Presedintele Traian Basescu anunta, intr-o scrisoare catre USL, ca este dispus sa demisioneze din functie

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 6 aprilie 2012, 20:11 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu afirma ca va demisiona "in timp util" din functie astfel incat alegerile legislative din noiembrie 2012 sa se desfasoare simultan cu alegerile prezidentiale, daca USL accepta trei conditii.

Cele trei conditii sunt:
  • 1. Participarea parlamentarilor partidului dumneavoastra la procesul de revizuire a Constitutiei pentru punerea acesteia in acord cu rezultatul referendumului din noiembrie 2009 (parlament unicameral, 300 parlamentari);
  • 2. Revizuirea ar trebui sa includa si reducerea mandatului Presedintelui Romaniei la 4 ani astfel incat alegerile parlamentare si prezidentiale sa se desfasoare simultan;
  • 3. Lucrarile pentru adoptarea legii de revizuire a Constitutiei ar trebui sa se desfasoare astfel incat legea de revizuire a Constitutiei sa fie supusa referendumului cu ocazia alegerilor locale.
Conditiile sunt formulate intr-o scrisoare transmisa de presedintele Basescu liderilor USL Victor Ponta, Crin Antonescu si Daniel Constantin, si postata pe site-ul presedintiei.

In aceasta scrisoare, Traian Basescu reaminteste, avand in vedere ca sambata, 7 aprilie 2012, "se desfasoara Congresul Extraordinar al partidului pe care il conduceti", ca prin Referendumul din noiembrie 2009 electoratul a votat pentru Parlament Unicameral si maxim 300 de membri ai Parlamentului.

"Acest subiect cu propuneri adecvate l-am ridicat si in cadrul consultarilor care au avut loc la Palatul Cotroceni in data de 6 februarie 2012. Din pacate, propunerea mea cu privire la revizuirea Constitutiei pentru implementarea rezultatului referendumului din noiembrie 2009 a ramas pana astazi fara un raspuns oficial din partea partidului dumneavoastra", scrie seful statului.

"Avand in vedere credinta mea ca organele colective de conducere ale partidelor sunt cele care trebuie antrenate in deciziile importante pentru tara, va adresez rugamintea respectoasa de a supune Congresului Extraordinar al partidului pe care il conduceti" cele trei propuneri mai sus formulate.

"In cazul in care veti accepta revizuirea Constitutiei asa cum ea a fost ceruta prin referendumul din noiembrie 2009, dar si propunerea mea de reducere a mandatului presedintelui la 4 ani, va garantez ca in timp util voi demisiona din functia de presedinte al Romaniei, astfel incat alegerile legislative din noiembrie 2012 sa se desfasoare simultan cu alegerile prezidentiale", spune Traian Basescu.

Seful statului noteaza ca "o astfel de abordare este in masura a da oamenilor politici ocazia sa respecte inscrisul constitutional de la art. 2 din Constitutia Romaniei care precizeaza dreptul de exercitare a suveranitatii nationale a poporului roman prin referendum".

"In acelasi timp, apreciez ca revenirea la mandatul de 4 ani pentru Presedintele Romaniei este necesara in perspectiva consolidarii deplinei democratii", se arata in incheierea scrisorii.

Traian Basescu a mai anuntat o data, in 2007, ca va demisiona "in cinci minute" daca Parlamentul il suspenda din functie, dar ulterior a spus ca nu mai demisioneaza, invocand faptul ca o demisie ar fi prelungit criza politica din acel moment.

"O demisie ar fi accentuat criza politica pana in iulie -august. Consider ca un gest de fair-play din partea mea nu ar fi primit un raspuns similar. Am luat decizia ca cea mai buna solutie in momentul de fata este participarea mea la referendum", spunea atunci Traian Basescu.


Citeste mai multe despre   




















16870 vizualizari

  • +57 (95 voturi)    
    Nuuuuu (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:13)

    CalinM [utilizator]

    Nu ne lasati pe mana mafiotilor din USL!!!
    • -51 (83 voturi)    
      Ba daaaaa (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:55)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui CalinM

      Parca mafiotii din PDL au fost mai breji. Toti sunt la fel. Noroc cu presiunile din partea UE, ca altfel nu s-ar misca nimic in tara asta. Iar Basescu e o mediocritate isteata, cum zicea un ziarist. Un presedinte cvasi-incompetent care a reusit cu chiu cu vai sa mentina corabia pe linia de plutire dandu-si cu stangul in dreptul in tot timpul asta. Abia astept sa zboare de la Cotroceni.
      • -34 (48 voturi)    
        Nu-l mai crede nimeni_UN CLOVN (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:10)

        Gerula [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        A mai spus o data ca demisioneaza si a schimbat macazul dupa 2 ore.

        Mascota asta stie ca poporul e prost, dar crede ca TOTI sunt chiar prosti.

        Vrea sa schimbe constitutia ca sa mai poata candida la inca un mandat, cum a facu si Iliescu (cumulul de mandate nu se aplica decat la aceeasi constitutie).
        • +44 (54 voturi)    
          clovn esti tu (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:49)

          EU [anonim] i-a raspuns lui Gerula

          vrea sa schimbe constitutia pt ca asa a votat lumea la referendum !

          Nu mai poate candida...
          • -8 (14 voturi)    
            vointa poporului (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 10:41)

            SiriusB [anonim] i-a raspuns lui EU

            il doare pe el in numele de familie de vointa populatiei...uite-te cat a ignorat pia.ta uni.versitatii pana sa se gandeasca sa demi.sioneze. referendum pentru asta n-a vrut sa faca!!!
            Ar fi 3 probleme: 1) daca populatia nu mai vrea asa (s-a sucit dupa modelul liderului suprem) si se chinuie degeaba. 2) dupa ce USL e de acord, se suceste din nou si o da iar in dementza aia cu "presedintii nu ABDICA, mai ales in criza" si 3) se duce USL la dezbateri si tot nu se aduna 2/3 din voturi in parlament.
            • +7 (7 voturi)    
              Piata universitatii? MAXIM 10.000 de persoane? (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 14:28)

              Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui SiriusB

              Las-o ca macane. Cand am fost sa-l dam jos pe Iliescu erau 100.000 si ne-au rupt minerii in 3.
              • 0 (0 voturi)    
                Jos Basescu (Luni, 9 aprilie 2012, 13:36)

                adinac23 [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

                Presedintele Basescu anunta o mare minciuna.Numai ai pic de credibilitate d-le presedinte daca vrei sa faci un gest onest de ce nu ne faci o surpriza si dati demisia odata.
          • +1 (1 vot)    
            Un clovn ca toti cei din PDL (Luni, 9 aprilie 2012, 14:02)

            irina90 [utilizator] i-a raspuns lui EU

            Cine a fost cel care a vrut mandat prezidential de 5 ani? Atunci era bine sa fie de 5 ani, dar acum cand si-a dat seama ca nu mai poate castiga cu PDL-ul si o sa ajunga clar in opozitie, normal ca nu mai vrea sa fie presedinte... Oricum, demisia anuntata nu o va semna decat daca USL-ul va fi de acord cu conditiile lui: sa nu ii deschida dosarele.
            • 0 (0 voturi)    
              exact (Luni, 9 aprilie 2012, 16:55)

              Ana.C [utilizator] i-a raspuns lui irina90

              exact... aia e de fapt conditia... nu vrajeala cu parlamentul... Ma miram sa fie ceva decenta si ceva bun, cand am citit titlul, wow... apoi citind articolul... yeac! USL ar face bine sa modifice conditiile astea, ca tot e saptamana PATIMILOR si cine "moare" acum e iertat de pacate, sa le facem aceasta FAVOARE. Daca i se iarta tot, sa plece MAINE. Sper sa-i urmeze exemplul si alti 4-5 PD-isti de cinste... Udrea, Anastase, ..... maxim 10 propun sa le iertam toate pacatele si sa le dam si paza de corp... Asa ca sa nu fie linsati. Dar hotarati-va sa plecati pana-n Paste!
        • +33 (43 voturi)    
          Nimeni (Vineri, 6 aprilie 2012, 23:24)

          maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui Gerula

          Tu esti un nimeni, de aia nu-l crezi.
          Eu personal il cred in stare, nu vorbi si in numele meu.

          Ramane de vazut daca Antonescu si Ponta se decid sa nu mai fie nimeni si sa treaca la treaba. Oferta e clara, oare o fi intelegand-o nimeni? (sic!)

          PS Te-ai gandit mult la chestia cu constitutia? Pentru ca pare extrem de stupida. Nu din cauza aia a candidat de mai multe ori cel care provine din zona politica preferata de tine. Mai citeste.
          • +30 (36 voturi)    
            Una adevarat om politic!!! (Vineri, 6 aprilie 2012, 23:45)

            Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

            Miscarea lui Traian Basescu e de mare maiestrie, geniala! In felul asta USL pierde in ambele variante, fiind a win-win situation pentru Traian Basescu si PDL. Daca sunt de acord, MRU DEVINE PRESEDINTE, PDL organizeaza alegerile, avem doar 300 de parlamentari, toti eventualii candidati din USL vor incepe sa urle, se va instala si mai mare haos decat este acum.
            Daca nu sunt de acord, electoratul lor hamesit de asistenta sociala le va reprosa in necunostinta de cauza, fiind idiot, ca nu au pus botul ca prostii la propunerea presedintelui si ca nu au sange in istalatie,...ca sunt credibili.
            Mai pe scurt, Basescu ii impinge pe USL-asi sub 40%!
            Magie, cacealma, numele tau e Basescu!!!
            • 0 (0 voturi)    
              COMUNISM (Duminică, 8 aprilie 2012, 1:35)

              bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

              Comunistii ce sa stie ei sa aprecieze faptul ca Base incearca sa le ofere o sansa si demonstreaza lumii ca vrea doar binele poporului sau… Continua sa arunce cu pietre crezand ca asa oamenii or sa-I voteze pentru a ajunge la putere sa jegmaneasca asa cum au facut-o timp de 16 ani in mandatele lui Iliescu si Nastase !!!
            • 0 (0 voturi)    
              Nu zau? (Luni, 9 aprilie 2012, 16:49)

