Theodor Stolojan: Bancile nu se vor retrage din Romania. Au facut ce-au vrut aici!

de RFI     RFI Romania
Vineri, 25 noiembrie 2011, 10:29 Actualitate | Esenţial


Theodor Stolojan
Foto: HotNews / DP
Europarlamentarul PDL Theodor Stolojan a afirmat intr-un interviu la RFI ca bancile straine nu se vor retrage din Romania, pentru ca aici este o piata "foarte buna". Declaratia lui Stolojan a fost facuta dupa ce, joi, presedintele Traian Basescu a spus ca daca bancile europene se pregatesc sa lase nefinantata Romania, este "lipsa de fair play".

Reporter: Credeti ca se vor retrage unele banci din Romania?

T.S.: Nu, categoric nu, pentru ca Romania este o piata foarte buna pentru banci! Au facut ce-au vrut aici. Amintiti-va ca la inceputul anului 1990 nici un roman nu avea un credit card, nu avea un debit card, cei mai multi aveau un cont de economii la CEC. Deci bancile au intrat pe o piata complet virgina, din punct de vedere al serviciilor bancare si au practicat in Romania fel de fel de comisioane, de taxe, pe care n-ar fi indraznit sa le practice in tarile de unde au provenit bancile respective. Au facut intr-adevar profituri foarte bune in Romania. Nu vor pleca de aici, pentru ca Romania ofera in continuare oportunitati bune de afaceri.

Presedintele Traian Basescu a lansat joi un atac dur la adresa sistemului bancar, dupa ce Banca Austriei atentionase institutiile de credit cu capital austriac ca finantarile pe care le vor acorda pe piata din Romania sa se bazeze in cea mai mare parte pe depozitele atrase local, ceea ce inseamna practic reducerea creditarii.

Basescu a declarat joi, la o conferinta din Bucuresti organizata de The Economist, ca spera ca anuntul bancii centrale din Austria a fost o erorare, precizand ca "nu am vrea sa le aducem aminte prietenilor nostri europeni cat au conditionat admiterea in UE de privatizarea sistemului bancar".

Citeste continuarea pe www.rfi.ro.


Citeste mai multe despre   


















3439 vizualizari

  • +4 (16 voturi)    
    au bancile ce au vrut? (Vineri, 25 noiembrie 2011, 10:38)

    dan [anonim]

    au bancile ce au vrut in romania? vai, dar cum este posibil? noi nu avem banca nationala? nu avem cel mai bun guvernator care poate exista?
    • +2 (4 voturi)    
      Nu pricep, ori suntem liberali, ori nu suntem (Vineri, 25 noiembrie 2011, 12:30)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Pai , don basescu, ca om da dreapta, nu intelegi ca bancile fac ce vor cu banii lor?
      Matale, nu faci ce vrei cu banii tai?
      Daca se baga BNR-ul, statul....asta nu mai e politica da dreapta..asa ca toata ratzoiala matale este doar asa...pentru electorat ca sa-si mai umfle pieptul:"uite ma, ce pres viteaz avem noi, cum se lupta el cu bancile astea nemernice...".
      Da' cand ai luat credit cu buletinu' ai zis saru'mana ?...ai zis.
      Cand s-a indatorat (eh, doar o centura de siguranta...ma rog acu-i de castitate!) guvernu' se gandea ca va "rostogolii" datoriile la infinit (adica se imprumuta iar ca sa plateasca o datorie mai veche si tot asa...doar ca se tot aduna dobanzile).
      Iaca ca nu mai are de unde sa imprumute si se supara, ca vacaru pe sat...
      Uite, nu mai pot bancile de supararea lu' base!
      • 0 (2 voturi)    
        greseala mare (Vineri, 25 noiembrie 2011, 15:07)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        sa zici ceva de base pe acest forum. toti de vor minusa la maxim, pentru ca aici base poate fi doar idolatrizat. atin tinut partea bancilor, ati lasat bancile sa prosteasca romanii nestiutoti cu niste contracte obscure, ati blocat ordonanta 50 la sfatul lui nea francks. intr-un cuvand, ati pupat in dos bancile cat ati putut si ele au avut frumoase castiguri. pai acum, vreti sa spunem ca ati fost luati prin surprindere. nu "mai draga" stiati de la inceput ca este posibil ca bancile sai traga banii. ca voi cica aveti cultura economica si noi nu.
        • 0 (0 voturi)    
          da (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 14:11)

          calin [anonim] i-a raspuns lui nenea

          Basescu are dreptate ca bancile dau dovada de lipsa de fair play dar ce nu intelege Basescu este ca in capitalism se aplica legea celui mai adaptat. Bancile au venit in Romania cand era rost de profit iar acum daca se intrevad pierderi vor pleca. E simplu.
  • +5 (13 voturi)    
    bineinteles ca au facut ce au vrut! (Vineri, 25 noiembrie 2011, 10:48)

    cris25 [utilizator]

