Ecaterina Andronescu: Faceti copii, pentru ca avem gradinite moderne pentru ei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 22 octombrie 2012, 15:59 Actualitate | Esenţial


Ministrul Educaţiei, Ecaterina Andronescu, a participat luni la deschiderea unei noi grădiniţe în incinta Şcolii Gimnaziale nr. 81, din Sectorul 3 al Capitalei şi le-a recomandat părinţilor "să mai facă copii". Ecaterina Andronescu le-a recomandat părinţilor "să mai facă copii, pentru că grădiniţe avem", potrivit Mediafax.

"Faceţi copiilor frăţiori, pentru că avem grădiniţe moderne pentru ei", le-a spus ministrul Andronescu părinţilor prezenţi la inaugurarea gradinitei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















952 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Ei nu zau (Luni, 22 octombrie 2012, 16:07)

    Etre [utilizator]

    De aceea platesc 1000 lei la o gradinita particulara, de multe ce sunt locurile astea disponibile la stat. Unde mai pui ca nu imi plac nici banii.
  • +2 (2 voturi)    
    ... zise bunica. (Luni, 22 octombrie 2012, 16:27)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Parca nu erau locuri in gradinite pana acum, iar cand s-a inceput cu clasa pregatitoare, aceeasi ministressa se vaicarea ca trebuie trimisa inapoi la gradinita...

    Acelasi dublu discurs cu care ne-a obisnuit USL...
  • +2 (2 voturi)    
    pe urmele lui ponta (Luni, 22 octombrie 2012, 16:27)

    goto [utilizator]

    e clar ca toti ministrii o iau pe urmele lui ponta: mint de ingheata apele.
    poate ne indica doamna ministru ce gradinite moderne avem?! si cel mai important: ce cadre didactice si ingrijitori lucreaza in gradinite?! nu mai vorbesc de lipsa creselor si conditiile sociale si materiale garantate de stat in timpul concediului de crestere a copilului. ca doar copii nu se duc direct la gradinita o luna jumatate de la nastere.
    doamna ministru o fi fost in vizita la vreo gradinita unde sunt numai copii de ministrii sau oameni de afaceri, in nici-un caz intr-o gradinita obisnuita de cartier. sau poate sunt moderne doar la banii care ii inghit ca la dotari si calitate nu s-a schimbat mare lucru fata de acum 20 ani. tot gradinite cu clase unde sunt cca 20-30 copii si un cadru didactic (si poate si o ingrijitoare); tot cadre didactice prost platite. iar dragul de copii nu tine loc pre amult si de materiale didactice. gradinitele tot pe fondul clasei se bazeaza pt a cumpara materiale didactice (si nu numai). iar inscrierile tot la mana directorilor de gradinita sunt, unde se cer spagi pina si la cea mai darapanata gradinita. iar gradinitele care au cat de cat un spatiu de joaca nu pot lasa copii acolo pt ca nu pot fi supravegheati cum trebuie si nu are cine sa faca reparatiile necesare acolo unde e cazul.
    sau poate doamna ministru vrea sa implementeze si mai mult acelasi proces ca la facultati: cateva de stat si restul private.
    • +2 (2 voturi)    
      Se referea la alea private (Luni, 22 octombrie 2012, 17:33)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui goto

      N-ai inteles nimic: asta era o reclama la gradinitele private. I-or fi adus cei de la gradinitele private vrun pachet de kent si unul de cafea ca sa le faca publicitate. Ce vrei, e criza, fiecare mai scoate un ban cum poate :D
  • +3 (3 voturi)    
    Vai de capul tau! (Luni, 22 octombrie 2012, 16:40)

    modream [utilizator]

    Tembela asta se vede ca e paralela....la ce spagi se dau sa gasesti un loc pt copil la gradinita....si ea crede ca avem destule!
  • +1 (1 vot)    
    pai trebuie (Luni, 22 octombrie 2012, 18:40)

    luci30 [utilizator]

    sa se bage in seama cu ceva....la cite scoli sunt fara autorizatie de funct. as fii curioasa cite gradinite sunt in aceiasi stare....
  • 0 (0 voturi)    
    Ce sa spun! (Luni, 22 octombrie 2012, 23:13)

    gradu [utilizator]

    Bine ca luati curtile scolilor ca sa construiti in ele gradinite sau alte scoli (vezi si cazul scolii 75, tot din sectorul 3, unde ati construit o alta scoala, de muzica - ce sa spun!). Copiii nu mai au voie sa faca sport, sa joace fotbal sau sa alerge si sa se joace in pauze, ca orice copii normali. Iar terenurile goale din Bucuresti sau chiar spatiile verzi le dati derbedeilor si hotilor (ca si voi!) sa construiasca biserici sau cladiri de birouri, ca sa-si mai umfle buzunarele. Nu v-ar fi rusine!