​​AUDIO Steve Jobs: Moartea este cea mai buna inventie a vietii

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 7 octombrie 2011, 10:55 Actualitate | Esenţial


Steve Jobs
Foto: Apple.com
"Moartea este cea mai buna inventie a vietii", afirma Steve Jobs, in 2005, in celebrul discurs de la Universitatea Stanford.

Atunci, el declara ca moartea este cea care l-a ajutat sa ia cele mai bune decizii in viata sa, scrie BBC News.



Steve Jobs, co-fondator si presedinte al consiliului de administratie al Apple, a murit miercuri, la varsta de 56 de ani.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4302 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    - (Vineri, 7 octombrie 2011, 12:30)

    ionel [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=UF8uR6Z6KLc&feature=player_embedded

    Tot discursul aici.
  • +2 (2 voturi)    
    long live steve jobs (Vineri, 7 octombrie 2011, 12:43)

    mesq [anonim]

    as with all matters of the heart.....keep looking, don't settle.
  • -2 (4 voturi)    
    Nu-s deacord (Vineri, 7 octombrie 2011, 13:02)

    Alex S [utilizator]

    Sunt curios daca Jobs ar fi spus acelasi lucru pe patul mortii.
  • -3 (3 voturi)    
    Steve Jobs (Vineri, 7 octombrie 2011, 16:32)

    ciprian [anonim]

    Totul e trecator, nimic nu rezista mortii: numai Dumnezeu e vesnic !
    • +2 (2 voturi)    
      sau nu (Vineri, 7 octombrie 2011, 17:33)

      lucid [anonim] i-a raspuns lui ciprian

      Nu chiar totul e trecator, de fapt mai corect e "nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma". Iar despre Dumnezeu nu avem nicio dovada ca el chiar exista, ca e altceva decat rodul imaginatiei noastre.
      • +1 (1 vot)    
        Nici Steve Jobs nu exista (Vineri, 7 octombrie 2011, 19:56)

        OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui lucid

        Unii la fel de "inteligenti" ar putea sa spuna ca nici Steve Jobs nu exista si ca Mac-urile, IPod-urile, IPhone-urile etc, au au aparut la intamplare din praf, in urma unui Pic-Poc.

        Revenind la articol, cred ca S.J. a vrut sa spuna ca fiind constient de iminenta mortii si de scurtimea vietii, a luat decizii bune, in cunostinta de cauza. Adesea ne pierdem viata cu fleacuri, de parca am fi nemuritori si viata nu ar fi limitata.
        • -2 (2 voturi)    
          ok, viata e scurta, dar care e scopul ? (Vineri, 7 octombrie 2011, 21:18)

          Hefaistos [anonim] i-a raspuns lui OutsideThisBox

          Si care au fost "fleacurile" cu care s-a ocupat Steve Jobs ? Sau mai bine zis lucrurile alea importante, ca fleacuri n-au fost... O companie gigant ? Produse revolutionare ? Multi bani gramada, si printre primii miliardari Forbes ai lumii ? La ce i-au folosit fleacurile astea ? Probabil daca nu s-ar fi ocupat cu ele (adica nu s-ar fi stresat cu ele) ar fi trait mai mult, nu crezi ? Viata e scurta, dar vreau sa fac bani multi, repede si cu asta imi ocup tot timpul ? Pai atunci eu care ma bucur de viata, de familie, de un copac, de un rasarit de soare dar am buzunarul gol, pot fi mai fericit de 1 miliard de ori mai mult decat Steve, care cu 8 miliarde dolari nu doar ca nu s-a putut trata, dar probabil ca pentru ei s-a si imbolnavit, si pe langa asta nici nu a mai apucat sa se bucure de ei.
      • +1 (1 vot)    
        n-ai dovezi dar iti dai cu parerea ? (Vineri, 7 octombrie 2011, 21:07)

        Strofocle [anonim] i-a raspuns lui lucid

        Pai uite ca nici eu nu te vad (si nici nu te cunosc).... asa ca presupun ca esti doar rodul imaginatiei mele bolnave... si in consecinta iti voi ignora ideile pe care oricum le consider stupide, :)))) corect ?
        Totul se conserva in universul stiut (material)... in alte universuri e posibil sa fie altfel.... de fapt.... gaurile negre, quasarii sunt dovada vie ca nu chiar totul se conserva si se trasforma... unele chestii mai si dispar.... la fel cum au aparut..... intr-o minuscula particula..... Asadar daca nu stii nimic despre Dumnezeu (nici daca exista sau nu).... nu mai vorbi despre El, despre ce nu ai vazut, nu ai auzit, nu ai cunoscut. ;)
    • +1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 7 octombrie 2011, 20:40)

      [anonim] i-a raspuns lui ciprian

  • +2 (2 voturi)    
    eu, insignifiantul... (Vineri, 7 octombrie 2011, 19:54)

    resita31 [utilizator]

    eu insignifiantul acord respectul cuvenit geniului ce a adus un aport constructiv societatii la nivel mondial.