VIDEO Emil Boc: tintele macroeconomice ​propuse pentru 2011 au fost atinse. Cresterea economica a fost de "aproape 2%", deficitul bugetar de 4,4%

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 4 ianuarie 2012, 14:39 Actualitate | Esenţial


Premierul Emil Boc a anuntat miercuri, la sedinta de Guvern, ca Executivul a atins "fara probleme" tintele macroeconomice propuse pentru 2011. Cresterea economica a fost de "aproape 2%" - fata de tinta de 1,5% propusa, iar tinta de deficit bugetar de 4,4% a fost atinsa.

  • "Am reusit sa indeplinim fara probleme indicatorii propusi de crestere economica si deficit bugetar pentru anul 2011. Cresterea economica pentru 2011 va fi aproape de 2%, deci peste ceea ce ne-am propus de 1,5%, iar tinta de deficit bugetar de 4,4% a fost respectata. (...) Este o dovada de seriozitate si credibilitate a Guvernului in contextul european nu foarte optimist, context european inca macinat de criza datoriilor suverane si a deficitelor excesive si de furtunile de pe pietele financiare", a afirmat premierul Emil Boc.

Pentru 2012 locurile de munca si investitiile reprezinta prioritatea cea mai importanta a Guvernului, a spus Emil Boc.

Emil Boc a mai spus ca Guvernul isi propune pentru 2012 ca gradul de absorbtie a fondurilor europene sa fie de minim 20%. El a anuntat ca in acest an exista doua reforme care se vor afla in proces de derulare: reforma companiilor de stat si reforma sanatatii.

  • "Obiectivul nostru este de a aduce in Romania 6 miliarde de euro, ceea ce va face ca gradul de absorbtie a fondurilor europene sa fie de minim 20%  in 2012, cele 6 miliarde de euro contribuind decisiv la sustinerea cresterii economice, in contextul in care, din nefericire, in Uniunea Europeana exista chiar si posibilitatea revenirii in recesiune, in special in zona euro", a spus primul-ministru, precizand ca Guvernul va urmari cu atentie cheltuirea cu eficienta si transparenta a resurselor bugetare pentru investitii.

"Romania nu are alta sansa decat sa ramana credibila, prudenta si responsabila in plan international", a mai spus Boc.

Reamintim ca Romania si-a asumat aceste tinte macroeconomice in cadrul acordului semnat cu FMI, Comisia Europeana si Banca Mondiala.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3998 vizualizari

  • -13 (35 voturi)    
    mda (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 14:57)

    alex [anonim]

    Au cheltuit ca nesimtitii in decembrie.

    In noiembrie deficitul bugetar era sub 3%, cum s-a ajuns aproape de 4.4% intr-o luna?
    • +9 (23 voturi)    
      bla bla bla... (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 15:31)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui alex

      hai sa carcotim ceva daca tot nu mai putem spune ca "Basescu-Boc-Udrea au distrus economia"...
    • +13 (19 voturi)    
      mda... altul care habar nu are (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 16:23)

      sucaa [anonim] i-a raspuns lui alex

      in decembrie se platesc arieratele de aceea cresterea asa de mare. asa se intampla in fiecare an, dar ne place sa comentam ca e cool.
      uita-te cum a sarit deficitul bugetar in 2008 in luna decembrie in guvernarea lui tariceanu.
      • -4 (8 voturi)    
        e adevarat.. (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 17:40)

        acer [anonim] i-a raspuns lui sucaa

        ca se platesc arieratele si alte restante dar 2 miliarde de euro cheltuite intr-o singura luna e mult totusi avand in vedere ca suntem pe o crestere economica firava...mergem la vale incet dar sigur pt ca cheltuim permanent mai mult decat producem...aceste datorii vor fi platite de generatiile viitoare care nu au nici-o vina ca noi nu stim sa ne administram ca si tara
      • +4 (8 voturi)    
        :) (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 18:52)

        alex [anonim] i-a raspuns lui sucaa

        Hai sa vedem cu cat s-au redus arieratele. Eu sunt convins ca nu prea s-au redus cu 2mld EUR, dar sa vedem cifrele.

        Degeaba facem comparatii cu 2008. Si atunci era la fel, aceeasi modalitate de a sifona banii in scopuri electorale pe final de an via primarii si alte institutii locale.

