Premierul Victor Ponta este trecut ca reprezentant al Romaniei in lista oficiala a participantilor la Consiliul European

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Miercuri, 27 iunie 2012, 16:28 Actualitate | Esenţial


V. Ponta in lista Consiliului
Foto: Consiliul European
Premierul Victor Ponta apare in lista participantilor la Consiliul European pusa la dispozitia presei (potrivit documentului atasat). Summit photo directory este o lista cu fotografiile liderilor europeni, pusa la dispozitie de biroul de presa al Consiliului, pentru ca jurnalistii acreditati sa recunoasca sefii de stat si de guvern participanti.

In dreptul Romaniei apare fotografia lui Victor Ponta, prezentat, fireste, ca premier al Romaniei.

Este un semn ca institutia europeana a luat ca participanta la Consiliul European delegatia in forma trimisa de premier.

Hotnews.ro a solicitat inca de dimineata explicatii Consiliului, insa raspunsul a fost ca se lucreaza la solicitare si in cursul dupa-amiezii va oferi lamuririle cerute.

Intre timp, Curtea Constitutionala a anuntat ca decizia sa prevede ca presedintele sa participe la Consiliul European.

UPDATE: Pe site-ul Consiliului exista si o alta lista de participanti, semnalata de cititorul tar1902, intr-un comentariu la acest articol. Pe acesta lista nu apare si premierul Victor Ponta. Motivul este simplu: este lista reuniunii care va succeda vineri Consiliul European, un praz de lucru cu liderii tarilor din zona euro. Cum Romania nu face parte din zona euro, este firesc ca ea sa nu se regaseaca pe lista.

Despre agenda intalnirilor de la Bruxelles de joi si vineri puteti citi si aici, in scrisoarea-invitatie a presedintelui Consiliului European, Herman Van Rompuy.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















8356 vizualizari

  • +34 (38 voturi)    
    delegatia trimisa de Marga... (Miercuri, 27 iunie 2012, 16:38)

    echos [utilizator]

    ...cel care in virtudea "diplomatiei" a aruncat lista presedentiei la gunoi!
    Sa vad cum explica chestia asta "ministrelul" nostru de exterene
  • +16 (22 voturi)    
    Deci solutia este (Miercuri, 27 iunie 2012, 16:40)

    Con_stan_tin [utilizator]

    ca Basescu sa participe la CE cu masca lui Ponta pe fata.
    • +9 (9 voturi)    
      ... (Miercuri, 27 iunie 2012, 17:12)

      Marcu. [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Umbla vorba ca Gigi Becali deja a ajuns la Bruxelles, profitand de indecizia celor doi.
  • +25 (29 voturi)    
    Aia au luat de bune (Miercuri, 27 iunie 2012, 16:55)

    Cataleya [utilizator]

    ...hartiile false trimise de Marga.
    Probabil ca odata cu decizia CCR, vor modifica si foaia respectiva.
    Daca nu.
    Asta e.
    Ne facem de ras la foc automat.
  • -22 (28 voturi)    
    Aoleu... (Miercuri, 27 iunie 2012, 17:00)

    compadre [utilizator]

    M-am uitat in lista.
    Doar 10% sunt presedinti....restul prim ministrii.
    Mai usor cu circul asta. Basescu sa-si vada de ale lui...sa mai vanda o barca o salupa ceva
    • +9 (13 voturi)    
      Da, aoleu (Miercuri, 27 iunie 2012, 17:19)

      DenisaC [utilizator] i-a raspuns lui compadre

      Și ai verificat care dintre aceste țări ste repubilcă semiprezidențială, la fel ca și România?
    • +9 (13 voturi)    
      ******* (Miercuri, 27 iunie 2012, 17:21)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui compadre

      Da' de ce nu te doare capul de faptul ca Iliescu si Nastase au hotarat ca Romania sa fie o republica semiprezidentiala?
      Ca ei au facut Constitutia, nicidecum Basescu!
      Uita-te ce forme de guvernare au statele care trimit premieri si poate-ti trece greata!
      :)!
    • +9 (13 voturi)    
      Normal! (Miercuri, 27 iunie 2012, 17:23)

      nick1 [utilizator] i-a raspuns lui compadre

      Ia da-le tu sfatul astora si celorlalti 10% din lista, celorlalti presedinti, ce naiba, n-au alta treaba?
      Sa faca bine si sa-si vada de-ale lor, se trezesc ei sa apara pe la intruniri din astea ...De fapt, desfiinteaza-le functiile bre, ce atata tevatura. Sa nu mai existe presedinti in UE, sa existe doar premieri si pe toti sa-i numim Ponta.
    • +1 (3 voturi)    
      compadre... (Miercuri, 27 iunie 2012, 23:02)

      mutulica [utilizator] i-a raspuns lui compadre

      pai Danemarca are presedinte? nu, are regina... la fel UK, Suedia, Belgia si Spania, sunt toate monarhii... deci las-o mai moale cu Swobodismele astea...
      • +2 (2 voturi)    
        vote for you (Joi, 28 iunie 2012, 0:20)

        d_b [utilizator] i-a raspuns lui mutulica

        cred ca l-au sedat pe swoboba la A3...sau ponta statea cu arma indreptata inspre "oualele" lui
  • +3 (13 voturi)    
    componenta (Miercuri, 27 iunie 2012, 17:09)

    Marius.Voicu [utilizator]

    Componenta participantilor la Consiliul European: 4 presedinti de stat (Cipru, Franta, Grecia si Lituania) si 24 de prim-ministri.

