Aproape 90% din consumatori vor plati facturi mai mari la gaze si energie din cauza liberalizarii tarifelor

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 28 februarie 2012, 7:36 Actualitate | Esenţial


Un numar de 7-7,2 milioane de consumatori casnici, reprezentand 83-86% din total, ar putea plati de anul viitor preturi mai mari la energie si gaze, odata cu inceperea liberalizarii tarifelor, in timp ce doar 14%-17% ar urma sa primeasca sprijin de la stat, insa tariful social va fi eliminat treptat, scrie Mediafax.

Preturile platite de populatie sunt reglementate de Autoritatea Nationala de Reglementare in domeniul Energiei (ANRE), din considerente de protectie sociala.

Comisia Europeana (CE) si Fondul Monetar International (FMI) au cerut Guvernului sa liberalizeze preturile, pentru a le aduce la nivelul din blocul comunitar.

Tarifele reglementate la electricitate platite de populatie urmeaza sa fie eliminate in perioada 2013-2017.
De asemenea, anul viitor va incepe si liberalizarea pretului la gazele furnizate populatiei.

Inainte de a incepe liberalizarea, Guvernul va stabili categoriile de consumatori care vor fi in situatia de a nu-si putea achita facturile. Acesti consumatori sunt denumiti consumatori vulnerabili, iar o parte dintre ei vor beneficia de subventie de la stat.

In urma consultarilor dintre autoritati cu Comisia Europeana, consumatorul vulnerabil a fost definit drept "clientul final apartinand unei categorii de clienti casnici care, din motive de varsta, sanatate sau venituri reduse se afla in risc de marginalizare sociala si care, pentru prevenirea acestui risc, beneficiaza de masuri de protectie sociala de natura financiara si de alte facilitati", se arata intr-un document guvernamental obtinut de Mediafax.

In Romania sunt 8,36 milioane de consumatori casnici de electricitate si gaze naturale. Potrivit documentului, numarul consumatorilor vulnerabili este estimat intre 1,15 milioane si 1,4 milioane de clienti (14-17% din total), astfel ca intre 6,9 si 7,2 milioane de consumatori ar urma sa suporte majorarile de pret.

Consumatorii vulnerabili vor beneficia de sprijin la cerere, adresata furnizorilor.

Persoanele sau familiile care au un venit net mediu lunar mai mic sau egal cu salariul minim pe economie vor primi sprijin financiar. Salariul minim pe economie este 700 de lei pe luna.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1995 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    Hmmm (Marţi, 28 februarie 2012, 7:41)

    MRSmrs [utilizator]

    Uraaaaa!!!!
    Bravoooooooo!!!
    Iata victoria capitalismului asupra omului.....
    Hai sa =liberalizam= si sa platim aceleasi tarife ca tarile cu venituri de 5 ori mai mari decat la noi.
    Iata cum arata =reformarea statului=...
  • +5 (11 voturi)    
    Preturi occidentale si salarii africane. (Marţi, 28 februarie 2012, 8:44)

    Gigi [anonim]

    Dar salariile cand le aduc la nivelul blocului comunitar, ca preturile deja sunt aliniate, unele mai mari ca media UE?
    "Liberalizarea" ceruta de baietii destepti inseamna pereturi duble la gaze si curent, si profituri duble pentru ei (vezi nesimtitii de la Petrom).
    Am ajuns mai rau decat o colonie, avem preturi occidentale si salarii ca in Africa.
    Nu mai producem nimic, doar ne vindem pe mai nimic forta bruta de munca.
    Marele carmaci securist ar trebui judecat pentru tradare si distrugerea economiei nationale.
  • +5 (9 voturi)    
    Liberalizarea preturilor la gaze si energie ! (Marţi, 28 februarie 2012, 8:48)

    Sebastian [anonim]

