masini fara insemnele politiei dar cu sisteme performante de supraveghere, radare mobile si camere de filmat, agenti care sa circule pe drumurile nationale si sa intervina la orice abatere care pune in pericol viata participantilor la trafic. Romanul inca nu stie sa respecte legea decat de frica. Statul la panda cu radarul, care oricum este anuntat pe toate posturile de radio si semnalizat de soferi, nu are nici o eficienta. Insa daca vrei sa faci o manevra periculoasa in trafic (sa-l depasesti pe unul pe linie continua de ex) si stii ca cel din fata ta poate fi un agent de circulatie la datorie, nu stiu daca iti mai arde sa risti. Pun pariu ca daca faceti mai mult de 300 km/zi, vedeti zilnic cel putin 5 cazuri in care tampeniile unor asa zisi conducatori auto i-ar lasa fara permis fara nici o problema. Ei bine, daca in locul nostru ar fi un agent care sa poata si interveni in astfel de situatii, corelat cu sanctiuni drastice, suspendarea carnetului de la 1 la 3 ani, cred ca ar schimba comportamentul soferilor. Fie si de frica, si tot ar fi mai atenti.
    • -1 (3 voturi)    
      Agenti pe drumuri, da, dar nu cum zici tu (Marţi, 7 mai 2013, 19:18)

      LinuxCycler [anonim] i-a raspuns lui prepeleac

      Si cum vrei sa se legitimeze agentul din masina fara insemne ca sa te oblige sa opresti ? Iti arata legitimatia prin geam la 140 km/h ? E o aberatie ce-ai scris, aminteste-ti de furtul de acum 2 ani de pe A1 cand o masina fara insemne dar cu niste infractori cu cagule in ea a facut semn alteia sa opreasca si au furat tot.
      • +3 (5 voturi)    
        inainte de a emite judecati gandeste...si altii o (Marţi, 7 mai 2013, 23:04)

        prepeleac [utilizator] i-a raspuns lui LinuxCycler

        Din cate stiu sistemul functioneaza si in alte tari. Nu trebuie sa-ti arate legitimatia pe geam la 140/h. In general, astfel de masini sunt dotate cu un sistem care face posibila aparitia girofarului si insemnelor politiei la comanda soferului. Prin urmare nu trebuie sa-si arate legitimatia; porneste girofarul si face semne soferului in culpa sa opreasca. In astfel de masini sunt intotdeauna doi agenti. Nu este deloc complicat, cu atat mai putin o aberatie.
      • +4 (4 voturi)    
        Exact ca in Germania (Miercuri, 8 mai 2013, 2:12)

        CatalinArdeleanu [anonim] i-a raspuns lui LinuxCycler

        Ei bine,
        pt cei care au mai mers pe afara si au fost opriti de BMW=uri albastre aparent normale, care la nevoie au toti licuricii necesari!!!!

        Ref. furtul de pe A1... e greu sa colantez un Logan alb cu benzi alb rosii????
  • +1 (3 voturi)    
    Raspunsuri (Marţi, 7 mai 2013, 15:33)

    alex123 [utilizator]

    1. Ar trebui pedepsite mai aspru ca pana acum: Circulatia pe culoare rosie a semaforului; depasirea neregulamentara; circulatia si depasirea coloanelor pe banda de urgenta a autostrazilor; circulatia si depasirea coloanelor pe trotuar; circulatia si depasirea pe contrasens sau pe linia de tramvai a coloanelor oprite la semafoare, intersectii, treceri de pietoni, treceri la nivel cu calea ferata; depasirea cu mai mult de 60km pe ora a vitezei maxime.
    De asemenea, pentru a mai reduce cat de cat starea de nervozitate si agresivitate generala din trafic, ar trebui sanctionata claxonarea nejustificata si folosirea semnalului cu faza lunga (flashuri) pentru a cere unui alt conducator de vehicul sa se dea "la o parte".
    2. Pentru aplicarea legii, este nevoie de mai multi politisti rutieri, care sa aplice amenzi. Trebuie instalate camere video in orase si in afara lor, care sa dea amenzi automate pentru depasirea vitezei si, in plus, politistii care vizualizeaza imaginile sa poata da amenzi si pentru alte abateri (legislatia exista demult, si totusi numarul camerelor instalate este foarte mic). Trebuie folosite pe scara larga masini de politie neinscriptionate, cu camere video, care sa circule, sa inregistreze si apoi sa amendeze incalcarile flagrante ale legii.
    3. Nu este nevoie de o selectie mai dura la acordarea permiselor. Referitor la o eventuala testare mai riguroasa din punct de vedere tehnic, cred ca un sofer invata sa conduca cu adevarat doar dupa un timp, iar majoritatea soferilor incepatori conduc prudent. O eventuala testare psihologica foarte riguroasa este practic imposibil de realizat si ar necesita cheluieli enorme, si oricum ar fi extrem de greu sa se justifice refuzul acordarii permisului unui om doar pentru ca are un anumit temperament sau personalitate.
  • +7 (7 voturi)    
    idei (Marţi, 7 mai 2013, 15:34)

    gabrieel [utilizator]

    Cel mai bun inceput ar fi aplicarea legilor existente. In acest moment Politia aplica discretionar si chiar rar legile. Se stie ca statisticile cu viteza si spre exemplu centura nu sunt reale, pentru ca la "negociere" se aleg in primul rand aceste motive.
    Apoi, daca se vad cifrele in acest moment, accidentele au scazut, la fel si victimele.
    Ca si masuri noi, analiza trebuie sa fie facuta cu atentie. Pentru ca spre exemplu cei mai multi bugetari care conduc masini scumpe nu sunt proprietatii lor... Si ca atare ce masura de confiscare sa aplici in acest caz? Este un simplu exemplu pentru faptul ca discutia trebuie facuta cu cine se pricepe, iar un bun inceput ar fi de vazut cum au facut in trecut altii, mai destepti totusi ca noi.
    La fel, trebuie aplicate legile actuale sau imbunatatie si pentru proprietarii/administratorii drumurilor. La acest moment cu foarte putine exceptii, drumurile sunt prost semnalizate, prost organizate si multe alte asemenea prost x descrieri. Spre exemplu pe centura de nord a Bucurestiului, la iesirile de la Tunari si Stefanesti, nu ai nevoie de multa carte sa iti dai seama ca acolo vor muri multi oameni in fiecare an. Este doar un exemplu.
    Este foarte simplu sa umplem legile de toate tipurile de amenzi, suspendari, confiscari si apoi sa ne plangem, cum de altfel stim cel mai bine, ca nu se poate chiar asa.
    Pentru Hotnews, va propun sa treceti de faza televizunilor gen otv, unde poporul face legile si sa intrebati pe cei care se pricep. Atat de la noi, cat mal ales de prin alte tari unde lucrurile merg normal.
    Nu stiu ce credeti ca o sa va propuna unul care depaseste coloana oprita la bariera, un altul care merge pe contrasens pe DN, sau oricare altul sau alta care ii intalniti la fiecare pas in trafic. Nu mai zic de cei frustati ca fie nu au masini, fie au doar masini pe care nu si le-ar dori.
    Gabriel
  • -1 (7 voturi)    
    Un lucru (Marţi, 7 mai 2013, 15:36)

    Delicatu [utilizator]

    Am citi dezbaterea pana acum si toata lumea spune: Amenzi pentru viteze (cu mici exceptii). Da, sunt de acord cu amenzi mai mari, dar nu pentru viteza. Nu cred ca doar acolo e problema? Cat % din accidente sunt din cauza vitezei? Haideti sa vedem si celelalte probleme. Multmai grav e depasirea acolo unde e inetrzisa? Acolo sigur cineva moare si mai grav e ca moare cel nevinovat (Vezi Huidu). Atata timp cat cel care conduce X6 ia 200 Ron amenda iar cel care conduce un golf 3 ia 3 ani parnaie nu e deloc corecta legea. Pe de alta parte, nu poti venis a spui ca amenzile sa pelce de la 1500 Ron cand salariul; mediu pe economie e mai mic. As vrea sa spun multe, dar nu cred ca e cazul. Trebuie inasprit acolo unde e necesar, nu doar la viteza!
  • +1 (5 voturi)    
    HN cred ca n-aveti destul spatiu pe server (Marţi, 7 mai 2013, 15:41)

    linarel [utilizator]

    pt toate comentariile ce vor venii. As adauga si eu citeva :

    > Sa se introduca regulile restrictive din Austria de pilda la soferii tineri teribilisti- daca ai facut un accident in primii 3 ani nu mai ai dreptul la un alt permis
    > Politia sa inchida drumurile publice care pun in pericol siguranta traficului - din cauza gropilor - si sa-i amendeze in prima instanta pe cei responsabili pina cind aduc drumul public la a fi circulat, daca nu catuse pe maini .
    > Pt cei ce conduc dupa ce au consumat alcool la volan incadrarea ca si infractiune direct si puscarie 6 luni- 1 an + interzicerea de a mai putea obtine un nou permis de conducere . Nu cred ca o persoana mai este apt 100% sa conduca dupa ce a baut altfel toti am fi beti
    > In cazul unui accident de circulatie sa se refaca atunci de catre SC asiguratoare a celui ce a facut accidentul parapetii, indicatoare rutiere, ... , avariate si abia apoi sa se poata relua traficul in situatii normale .
    >
  • +1 (3 voturi)    
    Cateva observatii (Marţi, 7 mai 2013, 15:53)

    feisbuk [utilizator]

    Nu poti confisca autovehicolul sau motorul. Este posibil sa fie luate in leasing (alt proprietar), sa fie pe firma, sa fie masina altuia, etc.

    Suspendarea permisului este cea mai dureroasa pt soferi.

    Atata vreme cat se aplica legea - adica chiar se suspenda permisul, nu scapi doar cu amenda si/sau spaga ca sa nu il pierzi, problemele vor fi mult mai putine. Suspendare. Fiecare kilometru in plus zece zile de suspendare.

