Ponta: Exista solicitari de retrocedare pentru Universitatea Babes-Bolyai, pentru Liceul Dinu Lipatti si pentru Liceul de Arte Tonitza din Bucuresti

de Corina Ionel     HotNews.ro
Vineri, 12 aprilie 2013, 13:49 Actualitate | Esenţial


Facultatea de Limbi Straine din Bucuresti, Liceul Dinu Lipatti din Bucuresti si Liceul de Arta Nicolae Toniza din Bucuresti, Universitatea Babes-Bolyai din Cluj-Napoca dar si Universitatea 1 Decembrie din Alba Iulia sunt cateva dintre cladirile importante pentru care exista solicitari de retrocedare, a declarat vineri premierul Victor Ponta.

"Exista solicitari de retrocedare pentru cladiri importante: Facultatea de Limbi Straine, Universitatea Babes-Bolyai, Liceul Dinu Lipatti din Bucuresti, Colegiul National Mircea cel Batran din Ramnicu Valcea, Seminarul Teologic Curtea  de Arges, Liceul de Arta Nicolae Tonitza din Bucuresti, Universitatea 1 Decembrie din Alba Iulia, Colegiul National Silvania din Zalau si in masura in care sunteti interesati avem si alte exemple de acest fel", a declarat vineri premierul Victor Ponta intr-o conferinta de presa in care a explicat angajarea raspunderii Guvernului pentru Legea restituirii proprietatilor.

Potrivit datelor anuntate de premier, intre 1991-2013, au fost restituite 9.000 de cladiri de diverse dimensiuni, dintre care in jur de 2.000 erau cladiri publice: scoli, gradinite, spitale, muzee, sedii de politie etc. "Pentru statul roman pierderea atator mii cladiri care gazduiau scoli, spitale, muzee a reprezentat o incarcatura importanta", a afirmat Ponta.


Citeste mai multe despre   
















3388 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    Vreau si eu tara! (Vineri, 12 aprilie 2013, 14:46)

    ipsilon [utilizator]

    Eu sunt urmas de-al lui Burebista, stiu sigur asta ... Dacia (Moesia) a fost a inaintasului meu mai sus-numit. Deci, as vrea sa-mi retrocedati teritoriul pe care-l numiti voi Romania acum! Unde trebuie sa ma adresez?
  • -1 (9 voturi)    
    retrocedari (Vineri, 12 aprilie 2013, 15:58)

    codrean [utilizator]

    Si pentru proprietari ? Pentru ei n-a fost o pierdere ? Si cine-i despagubeste pentru 70 de ani cand nu si-au putut folosi proprietatile?
    Tot statul, hotul adica , se vaieta !
    • +5 (5 voturi)    
      nu ma innebuni! (Vineri, 12 aprilie 2013, 16:25)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      Ce proprietar nu si-a putut folosi sediul Universitatii Babes-Bolyai? Fosta universitate maghiara? Atunci hai sa anulam unirea din 1918 si sa ne intoarcem la starea de fapt a Imperiului Austro-Ungar!
    • +2 (4 voturi)    
      Sigur (Vineri, 12 aprilie 2013, 16:43)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      Printre "propitarii" aia incluzi si garoi precum Carpaci din Timisoara, care au castigat, cu largul concurs al instantelor si institutiilor corupte ale statului, spitale, scoli, azile, cladiri publice si istorice din centrul orasului? Interesant, eu stiam ca TM a fost a nemtilor, nu a alogenilor croncanitori.
  • -2 (4 voturi)    
    ... (Vineri, 12 aprilie 2013, 16:29)

    ads_ [utilizator]

    Statul (sa nu zic hotul) esti si tu!
  • -1 (1 vot)    
    I (Sâmbătă, 13 aprilie 2013, 15:32)

    vitan.sandu [utilizator]

