VIDEO Ministrul interimar al Educatiei a facut greseli gramaticale flagrante in prima conferinta de presa

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 16 mai 2012, 21:37 Actualitate | Esenţial


Liviu Marian Pop
Foto: Agerpres
Ministrul interimar al Educatiei, Liviu Pop, a facut, miercuri, la prima sa conferinta de presa in aceasta calitate, mai multe greseli clare de gramatica, intre care doua dezacorduri, si a folosit, in alte cateva randuri, exprimari inexacte, relateaza Mediafax.

Ministrul si-a inceput discursul de miercuri dimineata prin a spune ca incidentul de la Dolj in urma caruia un elev a murit dupa o altercatie avuta cu un coleg in scoala in care invatau, incident petrecut marti dupa-amiaza, "este, in momentul de fata, in derulare". Evident, ministrul a vrut sa se refere la faptul ca cercetarile in acest caz sunt in derulare, el facand declaratia la aproape 24 de ore de la care incidentul propriu-zis, soldat cu moartea unui elev, a avut loc.

Ministrul interimar Liviu Pop a tinut apoi sa-i multumeasca din suflet fostului ministru Mang, "pentru deschiderea pe care a dat-o".

"Sper ca si in continuare, si impreuna cu dumneavoastra, sa trecem printr-o perioada foarte grea", a continuat ministrul Pop.

Ministrul a gresit din nou atunci cand a vorbit despre termenele depasite pentru anumite comisii de organizare din minister, spunand ca acestea reprezinta un lucru "care incercam sa-l rezolvam".

"Deci sunt lucruri care se desfasoara cu o viteza extraordinara, in 11 zile nu avem voie sa gresim nimic, si vorbesc aicea si cu sambata si cu duminica", si-a incheiat Liviu Pop o alta idee.



Primul dezacord facut de Pop a avut ca tema clasa pregatitoare.

"Clasa pregatitoare, repet, ca si celelalte ordine, raman in vigoare", a spus Liviu Pop.

Cel de-al doilea dezacord a fost facut atunci cand ministrul interimar a conchis in legatura cu prioritatile mandatului sau la Educatie: "Prioritatile sunt: in trei zile sa ne organizam efectiv de sus pana jos, fara nicio greseala".

Dupa ce a vorbit si despre "o prioritate secundara", ministrul Pop a tinut sa spuna audientei ca este "la baza" profesor de matematica.

Fraza cu care ministrul Educatiei si-a incheiat sesiunea de raspunsuri la intrebarile jurnalistilor a fost: "Vreau sa rezolv problemele care le am, nu sa-mi pun probleme si-apoi sa caut solutii la ele".

Liviu Pop este cea de-a treia propunere a premierului Victor Ponta pentru portofoliul Educatiei, dupa ce Corina Dumitrescu si Ioan Mang au fost contestati de presa si societatea civila. Prima nu a mai fost nominalizata oficial, iar cel de-al doilea a fost ministru pentru doar cateva zile, cedand in fata mai multor acuzatii de plagiat.

Dupa demisia lui Mang, Liviu Pop, care este si ministru pentru dialog social in Cabinetul Ponta, a preluat ca interimar portofoliul ministerului. Presa a relatat inca de la momentul la care Pop a fost propus pentru portofoliul dialogului social ca, desi este profesor si lider de sindicat reprezentativ in domeniul Educatiei, in CV si in declaratiile de avere a scris gresit numele inginerului Anghel Saligny, care da numele liceului la care Pop preda matematica de sase ani.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















12151 vizualizari

  • +46 (50 voturi)    
    era usor sa razi de altii (Miercuri, 16 mai 2012, 21:42)

    emma [anonim]

    e sa vezi cum e...d-le ministru..
    • +11 (17 voturi)    
      ! (Miercuri, 16 mai 2012, 22:19)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui emma

      N-aveţi nici un pic de lipsă de respect! (copyright Andone, 2003, ale rehte vorbehalten)
    • +21 (25 voturi)    
      Gizas Craist!!! (Miercuri, 16 mai 2012, 22:48)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui emma

      Atata a-m avut de zys despre domnu mynystru inter ymar....
      • +4 (4 voturi)    
        psd... mostenire grea.. (Joi, 17 mai 2012, 9:03)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Florin

        stiti ce se intampla cand pui un mar stricat intr-o lada cu mere bune, nu? eh.. domnul Liviu Pop este o victima a 'almanahelor'...
        probabil de-aia Ponta se umfla atata in pene. in afara de Nastase, e posibil sa fie cel mai 'erudit' membru al USL.... ca somnorosul celalalt nu se poate lauda nici macar ca a trecut 12 clase in 12 ani.
        • -2 (2 voturi)    
          cred ca e valabil (Joi, 17 mai 2012, 10:37)

          Xu [anonim] i-a raspuns lui pehash

          si pentru tine.

          daca tot o sa inghiti pe nemestecate propaganda de partid o sa te inneci la un moment dat.

          PS: antonescu a repetat doi ani de facultate, dupa spusele lui, in mod voit. dar parca da mai bine sa spui ca n-are decat 4 clase, nu?
          • +1 (1 vot)    
            Dar (Joi, 17 mai 2012, 14:34)

            eu [anonim] i-a raspuns lui Xu

            Tu de ce nu lasi in pace Hotnews, tot in mod voit? Mincinosi, obraznici si cu mult tupeu, e ceea ce va caracterizeaza
      • -1 (1 vot)    
        raspuns (Joi, 17 mai 2012, 14:52)

        meri [anonim] i-a raspuns lui Florin

        Nici nu stii sa scrii... invata sa scrii, analfabetule!
      • 0 (0 voturi)    
        Problemă de mate (Joi, 17 mai 2012, 16:48)

        Katerra [anonim] i-a raspuns lui Florin

        Dacă după 7 ani de predare la un liceu, profu' de mate nu a aflat câte necunoscute (y) apar în numele corect al liceului, să se calculeze în cât timp va rezolva problemele "care le are" la Minister. În ipoteză mai apare şi condiţia ca 11 zile nu are voie să greşească. Nimic.

