CGMB respinge proiectul de hotarare care ar fi permis primariilor de sector sa construiasca adaposturi pentru cainii comunitari

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 28 noiembrie 2011, 20:13 Actualitate | Esenţial


Consiliul General al Municipiului Bucuresti a respins luni proiectul de hotarare prin care primariile de sector puteau infiinta adaposturi si strange de pe strazi cainii fara stapan.

O parte dintre consilieri sustin ca acest serviciu este foarte important si ca de el trebuie sa se ocupe in continuare Primaria Capitalei.

Primarul Bucurestiului, Sorin  Oprescu, a declarat ca primariile de sector au cerut delegarea acestui serviciu si ca ar fi fost mai bine ca sectoarele sa se ocupe de aceasta activitate, intrucat cainii ar fi fost prinsi mai repede si s-ar fi putut construi rapid mai multe adaposturi.

Adaposturile pentru caini s-ar fi construit cu bani de la primaria Capitalei. In plus, Oprescu a spus ca, daca ar prefera sa delege atributiile legate de cainii comunitari la sectoare, nu doreste in acest fel sa scape de aceasta problema, ci vrea doar o rezolvare mai rapida a acesteia.

Robert Lorentz, directorul ASPA, Autoritatea pentru Supravegherea si Protectia Animalelor, a sustinut ca in acest moment pe strazile Capitalei se afla 50.000 de caini, dintre care 40.000 au fost sterilizati.

Pana in luna mai anul viitor urmeaza sa fie sterilizate si cele circa 5.000 de femele care umbla pe strazile Bucurestiului.

Lorentz sustine ca Sectorul 1 a castrat pana in prezent 5.000 de caini, Sectorul 2 7.000 de caini, Primaria Capitalei 20.000 de caini, fundatia GIA a castrat 1.000 de caini si Vier Pfoten 4.000.

Adaposturile de la Sectorul 1 si 2 pot gazdui circa o mie de patrupede iar adapostul ASPA din Bulevardul Pallady doar 40 de patrupede, in conditiile in care se afla partial in carantina.

De asemena, ASPA mai are in lucru un adapost in comuna Mihailesti, care ar putea gazdui inca o mie de patrupede.

Pentru gazduirea celor 50.000 de caini care se afla, potrivit ASPA, pe strazi, ar mai trebui construite 48 de adaposturi cu o capacitate de o mie de patrupede fiecare.

Primarul Capitalei, Sorin Oprescu, sustine ca, personal, nu este de acord cu eutanasierea cainilor, dar nici nu este de acord ca acestia sa se intoarca pe strada dupa sterilizare.

In final, el a spus ca va face cum vor dori  bucurestenii, acestia putandu-si exprima opinia pe un site care va fi pus la dispozitie in curand de Primaria Capitalei.


Citeste mai multe despre   


















1444 vizualizari

  • -9 (11 voturi)    
    :) (Luni, 28 noiembrie 2011, 20:37)

    stefan atanasoiaie [anonim]

    "n final, el a spus ca va face cum vor dori bucurestenii, acestia putandu-si exprima opinia pe un site care va fi pus la dispozitie in curand de Primaria Capitalei".

    prostia bucurestenilor e proverbiala in restul tarii ("provincie" cum ii spun ei), asa incat e sigur ca au sa ia cea mai buna decizie.
  • +2 (8 voturi)    
    caini (Luni, 28 noiembrie 2011, 20:51)

    george [anonim]

    Lasati ca vine frigul cel mare, vor muri de frig, vor mai musca niste copii, ONG-urile vor fi scutite de TVA ..
  • -9 (17 voturi)    
    Un popor de salbatici (Luni, 28 noiembrie 2011, 20:55)

    Tatiana [anonim]

    Drama cainilor vagabonzi e cauzata de nivelul de salbaticie al poporului. Romanii sunt inca niste salbatici. Degeaba ii omoara si ii baga in adaposturi daca nu fac nimic pentru ca acesti caini sa fie adoptati. Nici nu se stie care sunt adoptabili pana nu se ocupa cineva de ei si ii evalueaza, ii curata. ii obisnuieste cu omul ca sa devina acei caini draguti de companie. Romanul stie sa isi tina cainele in lant, in mizerie, la limita foamei. Am vazut caini cu stapani, care aratau ingrozitor. Medicii veterinari ar trebui sa se implice mai mult dar nu o fac. Vor doar sa faca bani pe spinarea animalelor. Atat.
    • +6 (10 voturi)    
      eu nu sunt salbatic! (Luni, 28 noiembrie 2011, 21:31)

      Gramofonu' [anonim] i-a raspuns lui Tatiana

      O sa iau 10 caini de pe strada, si o sa-i tin la bloc, in sufrajarie, langa cei sasa cai frumosi!
    • -5 (9 voturi)    
      Iresponsabilitate si lipsa de compasiune (Luni, 28 noiembrie 2011, 22:13)

      scamatorie [utilizator] i-a raspuns lui Tatiana

      Cainii platesc pentru indolenta oamenilor, nimic mai mult. Stiu ca au fost muscati copii si omorati oameni si copii. Dar de ce s-a ajuns ca animalele sa ajunga in aceste conditii? Raspunsul la aceasta intrebare nu este acceptat de unii, nici nu vor sa-l auda!
    • +2 (4 voturi)    
      cainii vagabonzi (Marţi, 29 noiembrie 2011, 7:33)

      cutu-cutu [anonim] i-a raspuns lui Tatiana

      Cine sa-i adopte? Tu? Si de ce altii sa se implice mai mult si tu nu? Daca iti plac atat de mult implica-te si adopta cat mai multi. Asuma-ti responsabilitatea vorbelor tale. In clanta suneti tari toti. De aceea sunt atat de multi caini vagabonzi pe strazi pentru ca exista "iubitori" de animale ca tine care fac morala dar se opresc cand trebuie sa faca ceva concret.
  • +2 (6 voturi)    
    Inca nu am inteles (Luni, 28 noiembrie 2011, 21:41)

    orly [anonim]