    Marirea amenzilor este o solutie partiala. Nu vad un Matiz rupand autostrada. De obicei vitezomanii (aia cu plus 100 peste viteza legala) au masini puternice si cash flow.

    DE asemenea, radare / camere radar si fara posibilitatea contestatiilor privind omolgarea, etalonarea, etc. Am un cunoscut care avea in cap o verificare a situatiei Romaniei privind etalonul metrului - daca trebuie sa platim o cotizatie anuala, daca suntem la zi - pe scurt - voia sa scape pentru ca metrul nu este definit legal in Romania.

    In plus, pentru ce inseamna bariera, conducerea sub influenta alcoolului, drogurilor si medicamentelor de mare risc anularea permisului direct, iar fara contestatii daca aia care au aplicat etilotestul aveau ordin de serviciu sa aplice etilotestul, etc..
    • +1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 7 mai 2013, 16:30)

      [anonim] i-a raspuns lui feisbuk

      • -1 (1 vot)    
        ... (Miercuri, 8 mai 2013, 2:16)

        CatalinArdeleanu [anonim] i-a raspuns lui

        Chiar daca ai ramane cu masina "arestata" macar o zi sau doua este destul de eficienta pedeapsa. Ia sa te trezesti cu masina "retinuta" la CTA pe autostrada... ar fi amuzant nu????
  • +1 (3 voturi)    
    mai întâi niste autostrazi.... (Marţi, 7 mai 2013, 16:03)

    mircicadela2 [utilizator]

    Pai:
    1. Niste autostrazi ceva, sa nu mai avem cai , vaci, carute, caini în trafic?
    2. Trecerile de pietoni din orice localitate nenorocita sa fie semnalizate luminos si cu stâlpi de iuminare deasupra capetelor trecerii.
    3.M-am obisnuit sa depasesc viteza legala in localitati pentru ca este 50 Km la ora in orice nenorocit de sat asezat pe drum european ! Daca viteza nu ar 50 "in orice localitate" ci semnalizata corespunzator numai in localitatile cu un trafic mare/numar mare de oamnei/ scoli etc... nu ne-am obisnui sa mergem peste to cu 80....
    4. Cel putin 1 an de zile ca începator nu ai voie sa conduci singur în masima, ci cu cineva care are care are carnet de cel putin 5 ani în dreapta ( nu stiu cum s-ar aplica la motociclisti... )
    5. a doua oara prins baut la volan implica retragerea dreptului de a mai conduce autovehicule pe drumurile publice.
    • +1 (3 voturi)    
      inainte de 1975 (Miercuri, 8 mai 2013, 11:04)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui mircicadela2

      in Romania inainte de 1975 legea rutiera nu prevedea sanctiuni pentru conducerea sub influenta bauturilor alcoolice. Acest lucru se intampla inca in Franta, Belgia si cred ca si in alte state europene. In schimb, daca ai facut un accident si ai consumat bauturi alcoolice, circumstantele sunt agravante si asigurarile nu iti platesc nimic. Responsabilizarea societatii este cheia in democratie si interzicerea libertatilor. Stare de ebrietate nu inseamna sub influenta bauturilor alcoolice. Cu alte cuvinte, daca ai baut destul de mult - te duci si te culci, daca ai baut un pahar, o bere sau o cantitate minora, poti conduce, dar o faci pe raspunderea ta si nu mai esti protejat de asigurari. Nu exista loc sigur dupa ce te-ai nascut si pana mori, exista insa decizii care iti pun viata in pericol.
  • +4 (4 voturi)    
    Ai pierdut permisul - dai din nou sala (Marţi, 7 mai 2013, 16:23)

    Emilone [utilizator]

    Si traseul, dar sala este cheia.

    Este o chestiune logica:
    - ai pierdut permisul inseamna ca exista mari sanse ca tu sa nu sti legile. Asa ca o reverificare este necesara.

    Sunt foarte multe avantaje:
    - analfabetii nu mai vor avea carnet
    - vitezomanii de asemenea
    - e o amenintare uriasa pentru cei care merg cu masina si la magazinul din coltul strazii.
    - nu e masura brutala cu bani luati din portofel etc, ci subtila si te doare capul...
  • -1 (5 voturi)    
    verde pt dreapta (Marţi, 7 mai 2013, 16:24)

    dualities [utilizator]

    In primul rand as renunta la semaforul intermitent pt viraj la dreapta si as stipula in lege ca se poate vira la dreapta atunci cand la semafor este culoare rosie sau dupa caz daca este drum cu sens unic de ex spre stanga sa se poata vira la stanga, asa cum este dealtfel peste ocean.
    2.Farurile aprinse pe "faza scurta" sau de intalnire cum ii spune, NON STOP nu doar pe europene.
    Nu inteleg de ce cand fac o lege nu o fac cum trebuie? Nu puteau sa puna obligatoriu lumina pe toate drumurile de la inceput? Sa se uite macar in Ungaria daca nu vad mai departe.In plus sunt fel si fel de smecheri care merg cu pozitia aprinsa si care se vede in cel mai bun caz cand masina este langa tine.
    3.Cei care opresc pe banda 1 ca asa vor ei, la prima abatere o mica amenda, la a doua una de sa-i usture buzunarul si la a treia confiscata masina sau la puscarie.Sa vedem atunci cati mai opresc aiurea si unde au chef.
    4.Pentru cine doreste sa conduca BMW si eventual masini cu un anumit nr de cai putere, sa aiba minim 30 ani si sa fie sanctionati mai aspru, altfel nu ii poti potoli.
    5.Obligatoriu dupa 12 noaptea semafoare pe intermitent, cel putin in Timisoara noaptea iti rogi moartea pe la semafoare.
    6.Gasita o metoda pt tablagii de politai sa nu mai stea aiurea cu radarul in localitate sa te pandeasca ca ai 60 la ora pe limita de 50.Ar trebui sa stea in special pe exterior la curbe si linie continua, unde se intampla accidente frontale la viteza mare.Acolo mor cei mai multi oameni nu in localitati.
    7.Anulata obligativitatea purtarii centurii in localitate si eventual amenzi mai mari pt cine nu o poarta in afara localitatii.

    In mare ar trebui modificate toate sanctiuniile pe principiul prima abatere, o sanctiune mica eventual avertisment iar pe urma tot mai aspre.Pana la urma pe unul de bani gata il doare undeva de amenda, eventual daca ar merge la puscarie sau ar ramane fara masina lui de fite, ar mai sta putin pe ganduri data viitoare.
    • +1 (1 vot)    
      Furia (Marţi, 7 mai 2013, 21:48)

      Thheo [utilizator] i-a raspuns lui dualities

      Bine ca nu recomanzi si impuscarea pentru contraventii. Nu esti singurul care are astfel de porniri de furie, ma intreb daca v-a luat cineva mintile. Bine ca nu faceti legi in tara asta, Inainte sa scrii ceva ce vine din frustrare sau pe un val de furie ai putea sa te gandesti cum ar citi altcineva ce ai scris si cum ajuta ( daca tot insisti ca ai recomandari ) la dezbaterea respectiva..
      • +1 (3 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 8 mai 2013, 0:37)

        [anonim] i-a raspuns lui Thheo

  • +2 (6 voturi)    
    As mai completa: (Marţi, 7 mai 2013, 16:44)

    Mihai.D [utilizator]

    posibilitatea soferilor care au camera la bord de a reclama la politie cu proba video abaterile pe care le comit ceilalti participanti la trafic in vederea sanctionarii acestora.Spre exemplu sunt depasit "la mustata" si-mi franeaza in fata fara motiv sau vine din fata,se angajeaza in depasire riscanta si mai are si telefonul la ureche.
  • 0 (4 voturi)    
    Doua modificari majore.. (Marţi, 7 mai 2013, 16:48)

    akillies [utilizator]

    1..definirea conducatorului agresiv in trafic si amendarea acestuia prin metode cat mai aspre.
    2..revenirea la criteriile de acordare a permisului de conducere de dinainte de 1990, sau obligativitatea ca orice cursant sa plateasca scoala si sa faca in aceste ore platite si ore de conducere preventiva(in Germania se practica faza cu plata scolii de soferi si nu e o suma mica)

    3.. poate inventeaza vreun roman un dispozitiv de blocare a motorului masinii in functie de starea de spirit a soferului(gradul de nervozitate) in functie de ritm cardiac, puls, dilatarea retinei..etc..
    • +2 (2 voturi)    
      Plata scolii de soferi? (Marţi, 7 mai 2013, 18:38)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui akillies

      Pai stai, ai impresia ca in Romania scoala de sofer e gratis sau cum? Ce intelegi tu prin conducere preventiva?
      • 0 (2 voturi)    
        Nu m-am exprimat prea bine, ai dreptate.. (Miercuri, 8 mai 2013, 10:56)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