        Timp de rezolvare: 15 minute. Dar să nu copiaţi, că sunt camerele video pe voi şi veţi fi umiliţi în faţa întregii clase, sâc!
    • +18 (22 voturi)    
      dinu paturica a ajuns ministru! neghiobi au (Miercuri, 16 mai 2012, 23:02)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui emma

      fost /si vor fi inca/ ca rupti ca si din tare stanca/romanii se indobitocesc/....pe zi ce trece !
      un guvern de lautari......
      • 0 (0 voturi)    
        DRAGI JURNALISTI, (Joi, 17 mai 2012, 19:48)

        eu [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        Cred ca acest guvern intentionat este format din oameni de aceasta proasta calitate, "marii oameni politici" care conduc usl acum, nu-si pot permite sa puna in functii cheie oameni integri, cinstiti, onesti, profesionisti si mai ales NESANTAJABILI. Cum poti aduce in functii niste oameni pe care nu-i poti dirija, nu-i poti pune sa faca lucruri dincolo de principiile lor morale si mai ales sa fie mai buni decat cei care i-au numit? Daca ar face asa ceva ar disparea politic, iar ei nu-si doresc in niciun caz acest lucru, ci doar sa ne fie stapani. VERIFICATI SI SPUNETI OAMENILOR ADEVARUL CAT NU E PREA TARZIU.
    • -3 (7 voturi)    
      Mediafax, back to school... (Joi, 17 mai 2012, 8:23)

      Mitică [anonim] i-a raspuns lui emma

      "Clasa pregatitoare, repet, ca si celelalte ordine, raman in vigoare", a spus Liviu Pop.

      Fără supărare, dar unde este dezacordul?

      clasa pregătitoare + celelalte ordine RĂMÂN.

      Corect era RĂMÂNE? Păi, nu este vorba de mai 2 chestii care RĂMÂN în vigoare, sau corect este "Clasa pregătitoare şi celelalte ordine RĂMÂNE în vigoare" fiindcă ESTE doar două? :))))))

      Apoi, în fraza "Prioritatile sunt: in trei zile sa ne organizam efectiv de sus pana jos, fara nicio greseala" putem vorbi, cel mult, de o eroare de logică a enunţului, nicidecum de un "dezacord", fiindcă predicatul şi subiecutul sunt la aceeaşi persoană.

      Sau poate, în opinia domnilor de la Mediafax, era corect "Priorităţile ESTE..."

      Mediafax.....
      • +5 (5 voturi)    
        Unde? (Joi, 17 mai 2012, 9:46)

        anion [utilizator] i-a raspuns lui Mitică

        Pai nu citesti decat ca un saltimbanc (nu trebuie sa sara cuvinte). A spus *repet* ceea ce nu se intamplase pana atunci, ai sarit peste *ca si*, etc. Spiru este cu tine!
        • -1 (1 vot)    
          Back to school (Joi, 17 mai 2012, 11:01)

          Mitică [anonim] i-a raspuns lui anion

          Hai să îţi traduc ce a spus ministrul, să lucrăm puţin pe text, aşa cum făcea profesorul tău de română prin clasa a 7-a, când tu trăgeai chiulul; poate aşa vei pricepe structura frazei şi vei vedea că este vorba de 2 propoziţii:

          "Clasa pregatitoare, repet, ca si celelalte ordine, raman in vigoare" înseamă, de fapt:

          Repet/, clasa pregătitoare ca si celelalte ordine, raman in vigoare./

          Predicatul din a doua propoziţie - RĂMÂN, se acordă în număr şi persoană cu subiectul clasa + ordine, care sunt coordonate de locuţiunea conjuncţională "ca şi", deci sunt două chestii care RĂMÂN vigoare.

          Oricum, înteţeleg că tu ai fi spus "Repet/, clasa pregătitoare ca si celelalte ordine, RĂMÂNE in vigoare." Oare ce ar spune profesorul tău de română?

          Restul obsevaţiilor tale, NU ţin de acord.

          Cred că manierele tale sunt reflectă pregătirea ta la gramatică.

          Apropo, tu cum ai trecut admiterea la liceu din moment ce nu ştii ce înseamnă dezacord?
          • +4 (4 voturi)    
            exact clasa a 7-a (Joi, 17 mai 2012, 12:03)

            iar [anonim] i-a raspuns lui Mitică

            Incearca sa sesizezi diferenta dintre:
            "Mitica, ca (sic!) si alti domni care comenteaza pe-aici, face greseli gramaticale."
            si
            "Mitica si alti domni fac greseli gramaticale."
            si apoi mai vorbim despre clasa a 7-a.
            • 0 (2 voturi)    
              Back to school again... (Joi, 17 mai 2012, 13:16)

              Mitică [anonim] i-a raspuns lui iar

              Aș fi de acord cu tine, în următoarea formulă:

              "Mitică face erori gramaticale, ca și alti domni, care comenteaza pe-aici." Aici substantivul "domni" este complement indirect, dacă nu mă înșel și avem un singur subiect - Mitică.

              Dar, în enunțul "Mitica, ca (sic!) si alti domni care comenteaza pe-aici, face greseli gramaticale." Avem un subiect multiplu: Mitică + alti domni... care FAC greșeli...

              Ca să verifici, ia inversează puțin topica în exemplul tău. Dacă raționamentul ar fi bun, fraza ar trebui să sune bine:

              "Alți domni, care comenteaza pe-aici, ca și Mitică, FACE greseli gramaticale." Cum este, sună bine, pare logic, chiar ți se pare corect?

              Dacă nu ești de acord cu mine, inversează topica și în al doilea exemplu al tău. "Mitica si alti domni fac greseli gramaticale." Vei vedea că fraza sună bine, are sens și cu topica inversată, deci acordul s-a făcut bine.

