VIDEO Traian Basescu: Romania nu poate plati la nesfarsit indeciziile liderilor europeni/ Romania nu are probleme cu sistemul bancar, dar plateste deja consolidarea sistemului bancar european

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 16:05 Actualitate | Esenţial


Traian Basescu
Foto: Agerpres
"Din cauza situatiei din Grecia, toata regiunea este contaminata de neincredere. Liderii din zona euro, care intarzie la nesfarsit o decizie pentru Grecia, fac foarte mult rau nu numai Greciei (...) Romania nu poate plati la nesfarsit indeciziile liderilor europeni din zona euro", a declarat sambata presedintele Traian Basescu, la plecarea spre Bruxelles, unde urmeaza sa participe la Consiliul European de toamna. "Romania nu are probleme cu sistemul bancar. Din pacate insa, plateste deja consolidarea sistemului bancar european, prin dobanzi foarte ridicate, ajunse la un nivel deja inacceptabil. Nu se poate impinge plata facturii imprumuturilor facute la nesfarsit catre guverne care un nivel foarte ridicat de indatorare catre state care nu sunt in zona euro", a mai spus seful statului.

Principalele declaratii ale presedintelui Traian Basescu:

In ceea ce priveste Consiliul European care se va desfasura maine, tematica este preponderent economica, dar nu numai. Principalele teme de dezbatere vor fi:

1. Prioritatea zero - un raspuns hotarat la criza din Grecia, cu conditia restabilirii cursului programului pe care guvernul elen trebuie sa-l urmeze in vederea reducerii cheltuielilor guvernamentale, pentru acordarea celei de-a sasea transe de imprumut.

- de asemenea, pe agenda se afla si stabilirea unei solutii durabile pentru Grecia. Pentru noi acest lucru este de importanta majora: Din cauza situatiei din Grecia, toata regiunea este contaminata de neincrede, iar aici nu este numai responsabilitatea Greciei. Liderii din zona euro care intarzie la nesfasit o decizie pentru Grecia fac foarte mult rau nu numai Greciei.

Bancile grecesti au expunere majora pe piata romaneasca si sigur ca si CDS-ul Romaniei creste, ca urmare a intarzierilor legate de Grecia.

Din acest punct de vedere, decizia noastra va fi foarte ferma: Romania nu poate plati la nesfarsit indeciziile liderilor europeni din zona euro.



2. Al doilea subiect este legat de consolidarea Mecanismului de protectie a zonei euro. Aici sunt doua coordonate ale acestui mecanism:

- primul si cel mai disputat este legat de Fondul European de Stabilitate Financiara, iar marile discutii sunt legate de contributie, de modul in care sa se realizeze un potential de aproape 2.000 de miliarde de euro in interiorul acestui Fond, pentru a fi o garantie ca exista posibilitatea interventiei in situatia in care un stat din zona euro va intra in dificultate.

- al doilea aspect, care ne vizeaza si pe noi, pentru ca am aderat la Euro+, este legat de Mecanismul European de Stabilitate. Acesta a fost stabilit a fi creat inca din luna iunie, dar deocamdata nu s-a intamplat nimic in UE. Vorbim de el, dar acesta nu este nici macar in stadiu incipient.

Pentru Romania este extrem de important ca acest mecanism sa fie pus in functiune. Este un mecanism care ne-ar asigura tuturor respectarea unor reguli interne, o transparenta a actiunii legata de cheltuirea bugetului, de nivelul de taxe..., care n-ar mai crea distorsiuni majore in interiorul UE.


3. Al treilea subiect este legat de consolidarea sistemului bancar, prin recapitalizare.

Romania nu are probleme cu sistemul bancar. Din pacate insa, la stadiul in care UE nu a inceput inca sa faca plati pentru consolidarea bancilor, Romania plateste deja consolidarea sistemului bancar european. O plateste prin dobanzi foarte ridicate, fiindca avem filiale romanesti ale bancilor din zona euro - fie ca sunt austriece, franceze, grecesti -, iar dobanzile, atat pentru imprumuturile guvernamentale cat si pentru imprumuturile zonei private, au ajuns la un nivel deja inacceptabil.

Or, indirect, Romania - un stat din afara zonei euro - a inceput sa plateasca aceasta capitalizare a bancilor din zona euro. Acest lucru trebuie spus cinstit si discutat la acest Consiliu. Nu se poate impinge plata facturii imprumuturilor facute la nesfarsit catre guverne care un nivel foarte ridicat de indatorare catre state care nu sunt in zona euro. Si, din pacate, si cele mai sarace, ceea ce este imoral.

Solicitarea noastra va fi ca, in procesul de capitalizare al bancilor care actioneaza in Romania si cred in toata zona non-euro, sa se tina cont si de obligatia ca bancile sa-si mentina nivelul de expunere in tarile din zona non-euro.


Citeste si:


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9095 vizualizari

  • -23 (59 voturi)    
    Are dreptate (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 16:23)

    x [anonim]

    Are dreptate; pentru altii.
    Daca si-ar da seama ca SI INDECIZIILE sau deciziile proaste ale actualei guvernari din Romania sint UN RAU pentru romani, abia atunci ar fi un adevarat presedinte al Romaniei si al tuturor romanilor.
    • -18 (46 voturi)    
      Doar cand e cazul... (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 16:47)

      Doc [anonim] i-a raspuns lui x

      recunoaste ca a gresit.

      De obicei isi alege momentul astfel incat sa para un om puternic caruia nu ii este frica sa admita ca a facut o eroare. Dar acestea sunt manevre politice!

      Realitatea insa e cam diferita. Base, impreuna cu guvernul girat de el, au dat muuult prea multe rateuri. Au facut greseli economice si nu numai ce nu pot fi scuzate.

      Pe acelea nu le va recunoaste nici in ruptul capului :) .

