Romania solicita o noua amanare la CEDO pentru elaborarea legislatiei privind restituirea bunurilor confiscate de comunisti

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 24 aprilie 2012, 18:49 Actualitate | Esenţial


Guvernul  a anuntat marti ca discuta cu Curtea Europeana pentru Drepturile Omului (CEDO) o prelungire a termenului acordat pentru elaborarea unei noi legi privind restituirea bunurilor confiscate in timpul regimului comunist.

"Ministerele Justitiei si Afacerilor Externe se afla in discutii de pregatire cu CEDO pentru prelungirea acestui termen, care se incheie in 12 iulie", a declarat pentru agentia AFP purtatorul de cuvant al guvernului, Dan Suciu.


Executivul estimeaza ca apropierea alegerilor locale si parlamentare va face practic imposibila respectarea termenului impus de CEDO.

"Daca cererea este acceptata, va fi vorba de o prelungire de maxim sase luni, deci dupa alegerile parlamentare", a confirmat Dan Suciu.

Guvernul pregatise un proiect de lege care prevedea despagubirea proprietarilor ale caror bunuri au fost confiscate de regimul comunist in limita a 15% din valoarea acestora, intr-un interval de 10 - 12 ani. Restituirea in natura era exclusa.

Dupa numeroasele critici iscate de acest text, guvernul condus de Mihai Razvan Ungureanu a decis miercurea trecuta sa amane adoptarea sa si a facut apel la o "dezbatere larga" in jurul acestui dosar.

Romania este una dintre ultimele tari comuniste din Europa de Est care nu a reusit sa rezolve, la 22 de ani dupa caderea dictatorului Nicolae Ceausescu, problema bunurilor confiscate de regimul comunist, noteaza AFP.


Citeste mai multe despre   


















1239 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Scriam Joi 19 Aprilie, la articolul lui D.Tapalaga (Marţi, 24 aprilie 2012, 19:02)

    lili [anonim]

    MRU va amana luarea unei DECIZII si va cere

    "La CEDO un nou termen probabil dupa alegerile din toamna asta !!
    NU cred ca are nici o sansa sa treaca prin Parlament o astfel de decizie amanata atatia ani din aceleasi cauze !
    UDMR NU va vota sub nici o forma o astfel de varianta a Legii, ar insemna sinucidere curata, atata asteapta Laszlo Tokes si celelalte partide ca sa dea de pamant cu UDMR!!
    La fel, nu cred ca opozitia va avea curajul sa voteze asa ceva, nici parlamentarii puterii nu vor vota, sinucidere curata si pentru ei!"
    Asa ca vor incerca si cei din Guvernul MRU sa obtina un nou termen probabil spre sfarsitul anului, adica vor lasa greu deciziei pe umerii noului Guvern rezultat dupa alegeri!!
    Greaua mostenire este lozinca tuturor guvernarilor Romaniei !!!
    Romanii oricum nu conteaza in povestile astea ale guvernantilor de toate culorile....
    Toti vorbesc despre Romania, despre tara, despre stabilitatea tarii, la fel vorbea si catastrofa de Boc si acum vedem ce mostenire dezastruoasa a lasat lui MRU... Si MRU vorbeste la fel, dar nu vorbeste deloc despre ROMANI, ei nu exista deloc intre grijille mari pentru ROMANIA ale guvernantilor nostri...
    O Romanie fara romani, se pare....."
    Probabil ca USL va veni la putere si vom auzi iar nu stiu cate zeci de ani de acum incolo despre "greaua mostenire" de la Boc (sau MRU!!)!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Romania fara romani.... (Marţi, 24 aprilie 2012, 20:21)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui lili

      Trebuie sa recunosc o axioma a grijei fata de propriul popor ,,exprimate'' de toate guvernarile de pana acum.
      Sub diverse motive, masurile luate nu au facut altceva decat sa acopere interesul de grup/partid/structura/serviciu. Au motivat de fiecare data, printre altele, ca tot ce fac este in interesul national, interesul poporului, interesul celor cinstiti, etc.
      Romania este si va fi constituita si reprezentata ca o structura mafiota, condusa si manipulata de cativa nemernici sub flamura democratiei si patriotismului.
      Romania nu este un stat, ci o grupare oligofrena cu pretentii reprezentative....
      • 0 (0 voturi)    
        Amanare (Miercuri, 25 aprilie 2012, 12:27)

        Ionut dumitru [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Ungureanu a aplicat regula lui Basescu: legile negative, dupa alegeri. Acum cu furtisagul asta ar aduce prea multe voturi negative, asa ca lasa pe dupa alegeri, cand pot fura fara probleme.
  • +1 (1 vot)    
    O S6O INGROAPE DEFINITIV LA CRACIUN (Marţi, 24 aprilie 2012, 19:17)

    Sile [anonim]

    6 luni de la 12 iulie iese 12 ianuarie 2013;