        Crezi ca eu am ceva neaparat cu Boc mai mult decat cu Tariceanu? N-am. Am cu toti aia care cheltuie aiurea taxele, indiferent de partid. Capisci?
    • +4 (14 voturi)    
      totusi (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 16:33)

      ginel din ghencea [anonim] i-a raspuns lui alex

      n'a ajuns la 8%, aaa ?!

      felicitari domnului boc si guvernului, si urari de mai bine in anul asta !
      sa vedem crestere >3% si deficit 0 !
      • 0 (2 voturi)    
        8%... (Joi, 5 ianuarie 2012, 1:00)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui ginel din ghencea

        Mai verifica si tu cifrele ca ai ramas cu ele neactualizate... Peste 8% a fost doar de cand e boc la carma carmaciului
    • -1 (3 voturi)    
      lol (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 19:31)

      calin [anonim] i-a raspuns lui alex

      Aloooo calmati-va!!! E data de 4 Ianuarie credeti ca se stiu cu exactitate cifrele pentru cresterea economica si pentru deficitul bugetar la doar 3 zile lucratoare de la incheierea anului 2011???
      In plus a se citi "iar tinta de deficit bugetar de 4,4% a fost respectata" deci ca sa va traduc din romana in romana ce a zis Boc e ca deficitul sigur va fi mai mic sau egal cu 4.4%!!!
      • -1 (1 vot)    
        doamne (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 21:52)

        calin [anonim] i-a raspuns lui calin

        Cat de prost trebuie sa fie cel care mi-a dat minus???
        Frate abea in 27 Decembrie s-au publicat datele cu privire la deficitul bugetar pe primele 11 luni ale anului 2011, deci la 27 de zile!!!!

        http://economie.hotnews.ro/stiri-finante-11046859-deficitul-bugetar-ajuns-noiembrie-3-din-pib.htm
  • -12 (26 voturi)    
    mda (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 14:57)

    alex [anonim]

    Au cheltuit ca nesimtitii in decembrie.

    In noiembrie deficitul bugetar era sub 3%, cum s-a ajuns aproape de 4.4% intr-o luna?
    • -5 (9 voturi)    
      Daca asta era tinta (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 15:52)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui alex

      trebuia sa cheltuie banul, ca altfel Boc isi dadea demisia asa cum a promis. Oricum atingi mai usor tinta daca la sfarsit, in loc sa strangi din buci, cheltuiesti. Asa se explica si faptul ca au calculat deficitul foarte repede: stiau cum stau la inceputul lui noiembrie si au cheltuit la fix cat sa ajunga la 4,4 %.
  • -12 (30 voturi)    
    Crestere? (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 15:12)

    Alex [anonim]

    Cat a fost cresterea in termeni reali? Nu cumva da cu minus?

    Ati si terminat rapoartele intr-o zi lucratoare de la incheierea ultimului trimestru? Sunteti recordmeni mondiali.

    Dar nivelul de trai cum e?
    Daca Boc si PDL-istii au fiecare cate 9 paini si alti 9 prapaditi au 1 paine in statistica toti au 1 paine. In realitate 9 mor de foame.

    Operatia a reusit, uraaaa, pacientul n-a supravietuit.
    • -13 (17 voturi)    
      ba a supravietuit... (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 15:25)

      periscop [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      ...insa de-abia-si mai poate duce zilele !
    • +13 (23 voturi)    
      Lolek si Bolek (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 15:47)

      Sebastian [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Adevaru-i ca pentru unii si cuplul de aur Lolek si Bolek (USL) sunt prea mult fata de cat pot ei judeca...