        .., dar in Germania, in Munchen, acum 6 ani scoala de soferi costa 2000 de Euro si o faceai(cu prezenta mai ales la ore de legislatie rutiera<inclusiv cu ore despre mediu, poluare, componentele motorului masinii, mecanica.. etc.>, traseu de noapte, poligon, tot tacamul). La acea ora in Romania plateai intre 5 milioane si 7 milioane(deci cam gratuita prin comparatie cu Germania) si asta pentru minimul de ore prevazut de lege(cred ca 30 de ore era atunci) pentru traseu, ore de legislatie rutiera(pe care nu le facea nimeni), fara traseu de noapte si, poligon, iar unii instructori te intrebau direct daca dai examenul "pe bune", sau "cu pliculetul"..
        In acest moment(2013), sor'mea a terminat orele de traseu: in poligon nu stia nimic(cum sa plece de pe loc, cum sa ia un viraj, cum sa schimbe treptele de viteze corect, cum sa mearga in marsalier, cum sa mentina masina dreapta in deplasare<?!?!>), nu a invatat-o instructorul nici macar ce sa faca inainte sa porneasca masina, ca sa o oblige sa mai cumpere ore inafara celor incluse in pretul "scolii"..
        Condus preventiv(ca sa scurtez textul acestui comentariu): "http://www.circulatiarutiera.ro/pregatire-examen/cursuri-legislatia-rutiera/7ro.htm".
        E adevarat ca ma gandeam mai mult la condusul defensiv(care e din ce in ce mai necesar in conditiile date de modul prin care intelege sa conduca<nu sa piloteze> soferul roman): "http://titiaur.ro" sau "http://defensive-driving.ro" .
        (Scuze ca pun link-uri dinafara domeniului Hotnews.ro).
        Pana in acest moment, soferul roman reprezinta, pentru mine, un pilot ratat si frustrat: asta deoarece toti soferii romani, cu foarte mici exceptii, considera ca a conduce un automobil inseamna a fi pe pista de raliu 24/24 ore si 7/7 zile - accelereaza pana linia semaforului pus pe rosu, vireaza brusc in trafic, sta lipit de "adversarul " prea lent din fata pana are "o fereastra" sa il depaseasca, pleaca in demaraj de la semafor, accelereaza pana la 100km/h cand are "liber in fata" etc.
        • +2 (2 voturi)    
          Corect dar.... (Miercuri, 8 mai 2013, 12:16)

          Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui akillies

          Ai si tu dreptate in oarecare privinta, dar 2000 de euro scoala de sofer intr-o tara unde salarul mediu e de 300 de euro, mi se pare o ingradire. Daca e sa fie in Romania 2000 de euro scoala, sa fie si in Germania sa zicem 18000, proportional. Ti se pare corect? Acum revenind la comparatia Germania - Romania, poti te rog sa ne spui cat costa amenda pentru depasirea cu 20 kmh a vitezei legale in Germania si fa o comparatie cu amenda din Romania. Parca parca...cuantumul amenzii e similar cu cel din Romania.
          Conducere defensiva si conducere agresiva e doar marketing. Link-ul defensive-driving.ro e pentru cursuri in genul celor de la ADAC in care te invata mai mult sa stapanesti masina in diferite conditii si cum poti sa reactionezi corect la ivirea subita a unor obstacole. Nu schimba prea mult mentalitatea romanilor, ba din contra. Cunosc un caz care a facut un curs dintr-asta "defensiv" si se credea Lord of The Rings pe sosele, ca el stie sa stapaneasca masina in orice conditii. Rezultatul e oarecum previzibil, accident garantat. Cum se spunea in primul comentariu: mentalitatatea romanilor e de vina.
  • +1 (5 voturi)    
    Raspunsuri (Marţi, 7 mai 2013, 17:04)

    Rares101 [utilizator]

    Din experienta mea indelungata in alte tari as dori sa punctez:
    1. Amenzile si legile sunt bune in mare parte. As lasa insa alcolemia pana la 0.8% fara a fi considerata contraventie. Toleranta 0 omoara industria food&beverage.
    Foarte important este ca amenzile sa fie platite, sa nu se mai prescrie dupa 5 ani, sa fie purtatoare de penalitati si permisul sau placutele sa-ti fie suspendate dupa o perioada de timp daca nu ai platit amenda.
    Amenzi mai mari trebuie sa fie pentru nepurtarea centurii, asta va reduce din rata fatalitatilor.
    2. E o problema de organizare a politiei romane care e incapabila sa dea amenzi si sa gestioneze situatia. In Bucuresti vezi f multe masini parcate ilegal si nimeni nu face nimic. In orice stat dezvoltat nu se intampla asta. In maxim 20 de minute iti iei amenda.
    3. Nu. Este foarte greu de obtinut permisul in RO, examenul scris si oras, amandoua nu sunt tocmai usoare. In plus, condusul este o activitate coordonata de subconstient si ai nevoie de practica, de rutina si nu de sute de legi memorate.
    4. Masinile carora nu le-a fost platita asigurarea, impozitul si amenzile trebuie ridicate (casate dupa inca 30 de zile). Drumul public nu ar trebui sa fie cimitir de masini. Daca vrei sa-ti tii masina parcata luni si ani de zile in fata blocului, ocupand un loc, e OK, dar sa-ti platesti si darile la ea.
    • +1 (1 vot)    
      prescriere (Marţi, 7 mai 2013, 21:51)

      Thheo [utilizator] i-a raspuns lui Rares101

      Am avut cateva amenzi contraventionale in 16 ani de condus si pe cele pe care nu le-am platit le-am "gasit" la DITL, asa ca nu s-a prescris nimic.. ti s-a intamplat tie asa ceva?
      Chestia cu neplata impozitelor/taxelor..etc poate duce si astazi la executare, nu este nevoie de o prevedere de confiscare. Ce v-a apucat pe toti cu lupta asta de "clasa" sa ii rupem pe altii in gura?
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Marţi, 7 mai 2013, 23:32)

        Rares101 [utilizator] i-a raspuns lui Thheo

        Am auzit mai multe cazuri de prescriere. oricum faptul ca nu sunt purtatoare de penalitati e o mare problema. N-ai nici un interes sa le platesti.
        La partea cu impozitele, ai interpretat gresit ce am spus eu. Cum am mai spus mai spus, drumul public nu e cimitir auto. Masinile abandonate ar trebui ridicate, dar nu poti stii altfel care e abandonata si care nu. Poate masina unuia e o rabla, dar pt respectiva persoana este singurul mod convenabil si sigur de a se deplasa dintr-o zona in alta si respectivul proprietar isi plateste toate darile la stat in mod exemplar, nu poti sa-i ridici masina lui.
        Daca tu nu vezi nici o problema cu masini abandonate care ocupa spatii de parcare aiurea... atunci eu ma retrag din conversatie.
  • +1 (5 voturi)    
    amenzi progesive & digitizare (Marţi, 7 mai 2013, 17:23)

    mariusxmarius [utilizator]

    1. amenzi progesive si proportionale cu valoarea masinii!

    DIGITIZATI TOT CE SE POATE, CALCULATOARELE NU POT FI MITUITE !!!

    2. radare conectate la baza de date
    3. monitorizare cu camere digitale si sactionarea automata
    etc...

    Politia rutiera sa fie implicata doar pentru: fluidizarea traficului, acidente grave si permise.
  • +2 (4 voturi)    
    Aplicati legea (Marţi, 7 mai 2013, 17:41)

    dan_p [utilizator]

    Un control strict al masinilor parcate in centrul Bucurestiului.

    Verificati in toate capitalele europene: parcarea in centru este foarte scumpa iar daca esti prins amenda e foarte scumpa (60 EU).
    si te cam prind de fiecare data.
    in felul asta se face ordine si se creste bugetul primariei.

    cu alte cuvinte, aplicati regulile.
  • +3 (3 voturi)    
    legea... (Marţi, 7 mai 2013, 17:55)

    likurici [utilizator]

    ...e bine a fi respectata insa si restrictiile de circulatie trebuie sa dovedeasca prin plasarea lor ca respecta participantii la trafic si ca nu au rol de-a incurca ci de-a ajuta circulatia- cit timp si de ce, se face conducind de la Oradea la Bucuresti? cite dintre restrictiile puse pe traseul amintit sunt justificate si cite sunt puse din prostia primarului si a unui politist indolent?
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Marţi, 7 mai 2013, 18:04)

    a.nonim [utilizator]

    Doua propuneri sunt interesante:
    1. Aplicarea amenzilor sa tina cont de istoricul soferului, suma sa creasca exponential cu numarul de abateri raportat la o unitate de timp.
    2. Suspendarea automata a permisului daca amenda nu a fost platita sau contestata intr-un termen limita.
    Cu tehnologia de astazi ambele sunt fezabile, dar ma indoiesc ca vor fi luate in calcul.
    Dincolo de propuneri, trebuie sa tinem cont de un lucru: desi legislatia e relativ ok, desi amezile sunt suficient de mari raportate la puterea de cumparare, totusi nu functioneaza. Si asta pentru ca problema noastra este alta: amenzile nu se aplica sistematic. Este imposibil sa mergi 10 minute si sa nu vezi cel putin o incalcare a regulilor. Cu toate astea probabilitatea de a fi sanctionat este infima.
    Orice antropolog va poate explica faptul ca nu intensitatea recompensei (corectiei) este cea care modeleaza un comportament, ci aplicarea sistematica. Corectia disproportionata nu face altceva decat sa genereze furie si frustrare. Iar corectia care nu este aplicata sistematic, nu va modela niciodata un comportament.
    Cu alte cuvinte, zece amenzi mici intr-o singura luna au un efect mai puternic (si de durata) decat una de 100 de ori mai mare aplicata odata pe an. Iar cu tehnologia de astazi, cel putin o parte dintre amenzi pot fi aplicate automat sau cu costuri minime.
    • +1 (3 voturi)    
      bravo (Marţi, 7 mai 2013, 21:55)

      Thheo [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      Singurele masuri propuse pana acum argumentate.. eu sunt de acord. Si eu incalc regulile de multe ori dintr-o obisnuinta prosteasca si probabil un sistem bine pus la punct ce m-ar penaliza sistematic m-ar linisti. Pana la urma sa nu credem ca in celelalte tari educatia i-a tinut pe ceilalti linistiti, ci in primul rand penalizarile aplicate de fiecare data cand gresesc.. au respect pentru banul muncit.
      • +3 (3 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 8 mai 2013, 0:41)

        [anonim] i-a raspuns lui Thheo

  • +1 (3 voturi)    
    Sugestii pe termen lung (Marţi, 7 mai 2013, 18:08)

    Qwertz [utilizator]

    Principala cauza a accidentelor in opinia mea e lipsa de educatie rutiera a romanilor. Pe termen lung, sugestia mea este introducerea in scoli de la clasele primare a orelor de educatie rutiera. Pe termen scurt, s-a scris destul inaintea mea.
  • +2 (2 voturi)    
    Prevenire accidente (Marţi, 7 mai 2013, 18:36)