              Ana.C [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

              NU zau? da de unde ti-a traznit tie ideea ca electoratul USL e idiot?
              Idioti sunt aia 1(unu)% care mai cred sincer in PD.... Ca s-a spart buba, plangeti si zvarcoliti-va ca pierdeti membri!
          • +4 (4 voturi)    
            PONTA (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 16:05)

            ranga [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

            Ponta si cu Antonescu nu or sa fie ei de acord cu Base niciodata ! S-au pus impotriva lui ca doua HIENE ! Isi sacrifica mandatul sa ne fie bine si ei ce fac…
        • +20 (24 voturi)    
          gerula (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 0:12)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Gerula

          care ................. .....la criptocomunistii din pdsr, pnl, sponsorizati de moskova. Daca unchiu matale iliescu asasinul de copii din decembrie 89 a facut ceva, crezi ca toti sint asa. Prost te-a mai crescut unchiu matale, mai nea gerula care......... .
        • +7 (11 voturi)    
          mai gerula, (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 8:35)

          lzrd [utilizator] i-a raspuns lui Gerula

          daca tu nu mai tii minte sau itzi place sa denaturezi adevarul,itzi reamintesc ca si anul trecut le-a propus acest lucru,in februarie a repetat propunerea si acum a trimis-o si in scris.Tu il confunzi cu ponta care minte cm respira,sau cu antonescu care nu are cum sa-si tina cuvantul dat deoarece pentru a promite ceva ii trebuie in prealabil aprobarea lui felix.Basescu se tine de cuvant ,nu ar mai sta o zi dupa modificarea constitutiei si nici vorba de al treilea mandat la cat de urat s-au purtat destul de multi cu creierele spalate de antene.Ca om foarte in varsta itzi spun ca nici nu realizezi cat rau a facut tarii felix prin antenele lui si acum ,vine tare din urma ,si DD-un personaj bun de Sapoca.
      • -20 (32 voturi)    
        demisionează în 5 minute (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:50)

        Miss_A [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        Am mai auzit povestea asta de la Băsescu. Nu-l mai crede nici nevastă-sa!
        • +1 (1 vot)    
          pentru Miss_A (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 19:30)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Miss_A

          Ai putea recurge la logica, daca nu este credibil Basecu ,pentru tine.
          Deci, ce le cere Basescu in schimbul demisiei?
          Sa respecte Constitutia. Ar trebui ca USL sa respecte Constituyia si fara demisia lui Basescu. Pur si simplu sa arate ca sunt partide serioase ca se supun Constitutiei.
          Cea mai frumoasa mutare pe care ar putea-o face USL , ar fi aceea de a respecta Constitutia si apoi sa-i spuna lui Basescu:
          -" Multumim, nu e nevoie de nici o demisie . Noi nu facem troc cu respectarea Constitutie. NOI O RESPECTAM PUR SI SIMPLU!"
          Ei, ce zici ?
      • +39 (45 voturi)    
        presedinte (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:58)

        dorin valeriu [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Stii tu unul mai breaz ? ca-l votez imediat ! Dar sa aiba in spate dovada competentei, cinstei, responsabilitatii, patriotismului. Nu ne mai putem permite experiente riscante !
        • -6 (8 voturi)    
          rau mai mic (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 9:35)

          SiriusB [anonim] i-a raspuns lui dorin valeriu

          pai vad ca nu esti atat de exigent in ceea ce priveste cine este presedintele tau atata timp cat sustii ca nu este nimeni mai breaz ca base...cat despre criteriile insirate de tine...nu cred ca s-a aplicat vreo-unul in 2004 la prezidentiale ;)
      • +25 (35 voturi)    
        alternativa? (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:26)

        Mario [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Chiar crezi ca o sa fie mai bine cu gasca lui Iliescu? Crezi ca noua ne este chiar asa de drag Iliescu si PSD-ul (FSN-ul, USL-ul) lui? Daca am avea o alternativa mai buna si eu asa fi bucuros, insa alternativa pentru noi (mine) nu exista.
        • -5 (7 voturi)    
          istorie?? (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 9:43)

          SiriusB [anonim] i-a raspuns lui Mario

          FSN = urmasul PD-L:
          "La 11 mai 1993 F.S.N. fuzionează prin absorție cu Partidul Democrat, schimbându-și denumirea în Partidul Democrat......pe 15 decembrie 2007 delegați ale ambelor partide se întâlnesc într-o Convenție Națională Extraordinară, unde anunță absorbția PLD de către P.D., modificarea statului, P.D. schimbându-și denumirea în Partidul Democrat Liberal(P.D.-L.)"
          cat despre PSD...e fostul PDSR, care era in diverdenta cu FSN...daca nu ma crezi citeste aici:

          http://ro.wikipedia.org/wiki/Partidul_Democrat_Liberal_(Rom%C3%A2nia)
      • +25 (29 voturi)    
        sufla puternic (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:28)

        Mgh [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Nu ai inteles nimic, tara, oamenii au cerut ceva dar partidele s-au scarpinat undeva, taierea unui numar mare de parlamentari va duce inevitabil la o catastrofa fiindca nu se mai poate negocia asa de mult ciolanele imparteala cum se face acum; ciolane rod si aia din usl si aia din pdl ... sa nu uitam de voiculescu si codrutel seres etc. de ce nu se face meeting pentur sustinerea acestei idei? de ce nu se face meeting pentru condamnarea lui vantu si al atator cu dosare evidente?
        nu este un presedinte model dar nici papagal incalecat de vantu, voiculescu, si alti comunisti care au facut averi fabuloase asa cum s-a vazut ca era Geoana
        Faptul ca se injura la pdl sunt mai ales de vina sus numitii fiindca ataca sa-si apere spatele pe care justitia a pus bata dar cu o populatie semiorbita de tv-uri nu ai prea ce reactie corecta sa scoti. mesajul oamenilor trebuie sa fie vot in alb sa se inteleaga ca s-a saturat poporul de mincinosi si comunisti - sau copii de comunisti. vrem justtie care nu doar sa amageasca ci sa condamne. spagi sau contracte matrasite fac cu totii de la dreapta la stanga politica sa nu ne mai pacalim ca ceilalti sunt altfel.
      • +23 (25 voturi)    
        vai... (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:31)

        adyQ [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        si ce propunere ai? antonescu? hai pe bune!!!!
        • +7 (9 voturi)    
          este competent (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 10:13)

          Cel [anonim] i-a raspuns lui adyQ

          Antonescu este competent a reuit sa fac din 3 ani un an, de asta a ramas repetent,
    • -18 (26 voturi)    
      nicio grija, ramai cu mafuotii tai portocalii ! (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:02)

      tester [anonim] i-a raspuns lui CalinM

      deocamdata.
      • +8 (8 voturi)    
        prefer cu astia portocalii (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 10:40)

        st-an [utilizator] i-a raspuns lui tester

        ca sunt mult mai putini decat aia rosii!!
    • -14 (16 voturi)    
      castigarea alegegerilor basescu (l-am votat!) (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 2:17)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui CalinM

      1. primele alegeri le-a castigat stolo, pentru care basescu a varsat lacrimi de crocodil (minciuna organizata, prin care voturile stolo s-au dus pe apa sambetei).
      2. basescu castiga cu intelectualii dupa ce acccepta legea prin care se maresc salariile profesorilor cu 50% (desi nu era posibil la vremea aceea). uita de propria lege dupa alegeri si rade bucuros ( a doua minciuna si prima minciuna cu votul de incredere al cetatenilor)
      3. basescu castga cu ajutorul unui referendum in care se cere parlament unicameral si 300 de arlamentari. anunta victoria referendumului...si, surpriza/stupoare, uita de el, la fel ca in cazul punctului 2. ( a treia minciuna si a doua cu votul de incredere al cetatenilor). fara doar si poate ultima minciunan (referandumul celor 300) a prins extraordinar la cetateni. evident, minciuna e minciuna si cum SE FACE CA ABIA CUM VREA SA IMPLEMENTEZE VOTUL REFERENDUMULUI, dar ii mai trebuie un vot de incredere:))). incearca sa castige cu aceeasi minciuna?!!! asta inseamna disperare din partea partidului pdl!
      PS. pdl=pnl=psd=pc=udmr=..CORUPTIE. oare cu cine am putea sa votam, pentru ca partidele noastre deja au demonstrat ce pot de-a lungul anilor (aproape toti fiind un maaare fsn)
      • +13 (13 voturi)    
        Prostia doare? (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 10:18)

        Cel [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

        1. Eu am votat pe base, stolo nu era pe lista
        2. In primul rand in 2008 cand a fos legea cu marirea salariilor profesorilor cu 50%, basescu nu a avut alegeri, legea a fost propusa de PSD
        3. Basescu a spus mereu de aplicarea referendumului, a spus si ca va demisiona doar ca sa se aduca la indeplinire vointa poporului inca din 2010.
        4. De ce cei care te platesc se opun vointei poporului? Asta este democratia pe care o doresti? Daca nu le pasa de un referendum care spune clar ca este vointa poporului crezi ca le va pasa de alte necesitati de ale tale?

        Vezi ca dupa alegeri nu vei mia primi bani de la PSD pentur a posta, si o sa ramai somer daca castiga USL
    • +11 (13 voturi)    
      Cea mai inteligenta (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 7:04)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui CalinM

      MUTARE ! SAH la U.S.L. ! Daca nu accepta propunerea acest asa zis triungi ( USL) va avea o credibilitate foarte mica !
    • +1 (1 vot)    
      TEAMA (Duminică, 8 aprilie 2012, 0:36)

      bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui CalinM

      Le este teama de responsabilitate si de probleme tot ce fac este sa adere si sa tanjeasca dupa posturi importante pe care nu le vor ocupa niciodata din incompetenta si lacomie.
    • 0 (0 voturi)    
      Regulile jocului (Luni, 9 aprilie 2012, 12:51)

      ManuBasoc [anonim] i-a raspuns lui CalinM

      Traian Basescu incearca sa impuna regulile jocului in privinta modificarii constitutiei.Raspunsul lui Victor Ponta a fost edificator.USL nu va colabora si nu va negocia cu Traian Basescu.
  • +44 (60 voturi)    
    rezonabil (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:19)

    Murphy [anonim]

    chiar nu vad argumente contra, iar Opozitia e in avantaj daca accepta
    • -21 (29 voturi)    
      cine il mai crede? (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:14)

      vercingetorix [utilizator] i-a raspuns lui Murphy

      Asa a spus si ca isi da demisia dc parlamentul il suspenda si nu a facut-o. (Apropo, ce a facut atunci parlamentul a fost o tampenie, iar la referendum am votat impotriva demiterii).

      Din nou, Basescu are impresia ca e la piata si face troc, ceea ce ii e tipic!

