Andrei Marga si-a exprimat satisfactia, in fata ambasadorului american, pentru stransa cooperare Romania-SUA, "in toate domeniile circumscrise in Parteneriatul Strategic bilateral", dupa ce la audieri criticase faptul ca Romania si SUA au pus accentul doar pe coordonata politico-militara

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Joi, 10 mai 2012, 17:25 Actualitate | Esenţial


Ministrul de externe Andrei Marga a avut joi o intalnire cu ambasadorul SUA, Mark Gitenstein. Dupa ce, in cadrul audierilor din Parlament, Marga a expediat repede relatia cu SUA si a criticat faptul ca parteneriatul strategic nu este folosit suficient, accentuandu-se doar coordonata politico-militara, astazi Marga si-a exprimat "satisfacţia – împărtăşită pe deplin de ambasadorul Gitenstein – pentru relaţiile strânse de cooperare dintre România şi SUA, în toate domeniile circumscrise Parteneriatului Strategic bilateral", informeaza un comunicat al MAE.

Seful diplomatiei romane a reiterat ideea de la audieri potrivit careia, prioritatea in acest parteneriat trebuie "acordata intensificarii cooperarii in plan economic dintre cele două state, precum şi stimulării, în continuare, a investiţiilor americane în România". Ambasadorul Gitenstein "a exprimat, la rândul său, întreaga disponibilitate de a contribui la atingerea acestui obiectiv", informeaza sursa citata.

In egala masura, Mark Gitenstein a apreciat progresele inregistrate in negocierea aranjamentelor de implementare a acordului privind amplasarea elementelor scutului antiracheta in Romania.

















1553 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    penibil manga asta... (Joi, 10 mai 2012, 17:30)

    popcorn monta [utilizator]

    crede ca cei de la ambasada nu-i stiu declaratiile...
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Joi, 10 mai 2012, 21:03)

      zertty [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      si? :) Conteaza doar declaratiile oficiale.
      Totul e o mascarada.
  • +14 (14 voturi)    
    Pacaliciul asta de Marga ........ (Joi, 10 mai 2012, 17:30)

    Thor [anonim]

    ........... a fost tras de urechile alea enorme si a uitat de prietenul lui de la Moskva , musiu Putin ??? :) :) :)

    p.s. Guvernul Grivco , guvern de papagali idioti !
  • +5 (5 voturi)    
    asta se numeste... (Joi, 10 mai 2012, 17:35)

    zertty [anonim]

    "diplomatie".
    Nimic de comentat.
  • +6 (6 voturi)    
    what's new ?! (Joi, 10 mai 2012, 17:40)

    jimmy yckx [anonim]

    normal, pentru niste guvernanti care vorbesc cu doua limbi.
    poate nu se ..esprima bine in engleza. :)
    • +4 (4 voturi)    
      doua limbi... (Joi, 10 mai 2012, 18:27)

      Tom_Macaragiu [utilizator] i-a raspuns lui jimmy yckx

      si ambele de lemn!
      nu va racaie timpanul formularea:"in toate domeniile circumscrise in Parteneriatul Strategic bilateral"

      LA LUPTA caci cu matusalemi din astia vom pune bazele unei diplomatii cu adevart performante in toate ariile de interes ale natiunii noastre... asta ca sa pastrez linia de exprimare a lui gigi marga
  • +5 (5 voturi)    
    Jenant ! (Joi, 10 mai 2012, 18:28)

    Quasimodo [utilizator]

    Firesc, "Cruciada" Manipularii s-a terminat, asa zisii parlamentari s-au regrupat dupa "Teoria Buzunarului Propriu", influentati de "suferinta" electoratului oprimat de ...dicatatura, ha . De acum incolo vom asista ca unii ministri, Cei inteligenti, evident, vor intoarce "speach-ul" propagandistic, ha, ha !
  • +8 (8 voturi)    
    Vai de diplomația românească (Joi, 10 mai 2012, 18:38)

    cititor [anonim]

    oare cine îl manevrează in halul acesta pe marioneta de cârpă numită Ponta de a putut să numească un asemenea ministru de externe.
    Cred că in toată istoria României nu am avut un asemenea specimen in fruntea Ministerului de Externe
  • +7 (7 voturi)    
    Despre dinozaurul Marga (Joi, 10 mai 2012, 19:01)

    euge [anonim]

    un singur cuvânt, este un ipocrit!
  • +7 (7 voturi)    
    cite inhalatii (Joi, 10 mai 2012, 19:55)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    si de cite ori s-o fi spalat gitenstein pe miini dupa intilnirea cu mosul senil si securistoid marga?
  • +1 (1 vot)    
    Ministrul Marga (Joi, 10 mai 2012, 20:57)

    Vlad-I [utilizator]

    Ponta a spus ca este cinstit, nu a spus nicaieri ca este inteligent sau ca se pricepe la politica internationala.

    Andrei Marga, om sarac cu duhul.

    Unde a vazut el ca poporul roman l-a incredintat sa schimbe macazul ? voi ati vazut cumva dezbateri pro-moscovite pe net ?