              Este un subiect multiplu, iar locuțiunea conjuncțională "ca și" are sensul de "împreună cu", adică "și".

              Uite un link util pe problema dezacordului predicatului cu subiectul multiplu
              http://bucatidincarti.wordpress.com/2008/10/15/dezacordul-predicatului-cu-subiectul-multiplu/

              P.S.
              Mi-a făcut plăcere disputa, subiectul nostru de conversație este, oricum, mai interesant decât restul bălăcărelilor. Îmi cer scuze pentru tonul acid.
              • 0 (0 voturi)    
                Draga Mitica, (Joi, 17 mai 2012, 14:56)

                iar [anonim] i-a raspuns lui Mitică

                In ambele exemple, subiectul este Mitica. Mitica, unul singur, unicul.
                Ca sa-ti dai seama de asta, fa ce n-am facut eu, adica evita cacofonia alegand sa spui in loc de ""Mitica, ca si alti domni(...)" :
                "Mitica, precum alti domni care comenteaza pe-aici, face greseli gramaticale."
                sau
                "Mitica, asemenea altor domni care comenteaza pe-aici, face greseli gramaticale."

                Asta e rolul lui "ca (si)" - comparativ.
                • 0 (0 voturi)    
                  Hmm (Joi, 17 mai 2012, 17:38)

                  Mitică [anonim] i-a raspuns lui iar

                  Ultimul meu mesaj pe acest subiect:
                  "Mitica, ca si alti domni(...)"

                  "ca şi" are sensul de "precum şi", care este locuţiune conjuncţională coordonatoare, adică are sensul lui ŞI, deci avem subiect multiplu.

                  Trecând peste analiza de text, sensul, logica, frazei îmi spun că "Mitică şi alţi inşi FAC greşeli gramaticale", nu că Mitică este "precum" sau "asemenea" altor domni, ci pur şi simplu, nişte tipi FAC greşeli.

                  Poate că înteleg eu greşit ce vrei tu să spui.

                  Seară plăcută
      • +2 (2 voturi)    
        Cu subiect si predicat,in alta varianta, mai clara (Joi, 17 mai 2012, 10:32)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Mitică

        "Clasa pregatitoare ramane in vigoare, repet, ca si celelalte ordine."

        "Prioritatea este (ca e una singura): in trei zile sa ne organizam efectiv de sus pana jos, fara nicio greseala."

        Incepand fraza cu "Prioritatile sunt:" logica (aia matematica ?!) spune ca urmeaza o enumerare cu cel putin doua elemente, nu cu unul singur.

        De exemplu, eu nu spun niciodata "Invitatii mei pentru diseara sunt: Gigel."

        Capisci ?
        • 0 (0 voturi)    
          Back to school (Joi, 17 mai 2012, 11:10)

          Mitică [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          Dacă aţi citi mai cu atenţie ce am scris aţi vedea că am recunoscut că frazele puteau fi formulate mai limpede, dar, repet, nu este vorba de nici un dezacord.

          "Prioritatile sunt: in trei zile sa ne organizam efectiv de sus pana jos, fara nicio greseala"

          este cel mult incorectă logic (am recunoscu şi eu lucrul ăsta), dar gramatical este perfect corectă. Nu este voba de nici un DEZACORD, întrucât predicatul SUNT şi subiectul PRIORITĂŢILE sunt la aceeaşi persoană şi număr.

          Vă rog, reîmprospătaţi-vă noţiunile de gramatică.
          • +2 (2 voturi)    
            Hai sa nu ne contram... (Joi, 17 mai 2012, 12:03)

            Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Mitică

            Sa facem o comparatie simpla:

            "Clasa pregatitoare, repet, ca si celelalte ordine, raman in vigoare"

            "Gigel, repet, ca si ceilalti copii, raman in clasa."

            Adica "Gigel RAMAN in clasa."

            Nu sesizati dezacordul ?!

            Eu spun :
            "Gigel, repet, ca si ceilalti copii, RAMANE in clasa."
            pentru ca subiectul este Gigel.
            • +1 (1 vot)    
              Simțul limbii (Joi, 17 mai 2012, 13:03)

              SmarandaN [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

              Ba da, îl sesizăm. Dar nu ne chinuie nici încăpățînarea, nici nevoia imperioasă de a-i convinge musai și pe alții, ca amicul Mitică.
              • 0 (0 voturi)    
                Peace to you (Joi, 17 mai 2012, 13:29)

                Mitică [anonim] i-a raspuns lui SmarandaN

                Nu conving pe nimeni, am seszat doar o greșeală. Luați toată discuția ca pe un exercițiun de gândire și un prilej să ne mai reamintim gramatica.
            • 0 (0 voturi)    
              Acordeon (Joi, 17 mai 2012, 13:27)

              Mitică [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

              „Giglel, ca și ceilalți copii, rămân în clasă”, este corect.
              Este vorba de un subiect multiplu: Giglel + copii, substantive legate de locuțiunea conjucțională "ca și", cu sens de “împreună cu”, adică de “și”.

              Dacă raționamentul dvs. ar fi în regulă, fraza următoare ar trebui să fie perfect corectă:
              Ceilalți copii, ca și Gigel, RĂMÂNE în clasă. Dar nu prea sună bine, deși nu am făcut decât să schimb topica. tocmai fiindcă avem un subiect multiplu.

              Cât despre verbul "repet" este predicat cu subiect inclus.