      De exemplu: Acum vreo luna dadea vina pentru esecul absorbtiei fondurilor UE pe functionarii publici. De parca responsabilitatea organizarii acestora nu cadea pe umerii primului ministru pe care l-a numit el. Si ma rog.... exemplele sunt cu duiumul.
    • -20 (32 voturi)    
      de unde stii (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 16:56)

      adonis84 [utilizator] i-a raspuns lui x

      ca astea nu sunt populisme?
    • -6 (16 voturi)    
      Avem meci Duminica? (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 17:30)

      Hahai Romania [anonim] i-a raspuns lui x

      E bine ce spune dar greul il vor duce tot cei de jos care au de scris - la propriu - actele intalnirii.Cei mai destepti - franta, germania - si-au facut deja temele.Hartiile sunt deja migalite doar sa fie semnate si "discutate".Nu stiu daca echipa prezidentiala a lui Base e pregatita pentru ce se va intampla acolo.
      Sa le uram success!Sa le tinem pumnii!...
    • -3 (3 voturi)    
      base (Duminică, 23 octombrie 2011, 12:12)

      huh [anonim] i-a raspuns lui x

      e abureala...ma explic si de ce consider asta:
      1.am exportat o gramada de probleme inafara tarii odata cu cei care au plecat la munca au plecat si infractorii( majoritatea sunt romi asta e adevarul).Basescu nu a facut nimic in sensul rezolvarii acestei situatii.
      2.nu suntem in stare sa absorbim banii dati in programe EU ... nu din nestiinta ci din prostie si hotie.
      3.dupa criza datoriilor urmeaza o CRIZA BANCARA adevarata cum nici cea din 1929 nu a fost.Bancherii stiu asta si tac.
      4.Ce spune Basescu nu tine...atunci cand ne-am angrenat in Uniune ne-am asumat si bunele si relele...la bine si la rau...iar la rau participam impreuna cu colegii de Uniune ca de aia suntem membri...
      5.De ce nu suntem in stare sa rezolvam problema cu justitia si modul in care suntem priviti de Uniune in privinta asta?
      • -1 (1 vot)    
        ROMANIA (Duminică, 23 octombrie 2011, 17:45)

        yvon [anonim] i-a raspuns lui huh

        e cumva republica prezidentiala si eu nu stiu.justitia e cumva subordonata presedintelui?
  • -13 (33 voturi)    
    ba cred ca poate... (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 16:33)

    Ion Ion [anonim]

    "Romania nu poate plati la nesfarsit..." Asa, si ce poate face Romania in problema asta?
  • -10 (12 voturi)    
    Interesul poarta FES-ul (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 17:02)

    Lucky [anonim]

    Obligatoriu MES inainte de FES... altfel, Fondul va constitui samanta de scandal, posibil terminal, in UE.
  • -18 (36 voturi)    
    deci, nimic despre Schengen!! (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 17:04)

    satul [anonim]

    Ca doar asta a spus ca merge si rezolva.
    • -3 (15 voturi)    
      Rezolva dom'le (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 19:34)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui satul

      Dand declaratii dintr-astea, prin 2028 vom intra singur!
      Dar, poate intre timp, Franta, Germania si tarile astea mai serioase, ii vor face pe plac domnului presedinte si ne vor invita sa ne tinem banutii la noi, si sa iesim cu aceeasi ocazie si din UE.
      Sau poate vor iesi ei si vor fave un alt club mai serios, iar noi, cu ungurii, albanezii, grecii, bulgarii, slovacii si alti zmei nationalisti vom putea face si noi clubul nostru: C.C.R.C.S. (Clubul Caprelor Raioasa cu Coada in Sus)!
    • 0 (0 voturi)    
      FRAUDA LA FRONTIERA (Marţi, 25 octombrie 2011, 11:35)

      GRISA [anonim] i-a raspuns lui satul

      De ce nu intelegem oare ca intrarea in Shenghen este o ambitie politica? Pentru romani nu are beneficii deloc.Sa va spun ce se intamplaacum prin frontiera romana un pic controlata? FRAUDA FISCALA ! Ganditi-va ce se va intampla fara acel mic control!
  • -20 (34 voturi)    
    cat tupeu (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 17:05)

    gigi [anonim]

    in conditiile i ncare pib-ul romaniei e undeva putin peste 100 mld, vine basescu si urgenteaza crearea acestui fond de 2000 mld si alte ineptii. A uitat ca, inca din vechime, datoria romaniei e sa plateasca ?

    Chiar crede ca-l baga cineva in seama?
    • +5 (23 voturi)    
      MAI (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 17:32)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      meditati!
      n sunt ideile neaparat ale dumnealui! sunt analize speciale! dar ,afirmatiile,nesubiective fiind,par pertinente! ideea daca cineva le ia in seama ,intrucat sunt contra interesului frnco-german! aia e!
      aia vor sa suga si de la cei mici!!
      • +11 (21 voturi)    
        Nu inteleg de ce ai luat minusuri... (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 21:29)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui sabo

        cand este foarte corect ce spui. Franta si Germania au cele mai mari expuneri in Grecia: cam 120 miliarde impreuna. De asemenea BCE (in care Germania si Franta au cele mai mari detineri) are expuse cam tot p-atat. Cred si eu ca au un "interes major" sa "salveze" grecia si incearca sa spuna ca e "in interesul Europei intregi" sa se incerce salvarea greciei. Suma de 200 miliarde nu e intamplatoare si fara indoiala nu de ajuns pentru salvarea Greciei. Baietii destepti vor sa stranga de la toti ca apoi sa scoata tot ei pe usa din dos si apoi sa spuna "asta e, nu a mers." Eu nu vreau sa platesc...cine a imprumutat grecia sa isi asume pierderile.
    • +16 (24 voturi)    
      mimi ii raspunde lui gigi (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 20:33)

      mimi [anonim] i-a raspuns lui gigi

      gigi, dragul meu

      doresc sa-ti spun ceva: l-am votat de fiecare data

      prima data a fost cand a candidat la primaria capitalei

      si nu imi pare rau, de la el a inceput sa se schimbe fata capitalei, ce era inainte? o mare mahala

      l-am votat si la cele doua prezidentiale

      macar ca citesc ca DIICOT/DNA , cu dosare/fara dosare politice

      dar stiu ca ii zgaltaie

      ca sparge puroiul
      • +1 (1 vot)    
        Cand a fost Basescu primar... (Luni, 24 octombrie 2011, 19:31)

        lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui mimi

        O groapa nu s-a astupat in Bucuresti!
        Decat sa faca ceva concret, a preferat sa arunce praf in ochii prostilor "batandu-se" - la televizor si-n vorbe, se-ntelege - cu guvernarea si primarii de sector PSD.

