Curtea Constitutionala respinge contestatia PSD si se pronunta in favoarea amanarii platii drepturilor salariale castigate de bugetari pentru 2016

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 28 noiembrie 2011, 15:06 Actualitate | Esenţial


Curtea Constitutionala (CC) a respins, luni, contestatia PSD privind legea referitoare la amanarea, pana in 2016, a platii drepturilor salariale castigate de bugetari in instanta, au declarat, pentru agentia Mediafax, surse oficiale.

Deputatii au adoptat, in 12 octombrie, actul normativ care prelungeste pana in 2016 acordarea drepturilor salariale pentru bugetarii care au obtinut in instanta hotarari definitive.

Proiectul de aprobare a Ordonantei de Urgenta 71/2009 privind plata unor sume prevazute in titluri executorii avand ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului din sectorul bugetar a fost votat cu 143 de voturi "pentru", 108 "impotriva" si 4 abtineri.

PSD a contestat la Curtea Constitutionala legea de aprobare a OUG 71/2009, care prelungeste pana in 2016 acordarea drepturilor salariale pentru bugetarii care au obtinut in instanta hotarari definitive, actul normativ fiind aprobat miercuri de Camera Deputatilor, forul decizional.

Deputatii din Comisia de Buget-Finante au decis, in octombrie, sa prelungeasca termenul de plata a drepturilor castigate in justitie de catre bugetari de la 31 decembrie 2012 - cat era prevazut in OUG 71/2009 - la 31 decembrie 2016 si sa modifice si procentele anuale de returnare a sumelor respective.

"Plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii pana la 31 decembrie 2011, se va realiza dupa o procedura de executare care incepe astfel: in anul 2012 se plateste 5% din valoarea titlului executoriu, in anul 2013 se plateste 10% din valoarea titlului executoriu, in anul 2014 se plateste 25% din valoarea titlului executoriu, in anul 2015 se plateste 25% din valoarea titlului executoriu, in 2016 se plateste 35% din valoarea titlului executoriu", potrivit raportului preliminar adoptat in unanimitate de Comisia de Buget-Finante.

Deputatii au adus aceasta modificare in conditiile in care OUG 71/2009 prevedea ca sumele devenite executorii pana la data de 31 decembrie 2009 erau platite astfel: in anul 2010 - 34% din valoarea titlului executoriu, in 2011- 33%, in 2012 - 33%.

Suma totala aferenta titlurilor executorii obtinute de bugetari pana la 31 decembrie 2010 era indicata la aproximativ 7,5 miliarde lei, astfel ca anul viitor ar trebui platite titluri in suma de circa 3 miliarde lei, reprezentand 0,5% din Produsul Intern Brut estimat pentru 2012, inclusiv inflatia.

In 3 noiembrie, presedintele Basescu le-a cerut magistratilor sa indice si "sursa de finantare" atunci cand dau hotarari impotriva legilor adoptate pentru diminuarea veniturilor unor categorii de personal, precizand ca, daca aceste decizii ar fi aplicate, Romania ar fi intr-o situatie extrem de dificila.

"Poate maine, poimaine veti stabili prin hotarari judecatoresti cine este presedintele Romaniei", le-a spus presedintele Basescu participantilor la reuniunea Comisiei de monitorizare a progreselor inregistrate de Romania in domeniul reformei sistemului judiciar si al luptei impotriva coruptiei.

El le-a atras atentia acestora asupra stabilirii echilibrului puterilor in stat.

"Justitia este absolut autonoma din punctul de vedere al optiunilor in luarea deciziilor. Este foarte bine asa, dar trebuie sa existe autocontrolul justitiei", a adaugat seful statului.

Basescu a mentionat ca Guvernul si-a asumat raspunderea pe acte normative legale, care au primit aviz de constitutionalitate, referitoare la reducerea veniturilor personalului bugetar, insa "instantele au hotarat impotriva legilor prin care Romania a incercat sa treaca cu daune cat mai mici" perioada de criza economica.

Presedintele a aratat ca este "o veselie" in adoptarea acestor hotarari, procesele care vizeaza astfel de cauze "merg snur", in timp ce alte procese intarzie cu anii.

El a amintit ca trebuie platiti noua miliarde de lei in urma acestor hotarari judecatoresti.

"Am o intrebare: cum se poate pune Justitia in situatii atat de delicate, pentru ca nimeni nu are banii astia? (...) E o veselie totala. De unde scoate Guvernul noua miliarde de lei pentru a-si arata respectul fata de hotararile judecatoresti? Poate indicati si sursa de finantare. (...) E un lucru pe care vi-l cer pentru ca este constitutional. Hotararile judecatoresti au putere de lege, iar cine initiaza o lege care afecteaza bugetul trebuie sa spuna si sursa de finantare. Spuneti-ne care este sursa de finantare pentru hotararile pe care le dati! Unde este ratiunea acestui mod de a proceda?", a adaugat presedintele Basescu.