    Buerebista [utilizator]

    Atunci când se constată că pe o anumită porţiune de drum s-au produs mai mult de două accidente similare, la un interval de timp relativ scurt, ar trebui, după caz, luate măsuri de modificare a geometriei drumului sau/şi a semnalizărilor rutiere din acea zonă.
  • 0 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 7 mai 2013, 18:46)

    [anonim]

  • +3 (5 voturi)    
    De ce legi aveti nevoie (Marţi, 7 mai 2013, 18:54)

    rov [utilizator]

    sa-si faca politia datoria ????
    masini oprite in zone interzise, TAXIMETRISTI OPRITI IN INTERSECTII PE BANDA 1????
    rOMANIA
  • 0 (2 voturi)    
    POLUARE (Marţi, 7 mai 2013, 19:18)

    nick24 [utilizator]

    1.multe masini polueaza f tare, ar trebui luat talonul
    2. poluare fonica- ar trebui interzis i oras macar intre 22-07 circulatia motocicletelor si masinilor care fac un zgomot infiorator- declanseaza chiar alarmele masinilor parcate.
    Chiar nu se poate face nimic? Atunci isi vor scoate toti tobele de esapament sa se vada care e mai tare...
  • +2 (2 voturi)    
    Legea se aplica? (Marţi, 7 mai 2013, 19:28)

    PredeAn [utilizator]

    Imi doresc o prezenta mai mare a Politiei pe sosele si pe strazi, in orase. Imi doresc ca legea sa se si aplice - fara sanctiuni mai mari, asa cum sint ele acum. Din pacate, vad rar echipajele Politiei, de regula stau la ciupeala, cu radarele, al caror rol ar fi de preventie, in loc de adunat sume bifate la planul lunar. Este aiurea o limita de 50 km/h pe o sosea cu 4 benzi, intr-o localitate cu pasarele, cu case retrase de la sosea... Este perfect normal sa aplici o astfel de limita pe o straduta, intr-un oras, aglomerat si cu masini parcate pe margini.
  • +2 (4 voturi)    
    sanctionarea soferilor imprudenti (Marţi, 7 mai 2013, 19:40)

    albatrosul_verde [utilizator]

    asa cum e in tarile civilizate. accentul sa se puna pe sanctionarea agresivitatii.

    cei care pun in pericol ceilalti participanti la trafic prin atitudinea lor nesabuita pot fi gasiti destul de usor in trafic, nu trebuie lasati sa produca accidente.


    intr-un singur drum bucuresti-brasov sau bucuresti-sibiu intr-o masina cu camera s-ar putea filma zeci, sute de nesabuiti ai traficului, cei care depasesc fara vizibilitate, au viteza prea mare, merg in localitati prea repede ori nu incetinesc la trecerile de pietoni, nu semnalizeaza, etc.

    o amenda piperata sau o mica pauza de condus le poate prinde mereu bine acestor indivizi ...
    • +3 (3 voturi)    
      ..eu am patit-o Duminica trecuta.. (Miercuri, 8 mai 2013, 11:06)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui albatrosul_verde

      ..in localitatea Busteni(o singura banda pe sens si linie continua intre sensuri). Cand a vazut ca nu iau in seama insistentele lui(flashuri aprinse, apropiere foarte mare de spatele automobilului meu-sub 1m), ma depaseste intr-o portiune unde se facea banda de viraj stanga, si apoi se pune in fata mea si franeaza brusc, dupa care accelereaza si merge in fata mea cu aceeasi viteza ca si mine(60-65km/h), dar la 500 de metri mai in fata..
      Eu nici acum nu stiu cum de au primit permisul astfel de soferi, clar agresivi nu numai in trafic.
  • -3 (3 voturi)    
    modificări la codul rutier (Marţi, 7 mai 2013, 19:59)

    fac [utilizator]

    Nu mai trebuie modificate regulile de circulație în sine,ci trebuie să creiem un sistem ca regulile de circulație,dar și legile în general,să fie respectate!
    Propunerile mele:
    1.Agenții de circulație sunt obligați să observe și să semnalizeze șoferilor orice abateri ce se produc în prezența lor.Agenții care ”trec cu vederea” abaterile produse în trafic să poată fi sancționați moral și pecuniar,iar la un număr de astfel de abateri(să zicem 10 în decurs de un trimestru) să fie scoși din poliție.
    2.Urmărirea și controlul comportamentului agenților față de șoferi și abaterile acestora să se facă prin ”gardieni civili”grupați într-o ”gardă civilă”,recrutată și instruită de un organ al administrațiilor locale,care îi va și coordona.Gardienii civili să aibă dreptul de a
    legitima agenții de circulație și de a întocmi cu aceștia acte de constatare asupra abaterilor observate.
    3.Gardienii civili trebuie recrutați prin alegere de către colectivități de cetățeni,dintre oamenii cunoscuți pentru cinste,corectitudine și cunoștințe de circulație rutieră (ex.șoferi pensionari) și vor fi retribuiți de administrația locală din fondul de amenzi.Mandatul lor să fie de cel mult 3 ani.
    4.Activitatea RAR trebuie reorganizată astfel încât
    să nu mai existe în circulație vehicule cu defecțiuni.
    Autovehiculele aflate în circulație,cu viza RAR valabilă,să fie retrimise la repetarea inspecției RAR (în alt loc decât acelșa unde s-a făcut ultimul control) ,de fiecare dată când sunt implicate într-un eveniment rutier,chiar dacă nu s-a produs accident.
    5.Amenzile să poată fi atacate în justiție numai dacă s-a produs accident cu victime.
    6.Persoanele care se fac vinovate de accident cu morți să nu mai poată primi pedepse cu închisoare cu suspendare.
  • +6 (8 voturi)    
    nu neaparat schimbarea legii ci RESPECTAREA EI. (Marţi, 7 mai 2013, 20:27)

    vasil363 [utilizator]

    Observ in comentarii o oarecare blamare a conducatorilor auto. cred ca problema trebuie tratata dim mai multe puncte de vedere, si nu sa fie inca o modalitate de a creste veniturile la bugetul statului:
    1 conducatorii auto:
    - mult prea usor accederea la permisul auto (examinari riguroase psihologice, medicale, cunostinte teoretice si deprinderi practice) asa nu ar mai trebui sa ajunga analfabetii cu permis.
    - impunerea respectului legii prin exigenta in aplicarea ei, nu aplicarea diferenţiată a legii, in funcţie de statutul social sau apartenenta politica a conducatorului auto
    - supraveghere video, in special in zone sensibile din localităti.
    - cred ca viteza de 50 km /h la actualele autovehicule este mica, mai ales ca sunt localitati in care limitele dintre localitati aproape sunt una si aceeiasi
    - o reglementare in sensul...o viteză maxima de 70 si nu 50 km /h pe drumuri europene, expres, nationale ce tranzitează localităti nu ar crea ambuteiaje, poluare, nervi , stres etc,
    - conducatorii auto cu adictii la ..alcool sau droguri NU AU DREPTUL SA CONDUCA AUTOVEHICULE.
    2. infrastructura:
    - cred ca pt cei care platesc taxe pt a utiliza sosele ar trebui sa le fie oferita si alternativă autostrazi
    - cine merge de la Satu Mare la Bucuresti respectind viteza legala? 650 km cu o medie de 50 km /h vedeti ce timp va trebuie? în condiţiile in care soselele indiferent de ce categorie ...in marea lor majoritate trec prin localitati.
    - oare administatorii soselelor cind vor fi sanctionati pentru gropile din asfalt (periclitarea siguranţei circulatiei rutiere?)
    - nu sunt destule gropi in sosea ....mai punem si fel de fel de denivelari menite sa......strice autovehiculul mai degraba
    3 pietoni:
    - oare ei nu au nici o obligatie? asigurare la traversare, circulatia pe sosele, slalom printre masinile oprite la semafor etc.
    - simpificarea procedurilor legislative- inregistrare ' proba ....nu daca are ordin de serviciu, daca este autorizat etc.
  • +2 (2 voturi)    
    impuneti legea existenta.... (Marţi, 7 mai 2013, 21:44)

    dadan [utilizator]

    nu legile sunt problema in Romania ci impunerea si implementarea legii... nu degeaba coruptia e motivul principal de saracie al unui stat ... degeaba sunt reguli, pot sa fie cat de dure - daca nu le respecta nimeni... si de ce nu le respecta? E de ajuns sa dai o tura prin orice oras mare din Romania ca observi masini parcate pe trotuare intregi care sunt garnisite din plin de indicatoare oprirea interzisa... si de ce ? nu pentru ca nu exista lege ci pentru ca e sat fara caini si nimeni nu sanctioneaza... e tot mai frunstrant sa stai in coloana si sa vezi nesimtitii cu masini scumpe cum depasesc coloanele si blocheaza intersectiile caci ei se baga pe banda unde e liber si odata ajunsi in intersectie forteaza bunul simt si se baga in fata celor ce stau cuminti la rand - de ce? pentru ca nimeni nu-i sanctioneaza si isi fac un obicei dina asta.... faptul ca sunt multi nesimtiti in trafic nu trebuie sa ne mire , nu am asteptari prea mari de educatie de la toti cetatenii dar unde-i lege nu-i tocmeala nu? Pana la urma cine vegheaza la corectitudinea in traficul de zi de zi? Politia rutiera efectueaza doar pande sporadice si nu au o prezenta activa... si apoi e de notorietate ca legea la noi se poate indoi si rasuci cu putini banuti ... ati vazut politisti in general sa fie onesti , exemplu de moralitate si dedicati? doar in filmele americane.... eu ma tot mir cum au politistii cu un salar mic de bugetar, asa masini scumpe ....pasaturi , audi, mercedes... carentele din sistemul politiei sunt o problema, apoi starea deplorabila a drumurilor - nu exista un management inteligent al intersectiilor abordat din perspectiva sigurantei rutiere -marcaje , paravane, semafoare, poti face multe amenajari rutiere inteligente astfel sa reduci la maxim abateri, incadrari gresite, iesiri pe contrasens... si astea ar fi doar siguranta pasiva, se mai mentiona montarea camerelor de supraveghere in toate intersectiile(din bani europeni) cu centru de coordonare trafic 24/24 etc
  • 0 (2 voturi)    
    *Amenzi proportionale cu averea/veniturile (Marţi, 7 mai 2013, 22:22)

    tntmind [anonim]

    1) Amenzi proportionale cu averea/veniturile.