              Iată un link util despre dezacordul predicatului cu subiectul multiplu
              http://bucatidincarti.wordpress.com/2008/10/15/dezacordul-predicatului-cu-subiectul-multiplu/
          • +1 (1 vot)    
            nu cred ca ai inteles (Joi, 17 mai 2012, 15:10)

            titus [anonim] i-a raspuns lui Mitică

            Prioritatile sunt.Asa e corect gramatical,dar in acest caz trebuie sa fie macar doua prioritati nu una singura.In acest caz prioritatile au fost (sic) una singura.Poate pe celelalte le-a pierdut pe drum sau nu s-a gandit la ele.Probabil ca a terminat la universitatea domnului Mang.
      • 0 (0 voturi)    
        Menţiune (Joi, 17 mai 2012, 11:31)

        Mitică [anonim] i-a raspuns lui Mitică

        Nu am nimic de a face cu acest ministru, nu am nici un interes să îl sprijin, imi este fix indiferentă persoana lui.

        Precizările mele se adresează ziariştilor - pur şi simplu detest să vad oameni acuzaţi când nu este cazul. Articolul Mediafax este rău intenţionat, fiind redactat de oameni care habar nu au gramatică - probabil inginieri rataţi în propriile specializări, care au eşuat în presă, la fel majoritatea jurnaliştilor de la noi.

        Pace vouă
    • 0 (0 voturi)    
      Nu mai vorbesc corect? (Joi, 17 mai 2012, 18:17)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui emma

      Fratzilor, traiesc de multisor in pribegie si ma sperii citind articolul de mai sus ca nu mai stiu Romana.
      Nu vad nici o greseala de gramatica ci numai incoerentze de exprimare, scuzabile pentru cineva care ocupa un post atat de expus in ultima vreme.
    • +1 (1 vot)    
      câţi profi de mate agramaţi nu sunt? (Joi, 17 mai 2012, 20:13)

      domu [utilizator] i-a raspuns lui emma

      el e doar un exemplu :)
    • +1 (1 vot)    
      Liviu Hopa Mitică (Joi, 17 mai 2012, 20:17)

      domu [utilizator] i-a raspuns lui emma

      omul ăsta îi depăşeşte pe poliţişti la exprimări idioate;
      şi maneliştii mi se pare că vorbesc mai corect limba română.
      Doamne apără şi păzeşte! :D
  • +39 (45 voturi)    
    ... (Miercuri, 16 mai 2012, 21:49)

    Loukoumada [utilizator]

    Va dati seama cum scrie ???
    • +14 (20 voturi)    
      deci da :)))) (Miercuri, 16 mai 2012, 23:08)

      dorel [anonim] i-a raspuns lui Loukoumada

      am citit comentariul tau si nu pot sa ma opresc din ras :D, deci pe bune .... ce naiba sa ia un student de nota 10 si sa-l puna la educatie ... serios ar fi mai ok :)
    • +23 (25 voturi)    
      Nu radeti! Plangeti! (Joi, 17 mai 2012, 2:27)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Loukoumada

      in 2 saptamani aveti deja o imagine revelatoare despre educatia acestui guvern. Cam asta e nivelul.
      Needucati dar, mai grav, needucabili.

      Este incredibil ce rift intre un Funeriu si toate aceste monstruozitati ale unei politici lipsite de scrupule: manga cum laude, doamna strand-ford, acum acest leaveyou poop. Si au mai fost Adormitei si multi alti sinistrii care se asigura ca poporul roman ramane indobitocit - conditia esentiala pentru a putea fi manipulat inca creun secol. Ahhhh!
      • +3 (3 voturi)    
        da, dar astia (Joi, 17 mai 2012, 8:15)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Radu

        ai lui tonta au bacul luat in Romanica :))
    • +1 (1 vot)    
      si asta va pute ? (Joi, 17 mai 2012, 9:08)

      fifica [anonim] i-a raspuns lui Loukoumada

      mari carcotasi !
      io n'am vazut.. dezacord gramaticale, ci numai niste scurtaturi de vorbire.. vorbe cu subinteles.
      ca un vajnc matematician, face economie si lasa auditoriul sa rezolve ecuatii.

      deci, mai draga, in realitate, el este, la baza, sindicalist.

      sa fie iertat !

      cel mai cinstit si legitim guvern !

      caterinca aburescu este in pregatiri, isi inoieste garderoba in vederea ocuparii fotelului mult ravnit.
      si canta pinguinul pe la latrine: bac, bac, bac !
      fara camere !! la bac. spre dansa, cat mai multe.

      hai marga !
      forza viktoras !
  • +39 (43 voturi)    
    si voi acum (Miercuri, 16 mai 2012, 21:50)

    andu [anonim]

    si voi acum, ce va asteptati de la un profesoras de matematica de la Viseul de Sus ajuns... ministru! Astia sunt, cu astia defilam!
    Cind veti realiza ca de 20 de ani corpul profesoral a decazut tot mai vizibil, datorita politicilor haotice (in primul rind), salarizarii umilitoare, educatiei universitare tot mai slabe, ce mai, datorita faptului ca educatia a fost CENUSAREASA tuturor guvernelor, nu a fost o prioritate, ci o vaca de muls. De ce s-ar mai face astazi cineva profesor? Nu merita, mai bine te duci la capsuni (unii asta au si facut). Ca mai sunt si oameni seriosi si capabili, asta e alta poveste, insa acestia sunt rara avis, se topesc in masa de amatorism si mediocritate. Pacat, vom plati aceasta politica haotica inca 20 de ani de acum incolo!
    • +12 (14 voturi)    
      Poti invata si fara profesor! (Miercuri, 16 mai 2012, 22:41)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui andu

      Mai greu, in timp mai lung... dar ce inveti de unul singur iti ramane in cap toata viata.
    • +4 (4 voturi)    
      Tontul lui Tontonel... (Joi, 17 mai 2012, 8:02)

      Alina [anonim] i-a raspuns lui andu

      o fi fost profesor de matematica dar cu logica sta cam prost. Nu gramatica ma ingrijoreaza pe mine (asta se invata, chiar daca pt individ e cam tarzior) dar lipsa de coerenta in discurs si enormitatile debitate sunt de-a dreptul catastrofice. Arata o mediocritate ingamfata cu efecte hilare, care ar fi fost distractiva la un "profesoras de la Viseu", dar la un ministru este mai degraba distructiva.
  • +41 (43 voturi)    
    Hai sa ne distram! (Miercuri, 16 mai 2012, 21:52)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    vino'n lumea Ponta!
  • +27 (41 voturi)    
    Stiti ce? nu mai am ce sa comentez (Miercuri, 16 mai 2012, 21:53)

    Serban. B [anonim]

    eu nu mai comentez nimic ca n-are rost. Hotnyuz, "merge-ti" la astia si "lua-ti" voi niste "lecti" pentru ca "ministri" "nostrii" vorbesc corect in, timp ce voi de la Hotnyuz nu styty sa vorbityy limbul romana.
    La ce domne sa mai facem si facultate in lymba Magyara ca noy nu stim romineste, ay?