      Pana acum au avut timp aproape 3 ani sa schimbe constitutia si nu au facut-o cand opozitia era in parlament! Puteau face asta fara probleme, dar scaunul era prea cald!

      Brusc, TB vede ca ii moare copilul (PDL) si incearca sa il reinvie! Amuzant ca de obicei!
      • +14 (22 voturi)    
        ... (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:47)

        Aph [anonim] i-a raspuns lui vercingetorix

        Lasa ca si Antonescu a zis ca-si da demisia de la sefia PNL daca pierde la alegeri si nu a facut-o.
      • +21 (25 voturi)    
        fals (Vineri, 6 aprilie 2012, 23:01)

        cezar [anonim] i-a raspuns lui vercingetorix

        Pentru a schimba constitutia sunt necesare 2/3 din voturi in parlament. Sunt convins ca stiai. Sau poate nu. Au cam neglijat astia cu televiziunile sa va informeze. Normal, se ocupa mai mult cu dezinformarea si cine casca gura... devine amuzant.
        • -1 (3 voturi)    
          stiu ca e nevoie de (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 12:01)

          vercingetorix [utilizator] i-a raspuns lui cezar

          2/3 din parlament, dar mai stiu si ca nimeni nu a negociat nimic pana acum in sensul modificarii constitutiei!

          Iar acum mi se pare penibil sa spui ca nu se respecta vointa poporului!

          Eu vreau ca in constitutie sa scrie negru pe alb:
          - daca presedintele e demis de parlament, dar la referendum poporul respinge demiterea, parlamentul se dizolva automat si se fac alegeri
          - sa se desfiinteze functia de prim-ministru si presedintele sa fie seful guvernului sau presedintele sa aiba o valoare simbolica si prim ministru devine automat presedintele partidului care are cele mai multe voturi in parlament
          - 2 camere in parlament cu functii total diferite: una pe politica externa, alta pe intern. Senatul cu 2 oameni din fiecare judet 3 din Bucsi CD cu un deputat la 100.000 de locuitori (Dc judetul are 200.000 de oameni va avea 2 deputati, dc are 700.000 va avea 7 deputati)
          - alegerea sa se faca in 2 tururi. Primii 2 dupa primul tur (dc nici unul nu are 50%+1) merg in turul 2. Cine castiga merge in parlament
          - Prag electoral de 8%. In felul asta nu vor mai aparea partide mici
          - dc iti dai demisia din partid pierzi automat si functia de senator/deputat
          - dc nu mergi la munca in parlament, nu ti se plateste salariul pe ziua respectiva. La 3 zile de absente nemotivate, esti demis
          - parlamentarii nu au voie sa faca greva, ca nu sunt direct productivi
          - partidele nu au voie sa fie finantate de la stat
          - dc poporul a votat ceva la un referendum, devine automat lege

          As putea sa-ti mai insir, dar ocup prea mult spatiu.

          Cand o sa vad un partid/politician ca se zbate sa faca ceva atunci o sa-l cred. Pana atunci vom privi un troc nesimtit intre oameni care numai interesul tarii nu il au invedere, ci numai pe cel personal.
          • 0 (2 voturi)    
            Vezi ca (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 20:05)

            gamma [utilizator] i-a raspuns lui vercingetorix

            ...poporul a votat o singura camera . Asta e o chestie care in mod normal nu se discuta , dar voi marii "democrati" nici nu stiti cum sa o ignorati mai repede . Nici macar de dragul plecarii lui Basescu .Dau 2 bani pe bunele voastre intentii . De fapt nu dau nimic , nu aveti asa ceva .
            • 0 (0 voturi)    
              daca ai fi citit mai bine ce am scris (Duminică, 8 aprilie 2012, 13:12)

              vercingetorix [utilizator] i-a raspuns lui gamma

              si nu doar ce iti dicteaza minte portocalie sau partidul ai fi vazut ca am spus ca NICIUN PARTID SAU POLITICIAN nu vrea binele tarii, ci doar pe cel al sau personal.

              Si daca ai fi citit mai multe din comentariile mele ai fi vazut si ca nu sunt un sustinator al vreunui politician pentru ca nimeni nu se gandeste decat la el sau la grupul din care face parte.

              Apoi daca ai fi facut un calcul ai mai fi observat ca propunerea mea in privinta camerelor parlamentului duce la sub 300 de parlamentari, dar iar e greu sa faci calcule.

              Iar separarea extern/intern pe cele 2 camere ar duce la mai multa concentrare pe anumite legi si nu ar mai fi atata tergiversare.
    • -16 (24 voturi)    
      . (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:37)

      RockerJegos [utilizator] i-a raspuns lui Murphy

      A mai "garantat" el la un moment dat ca in 5 minute va demisiona. Cuvantul lui este fix zero. (ca al oracarui politician de fapt)
    • -10 (18 voturi)    
      Timpul sau a expirat.... (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:46)

      casandra [anonim] i-a raspuns lui Murphy

      Omul are un tupeu de neimaginat pentru o persoana cu mintea sanatoasa!
      Nu numai ca pretinde sa faca el agenda partidelor de opozitie spunandu-le ce teme sa dezbata, care sunt solutiile, cand sa le aplice, dar are nerusinarea sa spuna ca face toate acestea "Consecvent ideii de respectare a votului electoratului si principiilor Constitutiei".
      Pai el a calcat in picioare de fiecare data votul electoratului numai si numai sa-si puna la guvernare slugile. PDL nu a castigat niciodata majortiatea voturilor electoratului. Ca sa-i tina la guvernare a incalcat orice idee de constitutionalism.
      Acum vrea sa-l credem ca va demisiona? Asa cum a respectat vointa electoratului si Constitutia, adica deloc si niciodata?
      Sa-si puna pofta in cui, Constitutia se va modifica dupa ce vor fi dezbateri serioase in societate. Poate ca cetatenii vor dori ca orice reprezentant ales al lor (primar, consilier, parlamentar, presedinte) sa poata fi revocat, la initiativa cetateneasca, cu un numar de voturi cel putin egal cu cel cu care reprezentantul a fost ales. Poate ca cetatenii ar vrea ca in Constitutie sa se prevada consultarea lor mai frecventa pentru chestiuni care-i privesc. De ce sa modificam Constitutia doar pentru un nimic de 300 parlamentari si sa nu inscriem in ea ca sistemul public de sanatate este intangibil si ca este finantat, din veniturile tuturor persoanelor fizice si juridice, la nivelul a cel putin 6% din PIB? Sanatatea este o problema infinit mai serioasa decat povestea cu durata mandatului prezidential. In fond, daca presedintele este potrivit cu demnitatea sa, poporul ar putea considera ca un mandat de 4 ani este prea mic. Iar daca presedintele comite numai greseli si-si tradeaza mandatul, si durata de 4 ani este prea mare.
      • +21 (21 voturi)    
        pentru Casandra (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 0:21)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui casandra

        Intradevar noua Constitutie trebuie sa cuprinada mai multe modificari. Dar cele cerute de popor la Referendum sunt obligatorii !
        Ideea cu dezbateri serioase si prelungite ( doi -trei ani ) ti-a fost inoculata de USL care se teme ca v-a fi prea mare batalie pentru mai putine fotolii de parlamentar , ceea ce ar putea duce la degringolada USL. Cand a fost Referendumul?
        In 2009 ,nu?
        De ce nu a organizat USL dezbateri serioase imediat dupa Referendum?
        Au spus clar ca pe ei ii doare in cot de vointa poporului si nu vor sa schimbe nimic. Daca voiau dezbateri tot debateau pana acum timp de 3 ani !
        Era suficient ?
  • +31 (37 voturi)    
    Am ramas fara replica (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:21)

    Vizitiul [utilizator]

    :)
    • -5 (17 voturi)    
      hotii (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:53)

      1234 [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Decat sa lasam Romania pe mana mascaricilor Ponta si Antonescu mai bine sa ne gandim la restauratie. Regele e REGE !!!
      • +12 (12 voturi)    
        forma de stat (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:59)

        p.g [anonim] i-a raspuns lui 1234

        Numaidecit! E singura solutie in politicianismul retrograd si redundant romanesc!
      • +3 (7 voturi)    
        Si Duda e Duda ! (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 0:23)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui 1234

        Eu sunt pentru monarhie. Dar cum si cu cine ? Daca esti monarhit infocat raspunde-mi la intrebare si convinge-ma.
        • +3 (3 voturi)    
          cu duda, "regele vopsit"...? (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 10:43)

          roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          Duda n-are nimic REGAL, ar fi doar lupul paznic la oi...
    • +7 (7 voturi)    
      Hai ca mi-a venit si replica :) (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 10:40)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Deci...fara replica! :) LOOOOOOOOOOL Basescu ii face in toate felurile! Politician adevarat, mai rar asa ceva in Romania!

      SUBLIM!
      • +4 (4 voturi)    
        Congres usl (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 14:55)

        bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

        Inca odata Basescu le intinde o mana celor din USL si arata ca este un adevarat politician,dar lor de fapt nu de asta le pasa,interesul lor nu este sa conduca pentru binele tarii ci sa fie la putere ca sa isi mareasca fondurile.
  • -30 (50 voturi)    
    gaz pe foc (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:22)

    pehash [utilizator]

    artificii. te lasa cu gura cascata doar cateva secunde. ej, ca sa vezi, usl va refuza si 'martirul' Base va mai fura cateva procente. doar ca de data asta nu candideaza el si procentele se vor imprastia catre gunoieri si otevisti cu care se identifica usor electoratul 'furat' de astfel de manevre.
    • -9 (9 voturi)    
      na, ca-ti dau dreptate...ce se intampla? (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 2:01)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Incepe Marea Coteala....sustinatorii, de pana mai ieri, ai Basescului incep sa o dea cotita....
      Ramane marinarul singur.
      Vae victis.
  • -43 (65 voturi)    
    demisia (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:27)

    basescu [anonim]

    Basescu este un morman de IPOCRIZIE. Daca avem 2 neuroni il votam pe Basescu cum s-a grabit s-o faca toata prostimea din Rromania. Ma uitam si la Cristi Preda ala , "dom' profesor" ; cred ca poarta la el o foaie din care reiese cat este de inteligent ca nu reiese de niciunde, "intelectualul" lui Basescu auzi; te apuca groaza nu alta, GROAZA!
    Stimabile PRESIDENT, domnii deputati de la PDL blocheaza in Parlament "celebra" lege cu 300 si unicameral! Dar am o intrebare: toti cretinoizii care au votat parlament unicameral au idee ce inseamna asta?! cred ca o sa ma multumesc cu retorica intrebarii...
    • +26 (42 voturi)    
      Ce-am mai ris! (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:55)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui basescu

      De tine!
    • +22 (32 voturi)    
      Iar USL un morman de MINCIUNA (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:05)

      eu [anonim] i-a raspuns lui basescu

      Nene, ca Presedinte nu esti, cum ai tupeul sa faci cretinoizi pe toti cei peste 80% care au votat la referendum? Iar legea de care vorbesti ai citit-o macar, iar daca da, inseamna ca stii faptul ca ea are alte conotatii, Stiu ca esti psd-ist cu acte, dar asta nu te face mai presus decat toti ceilalti care nu gandesc ca tine sau care nu au nesimtirea ta. Vai de poporul nostru daca ajungeti la putere, la cat mintiti si sprijiniti toti mafiotii si penalii.
      Sper ca oamenii sa se mobilizeze si sa reuseasca sa schimbe viitorul tarii in bine nu in rau.
    • +24 (30 voturi)    
      stimabile, (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:11)

      math [utilizator] i-a raspuns lui basescu

      pe langa obisnuitele invective ai incercat sa scrii niste argumente. Dar, ca de obicei, la chestiuni concrete sunteti pe langa subiect.

