Cine este cel care s-a interpus intre mana intinsa de Ion Iliescu si Regele Mihai

de Attila Biro     HotNews.ro
Miercuri, 26 octombrie 2011, 16:59 Actualitate | Esenţial


Regele Mihai- Ion Iliescu
Foto: Hotnews
“Aparitia domnului Iliescu a fost intempestiva. Din punctul meu de vedere, nu a fost o actiune voluntara daca m-am interpus intre domnul Iliescu si Majestatea Sa”, a declarat pentru HotNews.ro personajul care i-a taiat calea lui Ion Iliescu astfel incat fostul presedinte a ratat o strangere de mana cu Regele Mihai. El a mai spus ca nici macar nu l-a vazut pe fostul presedinte, fiind concentrat sa il ajute pe Rege. A fost desemnat sa il insoteasca pe tot parcursul evenimentului de marti, 25 octombrie, desfasurat la Senat. Despre cine este vorba?

La articolul Momente inedite din timpul discursului Regelui Mihai in Parlament: Mana lui Ion Iliescu si decoratia lui Zgonea, cititorii HotNews.ro au comentat momentul in care Ion Iliescu a incercat sa dea mana cu Regele, dar a fost evitat.

“Am remarcat momentul in care Ion Iliescu ii intinde mana ca cel care il ajuta pe Regele Mihai practic s-a interpus intre rege si fostul presedinte. Practic interventia acelui domn a facut ca Ion Iliescu sa nu obtina poza vietii sale o strangere de mana cu Regele Mihai pe care in '90 l-a alergat de pe aeroport. Oare cine o fi acel domn?”, a comentat andrei.marin pe forumul HotNews.ro.

Vezi video mai jos



Dupa o scurta investigatie HotNews.ro a reusit sa il contacteze pe barbatul care l-a insotit pe Regele Mihai. El este Dan Mihail Chirlomez, seful Departamentului Protocol din cadrul Senatului Romaniei.  

Seful Departamentului Protocol a fost cel care l-a insotit pe Regele Mihai in momentul care s-a deplasat de la prezidiul Camerei Deputatilor spre pupitrul de unde urma sa rosteasca primul sau discurs dupa 64 de ani. In acel moment camerele de filmat au surprins o scena inedita.

In timp ce regele cobora spre pupitru din sala, catre el se deplasa fostul presedinte Ion Iliescu. Cei doi s-au intersectat si pentru o fractiune de secunda Ion Iliescu i-a intins mana regelui, dar intre cei doi s-a interpus Dan Chirlomez. Astfel, Ion Iliescu a ratat posibilitatea de a da mana cu Regele Mihai, pe care fostul presedinte l-a intors de la aeroport in 1990.

“Eu nu am fost atent la persoanele care erau in stanga sau in dreapta. Eu nu l-am observat pe domnul Iliescu decat dupa ce am trecut. Din punctul meu de vedere, nu a fost o actiune voluntara daca m-am interpus intre domnul Iliescu si Majestatea Sa. Aparitia domnului Iliescu a fost intempestiva. Eu eram concentrat pe deplasarea inainte, mai ales ca erau fotografii care pozau cu blit. Daca ne-am intersectat eu am realizat asta dupa ce dumnealui a trecut. Am inteles ca s-au facut multe comentarii, eu consider ca sunt doar speculatii”, a relatat pentru HotNews.ro Dan Chirlomez.

Dan Chirlomez a povestit pentru HotNews.ro ca la vizita prealabila pe care a facut-o regele, luni 24 octombrie, la Parlament reprezentantii Casei Regale si reprezentantii Senatului au convenit ca el sa fie cel care il va insoti pe regele Mihai pe parcursul ceremoniei oficiale. Dan Chirlomez a mai explicat ca a fost convenit si un “scenariu” al evenimentelor, dar ca “nu intotdeauna socoteala de acasa e aceeasi cu cea din targ”.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















19638 vizualizari

  • +20 (36 voturi)    
    un superior este cel care intinde mâna (Miercuri, 26 octombrie 2011, 17:08)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    un superior este cel care intinde mâna NU un personaj de calitate inferioara !
    • +8 (32 voturi)    
      ce nu stie "Regele" (Miercuri, 26 octombrie 2011, 19:01)

      adonis84 [utilizator] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      Cel mai probabil a fost invitat de uslasi sa ii dea peste bot lui Base. Sa ii dea ca nu ne deranjeaza, poate sa le dea la toti ca prea am suferit dupa urma lor.
      Inainte au chemat minerii, acum regele ... Ce o urma? :) Daca veniti cu minusuri, veniti si cu argumente.