    Vad ca voi de la hotnyuz duceti o campanie murdara de mai multe zile impotriva oricarei nominalizari de bun simt a lui Vyctor Ponta. CE AVETI CU MYNYSTYY astia mai? Va e ciuda ca n-ati invatat la Anghel Salygny???
    • +23 (25 voturi)    
      Să nu comentaţi :D (Miercuri, 16 mai 2012, 22:40)

      Iorest [utilizator] i-a raspuns lui Serban. B

      Nominalizări de bun simţ? :)))))))
      Sper din toată inima, dle Şerban, că aţi glumit. Dragă dle Şerban, de trei săptămâni am devenit dependent de presă, aşteptând să văd dacă şi cum pică Dumitreasca, apoi Mang. Aş zice, aşadar, că nu e campania Hotnews, ci e a noastră, a românilor care ne dorim încă valori şi moralitate. Sau, dacă vreţi, e campania Hotnews susţinută de noi, românii serioşi.
    • +16 (20 voturi)    
      Scuze (Miercuri, 16 mai 2012, 22:49)

      Iorest [utilizator] i-a raspuns lui Serban. B

      Dle. Şerban, am recitit postul dumneavoastră şi îmi prezint scuzele. Aţi fost de un sarcasm pe care abia l-am întrezărit. Vedeţi, citesc pe alte site-uri cum unii scriu cu toată convingerea fiinţei lor mărunte: "lasatine pdlistilor, ati pierdut scaunul si vii ciuda akum?". La aşa postări, ţi se formează reflexe :D
  • -26 (36 voturi)    
    A facut, da' nu se compara cu "colegul neutru" (Miercuri, 16 mai 2012, 21:58)

    Corinteni [utilizator]

    a Funeriului. Aia e de nedepasit.
    • +13 (15 voturi)    
      funeriu nu a facut parte din... (Miercuri, 16 mai 2012, 22:40)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

      cel mai cinstit si capabil guvern din istoria romaniei...e o scuza buna?
    • +11 (13 voturi)    
      Epistola catre profani (Miercuri, 16 mai 2012, 22:43)

      adv [anonim] i-a raspuns lui Corinteni

      Vrabia malai viseaza!
    • +24 (26 voturi)    
      Funeriu ministru! (Miercuri, 16 mai 2012, 22:47)

      donjoe [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

      Funeriu măcar a început ceva bun, lătrăule.

      Judecând după rezultatele de până acum trebuia să fie clar oricărui tâmpit că Funeriu trebuie adus înapoi la minister, da' ce să-i faci când n-ai cu cine...
    • +26 (28 voturi)    
      aiurea (Miercuri, 16 mai 2012, 23:18)

      ws [anonim] i-a raspuns lui Corinteni

      funeriu a si explicat dupa aceea ce s-a intamplat, se gandea la substantivul "cadru". plauzibil.

      greseala lui a fost izolata.

      dar nenea asta nu reuseste sa lege doua cuvinte coerente, si tu tot il injuri tot pe funeriu?

      dude, get a life.

      ws
  • +35 (39 voturi)    
    unde naiba-i gasiti ?! (Miercuri, 16 mai 2012, 21:58)

    costica [anonim]

    Asta-i mai catastrofa decat aialaltii !!!
    Dumnezeule, ce scoala, ce facultate a facut asta ?!
    Nu pot concepe ca in astfel de om sa apara mereu in fata camerelor in postura de Minsitru al Educatiei si sa vorbeasca asa, ma zgaraie efectiv la ureche o astfel de exprimare, un astfel de nivel de pregatire inadmisibil la un PROFESOR, daramite la un Ministru al Educatiei!!
    Schimbati-l naiba cat mai repde, chiar nu aveti un profesionist?!
    Incompetenta mai grava decat la PDL ....
    Si aia faceau astfel de minunatii in exprimare, dar asta bate orice ...
    • -18 (20 voturi)    
      Pentru domnul Costica ! (Miercuri, 16 mai 2012, 22:27)

      Maria [anonim] i-a raspuns lui costica

      La cum scrii stimabile despre altii dar nu vezi ca ai scris " repde" in comentariul dvs este trist ! Probabil din graba ti-a scapat litera "e" din cuvantul repede.Penibil !
      • +14 (16 voturi)    
        nu pot decat sa sper... (Joi, 17 mai 2012, 1:33)

        dw [anonim] i-a raspuns lui Maria

        ...ca esti platit cat de cat decent pentru tampeniile pe care le scrii.
        Ca daca scrii din convingere, e grav.
      • +9 (11 voturi)    
        a-nceput campania (Joi, 17 mai 2012, 3:08)

        dorul [utilizator] i-a raspuns lui Maria

        ceru-i ca oglinda
    • +3 (11 voturi)    
      iese jegul la suprafata! (Miercuri, 16 mai 2012, 22:44)

      noname [anonim] i-a raspuns lui costica

      si io ma intreb tot asa!! o fi vre-un plan usl de facut scoala de tot rahatul??? ca ministri astia, asta fac, nu altceva.. cat desrpre camerele video din scoli la bac, nu-si mai au rostul cu altfel de ministrii, profesori! cum astia sunt mangă, si elevii tot asa, cu camere sau fara camere. ministri astia is produsi in leatul lu' caterina, deh. de aia ii apara aia cu zel de filmare...
    • 0 (0 voturi)    
      Esti analfabet (Joi, 17 mai 2012, 20:56)