      Propunerea PSD presupune numai reducerea nr. de parlamentari nu si unicameral. In plus este facuta in asa fel incat este aproape imposibil de adoptat, fiind doar un exercitiu de imagine. Ca de obicei: hotii striga "Hotii !"

      Pe scurt, minti, dezinformezi si jignesti aiurea o majoritate zdrobitoare care a votat la referendum.
      • +5 (5 voturi)    
        Lasa/l! (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 8:57)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui math

        E doar un amarat al abramburicai!
        Care la randul e e garantata de analfabetul goagal!
        Ce vrei sa/ti mai spun?
        Nu merita!
        Invectivele lui sunt cele ce il caracterizeaza!
        Cand nu poti invinge, ... fii uslas!
    • +6 (10 voturi)    
      no drashe (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:36)

      adyQ [utilizator] i-a raspuns lui basescu

      da` ce vrea sa insemne oare parlament unicameral cu 300? oare vor astia sa sparga toate zidurile din interiorul parlamentului ca sa il faca cu o singura camera?? da` ce atata tam-tam? nu mai poa sa deschida usile cand trec dintr-o camera in alta? pai sa puna delea cu senzori ca in star trek!!!
      sper ca e destul de cretinoida pt tine retorica intrebarii.
      • +1 (1 vot)    
        Mda (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 20:09)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui adyQ

        De-asta se feresc USL-ii de unicameral , la cat e de mare Casa Poporului , daca o fac cu o singura camera o sa-i traga curentul .
    • +8 (8 voturi)    
      si eu am votat (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 0:28)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui basescu

      DA la Referendum.
      Ce intelegi prin " cretinoizi " ? Ceva care seamana cu un cretin cumva ? Te referi la gusa sau la intelect ?
      Cred ca nu ai merita mai mult decat spuneam cand eram copii: " cine spune , ala este " !
      Ma refer la intelect !
  • +39 (55 voturi)    
    tareee!!! (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:27)

    lady_c [anonim]

    e tareee!!! are ..... :)
    acum sa vedem ce mai zic! :)
  • +50 (72 voturi)    
    basescu muta... (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:28)

    lol [anonim]

    Si da sah.
    • -39 (57 voturi)    
      sah (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:45)

      alina [anonim] i-a raspuns lui lol

      basescu isi da sah mat........un om de nimic,asta e pres. RO
      • -8 (10 voturi)    
        none (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:32)

        seba [anonim] i-a raspuns lui alina

        Toni Grebla...Presedinte!!!
    • -18 (26 voturi)    
      Ba chiar da mat poporului roman (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:04)

      bvvbcc [anonim] i-a raspuns lui lol

      Sahuri au fost flota, cuprul, energia, aurul, taierile inutile cu 25%, CFR-ul, banii de la FMI, etc. Mai are putin si ne da la toti mat.
    • +4 (22 voturi)    
      Si ce muta? (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:03)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui lol

      A ajuns sa sacrifice regele de bine ce sta pe tabla de sah! Si care-i regele opozitiei ca in fata ies mereu cei doi nebuni? Basescu nu stie nici macar cui sa-i dea sah, joaca la cacealma.
      • +1 (1 vot)    
        regele USL (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 10:56)

        Mos Andrei [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        Regele USL e are condamnari in 2 dosare.
  • -28 (50 voturi)    
    mincinosu' (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:29)

    nuti udrea [anonim]

    e un mincinos, nu-l credeti ce spune....sper ca opozitia nu-i asa de naiva sa-l creada.....va pupa, nuti!
  • -28 (52 voturi)    
    jmekerii a la Basescu (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:29)

    taranistu [utilizator]

    aceeasi smecherie prin care a obtinut nimic altceva decat un referendum de doi bani la celelalte alegeri. Parlament bicameral, monarhie constitutionala sau presedinte votat de parlament, separarea rolului celor doua Camere, federalism fiscal. Daca nu puteti face astea, atunci la ce bun reforme constituionale? Foarte bine reducerea numarului de parlamentari, dar de unde ati scos cifra de 300? din burta?
    • +5 (5 voturi)    
      De la referendum (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 10:25)

      Cel [anonim] i-a raspuns lui taranistu

      Imi este mila de tine. Cat costa sa iti vinzi viitorul tau si al copiilor, cu cat te plateste USL sa te vinzi?
  • -39 (61 voturi)    
    Genial :) (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:29)

    sentenced [utilizator]

    Ma voi opri asupra unui aspect care ma amuza de ceva timp: "reducerea mandatului Presedintelui Romaniei la 4 ani"
    Iesi presedinte, modifici constitutia de parca ar fi jurnalul tau personal si schimbi mandatul la 5 ani, stai 10 ani presedinte dupa care schimbi modificarea si revii la mandatul de 4 ani, ca doar tu ti-ai facut treaba 2 ani in plus.
    • +42 (54 voturi)    
      atentie la aritmetica (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:40)

      soc [anonim] i-a raspuns lui sentenced

      daca stii sa socotesti, din 2004 in 2012 sunt fix 8 ani, nu 10!
      • -30 (40 voturi)    
        mda (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:00)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui soc

        Daca stii sa socotesti, din 2004 pana in 2014 sunt fix 10 ani, nu 8!
        • +20 (24 voturi)    
          D-le stevenson.... (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:37)

          Bogdan_S [anonim] i-a raspuns lui sentenced

          sau d-le Goe, cum preferi, daca opozitia accepta schimbarile in constitutie, recte reducerea nr de ani ca presedinte, Base demisioneaza anul asta.2012. Deci a fost presedinte 8 ani. Daca USL nu acepta atunci Base ramane la Cotroceni pana in 2014. Deci 8 ani. Sunt a doua persoana care iti atrage atentia ca rationamentul tau este defectuos. E nevoie sa vine si cea de-a treia sa-ti deseneze?!
        • +12 (16 voturi)    
          Logica USL :)) (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:38)

          Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

          :)))
    • +51 (59 voturi)    
      n-ai inteles nimic (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:45)

      ion [anonim] i-a raspuns lui sentenced

      nu a schimbat el la 5 ani. a facut-o nastase pentru el. constitutia cu 5 ani la presedinte e data de parlamentul PSD (2000-2004) pentru nastase. deci mai citeste.
      • -17 (21 voturi)    
        Iti multumesc (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:19)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui ion

        pentru informatie, o sa mai citesc.
        Dar te rog lamureste-ma intr-o privinta: de ce nu a avut basescu initiativa aceasta in anul 2004, imediat dupa ce a castigat alegerile? Sa fie pt ca ii suradea ideea de a avea mandatul de cinci ani? Pentru ca mie asa mi se pare, iar in 2014 cand nu va mai fi presedinte (pentru ca sunt convins ca nu va pleca pana in 2014, la fel cum a fost si cu demisia la cinci minute dupa votul din Parlament) va cere modificarea din nou la 4 ani.
        • +13 (15 voturi)    
          Daaaaaaaa.... (Vineri, 6 aprilie 2012, 23:16)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

          Nea Basescu a mai iesit el cu propunerea asta (adevarat ca nu imediat dupa ce a castigat alegerile), dar nu l-a bagat nimeni in seama, ca si acum.

          Acum, daca omu' vrea un bine (ca va fi un bine, pentru "noi".. cei 85% de Romulani, care am luat bac-ul la mate cu nota mai mica decat a ta), mai conteaza ca "de ce acum"? Fireste ca i-a placut sa fie si el presedinte 5 ani. Pe tine daca te-ar alege sef la o organizatie, primul lucru pe care l-ai face ar fi sa-ti micsorezi mandatul? Hai sa fim drepti, uita-te adanc in sufletul tau si vezi ce raspuns dai.

          Sa te intreb eu ceva acum: de ce nu vin cei din opozitie sa spuna ca atunci cand o sa fie ei la putere o sa reduca mandatul de presedinte la 4 ani? Ei, ei, ei???.. Spun ca o sa ii "arda" ei pe cei din justitie care au dat condamnari oamenilor din PSD si ca o sa le faca si o sa le dreaga (asta e ceea ce vor ei), dar nu sufla un cuvintel despre mandatul de presedinte. Oare nu pentru ca le place si lor sa stea 5 ani?

          Deci acum intrebarea este: tie nu-ti place ca vine de la Basescu? Ca vine de la Basescu acum? Sau care este "nemultumirea" ta? Sa inteleg ca nu conteaza cat de bine ar fi pentru "noi", tie nu-ti place ca e de la Basescu. Asta sa fie oare?...
    • +46 (54 voturi)    
      habar n-ai (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:51)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      1. constitutia a fost modificata de psd, inaintea alegerilor in care, sperau ei, va iesi nastase presedinte.

