Hunedoara: La 96 de ani, un cioban din Valea Jiului a fost reangajat la stana, dupa un an de "somaj"

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 6 februarie 2013, 16:30 Actualitate | Esenţial


Stefan Grosu, un batran de 96 de ani, din Valea Jiului, a fost reangajat cioban la o stana din satul hunedorean Valioara, dupa ce barbatul s-a dus la proprietarul oilor si i-a spus ca s-a saturat sa stea acasa, "in somaj" si departe de meseria pe care o practica de 80 de ani, scrie Agerpres.

"Baciul Stefan a venit la mine si mi-a spus ca nu mai vrea sa stea acasa si doreste sa lucreze, la oi, alaturi de baietii sai, unul in varsta de 68 de ani, iar celalalt, de 55 de ani. I-am facut angajarea si a semnat contractul de munca pentru patru ani, deoarece mi-a spus ca atat poate sa garanteze ca o duce, in putere", a declarat miercuri Emil Parau, proprietarul turmei de oi.

De altfel, Stefan Grosu a fost angajat, pentru prima oara, cu carte de munca, la varsta de 90 de ani, la aceeasi stana, iar anul trecut a fost trecut in somaj.

"L-am reangajat acum pentru ca baciul Stefan este in putere si este un om de la care putem lua un exemplu, noi, cei mai tineri. Nu se ajunge usor la varsta de 96 de ani. Indiferent de greutati, baciul Stefan i-a multumit lui Dumnezeu si este un om care se bucura si traieste fiecare moment. Mi-a povestit ca nu a luat medicamente niciodata si singura injectie de care isi aduce aminte i-a fost facuta in razboi, probabil un vaccin", spune Emil Parau.

Experienta pe care a acumulat-o Stefan Grosu l-a determinat pe omul de afaceri sa-i propuna unui scriitor local sa stea de vorba cu batranul si apoi sa editeze o lucrare despre viata acestuia. In vara anului trecut, cei doi s-au intalnit si au stat de vorba mai bine de o saptamana, discutia urmand sa fie transpusa intr-un volum ce va vedea lumina tiparului in acest an.

Va fi o carte in care baciul Stefan va povesti o parte din intamplarile prin care a trecut, dar si metodele traditionale invatate de la parintii sai pentru cresterea animalelor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3944 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    !!! (Miercuri, 6 februarie 2013, 16:46)

    CMD [utilizator]

    Adevarata ROMANIE!!
    • -4 (4 voturi)    
      Unii (Miercuri, 6 februarie 2013, 17:42)

      Kappa [utilizator] i-a raspuns lui CMD

      au si un termen pentru asta: rasa neamului.
  • -6 (12 voturi)    
    Numai eu nu vad nimic de laudat aici? (Miercuri, 6 februarie 2013, 17:26)

    Luke [utilizator]

    Cum poate un om de 96 de ani intr-o tara europeana sa fie in SOMAJ si nu la pensie?
    Chiar a fost omul acesta in somaj...adica lua ajutorul?
    Toate acestea chestii dubioase ma fac sa cred ca nici acum nu este angajat, eventual la negru. OK, bravo lui ca poate...dar sunt curios cat de angajat va fi pentru patron daca va avea un accident de munca de exemplu...
    • +2 (2 voturi)    
      Pentru documentare (Miercuri, 6 februarie 2013, 17:45)

      old man [utilizator] i-a raspuns lui Luke

      Nu poate avea pensie daca n-a avut carte de munca pana de curand, n-a fost CAP-ist, asa ca n-are suficienti ani cotizati pentru pensie. Vedeti aici (inclusiv cartea de munca):

      http://www.youtube.com/watch?v=Ee5ECSi70e8&feature=g-vrec
    • +5 (5 voturi)    
      Da (Miercuri, 6 februarie 2013, 18:30)

      ViorelNeculae [utilizator] i-a raspuns lui Luke

      Da, pentru ca esti un parazit al societatii. Normal ca nu vezi nimic de laudat, tie nu ti se pare frumos sa muncesti nici inainte de pensie nici dupa pensie. Esti genul de "gospodar" care se va pensiona pe "caz de boala", si sa stea pe spatele celorlalati care ce ar trebui sa faca? Sa faca exact ca tine ca sa nu ai de unde iti lua pensie. Mi-e sila de voi, leprelor
  • +4 (4 voturi)    
    este asa de rar in Romania, plina de indivizi (Miercuri, 6 februarie 2013, 18:48)

    Inna100 [utilizator]

    plangaciosi, care asteapta de la stat pomeni, dar care nu ar planta o floare in fata blocului, sau si-ar schimba ( macar zugravi ) gardul de la curte, incat batranul baci, este chiar de laudat ..
  • +5 (7 voturi)    
    Pe vremea (Miercuri, 6 februarie 2013, 19:23)

    miguelito [utilizator]

    lui Ceausescu, ciobanii nu aveau carte de munca. Dupa revolutie, sa fim seriosi ce angajator facea carte de munca pentru un nene care statea in creierii muntilor? Actualul angajator i-a facut pentru ca a accesat niste bani europeni si iesea naspa daca-l gaseau pe tataie la negru. In concluzie, tataie si-a dat seama ca nu poate trai din pensia sociala (parca 350 lei) asa ca s-a dus inapoi pentru mai multi bani si pentru ca face ceea ce-i place.