      Va salut!

      Apropos, prin alte locuri este invers. Cel mai mic intinde mana.
    • +29 (31 voturi)    
      parca! (Miercuri, 26 octombrie 2011, 19:54)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      in protocolul regal nu i se intinde mana unui suveran. Daca ti se intinde mana (si nu sunt multi care primesc aceasta favoare) RASPUNZI. Dar la scoala KGB cand un rege intinde mana pui o grenada acolo.
      • +2 (2 voturi)    
        good point (Joi, 27 octombrie 2011, 14:50)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui naiv

        :))
    • +3 (15 voturi)    
      Hotnews, ce faceti?! (Miercuri, 26 octombrie 2011, 21:11)

      casandra [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      Hotnews se dovedeste a fi un adevarat pericol pentru firile mai sensibile. Se poate? Scaparile masive de memorie sunt semne de senilitate. Pai, doar lunea aceasta ati publicat asta:
      http://www.hotnews.ro/stiri-politic-10512030-ion-iliescu-scris-regelui-mihai-majestate-permiteti-transmit-cele-mai-calde-urari-prilejul-implinirii-venerabilei-varste-90-ani.htm

      Aveti si o poza frumoasa acolo, iar Zambaretu' si Majestatea isi strang mainile foarte cordial si cu gura pana la urechi. Stati linistiti, cei doi batranei s-au impacat demult, scuzele pentru trecut au fost oferite si acceptate. Acestia doi au trecut prin istorii grele, prin razboi, nu sunt cu mintile infierbantate precum "razboinicii Netului". La ce naiba foloseste subiectul asta de doi bani, construit pe o presupozitie neghioaba? Voi stiti...
      • +5 (7 voturi)    
        RE: (Miercuri, 26 octombrie 2011, 22:42)

        Florin [anonim] i-a raspuns lui casandra

        De acord, exista o imagine (preluata nu doar de Hotnews) in care cei doi isi strang mainile. Aceea, insa, datand din 2002, nu va avea niciodata valoarea unei ratate imagini similare datand din 2011, imediat dupa discursul pe cat de controversat, pe atat de... istoric! In cele din urma, it's all about branding. Iar domnul Iliescu nu a iesit deloc bine de data aceasta. Ar fi fost o poza reparatorie dupa intoarcerea avionului de pe pista, dar nu a fost sa fie. "C'est la vie", vorba englezului Goethe. Unora le place, altora nu. Faza este ca manualele de istorie nu vor cuprinde poza la care a sperat domnul Iliescu. Asta e! :-)
      • +1 (3 voturi)    
        Ion Iliescu si Regele Mihai I (2002) ?! (Joi, 27 octombrie 2011, 8:44)

        PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui casandra

        Ion Iliescu si Regele Mihai I (2002)
        Foto: Agerpres
        ?!
        Stimate Anonim !
      • -4 (4 voturi)    
        Esti baiat destept (Joi, 27 octombrie 2011, 10:29)

        vasilica [anonim] i-a raspuns lui casandra

        esti baiat destept si cu memorie - fapt care ii deranjeaza pe unii urangutani inversunati. Bravo pt atentie!
  • +43 (45 voturi)    
    Bravo! (Miercuri, 26 octombrie 2011, 17:12)

    nicollaeb [anonim]

    Zambilica, ai ratat de data asta! Sa traiesti nea Dane, dar sa stii ca un cot in gura puteai sa-i dai, asa involuntar!
    • +16 (36 voturi)    
      un upercut (Miercuri, 26 octombrie 2011, 17:29)

      bonno [anonim] i-a raspuns lui nicollaeb

      bravo Dane ... un upercut era mai potrivit sau bodycheck marlanului de Ilich.

      ce lingau ... ulterior cauta disperat fusta printesei

      un fanfaron stalinist ... ca si boul de Basse care a boicotat evenimentul.

