Victor Ponta: Alegerile din anumite tari vor constitui probleme in primirea noastra in Schengen

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 30 ianuarie 2013, 14:21 Actualitate | Esenţial


Romania este pregatita sa intre in spatiul Schengen, insa situatia politica si alegererile si alte state europene ar putea sa puna piedici aderarii, a afirmat premierul Victor Ponta la inceputul sedintei de Guvern. "Purtatorul de cuvant al CE a spus si astazi ceea ce am spus si noi tot timpul: ca Romania este pregatita pentru intrarea in Schengen. Probabil insa ca situatia politica, alegerile din anumite tari vor constitui probleme in primirea noastra in Schengen", a afirmat Ponta.

Acesta a spus ca va transmite luni "la intalnirea cu presedintele Barroso, faptul ca Romania, asa cum stie si CE si au afirmat si cele mai multe tari, este pregatita de Schengen, dar acum asteptam sa se termine alegerile".

"Au fost alegeri in Olanda, acum sunt alegeri in alte tari, in 2013, banuiesc ca si in 2014 vor fi alegeri. Eu cred ca pe aceasta tema, domnul ministru de Interne, sa aveti grija sa pastram toate conditiile tehnice, cand se va lua decizia politica dintr-o tara sau alta, atunci poate conteaza si lobbyul personal si presedintele Basescu cred ca va folosi relatia sa foarte buna cu Germania, alte tari, daca mai este cazul sa vorbim. Noi suntem pregatiti pentru Schengen, cand sunt pregatite si toate tarile UE o sa intram in Schengen", a mai spus premierul.

Potrivit acestuia, lucrurile trebuie tratate cu calm si rationale, "sa scoatem lucrurile importante pentru Romania - Justitia, aderarea la Schengen - din batalia asta de zi cu zi, totdeauna dusa pana la limitele irationalului".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1150 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    iar ne aburesti! (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 14:29)

    cpan [utilizator]

    dom' ponta lasa vrajeala , recunoaste cinstit ca nu se poate intra in schengen fara un raport MCV favorabil.

    asa ca lasati declaratiile belicose/mincinoase la o parte si mai apucativa de treaba in directia ceruta.
  • +4 (4 voturi)    
    Hei, hei... (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 14:34)

    prompt [utilizator]

    ...domnu' ponta, degaba te miorlai acum, daca nu era ,,circul" de anul trecut si se continua progresul in domeniu lasat de boc-ungureanu, azi eram in Schengen!
  • +2 (2 voturi)    
    Nu noi, aia! (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 14:39)

    firstfb [utilizator]

    Geniaaal!!!
  • +2 (2 voturi)    
    alegeri (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 14:40)

    silviust [utilizator]

    Prostii, problema cea mai mare e legată de alegerile din România, mai precis de rezultatul acestora.
  • +3 (3 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 14:47)

    NL [anonim]

  • +2 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 14:53)

    [anonim]

  • +3 (3 voturi)    
    logica de procuror roman (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 14:55)

    vulpescu [utilizator]

    Dar cind Ungaria si Polonia si Cehia au fost primite in Schengen nu erau alegeri?
  • +2 (2 voturi)    
    Mda (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 15:18)

    electron [utilizator]

    imi place cum Ponta gaseste tot timpul un vinovat, el niciodata nu este de vina. Daca ii rau in tara de vina ii Boc cu Basescu, acuma nu intram in Shengen de vina sunt alegerile din celelalte tari , nu are nici o treaba semi puci-ul de toamna trecuta, nu de loc. Nu are nici o treaba ca avem parlamentari urmariti penali, si/sau incompatibili, nu de loc.
    Domnule Ponta daca in loc de Romania s-ar pune problema ca de exemplu Elvetia ar trebui sa intre in Shengen credeti ca ar veni cineva sa zica nu domle nu, ca elvetienii asa si pe dincolo. Faceti ca Romania sa fie ca Elvetia sau macar pe jumate ca Elvetia si va garantez ca nu o sa conteze cine este ales in cine stie ce tara din UE, pana atunci lasati cu aruncatul de vina si faceti ceva ca imediat se face un an si nu ati facut nimic pentru tara asta
  • +2 (2 voturi)    
    oare? (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 15:20)

    thebblack [utilizator]

    nu e cazul sa fi fost deja intrati de acum un an? dar nooooo, a trebuit voi sa il dati jos pe ungureanu, a trebuit voi sa il suspendati pe basescu, trebuie voi sa va jucati cu justitia...
  • +3 (3 voturi)    
    alles klar (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 15:21)

    Gobelin [utilizator]

    a gasit pe cine sa dea vina.
  • +3 (3 voturi)    
    pregatita, ce cuvant interpretabil (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 15:22)

    damenvals [utilizator]

    e pregatita ca o fata batrana si disperata pentru maritis, dar oare intruneste conditiile de mariaj?
    daca fata asta batrana n-ar fi ajuns atat de terfelita, poate ca nu ar fi trebuit sa se bazeze pe situatia politica si pe alegerile din alte state europene, s-ar fi putut privi cu demnitate in oglinda
  • +2 (2 voturi)    
    Nu (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 16:00)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    alegerile din alte tari constituie probleme in privinta aderarii Romaniei la spatiul Schengen, ci alegerile romanilor constituie probleme. Cat timp romanii aleg penali si corupti, oameni care ar incalca orice legi doar ca sa le fie lor bine, nu vom fi primiti in spatiul Schengen.

    In Romania, societatea functioneaza pe baza spagii. Spaga la vamesi, spaga la nash pe tren, spaga la spital, spaga la functionari etc. Majoritatea dau spaga si se asteapta sa primeasca, la randul lor, spaga. Oamenii corecti sunt priviti ca niste aberatii. Are si Vestul partea lui de spaga si coruptie si in Vest, dar nu sufera comparatie cu nivelul din Romania.

    "Asa suntem noi, plagiatorii, mai votati!" spune totul despre tara noastra, e cartea de vizita a Romaiei si romanilor.