        Dar din partea mea, draga "mimi", sa-l votezi cat vei putea si-n continuare.
        Fiecare cu placerea lui. Unii prefera sa citeasca in ziare dosare DIICOT/DNA, altii prefera sa cladeasca si sa traiasca in tari dezvoltate, democrate, puternice, civilizate Dintr-astea cu care se lupta Maria-sa prin declaratii tampitele, state gen Franta, Germania, Olanda, Finlanda...
  • -21 (37 voturi)    
    2012 - anul in care scapam de mitocan. (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 17:17)

    Ion [anonim]

    (...)
    • +14 (18 voturi)    
      none (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 18:25)

      seba [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Pai, daca sunteti impotenti, ce ati vrea? Las' ca vine unul de-ai vostri... si atunci sa vezi perversiuni! Sa vezi cum va curge mierea si laptele!
    • +9 (13 voturi)    
      Te referi cumva la tizul tau? (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 18:29)

      traian [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Sti mai multe decat noi!? Oricum,chiar daca a compromis din start drumul luminos al ro catre adevarata economie de pia,nea ion are meritele lui!De exemplu,din prea mult orgoliu ranit,toti cei care conduc PSD ul fara sa il ia copilot sunt niste zero,chestie care face bine ca ii tine pe astia mici si rosii in opozitie pana la pastele cailor!
  • +6 (18 voturi)    
    Domnule Presedinte! (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 17:29)

    Tom Cruise [anonim]

    Si noi suntem saraci si nu stim de ce trebuie sa platim pentru nerspectarea Legii 247!!!!De ce nu restituiti pamanturile furate de comunisti?Legea 247 este din 2005 si nici acum justitia si primaria Sannicolaul Mare nu respecta dreptul de proprietate!
    • -9 (17 voturi)    
      Aia nu sunt PDL? (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 21:29)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Tom Cruise

      ce a respectat vreodata PDL'ul?
  • +9 (19 voturi)    
    Are perfecta dreptate (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 17:31)

    Gika [anonim]

    Dl. Basescu are perfecta deptate, dar nu este de ajuns... Masurile pot fi luate tot la initiativa dlui si a partidului de la guvernare subordonat, iar noi suntem simpli spectatori, care nu asteptam solutii verbale si incurajari, asteptam ceva real, concret, ne-am saturat de vorbe goale...
  • -13 (21 voturi)    
    base ... vezi ca benerelu te va vinde ... (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 17:41)

    scarbici [anonim]

    brava base ...
    pe ultima suta de metri incepi sa-mi placi!

    base ... adu-ti aminte cum te'impingea tziganul sarcotzel cu degetu inapoi.

    base ... gandeste-te si la romanul amarat.

    base fi cu ochi'n patru la benerei, croitorasi, daiani, si alte hahalere ...
  • +19 (25 voturi)    
    Astept... (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 17:46)

    Criza [anonim]

    ... si postari ale oamenilor competenti, nu doar ale bagatorilor de seama...
  • -7 (15 voturi)    
    Intalnire UE (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 17:59)

    terra nova [anonim]

    E ok sa se dea rotund base si sa se bata cu pumnu in piept dar mai bine i-ar organiza pe baieti cat se poate de bine si ei ar face toata treaba la meeting.De la spalat pe jos la grafice, scheme, servit de bauturi, softul si indosarierea pentru noul minister european de finante, cam cum a facut polonia pentru fondurile europene.Hai ca se poate.
  • -4 (14 voturi)    
    ...de bani vorbește! (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 18:07)

    john doe [anonim]

    Oare nu am cumparat si TITLURI DE STAT ale Greciei?Banii astia se vor intoarce la Kalendele Grecesc, insa bancile care aveau aceste sume drept garanții in BNR reducandu-si volumul tranzactiilor si iau dorit inapoi noi ne-am imprumutat spre ai plati si am ramas cu hartia zisa ..TITLU DE STAT!
  • -5 (23 voturi)    
    Si-a dat seama dupa ce am dat miliarde de la FMI (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 18:17)

    .... [utilizator]

    bancilor europene prin intermediul BNR. Daca nu voia sa capitalizeze bancile straine cu filiale in Romania, pur si simplu nu accepta reducerea provizioanelor (garantiilor) bancilor comerciale la BNR si folosea banii de la FMI la investitii pentru crearea de locuri de munca atat de necesare intr-o perioada de criza si de restructurari.
    • +9 (11 voturi)    
      ...banii bancilor...! (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 20:10)

      bm [anonim] i-a raspuns lui ....

      ...sunt si banii nostri economisiti prin munca !...V-ar place milogilor care v-ati imprumutat sa moara bancile ...hotilor ! Sa traiti voi bine...!?
      • 0 (2 voturi)    
        ??? (Duminică, 23 octombrie 2011, 13:04)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui bm

        Banii bancilor sunt banii facuti pe spatele banilor nostri. Daca ai bani la banca nu te opreste nimeni sa te duci sa ii scoti. Cine te fura pe tine si mai ales CUM?

        Verifica te rog cate banci au pierdut in aceste vremuri de criza si apoi vorbeste
    • +12 (18 voturi)    
      Tocmai ca aici e ideea (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 20:37)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui ....

      Adversarul trebuie adus intai in apropierea sa primeasca un sah, ca sa poti pe urma sa negociezi un egal cu el. Adica trebuie adusi in asa fel incat sa nu poata refuza, deoarece s-ar contrazice cu contractele semnate acum ani de zile intre noi si EU, noi si FMI. Asta e politica, welcome in Club. :)

      Tocmai asta face Basescu acuma, si bine face zic eu. Este randul UE si FMI sa puna in aplicare ceea ce au promis. Romania plateste deja consolidarea sistemului bancar european si a filialelor lor din Romania, e randul lor sa se miste inainte. Numai unul sa dea iar celalalt numai sa suga, nu se poate.

