Clubul bucurestean Kulturhaus, inchis pentru 3 luni de Garda Financiara

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 7 decembrie 2012, 12:53 Actualitate | Esenţial


Clubul Kulturhaus ar urma sa fie inchis timp de trei luni, masura fiind dispusa de Garda Financiara in urma unui control efectuat joi noapte, cand comisarii au constatat ca localul nu emitea bon fiscal si vindea bauturi alcoolice fara banderole fiscale, au declarat, vineri, pentru Mediafax, surse din ANAF. Comisari din cadrul Comisariatului General au suspendat, in noaptea de joi spre vineri, pentru trei luni activitatea unui club de noapte care functioneaza pe strada Sfanta Vineri din Bucuresti, deoarece au constatat incalcarea obligativitatii legale de utilizare a caselor de marcat electronice fiscale, precum si comercializarea de bauturi alcoolice fara banderole fiscale,aratase anterior Garda Financiara intr-un comunicat de presa citat de Mediafax.

De asemenea, in timpul unor verificari facute in cursul saptamanii trecute, comisarii au suspendat pentru trei luni activitatea altor trei localuri care functioneaza pe Bulevardul Decebal din Bucuresti, deoarece au constatat acelasi tip de abateri.

Pe langa masurile de suspendare a activitatii comerciale, comisarii au dispus sanctionarea firmele si cu amenzi, precum si confiscari de bunuri si sume in cuantum total de 97.943 de lei.

Surse din cadrul ANAF au precizat pentru ca localul de pe strada Sfanta Vineri inchis joi noapte este clubul Kulturhaus.

De la inceputul lunii noiembrie, masura suspendarii activitatii pe o perioada de trei luni pentru neutilizarea caselor de marcat fiscale a fost dispusa si pentru alte cluburi din Capitala, precum Bamboo si El Comandante Grande.

Pe de alta parte, localurile sanctionate isi pot continua activitatea daca proprietarii se adreseaza justitiei si contesta decizia Garzii Financiare, au declarat surse din industria de profil.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5548 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Cata prostie, (Vineri, 7 decembrie 2012, 13:03)

    evoque [utilizator]

    astia de la garda si de la finante duduie de imbecilitate.
    Daca o firma nu plateste taxe si/sau se sustrage de la plata de ce trebuie suspendata activitatea?
    Dobitocilor de la garda voi trebuie sa recuperati prejudiciul calculat si cum sa va plateasca daca ii suspendati activitatea, minte de comunisti. In primul rand este important sa aduci bani la buget recuperand prejudiciul, daca firma nu are activitate de unde iti plateste prejudiciul? Mergeti pe principiul ca are patronul bani si vine cu ei de acasa?! Gresit. O sa faca tot ce este posibil sa nu plateasca.
    • +3 (3 voturi)    
      Incorect. (Vineri, 7 decembrie 2012, 14:37)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Măsura luată nu este şi nu ar trebui să fie în scopul recuperării unor sume datorate. Acest lucru se face prin amenzi.
      Suspendarea activităţii este o pedeapsă, cum ar fi puşcăria pentru o persoană fizică. Dacă nu suspenzi activitatea, respectiva firmă sau local va continua să se folosească de aceleaşi metode ilegale.
      Cu cât mai aspre sunt pedepsele, cu atât mai mult s-ar gândi aceşti patroni înainte să facă evaziune fiscală. Din păcate, pedepsele sunt încă prea uşoare. Eu le-aş ridica definitiv licenţa.
      • +1 (1 vot)    
        confirmare (Vineri, 7 decembrie 2012, 15:33)

        anghela [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

        si eu cred ca avem nevoie de masuri mai dure pentru a scadea nivelul evaziunii!!
      • 0 (0 voturi)    
        nu rezolvi (Vineri, 7 decembrie 2012, 17:42)

        johngood [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

        din pacate in practica nu tine nici un argument.

        a 2-a zi apare o firma noua.

        asa ca cel mai bun argument este sa-i determini sa functioneze in continuare corect prin conformare voluntara.
      • +1 (1 vot)    
        La noi sunt probleme (Sâmbătă, 8 decembrie 2012, 0:10)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

        grave de a intelege anumite fenomene.
        Interesul statului este sa aiba bani la buget, de foarte multi ani la noi exista practica amenzilor care este dovedita ca ineficienta. Daca inchizi respectiva firma si ii aplici amenzi cine si din ce le va plati? Nu este mai simplu sa afli prejudiciul creat si sa "obligi" firma respectiva sa functioneze corect pana cand recuperezi respectiva pierdere de la buget. Daca il incizi ii deschizi posibilitatea sa nu plateasca si tu, statul, ramai cu visteria goala.
        Eu am trait aceasta experienta in italia, unde nu am platit tva-ul, masura garzii a fost aceasta: au stabilit suma care o datoram statului si au calculat un fel de rata lunara raportata la cifra de afaceri. Am facut un angajament si am platit lunar pana statul a recuperat suma respectiva. De amenda nici macar nu se discuta, decat daca repeti fapta, abia atunci trec la masuri de genul acesta.
        Prin urmare am platit pana la ultimul cent, pentru ca interesul era sa recupereze suma nu sa ma amendeze.
    • +2 (2 voturi)    
      Si daca il lasa (Vineri, 7 decembrie 2012, 15:13)

      ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      sa faca afaceri in continuare, cum il determina sa plateasca taxe? Ca doar nici pana acum nu a platit...

      Stai! Stiu! Te pomenesti ca o sa il ameninte ca ii inchid taraba daca nu isi plateste taxele! :))
      • 0 (0 voturi)    
        Simplu (Sâmbătă, 8 decembrie 2012, 0:17)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

        il controlezi zilnic, obligandul sa functioneze legal.
        Eu am trait pe pielea mea o experienta similara in Italia si crezi sau nu am platit totul, iar firma mea functioneaza in continuare de peste 10 ani.Este o problema de mentalitate, problemele au solutii iar garda si administratia finaciara nu sunt dusmanii tai, nu intra peste tine si urla "iti fac dosar penal patroane", ehe, e mult de lucru, de aia merg lucrurile prost la noi, pentru ca avem idioti care nu stiu decat sa creasca nivelul amenzilor, ca acestea nu rezolva nimic nu ii pasa nimanui.
        Avea la un moment dat un idiot numit boc niste standarde de calitate, unde au disparut? sub discursul prafuit al propagandei politice.
  • -2 (4 voturi)    
    Ei traiesc printre noi (Vineri, 7 decembrie 2012, 14:34)

    George Romania [anonim]

    Pai asta e si ideea- adus la faliment si pe urma dat cui trebuie.
    Nu stiati ca statul roman e instrument de asuprire a particularilor? Aflati si nu va minuati.
    SOV a devalorizat Petrom Service, si nu au reusit sa vada decat atunci cand nu se mai putea face nimic.
    Tara de prosti. Au diplome si nu stiu sa scrie o cerere...