      Oana [anonim] i-a raspuns lui costica

      Dvs scrieti "Minsitru " in loc de ministru ce sa-i faci unui analfabet care se cearta cu un analfabet.
  • +27 (31 voturi)    
    Vai vouă şi nouă (Miercuri, 16 mai 2012, 22:04)

    Iorest [utilizator]

    Ptiu, ferească! De dimineaţă, văzând că presa scrie de acel "Salygny", mi-am zis că e deja un demers tras de păr, că oricine scapă o chestie de asta (cu toate că mi se par intolerabile greşelile de tastare în CV). Dar iacătă că acest nou personaj a dat acum cu nişte gogomănii după noi de se sparie gândul. Nici nu mă mir, în PSD nu am văzut să intre oameni normali, morali şi cultivaţi. Doar săracul Pruteanu se rătăcise printre ei (recomand site-ul său, pruteanu.ro, pentru bogăţia informaţiilor şi intenţia didactică).
  • +28 (32 voturi)    
    Durere.. (Miercuri, 16 mai 2012, 22:05)

    Dora [anonim]

    Multa durere provoaca omul asta in jurul lui atunci cand vorbeste. L-ar durea poate si pe el, daca prostia ar fi cu junghiuri.. Noroc ca nu e.
  • +33 (37 voturi)    
    Cel mai cinstit guvern (Miercuri, 16 mai 2012, 22:06)

    Je2 [utilizator]

    Cinstiti, dar saraci .... cu duhul din pacate.
  • +5 (9 voturi)    
    garantat (Miercuri, 16 mai 2012, 22:12)

    Mr Jhon [anonim]

    Vanghelie..de ce sunteti rai?..omu este inscris in organizatie si s-a trezit ministru..are si el calitatile lui..daca toti ar fi capabili nu s-ar intelege intre ei,asa se suplineaza unuii pe altii intre ei ca o echipa performanta
  • +12 (14 voturi)    
    N-ai cu cine d-le , n-ai cu cine ..... (Miercuri, 16 mai 2012, 22:13)

    nicu [anonim]

    Halal putere . Macar cu Vanghelie stiam cum stam .Toti profesorii propusi care mai universitar ca celalalt isi dau in petec in cel mai jalnic mod . Despre capacitatea lor de manager nici nu mai vorbesc.

    Chiar nu are guvernul asta un Min al Invatamintului in fata caruia sa-ti ridici palaria ?

    Se pare ca nu si trebuie sa-i suportam pe pungasi , plagiatori , analfabeti , anagramati in posturi ministeriale .
    Daca-i intrebi ce limbi straine cunosc e jale .
    • +1 (1 vot)    
      Nu te baga, stimabile (Joi, 17 mai 2012, 9:05)

      anitei [anonim] i-a raspuns lui nicu

      Cand citesc aceste comentarii, ma ingrozesc; multe mustesc de greseli elementare de exprimare. Nu ma refer deloc la cele rezultate din tastare.( Poti usor baga degetul alaturi! ) Dar, cand iesi in fata, ministru sau comentator, sulemeneste-te putin , da cu pieptenul prin cele spuse/scrise, sa mai scoti din "corpurile straine".Cum te speli pe dinti!.Grija putina si la logica celor spuse.
      Iar mata, stimabile, care te repezi la anagramati, vezi ca te-apropii de ei: corect trebuia "agramati"! Citeste cate ceva despre paronime.
    • 0 (0 voturi)    
      Calificare la locul de munca (Joi, 17 mai 2012, 14:47)

      Ministrel In a gallery [anonim] i-a raspuns lui nicu

      Pai chiar asa este. Pana gasesc dumnealor pe cineva potrivit, Vanghelie devine supracalificat pentru jobul asta.
  • +8 (10 voturi)    
    greselile (Miercuri, 16 mai 2012, 22:19)

    ax__ [anonim]

    Greselile se pare ca sunt molipsitoare :) ...
    Citat din articol:
    "Liviu Pop este cel de-a treia propunere a premierului ..."
    Pe de alta parte, este de-a dreptul penibil, daca nu chiar grotesc, sa pui astfel de oameni in fruntea ministerului Educatiei.
  • +7 (9 voturi)    
    apa de ploaie (Miercuri, 16 mai 2012, 22:22)

    clujean [anonim]

    limba romana pare a deveni, pe zi ce trece, un dusman feroce al tot mai multor romani :(
  • +6 (8 voturi)    
    Dumnezeule mare... (Miercuri, 16 mai 2012, 22:23)

    adisandu.ro [anonim]

    clasa asta politica e de toata jena. este clasa "care" "este"... astia habar nu au cand se foloseste "care / pe care". ce alte pretentii sa mai avem de la ei? o sleata de puslamale...
  • -9 (13 voturi)    
    Si de asta e criza in Romania? Nu ! (Miercuri, 16 mai 2012, 22:30)

    gbjdgdvjjjdgdjg [anonim]

    Eu sunt convins de faptul ca in tara noastra criza este provocata sau macar mult amplificata in mare parte de masurile si activitatea lui basescu si a pedeleului..
    Din ce stiu eu negoiatorul cu UE pe problema energiei a fost basescu, la taierile de salarii tot basescu, la vanzarea resurselor catre straini la fel- basescu, la politizarea institutiilor iar basescu, la cresterea evaziunii, afacerile cu energie, tunurile de la drumuri si CFR, flota, etc.
    • +11 (13 voturi)    
      Daca te uiti prea mult la antene, te prostesti.. (Joi, 17 mai 2012, 1:10)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui gbjdgdvjjjdgdjg

      Care resurse au fost "vandute" sau negociate pentru vanzare de Basescu? Hai, da niste nume. Care flota??? Aia data de Vacaroiu? Care afaceri cu energie? Alea ale lui Voiculescu? CFR-ul? Mafia CFR-ului? Si Posta. Nu sunt aia fugariti si ascunsi prin alte tari, care si-au facut plinurile pe vremea lui Nastase? Cum se incearca spargerea acestor mafii, cum ies "sindicatele" in strada, la comanda.