      Dpdv macroeconomic, mi se pare corecta si realista analiza facuta de el. Ok, nu stiu daca analiza a fost facuta chiar de el sau de meseriasii din Guvern sau din BNR, dar pozitia Romaniei trebuie sa fie transanta atata vreme cat nimeni nu are ce sa ne reproseze pentru ca noi am executat toate doleantele FMI si EU, in ciuda faptului ca populatia a avut de suferit.
  • -7 (13 voturi)    
    DECLARATIE PE OTOPENI, PTR. PROSTIREA PROSTIILOR. (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 19:04)

    cornel19 [utilizator]

    Acest gen de luare de pozitie, sunt caracteristice acestui individ. Incepand cu ani 90, ca min transp. trecand prin cele din intervalul 1996 -2004, tot ca ministru si respectiv, primar al bucurestiului si apoiprezidentiabil, imediat 7 ani. Simturiile sale sunt pe receptarea asteptariilor populatiei, pe care le transpune in luari de poziti rationale, dar ele nu au in spate capacitatea de sinteza, organizare, decizie care sa conduca la actiuni in interesul national si ptr. populatia ro. O alta componenta negativa din un adevarat corolar de astfel de caracteristici priveste, colaboratori, parteneri, samd. Fiind pe fond un submediocru, anturajul, apropiati, trebuie sa fie servili, aserviti, sa nu depaseasca imposibilitatea de sinteza a prezidentiabilui in functie. Pe scurt, stacheta este pusa, la mediocritate.
  • +11 (19 voturi)    
    Mentalitate de slugă (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 19:05)

    marius v [utilizator]

    Pentru cei care au comentat până aici:

    Aveți în genom admirația pentru conducători care s-au făcut preș la ruși. Nu puteți înțelege sau admite că un șef al statului român nu poate fi de gelatină și trebuie să aibă coloană vertebrală. Atitudinile demne și intransigente vă descumpănesc. De la Menumorut încoace, ați știut să admirați tăria de caracter a altora, dar când ea se manifestă la un lider autohton este ceva în neregulă cu el. Nu cu voi!
    • -7 (13 voturi)    
      mentalitate stupida la tine (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 22:51)

      judex [anonim] i-a raspuns lui marius v

      Lasa mai ca si Antonescu a fost cu coloana vertebrala si daca nu era Regele acum nu mai erau probleme secuiesti in Transilvania ca nu apartinea Romaniei. Mandrie de neo-comunist ai si tu si presedintele tau... Mai da o duma pe aici pe la fraieri ca tine ca oricum cand merge acolo sta la coada sa pupe si el o mana...Problema e ca nici macar atat nu-l lasa...
  • -8 (16 voturi)    
    Sa vezi tu baiete (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 19:27)

    lucky luck [utilizator]

    Cat va plati Romania din cauza unor declaratii si a unor pozitii debile ale unui om care n-are o capacitate intelectuala superioara unui dirigente de posta din anii 60.
    N-are nici un rost a-i discuta serios lipsa de temeinicie a acestor prostioare. Nu sunt nici primele nici ultimele gafe stupide rostite de individ. Problena e ca acest om nu se reprezinta pe sine, pe domana Maria si pe frumoasele-i fetite, ci Romania!
  • -9 (17 voturi)    
    Mai vorbeste dupa privatiunile la care ne-a supus? (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 19:35)

    vbvb [anonim]

    Acest om ne-a supus la cele mai crunte si inutile privatiuni dintre toate popoarele lumii civilizate, in aceste vremuri si mai vorbeste?
    Ba mai mult, mare parte a banilor luati de la FMI si buget i-a irosit pe tot felul de contracte ciudate , gen parcuri la marginea padurii sau sali de sport in sate fara tineret , telegondole , patinoare si cate si mai cate ca inca nu le-a contabilizat nimeni.
    Si ceilalti dinaintea lui si-au batut joc de tara si buget dar nu atat de mult si nici in vreme de criza .
    Doar nu o sa spuneti ca sunt investitii astfel de cheltuieli.
    Grecii au facut scandal, a trait bine, guvernantii lor le-au taiat doar al 14-lea salariu si o sa plateasca altii pentru ei ca o tara nu se poate inchide.
  • -9 (17 voturi)    
    Cine vorbeste de morala (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 19:35)

    Grigore [anonim]

    Domnule Basescu , cand ati hotarat sa jefutiti pensionarii sa ii candamnati la infometare si frig , ati dat cumva dovada de MORALITATE , cunoasteti cumva cu cat a scazut in mod real puterea de cumparare a pensionarilor de cand la guvernare se afla asa zisul guvern Boc . Mie mi-ar fii jena sa vorbesc despre MORALITATE . Numai de moralitate nu ati dat dovada de cand sunteti presedinte , nici inainte morala si etica nu v-au caracterizat cel putin cand in perioadele cand ati fost ministru al transporturilor , am participat la cateva sedinte la Ministerul Transporturilor si i-am dat seama de atunci ca sunteti impotriva oamenilor .
    • +2 (4 voturi)    
      Singura (Duminică, 23 octombrie 2011, 10:54)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui Grigore

      solutie pentru iesirea din criza financiara in care se afla lumea este reducerea cheltuielilor statelor cu bugetarii,pensionarii,asistatii social...
      Basescu poate vorbi de moralitate,odata ce,sacrificand simpatia populara,a impus corectia necesara in finantele tarii.
      Liderii Europei n-au curajul sa taie din cheltuieli,dar vor sa tipareasca mii de mld. de euro.Si de vor face asta,pensia matale va fi de 3 ori mai mare,dar abia iti va ajunge pentru o bucatica de salam cu soia.
      Asa ca ,ai rabdare!
      • 0 (2 voturi)    
        TOTAL GRESIT SI CINIC (Duminică, 23 octombrie 2011, 22:05)

        kjggjg [anonim] i-a raspuns lui Jar

        Eu zic ca solutia iesirii din criza este sa nu mai fure guvernantii si acolitii lor !
        Parerea mea este ca se fura mult mai mult decat sunt toate lefurile bugetarilor la un loc, prin evaziune, contracte oneroase, comenzi de stat, investitii in telegondole, stadioane si sali de sport in sate fara tineri, parcuri in luncile raurilor sau in paduri, etc
  • -9 (19 voturi)    
    basescu pericol national (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 19:48)

    bors cu miere [utilizator]

    asta ne face dusmani toate tarile posibile: rusia, franta, germania, toata zona euro..cu coruptia si cu mogulii a lasat-o balta, ca nu-l ma crede nimeni...eu l-as inchide pt tot restul zilelor intr-o camera din oglinzi...
    • +1 (3 voturi)    
      pai, atata stim (Duminică, 23 octombrie 2011, 13:37)

      bibicu [anonim] i-a raspuns lui bors cu miere

      dragul meu, pe nenea ilici nu il vezi intre oglinzi?

      ca de ....... in 1990 aveam ceva,ceva economie

      dar , la sfarsitul lui 2004 ce mai aveam?

      sau pentru perioada 1990-2004 se prescrie?
  • +8 (20 voturi)    
    BRAVO (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 20:12)

    EDI [anonim]

    Acum pot sa spun un sincer - Bravo -e un inceput bun. cel putin ai curajul sa spui nisteadevaruri care dor pe multi.
    • -3 (11 voturi)    
      Melodia e cam aceiasi, (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 22:26)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui EDI

      doar a schimbat mogulii cu liderii europeni.