    Multumim Hotnews pentru profesionalism si pentru echidistanta politica ;)
    • +2 (4 voturi)    
      Componenta (Miercuri, 27 iunie 2012, 19:23)

      _florin_ [utilizator] i-a raspuns lui Marius.Voicu

      Asta pentru ca monarhii din Marea Britanie, Belgia, Olanda, Spania, Suedia, Danemarca si Luxemburg au refuzat categoric ca participe.
      • 0 (2 voturi)    
        pai sa numaram impreuna... (Joi, 28 iunie 2012, 10:31)

        MarianEugem [utilizator] i-a raspuns lui _florin_

        Austria, Bulgaria, Cehia, Irlanda, Estonia, Finlanda, Germania, Ungaria, Italia, Letonia, Malta, Polonia, Protugalia, Slovacia, Slovenia, Croatia...

        16 tari republicane isi trimit primul ministru... printre ele Ungaria si Bulgaria.
  • -5 (13 voturi)    
    ce situatie (Miercuri, 27 iunie 2012, 17:15)

    catalin_mattei [utilizator]

    astia nu cred in CCR.. degeaba decoratii.. degeaba colonei.. Basescu este ( daca nu stia cineva) paria Europei mai rau decat un presupus autor de plagiat.. dintre doua rele cica plagiatorul este mai putin rau.. nasol.. inca trei medalii la baietii din CCR
    • +6 (8 voturi)    
      din 9 judecatori (Miercuri, 27 iunie 2012, 17:35)

      AndreeaK [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      3 sunt pusi de psd (din care unul pus de pe vremea lui Ion Iliescu cand era presedinte) unul este de la pnl si unul de la udmr, ceilalti sunt 2 de la pdl si 2 de la presedintele actual, deci nu vad cum i-a cumparat, mai ales pe aceia de la psd si de la pnl. POate ne explici si noua?
      • -2 (4 voturi)    
        .......? (Miercuri, 27 iunie 2012, 17:41)

        Unul_care_n-a_votat_niciodata [utilizator] i-a raspuns lui AndreeaK

        1 udmr +2 PDL+ 2 presedintele actual = 5 ( ...fraieri)
  • 0 (4 voturi)    
    Pe lista (Miercuri, 27 iunie 2012, 17:18)

    Cel [anonim]

    Pe lista o sa fie Ponta, dar in sala o sa intre Base, probabil i-a fost solicitat de catre Consiliu un punct de vedere presedintelui si acesta le=a spus ca pot sa il treaca pe site pe Ponta, dar in hartiile oficiale nu
  • -3 (11 voturi)    
    Foamea si martie din post (Miercuri, 27 iunie 2012, 17:33)

    Unul_care_n-a_votat_niciodata [utilizator]

    Ce o fi cautand presedintele intre prim ministri nu stiu.... doar noi si cu Lithuania ( alti comunisti)
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Miercuri, 27 iunie 2012, 18:12)

      ApH [utilizator] i-a raspuns lui Unul_care_n-a_votat_niciodata

      Pai 3 din lista asta sunt monarhii, asa ca tarile care nu sunt reprezentate de presedinte sunt mai putin de jumatate...
  • -5 (11 voturi)    
    hai cu suspendarea la base (Miercuri, 27 iunie 2012, 17:38)

    deceneus [utilizator]

    ce porcarie! Basescu e inca nostalgic dupa cei doi prim ministrii marioneta!

    Nu are ca cauta la consiliul Europei! Acolo se discuta probleme economice si majoritatea statelor au trimis prim ministrii.

    Ma bucur ca Ponta nu tine cont de decizia CCR.
    • +3 (3 voturi)    
      na, (Miercuri, 27 iunie 2012, 20:15)

      meddio [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

      o sa vezi ca Basescu ramane in functie, in ciuda declaratiilor referitoare la suspendare pe care le tot arunca ...... i-am uitat numele lu' istoricul ala cu plete de la PNL , da'l stit voi mai bine, si Ponta cu Marga vor da cu subsemnatul, pentru infractiunea de uzurpare de calitati oficiale, fals, si uz de fals ..... avem locuri libere la Jilava, cu o mica halta pe la Floreasca , unde va controlam daca sunteti apti sa va executati pedepsa . Succesuri tovarasi
  • -3 (9 voturi)    
    parerea mea (Miercuri, 27 iunie 2012, 17:39)

    geobit [utilizator]