    As avea si eu o intrebare pentru stimatii domni de la CE si FMI :
    Cereti liberalizarea preturilor la gaze si energie pentru a ajunge la nivelul din blocul comunitar dar vi-ati pus vreodata intrebarea daca nivelul salariilor din Romania este comparabil cu cel din Europa occidentala ???
    Am ajuns niste robi la FMI si CE.
    Rusinos, nu ar trebui aprobate asemenea masuri !!
    Cu siguranta se gasesc si alte solutii pentru obtinerea de fonduri suplimentare la buget !!
  • +2 (8 voturi)    
    SA TRAITI BINEEEEEEE (Marţi, 28 februarie 2012, 8:54)

    cris [anonim]

    Si sa fiti sclavi la fel de bine.
    Sefii UE sunt Germania si Franta, GDF Suez pe jumatatea sudica a tarii e a francezilor iar EON Gaz pe jumatatea nordica a tarii e a germaniilor. Any comments?
  • +1 (7 voturi)    
    Am ajuns o colonie ! (Marţi, 28 februarie 2012, 8:55)

    gv [utilizator]

    Dar salariile cand le aduc la nivelul blocului comunitar, ca preturile deja sunt aliniate, unele mai mari ca media UE?
    "Liberalizarea" ceruta de baietii destepti inseamna pereturi duble la gaze si curent, si profituri duble pentru ei (vezi nesimtitii de la Petrom).
    Am ajuns mai rau decat o colonie, avem preturi occidentale si salarii ca in Africa.
    Nu mai producem nimic, doar ne vindem pe mai nimic forta bruta de munca.
    Marele carmaci securist ar trebui judecat pentru tradare si distrugerea economiei nationale.
  • +1 (3 voturi)    
    Cine are viziune. (Marţi, 28 februarie 2012, 8:57)

    Alin_N [utilizator]

    Investeste banii in:
    -panouri fotovoltaice pentru energie electrica
    -planteaza copaci de care VA AVEA NEVOIE in 5-10 ani, si isi proiecteaza in casa si o soba stramoseasca, iar ca mijloc de incalzire renunta la gaze pentru centrale pe lemne
    -isi aduce casa la un standard cat mai apropiat de casa pasiva
    -isi incalzeste apa solar.
    Pentru toate aceste investitii "scumpe" tot ce trebuie sa faca este sa tina aceeasi masina 10 ani si sa nu o schimbe din 3 in 3 ani. Da, stiu, o sa-i fie sifonata imaginea publica, dar merita.
    • +2 (2 voturi)    
      asa o sa fac si eu (Marţi, 28 februarie 2012, 11:10)

      bbk [anonim] i-a raspuns lui Alin_N

      cind voi avea o casa.
      de preferinta, construita intr-o zona unde nu se construiesc blocuri legale.
      ca degeaba ai casa, daca in fata ta, linga tine, trinteste cineva un bloc, si iti ia tot soarele.

      dar o solutie pentru cei de la bloc? ca majoritatea stau la bloc, si nu cred ca pot sa intinda panouri fotovoltaice pe balcon, ca rufele la uscat.

      soba cu lemne ar merge, la extrem, la bloc. insa asta nici la case nu e solutie, si curind se va interzice si aia, mai ales la oras. de ce? da o tura prin sate, iarna, spre seara, si o sa simti numa fum de la sobele oamenilor. asta inseamna poluare. iar daca se exinde la oras incalzitul cu lemne, o sa fie dezastru.
      • -1 (1 vot)    
        La bloc. (Marţi, 28 februarie 2012, 14:22)