      Masurile dure de taieri bugetare, desi juste, nu vor da roade nici in 2012, iar acest lucru ii da planurile peste cap.
      • 0 (2 voturi)    
        esti un mogul? (Duminică, 23 octombrie 2011, 17:07)

        lola [anonim] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        draga, parca te bucuri..............

        esti unul din moguli?
  • -5 (19 voturi)    
    oare maine la Brusselles va fi la fel de dur TB ?! (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 20:22)

    costica [anonim]

    Ma indoiesc, prezenta Dlui Basescu la aceste intalniri este de regula simbolica, adica prezenta simpla si atat.
    Iar astfel de mesaje au trimis de cateva ori deja SUA, China iar statele puternice ale UE in mana carora este decizia isi vad de ale lor, fiecare are interesele lui, mai ales electorale...
    Dl Basescu este viteaz referindu-se pe aeroport la liderii UE referindu-se la pierderile Romaniei, dar Dl Basescu NU a reusit pe plan intern sa puna capat pierderilor din companiile de stat, de exemplu!! Si este din 2004 PRESEDINTE!!!
    Daca tot e preocupat Dl Basescu de pierderile Romaniei !!!
    Sau NU a reusit NIMIC Dl Presedinte Basescu in a determina Guvernul Romaniei in cei 3 ani sa faca astfel incat sa creasca gradul de absorbtie a celor 37 miliarde Euro aflati la dispozitia Romaniei in perioada 2007-2013 ......JALE la capitolul absorbtie fonduri euroepene, in conditiile in care Romania a contribuit cu vreo 6 miliarde Euro!! Asta NU o fi pierdere ptr Romania in viziunea Dlui Basescu? Ca nu l-am auzit DELOC la fel de vehement ca azi ?!
    Povesti pe aeroport pentru romanii care deja nu mai cred si nici nu mai asculta ce spune Dl Basescu....
    Oricum, ma indoiesc ca un astfel de mesaj daca va transmite la Brusselles se vor speria mai marii UE si vor actiona de urgenta de frica Presedintelui Basescu!!
    NO WAY !!!!!!!
  • +8 (18 voturi)    
    cam tarziu, dar FOARTE BINE !! (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 20:30)

    T34 [anonim]

    Partea de o imoralitate strigatoare la cer a acestei "afaceri" este ca Romania este fortata, prin aderarea la UE, sa plateasca facturile unei Uniuni Europene OSTILE Romaniei. Cine isi imagineaza ca Olanda ia decizii pe cont propriu, se inseala; Olanda a respectat si va respecta INTOTDEAUNA vointa Germaniei. Germania nu a putut spune "nu", fiindca are interese importante in Romania, asa ca a zis "nu" Olanda, in locul ei. Cat despre Finlanda, acolo nu e nimic de spus, ca guvernul lor e deja rusesc.
    Deja este si devine din ce in ce mai clar ca am fost acceptati in UE pentru 2 motive:
    1. Resursele noastre naturale (vezi petrolul vandut austriecilor prin "contract secret" de Tariceanu);
    2. Inlaturarea taxelor vamale prin care Romania mulgea banii europenilor, fiindca, din fericire, erau uriase. Acum "europenii" ne pot baga pe gat produsele lor pline de chimicale, iar ale noastre naturale mucegaiesc in depozitele producatorilor, ca nu sunt acceptate pe piata Euro, sub "suspiciunea" ca nu ar fi fost produse conform "standardelor europene" discutabile.

    Cred ca o initiativa de genul "daca voi nu ne vreti, nici noi nu mai platim facturile pentru imbecilitatile voastre" ar fi tare buna!
    • +2 (4 voturi)    
      bravo - bine punctat (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 23:19)

      jh [anonim] i-a raspuns lui T34

      bine punctat omule !

      Oare ce cauta Romania in UE ?
      Ne place sa fim mulsi ?

      Istoric vorbind cred ca deja avem o placere sa fim exploatati...
  • +1 (13 voturi)    
    ROMANI (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 21:31)

    huiokj@jk.ro [anonim]

    poporul mic da darz - ce a stat intotdeauna impotriva vremilor.

    condus intotdeauna de lideri corupti... cu fff mici exceptii.
    cotropit si cocoshat de tot felul de imperii...

    ai rezistat saracu de tine... intrebarea e pana unde si mai ales: DE CE ?

    am tinut poarta europei singuri - si in prezent suntem tigani si buni de plata pt oalele sparte ale unor corupti din EUROPA.

    DE CE ?
  • -4 (8 voturi)    
    criza la romani (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 22:19)

    Technicus [utilizator]

    Ca intotdeauna, cand e criza si cei de la conducere n-au idee ce ar trebui facut, dau vina pe straini:
    Ceausescu cu "agenturili" straine,
    Iliescu cu "nu ne vindem tara",
    Isarescu cu "atacurile speculative asupa monedei nationale"
    si ultimul pe lista, Basescu, cu "indecizia Europei"
  • -5 (9 voturi)    
    Romania plateste la nesfarsit..... (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 22:31)

    lili [anonim]

    pentru INCOMPETENTA guvernantilor, dle Presedinte!!
    Uitandu-ma la tarile foste comuniste, adica la Ungaria, la Cehia, la Polonia vad cum nivelul lor de trai este bine mersi fata de saracia din Romania, cum infrastructura lor este muuuult peste ceea ce visam noi, maine poimaine ne ia si Albania la autostrazi !!!!
    Asta cui i se datoreaza dle Presedinte ?!
    Pentru ce credeti ca plateste Romania mai mult, pentru ceea ce se intampla acum pe mapamond sau pentru INCOMPETENTA de 20 de ani a guvernantilor nostri, dintre care ultimii 3 ani ai Guvernului Boc au dus Romnaia in dezastru economic iar majoritatea romanilor in saracie lucie!!
    Pentru ce trebuie sa plateasca romanii toate astea, Dle Presedinte Vasescu ?!
    • +2 (2 voturi)    
      schimba mentalitatea .... (Duminică, 23 octombrie 2011, 11:05)