      Cresterea evaziunii? Adica pe vremea lui Iliescu si alui Nastase nu era evaziune? Acum a crescut. Criza in Romania este si datorita faptului ca poate e criza in cam toata lumea. Plus ca vin tot felul de handicapati in fruntea unor ministere (vezi USL-ul) si asta cu siguranta va amplifica efectele crizei, fireste.

      Altceva, mai ai?
  • +6 (8 voturi)    
    rade ciob... (Miercuri, 16 mai 2012, 22:30)

    Alex [anonim]

    rade ciob de oala sparta... "Liviu Pop este cel de-a treia propunere" :)

    N.R. Multumim, am corectat.
  • -1 (5 voturi)    
    emotiile.... (Miercuri, 16 mai 2012, 22:35)

    Dan-Marius [anonim]

    Ce pot sa zic? Nu toti sint facuti sa vorbeasca in public, cu atentia unei multimi de oameni + camere video indreptata spre ei. Cea mai buna dovada istorica in acest sens ramine Elena Basescu, mult "iubitul" si "apreciatul" europarlamentar...
    • +4 (6 voturi)    
      elena basescu nu este.... (Joi, 17 mai 2012, 7:16)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Dan-Marius

      ministrul educatiei...ordin de la partid?daca ai nostri sunt prosti sa artati cu degetul si la prostii lor
  • +14 (16 voturi)    
    N-ati inteles nici acum? (Miercuri, 16 mai 2012, 22:50)

    inganduratul [utilizator]

    Astia sunt oamenii de baza ai USL-ului, adica hoti ,plagiatori, mincinosi, agramati, tupeisti, lipsiti de bun simt, obraznici, curve politice...
    Sa continui? Sunt fosti informatori si actuali informatori, fosti securisti si actuali securisti, fosti comunisti si actuali "oameni de bine"!
    Mai vreti? Sunt carpaci si distrusi, pierzatori si lichele, pomanagii si jigodii, manipulatori de joasa speta si inculti!
    Sa ne fereasca Dumnezeu si sa apere Romania de acesti "oameni" de bine!
  • +6 (12 voturi)    
    inca unul (Miercuri, 16 mai 2012, 23:02)

    gogu [anonim]

    inca un prost, ce te astepti de la niste incompetenti? astia sunt din generatia diplomei luate cu damigeana. Romania nu mai are oameni de valaore pentru ca au emigrat de mult, asa ca nu v-a mai ramas decit sa va guverneze hotii sau prostii, depinde pe care-i vreti.
    bafta!
  • +11 (13 voturi)    
    Crin Antonescu ce parere are? (Miercuri, 16 mai 2012, 23:05)

    radu [anonim]

    asta e guvernul PNL-PSD girat de Crin Antonescu si gasca din PSD, cel putin la educatie USL a dovedit deja ca nu merita sa fie la guvernare !

    aceste numiri jignesc oamenii competenti din sistemul educational
  • +3 (7 voturi)    
    Ne legam de toate greselile gramaticale (Miercuri, 16 mai 2012, 23:07)

    a_claudiu [utilizator]

    Dar Hotnews cand va introduce diacriticile in stiri?
    • +2 (6 voturi)    
      Subscriu! (Miercuri, 16 mai 2012, 23:44)

      Iorest [utilizator] i-a raspuns lui a_claudiu

      Aştept de mult timp.
    • +3 (5 voturi)    
      ne legam, daca avem de ce (Joi, 17 mai 2012, 7:28)

      Anonimus [anonim] i-a raspuns lui a_claudiu

      Hotnews-ul cred ca a introdus "diacriticile" de ceva timp, cu "diacriticele" mai asteptam
  • +7 (9 voturi)    
    deh (Miercuri, 16 mai 2012, 23:18)

    Carp [utilizator]

    Incredibil... Tare Ponta, ce mai...
  • +6 (8 voturi)    
    Vai steaua lui! (Miercuri, 16 mai 2012, 23:39)

    ro [anonim]

    Ăsta nu-i profesor: e sindicalist.
  • +5 (7 voturi)    
    Nu mai sunt profesori? (Miercuri, 16 mai 2012, 23:43)

    Klaus_ [utilizator]

    Nu mai aveti cadre didactice sa-i faceti ministri?
    Puneti un doctor sau un inginer la invatamant. Sau un jurnalist (nu Gadea ca ala nu e nici jurnalist si nici nu prea stie romaneste). Oare chiar nu exista unul care sa nu fie agramat sau plagiator? Devine penibila telenovela asta de la Ministerul Invatamantului. Ne facem de rusine. Serios!
  • +2 (8 voturi)    
    Nici cu voi dragi jurnalisti nu mi-e rusine (Miercuri, 16 mai 2012, 23:47)

    emil grajdeanu [anonim]

    "Liviu Pop este cel de-a treia propunere". Asta este exprimarea voastra, dragi jurnalisti, nici cu voi nu mi-e rusine. O presa mai josnica decat avem acum, nu stiu daca a mai fost in Romania. Poate pe vremea comunistilor. Dar in orice caz, citesc acum articole de la sfarsitul secolului al XlX-lea si sunt uimit ce fraza frumoasa si curata aveau, in comparatie cu ce citesc astazi prin ziare. Daca nu era in articol vorba de greseli gramaticale, nu v-as fi atras atentia! Asta-i cultura in tara in anul 2012, de la ministrul educatiei, la presa pana la ultimul manelist! Sa traiesti bine Romanie, cu sarmale si carnati, si mai putin citit, ca ala strica.
    • +5 (7 voturi)    
      Presa pe care o citesti tu.. (Joi, 17 mai 2012, 1:15)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui emil grajdeanu

      ...de acum 100 de ani, inainte de a fi trimisa la tipar, mergea la corectura. Acum stirile se transmit "in direct", nu este timp pentru a le trimite la o eventuala "corectura". Greselile de acest tip se pot corecta si "dupa", se mai intampla: graba, neatentie etc.