        Alin_N [utilizator] i-a raspuns lui bbk

        Poluarea produsa de lemne va exista, dar la un nivel mai mic decat la ce ne asteptam pentru ca in majoritatea timpului va functiona centrala pe lemne. Daca intr-o soba taraneasca bagand 15kg de lemne incalzesti o suprafata de 9mp din acea casa pentru 5 ore, aceeasi cantitate de lemne bagata intr-o centrala incalzeste o casa de 100mp 36ore. La bloc se poate opta pentru centralele pe carbune care sa functioneze cu aceeasi eficienta cu a microcentralelor pe lemne de care vorbeam.
        Spuneam ceva si de sobe doar de dragul existentei unei solutiii redundante, atat de necesara in vremurile ce urmeaza.
      • 0 (0 voturi)    
        poluare? (Vineri, 2 martie 2012, 11:48)

        kin3zu78 [utilizator] i-a raspuns lui bbk

        doamne mi-e asa un dor de mirosul acela de fum dela sobe simtit iarna pe ulitele satului. Off ce vremuri !
    • +2 (2 voturi)    
      Viziune (Marţi, 28 februarie 2012, 11:34)

      GoGU [anonim] i-a raspuns lui Alin_N

      Am o Dacie de 14 ani si inca nu mi-o schimb. Dar bani de panouri ,"casa pasiva" , .... tot nu am - sotia este "bugetar" si are salariu net de 608 RON cu deducere pentru 2 copii. Cica acum trebuie sa mai deie inapoi bani "ilegali" conform curtii de conturi.
      La vreo 300 .. 400 RON pe luna tot viziuni o sa avem !!!!!
      PS: Nu accept comentarii de genul "Mergi si lucreaza la privat !", la ultimul targ de job-uri din localitate au fost 6 posturi de lucratori necalificati.
      SCUZE ca nu am plecat cu toata familia din tara !
      • -2 (2 voturi)    
        Fa ceva. (Marţi, 28 februarie 2012, 14:25)

        Alin_N [utilizator] i-a raspuns lui GoGU

        Necalificat in strainatate crezi ca vor roi firmele de panouri fotovoltaice la poarta ta? Zi merci ca ai o casa si o masina chiar si veche de 14 ani daca esti necalificat. Scuza-ma, dar am inceput sa ma plictisesc de cei care fac virtute din saracie, lipsa de actiune si necalificare (aka tampenie).
  • +3 (5 voturi)    
    Ticalosia ! (Marţi, 28 februarie 2012, 8:59)

    Didos [anonim]

    Romanii au cel mai scazut nivel de trai din Europa , depasit pana si de f. multe tari africane. Acum UE , ne impune liberalizarea preturilor la gaze si energie electrica , adica ii condamna pe amaratii de romani s-o duca si mai rau , sa moara de foame ca sa-si poata plati intretinerea .Desigur se vor scumpi si alimentele, numai salariile si pensiile , deja reduse, vor ramane inghetate. De ce nu se ocupa grijulii din UE si de cresterea nivelului de trai al romanilor ? Acum este clar ce se urmareste: distrugerea totala a Romaniei , cu sprijinul puterii de la Bucuresti . Cat o sa mai rabdam ?
  • +4 (6 voturi)    
    marfa (Marţi, 28 februarie 2012, 9:08)

    kin3zu78 [utilizator]

    dar salariile cand vor fi la fel ca in UE ? Ca la preturi vad ca nu ramanem in urma, sau trebuie musai sa ajungem sclavi cu orice pret ?
  • +1 (5 voturi)    
    Preturi occidentale si salarij africane ! (Marţi, 28 februarie 2012, 9:10)

    gv [utilizator]

    Dar salariile cand le aduc la nivelul blocului comunitar, ca preturile deja sunt aliniate, unele mai mari ca media UE?
    "Liberalizarea" ceruta de baietii destepti inseamna pereturi duble la gaze si curent, si profituri duble pentru ei (vezi nesimtitii de la Petrom).
    Am ajuns mai rau decat o colonie, avem preturi occidentale si salarii ca in Africa.
    Nu mai producem nimic, doar ne vindem pe mai nimic forta bruta de munca.
    Marele carmaci securist ar trebui judecat pentru tradare si distrugerea economiei nationale.
  • +2 (6 voturi)    
    ei bine... (Marţi, 28 februarie 2012, 9:23)

    radu [anonim]