      Mgh [anonim] i-a raspuns lui lili

      Romania plateste pentru incompetenta oamenilor care o locuiesc este o diferenta de la cer la pamant intre Rom si Norvegia de ex in mentalitate, convingeri mod de adaptare la o societate care se schimba etc iar asta se datoreaza si parte a sistemului in care a fost tinuta zeci de ani dar si modului de gandire arhaic romanesc.
      Scimba mentalitatea poate o vor vedea altii si se va lua si la ei, nici japonezilor nu le-a fost usor dupa detonarea bomboelor atomice dar au muncit si printr-o cultura organizatori buna in cativa zeci de ani sunt din nou pe culmi daca va fi tot mentalitatea cripto-comunista atunci va fi greu.
  • +2 (12 voturi)    
    rock (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 22:34)

    rica [anonim]

    astia de la usla dupa congresu lor sau adunat aici pe forum la bagat tare in Base . ? LOL
  • +1 (9 voturi)    
    fonduri europene (Duminică, 23 octombrie 2011, 2:41)

    paraipan [utilizator]

    Daca ar fi fost atrase Romania iesea pe plus, altfel e mai usor sa treci cu vederea incompetenta propriului guvern si sa condamni inversunat indecizia capitalistilor. UE nu e organizatie de caritate, pe de o parte ia pe de alta poate da. Daca esti prost si nu stii cum sa iei stai jos si lasa pe altu mai bun.
  • -2 (10 voturi)    
    aham (Duminică, 23 octombrie 2011, 8:49)

    sudoku [anonim]

    nu vi se pare ca e cam singurul presedinte revoltat? ca si cum numai Romania ar plati....Nu sunt fan EU....dar ne-au dat niste bani si noi nu i-am luat....si acum tot noi ne luam de ei.....nu e ciudat?
    • +2 (2 voturi)    
      sa nu uitam (Duminică, 23 octombrie 2011, 12:29)

      T34 [anonim] i-a raspuns lui sudoku

      Sa nu uitam cateva lucruri:
      1. Moda finantarii unui proiect cu fonduri UE pe baza de spaga data celor care trebuiau sa-l "aprobe" desi nu erau competenti s-o faca, ci erau pusi acolo doar ca umple buzunarele proprii si pe cele ale sefilor lor a fost lansata si promovata de PSD. Cine nu crede, sa-i intrebe pe Dan Ioan Popescu s.a. :D
      2. Tinand cont de spaga de o treime din valoarea proiectului care trebuia data initial si de cea care trebuia data ulterior, la fiecare "control", e evident ca, de cele mai multe ori, chiar daca titularul proiectului era bine-intentionat si voia sa faca ceva, se lasa pagubas si prefera sa delapidez si el cat putea, ca oricum ce ramanea nu-i mai ajungea sa definitiveze proiectul;
      3. Regulile confuze, interpretabile si alambicate cu privire la intocmirea proiectului nu ne apartin, ci sunt create de Comisia Europeana. Adica... limba noastra de lemn de pe vremea raposatului e o copilarie fata de limba de lemn europeana, atunci cand vine vorba de a expune ceva care lasa loc de "discutii amiabile intre parti". Aici Basescu are dreptate, probabil ca s-a vrut de la bun inceput sa se creeze oportunitatea schimbarii regulilor in timpul jocului, sub pretextul "n-ati inteles voi bine ce am vrut noi sa spunem...";
      4. Acum cativa ani, discutam cu un titular de mai multe proiecte care mi-a zis ca... putini sunt cei care inteleg ca in UE se aplica acelesi principiu de baza al "darniciei" ca in Romania: "iti dau, dar o parte trebuie sa se intoarca la mine".
      Asa ca...
  • 0 (2 voturi)    
    Afara din UE ACUM! (Duminică, 23 octombrie 2011, 9:45)

    AlinN [anonim]

    Decat sa functionam in cadrul acestui colos cu picioarele de lut, ostil noua, care nu ne accepta in Schengen dupa ce platim tehnologia Schengen, care net vorbind este finantat de noi, care nu este in stare sa ia decizii coerente, rapide, care, ce mai incolo si-ncoace, este neviabil, nu mai bine am negocia cu Bulgaria, Turcia un fel de uniune pe structura fostului imperiu otoman? Eu zic ca uniunile naturale, de la sine intelese, vor fi mai viabile in viitorul mediu. Turcia devine o forta tot mai mare, pare a fi singura putere pe care sa aglutinam, si daca acest trio ar fi privit cu ochi buni de China, atunci sansa noastra de bine si stabilitate ar fi mult mai mare decat in acest mort miscat de papusari numit UE.
  • +1 (5 voturi)    
    base cel clar vazator (Duminică, 23 octombrie 2011, 10:49)

    demostene [anonim]

    asa da.trebuie sa iesim din ue si sa ne croim drumul singuri.binenteles trebuie schimbata constitutia sa-l lasam pe base inca 2 mandate sa faca macar acelasi bine pe care l-a facut pana acum.pai ce ma numai de de rusi sa se ia??!!astia din ue ce'au?!exista dragi prieteni un om in europa care vede lucrurile clar , in ciuda aparentelor (tinand cont de privirea-i vultureasca).pa
  • 0 (4 voturi)    
    lipsa de decizie a liderilor europeni acum.... (Duminică, 23 octombrie 2011, 12:19)

    vio [anonim]