    2) Suspendarea permisului pe durate mai mari de timp: 6 luni, 1 an, 2 ani, 3 ani. In functie de a cata abatere este.

    3) Camere in toate interesectiile dintre bulevardele din orasele mari si radare automate peste tot.

    4) Amenzi usturatoare pentru "smecherii" cu xenoane de 50 de lei din targ si retardatii (cu ceata in cap) care merg cu proiectoarele de ceata noaptea.

    5) Starpirea hingherilor de masini care iti ridica masina pentru ca nu ai parcat la 1 metru de gard, dar nu ridica SUV-urile si dubitele parcate in intersectii, care intr-adevar cauzeaza accidente.

    6) Confiscarea masinii este o prostie, e proprietate privata, ce se poate lua este dreptul de a conduce acea masina, nu masina in sine.
    • 0 (2 voturi)    
      pai daca doar amarastenii o iau la bot cu noile (Marţi, 7 mai 2013, 22:56)

      rakleta [utilizator] i-a raspuns lui tntmind

      reguli. Ce te faci ? Marii bastani nu o sa pateasca nimic ... o sa ii usture pe restul plebei.
      • -1 (3 voturi)    
        tocmai asta e ideea (Miercuri, 8 mai 2013, 8:23)

        tntmind [anonim] i-a raspuns lui rakleta

        Daca ar fi amenzile proportionale cu veniturile/averea, amarastenii ar lua la bot mai putin si bastanii ar lua la bot cat sa simta si ei ceva.
  • +6 (6 voturi)    
    absolut inutil (Marţi, 7 mai 2013, 22:27)

    Ava_ps [utilizator]

    Putem schimba de n ori codul rutier, tot degeaba dacă în continuare nu va fi aplicat. În Romînia se conduce și ilegal, și nesimțit pentru că este permis, punct. Și cum romînul nu știe decît de frică, singura soluție este aplicarea legii, fără excepție.
    Plus, cred că încasarea amenzilor aplicate tuturor șoferilor care încalcă legea doar în București - parcare neregulamentară, neacordare de prioritate, ignorarea semnelor, depășirea vitezei, nepurtarea centurii, vorbitul la telefon - ar ajuta binișor bugetul.
  • -2 (2 voturi)    
    Ha :) (Marţi, 7 mai 2013, 23:10)

    RedGuard [utilizator]

    Cineva mai crede ca se vrea sa se faca ceva in Romania? Mai ales ceva bun pentru locuitori.

    Ha!

    Sa se ridice toate limitele de viteza si sa se vada cine mai ramane intreg.
  • -3 (3 voturi)    
    DIAVOLUL E IN DETALII (Marţi, 7 mai 2013, 23:18)

    Alui [utilizator]

    In principiu sunt de acord ca daca un șofer vorbește la mobil in timp ce conduce, sa i se confiste si mobilul. Cu confiscarea masinii, hm..., depinde ce se înțelege prin abateri grave. Oricum, important e ca spagile se vor mari;)!
  • +2 (2 voturi)    
    o minima bunavointa pentru o minima infrastructura (Marţi, 7 mai 2013, 23:22)

    slashroot [utilizator]

    Se poate face viata mai usoara soferilor, daca autoritatile ar avea o minima bunavointa:

    - O gramada de treceri de pietoni nu au marcaje vopsite pe carosabil. Unele nu au indicatorul de presemnalizare si/sau pe cel de semnalizare. Alte indicatoare sunt ascunse in copaci. O sumedenie de treceri (in Bucuresti, dar si pe centura orasului si in Ilfov) sunt in intuneric deplin. Unele indicatoare sunt plasate mult in lateral, in afara bataii farurilor - noaptea e ca si cum n-ar fi.
    Am vazut oameni omorati in astfel de locuri.
    E aberant sa lasi toata responsabilitatea in carca soferului, cand tu ca administrator de drum n-ai in fapt nici o grija.

    - As propune ca trecerile de pietoni sa fie *obligatoriu* luminate noaptea. Cine a condus noaptea pe DN2 prin Vrancea stie cat de vizibil este un pieton pe o trecere luminata puternic cu leduri. Asta ar trebui sa fie norma, nu exceptia.

    - Incercati sa traversati ziua (nu mai zic noaptea) pe trecerea din Razoare, pe sensul spre Cotroceni. Acolo sunt nu mai putin de 5 benzi pe sens unic. Trecerea are indicator, dar nu are marcaj pe carosabil iar noaptea nu e luminata. Cine vine pe banda a patra nu vede indicatorul, din cauza ca acesta este mult in lateral, aproape in afara unghiului vizual.
    Bref: Acolo unde o trecere intersecteaza mai mult de doua benzi pe sens, as propune sa fie obligatorie montarea unui semafor si a unui refugiu pietonal pe mijloc.

    - Fara copaci, panouri, reclame, etc. care sa obtureze indicatoarele! Distrugerea infrastructurii rutiere este infractiune. Obstructionarea vizibilitatii, prin neglijenta administratorului drumului, de ce n-ar fi?

    Toate astea se pot face cu un efort financiar relativ mic, dar trebuie bunavointa. Si e mai usor sa fii acoperit de hartii ("exista indicator, soferul nu a condus la limita evitarii oricarui pericol"), desi o parte din vina morala o porti tu, administratorul drumului. Pana la urma, un sistem de legi trebuie sa oblige, dar si sa ajute. La noi doar obliga.
    • +1 (1 vot)    
      bunăvoință de partea cui? (Miercuri, 8 mai 2013, 12:48)

      Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui slashroot

      Aproape în fiecare dimineață îmi risc viața pe trecerea de pietoni de la fîntîna Miorița. O vezi de foarte departe și ziua, și noaptea, nici nu schițezi scăderea vitezei, că doar pietonul nu e tîmpit să se angajeze în traversare cînd mașina vine cu viteză. Îl înjuri dacă e d-ăla teribilist și pășește totuși pe trecere.
      A cui bunăvoință lipsește aici?
      • +1 (1 vot)    
        de acord cu tine, dar... (Miercuri, 8 mai 2013, 21:52)

        slashroot [utilizator] i-a raspuns lui Ava_ps

        De acord cu tine, am fost si eu de multe ori in situatia de pieton care nu poate sa traverseze in siguranta, chiar pe trecere. Am vazut oameni loviti pe trecere, unii chiar omorati.

        Tocmai pentru ca am vazut si nu-mi doresc sa ajung vreodata in situatia aceea - nici ca sofer, nici ca pieton - am nevoie sa fiu ajutat.
        Ca sofer, am nevoie ca trecerea sa-mi "sara in ochi"; nu e genul de indicator pe care sa-ti permiti sa-l ratezi din cauza ca era un copac, ca lipsea marcajul sau indicatorul era montat prea departe in lateral.
        Ca pieton, am nevoie de siguranta traversarii.

        Niste stalpi de iluminat, un semafor, un refugiu ar rezolva multe din accidentele rezultate nu atat din viteza si teribilism, cat pur si simplu din dificultatea observarii in timp real, in conditii mai grele de trafic. Altminteri, riscam cu totii sa devenim statistici.
        • 0 (0 voturi)    
          îmi pare rău, nu este așa (Joi, 9 mai 2013, 9:53)

          Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui slashroot

          Și eu am văzut oameni loviți pe treceri de pietoni (nu știu dacă au murit sau nu), iar toate erau semnalizate corespunzător. Sincer, nu prea am văzut semne de circulație plasate aiurea, cel mult ascunse de mașini mari parcate prea aproape de intersecție.
          Iar răspunsul dumneavoastră ocolește trecerea de pietoni de care povesteam, care este semnalizată cu toti ce vreți și ce nu vreți și totuși, nu mai departe decît astăzi, șoferii de pe banda a treia, respectiv banda întîi, au considerat că se grăbesc prea rău ca să aștepte să traversez. Cît au cîștigat? Maxim 5 secunde. Acesta este prețul unei mostre de nesimțire în Romînia, scuza pe care am văzut-o deja în cîteva comentarii.
  • +3 (3 voturi)    
    Multa frustare in comentarii (Marţi, 7 mai 2013, 23:27)

    dandana1 [utilizator]

    Am citit marea parte a comentariilor de pana acum (105) si nu am putut vedea decat cateva comentarii pertinente. Cele mai multe lasa sa vada ura, frustare si invidie. Probabil ca unii nu au circulat cu masina in viata lor.
    Eu am luat o amenda de viteza de 82 km/h chiar ieri pe DN 1 intre Ploiesti si Bucuresti. Am platit pe loc, deci nu pun in pericol bugetul. Cat timp eram oprit sa scrie militianul PV-ul au trecut, foarte relaxat cateva carute. Fara sa fie deranjate in vreun fel de cineva. Intrebare: cine reprezenta pericolul mai mare in cazul asta? Eu am intalnit 4 echipaje cu radar si inca vreo 2-3 fara. Chiar niciunii din astia nu sesiseze carutele?
    Tot dau unii pe aici exemple cu ce e in america, in franta etc. Uitati-va un pic pe google maps la cum arata franta si uitati-va si la romanica. Infrastructura inexistenta la noi. Cand ai o bucata mai buna de drum unde poti sa recuperezi putin timp acolo se inghesuie toti militienii cu radare.
  • +2 (2 voturi)    
    Prostii (Marţi, 7 mai 2013, 23:30)

    Erwin [utilizator]

    Legea trebuie aplicata in mod uniform. Actuala situatie nu rezulta din faptul ca sanctiunile sunt prea usoare, ci pentru ca probabilitatea ca un sofer sa fie prins si sanctionat pentru incalcarea regulilor este foarte mica.
    Confiscarea masinii (sau motocicletei) miroase a populism ieftin, nu a gandire de jurist (parca asta e specialitatea lui Viorel). La fel si introducerea acestei masuri in Constitutie.