    E clar: o sa ramana la fel si o sa ne ingroape intre Craciun si Anul Nou.
  • -1 (1 vot)    
    mda (Marţi, 24 aprilie 2012, 19:19)

    marx [anonim]

    i-au ridicat mingea la fileu lui Ilici care isi va face numarul obisnuit impotriva restitutio in integrum cand vor lua puterea in toamna

    nomenklatura rosiei si-a resolvat deja "retrocedarile" "litigioase" (eufemism pentru furt)
    asa ca nu vor avea nici un complex in a impune o limita chiar mai mica decat cea vehiculata de 15% in 12 ani!
  • +1 (1 vot)    
    nici un regret (Marţi, 24 aprilie 2012, 21:24)

    mihai [anonim]

    decat asa despagubiri mai bine defel...poate e momentul ca toti cei implicati in aceasta nedreptate, care pot sau inca mai pot sa protesteze prin toate mijloacele morale si legale impotriva nedreptatilor recurente.... dreptul la proprietate (atat cat e ea) e garantia unei societati normale, garantie pentru viata privata si demnitatea unui individ, garantie pentru viitorul fiecarei familii.
  • 0 (0 voturi)    
    amalgam (Marţi, 24 aprilie 2012, 21:38)

    aurel [anonim]

    Statul Roman la inceputul anilor 1990 avea posibilitatea sa-si mute chiriasi din casele nationalizate in apartamentele construite de regimul comunist si sa retrocedeze toate casele adevaratilor proprietari.Dar scoala de partid a primilor conducatori (dezbina si conduce) si-a aratat fata.Statul si-a vandut toate apartamentele,inclusiv cele nationalizate, dupa care regimul Iliescu la presiunea taranistilor si liberalilor au facut legi proaste privind retrocedarile.
  • 0 (0 voturi)    
    da (Miercuri, 25 aprilie 2012, 12:41)

    da [anonim]

    USL+PDL=acelasi rahat
    Eu daca va fur 100ron din buzunar MA CALCATI IN PICIOARE
    DE CE NU aveti DEMNITATEA sa faceti asa si cu cei ce va conduc??
    ce faceti, anul asta mergeti sa puneti stampila IAR pe nastase(USL)?puneti iar stampila pe basescu(PDL)?
    CHIAR NU V-AU AJUNS ASTIA? Atunci hai sa le LUAM CIOLANU! votul e singura noastra ARMA

    singurul partid care NU a fost la putere(si care s a obosit sa faca un program) este PP-DD (interzicerea ACTA, agricult. BIO, cod fiscal cu 4 taxe mai mari nu 113 etc)

    PP-DD are deja 25% restul de 75% CAND VA treziti??
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Miercuri, 25 aprilie 2012, 12:41)

    eugen [anonim]

    ce inteleg eu de aici este ca guvernarea e incapabila sdi incompetenta..inca o dovada a ceea ce stiam
  • 0 (0 voturi)    
    !!! (Miercuri, 25 aprilie 2012, 13:16)

    biby1503 [anonim]

    Guvernul a cerut o prelungire a termenului acordat pentru elaborarea unei noi legi privind restituirea bunurilor confiscate in timpul regimului comunist.acest fapt denota inca odata incapabilitatea de care dau dovada!
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine (Miercuri, 25 aprilie 2012, 15:14)

    Olimpicu [anonim]

    Este trist si rusinos ca romanii sa caute dreptatea afara!!!
  • 0 (0 voturi)    
    . (Miercuri, 25 aprilie 2012, 16:07)

    Zambetoniera [anonim]

    Se intelege ca guvernarea e incapabila, lucru pe care toti cetatenii il stiu deja. Dragilor, inca putin si vom fi si noi condusi de oameni DEMNI, nu hoti nesimtiti. Ar trebui sa fim constienti de faptul ca vor distruge tot ce pot pana vor fi eliminati definitiv.
  • 0 (0 voturi)    
    protest (Miercuri, 25 aprilie 2012, 16:12)

    orati [utilizator]

    Un proiect de lege inacceptabil, o tragere de timp pe seama unui "subiect greu".
    Restituția în natura și, unde nu se poate, despăgubire integrala este singura soluție.
    Este încă un subiect pregătit pentru campania electorala cu priza prin culpabilizarea celor care de fapt au fost victime.
    :) Ăștia putini si "grași" care își cer drepturile și iau banii de la cei multi si "slabi".
    Iar...? Penibil...
    si nu cred ca o sa meargă!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Pam pam pam (Miercuri, 25 aprilie 2012, 17:24)

    Vasi [anonim]

    Eu in locul vostru m-as apuca sa cant!:))
  • 0 (0 voturi)    
    nu Romania, ci MRU cel incompetent (Miercuri, 25 aprilie 2012, 18:39)

    Bianca2012 [utilizator]

    cere prelungirea termenului. Ca sa vanda cuprul romanesc nu i-a trebuit atat de mult timp...
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine! (Miercuri, 25 aprilie 2012, 18:48)

    Preda Mircea [anonim]

    Guvernul Ungureanu si-a demonstrat inca o data incapacitatea in a rezolva ceea ce trebuie. Marionete penibile.
  • 0 (0 voturi)    
    RUSINE (Miercuri, 25 aprilie 2012, 23:18)

    Catalin [anonim]

    Guvernu Ungureanu este incapabil sa rezolve aceasta probleme ! Inca odata se vede incompetenta lor ! Rusine ca vor sa transfere aceasta problema noului cabinet care va conduce Romania !