      2. omul spune clar, isi da demisia, renunta la restul de 2 ani, deci va fi presedinte fix 8 ani, de unde ai scos aia doi ani in plus? si fi-meu stie sa adune mai bine ca tine, si nu e la scoala.
      • -19 (23 voturi)    
        amice (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:08)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        1. Daca el are mandatul de cinci ani, de ce urmatorul presedinte sa-l aiba de patru?
        2. Chestia asta cu "omul spune clar" nu tine, mandatul este de 5 ani, 5x2=10 ani (adica alegerile din 2014), poate-i spui fiului tau sa te invete si pe tine sa calculezi, sau macar sa te prinzi cum a ajuns cineva la un rezultat, eu cand intelegeam problemele de matematica de multe ori plecam de la un rezultat care stiam ca e corect ca sa-mi dau seama cum s-a rezolvat exercitiul. (culmea m-a ajutat sa-mi iau bac-ul la mate cu o nota mai mare decat 85% din populatia Romulaniei).
        • +20 (24 voturi)    
          Hai sa-ti explic ca la aia mici. (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:45)

          Alius [anonim] i-a raspuns lui sentenced

          Basescu spune ca renunta la cei doi ani de presedintie din cei 10 cat are de "domnit". A avut un mandat de 5 ani, si mai face inca 3, renuntand la ultimii doi ani, DACA cei din opozitie accepta sa modifice Constitutia etc etc. In total ar face 8 ani, deci ar iesi cam doua mandate a cate 4 ani fiecare, asa cum era inainte de a fi el presedinte.

          Nea Nastase si cu PSD, ferm convinsi ca o sa castige alegerile, s-a vrut presedinte pe viata si a reusit sa modifice Constitutia, facand mandatul de presedinte de 5 ani (de la 4). Dar, dupa cum spune "vorba", nu e pentru cine se pregateste, este pentru cine se nimereste si s-a nimerit sa fie Basescu.

          Deci, in concluzie, ca poate te-ai pierdut pe drum, daca se accepta modificarea Constitutiei si Basescu demisioneaza, atunci va rezulta un total de 8 ani de presedintie (pana acum, in 2012) facut de Basescu: un mandat de 5 ani si unul de 3 ani. Acum, fii antena aici, ca asta e cheia problemei (ca la bac-ul ala pe care l-ai luat cu cat zici tu ca l-ai luat): 5 ani + 3 ani (retine, pana in 2012) = (surprinzator pentru tine) 8 ani. De aici daca imparti 8 la 2, iti vor rezulta 2 mandate a cate 4 ani (facand o medie).

          De ce urmatorul presedinte sa aiba mandatul de 4 ani? Pai simplu: ca alegerile prezidentiale sa fie in acelasi timp cu cele parlamentare, sa nu mai existe posibilitatea care se prefigureaza pentru 2014, adica presedinte din opozitie si guvern compus de cei care au castigat alegerile. Asa ar fi normal si mai "sanatos".

          Hai mai ce naiba, tu chiar ai luat bac-ul?...
    • +24 (28 voturi)    
      Eroare grava (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:06)

      uluit [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Mandatul de 5 ani a fost schimbat de PSD-ul lui A. Nastase.

      Basescu propune un troc opozitie USL, care nu mai reationeaza decat la "Jos Basescu", ca doar asta-i "platforma" lor eletorala.
    • +18 (20 voturi)    
      Esti in eroare (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:35)

      Sorin Blaj [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Nastase a modificat constituia in 2003. Pentru el. Cand au avut loc alegerile pentru presedinte? Ar trebui sa fie suficient ca sa-ti dai seama cum stau lucrurile.
    • +12 (16 voturi)    
      Si chiar nu te doare? (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:51)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui sentenced

      Pfui, eu credeam ca prostia doare...
  • +38 (56 voturi)    
    Ponta, Antonescu si celalalt (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:29)

    george [anonim]

    Daca nu aceptati aceasta propunere va discreditati definitiv!

    Aveti sansa sa scapati tara de "dictatura"/dictatura lui Basescu.
    • -2 (12 voturi)    
      USL nu are incredere in Basescu! (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:35)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui george

      Asa ca orice le-ar propune vor declina, de altfel au respins si desemnarea lui Ponta pentru prim ministru.
  • +33 (47 voturi)    
    presedintele... (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:30)

    translativus [utilizator]

    ....iar le-a umplut capul de ganduri celor din opozitie.
    Oare se va aborda subiectul in cadrul congresului? Oare vor fi de acord? Si daca da, cu ce schimba aceasta decizie viata cetatenilor.
    Iar imi vine in minte baba Maria si palariile ei.
    • +11 (13 voturi)    
      oare ce plasa le-a mai intins ?? :) (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:09)

      kansas [anonim] i-a raspuns lui translativus

      ''..iar le-a umplut capul de ganduri celor din opozitie. '
      - comentariul tau e superb ! :)))
  • +45 (65 voturi)    
    Sah-mat ! (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:31)

    adrian88000 [utilizator]

    Nu au nici o scapare !
    Au tipat :"Jos Basescu" ? Uite ca el este de acord sa fie dat jos. Cu ce conditie ?
    Nu sa-i dea 1.000.000 Euro la plecare, nu.
    Doar ca ei sa respecte Constitutia. I-a rupt !
    • +4 (12 voturi)    
      inca o runda (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:29)

      lucian [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      miscare desteapta; cred ca trebuie sa aiba Base o rezerva ca oricit l-a mai deformat puterea nu este naiv sa lase pacalicii la butoane. Ar trebui poate sa-i mai scurteze lantul lui MRU dupa ce a dat-o in barci cu resursele minerale si se crede Putinel de Romanica. Sa vedem ce raspund pogonicii.
  • -29 (53 voturi)    
    nedumerire (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:31)

    cetateanul turmentat [anonim]

    ...oare ce mai pune omu' asta la cale? Nu stiu de ce da' parca nu-l prea cred...
    • +9 (33 voturi)    
      Dar tu cand l-ai crezut? (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:36)

      pete [anonim] i-a raspuns lui cetateanul turmentat

      Ce te tot miri atata? Parca tu l-ai crezut vreodata, ca sa-l crezi macar de data asta!?
  • +40 (54 voturi)    
    hmm! (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:36)

    noname [anonim]

    pana se trezeste crinut, pana primeste ponta decizia de la bombonel, pana se dezmeticesc, trec localele... iar base, maine, ii va arata cu degetul - eu le-am dat, dar ei nu au vrut.. . idem ca la propunerea de premier.. ii ia pe dedesubt.. nici nu simt idiotii astia. s-au dezemticit doar cand a zis base - baaaa!!!, i-am dat postul de prim-ministru. ponta nici n-avea habar.. a auzit dupa o luna, si abia si-a dat seama ca asa a fost. handicapati cu acte in regula.
  • +46 (52 voturi)    
    Parca vad (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:36)

    HP [utilizator]

    USL: "Nu avem incredere in aceste trocuri ale unui presedinte dovedit mincinos si nelegitim. Probabil ca glumeste din nou...blablabla".
    • -13 (15 voturi)    
      si e absurd? (Vineri, 6 aprilie 2012, 23:07)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui HP

      nu vad cum poate garanta ca se tine de cuvant mai ales dupa faza cu 5 minute demisionez.
      Pe de alta parte nu vad nici de ce ar accepta opozitia. Ar putea sa astepte sperand sa castige alegerile parlamentare iar apoi sa il suspende.
      O acceptare a propunerii va duce la o victimizare a sa(se sacrifica pt tara) si va lua diminua procentul obtinut de usl la alegeri.
      Sper totusi sa se pacaleasca si sa accepte desi nu ii cred asa fraieri.
  • -34 (48 voturi)    
    Demisionez in 5 minute (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:38)

    gigi [anonim]

    Suna cunoscut? Nu cred o iota din ce spune El Comandante.

    E cineva care chiar pune botu la asa ceva?

    Sa traiti bine !
    • +10 (10 voturi)    
      ma, nene! (Vineri, 6 aprilie 2012, 23:44)

      AugustinCălin1313044442440 [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Ma, nene, mai potoliti-va si aduceti-va aminte, ce naibii? Ca nu sintem toti dusi cu pluta. Nu e posibil sa ne prostiti in fata.
      Da, e adevarat ca Basescu a zis ca demisioneaza in 5 minute.
      Dar la fel de adevarat e ca baietii destepti care in vremea aia avea majoritatea in Parlament (PNL sustinut de PSD) pregateau o smecherie legislativa prin care presedintele care si-a dat demisia sa nu mai poata candida. Chiar Vacaroiu i-a dat de gol la vremea aia. Luati si cititi chiar de pe site-ul televiziunii voastre preferate, daca nu stiti sau va faceti ca nu stiti: http://www.antena3.ro/forum/politica-f2/presedintele-demis-sau-demisionar-nu-va-mai-putea-candida-t5261.html
  • +42 (56 voturi)    
    CORECT (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:40)

    Torval M. [anonim]

    E absolut inacceptabil ca rezultatul referendumului din 2009 sa fie ignorat de toata clas politica. Si PDL, USL etc se fac ca nu stiu, parca nici n-a fost. Greseala fundamentala e in constitutie care nu zice nimic cum ca un referendum duce si la o lege, ca doar e dorinta poporului.

    Orice i se poate imputa lui Base numai ca e pasiv nu. O miscare win-win. O sa stea Ponta cu Crin cu picioarele in ligheanul cu apa calda si o sa se scarpine in cap cum sa raspunda la mutarea presedintelui. Or sa fie lamentabili, din nou.
  • -26 (40 voturi)    
    ...... (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:40)

    Baselu' [anonim]

    Du te,duce te ai pe drumul tau!
  • -27 (41 voturi)    
    zidul (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:40)

    El Condor [anonim]

    S-a-ntalnit hotul cu prostii ... Adica : nu-mi dau demisia ccand vrea o tara intreaga, ci mi-o dau atunci cand am EU chef .... Si pe cine sa pacalesc : pe Lolec si Bolec. Tara cu taranii ei nu conteaza nici la referendum. Hai ca esti TARE ...
  • -25 (37 voturi)    
    modelul Tadic? (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:41)

    mara [anonim]

    Am impresia ca ideea i-a venit dupa demisia, la 5 aprilie, a presedintelui Serbiei, Boris Tadic, care a facut aceasta pentru ca prezidentialele sa coincida cu parlamentarele. Din cate am inteles, Tadic isi va prezenta din nou candidatura si asa spera ca va trage in sus partidul sau. Ceea ce, cred, nu poate fi cazul lui Basescu (sa se prezinte din nou). Oricum, ramine intrebarea ce vor gindi cei 5 milioane de votanti care l-au ales presedinte pina in 2014. Personal, sint tot mai scirbita de toate schemele, stratagemele, smecheriile etc. Si ma intreb tot mai mult ce rost are sa mai votez.
  • +39 (61 voturi)    
    Un fleac, i-a ameţit (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:44)

