Propunerea ca politistii care au o conditie fizica precara sa fie exclusi din serviciu, respinsa de Comisia de administratie din Senat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 15 noiembrie 2011, 12:45 Actualitate | Esenţial


Senatorii din Comisia pentru administratie au intocmit, marti, cu o singura abtinere, un raport de respingere a propunerii legislative care introducea obligativitatea ca activitatea si conduita fizica ale politistilor sa fie evaluate o data pe an si, in functie de rezultate, sa le fie acordate politistilor calificative, anunta Agerpres. Propunerea legislativa, initiata de senatorul democrat-liberal Iulian Urban, prevedea modificarea Statutului Politistului, astfel incat politistii sa fie exclusi din serviciu in cazul in care in termen de sase luni de la data la care trebuiau sa sustina verificarea sportiva periodica, nu se prezinta "motivat de scutirea medicala nejustificata" sau daca obtin calificativul "nesatisfacator" de doua ori.

În timpul dezbaterilor din Comisie, senatorul PDL Petru Filip, cel care s-a abţinut de la vot, a susţinut că propunerea legislativă reprezintă 'un semnal de alarmă' care ar trebui luat în calcul de Poliţia Română: "Contează foarte mult modul în care se prezintă pe stradă un poliţist - de la atitudine şi până la cum îi stă chipiul în cap. Când te uiţi la un poliţist german, italian sau american ai impresia că ai un zid în faţă. (...) Proiectul nu trebuie luat în derâdere pentru că poliţiştii trebuie să alerge pe stradă după infractori şi nu o fac pe bicicletă sau pe motoretă. Ajungem în situaţia ca unii dintre poliţişti să îşi dea duhul alergând după infractori? Trebuie să facem ceva cu poliţiştii care sunt în stradă chiar dacă propunerea legislativă nu trece", spune Petru Filip. Acesta a adăugat că nu îl 'încălzeşte cu nimic' că poliţiştii primesc calificative în funcţie de performanţele lor sportive.

În replică, fostul şef al Poliţiei Române Petre Tobă, a susţinut că imaginea poliţistului român nu mai este cea a unui 'poliţist burtos', cei mai mulţi dintre poliţiştii de pe stradă fiind 'tineri sau foarte tineri', media vârstei acestora fiind de 30-35 de ani.

Chestorul Petre Tobă a adăugat că Guvernul nu susţine propunerea legislativă, întrucât metodologia care stabileşte criteriile potrivit cărora se realizează pregătirea fizică a poliţiştilor este stabilită prin ordin al ministrului Administraţiei şi Internelor. Un alt motiv pentru care Guvernul nu susţine propunerea de lege este acela că sunt încălcate prevederile constituţionale, fiind 'restrâns dreptul fundamental la muncă'. De asemenea, Tobă a susţinut că sunt poliţişti, cum este cazul celor din departamentul IT, care nu au nevoie de o condiţie fizică 'de performanţă'.

Şi senatorul UDMR Tiberiu Gunthner a susţinut, la rândul său, că atâta timp cât sunt poliţişti care lucrează la birou şi care nu necesită 'o condiţie fizică de performanţă' ar putea să fie acceptaţi la Academia de Poliţie şi tineri care nu îndeplinesc criteriile condiţiei fizice, dar care sunt 'mai inteligenţi': "Poate aşa s-ar mai reduce glumele cu poliţişti", a declarat Gunthner, spre amuzamentul colegilor săi din Comisia pentru adminsitraţie.

Propunerea legislativa prevede ca activitatea şi conduita poliţistului să fie evaluate o dată pe an, iar concluziile să fie consemnate în evaluarea de serviciu, cu acordarea unuia dintre calificativele - foarte bine, bine, satisfăcător, nesatisfăcător: 'În cazul în care poliţistul nu a desfăşurat activitate pe durata întregului an, calificativul acordat ca urmare a evaluării întocmite pentru perioada sau perioadele lucrate constituie calificativ anual numai dacă activitatea desfăşurată depăşeşte cumulat şase luni', se arată în textul propunerii legislative.

Senatorul PDL Iulian Urban îşi motivează propunerea legislativă afirmând, în expunerea de motive, că în structurile MAI 'au ajuns să fie încadraţi în serviciu tot mai mulţi poliţişti care nu au o conduită fizică corespunzătoare sau care eludează examenele periodice sportive, fie prin scutiri medicale nejustificate, fie prin motivări'. Potrivit acestuia, se impune îmbunătăţirea sistemului, 'în scopul adaptării persoanelor încadrate în muncă, astfel încât acestea să aibă o pregătire fizică ce poate ţine pasul cu performanţele sportive ale infractorilor'.

Legea are un caracter organic, Senatul fiind prima Cameră sesizată în acest sens.

















1421 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Grasii din Senat (Marţi, 15 noiembrie 2011, 13:17)

    Galben de Gras [anonim]

    simpatizeaza cu grasii din Politie.Senator gras pentru alegatori grasi.Politisti grasi vor fi alocati numai pentru urmarirea infractorilor grasi ca sa poata sa-i prinda.
  • +6 (6 voturi)    
    Mda (Marţi, 15 noiembrie 2011, 13:30)

    cristi [anonim]