    si LIPSA deciziilor timp de 20 a guvernantilor romani!
    Sa vedem cum iau decizii ai nostri:
    1) Pierderile companiilor de stat si restantele lor la contributiile la bugetul Romaniei sunt argumente indiscutabile ale LIPSEI de decizie a guvernantilor nostri timp de 20 de ani!!
    2) evaziunea fiscala si coruptia generalizata in administratia publica aduc pierderi la bugetul Romaniei despre care Dl Basescu nu este deloc ingrijorat asa cum este acum de lipsa de decizie a liderilor europeni..
    3) coruptia si spaga in vamile Romaniei ne tine departe de Schengen si de Europa, mai ieri citeam despre un articol scris de The Economist si intitulat "Romania si nesfarsitele probleme cu coruptia" iar Dl Steven Van Gronnigen Seful de la Raiffeisen Bank si Presedintele CIS din Romania spunea acum 3 zile:
    Mediul de afaceri din România este 'prea corupt', a declarat miercuri, într-o conferinţă de presă, preşedintele Consiliului Investitorilor Străini, Steven van Groningen.
    "Trebuie un efort constant de eliminare a corupţiei şi toleranţă zero, pentru că are efect asupra investitorilor şi cum suntem văzuţi din afară. Este important să arătăm că facem paşi clari şi consistenţi în lupta împotriva corupţiei. Plimbaţi-vă prin Bucureşti şi vă veţi da seama că există corupţie", a afirmat Steven van Groningen.
    4) Coruptia legata de contractele publice, de contractele baietilor destepti din energie, de numirile in administratia publica devenita loc caldut ptr clientela politica in schimbul unor sume uriase de bani(vezi cazul Bian) si totodata loc ptr INCOMPETENTA generalizata din administratia publica din Romania, TOATE astea si muuuulte altele NU le discuta deloc Dl Presedinte pe un ton atat de ferm cum ca ar aduce PIERDERI Romaniei!
    Sa nu stie Dl Basescu, sa le stie el mai bine pe ale altora decat pe-ale noastre?!
    Paiul din ochiul altuia.....
    http://www.adevarul.ro/actualitate/eveniment/The_Economist-blog-romania-coruptie-dosar-justitie-magistrati-web_0_577142565.html
    • +1 (1 vot)    
      O fi... (Luni, 24 octombrie 2011, 5:13)

      T34 [anonim] i-a raspuns lui vio

      Nimeni nu zice ca mediul nostru de afaceri (si, mai ales, cel institutional - as adauga) or fi "Alba ca zapada"; nici pe departe! Dar daca acum e "prea corupt", cum naiba era acum cativa ani, sub PSD? E ca in bancul ala: un turist vede intr-un muzeu o statuie care intruchipa un individ fara maini, picioare, cap s.a., dra sub care statea scris "Invingatorul" si se intreaba: "Daca asta e invingatorul, oare invinsul cum o fi aratand? " :)

      Pe de alta parte, am avut si am oportunitatea de a cunoaste mediul de afaceri olandez si pot sa spun ca al nostru e mic copil d.p.d.v. al coruptiei fata de al lor. Numai ca, spre deosebire de noi, ei sunt orientati spre a lua banii strainilor, nu pe ai alor lor.
  • +1 (3 voturi)    
    aiureli... (Duminică, 23 octombrie 2011, 12:55)

    jan [anonim]

    Le-as sugera competentilor nostri economisti, in frunte cu onorabilul prezident, sa se inspire din conceptiile economice ale presedintelui ceh Vaclav Klaus...
  • 0 (2 voturi)    
    Comunistii se razbuna. (Duminică, 23 octombrie 2011, 13:30)

    mircea [anonim]

    De cand Basescu a condamnat comunismul in Parlamentul Romaniei,aceiasi trepadusi comunisti,nu multi, sar mereu la gatul lui de ori cate ori are cate o interventie.Nu conteaza interesul national,cum este si situatia de acum,comunistii asta stiu si asta fac.Sa distruga,sa termine pe cei care se opun bolsevismului si dictaturii proletare.Dupa ei prostia si lenea trebuie sa conduca Romania.Numai asa ei vor fi fericiti si ceilalti vor avea ei grija sa nu comenteze.Sa nu uitam replicile lui Nastase cand era prim ministru,care spunea ca pentru a fi la putere pot fi si liberali,chiar si schimband denumirea partidului si ca pulimea si asa nu pricepe multe si nici nu are voie sa comenteze.Cine spunea in guvernarea lui Nastase"ciocu mic".Ponta a urmat indicatiiole lui Nastase si Iliescu.Spune el .Singur Ponta sa comparat cu Che Guevara-un criminal si anarhist analfabet.Asta-i egalitatea comunista.Cel destept trebuie sa coboare la nivelul celui analfabet.Invers este imposibil.Deci, hai sa ascultam de prosti.Ei stiu cum sa ne conduca.Bineinteles ca prostii sunt cei din jurul lui Iliescu si Nastase.Nu i-am vazut pe oamenii astia(oare sunt oameni?)sa se intrebe vreodata daca Ceausescu chiar trebuia omorat,sau daca venirea minerilor in Bucuresti era necesara.Si nu numai minerii.Au mai fost si altii care vad ca au inceput sa capete curaj ,pentru-ca lumea nu mai discuta de crimele lor.
    • -1 (3 voturi)    
      COMUNISMUL.... (Duminică, 23 octombrie 2011, 13:57)

      Bob Marley [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Degeaba a condamnat comunismul daca NU FACE NIMIC CONCRET pentru eliminarea faptelor savarsite de regimul comunist!In alte tari ,foste comuniste,s-a si uitat de cand s-au retrocedat pamanturile si casele.....Primarii PDL-isti tot comunisti au ramas,plus o mare parte din Justitia romaneasca....Chiar in Judetul Timis comunistii deghizati fac averi cu pamanturile neretrocedate!!!!!Herta Muller este mai actuala ca niciodata.
    • 0 (0 voturi)    
      Draga Mircea, (Duminică, 23 octombrie 2011, 22:08)

