Deputatii au adoptat tacit modificarea legii ANI: Demnitarii care detin sub 3% actiuni la o firma nu mai sunt obligati sa declare contractele cu statul

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 18 octombrie 2011, 12:32 Actualitate | Esenţial


Camera Deputatilor a adoptat tacit, marti, propunerea legislativa de modificare a legii ANI initiata de senatorul PNL Emilian Francu, care prevede ca demnitarii care detin sub 3% actiuni la o firma nu sunt obligati sa declare contractele cu statul: "Contractele, inclusiv cele de asistenta juridica, consultanta si civile, obtinute sau aflate in derulare in timpul exercitarii functiilor, mandatelor sau demnitatilor publice (...) se vor declara doar de cei care detin peste 3% din actiunile sau partile sociale ale unei firme care are contracte cu o societate comerciala cu capital de stat sau unde statul este actionar", prevede proiectul de lege. Camera Deputatilor este primul for sesizat cu acest proiect de lege, Senatul fiind camera decizionala.

Actul normativ mai stipuleaza obligativitatea declararii numelui si adresei beneficiarului de contract, cat si a numelui rudelor de gradul intai ale acestuia.

Proiectul a fost adoptat tacit, in conditiile in care termenul de dezbatere si vot final in Camera Deputatilor, stabilit pentru 5 octombrie, a fost depasit.

Comisia juridica adoptase raport favorabil cu amendamente la proiectul de lege privind modificarea legii ANI, insa in conditiile in care initiativa a fost adoptata tacit aceasta a trecut in forma initiala.

Deputatii juristi stabilisera ca persoanele care detin impreuna cu familia sub 5% actiuni la o societate nu trebuie sa mai declare contractele cu statul.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1305 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Corect (Marţi, 18 octombrie 2011, 12:40)

    Mircea Dinescu [anonim]

    Deputatu are 3% aici si firma lui offshore sau soacrasa are 97%.ce sa se mai incurce.Curioasa vehementa deputatilor de a bloca ANI.Ce se intampla de ce le este frica? Ca doar sunt saraci si cinstiti toti si nu ar trebuii sa le pese.tara asta a distruso tatarii,goti,vizigotii,si alte popoare navalitoare turcii si arabii.Deputatii nu stiun nimic.Ei se fac ca lucreaza
  • +7 (7 voturi)    
    Baaaa (Marţi, 18 octombrie 2011, 12:45)

    Analfabet [anonim]

    Incurajati evaziunea fiscala? Parlamentul Romaniei se face vinovat de subminarea economiei nationale! Cum naiba "cine are 3% e scutit????".
  • +5 (5 voturi)    
    `rati ai dracu cu melcii vostri (Marţi, 18 octombrie 2011, 13:02)

    Tom Macaragiu [anonim]

    de nemernici
  • +7 (7 voturi)    
    Liber la furat din nou (Marţi, 18 octombrie 2011, 13:05)

    fane [anonim]

    Scenariu: Firma x cedeaza 3 % catre deputatul/senatorul y, acesta se foloseste de influenta pozitiei sale pentru a asigura contracte cu statul. Firma castiga, deputatul/senatorul castiga, cetatenii pierd.
    Asta este clasa politica din Romania.
  • +4 (4 voturi)    
    3% (Marţi, 18 octombrie 2011, 13:49)

    dorina [anonim]

    in traducere libera,aveti verde la furat,legal!
    bravos natiune!
  • +3 (3 voturi)    
    consens (Marţi, 18 octombrie 2011, 14:16)

    traiang [utilizator]

    Au parlamentarii un consens de a castra ANI ceva de speriat Fel de fel de metode care de care mai dubioase acum cu'' tacitul'' deci nimeni nu este responsabil ,sa vedeti la clabuci pe ecrane si la unii si la altii.!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    minunat... (Marţi, 18 octombrie 2011, 15:05)

    me [anonim]

    d c nu voteaza direct ca ei sunt trimisii lui dumnezeu pe pamant si pot face ce vrea si ca au drept de viata si de moarte asupra noastra?!
    asta ar scuti o gramada de timp pierdut aiurea cu politia in caz de accident, cu modificarea legilor...

    voteaza hotii legi... si apoi ne miram d c legile protejeaza hotii...
  • +1 (1 vot)    
    nerusinati (Marţi, 18 octombrie 2011, 15:55)

    S. [anonim]

    Cred ca pana intra legea in vigoare, ANI ar trebui sa-l cerceteze pe nerusinatul acesta, care-a propus nerusinata asta de modificare a legii, pentru a dezvalui motivul avident al actiunii sale.
  • +1 (1 vot)    
    Nemernicii! (Marţi, 18 octombrie 2011, 17:17)

    Ștefana [anonim]

    Cum își mai dau ei mâna, putere-opoziție, când e vorba să-și apere interesele mârșave, murdare! Îi trimitem în Parlament să vegheze la respectarea legilor, iar ei le ciuntesc după bunul plac...
    Rușine să vă fie!
  • 0 (0 voturi)    
    Pe vremea RSR se spunea... (Marţi, 18 octombrie 2011, 21:28)

    citizen X [anonim]

    "Inca o lovitura data imperialismului american". Acum este de spus: Inca o lovitura data democratiei romanesti. Romania, incotro?