    Spartakus [anonim]

    Ce pune Băsescu la cale e uşor de ghicit: alegerile simultane sunt singura soluţie ca forţele de dreapta să fie trase după ele de noua locomotivă, MRU. Altfel, dacă sunt doar alegeri parlamentare, dreapta pierde cu brio. Dacă însă MRU îşi face partid, delimitându-se de mafioţii din PDL, el va atrage mulţi nehotărâţi şi va diminua considerabil procentele USL. Plus că are foarte mari şanse să iasă preşedinte, întrucât Crin Antonescu şi-a dovedit din plin incompetenţa în aceşti patru ani şi sigur nu mai păcăleşte 5 milioane, cum a păcălit Geoană în 2009. În faţa alternativei Crin, mulţi se vor duce la alegeri, pentru încă un vot negativ, spre a-l gira pe MRU.
    Dacă Guvidul şi Stavridul acceptă propunerea lui Băsescu sunt pierduţi. Dacă nu o acceptă, iarăşi sunt pierduţi, pentru că propriii lor votanţi, care de opt ani nu mai ştiu altceva decât "Jos Chioru!" vor fi foarte dezamăgiţi: cum, Chiorul însuşi le cere să demisioneze şi ei îl refuză? Oricum ar proceda, Băsescu le-a tras-o din nou. Cu toate gafele lui, va mai trece multă apă pe Dâmboviţa până să mai avem o fiară politică asemenea lui Băsescu.
    • +15 (19 voturi)    
      guvidul si stavridul (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:02)

      andra [anonim] i-a raspuns lui Spartakus

      Spartakus comentariul tau m-a facut sa rad cu lacrimi.
      • +11 (11 voturi)    
        pentru andra (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 0:57)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui andra

        Comentariul lui Spartakus are si umor si profunzime. Intradevar un comentariu foarte bun.
    • -12 (16 voturi)    
      Naivitati (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:14)

      Xanadu [anonim] i-a raspuns lui Spartakus

      Eu sper ca esti doar Naiv. Odata ce ar demisiona,asta daca-l mai crede cineva dupa acel"demisionez in 5 minute" si s-ar face alegeri Prezidentiale anticipate,mandatul noului Presedinte ar dura,conform constitutiei pina in 2014.Asta fiindca Basescu a fost ales in 2009 pentru un mandat de 5 ani,adica pina in 2014.De abia de atunci intr-o eventuala schimbare de Constitutie s-ar putea reveni la un mandat de 4 ani.
      Va fi suspendat dupa alegerile din toamna si Poporul il va demite.
    • -10 (12 voturi)    
      Ce stupefiante consumati la pdl? (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:58)

      casandra [anonim] i-a raspuns lui Spartakus

      Ce de fantasme, ce de iluzii, ce de halucinatii va consuma!
      Mai discutati cu oamenii obisnuiti.
      Realitatea este ca oricine ar candida sub culorile PDL ,sau in formule care pot fi asociate PDL, va pierde sigur! Furia populara care se manifesta impotriva voastra face ca nimic sa nu va salveze. Nimic!
      Iar scrisoarea lui Basescu, dincolo de obraznicie (cum indrazneste sa compuna el agenda partidelor de opozitie, sa le spuna ce sa hotarari sa adopte, cum sa actioneze?), nu contine decat disperare. Asta pe langa nota usoara de santaj. Caci santaj este. Stie ca poporul nu-l mai suporta si pune conditii pentru a pleca. Daca cineva chiar il crede ca se tine de cuvant! Eu nu-l cred. Nu si-a tinut niciodata cuvantul.
      • +5 (5 voturi)    
        auzi? (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 0:13)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui casandra

        da' cu partidul de opozitie care isi permite sa faca un program de guvernare care daca nu este respectat de cei de la putere nu se mai prezinta in parlament cum ramane?
    • -11 (15 voturi)    
      mru (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:00)

      maria [anonim] i-a raspuns lui Spartakus

      mru face partid fara mafioti ? adica fara TOTI PDI-isti ? Te vad cunoscator de basescu : o fi fost treaz cind a scris acea cerere ? Pe mru il tot umflati de o sa plesneasca ca broasca !
    • -16 (22 voturi)    
      Nici macar locomotiva cu aburi nu este (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:09)

      casandra [anonim] i-a raspuns lui Spartakus

      Care locomotiva, bre?! E doar o drezina bietul MRU si a inchiriat-o deja Basescu. Sa scape, sa fuga, sa lase in urma lui prapadul, sa nu plateasca.
      E ca-n filmele americane in care talharul, dupa ce jefuieste banca, fuge.
      Ia asteptati voi sondajele de dupa Pasti ca sa vedeti ce fel de "locomotiva" aveti, cu toate eforturile serviciilor...Voi credeti ca vorbele si cultura lui MRU cantaresc mai mult decat Cuprumin, gazele de sist si saracia disperata a 80% din populatie? Inseamna ca nu mai sunteti lucizi.
    • +14 (16 voturi)    
      cred ca se aude HIHIHI de la Cotroceni!!! (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:39)

      mary_ [utilizator] i-a raspuns lui Spartakus

      Ce mult s-au straduit Lolek&Bolek sa faca valuri in APrilie, si iarasi nu le-a iesit!!!

      A iesit marinarul si le-a luat vantul din pupa!!!

      Hihihi se aude din Cotroceni! Cin-sa fie, cin-sa fie??
  • +46 (56 voturi)    
    intr-o tara normala (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:44)

    mav [anonim]

    in primul rand, intr-o tara normala un referendum votat de majoritate e obligatoriu; nu se mai discuta , nu se mai negocieaza. Vin parlamentarii si ignora fabulos acel referendum democtratic, si tot ei , majoritatea penali, puscariabili, vorbesc despre democratie..in ce tara traim fratiilor? daca niste alesi,( cu pungi , cu mici, nu mai conteaza..) nu repescta vointa populara??? cand ne-om trezi?
    • -14 (18 voturi)    
      Prostii (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:06)

      Xanadu [anonim] i-a raspuns lui mav

      Vorbesti prostii. In primul rind,referendumul a fost unul consultativ,in al doilea rind au votat pentru,75% din totalul prezent de 43%,ceea ce nu inseamna in nici un caz majoritatea romanilor.
    • +13 (15 voturi)    
      Sedimente (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:11)

      cate-un pic pic pic [anonim] i-a raspuns lui mav

      Asta e posibil pentru ca istoria se scrie in piata cetatii cu sange de demonstrant nu pe internet pe bloguri.Dar in fine cine mai vrea asa ceva , mai ales dupa 1989?Scenariul e simplu: ei nu vor accepta si Base ii mai erodeaza in felul asta un pic la procent.Un pic de aici, un pic de colo si nici nu-si vor dea seama cum vor pierde si alegerile astea.
  • -25 (41 voturi)    
    Ce vrajeli! :))))))) (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:46)

    Lolo [anonim]

    Ce vrajeala! Sper ca USL sa nu accepte. Vrem sa ne delectam cu procesul suspendarii si pe urma cu procese in instante
    • +1 (9 voturi)    
      da, da !!! (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:30)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Lolo

      Ce spectacol unic !!!
    • +12 (12 voturi)    
      Scandal-man (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:32)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Lolo

      Din pacate sinteti prea multi care va hraniti cu scandalul si anti-spectacolul din politica. Abia asteptati gesturi teatrale, scandaluri despre hotii si sex, vocabular ca la usa cortului si citiva pumni daca se poate, in direct.
  • +40 (56 voturi)    
    hahah (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:47)

    mihai [anonim]

    Base are cel putin un milion de clase peste cei doi...nici nu stiu cum sa-i numesc. Asta da atitudine de sef de stat
    • -19 (37 voturi)    
      mda (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:59)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      milioane, fara numar, fara numar...
  • -24 (44 voturi)    
    patetic (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:52)

    gimini [utilizator]

    Cacealmaua asta, demna de pokeristul Daniel Negreanu, arata ca Base e disperat. Vede cum toata sandramaua PDL se prabuseste si nu stie ce sa faca pentru a impiedica dezastrul. Daca USL-ul + PPDD obtin o majoritate confortabila in parlament, e terminat, deci ce rost ar avea ca USL sa accepte acest troc stupid?! Oricum va fi demis. Singura treaba, ca s-or mai gasi cativa retarzi sa puna botul la treaba asta: "Uite domne, Base vroia sa plece, dar banditii astia nu sunt de acord cu riferendumul."

    A, si o alta problema a lui Base: el chiar isi inchipuie ca boborul stie ce a votat la referendumul din 2009 si da mai mult de-o ceapa degerata pe parlamentul unicameral, 300 de parlamentari etc.

    In alta ordine de idei, cine mai are incredere in ceea ce ... "garanteaza" Basescu?! Asta apropo de faptul ca "garanteaza" ca isi va da demisia.
    • +8 (10 voturi)    
      299 (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:38)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui gimini

      Oricare partid promite 299 de parlamentari, si doar atit, va intra in parlament cu 70% din voturile romanilor. Iar la legeri ar veni toti alegatorii.
  • -25 (39 voturi)    
    ei, as (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:52)

    Horia [anonim]

    Marinarul sa-si duca crucea. Mai are de suportat umilinte pana in 2014. Sa-l vad ce zice cand se topeste PDL.
  • +26 (40 voturi)    
    E (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:54)

    alex [anonim]

    Basescu cere prea mult USL-ului, sa vada mai departe de interesul propriu,
    Noi oamenii suntem pusi sa-i votam dar ei isi vad linistiti numai de ale lor... chiar om fi noi toti asa prosti...
    • +14 (16 voturi)    
      TB provoaca USL! (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:34)

      mary_ [utilizator] i-a raspuns lui alex

      asta ca sa stie USL-ul si electoratul ca Presedintele nu doarme, ci ca vegheaza, dar si joaca cartile!

      Orice ar face USL va musca nada intinsa!

      Daca USL zice DA - victorie finala Basescu declarat abandonat, dar cu imagine de invingator!

      Daca USL zice NU - se joaca in continuare- Basescu pregateste planul B - sa vedem daca va iesi, asa cum ne-a obisnuit invingator prin planul B!

      Si pasa deciziva din meciul USL - PDL este asteptata sa vina de la Cotroceni, in repriza a doua!