Seful statului a mai spus ca nu se intampla punerea statului in dificultate, ci nerespectarea hotararilor judecatoresti, pentru ca nu exista solutii de punere in aplicare a acestora.

"Daca am pune in aplicare hotararile judecatoresti, Romania ar fi intr-o situatie extrem de dificila. Iar daca abordarea este de tipul 'nu imi pasa de lege, de cum functioneaza statul', atunci degeaba vorbim de Legea micii reforme in Justitie", a avertizat Traian Basescu.


Citeste mai multe despre   


















5241 vizualizari

  • +31 (49 voturi)    
    Sah MAT (Luni, 28 noiembrie 2011, 15:13)

    Cata [anonim]

    Asta este un SAH MAT la USL, au ramas fara motiv de suspendare, dar este posibil ca sa il suspende pentru ca a folosit neconstitutional toaleta de la Cotroceni, adica fara acordul USL
    • -24 (36 voturi)    
      in Romania "lui" Basescu (Luni, 28 noiembrie 2011, 16:03)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui Cata

      Este absolut neconstiturional sa respecti sentinte judecatoresti definitive, ramase scadente de doi ani. Absolut! Aveti dreptate: sa ne bucuram ca si-a luat-o USL-ul si, odata cu ea, milioanele de romani, sentimentul de justitie, independenta CC si, mai presus de toate, pedeleul care, in ritmul acesta va atinge o cota de popularitate echivalenta cu numarul de mandatari pe care-i are, undeva intre 0.1 si 0.11 din votanti!
      Sa hahaiti bine, dragilor!
      • +16 (20 voturi)    
        in orice tara (Luni, 28 noiembrie 2011, 16:15)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

        o lege declarata constitutionala, este respectata de judecatori. numai la noi judecatorii lui iliescu&voicu se sterg cu ea undeva. ei decid daca o lege se aplica sau nu, dupa bunul lor plac.
        dacai ai cunoste problema cu adevarat cred ca nu ai arunca un comentariu ca cel de mia sus :)
        • -3 (11 voturi)    
          Ma bucur (Luni, 28 noiembrie 2011, 17:58)

          lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

          Ca ai patruns dumneata fondul problemei, cu agerimea mintii caracteristica postacilor pedelei. Poate ai bunatatea sa ne luminezi si pe noi, ceilalti, mai ignoranti, ca sa zic asa.

          In felul asta voi evita sa mai "arunc" pe viitor comentarii critice referitoare la politica iresponsabila si antiromaneasca promovata de guvernul Boc.
          • +3 (7 voturi)    
            sper sa te bucuri (Luni, 28 noiembrie 2011, 20:14)

            sucaa [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

            dar sper sa ca ai citit ce am scris.
            observ ca si primul tau comentariu si al doilea nu fac decat sa enumere niste presupuneri si frustrare.nimic concret.
            nu am cum sa te luminez cat timp ai o astfel de atitudine. informeaza-te, dar nu de la securistul felix, si apoi mai stam de vb.
      • +15 (17 voturi)    
        hahaim cu placere (Luni, 28 noiembrie 2011, 16:22)

        fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

        Stai linistit ca pedeleu nu vrea voturile bugetarilor, ca stie ca nu le va obtine. Vor voturile celor din sectorul privat pe care daca le arati ca esti responsabil si mentii deficitul bugetar la valori mici, i-ai convins. Saracii de milioanele de romani care este ei, vor slujbe sigure, bine platite in care sa nu faca nimic concret, dar doamne fereste daca nu li se da cascavalul la timp!
        O sa ia pdeleu voturi destule, ca li s-au terminat fecalele la PSD si nu mai au maimutele cu ce sa arunce :)
        • +4 (6 voturi)    
          Nu bugetarii tin Romania in picioare. (Luni, 28 noiembrie 2011, 17:30)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui fatmanx

          Ba din contra.Am putea spune ca bugetarii incovoaie Romania si nu numai pentru salariile,multe nemeritate,dar si prin spaga ceruta care alunga orice investitor serios.Birocrati mai putini,puncte de colectare a spagii mai putine,viata mai buna pentru investitori si cetateni.
        • -1 (7 voturi)    
          Sectorul privat (Luni, 28 noiembrie 2011, 18:01)

          lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui fatmanx

          Moare de grija valorilor mici ale deficitului... precum prostul de grija altuia...
          O duce sectorul asta privat asa de bine, de se rasuceste in mormant auzindu-va!
      • +12 (16 voturi)    
        da? (Luni, 28 noiembrie 2011, 16:22)

        James Bond [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

        Este absolut impotriva firii ca organul care initiaza o lege (care afecteaza semnificativ bugetul statului) sa nu spuna si sursa de finantare!!!