    Nu e rezonabila sanctionarea in functie de valoarea masinii sau de veniturile soferului. Sanctiunea trebuie data in functie de periculozitate. Asa ca poti spune ca o persoana conducand o masina ieftina (si veche) este in fapt mai periculoasa in trafic daca depaseste viteza legala decat o persoana care conduce o masina scumpa (evident cu sisteme de siguranta moderne). (Nota: nu, eu nu am o masina scumpa)

    In schimb ar trebui inasprite drastic sanctiunile in caz de recidiva. Anulare permis si interzicerea dreptului de a avea permis pe 5 ani ar fi mai puternica decat confiscarea masinii.
  • +2 (4 voturi)    
    Eu as incepe prin a vedea ce fac altii (Miercuri, 8 mai 2013, 1:11)

    bigbrother [utilizator]

    Orice solutie are nevoie de o perioada de testare si in general vorbim de ani de zile. Nu are rost sa riscam viata si banii oamenilor pentru solutii noi, decat daca nu exista alte solutii functionale.

    Ce cred insa ca trebuie facut de urgenta este:

    1.Legislatie rutiera in scoli. Pregatirea copiilor in scoli este vitala, sunt viitori soferi de maine. As include si cursuri de prim ajutor.
    2. Pedepsirea recidivei care sa poata ajunge pana la anularea definitiva a dreptului de a conduce, pe langa amenda.
    3. Pedepsirea mitei cu masuri extreme atat pentru cel care da cat si pentru cel care ia mita.
    4. Regandirea suprafetelor rutiere din afara oraselor prin renuntarea la copacii de pe marginea drumurilor, instalarea de separatorare intre sensuri etc.
    5. Radare cat cuprinde. Fixe, nu mobile. Un accident la 60 km la ora are cu siguranta alt rezultat decat unul la 100 km la ora.
    6. Controale la sectiile care acorda ITP si in service-uri auto, in special cele din comune/sate. Este incredibil cu ce masini se circula pe soselele Romaniei si cum reusesc sa treaca de ITP.
    7. Reevaluarea integrala a capacitatii de a conduce pentru toti soferii, periodic (la 10 ani de ex). Cred ca deja este in aplicare sau este proiect?
    8. Instalarea de camere de luat vederi in TOATE intersectiile din orase + folosirea inregistrarilor ca mijloc probator. Exista tehnologia, trebuie doar pusa in practica.
    9. Amenzi date pietonilor si oricaror persoane care traverseaza pe unde vor.
    10. Reducerea la maxim a birocratiei atat pentru politisti care trebuie sa completeze tone de hartie pentru un dosar cat si pentru contravenient care trebuie sa faca un adevarat tur de forta pentru a plati o amenda.
    11. Regandirea examenelor rutiere intr-un mod care sa verifice mai clar abilitatile rutiere.
    12. Interzicerea parcarii pe trotuare. Poate parea ca nu are legatura cu codul rutier, dar faptul ca un om este nevoit sa treaca pe strada pentru a trece de o masina care blocheaza trotuarul poate duce la accidente.
  • 0 (2 voturi)    
    trairi la volan ?? (Miercuri, 8 mai 2013, 7:26)

    Teri [utilizator]

    as modifica evaluarea psihologica, mult prea superficiala in prezent. Doar nu vedem toata ziua insi/e facandu-si trairile la volan, or confundand puterea motorului cu propriile forte ? Persoanele cu probleme de autocontrol, incapabile sa isi controleze furiile, frustrarile si alte cele, ar trebui sa fie acceptate la scoala de sofer doar cu documentul prin care psihologul (dupa caz - psihiatrul) confirma succesul programului de recuperare.
  • -2 (4 voturi)    
    Pentru 'civilizarea' circulatiei... (Miercuri, 8 mai 2013, 8:05)

    Cadillac [utilizator]

    ...exista o SINGURA solutie, compusa din citeva 'paragrafe':

    1 Testul scris pentru examenul de permis va fi conceput DE MINE !!!

    2 Testul practic - de conducere - se va desfasura in prezenta MEA sau a celor desemnati de MINE si NUMAI de mine !!!!

    3 Lista celor care DAU mita, precum si a celor ca IAU mita, imi va fi inminata PERSONAL dupa care eu voi da mai departe - CU MARTORI - Ministrului Justitiei

    4 Companiile de Asigurari auto vor muri de foame, iar pietonii vor circula in DEPLINA siguranta !!!!!

    P S Am luat permisul cu FOARTE multa vreme in urma, pe vremea lui Ceasca............dupa 1 AN !!!! 6 luni teorie, 6 luni practica (mecanica-auto + conducere Volga, Pobeda, Moskvici, IMS, Carpati, Bucegi, Skoda, Tatra, Roman-Diesel etc), TREI ore examan ( 1 ora, scris... 2 ore, poligon) iar astazi, ma pot lauda cu PESTE 2 milioane de Kilometri 'sub centura', nici un accident din vina mea + o gramada de tickete pentru viteza !!!!!! "Recordul" a fost in Martie 1986, in Pennsylvania, ora 03:20 am la volanul unui URIAS Kenworth cu 30 de tone in trailer si 110 mile pe ora !!! Ceva de genul a 170 km/h cu un ansamblu tractor/trailer de 40 de tone !!!
    In afara de amenda, am facut cunostinta cu 'mititica' americana pentru vreo 2 ore.....
    ( viteza maxima a acelui monstru era de 125 m/h = 215 k/h)

    Sincer sa fiu, am fost o 'isprava' interesanta.....
  • -1 (1 vot)    
    Dezbatere cod rutier (Miercuri, 8 mai 2013, 8:07)

    CujbaIon [anonim]

    Cateva puncte ,articole care ar trebui sa vizeze:
    1) Sanctiuni cu amenda si dupa caz penale pentru cei care nu administreaza si nu intretin in buna stare drumurile de toate categoriile ,mergand cu acestea pana la nivel de ministru ;
    2)Inasprirea sanctiunilor pentru toti participantii la traficul pe drumurile publice , soferi ,conducatori de tractoare si atelaje ,pietoni;
    3) Sanctionarea pietonilor care traverseaza prin locuri nepermise sau care traverseaza pe la treceri de pietoni fara sa se asigure ca in imediata vecinatate a marcajului sunt vehicule in miscare(mai usor se opresc pe totuar doua picioare decat ditamai autobuzul) ,a celor care intra in taversare cand sunt vehicole in miscare pe trecere ,a celor care intra in traversare in momentul cand vehicolele carea au oprit ca sa treaca alti pietoni se pun in miscare ,a celor care vorbesc la telefon in timpul traversarii etc. Instalarea in la trecerile de pietoni importante din localitati de semafoare si camere video;
    4) Confiscarea neconditionata a mijlocului de transport care circula pe un drum nepermis ( ex caruta pe drum european etc) ;
    5) Defacerea contractului de munca a agentului de circulatie care nu sanctioneaza in conformitate cu legea incalcarile regulilor de circulatie ;
    6) Sanctiuni pentru soferii care tulbura liniste publica prin zgomote datotita defectiunilor la autovehicole (ex tobr sparte intentionat sau nu) ,clacsonat ,muzica data la maxim etc;
  • +3 (3 voturi)    
    doar o modificare! (Miercuri, 8 mai 2013, 8:11)

    airamerica [utilizator]

    Singura modificare care as face-o ar fi sa se aplice actulaul cod rutier, sau oricare altul, la TOTI soferii, atat ar fi suficient!
  • +2 (2 voturi)    
    legi sunt (Miercuri, 8 mai 2013, 8:13)

    sosos [utilizator]

    doar ca nu se aplica in RRomania. iar unde se aplica nu se respecta, atat de participantii directi, cat si de "organe". motoul fiecaruia...sper sa nu fiu eu implicat, de restul ma doare in palarie. Cam astia suntem, de la daciari pana la cefe late cu mertane si bemeveuri si alte categorii, toti suntem exact la fel!
  • +2 (2 voturi)    
    Totul începe si se sfârseste cu MITA! (Miercuri, 8 mai 2013, 8:35)

    Alui [utilizator]

    Unde exista mita, problemele vor exista indiferent de ce lege vrei sa aplici. Unde nu exista mita, problemele se rezolva fără legi aspre, doar prin bun simt.
    Oricum principalii vinovați (dupa politistii corupti) de accidente mortale in România sunt pietonii si apoi starea drumurilor. Noaptea mai ales, e extrem de periculos. Cei cu permise "cumparate" circula cu faza lunga, intra in depasiri fără sa se asigure, taie curbe, etc, iar drumurile sunt cu gropi unde nu te aștepti, in plus te poți trezi si cu o căruia nesemnalizata traversand un drum national in afara localității.
  • 0 (4 voturi)    
    simplificarea procedurilor (Miercuri, 8 mai 2013, 9:16)

    theli [utilizator]

    - simplificata procedura de dat amenda/luat carnetul. Daca un echipaj de politie pierde jumatate de ora pentru o nenorocita de contraventie timp in care se intampla o gramada de nenorociri pe langa ei putem sa adaugam noi ce vrem in cod ca tot nu se schimba nimic.
  • +1 (3 voturi)    
    Parerea mea (Miercuri, 8 mai 2013, 10:45)

    niku56 [utilizator]

    Sa nu mai fie obligatorie, portul centurii de sigurantza in interiorul localitatior.