    Deci acum exista cadru legal pentru constituirea de ONG-uri dedicate eutanasierii, si posibilitatea de a macelari legal cainii derbedei.
    Caut membri fondatori pentru infiintarea unui ONG care sa se implice activ in eutanasierea maidanezilor!
  • -2 (2 voturi)    
    ce timpenie!! (Marţi, 29 noiembrie 2011, 9:43)

    tornado [utilizator]

    Bucuresteni !!!! o sa va manice ciini !! eu ma-m scirbit cu ciini din bucuresti ,pare a fi interese !!??
  • 0 (2 voturi)    
    Halal!!! (Marţi, 29 noiembrie 2011, 10:35)

    Catalin-Andrei [utilizator]

    Este ceva de necrezut cu pedelacii astia din CGMB!Acum cand oprescu a gasit cat de cat o solutie, si cand se stie de la sectorul 1 ca solutia este buna....papagalii din CGMB nici asa nu vor si tin cu tot dinadinsul ca saracele animale sa fie eutanasiate!Eu cred ca de fapt ei vor sa o mai lungeasca putin cu cainii astia ca dupa aceea sa aibe Udrica motiv sa se ia de Oprescu pe baza cainilor ca nu a rezolvat problema!
  • +1 (1 vot)    
    Oprel, si el tot un pesedel (Marţi, 29 noiembrie 2011, 11:05)

    cis [anonim]

    Oprescu vrea sa tina inca serviciul de ecarisaj de 2 posturi, ca doar PSD/PNL/UPC si alti debili a fost impotriva legii, nu ? stati sa vedeti probleme de fonduri, de spatiu, de criza, de retardati, etc.

    deci se vor strange cainii la pastele celor sasa cai frumosi din sufrajaria cu inca 10 caini

    la Bucuresti birjar, la Bucuresti !
  • 0 (2 voturi)    
    2 solutii (Marţi, 29 noiembrie 2011, 12:59)

    adriana [anonim]

    sunt 2 solutii ca oamenii sa nu fie muscati:
    1eutanasia
    2adapostirea in adaposturi de 5 caini in fiecare gradina de bloc.
  • 0 (0 voturi)    
    Murg vrea bugetul pentru sterilizare (Marţi, 29 noiembrie 2011, 14:25)

    me_mihai [utilizator]

    Este vorba despre un buget enorm pe care Murg nu vrea sa il lase din mana. Pretul pentru sterilizarea unui caine este de 150 de euro si tocmai de aceea PDL vrea sa-si puna oameni in functie pentru a colecta.
  • +1 (1 vot)    
    eutanasiati vs protejati (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:33)

    Sofia [anonim]

    Bineinteles ca l-au respins. Doar pdlistii vor eutanasiere cainilor.Cum sa ia exeplul lui Chiliman si sa faca adaposturi si sa ii pedepseasca cand pot sa-i omoare?!Oameni fara inima!
  • 0 (0 voturi)    
    MAFIA OPRESCU ! (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:34)

    Bogdan [anonim]

    Pai normal ca il resping ma , cand e limpede ca apa ca e doar o alta elcubratie marca Oprescu.
    Oare s-a gandit ce se intampla daca un sector decide pentru eutanasiere si altul se opune ??
    • 0 (0 voturi)    
      Serios? (Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:18)

      cetateanulsurmenat [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Nu cred ca acesta este motivul pentru care il resping. Il resping pentru ca vezi-doamne ar fi mai rentabil sa eutanasieze cainii decat sa ii tina in adapost si sa ii dea spre adoptie.
      Desi nu vad cum ar putea fi mai rentabil avand in vedere ca un vaccin costa destul de mult. Daca nu ne permitem nici eutanasierea ce vom face? Ii vor omori cu parul, iti spun eu. Asa cum Chiliman a facut adaposturile acelea sunt convins ca pot face si ceilalti primari. Asa ne pastram si umanitatea si scapam de problema cainilor.
      • 0 (0 voturi)    
        Este mai ieftin (Marţi, 29 noiembrie 2011, 17:21)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui cetateanulsurmenat

        Eutanasierea este mai ieftina, in Romania cel putin: in loc sa foloseasca un ser care costa pana la 200 de roni doza, bata in cap si aruncatul cainilor DE VII in malaxorul de gunoi produc acelasi rezultat.


        Asta este motivul pt care ma opun eutansierii: in romania eutanasierea este egala cu masacrul.
        Vad o grama de postaci care tipa din toti plamanii "Eutanasiere (sau mai rau)" fara sa stie ce inseamana asta.

        Pe cat citesc posturile hotnews despre subiectul asta, pe atat iubesc cainii mai mult decat oamenii.
  • 0 (0 voturi)    
    Petitie (Marţi, 29 noiembrie 2011, 21:08)

    A. [anonim]

    Petitie pentru impozitarea proprietarilor de caini la Constanta.
    Daca doriti ca si alte persoane sa afle despre aceasta petitie, le puteti trimite
    urmatorul link: http://www.petitieonline.ro/petitie/51688054
  • 0 (0 voturi)    
    indecizie (Marţi, 29 noiembrie 2011, 23:40)

    Ovidiu [anonim]

    se presupune ca primarul general e un bun gospodar al urbei pe care o conduce. Cred ca acestuia ii revine obligaia de a lua o decizie ferma cu privire la aceasta situatie, avand in vedere ca din ce in ce mai multi bucuresteni sufera de pe urma tergiversarii acestui subiect.