        Daca maine se da o lege ca dumneata sa cumperi in fiecare luna cate un autoturism fiecarui copil pe care il ai, ce ai face domnule lucky? Ce ai face daca instanta de judecata nu si-ar pune problema daca dumneata ai sau nu acesti bani?

        Ce ai face?
        • +4 (6 voturi)    
          Stimate Dl/D-na Popas (Luni, 28 noiembrie 2011, 17:55)

          lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

          Mie, ca si dumitale, astfel de legi mi se dau zilnic, ca sa spunem asa.
          Si sunt obligat sa le respect!

          Eu n-am fost intrebat daca am cum sa platesc un TVA de 24%, daca am cum sa platesc un RADET energofag, stipendios si nesubventionat, daca doresc sa platesc asigurari sociale, de boala sau de somaj, pe care, poate, nu le voi utiliza. Cu toate acestea o fac, pt ca LEGEA a decis astfel.

          De aceea as dori ca aceeasi LEGE sa fie respectata, in aceeasi masura, de Cetateanul Romaniei, ca si de Guvernul Romaniei.
        • 0 (2 voturi)    
          Confuzie si manipulare (Marţi, 29 noiembrie 2011, 8:20)

          DanB [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

          Mai Popas din pripas, nu judecatorii initiaza legile, ei doar le aplica. Unde scrie ca judecatorii trebuie sa indice sursele de finantare ? Confunzi si manipulezi. Ghici, ghicitoarea mea, oare cine a initiat si aprobat acele legi ?
      • +8 (12 voturi)    
        Individualistule (Luni, 28 noiembrie 2011, 16:29)

        vladf [anonim] i-a raspuns lui lucky luck

        Ai impresia ca numai bugetarii voteaza in tara asta? Punem pariu ca mai mult de 5mil de angajati la privat o sa se bucure in mom in care or sa fie dati bugetari afara? Sau in mom in care o sa li se taie salariul?
        Chiar in impresia ca tot ce zboara se mananca?
        Sistemul este neperformat, tocmai din acest motiv se restructureaza.
        • 0 (6 voturi)    
          Ce inseamna restructurare?! (Luni, 28 noiembrie 2011, 17:50)

          lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui vladf

          Cum poti face performanta sau avea personal motivat si competent, cand il platesti cu 600 RON in conditiile si pt posturi in care se pretind studii superioare?!
          Restructurare nu inseamna aruncarea in somaj, ci cresterea competitivitatii muncii, prin reducerea numarului de stampile si autorizatii necesare, spre exemplu.
          Ca sa inscrii o masina in RO, trebuie sa alergi 4 zile. Acelasi lucru dureaza o jumatate de ora in Vest.

          Angajatii la privat NU se bucura, pt ca numai un dobitoc se poate bucura de raul altuia. Mai mult, valul de somaj calificat face sa creasca presiunea in jos pe salariile din mediul privat, ceea ce determina o scadere generalizata a nivelului de trai, o scadere a consumului si, pe cale de consecinta, a taxelor si capacitatii de rambursare a creditelor.

          Iata o formula sigura in calea catre recesiune, inapoiere economica si haos social...

          Nu discut aici de promisiunile electorale ale PDL sau ale D-lui Basescu... Ca sa nu mi se faca rusine...
          • 0 (2 voturi)    
            Viziuni diferite (Marţi, 29 noiembrie 2011, 10:17)

            vladf [anonim] i-a raspuns lui lucky luck

            Eu vad restructurarea altfel, in momentul in care o sa ai 4 angajai competenti care o sa faca treaba celor 10 care freaca manganul in prezent, o sa ai si performanta.
            Bineinteles ca salariul celor 10, o sa se imparta la 4 si ai rezolvat si problema asta.
            Cat despre mediul privat, nu o sa fie deloc amenintat, cand o sa vina bugetarul X, cu diploma in mana si cu nasul pe sus, ca este baiatul lui tata, in privat o sa i se inchida toate usile in nas.
            Ce stii sa faci? Ahhh sa plimbi hartii? Poftim cv-ul asta gata printat si plimba-l mai departe.
            Pai daca era competent nu vegeta la stat pentru 600lei, pentru ca in privat sigur castiga pe putin 1.000.
            Numai daca se vor da testele psihologie pe bune, o sa iasa pe cale naturala si motivata cei 100.000-200.000 de bugetari care sunt in plus.

            Si astea sunt doar doua metode, in realitate poti sa faci management daca chiar vrei si esti lasat.

