Victor Ponta: Aproximativ 300 de urmariti general se afla in libertate

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 16 mai 2012, 17:50 Actualitate | Esenţial


Aproximativ 300 de persoane date in urmarire generala se afla inca in libertate, a declarat miercuri dupa sedinta de guvern premierul Victor Ponta, potrivit Agerpres. El a adaugat ca probabil vineri, cel mai tarziu, ministrul de Interne va comunica public, intr-o conferinta de presa, situatia si masurile pe care le va propune pentru a opri acest fenomen.

Premierul a precizat ca ministrul de Interne, Ioan Rus, a prezentat in sedinta de guvern de miercuri raportul privind urmaritii general pe care l-a cerut.

"Ministrul Rus a prezentat acest raport. Situatia nu sta foarte bine. Sigur, sunt urmariti general care au fost identificati, dar sunt si multi alti care se afla inca in libertate. Din aceasta prima evaluare este vorba - eu i-am cerut in special pe cei care sunt acuzati de infractiuni cu violenta sa existe o atentie speciala - sunt aproape 300 de persoane in aceasta situatie", a spus Ponta.

El a adaugat ca probabil vineri, cel mai tarziu, ministrul de Interne va comunica public, intr-o conferinta de presa, situatia si masurile pe care le va propune pentru a opri acest fenomen.

"Eu sunt foarte hotarat sa cer Politiei sa ia toate masurile necesare ca aceasta situatie sa evolueze intr-un cu totul si cu totul alt mod. Sigur ca nu exista nicio tara din lume care ii prinde pe absolut toti cei care sunt dati in urmarire generala, dar cred ca numarul actual este inacceptabil si cred ca in special cand vorbim de cei acuzati de infractiuni de violenta aici Politia Romana are o sarcina in plus de la mine, de a-i lua de pe strazi si de a-i duce in inchisoare", a afirmat Ponta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















40353 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    da da... ma taie din ele... (Miercuri, 16 mai 2012, 18:13)

    Canada. [utilizator]

    condamnatul Nastase cand e bagat la puscarie? Ar fi si el urmarit general daca n-ar avea o armata de avocati sa ridice 'exceptii de neconstitutionalitate' la apel. Cei 300 de condamnati pe banda rulanta macar au bunul simt sa se ascunda, hotul asta conduce o tara prin interpusi si da lectii la TV.
    Dormi linistit, hotii vor fi prinsi pentru ca Nastase vegheaza pentru tine.
    da da......
  • +12 (12 voturi)    
    in libertate (Miercuri, 16 mai 2012, 18:14)

    calamaru [anonim]

    Adrian Nastase este inca in libertate!
    Adrian Severin este inca in libertate!
    Ion Iliescu este inca in libertate!
    Viorel Hrebenciuc este inca in libertate!
    Tariceanu este inca in libertate!
    Vosganian este inca in libertate!
    Toata clica neocomunista este inca in libertate!

    La parnaie cu ei! Ei au distrus Romania inca din 1989!
    • +13 (13 voturi)    
      Ai uitat unul (Miercuri, 16 mai 2012, 18:46)

      eu [anonim] i-a raspuns lui calamaru

      De Voicu n-ai zis nimic! Si el e pe lista asta, alaturi de fruntea PSD.
    • +10 (10 voturi)    
      Cel de pe locul 3, cu voia dumneavoastra (Miercuri, 16 mai 2012, 18:49)

      nisetrul [anonim] i-a raspuns lui calamaru

      este de fapt ultmul
      Pe locul 301 parca il zaresc si pe Patriciu.
      Pe 302 uite-l si pe Felix
      Ce sa mai vorbim de plevusca Mischie, Micky, Puwak (la asta nu a facut nimerni nici o contestatie in anulare, poate ii da o executare), Mitrea, ...
  • +6 (6 voturi)    
    majoritatea sunt de la PSD (Miercuri, 16 mai 2012, 18:52)

    RaduBaldea [anonim]

    printre ei se numara Adrian Nastase, Ion Iliescu, etc
  • 0 (0 voturi)    
    fortza (Miercuri, 16 mai 2012, 20:22)

    CelalaltOvidiu [anonim]

    Inceput in forta la dl Poanta, sa vedem cat il tine...
    Pe mine nu ma intereseaza cine si cat fura daca ramane ceva in urma. Peste tot se eludeaza legea, dar totusi pana si asta se face cu un pic de bun simt. Un pic acolo, sa ramanem si noi astia care cotizam cu oleaca de mandrie de roman...
    Ici un km de autostrada, colo un sat cu apa curenta, dincolo o fabricuta noua, mai un bac luat pe bune, mai o fabrica de diplome inchisa, mai un Becali sa-si plateasca toate darile; cum ziceam: nimicuri care conteaza...
  • +5 (5 voturi)    
    CULMEA ...SI FRATII CAMATARU SPUNEAU TOT DE 300. (Miercuri, 16 mai 2012, 20:23)

    eumisa [anonim]

    aha cred ca s-au referit la parlamentari....
  • +5 (5 voturi)    
    dle. Ponta (Joi, 17 mai 2012, 6:51)

    MirceaA [utilizator]

    sunteti informat gresit. Sunt exact 322.
  • +3 (3 voturi)    
    bun, da stii unde sunt.. (Joi, 17 mai 2012, 10:05)

    coco [anonim]

    sa inteleg ca ai numarat cati functionari ai
  • +1 (1 vot)    
    300 (Joi, 17 mai 2012, 13:50)

    evoque [utilizator]

    sunt toti in parlament.
  • 0 (0 voturi)    
    ........ (Marţi, 15 ianuarie 2013, 18:46)

    jeee [anonim]

    taman PONTA vorbeste de urmariti generalii,sa lase pe altii sa vorbeasca care sunt curatii,atii uitat d-nu PONTA,cind faceam tranzactii cu motorina din bulgaria,iar tva..........intra cind in buzunarele dumneata,cind la altii ca sa inchida ochii.Cred ca ai fi primu care ar fi dat in urmarire daca sar deschide mai multe portii,...................tocmai d-voastra vorbiti de URMARITI GENERALII.