Avocatul Poporului, in punctul de vedere transmis la CCR: Unele texte din Legea ANI sunt neconstitutionale

de Corina Ionel     HotNews.ro
Vineri, 2 martie 2012, 12:59 Actualitate | Esenţial


Avocatul Poporului a apreciat, in punctul de vedere solicitat de Curtea Constitutionala, ca in Legea de organizare si functionare a Agentiei Nationale de Integritate (ANI) sunt texte neconstitutionale, a declarat vineri seful institutiei, prof. univ. dr. Gheorghe Iancu, citat de Agerpres.

Seful institutiei Avocatul Poporului a explicat, intr-o conferinta de presa, ca CCR a cerut institutiei pe care o reprezinta, in urma cu aproximativ doua saptamani, sa formuleze un punct de vedere privind o exceptie ridicata la CCR referitoare la neconstitutionalitatea Legii ANI.

Gheorghe Iancu a precizat ca Avocatul Poporului considera ca anumite texte din Legea ANI sunt neconstitutionale, deoarece au fost reintroduse in noua lege, desi fusesera declarate anterior neconstitutionale de judecatorii CCR.

"Cei de la ANI trebuie sa inteleaga ca sunt anumite texte declarate neconstitutionale de CCR, iar lumea s-a plans. [...] Sunt foarte multi oameni care s-au plans la noi, inclusiv deputati. [...] Legea trebuie sa ramana, institutia ramane, dar ce cuprinde legea este problema, adica sunt vreo trei-patru texte care transforma ANI intr-o instanta de judecata. Acele texte, asa cum a spus CCR, nu neaparat noi, trebuie sa nu mai existe acolo", a explicat Gheorghe Iancu.

Potrivit Mediafax, prof. Gheorghe Iancu, a mai anuntat, vineri, ca vrea sa propuna introducerea celei de-a treia cai de atac in justitie, respectiv cea a recursului in reformare, care va putea fi exercitata in cazurile in care se incalca drepturile omului.

Intrebat daca nu considera ca noua cale de atac ar bloca instantele, Gheorghe Iancu a explicat ca aceasta este necesara si ca recursul in reformare va putea fi declarat doar in anumite situatii, respectiv in cele in care drepturile omului sunt incalcate. Unul dintre adjunctii institutiei, Erzsebet Dane, a precizat ca aceasta cale de atac a fost gandita in sensul apararii drepturilor omului.

Pe agenda  Avocatului Poporului se afla si un proiect pentru organizarea unei comisii dupa modelul Inspectiei judiciare de la Consiliul Superior al Magistraturii, care sa actioneze ca mecanism de prevenire a torturii. Comisia, formata formata din trei pana la sapte oameni, sub coordonarea unui adjunct al Avocatului Poporului specializat pe elemente de tortura, ar urma sa se deplaseze in locurile de detentie pentru a depista daca exista cazuri de tortura, a precizat Gheorghe Iancu.

Din comisie vor face parte medici, sociologi, psihologi, juristi, iar echipa nu se va deplasa doar in penitenciar, Avocatul Poporului intelegand ca fiind loc de detentie "locul din care persoanele nu pot pleca decat cu aprobarea cuiva".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1142 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Alt cetatean de bine ... (Vineri, 2 martie 2012, 13:09)

    Idealistu [utilizator]

    Bai cei mai deranjeaza ANI. Se vede ca au inceput sa aiba probleme cu ascunderea furaciunilor.
    Daca-i asculti ai zice ca textul Constitutiei a fost facut numai pentru hoti.
    • +5 (5 voturi)    
      Constitutia lui Iorgovan si Iliescu! (Vineri, 2 martie 2012, 13:41)

      serioussam [anonim] i-a raspuns lui Idealistu

      Asa este, textul Constitutiei a fost facut pentru a le garanta nomenclaturistilor PCR si securistilor ca vor putea jefui si pradui avutia nationala fara sa-i deranjeze nimeni, niciodata!
      Este Constitutia lui Antonie cu mintea de betonie si a lui Iliescu, bolsevicul care a impiedicat sau a franat orice incercare de modernizare si democratizare a Romaniei in ultimii 22 de ani!
      Intrebarea mea este daca crimele savarsite de comunisti in perioada 1945-1989, si chiar si dupa (ex. mortii de la lovitura de stat din decembrie 1989, mineriadele) au fost constitutionale sau nu? Intrebare retorica, bineinteles....
      • 0 (0 voturi)    
        constitutia (Marţi, 6 martie 2012, 19:14)

        bibi [anonim] i-a raspuns lui serioussam

        La fel ca cel dinainte. N-ai citit in viata ta o constitutie(daca ai vedea pe a americanilor de 6 pagini),dar iti dai cu presupusul ca orice analfabet. Constitutia sa ati ca nu e nici pentru analfabeti nici pentru javre vopsite!
    • 0 (0 voturi)    
      nu ai putea sa spui altfel? (Vineri, 2 martie 2012, 14:41)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      ca cei care fac legile nu prea stiu ce fac? si habar nu au de constittutie?
      dar cam asta e cand legile se fac la comanda..
      din 1996 cand am inceput sa le studiez, am ras tot timpul cat de prost sunt facut, cate portite de scapare sunt in ele..
      • 0 (0 voturi)    
        constirutie (Marţi, 6 martie 2012, 19:17)

        bibi [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

        Cred ca razi si acum ca orice psihopat
    • 0 (0 voturi)    
      constitutia (Marţi, 6 martie 2012, 19:06)

      bibi [anonim] i-a raspuns lui Idealistu

      Te intreb,musca,ai pus in viata ta mana pe o constitutie?
  • +5 (5 voturi)    
    Acest cetatean de bine... (Vineri, 2 martie 2012, 13:50)

    triciupa [anonim]