            I
            • 0 (2 voturi)    
              O singura chestiune (Marţi, 29 noiembrie 2011, 11:57)

              lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui vladf

              Ce faci cu cei 100.000-200.000 de bugetari care "sunt in plus". Cu ei si familiile lor?!
              Ii ucizi?
              Ii lasi sa moara singuri de foame?
              Le platesti alocatii de handicap (pt ca tot nu trec testul psihologic) din taxele dumitale?

              Oare acesti oameni nu fac parte din societatea romaneasca? Nu sunt ei rezultatul profesional al invatamantului romanesc sub-bugetat (prin incalcarea legii, de altfel) si al sistemului medical (daca nu trec nici testul psiho) romanesc.

              Ne bucuram (unii) in mod stupid cand se taie alocatii, pensii, posturi din Invatamant sau Sanatate...
              Rezultatul: oameni inapti de munca la 45 de ani, confuzi si labili psihic, cu orecatire subprecara...

              Dar acest rezultat are o cauza. Iar aceea este, printre altele, politica neoliberala si antiromaneasca promovata de oligarhia politica postdecembrista: FSN, PDL, UDMR si toti cei ce-au fost prin parlament!
              • -1 (1 vot)    
                nu domle (Marţi, 29 noiembrie 2011, 14:08)

                jean [anonim] i-a raspuns lui lucky luck

                ii luam acasa si ii intretinem noi, ce mama masii. Pai daca nu e in stare sa se intretina ce sa facem ? Cheta sa ii sustinem ? Eu le am deja pe ale mele , daramite sa mai sustin din ce castig o clica de lenesi ce doar s efac ca muncesc.
      • +10 (12 voturi)    
        lamuriti-ma si pe mine (Luni, 28 noiembrie 2011, 16:59)

        blackbird [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

        un angajator (in acest caz statul) sa decida ca nu mai are bani si zic ca va micsoreaza salariile sau va dau afara (ce s-a intamplat in foarte foarte foarte foarte multe cazuri pentru privati ~ 400.000 de salariati in 2008 - 2009 care au fost dati afara ca... asta era nu mai erau bani ca nu mai erau comenzi)

        1) Cum este posibl sa-l dai in judecata si sa castigi ?! - adica eu ca angajator sunt obligat sa te platesc pe tine angajat pana eu nu mai am nimic sau mai rau
        • -1 (5 voturi)    
          Nu (Luni, 28 noiembrie 2011, 17:41)

          lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui blackbird

          Insa ca angajator ai o datorie. In masura in care ramai fara bani, dai faliment, dai afara, etc, inseamna ca esti vinovat de proasta gestiune, tu in primul rand, care ai manageriat catre faliment entitatea respectiva, in cazul acesta fiind vorba de statul roman.
          In cazul unei entitati private, concurentiale, managementul defectuos si/sau corupt ar fi primit un sut in posterior.
          In cazul statului, (i)responsabii politici care-l duc in faliment, ajungand sa se trezeasca ca nu mai au bani de pesnii, salarii, etc, raman in continuare in posturile grase si la comanda bugetelor si a contractelor de miliarde, cu regii asfaltului si a altor baroni locali si nationali.
          Iar factura o platesc cei umili si fara aparare: copilul abandonat caruia-i scade alocatie deja mizera, pensionarul care a lucrat o viata si nu are bani de medicamente, de paine sau de intretinere, handicapatul si, in general, contribuabilul roman.

          De falimentul statului considerati ca se face vinovat functionarul X sau chiar SEFUL STATULUI?!
          • 0 (2 voturi)    
            Basescuuuu (Marţi, 29 noiembrie 2011, 10:20)

            vladf [anonim] i-a raspuns lui lucky luck

            Am gasit vinovatul rapid. Ce perspicace ai fost dl. lucky.
            Dar dc. sa nu fie vinovat ala care deschide poarta la parlament?
            • 0 (2 voturi)    
              Pt ca (Marţi, 29 noiembrie 2011, 11:47)

              lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui vladf

              Nu este Seful Statului. Tocmai de aceea.
    • +26 (28 voturi)    
      nu, n-au ramas fara motiv (Luni, 28 noiembrie 2011, 16:07)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Cata

      ei DECLARATIA o considera neconstitutionala. :)
      punem pariu ca asta o sa fie justificarea lor si vor continua "procedurile" (declaratiile) despre suspendare pe motiv ca base a spus, nu pt ca base a facut? :)
      usl-ul nu mai respecta nicio institutie la aceasta ora. ei sunt impotriva tuturor. suspenda sau revoca pe toata lumea sau dupa caz, cer demisia si motivul exista intodeauna doar in mintea lor odihnita. norocul nostru este ca suntem in UE, si sunt legati de maini si de picioare, altfel asistam de mult la o lovitura de stat. si acum cred ca-si smulg parul din cap de ciuda ca au acceptat sa intram in UE si nu se pot juca asa usor cu democratia precum prietenii lor din mama rusie :)
      daca astia de la usl vor sa guverneze Romania precum reiese din declaratiile lor, atunci criza din Europa este o simpla adiere de vant fata de uraganul ce-l vor provoca. sunt atat de inconstienti incat nu-i mai intereseaza decat sa pice base indiferent de consecinte. ce conteaza ce urmeaza dupa...
      niste iresponsabili.
      • +4 (8 voturi)    
        singura salvare! (Luni, 28 noiembrie 2011, 17:01)