      Succes - nu ne plictisim!
      Lumea se schimba!
  • -19 (37 voturi)    
    Iar demisioneaza in 5 minute (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:57)

    KingSnake [utilizator]

    Cine sa il creada? Un om care isi schimba opiniile mai des decat ciorapii nu e de incredere. Si daca Constitutia e schimbata si el nu demisioneaza ? Se alege Basescu iar cu referendum suprapus cu alegeri (locale), ca sa incerce iar sa pacaleasca fraierii.
    • +9 (13 voturi)    
      sa nu uitam ca si Crinuta a zis la fel (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:38)

      AlyssaEremie1329072918158 [anonim] i-a raspuns lui KingSnake

      din cat imi amintesc si Crinuta a zis ca o sa demisioneze din PNL , la fel ca si Base' , pana una alta Crinuta nu mi-a dat absolut nici un motiv sa il votez , de fapt nici nu conteaza , sunt altii ca tine care il urmeaza ....
  • +30 (48 voturi)    
    runda 12 (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:59)

    asad [anonim]

    inca un croseu fix in dintii comunistilor dupa un upercut stil bute prin numirea lui MRU. Ponta e groggy, Antonescu doarmne , sa ii salveze cineva !!!
    • -11 (15 voturi)    
      ce imi place mie (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:59)

      SMEN [anonim] i-a raspuns lui asad

      la pedelistii astia,cum iese base si spune ceva,orice,chiar si buna seara,toti portocalii,oaauuu o lovitura de maestru,ce zeu e basescu a spus buna seara,e un titan,delirium tremens si emetiral de urgenta
    • -8 (14 voturi)    
      mai bine demisie decat suspendare (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:27)

      deceneus [utilizator] i-a raspuns lui asad

      dream on, postacule :) mai degraba base incearca o demisie onorabila spre a evita o suspendare rusinoasa!
  • -21 (39 voturi)    
    OK Dar intai sa demisioneze. (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:00)

    vncxxxbj [anonim]

    OK Dar intai sa demisioneze iar presedentia sa fie asigurata de o comisie paritara nu tot de un pedelist.
    De ce intai sa demisioneze? Pentru ca nu are cuvant !
    • +11 (17 voturi)    
      par si uslacii au cuvant? (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:10)

      neuronu'stingher [anonim] i-a raspuns lui vncxxxbj

      daca a ajuns Crin sa aiba cuvant e vai de capul tau
    • -11 (17 voturi)    
      CORECT !!!!!!!!!!!!!! (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:20)

      costica [anonim] i-a raspuns lui vncxxxbj

      Basescu e disperat, mai disperat ca PDLeii care sunt pe faras !!!
      Lazaroiu spunea ieri pe HN ca Proiectul politic al lui TB numit PDL este un ESEC si acum incearca un nou proiect politic cu MRU.
      Numai ca romanii nu-l mai cred, TB este simbolul minciunii, al ipocriziei si al manipularii ordinare in cel mai inalt grad.
      Nu mai mege, a mintit destul cat sa nu-l mai creada nici ai lui!!
      Nici nu trebuie sa demisioneze, ca vine opozitia la guvernare din toamna si-l suspenda de urgenta!!!
      CE spectacol, Doamne ajuta-ne !!!
      Iar povestea cu rezultatele Referendumului este alta marsavie a lui Basescu, care nu o data a spus ca nici PDListii lui nu doresc unicameral, ca-si pierd posturile !!
      D-aia niciodata in astia 3 ani nu a exista un Proiect legislativ al puterii pentru aplicarea rezultatelor Referendumului !!
      Basescu e disperat il asteapta suspendarea, va pleca la fel ca Boc, cu coada intre picioare, ii e frica sa candideze la Cluj de frica unui esec umilitor si rasunator!!
      Asta-l asteapta si pe Basescu !!
      Gata cu minciuna portocalie si cu Basescu!!
      Ne-am saturat !!!
      • +3 (9 voturi)    
        costica ! (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:41)

        ginel din obor [anonim] i-a raspuns lui costica

        fii atent !
        daca iesiti voi, ii treceti in ilegalitate ! :))
    • +17 (23 voturi)    
      esti tare (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:07)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui vncxxxbj

      dovedesti faptul ca nu va intereseaza decat 'jos basescu'; faptul ca cerintele lui ar avea un efect benefic pentru popor este de ignorat aparent
    • +2 (4 voturi)    
      cine are cuvant? (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:40)

      AlyssaEremie1329072918158 [anonim] i-a raspuns lui vncxxxbj

      Te rog sa ma luminezi : cine are cuvant ?
      Pana acum nu a avut nici unul ... Deci care-i faza?
  • +16 (22 voturi)    
    5% (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:01)

    ciumpalacul [anonim]

    Din pacate e ssingurul care stie ce face dintere toti fie ei opozitie sau putere.Daca USL-ul lui Ponta si Antonescu are putina minte ar accepta propunerea doar sa vada cum vrea sa joace Base ar mai avea o sansa de a castiga alegerile.Dar caposi cum ii stiu si lipsiti de maturitate, vor respinge si de data asta ideea si la alegeri o vor lua in bot.Dar rau de tot...Mai rau decat data trecuta cand au pierdut prezidentialele.Inca nu-si dau seama dar e groasa rau de data asta.S-au bucurat degeaba cand a trecut Frunzaverde la ei.Se vor duce ei pe urmele PNTCD-ului si nu PDL-ul.Daca tata Iliescu nu-si da seama sa-i atentioneze pe carlani cum sta treaba cu Referendumul de data asta tare mi-e teama ca nici in Parlament cu un 5 % nu mai intra baietii lui.
  • 0 (16 voturi)    
    Li se rupe alora de Constitutie (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:07)

    Trojan.H [utilizator]

    O sa-i voteze prostimea cu 70% (incluzind si PPDD) iar dupa 2 saptamini il suspenda pe fraierul de Basescu... si gata!
    Se pregateste Voiculescu presedinte, rege sau imparat.
  • +14 (20 voturi)    
    un izvor nesecat de inventivitate !!! (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:13)

    cineva [anonim]

    deci omul ....ESTE TARE !!!!!

    nu numai ca i-a facut sa latre doar in cotetz de foame, dar le-a si lasat usa deschisa si le flutura ciolanul pe la bot :)))
  • -11 (17 voturi)    
    RUŞINE basescule! (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:32)

    bors cu miere [utilizator]

    acum nu mai vrei sa duci corabia in port? daca ai avea demnitate ai lupta pt desfiintarea functiei de presedinte, sau macar sa fie decorativa, sa stim si noi cine conduce de fapt tara asta, ne-am saturat sa tot alegem intre securisti si comunisti...esti un penibil si tie frica sa nu te simti "umilit" la suspendare cu 87%. Opozitia trebuie sa nu cedeze acestei incercari disperate de a salva PDL, sa-si vada de treaba lor si dupa ce vor lua majoritatea, vor modifica constitutia dupa vointa lor si vor scapa si de basescu, fara nici un compromis fata de pedelisti. l-am votat pe basescu doar in tururile secunde, am preferat un securist simpatic unor neonomenclaturisti politruci. Ptiu!
  • +12 (18 voturi)    
    Ii lucreaza mintea lui Basescu..... (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:34)

    Cornel [anonim]

    Sa vedeti ce imbarligatura le trage USL-
  • -4 (12 voturi)    
    demisia (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:45)

    alex [anonim]

    Demisia este unilaterala, nu se negociaza. De fapt propune un troc.Sa-si dea demisia si se va schimba constitutia ,la fiecare 4 ani, in functie de interese si manipulare.
  • -7 (13 voturi)    
    de data asta (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:56)

    SMEN [anonim]

    va demisiona in maxim 4 minute nu 5 ca data trecuta
  • -8 (18 voturi)    
    care constitutie ? (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:10)

    tzaranist adevarat [anonim]

    e gata, cine a zamislit'o asa iute ?
    sau e o starpitura prematura ?

    sau, dece nu, poate base a auzit voci, si vrea un referendum pentru constitutia din 1923 ?! :)
    in acest caz, votez pentru !

    traiasca regele !
  • -10 (16 voturi)    
    E un act unilateral (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:25)

    Demisiea nu se negociaza ! [anonim]

    Arata calitatea unui presedinte. Nu da si mandatul de europarlmamentar EBA la schimb ?
    Asa ca bonus..
    Am ajuns la un nivel foarte jos economic , politic.
    Sa iti fie rusine Basescule !
  • +13 (19 voturi)    
    Ce iti dorescu eu tie, dulce Romanie? (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:28)

    mary_ [utilizator]

    Stiam de mai mult timp ca Basescu este pregatit sa demisioneze. Cred insa ca Basescu este un Presedinte responsabil care nu va demisiona pana nu va elimina toate variantele posibile.

    Basescu ne-a aratat ca isi pregateste minutios planurile pentru cele mai rele alternative care ar putea sa apara.

    Imi parea ca varianta MRU este fantasitica. In culisele presedentiei se zvonea mai de mult despre PM = MRU. Iata ca s-a intamplat.

    PDL este ca un cal mort, mai demult se vedea ca Boc nu poate conduce PDL-ul - Boc este obosit este epuizat. Sunt cai batrani care trebuiesc scosi pe tusa: Ion Olteanu,Udrea, Preda - Buzau, Berceanu, demisioarul FrunzaGalbena chiar si Blaga.

    Este timpul pentru o noua garnitura in PDL. Garnitura noua o are in vedere pe MM, chiar si pe Stoica, Cristian Preda, Sever Vionescu, Anca Boiagiu, persoane care au facut treaba si au adus contributii. Restul sa dispara pentru o vreme.

    USL daca va castiga va trage tara iarasi in jos, exact ca in 2000, pe vremea lui 4case si a bunicutei!

    Nu cred ca ne putem permite sa ne mai intoarce inapoi!