    Sa se clarifice zonele in care nu este nevoie de rovinieta, pt ca cei de la drumuri o vor si cand ducem masina la fier vechi.

    ex: in toate localitatile, indiferent ca sunt strabatute de DN si chiar la o distanta de 5 km in jurul lor. E anormal sa am nevoie de rovinieta, ca sa merg la marketul de linga oras.

    - pe toate centurile de ocol. localitati { aici "domnii" cu amenda de la drumuri au ajuns la absurditatea, ca pe o centura de ocolire lunga de ~ 15 km, sa aibe 2 portiuni (conf. hartii administrative, v. ocolitoarea Brasovului. Pleci din Sacele in Brasov [ca sa deongestionezi orasul ] la iesirea spre Tg. Mures pe centura si fara sa sti, esti de 2ori in "defect" ) si banuiesc ca stiti unde isi instaleaza drumarii ,camerele mobile pt depistarea contravenientilor } Mai e situatia din Voluntari, Sebes s.a. cand ai nevoie de rovinieta ca sa scoti masina din curte. La fel ca unii "militieni", drumarii stau la pinda in locurile de ei stiute.
    Deci prin LEGE ,sa nu se ceara rovinieta ,in localitati si zonele limitrofe lor.

    Apropo de zonele capcane, exploatte la maxim de cerberi verosi, care isi uita rolul lor in trafic.
    Semnalizarea, marcrea si in special RESTRICTILE de pe drumurile publice, sa fie stabilite de specialisti cu expertiza in domeniu si nu la pofta primarului, care vrea trecere de pietoni in curba, unde e casa lui, linia continua si limitarea de viteza, sa nu o decida, sefu de post cu maistru de la drumuri ,la una mica, iar cei de la spati verzi , sa nu "uite" sa tunda cracile, care acopera indicatorul de restrictie, pe care il pazeste vigilentul agent pus pe spaguiala.
    Cat de complicat ar fi {avand in vedere ca, configuratia D.N.'urilor, nu se schimba cu decenile} sa se faca o aplicatie pe net cu cele mai circulate drumuri, pe care sa o vizualizezi inainte de plecare in concediu, in care sa vezi toate zonele cu risc de accident, restrictie, etc.[ v. google street ]
  • 0 (2 voturi)    
    Testare periodica, restrictii la CP, etc (Miercuri, 8 mai 2013, 10:59)

    antrax [utilizator]

    Exista parca 3 tari in Europa (Luxembourg, Austria si Norvegia) unde dupa ce ai luat carnetul, intr-un timp de x luni (pana in 2 ani oricum) trebuie sa faci un curs de condus in conditii dificile. Daca nu-l faci si expira perioada de gratie, ti-ai pierdut permisul (in Lux. primul carnet emis are valabilitate 2 ani, adica exact termenul pt a face acel curs).

    In Germania, inteleg ca daca te prind baut la volan te cam ustura, trebuie un fel de curs/test pt a recapata carnetul (inclusiv trimis la un psiholog), costa si e si destul de greu de trecut. Daca te mai prind si dupa ce ti-ai recapatat carnetul parca ti se suspenda pt o perioada sanatoasa (peste 1 an?). Ma rog, nu stiu exact, mi-a povestit un coleg neamt odata.

    La noi, la motociclisti exista o limitare de putere pt primii 2 ani, la 34CP, dar nimeni n-o respecta. e de ajuns sa te uiti pe forum sa vezi ca majoritatea saliveaza dupa o racheta. Sunt foarte putine motociclete sub 34CP, chiar si alea la 500cmc se duc la 40-60CP. Oare asta se verifica in trafic, si daca da, care-i pedeapsa? O limitare asemanatoare ar trebui facuta si la masini, sunt destui pustani care alearga cu BMW vechi dar care au peste 200CP, nu mai zic de cei de bani gata care primesc cadou la 18 ani masini noi.

    Si mai ales, totul incepe de la politisti. Ei sunt cei care inmoaie pedeapsa, ca deh, s-au invatat la spaga.
  • +2 (2 voturi)    
    Cateva imbunatatiri si reguli (Miercuri, 8 mai 2013, 11:08)

    Joanam [utilizator]

    Pentru mediul urban am cateva propuneri:
    - camera foto la trecerile de pietoni, care sa prinda in flagrant soferii care nu acorda prioritate pietonilor si care ii alearga si claxoneaza
    - treceri de pietoni semnalizate luminos pe marile bulevarde - fara exceptie
    - semne de circulatie in avans la intersectiile cu banda separat pentr stanga/dreapta
    - semafoare in centrul intersectiei pentru vizibilitate maxima si nu in dreapta unde sunt blocate de prima masina cu gabarit marit sau de primul pom inflorit
    - semafoarele pentru pietoni semiintoarse catre masini, mai ales acolo unde masinile au intermitent la dreapta - sa fie avertizati si soferii ca e verde pentru pietoni
    - in general, o mult mai buna semnalizare a tuturor sensurilor de mers, intersectiilor, arterelor care se desprind din cea centrala
    - o gandirea mai generala a unor rute de acces in/din zone foarte circulate - avem zone in care unii soferi forteaza niste ilegalitati pentru ca rutele ocolitoare sunt chiar foarte greu accesibile
    - si, desigur, semafoare inteligent coordonate - sensul aglomerarii se schimba de la ora la ora
    Pentru drumurile de viteza:
    - aceleasi camere foto pentru vitezomani, mai ales in zonele cu istoric tragic
    - trecerile de pietoni stramutate in zone cu vizibilitate perfecta pe timp de zi cat si pe timp de noapte, eventual cocotate si coborate pe sub sosele (ar costa costa oricum muuuuult mai putin o astfel de trecere de pietoni la Busteni, fata de pierderile pe care le sufera zona prin acumularea de gaze de esapament eliberate week-end de week-end in atmosfera)
    - benzile de circulatie pastrate la latimea legala si nu ingustate cu prostii gen "stabilopozi" de Romania
    - montarea de "parazapezi"pentru a evita dezastrul de pe sosele la fiecare ninsoare
    Si, cea mai grea dintre toate: extirparea "spagii"din constinta romanului. Atata timp cat fiecare sofer stie ca poate incalca legea cu cativa kilometri in plus, cu o banda continua calcata, etc si scapa cu o spaga in talon, nu se rezolva nimic
  • -1 (1 vot)    
    omorul din culpa... (Miercuri, 8 mai 2013, 11:50)

    DorcuLaurentiu [anonim]

    omorul din culpa sa nu mai fie omor din culpa ci crima...chiar daca o comiti din imprudenta,neatentie,fara sa vrei,etc...in realitate e crima curata...
  • +2 (2 voturi)    
    propunere (Miercuri, 8 mai 2013, 13:08)

    phlo [utilizator]

    Mie mi se pare absurd in cazul in care primesti o amenda de circulatie intr-un alt judet decat judetul de domiciliu sa trebuiasca sa trimiti chitanta prin posta politiei din judetul in care ai primit amenda, din moment ce amenda poti sa o platesti in orice localitate din tara. Ar putea sa se faca pentru fiecare judet cate o adresa de email la care sa trimiti chitantele de la amenzi cu confirmare de primire sau in fiecare judet sa fie un ghiseu unde sa le depui si sa le trimita ei mai departe la urma urmei e aceeasi institutie, doar judetul difera.
  • -1 (3 voturi)    
    propunere cresterea vitezei de deplasare (Miercuri, 8 mai 2013, 14:08)

    Now [utilizator]

    Avand in vedere ca peste 70 % din drumurile nationale trec prin localitati, ca sa te deplasezi dintr-un capat in celalalt al tarii (Bucuresti - Iasi) sa zicem ar trebui sa parcurgi distanta in 10 ore si .. la o viteza medie de 40 KM/ h. Astfel, iti trebuie 3 zile ca sa poti rezolva o problema in capatul celalalt al tarii :) .

    Fluidizarea traficului auto impune, la necesitatile de astazi, pentru Romania, cresterea vitezei in localitati cu impunerea restrictiilor de viteza local functie de necesitatile reale.

    Asdar propunerile mele sunt :
    - in localitati (sate, comune, orase) viteza legala sa fie de 70 KM cu restrictii locale aplicate functie de necesitatile reale ale localatitatii respective si nu de necesitatile impuse de colectare amenzi la bugetul institutiilor de stat;

    - la drumurile nationale expres trecerile de pietoni sa fie semaforizate cu posibilitatea ca pietonul sa apese pe buton pentru a i se permite trecerea pe culoarea verde, iar pt. auto ar fi culoarea rosu . In felul acesta pe timp de noapte mai ales nu trebuie sa mai reduci viteza pentru orice trecere de pietoni ,

    Pentru a realiza drumuri care sa nu mai treaca prin localitati ii mai trebuie Romaniei inca 50 de ani pentru proiectare doar ... A se vedea situatia autostrazilor ...
    • -1 (1 vot)    
      viteza medie ? (Miercuri, 8 mai 2013, 16:01)

      Now [utilizator] i-a raspuns lui Now

      Stimati conducatori auto care folositi navigatoare GPS,

      Ce viteza medie va afiseaza la jurmalul unei calatorii prin Romania pe distante de peste 200 km ?
      Pentru o viteza de 50 km/h maxima, realizezi aproximativ o viteza medie de 30-40 km/h in conditiile de respectare stricta a restrictiilor / conditiilor rutiere (indicatoare, marcaje), functie de trafic, treceri de pietoni. Aceasta este viteza reala de deplasare si aceasta valoare trebuie luata in calcul, eventual crescuta prin metode adecvate.

      Apoi, Politia Rutiera trebuie sa asigure preventia si nu punerea la zid.