    ... ar trebui sa explice public natura relatiilor sale cu Voiculescu, Sergiu Andon si S.R. Stanescu.
    Ilustrul domn profesor, doctor, academician lacatus cofetar as trebui sa clarifice scopul vizitei sale la sediul Grivco din 19 noiembrie 2011, in aceeasi zi in care vesnic-adormitul crin antonescu a vizitat si el sediul Grivco, dar dupa pranz, cand a reusit probabil sa se trezeasca.
    Se pare ca Grivco a devenit hotspot-ul "baietilor".
    Un ziarist curios ar putea sa tina sub observatie cotetul lui Felix, sa ia numerele masinilor care sosesc si sa bage de seama cine coboara din ele. Garantat ar avea o multime de surprize...
    • +1 (1 vot)    
      BRAVO...... (Vineri, 2 martie 2012, 16:55)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      UN COMENTARIU EXCELENT.


      unde esti evoque,ma mir ca nu ai aparut inca sa combati intru....apararea patronului tau......felix-ginitorul.
  • +3 (3 voturi)    
    greseala (Vineri, 2 martie 2012, 13:51)

    Adrian [anonim]

    "Sunt foarte multi oameni care s-au plans la noi, inclusiv deputati."

    inlocuiti "inclusiv" cu "exclusiv".
  • +3 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 2 martie 2012, 14:01)

    [anonim]

  • +3 (3 voturi)    
    avocatul cui? (Vineri, 2 martie 2012, 14:43)

    naiv [anonim]

    dl.Iancu a devenit avocatul demnitarilor!!! Avocaul Poporului e acolo pt. cetateanul "mic". PS. Parca a mai trecut legea ANI de TREI ORI prin fata CCR.....
  • +4 (4 voturi)    
    Avocatul poporului (Vineri, 2 martie 2012, 15:03)

    ictin [anonim]

    Din cate stiu eu, institutia avocatul poporului a fost infiintata pentru a proteja oamenii de rand care nu au nici puterea, nici relatiile, nici banii pentru a semnala incalcarea drepturilor si a abuzurilor din partea statului. Dar in ultimul timp acesta institutie nu a ridicat vocea decat pentru a proteja imbuibatii din parlament si alti indivizi care comit abuzuri de mana legii, adica exact opusul. Si atunci de ce mama masii mai inghit bani din taxele noastre cand se vede cu ochiul liber ca nu e numai inutila, dar si daunatoare (la fel cum e CNA-ul si alte institutii). Pana la urma cum de ne permitem noi pe timp de criza sa intretinem toate aceste institutii mai mult daunatoare decat utile?
    • 0 (0 voturi)    
      constitutia (Marţi, 6 martie 2012, 19:49)

      bibi [anonim] i-a raspuns lui ictin

      M-am uitat pe constitutia mea din mapa si pe ultima pagina de coperta scrie 19 000 lei (vechi,adica un leu si 90 de bani) Ma intreb,de ce nu cumparati si voi una sa o cititi,inainte de vomita tot felul de cretinisme?
  • +2 (2 voturi)    
    s-au facut de tot rasul (Vineri, 2 martie 2012, 15:37)

    io [anonim]

    problema nu e ce considera acest Iancu, ci faptul ca CCR i-a solicitat un punct de vedere, atentie, pe o exceptie de neconstitutionalitate.
    Parca CCR era garantul suprematiei constitutiei,
    si nu avocatul poporului ...
    oder?
  • +1 (1 vot)    
    Urmeaza ANI? (Vineri, 2 martie 2012, 16:48)

    aura [anonim]

    Asa s-au amputat si atributiile CNSAS.

    "Cei de la ANI trebuie sa inteleaga ca sunt anumite texte declarate neconstitutionale de CCR, iar lumea s-a plans. [...] Sunt foarte multi oameni care s-au plans la noi, inclusiv deputati. " - Intr-un cuvint, presiuni.

    UDMR e campionul luptei impotriva ANI, foarte activa in 2011, urcind in topul institutiilor anticoruptie.
    ANI incepe sa le stea in git politicienilor corupti mai ceva decit DNA, de asta vor face tot ce pot s-o anihileze.
    Din cauza asta e nevoie ca MCV sa continue, altfel DNA si ANI vor deveni niste umbre.
  • +1 (1 vot)    
    Av.poporului (Vineri, 2 martie 2012, 17:35)

    costel [anonim]

    Prof.univ.dr.asta nu a auzit ca CCR s-a pronuntat asupra constitutionalitatii Legii ANI?
  • 0 (0 voturi)    
    punct de vedere (Duminică, 27 martie 2016, 18:22)

    alex mihai [anonim]

    Legea sanatatii si securitatii in munca 319/2006,H.G.1425/2006 art.50.Am urmat cursurile Inspector ssm -80 ore,sunt licentiat in drept,specializarea drept -4 ani,in prezent inscris la curs de Evaluator de risc 240 ore.Doresc punct de vedere daca eu ma bucur de toate drepturile care sunt prevazute ,ca ocupare functii in domeniul ssm-Curs postuniversitar.Facultatea de mine in ncolaborare cu HSEQ Ploiesti ,spune ca DA!