    si daca vor o sa si plece n-o sa-i oreasca nimeni! Prin 2007, 1$ era 2.3ron si se trimbita imprumutul in valute exotice, cine a ingaduit si supravegheat toate astea? Lasa ca v-atu luat si voi partea!
    • +3 (3 voturi)    
      si cateodata ...colegul Valeriu Stoica (Vineri, 25 noiembrie 2011, 14:51)

      altu [anonim] i-a raspuns lui cris25

      le-a mai si sprijinit politic sa castige unele procese pe la ICCJ... ca asa-i la noi daca se prind unii...trebuie sa intervina "baietii destepti"
  • +4 (8 voturi)    
    whatever (Vineri, 25 noiembrie 2011, 11:01)

    ngi [anonim]

    bineinteles! dar s-a intamplat cu concursul dvs. domnilor. sau altfel spus, sub inaltul patronaj al domniilor voastre.
  • -2 (8 voturi)    
    Banci Elvetiene (Vineri, 25 noiembrie 2011, 11:01)

    Gigi MAZILU [anonim]

    ROMANIA a avut si nesansa de a avea bancii CAMARII si nu adevaratele bancii ELVETIENE.

    MAFIOTI din ROMANIA au frica de plecarea acestor CAMATARII in schimbul lor vor veni Credit SUISSE, UBS, PICTET & Cie, MIRABAUD & Cie si multe altele.

    In acest caz trebuie reformata si BNR cu un alt guvernator destept si progresist.

    Unul tanar scolit in lumea buna.
    Actualul face parte din cei din Primaverii.

    Iata acesta este secretul esecului ROMANIEI, proveniti din Primaverii !!!
  • 0 (4 voturi)    
    da data asta bancile au dreptate (Vineri, 25 noiembrie 2011, 11:19)

    nenea [anonim]

    exista un minister care trebuia sa apere interesele nationale. EXISTA ISARESCU si BNR care trebuia sa apere si sa CONSILIEZE ministerele in legatura cu SIGURANTA ECONOMICA. cum? nu isarescu este resoponsabil? dar cine? cand este responsabil isarescu si care ar fi responsabilitatile lui. bancile au dreptate:
    1. au dat spaga ca sa cumpere fara obligatii. spaga s-a primit si prin contract, ele nu au obligatii, decat sa-si creasca propriul profit. parca asa am fost invatati, noi, clientii de catre isarescu
    2. "...cand cititi un contract, deschideti ochii, nu buzunarele..." eheeee
  • +2 (4 voturi)    
    unde? (Vineri, 25 noiembrie 2011, 11:34)

    bizonul [anonim]

    Unde este Bancorex-ul? toata lumea politica, bancara, justitiara se face ca ploua!
  • +2 (2 voturi)    
    ca cetateni ioropeni (Vineri, 25 noiembrie 2011, 13:55)

    panfil [anonim]

    puteti avea conturi in strainatate.
    e mai avantajos sa'ti tii banii in banci elvetiene, englezesti sau americane.
    pana si scosul de cash din banci straine, fara comisioane inrobitoare, este mai ieftin decat schimbul la ghiseele din ro.
    io am conturile intr'o sucursala american a bbva.
    cand utilizez cardul, ma costa 1% comision, la un curs reuter, cu mult mai bun decat al bancilor sau caselor de schimb. mai bun decat al bnr, caci este cursul international al momentului.
    in tzarile de origine, rata la creditul imobiliar este in jur de 4%. vedeti cat este el in ro.
    iar bnr, este partasa.
    in toate tarile occidentale, dobanda bancii centrale, la imprumut, este foarte joasa.
    in japonia dau bani pe degeaba, in usa este undeva sub 1%
    la fel prin anglia, germania...
    in ro este asa pentru ca tine. stolojan are dreptate.
    bnr si cec ar trebui sa practice alte politici, alte comisioane, mai favorabile cetateanului.
    sa faca concurenta camatarilor din templul banului.
    isarescu este nemenklaturist, absolvent nu de finante, ci de comert exterior, ca si felix, fost director al institutului de economie mondiala sau marketing al ministerului comunist de comert ext si coordonat de secu.
    din aceaiasi gasca cu bonbonel, tariceanu, geoana, oana mizil, ilici...
  • +3 (3 voturi)    
    dar unde este mugurel... (Vineri, 25 noiembrie 2011, 15:53)

    nena [anonim]

    ...ca sa ne explice el asa elegant cum sta treaba cu relatia de colaborare dintre banci si client? chiar aici, pe hotnews, saptamana asta, ne explica faptul ca trebuie sa fie o relatie de colaborare intre clienti si banci. se pare ca aceasta relatie este unidirectionala noi dam si ele iau...toate sub protectia mai marilor, care mai iau ce le dau bancile
  • +3 (3 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 25 noiembrie 2011, 16:16)

    vasilica [anonim]

    Citat din stire = Theodor Stolojan: Bancile nu se vor retrage din Romania. Au facut ce-au vrut aici!