      Poate ar trebui sa emigrati in Grecia, Spania sau Ungaria, tari atat de laudate de Ponta.
      • -8 (14 voturi)    
        judeci partizan (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 15:56)

        periscop [utilizator] i-a raspuns lui Sebastian

        "ticăloşii noştri sunt mult, mult mai buni decât ticăloşii voştri"...
        • 0 (2 voturi)    
          dovada (Joi, 5 ianuarie 2012, 13:33)

          periscop [utilizator] i-a raspuns lui periscop

          sunt "minusurile" voastre...
    • +12 (18 voturi)    
      remarca! (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 15:48)

      abc [anonim] i-a raspuns lui Alex

      bine ca ti-a lasat iliescu si nastase nivelul de trai
      ridicat si a venit boc si l-a scazut!?(probabil erai mana in mana cu ei)
      du-te cu pluta la vale!carcotasi ca tine vor fi mereu
      din pacate cine mai citeste presa externa isi da seama ca Romania e apreciata pt. ce a facut in ultima vreme.
      o sa apara semne si in nivelul de trai treptat.
    • +9 (9 voturi)    
      Care realitate? (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 16:50)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Realitatea TV?!
      Sau latrine TV?!
    • +9 (9 voturi)    
      Daca... (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 17:26)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      dar daca in realitate nu moare nimeni de foame?
      dar daca in realitate salariile si pensiile in 2011 au fost net mai mari decat in 2007? atunci nu mureau 9 din 10 de foame?
      in realitate USL (pnl+psd) au facut praf economia in 2007/2008. daca ar fi mentinut acelasi trend de crestere a cheltuielilor ca in anii anteriori si ar fi impozitat tranzactiile imobiliare acum romanii ar fi avut aceleasi pensii si salarii, dar fara datorii la fmi si fara sentimentul tampit ca cineva le-a luat (ce alt guvern le-a dat cu 2-3 ani in urma).
      • -2 (2 voturi)    
        ce spui de bochetari? (Joi, 5 ianuarie 2012, 9:20)

        periscop [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Niciodată n-au fost atât de mulţi boschetari ca în prezent!
  • -12 (16 voturi)    
    fals (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 15:20)

    titi [anonim]

    nu au fost achitate drepturile salariale in totalitate, multe alte datorii sau reesalonat.
    deficit de 4.4%, gogosi
    • +10 (10 voturi)    
      ca sa vezi ce diletant poti fi: (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 16:03)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui titi

      O datorie ramane tot datorie pana la exigibilitatea acesteia, asa ca daca nu au fost platite salarii (desi este o informatie scoasa din burta de tine), nu inseamna ca s-au micsorat datoriile... sumele respective trebuie sa fie considerate tot datorie.
      Idem si cu reesalonarea datoriilor.

      Cat despre creante niciodata lichide si exigibile (daca le mai putem numi creante, astfel), nu ciripesti nimic...
      Voi credeti ca cifrele astea sunt spune de nea Gica la un pahar de tzuica la crasma din sat... cat de naivi puteti fi?
      Daca prim-ministrul spune asa ceva, spusele lui sunt preluate de mass media de oriunde, de catre organisme financiare internationale care au finantat Romania, etc.
      Daca ar fi cifre aiurea, oricine interesat ar reactiona in secunda 2.
    • +7 (11 voturi)    
      drepturi salariale.. (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 16:14)

      Dnn [utilizator] i-a raspuns lui titi

      vi le-as plati eu apoi v-as da afara pe jumatate. s-ar mai usura tara asta fara atatia bugetari..

      si cu reesalonarea las-o balta: daca socotesti toate datoriile atunci avem deficit de 60%...

      oare cum ati putea voi astia, comentatirii atotstiutori, sa fiti multumiti? cine v-ar putea multumi?
  • -10 (14 voturi)    
    Romania nu are alta sansa decat... (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 15:24)

    costica [anonim]

    sa ramana alaturi de FMI si CE si BM... altfel, cu Guvernul Boc putea si inca poate intra in orice moment in faliment....
    Traian Basescu a stiut si stie cel mai bine asta.... vede si el cata competenta da pe rascoale pe la Guvernul Boc....
  • -11 (13 voturi)    
    wow (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 15:43)

    .ro [utilizator]

    dupa calcule riguroase zici ca le-a iesit "aproape 2%"?...dac cu ce fac astia calcule? ori e din burta pus?
  • -6 (8 voturi)    
    aproape 2%? (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 16:10)

    fonduri europene 6% [anonim]

    adica, de fapt, 1.6% ceea ce e in marja de eroare!