      niste ratati
      • +11 (19 voturi)    
        un upercut, zici? (Miercuri, 26 octombrie 2011, 18:29)

        dadads [anonim] i-a raspuns lui bonno

        Uita-te la bunicuta, ca arata mai bine ca la revolutie! astuia ii trebuie mai mult decat un upercut, ceva mai serios, nu stiu ...
        Se pare ca ajuta sa ai toata viata servitori, nu? Ajuta la longevitate. Va puteti uita si la rege si la Ilici
        • -9 (15 voturi)    
          mori de ciuda? (Miercuri, 26 octombrie 2011, 19:10)

          cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui dadads

          ca unii au servitori? e ok..inca se mai angajeaza.
          • +9 (13 voturi)    
            nu ciuda (Miercuri, 26 octombrie 2011, 20:19)

            MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

            nu ciuda ci greata
          • +5 (11 voturi)    
            pai si (Miercuri, 26 octombrie 2011, 21:46)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

            matale tot servitor esti, al varanului voiciorescu, infestezi forumul cu miasme de antena.
    • +12 (16 voturi)    
      Dupa cum bine il stim pe Ilici, ai pus-o, nene! (Miercuri, 26 octombrie 2011, 17:57)

      zexe [anonim] i-a raspuns lui nicollaeb

      Poti sa te lauzi, inca de astazi, ca esti viitorul fost sef al Departamentului Protocol din cadrul Senatului Romaniei. De altfel, ieri, Parlamentul a fost plin numai de "fosti", pentru ca ceilalti aveau treburi serioase.
  • +7 (21 voturi)    
    e normal, (Miercuri, 26 octombrie 2011, 17:28)

    sir [anonim]

    spurcatii nu strang mana suveranilor!
  • +23 (27 voturi)    
    Cateodata se mai face si dreptate (Miercuri, 26 octombrie 2011, 17:28)

    Un roman anonim [anonim]

    Deci intamplarea l-a razbunat pe rege. Se mai face cateodata si intamplator dreptate. Dar faza ar trebui ifuzata mai mult, ca sa inteala ga si tatucul unde ii este locul
  • +16 (24 voturi)    
    tare! (Miercuri, 26 octombrie 2011, 17:34)

    Gigu' [anonim]

    Nea nelutu' sa zica merci ca nu a primit un pumn in plex, dar era prea putin fata de cat merita, acest fost presedinte josnic. Ma rog, ce mama naibii cauta asta, la discursul regelui???
  • +15 (19 voturi)    
    SA FIM SERIOSI !!! (Miercuri, 26 octombrie 2011, 17:36)

    ConstruireaCasei.wordpress.com [utilizator]

    Explicatia e bunicica doar ca sa dreaga povestea.

    Oricat strabism ai avea, miscarea insotitorului este 100% executata pentru a evita contactul dintre cele doua persoane! Ca sa fie sigur ca primul nu insista sa-i atraga atentia, MS Regele este acoperit protector cu bratul iar dupa consumarea incercarii esuate este lasat liber si aproximativ debusolat si neorientat.
  • +7 (9 voturi)    
    Total pe dos (Miercuri, 26 octombrie 2011, 17:36)

    Gigi [anonim]

    Prostii, interpunerea individului l-a ajutat pe Iliescu. Oricum regele nu-i strangea mana si ar fi fost mai urat daca erau doar ei doi. Asa a scapat mai usor, pare intr-un fel si o nesincronizare.
  • -9 (19 voturi)    
    Nice (Miercuri, 26 octombrie 2011, 17:44)

    catalin [anonim]

    Iliescu este o cutra dar la faza asta regele nu a fost gentleman. Sa nu uitam ca Iliescu i-au cam dat domeniile inapoi. In Austria familia de Habsburg nu a primit nimica si mai sta si in Austria caci are restrictie. In Italia la fel. Grecia nu mai vorbim.
    Eu nu inteleg de ce regalistii nu incerca un referendul. Adica agresivitatea verbala nu foloseste la nimica. Se strag semnaturi, au si parlamentari sa-i reprezinte.
  • +10 (10 voturi)    
    punctul culminant (Miercuri, 26 octombrie 2011, 18:09)

    Darius [anonim]