    RO go, go, go!!!
    Asta iti doresc eu tie, dulce Romanie!
  • -5 (7 voturi)    
    ...si daca Ponta ar fi de acord ...? (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:33)

    bm [anonim]

    ...si dupa demisie Ponta sa se tina de cuvant ca Basescu ...?
  • -3 (11 voturi)    
    Basescu mai lanseaza o gulguta... (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:38)

    gigi [anonim]

    Acum cand se dau marile tunuri, a mai dat o tema sa vorbim despre nimic si trusturile si restul presei precum si agentura de pe net au preluat rapid tema si o diseca pe toate partile. Ce mi se pare foarte interesant ( desi nu ar trebui pentru ca in fond e o afacere intre ofiteri ) este faptul ca fanionul opozitiei din presa - Antena 3 - imi lasa din ce in ce mai mult impresia ca au intelegeri subterane cu RMGC referitor la Rosia Montana si referitor la vanzarea integrala a Hidroelectrica. Va dau un exemplu : In mod sistematic se evita cuvintele "Rosia Montana", chiar si la faza cu Borbely au batut campii cu orice altceva , numai cu ce era evident ( avizul pentru RMGC ) mucles.. Sau o alta faza : De cate ori ajunge discutia la privatizarea a ce a mai ramas, Gadea muta discutia ori de cate ori vine vorba de Hidroelectrica ...Zice Radu Tudor "si sa nu uitam de privatizarea Hidroelectrica..." Gadea zice " Sa lasam asta ca inca nu e privatizata ". De parca nu ar sti ca ACUM Andreea Vass o face pe repede inainte .Si foarte multe altele. Asa ca toti stiu ca Basescu lanseaza gulgute dar fie datorita banilor RMGC fie probabil cooptarii la parti din afaceri sie pur si simplu la ordin ( pentru ofiterii acoperiti ) le preiau, le amplifica si ne intoxica...
    • +5 (5 voturi)    
      ai dreptate (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 1:44)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Asta cu RMGC am observat-o si eu. in fond, A3 primeste bani frumosi din publicitate si Voiculescu este tot de-al lor. Dar nu-i nimic: nu mor caii cand vor cainii.
  • -9 (11 voturi)    
    Aham (Vineri, 6 aprilie 2012, 23:03)

    Parol [anonim]

    Deci isi da demisia doar daca va fi tot el presedinte.
    Base mi - a castigat votul atuncu prin atacul spre marile privatizari. Acum le doresc si lui Iliescu si lui basescu soarta lui ceauseacu.
    Nu mai vreau nici un presedinte. Mai bine fara , ca mai haos de atat n-are ce sa iasa.
  • +19 (25 voturi)    
    sa i vad acuma pe mascaricii usl (Vineri, 6 aprilie 2012, 23:07)

    paolalaan [utilizator]

    ce mai inventeaza ,ba ca minte ,ba ca nu-i sincer ,ba ca vrea sa faca impresie ,ba ca ,cine stie ce dracu rahaturi mai scot !omul e sincer si chiar vrea un fel de negociere ! e in stare sa renunte la functie pentru a putea implementa o lege importanta si pentru ca ceea ce am votat la referendum sa se poata implini! da porcii usl sigur nu vor accepta nici asa ceva ca ei vor doar scandal si constitutia lui ilici ca sa poata fura in liniste !batu-i-ar dumnezeu de tapiti nerusinati! si noi ii mai si platim si inca gras!
    • 0 (0 voturi)    
      Jos Basescu (Luni, 9 aprilie 2012, 13:47)

      roxanaa [utilizator] i-a raspuns lui paolalaan

      Basescu dorea sa dea o lovitura opozitiei,in speranta ca va putea castiga putin din increderea pierduta si va reusi sa le strice imaginea celor din USL. Nu cred demisiona daca cei din USL acceptau propunerea domniei sale.
  • +1 (1 vot)    
    Robingo (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 7:21)

    lucs [utilizator]

    Robingo sau cum se numea emisiunea lui Brenciu de la TVR?!
    Basescu a mutat mascota si i-a blocat pe USL-isti. Pe cat de simplu, pe atat de eficient. Base ii cunoaste pe cei doi mai bine decat isi imagineaza ei si, prin aceasta cerere simpla, ii ingroapa cu tot cu televiziuni, galeti rosii, pungi de faina, sticle de ulei, samd. A razbit in criza sacrificandu-l pe Boc, si-a gasit urmas in MRU, ii va trece in plan secund pe unii ca Olteanu&Berceanu, va scoate o garnitura de "tineri" dornici de afirmare si se va retrage in umbra(acum sau peste 2ani).
    Ce se va intampla? 2012 va ajunge in manualele de istorie politica, dar va insemna si disparitia PNL-ului. Indifirent de procentele pe care le va obtine USL in alegerile, indiferent de raspunsul dat cererii, indiferent de viitorul presedinte (din 2012 sau din 2014) PNL va deceda. Doctrinal este in coma de la Tariceanu incoace, dar PSD-ul il va deconecta de la aparate in maxim 12 luni. E posibil sa-i scoata chiar in suturi, unu' ca Dragnea ii va pocni fara menajamente. Pacat, dar si-au facut-o cu mana lor, cu freza lui Antonescu, istoria il va consemna pe el ca fiind calaul PNL-ului, nu pe Basescu.
  • +1 (1 vot)    
    Scrisoarea lui Base (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 9:35)

    Irist [utilizator]

    Basescu tine cont de dorinta si vesnicul slogan al USL - Jos Basescu. Nu e prima data cand spune ca ar putea renunta la 2 ani de mandat cu conditia modificarii constitutiei. De ce n-ar fi de acord si USL?! De ce sa nu ma ia in seama si pe mine - caruia imi cere din nou votul - de a reduce numarul de parlamentari (aprox. 300), chiar daca vor fi 2 camere. Am accepta, cred, toti cei ce am votat unicameral. Am vedea vointa de a ne respecta. Cum vor mai putea psd-istii si liberalii continua cu sloganul 'Jos Basescu' daca nu vor raspunde corect acestei scrisori??
  • +1 (1 vot)    
    ... (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 9:40)

    ranga [utilizator]

    Bineinteles ca nu este prima oara cand Base a facut propunerea asta de a demisiona..si bineinteles ca Ponta si Antonescu nu au fost de acord..pt ca vor disparea de la ciolan si nu le convine..
  • +1 (3 voturi)    
    PSD (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 10:04)

    Serje [utilizator]

    In Ungaria s-a legiferat scoaterea in afara legii a partidelor de sorginte comunista. Ma asteptam ca si in Romania sa se discute aceasta masura avand in vedere crimele partidului lui Iliescu-Ponta incepand din 1945-1947-1950-1989-1990-1991.
    Cine stie ce ne mai paste daca vin criminalii astia la putere. A si amenintat Ponta ca vor umple puscariile cu adversarii lor politici. Au si pregatit un front de ludru pe canalul Bucuresti-Dunare.
    • 0 (0 voturi)    
      se referea la bombonel, bre... (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:11)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Serje

      puscariile sunt pregatite pentru bombonel si alde "fostul viitor " de interne...
    • -1 (1 vot)    
      partide?? (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:28)

      SiriusB [anonim] i-a raspuns lui Serje

      adik la plural?? pe vremea comunista nu era PCR si atat?? aaaa...si vezi ca FSN s-a unit cu PD si s-au intitulat PD, dupa care s-a unit cu PLD si au facut PD-L...in caz ca FSN-ul era subiectul discutiei.
  • -2 (2 voturi)    
    referendum... (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 10:34)

    SiriusB [anonim]

    imi explica si mie cineva de ce mai trebuie un referendum pentru modificarea constitutiei?? si sa presupunem ca ar fi necesar (nu ma pricep)...de ce trebuie sa fie odata cu alte alegeri?? ca sa poata fi mai usor furate??
    si sa nu-mi spuneti ca asa se economisesc bani ca primariile tocmai au primit din FONDUL DE REZERVA 200mil special pentru campanie...sa se vada ei mari pe peretii blocurilor.

    PS: ce-or mai spune astia daca pica referendumul...adik spune populatia: "m-am sucit, nu mai vreau 300 intr-o singura camera"?? sa vedem atunci trambitarii sustinatori ai vocii populatiei (cu presedintele in frunte) cum o mai dreg.
  • -1 (3 voturi)    
    Se numeste.... (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 10:40)

    cristiian [utilizator]

    Sah!

    Daca USL nu accepta acesti termeni, atunci normal si logic PDL va ataca USL cu faptul ca USL nu doreste reforma si ca doreste sa mentina acelasi status.

    Pe plan european inseamna moartea democratiei si izolare daca un partid vorbeste despre un alt partid ca nu doreste reforma cu date si fapte concrete, respectiv un presedinte de tara doreste sa se sacrifice pentru reforma.
  • +2 (6 voturi)    
    Despre prima intentie (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:13)

    anitei [utilizator]

    Un adevar putin cunoscut despre povestea cu prima demisie anuntata si nerespectata. Politician de mare calibru (indiferent de simpa/antipatiile noastre ) Base a fortat nota presiunii asupra opozitiei la incercarea acesteia de a-l suspenda. Intentia era sa demisioneze de-adevaratelea si pe valul de simpatie, de atunci,sa candideze din nou,si, sigur, sa redevina presedinte. Numai ca nici opozitia nu era proasta. Si a gasit leacul: sa introduca un amendament prin care sa stipuleze ca un presedinte demisionar sa nu poata candida la alegerile anticipate pe care le-a provocat! \\\"Servicile\\\"au aflat, si-au informat seful, care s-a dezis de promisiune, acceptand lungirea bolii politice prin referendum,de care erasigur ca-l va castiga.
    • 0 (0 voturi)    
      Adevarat (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 20:29)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui anitei

      Acesta este adevarul . Punct . Cine cauta gaseste , google e prietenul celor ce nu vor sa se lase prostiti . Dar nu cred ca a uitat lumea , sunt prea putini ani de atunci .

      Si inca ceva . Eu cred ca PSD-ul sub Nastase nu ar fi intrat in UE . Nu era si nici nu este in interesul lor . Cred ca ne-ar fi mentinut in negocieri perpetue , intretinute de cateva puncte nevralgice ce nu ar fi fost niciodata reformate astfel incat sa fim permanent in antecamera UE - caci speranta populatiei trebuia cumva sa fie asigurata .
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Luni, 9 aprilie 2012, 14:45)

    BenchescuBianca [anonim]

    observ ca presedintele este dispus sa demisioneze,dar se pare ca ceva il tine sa nu faca acest lucru benefic pentru poporul roman!
  • 0 (0 voturi)    
    Transfer de putere (Marţi, 10 aprilie 2012, 12:35)

    Delu [utilizator]

    In acest fel are loc transferul puterii de la Traian Basescu la Mihai Razvan Ungureanu! Ceva ce eu nu vad cu ochi buni!
  • 0 (0 voturi)    
    hahaha (Marţi, 10 aprilie 2012, 21:06)

    romanulbv [utilizator]

    Emotionanta scrisoarea marinareasca. Deja mi-a dat o lacrima...