      paraipan [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      am o veste trista pentru tine: Basescu insusi este comunist. Nu lasa cei 21 de ani care au trecut sa te insele, comnunismul e o molima care te marcheaza pe viata ca om. In plus pe vremea aia trebuia deja sa porti epoleti ca sa lucrezi ca "civil" in Anvers, alta posibilitate decat asta contrazicea grav bunul simt al epocii de aur. Chiar neluand asta in considerare incearca sa te gandesti un pic unde te putea duce pe vremea aia drumul de la soimii patriei la membru de partid. Un om creat, instruit si rezultat dintr-un astfel de sistem, nu are logic cum sa posede reflexele adevaratei democratii. Daca te uiti cu atentie la el prezinta cateodata semne ca n-ar fi in toate mintile. Recunosc ca si eu m-am lasat prostit de mascarada cu condamnarea din parlament insa asta nu m-a impiedicat sa recunosc ulterior ca m-am inselat in aprecieri. Oricum ai lua-o, sa condamni comunismul cu un securist nu e decat o dovada de neputinta in cel mai bun caz. Dovada ca nu ma insel o reprezinta realitatea cotidiana. Anii trec iar din cei nascuti atunci doar cei cu adevarati exceptionali s-au schimbat, restul au ramas asa, de parca se incapataneaza sa traiasca in continuare in trecut. Din fericire, vine o zi in viata fiecarui om cand bunul Dumnezeu il aduce invariabil pe calea cea dreapta. Asta in lipsa neaplicarii punctului 14 din Proclamatia de la Timisoara (sa vreau si n-am putut sa-l uit, cred ca am in creier un loc special in care il pastrez). Nu ai cum sa faci justitie si dreptate sociala cu fosti comunisti dupa cum nu se poate face capitalism cu fosti comunisti. Pentru ca, exceptand o mana de exceptii, oameni integri repartizati relativ uniform in toate partidele noastre, restul provin din Ice Age. Numai la romani a fi ales iti da dreptul de a conduce prost. Tinerii politicieni au de la cine invata.
      • 0 (0 voturi)    
        solutia finala ... (Luni, 24 octombrie 2011, 13:49)

        unul [anonim] i-a raspuns lui paraipan

        Mafioţii aceştia conduşi de diabolicul marinar cunosc foarte bine psihologia poporului român, definit de fatalismul ciobanului mioritic şi de deloc măgulitoarea trăsătură moştenită de la geto-daci : aceea subliniată de Herodot, părintele istoriei, care observa că cei mai viteji şi mai drepţi dintre traci erau incapabili de a se uni în cuget şi în simţiri. Această dezbinare a noastră o cultivă geniul răului din fruntea ţării care a reuşit să asmută toate categoriile sociale unele împotriva altora. Totuşi, pe români îi poate uni ura împotriva dictaturii, ca în 1989, sau pericolul dispariţiei statale ca în 1917 la Mărăşeşti. Iată ce nu mai pot controla mafioţii portocalii ! Ura poporului împotriva acestei tagme de jefuitori a ajuns la apogeu, dar fatalismul din concepţia românilor îi împiedică să iasă masiv în stradă. Voturile de anul viitor pot fi furate de aceşti ticăloşi care nu se vor da în lături de a-i mânji pe oamenii săraci, îndeosebi de la ţară, cu produse alimentare şi bani pentru a fi votaţi din nou. Nemernicii care au adus ţara în sapă de lemn, au vândut-o duşmanilor ei, precum Iuda pe Iisus, au distrus spitale şi şcoli şi viitorul copiilor noştri, mizează pe memoria socială scurtă, pe lipsa de viziune a celor mai puţin şcoliţi şi pe sărăcia oamenilor gata să-şi vândă ziua de mâine pentru bucata de pâine primită ca pomană azi.
        Dar nu e totul pierdut dacă romanii vor acţiona acum, nu defensiv prin instanţe şi proteste la care nu prea se deranjeaza multi oameni, ci printr-o ofensivă hotărâtoare împotriva mafioţilor. Trebuie decapitată năpârca. Acum. Acţionaţi pentru suspendarea preşedintelui acum, strângeţi semnături, umblaţi din casă în casă, oamenii vor semna căci s-au săturat de acest beţiv care îşi urăşte propriul popor şi îl minte cu neruşinare, sărăcindu-l pentru binele lui şi al ticăloşilor din jurul lui. Fără acest diavol care a transformat România într-un stat mafiot, partidul portocaliu nu va mai însemna nimic şi alegerile de la anul nu vor mai pute
  • +1 (1 vot)    
    nu putem ca indeciziile,.. (Duminică, 23 octombrie 2011, 15:08)

    noe [anonim]

    De cand lumea si pamantul partidele politice se sfasaie intre ele in toate statele lumii Dorim la TV sa i-si prezinte STATUTUL ca sa vada fiecare ca nu trebuie sa fie dusmanie Stim ca erau tarani si statutul era a partudului taranesc Tarani produceau si a fost nevoie de pregatirea muncitorilor ptr a prelucra marfa acestora si acestia si-au facut partidul muncitoresc cu un statut ,,s-au ridicat si cei care nu puteau tine pasul cu cei abti si au cerut un partid liberal adica liber profesionistii si au facut un statut al lor [ex invalizii de gr ii,iii,handicapatii,..crescatorii de albine , de viermi de matase si etc]Pana la urma s-a vazut ca sunt prea multe si s-au unit in PCR cu statutul lui si ODUS dupa rev din 1989 ce sa gandit in folosul tuturor cetatenilor ca ar fi bine FSN--ul ca statutul lui Se vede ca toate aceste partide au cautat sa faca sa fie repectate ceva ,...de catre cetateni ,..SI atunci de ce nu o fi bine?nimic din ce au facut inaintasii nostrii Nu putem sti daca nu stim istoria acestora [partea buna gandita de RO in folosul RO,nu de etc, in folosul lor prin zazania si dihonia insamantata intre tinereii si batranei nosti]Vrem ca istoricii sa vina in fata TV{mass-media cu statutele cu tot si sa le vedem ca TOMA NECREDINCIOSUL ce scrie in ele ,..Cum chiar noi am trait si muncit sa platim pe unii numai sa ne dusmaneasca si injoseasca ,?vad ca nemtii si unguri descriu cu atata drag orice despre o petricica,icoana sau potcoava[bresle] de zici ca RO nu ar fi avut cai niciodata sau mancare de cartofi vad ca in M britanie se consuma paine 14 kg pe an si noi 98 Inseamna ca aceeia sunt mamaligari ,porcari ce se hranesc cu napi si cartofi sau sfecla PDL are procrem de dez in perspectiva dar acesta nu se etaleaza pe toate cararile ci in sedinta de partid si acolo unde seful participa sau chiama seful la discutiiCare stat isi da pe fata toate secretele De ce nu intrebati DE UNDE ATATA BANET LA D-na merkel si ce 300-==