        cinic [anonim] i-a raspuns lui sucaa

        ca sa salveze alegerile din 2012, USL vrea sa bage RO in faliment.!
  • +6 (16 voturi)    
    Deciziile judecatoresti (Luni, 28 noiembrie 2011, 15:16)

    Constantin [anonim]

    au ca fundament niste legi. De ce nu modifica puterea in parlament legile pe baza caroa se obtin drepturi salariale si prefera sa se certe cu judecatorii?
    • +2 (24 voturi)    
      pentru ca nu sunt retroactive (Luni, 28 noiembrie 2011, 15:35)

      Tim [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      Legile nu se aplica retroactiv, iar aici este vorba de niste titluri executorii deja emise.. adica s-au judecat pe legile de la momentul respectiv, justitia a decis ca respectivii au dreptate si au de incasat bani, iar guvernul nu face altceva decit sa ignore o decizie judecatoreasca.
      • +10 (16 voturi)    
        ... (Luni, 28 noiembrie 2011, 15:44)

        st-an [utilizator] i-a raspuns lui Tim

        sa amane ... nu sa ignore
        • -3 (7 voturi)    
          Executoriu.... (Luni, 28 noiembrie 2011, 15:51)

          Zsolt Bodola [utilizator] i-a raspuns lui st-an

          Amice, executoriu inseamna, chiar si in termeni juridici, ca se aplica imediat. Nu peste 10 ani cand reclamantul a dat coltu'...
        • -4 (8 voturi)    
          Esti.... (Luni, 28 noiembrie 2011, 16:30)

          compadre [utilizator] i-a raspuns lui st-an

          E amanata pe 6 ani deja.....si in 2016 o vor amana pana in 2060...dar nu este ingonarata
          doar amanata pana murim toti.
      • +5 (5 voturi)    
        totusi are si omul dreptate (Luni, 28 noiembrie 2011, 16:57)

        xyz [anonim] i-a raspuns lui Tim

        Parlamentul ar trebui sa anuleze legea de crestere a salariilor cu 50% daca Romania nu poate in acest moment sa aplice o asemenea lege. Legea poate fi anulata usor pentru ca bugetarii nu au semnat contracte de munca pe salariile marite cu 50% si dupa parerea mea nici nu ar trebui ca bugetarii sa castige procesele(daca nu au contracte de munca semnate cu salariul marit). E ca si cum la o firma privata actionarii decid cresterea salariilor cu 50% dar directorul general observa ca nu sunt bani si nu semneaza cu fiecare anagat in parte contractul. Ar putea angajatii sa castige ceva in instanta daca n-au semnat inca nimic ? (Eu cred ca nu).
  • +13 (17 voturi)    
    Corect (Luni, 28 noiembrie 2011, 15:18)

    Cataleya [utilizator]

    Ar fi fost culmea ca o lege declarat Constitutionala de catre CCR sa fie considerata neconstitutionala de un oarecare judecator de la Cuca Macaii.
    • -2 (6 voturi)    
      CCR - tentative de judecatori (Luni, 28 noiembrie 2011, 18:59)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      Mai d-nă, acel judecator de la Cuca Macaii cum spui dumneata, este judecator in adevaratul sens al cuvantului, nu o spoiala cum sunt cei de la CCR, numiti pe criterii politice si care raspund la orice comanda politica...Cei de la CCR au vazut sala de judecata si au prezidat o sedinta numai in visele lor...CCR este o mare aberatie institutionala, oameni marunti decid chestiuni foarte importante pentru aceasta tara...
  • +21 (23 voturi)    
    ..urmeaza contestarea contestarii contestatiei ?!? (Luni, 28 noiembrie 2011, 15:19)

    jango cage [anonim]

    ...si da-i !!!...si lupta !!!...si da-i !!!.......
  • +2 (26 voturi)    
    oare eu pot plati intretinerea in 2026? (Luni, 28 noiembrie 2011, 15:23)

    JIJI [anonim]

    ca nici eu n-am bani!

    va rog, dom. Basescu!!!
  • +10 (16 voturi)    
    Si uselistiii vreau sa-l darame pe Base (Luni, 28 noiembrie 2011, 15:23)

    rakleta [utilizator]