    Să trăiască premierul României, dl Franks Jeffrey...
    Şi mai sunt surprize d-astea, staţi liniştiţi... Cred că nici lor nu le vine să credă că după atâtea corvoade, românul de rând încă îşi mai permite să respire, are neruşinarea să trăiască...
  • 0 (6 voturi)    
    sa va vad de la anu (Marţi, 28 februarie 2012, 9:25)

    Baltaretu [utilizator]

    vreau sa vad , dupa ce latraii USL vor cistiga alegerile, pacalind cu inventii comuniste poporul, cum va explica cresterea preturilor la energie el, gaze, etc, asa cum este piata capitalista.
    Probabil, tot Basescu este de vina.Treaba cu persoane vulnerabile , tine o perioada mica, dupa care urmeaza saracia.Au in program, distinsii laudarosi USL, macar inghetarea PRETURILOR? Cum se impaca proprietatea intregului popor, cu proprietatea unui sobor de capitalisti, in doctrina social democrata expansionist capitalista? Una e sa ne smiorcaim si alta este sa ne imbogatim cu legea si constitutia in mina.
    ASTA SA SPUNETI POPORULUI
    adica in capitalism, indiferent de cine conduce tara,indiferent de doctrina unor partide, unii vor fi bogati si majoritatea saraci, cu pondere mica de migratie de la un pol la altul, cum este acum la partide
  • +2 (4 voturi)    
    mda (Marţi, 28 februarie 2012, 9:30)

    eu [anonim]

    pana acum a fost boierie

    de la anu o sa platim facturile la gaz in euro

    200-300 euro factura la gaze, 200-300 euro factura la curent

    asta in conditiile in care salariul minim pe economie in romania este de 150 euro

    UE-ul de ce nu someaza romania sa mareasca si salariul minim la macar 800 euro cat este la greci ???????????????????

    nu zic de cei 1500 euro la nemti sau 1400 euro la francezi.. ca aia cica muncesc si produc mai mult decat romanii

    macar cat este in grecia, spania, italia chiar

    si apoi sa discutam despre liberalizarea pietii.

    dar vorbesc prostii, UE vrea liberalizarea pietii ca sa importe gaze si curent mai ieftin din romania, asta e miza de fapt, nu ii intereseaza faptul ca romanul nu poate plati facturi de 300 euro la gaz.

    vai de capul nostru, eu deja mi-am tras soba pe lemne, si ma apuc de defrisat padurile din jur....
  • 0 (2 voturi)    
    Exprimarea, bat-o vina (Marţi, 28 februarie 2012, 9:51)

    rmalu [utilizator]

    Intrebare: 83-86% "vor plati" sau "ar putea plati"?
    Diferenta este foarte mare si cred ca un ziarist ar trebui sa o stie si sa scrie in consecinta.
    In plus, intre 85% (o medie a procentelor din articol) si 90% (anuntat in titlu) este, din nou, o diferenta semnificativa.
    Inteleg ca vreti sa faceti articolul mai interesant, dar asta nu ar trebui sa se faca prin dezinformare (caci asta e, dupa parerea mea, ce faceti cu acest articol).
    Ar fi frumos, de exemplu, sa spuneti si cu cat s-ar putea mari tarifele. Daca se maresc cu 0.1% e un impact asupra bugetului fiecaruia, daca se maresc cu 50% e cu totul altul.
  • +1 (1 vot)    
    multumim domnule basescu! (Marţi, 28 februarie 2012, 10:38)

    kitto [utilizator]

    multumim domnule basescu..sa traim bine!
  • 0 (2 voturi)    
    gaze si electricitate (Marţi, 28 februarie 2012, 11:06)

    nicolae [anonim]

    Nu suntem eficienti in a face ceva..platim!
    Degeaba ne plangem de salarii si preturi...si nu facem nimic...marea parte dintre noi...
    Manele...crap tv shows and so on..
  • +2 (2 voturi)    
    ce urmeaza (Marţi, 28 februarie 2012, 14:13)

    alx [anonim]

    ce urmeaza: revolte, anarhie...pregatiti-va vanzatori de tara