    DE ce nu spune Boc cine e vinovat ca NU am absorbit fondurile europene? Sau tot Ponta si Crin sunt de vina?
    • +9 (9 voturi)    
      vinovati suntem cu totii (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 16:30)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui fonduri europene 6%

      Vinovati suntem noi ca nu depunem proiecte, functionarii care cer spagi pentru a le aproba, neincrederea oamenilor ca le-ar putea da UE ceva moca (insuflata de parerologi) etc.
      • -5 (9 voturi)    
        sa nu generalizam (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 16:51)

        fonduri europene 6% [anonim] i-a raspuns lui Florin

        eu nu sunt angajat pentru a aatrage fonduri europene! Altii sunt, si iua bani multi pentru asta. Dar fonduri tot nu atrag!
        Noia ma atras 6%, Polonia 100%! Oare de ce?

        Si de ce nu raspunde nimeni?
    • +5 (7 voturi)    
      eroare... (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 16:41)

      John7ro [utilizator] i-a raspuns lui fonduri europene 6%

      sa inteleg ca te pricepi mai bine decat cei care se ocupa de statistica...de la EUROSTAT, care au aratat clar care era cresterea economica in cel de-al doilea trimestru de 0,2%, peste Portugalia, Ungaria, Franta, Olanda, Germania si Bulgaria, si la egalitate cu Cehia, Lituania si Spania.
      Nu imi tin de cald cei de la guvernare, dar nu imi vine sa arunc nici cu piatra in ei, vazand ce se intampla in restul europei si ce alternativa ne prezinta opozitia. Am sa merg cu ei inainte, pasi marunti dar siguri.
      citeste aici: http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-9818333-infografie-romania-una-din-cele-mai-slabe-cresteri-economice-din-cel-doilea-trimestru.htm
  • -5 (9 voturi)    
    problema este... (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 16:21)

    catalin_mattei [utilizator]

    problema domnului Boc este ca cifrele prezentate chiar daca ar fi adevarate nu tin de foame... avand in vedere si politicile de austeritate ce se impun la nivelul Europei si care sufoca orice tentativa de crestere economica este posibil sa reajungem in recesiune.. poate ca dl Boc ar trebui sa se gandeasca la politici de stimulare a cresterii economice mai ales ca indicatorii macro arata bine ( asa se sustine)..
    • +7 (11 voturi)    
      Intre foamea ta si cifrele lui Boc. (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 16:58)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Nu-i nici-o legatura intre foamea ta si cifrele lui Boc.Pacat ,altfel comentariul tau avea o nota logica daca nu amestecai lucrurile.Boc a spus acelasi lucru.Ca prioritar este cresterea economica si nu populismul.Cred ca ar vrea sa fie populist in an electoral si banuiesc ca multi din partenerii de guvernare fac presiuni populiste,dar este bine daca Boc va rezista.Daca romanii nu vor intelegesi vor vota USL,sa stie ce-i astepta.Dupa cateva luni de dezmat,foame,salarii si pensii intarziate la plata cu lunile.Saracie generalizata.Avem exemple in jurul nostru care sa ne arate unde duce populismul.
    • +3 (5 voturi)    
      Boc are o problema! (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 17:14)

      kansas [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      ...nu stie sa fure, in hora cu jmekerii...cred ca asta e de fapt problema celor care-l ''iubesc'' mult pe piticul atomic...in rest...as vrea sa veniti voi in locul lui cat mai repde, sa atingem cu degetul paradisul fiscal mult visat.

      Hei, BaseBoc, mai lasati si pe altii la butoane, ca cica stie ei cum se traieste mai bine, ca e simplu si au mai facut asta, de cate ori au avut ocazia, va amintiti ?-))
      Uff, nu mai apar odata Nastase, Ponta, etc...sa ne-nvete ce si cum...cu Vosganian la finante...:)))))))
  • -2 (4 voturi)    
    deficit (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 18:09)

    ioai [anonim]

    Cum se poate ca dupa ce pe 11 luni deficitul a fost de 3 % ,intr o luna sa creasca la 4,4 % ? , adica cu peste 46 %. O fi de vina cadourile facute in decembrie ???????????
  • -4 (6 voturi)    
    pai si ceausescu... (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 18:35)

    bango [anonim]

    isi atingea tintele macroeconomice. nu cred ca asta a folosit cuiva.
  • -3 (5 voturi)    
    Mincinosi demagogi si cinici ! (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 19:05)

    fhhshsj [anonim]

