Marturia unuia dintre cei 4 romani care au supravietuit atacului din Algeria: M-am baricadat in birou impreuna cu un coleg, tot roman

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 20 ianuarie 2013, 13:50 Actualitate | Esenţial


George Iachim, unul dintre cei patru romani care au supravietuit atacului terorist din Algeria a povestit, intr-un scurt interviu acordat televiziunii publice algeriene, preluat de Stirile ProTV, cum a reusit sa ramana in viata, impreuna cu un alt coleg roman. George Iachim este din Constanta, iar potrivit profilului sau de pe Facebook, este divortat si are o fetita. George Iachim a povestit cum a reusit sa scape cu viata dupa ce s-a baricadat intr-un birou impreuna cu un coleg, si el tot roman, scrie Mediafax.

"Miercuri dimineata ma aflam in afara biroului si am vazut cand au venit teroristii. Au inceput sa traga in paznicii care se aflau la poarta companiei. Dupa asta au intrat in birourile cladirii si au inceput sa ia ostatici. M-am baricadat impreuna cu un alt coleg, tot din Romania, intr-unul din birouri, am incuiat usa si am blocat-o cu un mobilier...", a povestit George Iachim.

Intrebat ce parere are despre interventia fortelor armate ale Algeriei, romanul a spus ca intelege faptul ca soldatii nu aveau cum sa intervina mai repede pentru a-i salva: "Ce au facut ei (armata, n.red) a fost in regula, pentru ca a fost o situatie foarte grea, una in care au fost implicati ostatici, si nu putea interveni asa de repede.. Insa in final am aflat ca ostaticii din acea zona sunt OK. Ieri am aflat ca armata a intervenit si i-a eliberat pe cei de acolo, ceea ce este minunat, pentru ca am multi prieteni acolo si m-am temut pentru vietile lor", a mai spus Iachim.

Premierul Victor Ponta a anuntat, sambata, ca un cetatean roman si-a pierdut viata in Algeria, iar patru romani au supravietuit atacului terorist.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5905 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    unde e Norica (Duminică, 20 ianuarie 2013, 15:10)

    zaboo [utilizator]

    si sustinatorii sa ne mai spuna cu elan ca nu e treaba Romaniei sa trimita trupe pe nicaieri, ca nu luptam noi razboaiele nu stiu cui, ci doar sa asteptam cu bratele incrucisate sa faca altii ce trebuie??
    • -7 (13 voturi)    
      Franta este de vina pt. atacul din Algeria (Duminică, 20 ianuarie 2013, 15:53)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      Franta doreste sa impiedece infiintarea statului tuareg Azauad ( nordul Mali, vestul Nigerului, sud estul Algeriei si sud vestul Libiei), partial creat prin declararea nordului republicii Mali ca tara independenta.

      Teritoriul Azauad are mari resurse de uraniu, gaze si aur iar tuaregii sunt un grup etnic mult mai greu de controlat decit negrii care guverneaza acum Mali si Nigerul.

      Ca un exemplu, cele peste 50 reactoare nucleare ale Frantei sunt hranite in exclusivitate cu uraniu din Azauad.
      • +2 (8 voturi)    
        statul tuareg??? (Duminică, 20 ianuarie 2013, 16:17)

        cco [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        ii si vezi tu pe zapaucii aia calare pe camile sa faca ceva coerent. aia in afara de trafic de tigari, sclavi si animale furate NU sunt in stare sa faca ceva.

        tu crezi ca algerienii sunt usa de biserica in privinta asta? ai auzit de "western sahara" si de razboiul lor de "eliberare" de sub fortele marocane? ghici cine ii intarata si le da bani: algeria. de ce? precum zici din cauza resurselor minerale pe care spera si ei sa puna mana. dar uite ca acum dupa ce s-au jucat cu focul
        s-a intors impotriva lor.
        • 0 (6 voturi)    
          Prietene, (Duminică, 20 ianuarie 2013, 16:45)

          miguelito [utilizator] i-a raspuns lui cco

          fara suparare aberezi. Marocul nu are resurse naturale. Ei traiesc din turism si manufacturare.
          • +2 (2 voturi)    
            nu cred... (Duminică, 20 ianuarie 2013, 18:48)

            cco [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

            NU e vorba de maroc. e vorba de "western sahara". poti sa citesti aici:

            http://en.wikipedia.org/wiki/Western_sahara

            si aici:

            http://en.wikipedia.org/wiki/Western_sahara#Exploitation_of_natural_resources

            ce am spus mai sus am auzit de la un coleg din maroc; tind sa cred ca NU sunt aberatii.
            • 0 (0 voturi)    
              Marocul (Duminică, 20 ianuarie 2013, 19:23)