    Un sinistru personaj al celui de al treilea Reich, unul din conducatorii nazisti, spunea la un moment dat ca nemtii sunt o natiune de hoti. Nu degeaba, spunea el, una din primele opere literare germane poarta titlul Hotii (Schiller - Die Räuber 1871). Sigur ca cea mai mare parte a nemtilor nu ar fi de acord cu maresalul Reichului. Nu am argmete pentru a sustine nici zicerile lui Goring, nici pe cele ale oponentilor sai. Am insa suficiente argumente ca zicerea respectiva se cuvine a fi pusa in carca romanilor. Da, romani sunt un popor de hoti. Pe ce ma bazez?
    Pai nu au furat romanii, sau, ma rog, inaintasii lor sute de tone de aur pe care lau dus la Roma? Si asta inca de la inceputurile erei crestine. Roma, mareata Roma, s-a refacut economic si militar cu aurul furat de inaintasii romanilor. Nu au furat mereu romanii animalele, fetele si granele pamantului pe care le-au dat hunilor, tatarilor si altor venetici care s-au nimerit pe aici? Nu au furat romanii peschesul si tributul pe care l-au dus la Stambul? S-au construit palate marete pe malurile Bosforului cu ceea ce au furat de-a lungul timpului romanii. Nu au furat romanii baietii si fetele de pe aceste meleaguri pentru a le da otomanilor? Baietii au ajuns ieniceri in armata sultanilor, fetele au ajuns cadane in haremurile acestora. Nu au furat romanii tezaurul pe care l-au dus la Moscova? Tot spre Moscova au plecat si uriasele despagubiri de razboi furate de romani. Dupa ce, mai inainte granele si petrolul acestor locuri, furate de romani, au intretinut armata lui Hitler. Se pare ca nu toate acestea au fost platite hotilor de romani.
  • -1 (1 vot)    
    II (Sâmbătă, 13 aprilie 2013, 15:33)

    vitan.sandu [utilizator]

    Numai pamantul si cladirile nu au putut fi duse. Si acestea au fost furate de romani, dar nu au putut fi duse de aici. Ele au ramas aici. Si pentru ca au fost furate, iar hotii de romani au fost prinsi, ca orice hoti, romanii trebuie sa dea inapoi ceea ce au furat. Si datul acesta inapoi a fost numit retrocedare. De peste 20 de ani fiecare guvern care guverneaza peste acesti hoti, se simte obligat sa dea o lege a retrocedarii. Sa se retrocedeze pamanturile si cladirile din acest spatiu. Daor cei care le revendica au venit cu ele, cu pamanturile si cladirile de aiurea, le-au adus aici, sunt ale lor, li se cuvin. Trebuie retrocedate. Romanii nu au facut nimic decat le-au furat, sa le dea inapoi. Sau daca nu, macar sa le distruga. Auzeam prin anii '90 pe unul, cetatean australian, ca el ar fi urmasul proprietarilor Industriei Sarmei de la Campia Turzii. Si ca si-a pus avocatii la lucru pentru a obtine retrocedarea. Ei nu i-a reusit. Hotii de romani (care au dezvoltat Industria Sarmei de sute de ori, evident, dupa ce au furat-o), au dat obiectivul rusilor. Care au avut grija sa nu mai aiba ce recupera australianul.
    O noua lege a retrocedarii este pe cale sa fie nasita. Doar avem un guvern nou. Pentru prima data avem un guvern liberalo-socialo-democrat. Si asta trebuie sa dea o lege a retrocedarii. Iar pe langa lege, premierul social -democrat face apel la cei de la care au furat romanii, la pagubiti, sa nu ceara chiar tot. Sa mai lase ceva si hotilor de romani. Altfel, astia, hotii, raman in fundul gol. Si e rusine, domnilor!
  • 0 (0 voturi)    
    retrocedare?! (Miercuri, 17 aprilie 2013, 9:40)

    podariuv [utilizator]

    Cine au fost la putere inainte de comunisti? Daca au pierdut batalia cu comunistii au pierdut si proprietatile - mie asa mi se pare normal. Au fost lasi si au stat bine merci in exil. Acum tatul nu are nevoie de procese si pierderi tot din buzunarul poporului.