    Pai ce-ar fi atunci sa angajam programatori calculatoare bugetari impingatori de hartii, sau medici secretare obisnuite sa serveasca cafeaua. Ca doar le incalcam dreptul la munca.
    Fiecare post are anumite cerinte. La politisti este absolut normal sa fie conditia fizica (preferabil si un pic de IQ dar...). Cum adica le incalca dreptul la munca?
  • +5 (5 voturi)    
    forma si fond (Marţi, 15 noiembrie 2011, 13:33)

    alex [anonim]

    impactul imaginii unui politist(la fel ca si pentru militari) este deosebit de important; cred ca sunt mult
    prea multi politisti burtosi care actioneaza in strada chiar daca sunt tineri.
    sunt pentru existenta unui program intens de pragatire fizica care sa le permita cadrelor politienesti si militare sa se prezinte fizic peste medie./
    va amintiti cum arata militarii nemti in filmele in care apar?
    si in alte tari s-au luat masuri in sensul celor respinse la noi acum.
  • +1 (1 vot)    
    parere (Marţi, 15 noiembrie 2011, 13:47)

    policeman [anonim]

    Dupa parerea mea, este o problema f serioasa si corecta: politistul impune respect si prin aspectul sau.
    Dar sa te apuci acum sa-i dai afara pt. ca nu mai corespund criteriilor actuale, cam suna a discriminare - trebuia sa-i conditionezi de la inceput.
    Ce ar fi bine, ar fi ca de acum incolo sa fie introdusa aceasta conditie, pentru toti cei care intra in sistem.
  • +2 (2 voturi)    
    Uitati-va la politistii din occident (Marţi, 15 noiembrie 2011, 13:48)

    Frankie [utilizator]

    Iti inspira teama numai cand ii vezi, prin conditia lor fiza absolut perfecta !!!
  • -3 (5 voturi)    
    o tampenie mai mare n-am auzit !!! :)) (Marţi, 15 noiembrie 2011, 13:50)

    Bogdan [anonim]

    Si din anumite comentarii imi dau seama ca prostia e multa in Romania (de ce oare ma mir?). Pai de unde or vrea ei conditie fizica si o prezenta placuta daca ii plateste ca pe niste muncitori necalificati??
    Iar daca vor sa aiba conditie fizica, pai atunci sa le asigure conditii, abonamente la sala de fitnes sau la diverse sporturi... E absurd sa ceri ceva fara sa oferi nimic.
    Numai un bou din PDL putea sa aibe o asemenea idee... Atat ii duce pe ei capul cu "reformele"...
    • +2 (2 voturi)    
      Nu e chiar asa (Marţi, 15 noiembrie 2011, 14:18)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Pai nu este chiar asa. Este o mare diferenta intre a face sala (forta sau auto-aparare) si a te intretine fizic (nu burta, gusa etc.). Asta tine de educatie. Sa iti amintesc obiceiurile romulanului care baga in el slana, carnati, tuica, vin etc. cat se poate apoi ajunge pe la spital sau se vaita ca nu isi poate innoda sireturile? Pe cati ai vazut sa iasa dimineata (sau seara) la alergat o tura, macar 1000 m, asa, de intretinere? Romulan sau politist. Iti trebuie sala pentru asta? Romanii au numai pretentii, totul sa le fie dat mura in gura ei sa nu miste un deget.
      Pe de alta parte, nu le plange de mila politistilor. Iti spun in cunostinta de cauza (am rude politisti) ca nu sunt platiti asa de prost incat sa nu isi permita (daca vor) 70-100 ron pe luna sa mearga la o sala de forta (daca chiar doresc asta). Problema este mentalitatea proverbiala a romanului, aici este de lucrat. Si tocmai pentru a combate mentalitatea asta este nevoie de legi si bici. Asta asa, ca sa intelegi si tu.
      PS Este cam frustrat pe PDL. Ti-a taiat alocatia?
  • +4 (4 voturi)    
    Nu inteleg ! (Marţi, 15 noiembrie 2011, 14:01)

    tudor74 [anonim]

    Nu inteleg! Despre cine se vorbeste in acest articol ? Despre politisti ? Ce-s aia ? Nu am mai vazut o patrula de politie pe strada de luni de zile, am si uitat cum arata un politist roman.

    Normal ca sunt grasi ca porcii, stau ascunsi in sectii si se uita la TV. Mai mult, mi-au furat tiganii din masina (noaptea in parcare, ironic e parcare platita), m-am dus sa depun plangere si au facut tot posibilul sa ma convinga sa nu depun plangere: m-au trimis la jde mii de ghisee si birouri pana cand intr-n final vazand ca sunt chitit sa depun plangere mi-au zis ca tre' sa intru in audienta la comandant .... comandant care urma sa vina in sectie peste vreo 3 ore si sa astept.

    Politia romana, o gluma .. pfft!
    • +3 (3 voturi)    
      fara plangeri (Marţi, 15 noiembrie 2011, 14:18)

      ion [anonim] i-a raspuns lui tudor74

      cam asta am patit si eu. prima grija a politistului, e sa te convinga/intimideze sa nu depui plangerea pentru furt.
    • +2 (2 voturi)    
      asta se intampla pentru ca... (Marţi, 15 noiembrie 2011, 14:58)

      ipse [anonim] i-a raspuns lui tudor74

      avand multe plangeri le creste in statistici infractionalitatea si pot fi penalizati. in al doilea rand le creste volumul de munca. in al treilea rand toate dosarele cu AN (autor neidentificat) sunt "tinichele" pe coada lor si le pot aduce iar penalizari.

      in ceea ce priveste "incalcarea dreptului la munca" hai sa angajam scafandri care nu stiu sa inoate, piloti de avioane doar cu permis auto luat la Pitesti samd.
  • +3 (3 voturi)    
    porc la porc (Marţi, 15 noiembrie 2011, 15:07)

    mircea [anonim]

    nu scoate ochii
  • 0 (0 voturi)    
    alooo (Marţi, 15 noiembrie 2011, 20:36)

    MirceaA [utilizator]

    nu conditia fizica e problema, ci increngaturile mafiote din care fac parte politistii pana la cel mai inalt nivel. Un politist nu se ia la intrecere la fuga cu talharii, ci trebuie sa stie sa foloseasca armamentul "din dotare".