    ... cu asta....
    Si cand colo le-o dato ... servita ... pe nooo!
    • +5 (13 voturi)    
      aragaz cu 4 okiuri & guvudele liberal (Luni, 28 noiembrie 2011, 15:35)

      un domn [anonim] i-a raspuns lui rakleta

      cred ca isi fac bagajele precum Mihaita..vine decembrie si ii vad prin aerogari cu un fes tras pe cap...insotiti de "fratele Urs" petrodolaru care a pierdut procesu cu povestea copilului agresat de Base....ce sa mai faca si ei ? sa bea apa dupa caini ? sa bea apa din canal ?..cum zice dd apa de la Ciocoiu Oprescu ? se fac de ras pe zi ce trece..Opozitia de Paie a facut ca alecetorratu sa aleaga din nou raul ce lmai mic in 2012..somn usor Uslasilor..Valsati si Visati la Raliuri in HAine de Zeghe...sau absenteism la micul dejun ..pentru un somn prelungit in celula..la guvide...
  • -10 (24 voturi)    
    mori cu dreptatea in brate (Luni, 28 noiembrie 2011, 15:29)

    Tim [anonim]

    Stat de drept ? Separarea puterilor in stat ? Doar povesti pentru creduli... in 2009, 2010 si ce surpriza in 2011 guvernul prin ordonante de urgenta a aminat plata acestor titluri executorii emise de catre justitie, iar acum CC legifereaza acesta practica.

    Si ce treaba are CC sa mentioneze sursele de finantare ?!
    • -9 (23 voturi)    
      corect (Luni, 28 noiembrie 2011, 15:42)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Tim

      mai bine i-ar zice Curtea Prostitutionala
    • +14 (18 voturi)    
      Inconstienta (Luni, 28 noiembrie 2011, 15:59)

      Emil [anonim] i-a raspuns lui Tim

      da' criza, criza, e constitutionala? sau moartea cuiva? ca toti avem dreptul la viata. iar va credeti unii dumnezeu (sau ii vreti pe alti muritori sa fie dumnezeu).
      votati uslasii si va vor da banii:-)
    • +16 (18 voturi)    
      Dar ce treaba are justitia cu bugetul ? (Luni, 28 noiembrie 2011, 16:09)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Tim

      E aberant ca judecatorii sa-si dea cu presupusul cine sa ia si cine sa nu ia bani. Ne-a mai costat o decizie asemanatoare cresterea TVA.
      • -1 (11 voturi)    
        dar de ce 2016 si nu 2226 sau 3206 (Luni, 28 noiembrie 2011, 16:31)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Ce este cu aberatiile astea? cum sa nu pui rapid in practica o hotarare judecatoreasca. Eu ca patron de ce trebuie sa pun in practica o sentinta si statul poate amana pana vor muschii lui? De ce suntem tratati altfel noi patronii si statul?
      • 0 (4 voturi)    
        nu e nici un buget (Luni, 28 noiembrie 2011, 16:44)

        Timbuku [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

        CC trebuia sa spuna daca "ordonanta de urgenta a guvernului este constitutionala sau nu" nimic mai mult. Care sunt sursele de finantare, ca bugetul se duce dracu, NU este problema lor.
      • +3 (3 voturi)    
        e vorba de respectarea unei legi (Luni, 28 noiembrie 2011, 17:12)

        rz [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Legea a fost votata cu 2 maini de PDL pe cand erau in opozitie. Tariceanu i-a cerut presedintelui sa nu promulge legea ca nu sunt bani, dar a fost ignorat. Drept e ca si Tariceanu striga tare ca economia duduie si ca nu vine nici o criza.

        Cand au trebuit sa o puna in practica, s-au codit. Deci au facut promisiuni electorale populiste, chiar votand o lege populista, pentru care ar trebui sa plateasca mai mult decat electoral.

        Ceea ce face acum guvernul este constitutional dar imoral. Chiar ei au votat legea, deci ar trebui sa gaseasca resurse sa o aplice pana la momentul in care a fost abrogata.
        • +4 (4 voturi)    
          Mincinosii pierd intodeauna. (Luni, 28 noiembrie 2011, 20:02)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui rz

          De ce minti.Devii nesuferit.Referitor la legea salarizarii pentru profesori,toti urla ca besmeticii,stiau de cand sa votat ca nu se putea aplica,dar au votat aceiasi parlamentari inconstienti.Basescu a refuzat prima data si a trimis legea la reexaminare,dar d-nii parlamentari au retrimiso nereexaminta.Corect si constitutional,legea nu exista.Daca o lege nu este reexaminata,ea este considerata cazuta.Avem in parlament o multime de juristi,dar vai de mama lor cum stiu sa inteleaga legile si Constitutia.Sunt lucruri care nu ar trebui sa fie interpretabile ,functie de cum esti putere ori opozitie.Ei, la noi,totul se contesta ,este un balci general.Si judecatorii au dat hotarari pe o lege care nu exista,este suspendata la aplicare,iar hotararile nu aveau la baza un contract de munca.Judecatorii ar trebui sa plateasca ei si sa fie dati afara.Cred ca la alegerile din 2012 va castiga cel care va promite ca face ordine la instantele de judecata.Judecatorii vor avea zile grele pentru ce fac.
          • 0 (0 voturi)    
            Vorbea marele jurist! (Luni, 28 noiembrie 2011, 23:24)