    Intrebare de novice.
    Ok, au facut ce au vrut (constatarea D-lui. Stolojan dupa cam 20 de ani).
    Aici era sat fara caini ? CINE a permis asta ? Cine a creat conditiile ca bancile sa faca ce vor ? Probabil ca bancile se supun unor legi valabile in tara in care-si desfasoara activitatea (nu cred ca gresesc). Cine a facut aceste legi care sa permita bancilor sa faca " ce vor" ? Daca s-a gresit neintentionat sau poate chiar intentionat, cine raspunde ???? Popescu, Ionescu, etc. ??? Evident ca cei care puteau (aveau puterea decizionala sa o faca) NU VOR RASPUNDE. De ce ? Sa raspunda in fata cui ? A lui Popescu, Ionescu ?
    Alte comentarii sunt de prisos.
  • +1 (1 vot)    
    :) (Vineri, 25 noiembrie 2011, 18:06)

    cf [anonim]

    Domnule Tradator Isarescu,

    Se aude tovarashe ce zice cyborgul ?

    Daca da - cere-ti scuze mah politicianule pt ce ai facut romanilor timp de 20 de ani !!!

    Si iute - ca sigur va veni si aniversarea ta ... alaturi cu a lui Ilici.

    Da mah, aveti dreptate amandoi, poporul asta nu reactioneaza. Asa e.

    Dar daca totusi intr-o zi... o va face ?

    Ce veti face in ziua aia ?

    Multumesc,
    Ipoteticus
  • 0 (0 voturi)    
    bancile si statele europene (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 0:23)

    baseculicu [anonim]

    au datorii scadente anul viitor de peste 800 miliarde pe care nu-i au:
    1. germania nu a vindut bondurile sa atraga bani decit in proportie de 60%, mare semn ca pietele sint inca confuze cu risc, nu exista incredere,
    2. bancile vor aduce capitalul in tarile lor de origine si vor stopa imprumuturile, vor face ceva pe parerea lui basescu
    3. criza in america a venit pe fondul balonului preturilor umflate si a lipsei de lichiditati care au aruncat in aer sistemul financiar.
    totul se intimpla din cauza imbogatilor care au capatat puteri sporite si care pot arunca o tara in colaps. a celor care considera ca imbogatirea rapida e cel mai important incit vind case la un pret de 10 ori mai mare decit real....etc...
    la anu o sa fie durere...e ptr ca e 2012? americanii cu consumul lor excesiv ne-au adus aici.
  • 0 (0 voturi)    
    Acesta e jocul lumii actuale (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 0:34)

    Rational1 [anonim]

    Intrarea bancilor straine in Romania si in Europa de Est nu prea are de-a face cu etica, ci cu economia si jocurile de interese mondiale - cine controleaza lucrurile.
    Practic, cei care detin bancile controleaza lumea.
    Romaniei in anii '90 i s-a tot spus sa privatizeze sectorul bancar deoarece el era sub controlul politicului, al guvernantilor de la acel moment. Nu era OK. Iata ce politicieni avem azi! Ganditi-va cum erau in anii '90. Bombonel si Severin erau atunci tinerele sperante, cei de la care speram sa produca schimbarea! Iata-i cum s-au manjit si cum nu au nici un pic de onoare.
    Pt a fi cu adevarat capitalisti, bancile trebuiau sa treaca in mana adevaratilor capitalisti, a celor care detineau capital.
    Dar scopul acestora nu e sa-i faca pe romani mai fericiti. Ci sa-si multiplice avutia si la final sa obtina controlul. Pur si simplu! Asta e motivatia lor.
    Doua lucruri ar fi putut sa-i opreasca:
    1. O banca centrala independenta. Dar ia ganditi-va: cand in Romania puterea a fost acaparata de "fostii", credeti ca au lasat BNR la voia intamplarii? BNR care face o contrapondere guvernelor. Amintiti-va ca Isarescu participa in diverse comisii de taina, gen Trilaterala.
    2. Opinia publica si societatea civila. Dar cele doua lucruri lipsesc cu desavarsire de pe plaiurile mioritice.
    Practic, nu aveam nici o alternativa.
  • 0 (0 voturi)    
    Corect dar incomplet. (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 2:32)

    Moromete [anonim]

    Stolo e corect dar incomplet cand zice "Bancile nu se vor retrage din Romania. Au facut ce-au vrut aici!". Complet e "Bancile nu se vor retrage din Lume. Au facut ce-au vrut aici!"
    • 0 (0 voturi)    
      corecta corectia (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 9:49)

      nila [anonim] i-a raspuns lui Moromete

      dar, nu bancile sunt de vina.
      este lacomia omeneasca.
      omul vrea sa consume mai mult decat produce,
      mai mult decat castiga.
      bancile au simtit si fac tot ce pot sa arate zaharelul, sub diferite forme de ..produse bancare.
      dintre acele produse, produse cu mare greutate (haha !), credit cardul este cel mai eficient.
      pentru banci.
      ai, n'ai parai, te'nghesui de black friday prin pravalii.
      si boala s'a extins, dela persoane, la familii, colectivitati, orase, tzari..

      ce'i place omului sa auda, cel mai mult ?
      "sa traiti bine !" :-)