    basescu a fost mereu la bruxelles... si ce a rezolvat
    vis a vis de fondurile europene?
    sub carmuirea lui inteleapta am ajuns sa avem grad de absortie de aproape 4% . in 2010 ameninta ministri care nu vor performa in absortia Fondurilor Europene ca vor fi remaniati ..si canci , n-a remaniat pe nimeni ..adica s-o remanieze pe Udrea?!
    sa stea draqu acasa daca tot n-a facut nimic..a avut majoritate in parlament, a avut prim ministru si ..la ce ia-a folosit?
    in loc sa luam banii europeni gratis ...a dat fuga pe pietele financiare sa se imprumute - handicaptii draqu- sa stai 7 luni sa-ti iei banii din proiecte finatate din fonduri EU?! pentru ca nu sunt evaluatori !!! rad si curcile , halal guvernare !!!
    boii draqu daca luau 10 miliarde de euro pe an cel putin 3 se intorceau ca impozite si taxa iar restu intrau tot in romanica - in consum
    auzi tu ..pune o oaspatara de la hilton sa gestioneze 3,6 miliarde de euro ?! si sa nu mi zica mie basescu ca habar n-a avut..
    si nici cu ponta se pare ca nu se indreapta lucrurile..are alte treburi mai imporatnte ...nastase, plagiatu, suspendatu, patapievici ..etc..
    • +6 (8 voturi)    
      Comisar pentru agricultura (Miercuri, 27 iunie 2012, 18:01)

      Cel [anonim] i-a raspuns lui geobit

      Obtinerea pentru romania a unui Comisar pentru agricultura iti spune ceva?
      Sunt multe chestiuni rezolvate de Basescu, dar pe tine nu te intereseaza asta, tu ai primit ordin sa distrugi.

      Tu macar esti constient ca prin acceptarea unor bani murdari pentru a ataca statul de drept distrugi viitorul tau si al copiilor tai?

      Tu iti dai seama ca Ponta vrea sa distruga democratia din RO?

      Imi este mila de cei ca tine care nu sunt capabili sa gandeasca
  • +3 (5 voturi)    
    L-au sters pe Ponta de pe lista. (Miercuri, 27 iunie 2012, 17:52)

    taro [utilizator]

    Pe lista asta nu mai e trecut:

    http://www.european-council.europa.eu/media/750845/web_bce_eurozone-juin_2012.pdf
    • +4 (6 voturi)    
      hahaha (Miercuri, 27 iunie 2012, 18:17)

      Gabe2006 [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Hai ca n-am mai ras asa de mult timp.

      Duceti-va Domnule Prim Plagiator la Bruxelles oricum ar fi. Asa puteti sa jucati table cu Nastase. Plus ca de data asta o sa aveti tot timpul sa scrieti o teza de doctorat cu manuta proprie. Pana iesiti poate intra si Bunicuta la voi in salon sa tineti un congress extraordinar.
    • +2 (2 voturi)    
      nu induceti in eroare (Miercuri, 27 iunie 2012, 18:41)

      Anne-Marie Blajan [hotnews.ro] i-a raspuns lui taro

      Lista pe care o atasati dvs. este de la intalnirea care va urma Consiliului European, doar cu liderii zonei euro. este firesc ca din aceasta lista sa lipseasca premierul roman, intrucat nu suntem in zona euro.

      Iata pe site-ul Consiliului, sunt doua liste:
      Summit photo directory
      Photo directory (Eurozone working lunch)

      In prima este Ponta, in cea de-a doua, cum e si firesc, nu este. Dvs. ati trimis link spre cea de-a doua.

      Daca mergeti pe acest link:

      http://www.european-council.europa.eu/council-meetings

      si dati pe summit photo directory, o veti gasi. romania lipseste cu totul de pe lista catre care trimiteti dvs.

      In dorinta de a fi obiectivi si corecti, trebuie pusa toata informatia. Iar dvs. omiteti o parte din ea.

      Deci vorbim despre doua liste separate, de la doua intalniri separate. Daca cititi articolul de la acest link
      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12633818-cine-raspunde-invitatiei-presedintelui-consiliului-european-herman-van-rompuy-transmite-van-rompuy-liderilor-europeni.htm

      veti vedea programul reuniunii si faptul ca lucrarile consiliului sunt succedate de itnalnirea liderilor zonei euro.
  • 0 (0 voturi)    
    Desteapta-te romane (Joi, 28 iunie 2012, 11:07)

    Nichi [utilizator]

    Doamneeeee, unde o sa ajungem cu astia? In urma cu 22 de ani. Silviu Brucan credea ca ne trebuie 20 ani sa facem ce trebuie in tara asta, dar uite ca au trecut 22 de ani si nu ne-am trezit inca. Cand ziceam ca suntem pe drumul cel bun cu guvernarea anterioara, chiar daca au avut si ei greselile lor., sunt minore pe langa cele de acum ale guvernului USL.Romani TREZITI_VA pana nu e prea tarziu.E pacat de copii nostrii, nici in comunism pe timpul lui Ceausescu nu era asa. Asta e BURGHEZIA PROLETARA. "Fereasca Dumnezeu de burgezia proletara" zicea candva Lenin. Avea perfecta dreptate.