              miguelito [utilizator] i-a raspuns lui cco

              nu are nici-o treaba cu Western Sahara. Eu am stat aproape 3 ani acolo si stiu foarte bine cum merg lucrurile pe acolo. Nu au resurse naturale deloc. TVA e 40%, coruptia e in floare, evaziunea fiscala e tolerata pentru ca altfel ar muri de foame, soldati cu AKM in mina la iesirile din oras (pentru teroristi, au o problema mare cu chestia asta), gaze nu gasesti decit la butelie, casele nu au incalzire centrala si nici centrale termice. Sa-ti mai spun?
              • 0 (0 voturi)    
                zid pe granita... (Luni, 21 ianuarie 2013, 0:58)

                cco [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

                a, nu? pai si de ce au construit unul dintre cele mai lungi ziduri pe granitele western sahara??

                http://en.wikipedia.org/wiki/Moroccan_Wall

                despre asta am vorbit cu colegul meu acum jumatate de an. era in tema, mi-a dat multe detalii.
      • 0 (0 voturi)    
        - (Duminică, 20 ianuarie 2013, 21:26)

        cmariusalin [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Cei care au dat - sunt securisti ce vor, din reflex,sa nu se afle adevarul.
    • +1 (3 voturi)    
      primitiv (Duminică, 20 ianuarie 2013, 16:36)

      ion_pozitiv [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      Gandirea e primitiva. Tiuaregii nu au avut vre-o idee de natiune in toata istoria lor. Sunt niste triburi care nu stapanesc decat gloabele lor de camile, camile care-si pierd importanta odata cu mecanizarea transportului. Au drepturi in zona cam cat au si aborigenii brazilieni in Sahara. Faptul ca dobitocul s-a nascut in oarecare km patrat nu-i da dreptul asupra subsolului si nici chiar solului decat in mentalul gandirii romanilor descendenti din daci. Imbecilizati de conceptiile cizmarului prea-tarziu-impuscat.Exista o organizarestatala capabila sa exploateze resursele, capabila sa-si ocroteasca cetatenii, rezultatna a unei culturi viabile (nu bazata pe "traditii feudale, anacronice, autodistrugatoare) ?
      • -3 (3 voturi)    
        Ioane (Duminică, 20 ianuarie 2013, 17:47)

        miguelito [utilizator] i-a raspuns lui ion_pozitiv

        vezi ca la granita, cind pleci prin Europa trebuie sa prezinti un act. Oare de ce?
    • -3 (7 voturi)    
      CHIAR CREDETI... (Duminică, 20 ianuarie 2013, 16:49)

      Rose1 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      ...ca RO este in situatia sa poata trimite trupe de comando undeva, fara acordul expres al MARELUI LICURICI! Credeti ca Presedintele nu ar fi incercat, daca ar fi putut sa-si mai "spele" imaginea, sa trimita "o trupa" in Algeria?! Dar daca nici Obama nu a trimis - oficial - SEAL TEAM6 si nici Cameron nu a trimis SAS-ul in Algeria, nu ne puteam baga noi sa-i calcam pe bombeuri pe cei din armata algeriana si pe "camarazii" lor din "la legion etrangere francaise"!
      Nici CSAT-ul, care se intruneste abea pe 5 februarie (deci peste 16 zile), si cu atat mai putin doamna euro-deputat Norica Nicolae nu pot intreprinde nimic fara o prealabila anuntare, consultare, aprobare a ACO(Allied Command Operations)! In NATO nu mai merge cu "haiduceala mioritica" si nici cu retragerea in paduri, dupa arderea recoltelor si otravirea fantanilor! NATO functioneaza pe baza principiului muschetarilor - "unul pentru toti, toti pentru unul"! Inainte de a posta un comentariu pe site-ul HotNews este necesar sa va informati!
  • +3 (5 voturi)    
    cred.. (Duminică, 20 ianuarie 2013, 17:37)

    yyyxxx [utilizator]

    ..ca nu prea stiti unii despre ce este vorba. E adevarat ca revolta initiala a fost condusa de Tuaregi ce s-au intors (de nevoie) din Libia. Dar de atunci au fost invinsi si alungati de grupari islamiste pro Al Quaida. Splitul a intervenit tocmai deoarece tuaregii nu au dorit sharia. Au fost multe lupte intre cele 2 parti iar tuaregii au fost infranti si nu mai detin nici un oras in nord. Ei chiar s-au declarat de partea Frantei si au devenit aliati. Daca cade Mali in mana islamistilor vor cadea pe rand multe altele. Exact cum a fost cu talibanii in Avganistan.
    • +1 (1 vot)    
      grupuri (Duminică, 20 ianuarie 2013, 19:22)

      Eucris [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx

      Tuaregii sunt oameni simpli nu ca si cei din AlQaeda care sunt finantati de cine stoe cine ...