Procurorii afirma ca Gheorghe Vladan si-a ucis sotia cu un singur foc de arma. Casiera coaforului a fost lovita de trei gloante

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 6 martie 2012, 14:31 Actualitate | Esenţial


Criminalisti, la locul atacului
Foto: Agerpres
 documente
(06 Mar 2012) DOC, 85KB
Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie a anuntat marti ca agentul Gheorghe Vladan, autorul atacului de la coaforul din blocul bucurestean Perla, si-a ucis sotia cu un singur foc de arma, in timp ce casiera a fost impuscata de trei ori. Intr-un comunicat difuzat de Biroul de informare publica si relatii cu presa din cadrul institutiei, se precizeaza ca cele doua victime au decedat ca urmare a plagilor produse prin impuscare.

Iata comunicatul complet al procurorilor de la Ministerul Public:

"In continuarea cercetarilor in cauza privind incidentul petrecut, ieri 05.03.2012, intr-un coafor din Bucuresti, cand numitul Vladan Gheorghe a tras mai multe focuri de arma, context in care au decedat doua persoane iar alte 6 au fost ranite, victimele au fost transportate la Institutul National de Medicina Legala Mina Minovici. Intrucat una dintre victime nu avea acte de identitate asupra ei, identificarea a fost facuta, in cursul zilei de astazi, de catre apartinatorii acesteia la sediul Institutului National de
Medicina Legala Mina Minovici unde au fost efectuate necropsiile.

In urma efectuarii necropsiei celor doua cadavre de sex feminin a rezultat faptul ca asupra sotiei a fost tras un singur foc, producandu-i leziuni in zona toracica, iar asupra celeilalte victime de sex feminin, identificate in persoana casierei coaforului, au fost trase trei focuri de arma.

Concluziile provizorii ale autopsiilor releva faptul ca cele doua victime au decedat ca urmare a plagilor produse prin impuscare.

Totodata, in baza unei autorizatii emise de judecator, este in curs de derulare o perchezitie domiciliara, la domiciliul comun al celor doi soti.

Pe masura derularii cercetarilor, vom informa opinia publica".

Potrivit Mediafax, care citeaza surse judiciare, Florina Vladan avea 47 de ani, in timp ce casiera avea 41 de ani.

Luni dupa-amiaza, Gheorghe Vladan a intrat intr-un coafor din blocul Perla din Bucuresti si a impuscat-o pe casiera unitatii, apoi pe sotia sa, dupa care a tras in restul oamenilor ce se aflau acolo. Doua dintre persoane au murit, iar alte sase se afla in spital.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5171 vizualizari

  • -13 (15 voturi)    
    De ce mai traieste?... (Marţi, 6 martie 2012, 14:45)

    TED [anonim]

    Inca o data s-a dovedit ca politia este o adunatura de pilosi si hoti dupa chipul si asemanarea pedeleilor.Un tip inarmat care a ucis 2 persoane si a ranit 6 inca mai traieste.Probabil putea sa impuste cati voia si apoi venea sa dea declaratii la un procuror corupt si inutil.Toti politisti sau ce au fost cei care au participat la acest macel din partea statului ar trebui dati afara....indivdul acela chiar si bolnav fiind trebuia descoperit....doar lucra la ei.
    Deci de ce mai traieste?....si Politia de ce exista daca nu ne poate proteja?....
    • +8 (10 voturi)    
      Mai ai frati acasa? (Marţi, 6 martie 2012, 15:16)

      Gig [anonim] i-a raspuns lui TED

      Tu de ce mai traiesti? Nu te doare? Stii tu ce.
      • +5 (5 voturi)    
        il doare, saracu' (Marţi, 6 martie 2012, 15:52)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Gig

        nu vezi ce mai urla pe aici?
    • +3 (5 voturi)    
      Just my 2 cents ..... (Marţi, 6 martie 2012, 15:38)

      Nick [anonim] i-a raspuns lui TED

      Despre caz ....
      - legi mai stricte privind controlul armelor letale sau neletale, plus o aplicare mai stricta a acestora;
      - legi mult mai stricte privind incadrarea din civil in institutiile MAPN, MAI, SRI etc.

      si cel mai important ....... ancheta interna cu privire la incadrarea agentului si obtinerea de catre acesta a unui permis de port arma letala in conditiile in care avea antecedente de violenta.

      Iar despre tine ....... Teddy baiatule ...... No offence ..... dar ai mare nevoie de ajutor de specialitate daca ai ajuns sa vezi conspiratii peste tot .......
      • 0 (0 voturi)    
        legi avem... dar degeaba... (Miercuri, 7 martie 2012, 9:28)

        Vendetta [anonim] i-a raspuns lui Nick

        ... degeaba avem legi daca nimeni nu le aplica...
  • -3 (7 voturi)    
    Romania nu e stat de drept (Marţi, 6 martie 2012, 15:46)

    Lache [anonim]

    Inca odata s-a dovedit ca dupa 8 ani de "reforme" institutiile statului sunt niste gasti care servesc puterii cu scopul de a prospera finaciar (puterea) nu ca inainte de 2004 era altfel dar macar nu se bateau cu caramida in piept cu reformarea Romaniei. Daca serviciile s-ar fi ocupat cu monitorizarea acestor indivizi in loc sa asculte telefoane la adversarii politici ai pdl-ului poate ar fi avut timp sa-si dea seama ca tipul asta este periculos.
    • +2 (2 voturi)    
      Master! (Marţi, 6 martie 2012, 17:26)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Lache

      As vrea sa ma iei si pe mine discipol sa ma inveti cum deduc din faptul ca un descreierat isi impusca sotia, ca institutiile statului "servesc puterii cu scopul de a prospera financiat (puterea)". Mie firul asta logic nu-mi iese nicicum, destupa-mi mintea, te rog!
    • 0 (0 voturi)    
      conspiratii, conspiratii (Miercuri, 7 martie 2012, 1:13)

      victorgeorgescu [utilizator] i-a raspuns lui Lache

      Da, follow the money!
  • +2 (2 voturi)    
    ciudat (Marţi, 6 martie 2012, 16:27)

    Nae Camionagiu' [anonim]

    Foarte interesant: ucigaşul, şofer şi soţia sa coafeză aveau două apartamente proprietate personală, trei maşini: un Mercedesz Benz, un Smart şi un Renault MEgane. Şi două terenuri, dar acestea primite moştenire. Domnilor ingineri şi profesori, câte maşini şi apartamente aveţi?
    • +1 (1 vot)    
      Avere (Marţi, 6 martie 2012, 17:08)

      Straniu [anonim] i-a raspuns lui Nae Camionagiu'

      Din munca lui cinstita- banuiesc.
      S-a mai si reincadrat, ca nu era de ajuns. Cine i-a dat un nou job, in plin somaj/ criza?
  • 0 (0 voturi)    
    Concluzie (Miercuri, 7 martie 2012, 7:59)

    Vizitiul [utilizator]

    Casiera (amanta) era tinta atacului.