    Si totusi Geoana, invata cate ceva...
    Ca sa fie sigur ca nu intervine vreun atac energetic, de data asta a purtat cravata violet :-)
    Iliescu insa a bravat si i-a jucat intamplarea (sau destinul) o farsa. Istoria si timpul ii aseaza pe toti in cele din urma acolo unde le e locul.
    • +3 (5 voturi)    
      Geoana ?????? (Joi, 27 octombrie 2011, 11:15)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Darius

      In discursul sau Geoana parca sa exprimat astfel (nu sunt 100%) dar cam in felul urmator; VA SUNT DATOR CU O REVERENTA ! Intrebarea este ,a facut in viata Geoana o reverenta ? sunt sigur ca nu !
  • +9 (11 voturi)    
    la muncit nu la cersit... (Miercuri, 26 octombrie 2011, 18:11)

    simon [anonim]

    aoleu ce de kkt s-a facut iliescu...
  • +2 (16 voturi)    
    nici Regele nu e de acord cu USL (Miercuri, 26 octombrie 2011, 18:49)

    sorin [anonim]

    se vede clar ca Regele Mihai REFUZA sa- dea mana cu comunistul Iliescu (USL)
    • +2 (8 voturi)    
      logica de fier (Miercuri, 26 octombrie 2011, 19:12)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui sorin

      Si BAsescu nu a venit pentru ca stia ca regele nu o sa dea mana cu Iliescu (USL). Vezi ce se poate intampla cand nu toata lumea e proasta?
  • +3 (7 voturi)    
    marlan (Miercuri, 26 octombrie 2011, 19:03)

    rugantino [utilizator]

    chiar ca marlan ILICH...ar fi dat bine o poza cu regele
  • +8 (10 voturi)    
    explicatie inutila pentru cel care priveste scena (Miercuri, 26 octombrie 2011, 19:14)

    victor L [anonim]

    se vede cum dl Dan Chirlomez, intentionat, ii taie cale zimbaretului.
    Explicatiile sint de protocal, fapta era, probabil, sarcina.
  • +3 (9 voturi)    
    asta e (Miercuri, 26 octombrie 2011, 21:22)

    ion [anonim]

    Bietul om are 90 de ani și chiar dacă a văzut măna, nu cred că mansarda sa a reușit să prelucreze informația, astfel încât să poată lua o decizie justă. Pur și simplu a fost ceva pe lângă poezia învățată de acasă, de la păpușar. Dl Dan Chirlomez, intenționat sau nu, se pare că a comis-o, așa că nu-i rămâne decât să o dea la pace cu ilici. Cât despre ilici se vede că și el se apropie de aceeași vârstă.
  • +8 (10 voturi)    
    iliescu este un tiran (Miercuri, 26 octombrie 2011, 22:08)

    Vlad-I [utilizator]

    Iliescu a locuit cu familia ceausescu cand era mic, elena zicea ca nu se sfia sa se schimbe in camera cand iliescu era un copilas, apoi scorpionul a ajuns sa-i execute. Omul asta iese mult in afara comportamenului unui om normal la cap. Nu cred in reconcilierea cu au asfel de psihopat.
  • +8 (8 voturi)    
    Rusine Dinu Patriciu :-))) (Miercuri, 26 octombrie 2011, 22:16)

    johnesku [utilizator]

    Hai ... asteptam acum falsificari si acuzatii de falsificari. Personal as vrea sa vad o palma a Regelui ... cine se mai baga ?
  • +4 (6 voturi)    
    cum mi-am petrecut ziua regelui. (Miercuri, 26 octombrie 2011, 22:28)

    terry [anonim]