      Personajul in cauza are CV-ul facut de mult timp, a avut posibilitatea sa si-l corecteze pana acum, dar asta e dovada de o mediocritate crasa. Astfel de oameni numai in partid si in sindicat pot face "cariera".
      • +1 (3 voturi)    
        Xeroxman (Joi, 17 mai 2012, 6:59)

        B.F, [anonim] i-a raspuns lui Alius

        Vai de noi. Ministrul dialogului şi al învăţământului nu ştie vorbii. Parcă Igaş vorbea un pic mai bine. La el nu greşelile gramaticale sunt marea problema ci lipsa isteţimii care nu poate fi compensată prin cunoştinţe de utilizare a xeroxului. Ziariştii or să-l toace mărunt în scurt timp.
        • +2 (2 voturi)    
          nu stie "vorbii"? (Joi, 17 mai 2012, 7:31)

          Anonimus [anonim] i-a raspuns lui B.F,

          Remarc ca multe dintre comentariile in care cititorii se plang ca Pop e agramat sunt cu greseli gramaticale. Nu vreau sa cred ca ni-l meritam pe Pop!
  • +4 (6 voturi)    
    Oare PSD-ul nu e capabil de mai mult? (Joi, 17 mai 2012, 4:57)

    eci [anonim]

    Chiar nu sunt in stare Ponta & Co. sa gaseasca oameni macar acceptabili daca nu buni ptr MEC?
    Sunt la a treia persoana in 2 saptamani - numita interimar ca sa nu puna presa lupa pe el - si au aparut deja situatiile jenante?

    Ma intreb daca nu cumva astia fac anume sa azvarle momeala pentru presa la MEC sau aiurea ca sa se poate ocupa de finante si economie linistiti..
  • +3 (5 voturi)    
    Un bou in post mare... (Joi, 17 mai 2012, 7:03)

    Dan [anonim]

    De realitate rupti,
    Nu gandire,nu tu scoala,
    Intr-o tara de corupti,
    Si-aparentele inseala!
  • +4 (6 voturi)    
    demisia lui tupeistului Ponta (Joi, 17 mai 2012, 7:19)

    edif [anonim]

    a ramas singura solutie. Individul asta face o tara intreaga de rusine
    • -4 (4 voturi)    
      nu ne innebuni! (Joi, 17 mai 2012, 7:49)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui edif

      dupa anii de guvernare pedelista, veritabila culme a nerusinarii, ai tupeul sa scrii asa ceva, praleo? vezi ca nu suntem lobotomizati, si vom tine minte in veci ce-a facut jumatatea de fesene a lui basescu!
      • +1 (1 vot)    
        Degeaba ti-ai luat nick-ul de "clujean"! (Joi, 17 mai 2012, 11:03)

        inganduratul [utilizator] i-a raspuns lui clujean

        Nu cred ca esti clujean - in zona aia marea majoritate a oamenilor sunt destepti, logici si cu bun simt. Pe cand tu...si ai mai beneficiat in plus si de spalaturile (da, spalaturi asemanatoare clismelor) administrate de televiziunile turnatorului Felix! Ti-au ajuns creierii in asa hal incat sinapsele se inchid la tine cu viteza comerciala a trenurilor de pasageri din Romania.
        Ai inteles praleo?
  • +3 (5 voturi)    
    unde ii gaseste Ponta? (Joi, 17 mai 2012, 7:23)

    priky [anonim]

    pe timpul lui Tariceanu mai era o panarama de ministru Adomnitei si era gata sa ieie la bataie cativa copii ca nu stiau cate stelute sunt pe steagul UE. cred ca va amintiti faza cu prostul ala.Ce sa faci frate toate janghinele ajung ministri
    • 0 (0 voturi)    
      TVR (Joi, 17 mai 2012, 7:57)

      Jonshon [anonim] i-a raspuns lui priky

      TVR O noua teapa in TVR

      http://ro.damov.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=471:eapa-de-pe-ultima-sut-de-metri&catid=38:tvr&Itemid=58
  • 0 (2 voturi)    
    pai ce persoana era mai potrivita? (Joi, 17 mai 2012, 8:18)

    bogdan [anonim]

    Stiti vorba aia, omul potrivit la locul potrivit...
    Cine putea fi mai potrivit pentru postul de ministru delegat al DIALOGULUI social si ministru interimar al invatamantului? E special ales sa vorbeasca pe limba membrilor de sindicat (in special aia care ies la mitinguri).
  • 0 (0 voturi)    
    ministru educatiei (Joi, 17 mai 2012, 9:56)

    Ionelas [anonim]

    Ministru interimar : Ai fi trait inveci de veci
    Si rinduri de vieti
    De nu primeai sa fii ministru
    Inmarmureai maret
  • +4 (4 voturi)    
    de ce il criticati degeaba? (Joi, 17 mai 2012, 11:52)

    Dedalus [utilizator]

    Citat:

    "Sper ca si in continuare, si impreuna cu dumneavoastra, sa trecem printr-o perioada foarte grea",

    Aici a spus adevarul. :-)
    • +1 (1 vot)    
      raspuns (Joi, 17 mai 2012, 14:56)

      merilu [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      Un ministru de tot rasul. Nu se intelege nimic din discursul sau. Vai de cei care se scolesc in aceste vremuri! Vor iesi niste analfabeti!
  • 0 (0 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 17 mai 2012, 16:23)

    Erasm [anonim]

  • 0 (0 voturi)