    Si veniturile mele au scazut cu 45% .
    Si muncesc mult mai mult decat inainte
    Si politrucii de la toate nivelele a-si bat joc de noi
    Si vad ca se traieste bine numai in declaratii si atunci cand se arata cu petrec concediile si weekendurile noii imbogatiti cu apucaturi de ciocoi fanarioti.
    Sper ca se publica
    • +4 (6 voturi)    
      Pai si veniturile mele (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 19:26)

      SKB [anonim] i-a raspuns lui fhhshsj

      au crescut cu 80%. Cred ca diferenta dintre noi e ca eu produc plusvaloare si tu nu.

      Iar eu produc plusvaloare fiindca printre altele stiu sa scriu. a-si <> isi.
    • +1 (3 voturi)    
      Avem noi o vorba ... (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 21:32)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui fhhshsj

      ... in Banat: "De ce esti prost? Ca mi-s sarac. De ce esti sarac? Ca mi-s prost.".

      Cam asa si cu matale. Daca vrei sa scapi de saracie, fa-te destept. Oricat as vrea io sa-ti mearga mai bine, nu te poate ajuta nimeni cata vreme ramai prost.

      De acord, e criza, si e logic si de asteptat ca multi sa fie loviti de criza. Da' din experienta mea pe parcursul ultimilor 20 de ani, in RO efectiv nu poti muri de foame daca esti dispus sa lucrezi, cu conditia sa lucrezi cu cap. Daca te duci la angajare si carcotesti intr-una, n-ai cum sa te astepti la un job bun, insa. Tot asa, daca astepti sa-ti dea patronu' luna de pe cer, da' tu nu stii sa faci nimic valoros - adica nimic din ce-ar putea vinde patronu' pe bani multi - iar n-ai nici o sansa sa capeti un job bun. Bunavointa si capacitatea de munca sunt utile si de apreciat, dar nu suficiente.

      Bunicul meu a ramas orfan de tata la patru ani, si de mama la zece ani. Chestie care nu l-a impiedicat sa ajunga unul din cei mai bogati oameni din urbea relativ mica de provincie in care m-am nascut eu - din gradinarit, si inca pe o suprafata relativ mica (gradinaria e o chestie care necesita multa munca dar putin pamant). In timp, si-a diversificat afacerile, ajungand sa detina si o bucata de vie, un camion, o pravalie, sa ia in arenda teren pe care cultiva cereale, si sa mai aibe si-o moara mica - care-a functionat pana prin '75, chiar si sub comunisti, cand toate celelalte chestii fusesera deja confiscate sau inchise. Printre altele, ca o recunoastere a meritelor sale de om muncitor si intreprinzator, a fost numit director onorific al camerei de comert din localitate, inainte de razboi. Omu' ala insa si la 60 de ani pleca la lucru la cinci dimineata si venea acasa de la lucru la zece seara, si cu toate ca avea probleme grave de sanatate, la 80 de ani inca nu suporta vreun fir de buruiana in gradina.

      Morala? Munca singura nu te imbogateste. Doar munca facuta cu cap te ajuta. Asta nu e cinism, ci realism.
      • +1 (1 vot)    
        Completare (Vineri, 6 ianuarie 2012, 10:58)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Chiar ieri imi povesteste cineva (inca studenta, secretara patroanei la o firma de doua parale, care plateste prost si trateaza angajatii ca pe gunoaie), ca a plecat un bun meserias de-acolo la alta firma care-l plateste mai bine. Omu' care-a plecat e sudor, deci nu cine stie ce meserie foarte exotica. Asa ca inca o data, daca vrei, si stii sa faci ceva util, si n-astepti sa-ti pice ci cauti tu singur ceva mai bun, gasesti. (Ultima data cand am fost eu in situatia asta cautarea a durat mai bine de doi ani, dar a meritat. Daca renunti repede, ai slabe sanse sa gasesti ceva bun.)

        Spre comparatie, multi din cei care continua sa lucreze la firma respectiva sunt betivi, daca nu vin gata bauti la lucru macar se imbata la lucru, si lucreaza relativ de mantuiala. Mi se pare logic si rational ca pt. aia nu prea e loc de mai bine nicaieri.