    Pai, ziua a inceput nesperat de bine . Pentru prima data in ultimii 12 ani, l-am zarit pe Crin la serviciu la ora 9.00. Realizati ca a trebuit sa se trezeasca la 7.20 ( foarte inspirata sotia, care i-a dat un distonocalm sa nu se sperie de faptul ca este inca intuneric afara !), pentru a nu rata sedinta foto de pe covorul rosu din fata parlamentului si pentru a-si etala costumul de la Patriciu, pastrat pentru victoria neconsumata a lui Geoana. Am savurat discursul Regelui, constant inca de pe timpul cand il auzeam la 'Vocea Americii ', asezonat ici si colo cu rafinate ( noblesse oblige ! ) injuraturi la Basescu, aceasta fiind o conditie impusa de organizatorii si sponsorii evenimentului, toti garantati de Vanghelie. Pe la pranz, titlul lui CTP din Gandul ma face sa scap lingura din mana : nu se poate , zic ! Ctp a sarit calul ( vazand cum incepuse ziua, in care aceeasi oameni ce huiduiau si scuipau omul ce condamna comunismul, acum il apludau furtunos pe altul care face acelasi lucru, ma asteptam la orice) si comite un lezmajestate ca prin 90! Mai rau, sa vezi ca-l lauda pe Basescu in antiteza cu regele ! M-am speriat degeaba, CTP nu a acceptat schimbul din titlu, si a ramas acelas patruped cu urechi mari. Pentru asta il apreciez. Siesta si seara, mi le-am petrecut in fata emisiunilor de stiri, care au reusit sa faca din acest eveniment, istoric dealtfel ( daca decupezi scopul ) ceva si mai acatarii decat nunta lui Borcea. A lipsit doar DNA-ul,.. sau nu ! Ziua s-a incheiat apoteotic cu reconcilerea epocala dintre mine, monarhistul convins, si nea Mitica, vecinul de la 2, care in 90 ma trimitea in 'analele genitale ale istoriei' cu regele meu cu tot . Acum zice ca dupa ce a vazut la Antena 3, pare baiat de gasca. Pretentios, imi sopteste ca, daca au furat astia o revolutie in 89 cu o singura televiziune, o monarhie e mizilic, acum.
  • -2 (4 voturi)    
    cine e cel care... (Miercuri, 26 octombrie 2011, 23:35)

    mitrache daniel [anonim]

    daca mihai era cum a cerut altora,adica reconciliant,intindea mana. e razbunator,nu e mai bun decat altii.
  • +4 (6 voturi)    
    iliescu apare soarele rasare (Joi, 27 octombrie 2011, 0:47)

    delui [anonim]

    iliescu sa sti ca nu am uitat masacrul mineriadei din 90 securist imp...
  • +3 (5 voturi)    
    Trist (Joi, 27 octombrie 2011, 2:32)

    David [anonim]

    Dincolo de Zgonea si alte episoade penibile, infricosator si scarbavnic este cadrul in care puscariabilul Voicu, alaturi de Nistorescu (va dati seama cine vorbeste, seara de seara, romanilor la tv? unii ca Nistorescu si Ciuvica) se posteaza in fata regelui. Ce trist, ce jalnic. Nu ca unul ca Isarescu ar fi mai moral, ca tot puscariabil e dupa tot raul facut Romaniei. Toti cu sortulete si toti niste hoti.
  • +2 (2 voturi)    
    simple coincidente...? (Joi, 27 octombrie 2011, 9:50)

    mpo [anonim]

    am stat cu sufletul la gura sa-l aud pe MS Mihai I, eu fiind un momarhist realist....; in final, imediat am postat pe blogul meu impresiile ... dar dupa cateva ore mi-am dat seama de un fapt izbitor: discursul Regelui purta in el aceleasi indemnuri si idei auzite, de atatea ori, la Execenta sa Dl. T.Basescu, Presedintele actual al tarii.
    Deci fostul suveran si actualul presedinte gandesc la fel si nici decum in contradictoriu cum mi-a fost scarba sa aud unele comentarii lansate de oameni fara capatai....
    Pacat ca fostul monarh si TB nu au anticipat aceste similitudini... le-ar fi fost mult mai usor acum, pacat.
    • +2 (2 voturi)    
      De acord (Joi, 27 octombrie 2011, 10:46)

      margrethe [anonim] i-a raspuns lui mpo

      De acord cu tine. Sper sa se gaseasca, pana la urma, o formula de reconciliere.
  • 0 (0 voturi)    
    Nea Nelu Trotinelu (Joi, 27 octombrie 2011, 21:00)

    Eu [anonim]

    Bravoooo dl. Chirlomez !!!!!!! Toata stima !!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Trece vremea ! (Luni, 31 octombrie 2011, 4:30)

    goguta [anonim]

    Bravo dl. Chirlomez. Asa se face. Te interpui inaintea celor care nu respecta protocolul. Nu dai sansa leprelor sa profite de imaginea unora.

    Peste tot in lume cel care e Cel Mai Sus intinde mana daca vrea. Daca nu ramai in banca ta si nici nu te superi.

    Tov. Iliescu sa zica merci ca nu l-a executat nimeni pana acum !