            sorin [anonim] i-a raspuns lui mircea

            Ia uite, nu stiam unde e marele jurist!!! Cum poti sa debitezi asemenea aberatii??? Legea privind majorarea cu 50% a salariilor profesorilor, tehnic vorbind, este o lege adoptata de parlament, aflata in vigoare, pe care judecatorii nu puteau sa o ignore.De ce dai vina aiurea pe judecatori cand vinovatii sunt la parlament sau la guvern, datorita legilor proaste, care se bat cap in cap, facute si adoptate de niste amatori?
          • +1 (1 vot)    
            in primul rand nu mint (Marţi, 29 noiembrie 2011, 10:37)

            rz [anonim] i-a raspuns lui mircea

            In primul si in primul rand nu mint, eventual gresesc. A minti implica intentia. Desi citesc stirile, nu pretind ca tin minte cu precizie absolut totul.

            Cu toate acestea, sunt sigur ca nu am gresit, presedintele a retrimis in parlament legea pentru majorarea pensiilor, liberalii sustineau ca sunt bani, presedintele zicea ca nu si cerea surse de finantare. Majorarea salariilor profesorilor a fost votata in parlament fara a fi fost propusa de guvern sau macar de liberali. Dar poate gresesc, oricum PDL sigur a votat legea chiar daca presedintele a retrimis-o in parlament.

            Despre argumentul juridic: daca nu a fost legal adoptata, de ce ar castiga in instanta profesorii? De ce nu a contestat-o chiar PDL la curtea constitutionala cand a ajuns la putere? Nu cred ca judecatorii aia sunt chiar prosti.

            Repet ce am spus mai sus: ar trebui sa existe mai mult decat raspundere electorala. PDL a votat pentru, iar dupa ce s-a vazut cu sacii in caruta a dat vina pe greaua mostenire. Asta e minciuna, nu ce am spus eu.

            Dar cata pasiune in a-i apara pe "bietii" PDL-isti... cam ciudat. Pe oricine ai simpatiza, trebuie sa simpatizezi cu discernamant. Nu tot ce zic si fac este corect sau bine pentru tara sau pentru un anumit grup social. In cazul asta clar nu au dreptate, de asta au castigat profesorii in instanta.
  • -8 (8 voturi)    
    si daca in 2016 e tot recesiune? (Luni, 28 noiembrie 2011, 15:55)

    moroxi [anonim]

    si e tot pdl-ul la butoane, ce au sa mai faca? ca vad ca de pasat datoria in fata au reusit deocamdata.

    as rade cu lacrimi sa castige pdl din nou, ca tot se pregatesc de zor, si totusi economia sa le joace o festa urata: pur si simplu sa fie tot criza nasoala (sau stagnare) si in 2016, exact in anul electoral de atunci. sa vezi atunci frasuiala si declaratii, si hai repede la curtea constitutionala a lui peste sa mai amanam o data ca e criza mare-mare si ar fi iresponsabil sa dam banii si etc si etc

    daca stai sa te gandesti ca marea depresie din 30 a durat mai mult de 10 ani sa se rezolve, dintr-o data nu mai pare asa de improbabil. si oricum criza actuala parca trebuia sa se rezolve intr-un an-doi, nu sa o tina la nesfarsit cu valuri noi de recesiune...
    • +2 (2 voturi)    
      curios (Luni, 28 noiembrie 2011, 17:12)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui moroxi

      Daca tu ai rade cu lacrimi la o asemenea drama... nu am cuvinte :(
    • +2 (2 voturi)    
      si ce daca (Luni, 28 noiembrie 2011, 18:02)

      imprumutatul [anonim] i-a raspuns lui moroxi

      O sa o iei in brate....sau poate vrei sa fac eu un imprumut la banca, sa-ti dau niste bani, pentru ati mentine nivelul de trai?
  • -6 (12 voturi)    
    BANI (Luni, 28 noiembrie 2011, 15:58)

    BOKKK [anonim]

    oare cum sa facem ? sa nu mai platim impozitele pana in 2016 pentru ca nu avem bani?? cine poate sa raspunda ?boc ori basescu ??
  • +7 (15 voturi)    
    What ?! (Luni, 28 noiembrie 2011, 15:58)

    John M. [utilizator]