      Cate echipaje rutiere care te opresc adreseaza mesaje instructive pentru conducatorul auto ? mai ales pentru incepatori ?
  • 0 (2 voturi)    
    scoala de soferi (Miercuri, 8 mai 2013, 15:33)

    Vuck [utilizator]

    Daca vreti accidente mai putine impuneti o scoala de soferi apropiata de cea din Finlanda si un examen asemanator cu cel de acolo
    De ce oare trebuie noi sa tot reinventam roata ?
  • -3 (3 voturi)    
    inasprire dupa cum urmeaza (Miercuri, 8 mai 2013, 15:39)

    robert72 [utilizator]

    1. in primii 5ani de sofat NIMENI sa nu poata sofa o masina cu carcateristici diferite de cea pe care a facut scoala auto.
    2. Orice accident cu victime sau cu pagube mai mari de 5000E , facut cu o masina cu motor mai mare de 2000cmc si mai grea de 1200kg sa fie considderat cu circumstante agravante.
    3. orice accident cu victime sau cu pagube mai mari de 5000E, comis cu o masina cu motor mai mare de 2400cmc si mai grea de 1700kg sa fie considerat ca "accident cu arma letala".
    4. participarea la trafic Cu o masIna "tunata" in scop de a mari puterea sau a avea un aspect mai agresiv sa fie penalizata cu o plata lunara de 100E. su forma de AGRESIVIGNETA
    5. Sa fie introdusa in codul penal obligatia de intretinere a familiei lasate fara membrul sau pentru tot restul vietii. cine omoara sau lasa pe cineva infirm trebuie sa plateasca.
    6. sa fie introdusa pedeapsa complementara a confiscarii masinii si interzicerii sofatului pentru 10 ani pentru toate aspectele grave indicate mai sus.
    7. accidentele , indiferent de gravitatea urmarilor, comise cu depasire de viteza mai mar de 20km/h fata de limta zonei sa conduca automat la suspendarea dreptlui de a sofa pentru 3 ani.
    • +1 (3 voturi)    
      completari (Miercuri, 8 mai 2013, 16:25)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui robert72

      1. in primii 5 ani de sofat NIMENI sa nu poata sofa o masina de alta culoare sau alt tip de caroserie decat cea pe care a facut scoala auto.
      2. Orice accident cu victime sau cu pagube EGALE cu 5000E , facut cu o masina cu motor mai mare de 2000cmc si mai grea de 1200kg sa fie contraventie si sa fie sanctionat cu mustrare.
      4. participarea la trafic Cu o masIna "tunata" cu stickere si folii la geamuri este considerat ca are aspect mai agresiv si trebuie sanctionat cu eutanasierea.
  • 0 (4 voturi)    
    aplicarea legii (Miercuri, 8 mai 2013, 19:06)

    Ev A [utilizator]

    Am fost recent in Serbia si in Bosnia. Nu sunt mai civilizati la noi, dar legea e foarte stricta, si astfel toti se domolesc. In Serbia daca depasesti viteza legala pe autostrada faci PUSCARIE, iar in Bosnia sunt echipaje mobile peste tot. Am fost la Banja Luka si pe parcursul a 250 de km daca au fost 2-3 smuciti care sa depaseasca aiurea, iar pe unul am vazut eu cand l-a oprit politia.
    Deci, APLICAREA LEGII e solutia (chiar si asa cum e acum la noi, cu deficiente si tot ar avea efect) . Restul sunt discutii sterile..
    • +1 (3 voturi)    
      Serbia (Miercuri, 8 mai 2013, 20:01)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Ev A

      Hehe Serbia... La cata spaga am dat in Serbia si Macedonia pentru fel de fel de contraventii inchipuite ale politistilor sarbi, imi permiteam sa tranzitez tarile cu avionu.
  • -1 (1 vot)    
    trist (Joi, 9 mai 2013, 10:54)

    FlowerPower [anonim]

    E ok sa fie o selectie mai dura pentru luarea permisului, insa pentru a se rezolva din probleme ar trebui ca toti soferii actuali sa treaca din nou prin aceasta selectie mai dura, sa nu fie valabila doa pentru viitorii soferi ca probleme de acum nu sunt create de viitorii soferi.

    - pentru depasirea limitei de viteza ar trebui suspendat permisul.
    - pentru respectabilii domni care sunt prinsi bauti la volan, ar trebui sa li se ia permisul definitiv, pentru ca doar asa cred ca vor constientiza mai mult si inainte sa se urce bauti la volan se vor gandi (daca au cu ce) daca mai au nevoie sau nu de permis.
    - politia in schimb ar trebui sa se mai axeze si pe verificarea altor chestiuni cum ar fi daca merg pe unde trebuie cu farurile aprinse, sau in conditii nevaforabile, daca semnalizeaza s.a.m.d nu numai sa stea cu radarul la intrarea in localitate unde automat vii de la 70-80-90 la ora.

    Concluzia: Nu cred ca se va realiza ceva in sensul asta, banul va dicta in continuare eliberarea de permise si multe altele.
  • +1 (3 voturi)    
    de cite ori pe zi incalcati Codul rutier? (Vineri, 10 mai 2013, 9:19)

    Hor [utilizator]

    semnalizare, parcare, centura, vb la telefon, viteza, incadrare, dunga continua, contrasens etc.?
    ce cite ori faceti asta cu copii vostrii in masina conducind spre sau dinspre locul in care ii duceti ca sa fie educati (gradinita sau scoala).
    • -1 (3 voturi)    
      Hm... (Vineri, 10 mai 2013, 11:47)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Hor

      Niciodata! Daca tu faci asa, din diferite motive fie ele legate si de educatie precara, nu presupune ca toti fac asa. Hai, du-te acum pe stadion si urlati acolo frustrarile!
      • +1 (3 voturi)    
        imi pare rau ca nu intelegi, (Vineri, 10 mai 2013, 12:23)

        Hor [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

        dar nu pot sa te ajut
  • +1 (1 vot)    
    alcoolemia (Vineri, 10 mai 2013, 9:54)

    Doru_T [utilizator]

    Deja s-a scris prea mult si sper sa nu ma repet (n-am citit tot). Uitati o situatie:
    Am fost lovit in trafic, trebuie sa mergem la politie (ca nu putem rezolva amiabil). Mergem a doua zi. Eu am baut alcool dupa accident, vin la politie cu transport in comun, si mi se pune etilotestul. La fel cu orice situatie in care declari ceva la politie. Nu e normal deloc.
  • -1 (1 vot)    
    Codul Rutier (Duminică, 12 mai 2013, 0:44)

    1ro [utilizator]

    Având în vedere „culoarea locală” a participanţilor la traficul rutier din România precum şi posibilitatea cât se poate de reală ca oricare dintre noi să ne numărăm printre miile de asasinaţi anual de această „culoare locală”, propun Guvernului să modifice legislaţia astfel ca :
    1. Toate manevrele cu potenţial ucigaş săvârşite cu mijloace automobile pe căile rutiere calificate să fie considerate tentative de omor şi sancţionate ca atare conform Codului penal. Aici ar intra :
    -depăşirea vitezei de 100 km/h pe drumurile judeţene, 130 km/h pe drumurile naţionale şi 150 km/h pe autostrăzi;
    -circularea continuă pe contrasens mai mult de 200 m
    -depăşirea pe contrasens prin trecere peste linia continuă
    -deplasarea cu o viteză mai mică de 40 km/h în afara localităţilor în lipsa altor restricţii
    - schimbarea direcţiei de deplasare fără semnalizare
    -circulaţia cu luminile reglementare stinse după apusul soarelui
    -circulaţia cu defecţiuni la direcţie, la sistemul de rulare, la sistemul de frânare, la instalaţiile de curăţare a parbrizului şi lunetei şi cu uzuri peste limita legală la oricare din pneuri
    -conducerea în stare de ebrietate
    -şicanarea sub orice formă în trafic
    -eliberarea permiselor de conducere şi a certificatelor de înmatriculare fără respectarea în totalitate a normelor legale.
    2. In cazul când asemenea infracţiuni se comit cu bună ştiinţă sau repetitiv, să fie interzisă pedeapsa cu suspendare iar permisele de conducere să se retragă pentru cel puţin trei ani.
    3. Ofiţerii formaţiilor de poliţie rutieră teritoriale în ale căror zone de responsibilitate se produc accidente cu răniri ce necesită spitalizări mai mari de trei zile să fie sancţionaţi, pe toată scara ierarhică, cu retrogradări de funcţie începând de la 30 zile progresiv, proporţional cu numărul accidentelor.
    4.Şcolilor de şoferi care înregistrează semestrial mai mult de 10 absolvenţi din ultimii cinci ani implicaţi în comiterea de infracţiuni la codul rutier să li se retragă licenţa.
  • +1 (1 vot)    
    Codul rutier (Duminică, 12 mai 2013, 16:04)

    liviuph [utilizator]

    nu stiu de ce primul ministru si ceilalti de langa el nu vad ca cea mai mare problema in tara noastra din ue este infrastructura rutiera care nu s-a dezvoltat mai deloc in ultimii 25 de ani in timp ce nr. autovehiculelor a crescut de cca.10 ori !!! clasa politica adopta legislatia din ue si la noi dar ignora cu desavarsire faptul ca la noi in tara nu exista facilitatile de acolo, vinovati fiind tocmai dansii !!! la noi se circula cu calul si cu caruta pe drumurile europene (nationale) si judetene, politia rutiera facandu-se ca nu vede acest fenomen-probabil ca nu va mai fi mult sa gasim si pe cele cateva portiuni de autostrada care exista carute trase de cai dar adoptam legislatia europeana ... si importam cat mai multe radare - oare nu cumva mai trebuiesc angajati la pol. rutiera ?
    1. infrastructura rutiera - necesita dezvoltare urgenta !!!
    2. legislatie clara pt. fiecare participant la traficul auto (conducator auto, motociclist, biciclist, pieton, conducator de atelaj, etc.) si aplicarea acesteia prin agenti care sa fie protejati la randul lor tot prin lege sau statut aprobat
    3. permis de conducere sa nu poata obtine cel ce nu stie sa scrie sau sa citeasca - in acest sens poate fi introdusa o preselectie
    4. dupa rezolvarea celor 3 puncte de mai sus se poate adopta un model de cod rutier al unei tari dezvoltate - membra ue