    Vreti sa-mi spuneti ca CC si-a intrat in simturi?!
    USL- atentie cade istorie in capetele voastre goale!
  • -10 (16 voturi)    
    interesant (Luni, 28 noiembrie 2011, 16:08)

    DanHorea1307693823041 [anonim]

    vad ca justitia deja aplica indicatiile cotroceanului! cand e sa li se dea bani oamenilor permite amanarea platilor, cand e sa le ia din bani impune executarea imediata! asta-i stat de drepti, nu de drept.
  • -8 (16 voturi)    
    DECIZIA CC LA BUGET (Luni, 28 noiembrie 2011, 16:11)

    MARTORUL [utilizator]

    Pri această decizie CC desfinţează principiul statului de drept! De acum înaintea orice debitor poate să invoce acest principiu: nu am bani, voi plăti peste 4 ani! În fond toţi suntem egali în faţa legii, dar statul e mai egal. Cu asta înţelegem un simplu fapt: statul va omorî vaca ce dă lapte şi pe urmă se va mira de ce nu are lapte. Avea dreptate Octavian Paler: spargem becurile, apoi vin câinii, apoi avem nevoie de mai mulţi miliţieni pentru că este întunerc, dar miliţienii nu sunt pentru câini, sunt pentru locuitori. Aşadar, s-a spart becul, ce urmează?
  • +6 (10 voturi)    
    Gasca de borfasi neconstitutionali (Luni, 28 noiembrie 2011, 16:21)

    serioussam [anonim]

    Acum USL-ul va contesta decizia CCR ca fiind profund neconstitutionala. Iar dupa aceea vor contesta aerul pe care-l respiram cu totii ca fiind neconstitutional, iarba verde asijderea, cerul albastru neconstitutional de albastru, etc., etc., etc. Si toate acestea in virtutea Constitutiei lui Iliescu, Iorgovan et comp. Bravo, tovarasi, tineti-o tot asa!
  • -2 (6 voturi)    
    "Curtea Constitutionala se pronunta in favoarea" (Luni, 28 noiembrie 2011, 16:27)

    hic sunt leones [utilizator]

    reprezinta o mare eroare juridica si jurnalistica.
    CC nu se poate pronunta in favoarea a ceva ci poate doar verifica daca o lege incalca o singura lege: Constitutia.
    In concluzie, nicio Ordonanta nu se poate pune in calea executarii hotararilor judecatoresti date de instante.
  • -4 (10 voturi)    
    nimic surprinzator (Luni, 28 noiembrie 2011, 16:30)

    nerro [utilizator]

    1 lucru ce vreau sa-l scot in evidenta si pe care multa lume nu-l stie e faptul ca membrii curtii constitutionale sunt judecatori si nu prea:-))-sunt judecatori pentru ca fac parte din Curtea Constitutionala dar ei nu trebuie sa fi profesat ca judecatori anterior, conditiile fiind altele:pregatire juridica superioara, inalta competenta profesionala, vechime>18 ani activitate juridica sau invatamant juridic
    al-2-lea lucru esential este ca ei sunt alesi de Senat, Camera Deputatilor si de Presedinte ceea ce inseamna ca ei nu uita cine i.a pus pe scaun, plus independenta si inamovibilitatea Curtii e indoielnica, mai ales cand Presedintele viziteaza des Curtea
  • -2 (2 voturi)    
    Romania, stat de drept? (Luni, 28 noiembrie 2011, 18:50)

    sorin [anonim]

    Stau si ma intreb daca Romania este un stat de drept daca inclusiv statul nu recunoaste hotararile judecatoresti definitive, dar are pretentia ca restul sa le respecte - atunci cand are interesul...Nu cred ca e normal ce se intampla, Curtea Constitutionala, o institutie fomata din asa-zisi "magistrati", numiti politic, sa decida asupra executarii hotararilor judecatoresti pronuntate de adevaratii judecatori, in conditiile in care executarea hotararilor judcatoresti face parte din insusi procesul penal...Multi o sa spuna ca judecatorii, vezi-doamne, nu tin cont de criza, nu indica sursele de finantare!!! sau alte aberatii, debitate in spatiul public de insusi Presedintele Tarii, care nu realizeaza ca acestea nu sunt obligatiile judecatorilor, ci ale guvernului, parlamentului, care a dat legea de majorare a salariilor profesorilor, etc....Daca ar fi legi clare, judecatorii nu ar avea ce face, sunt obligati sa o aplice. Dar ne place sa aruncam pisica in curtea altuia ca, de, da bine la public in apropierea alegerilor...Oricum, executarea unor hotarari in 2016 vizand drepturi existente din 2007, este un mare abuz, nu mai putem vorbi de solutionarea unui litigiu- cu tot ce inseamna el, inclusiv executarea hotararilor, intr-un termen rezonabil...