Secțiune susținută de Medlife

#foaiagoală: ​Ce a scris o elevă în foaia de examen de la simularea BAC 2019: „Am decis să protestez; nu mai vreau să se facă modificări în timpul anului școlar și să mă afecteze”

de A.O.     HotNews.ro
Duminică, 31 martie 2019, 21:23 Actualitate | Educatie


Protest elevi
Foto: Facebook
În loc să scrie rezolvarea subiectelor în foaia de examen de la simularea pentru BAC 2019, o elevă de clasa a XI-a din Satu Mare a scris șase pagini cu nemulțumirile față de sistemul de educație. Eleva s-a alăturat astfel protestului #foaiagoală, prin care elevii își susțin nemulțumirile față de sistemul de educație.

„Stimați profesori, probabil ați înțeles deja că aceasta nu este o lucrare ca toate celelalte și că am ales să mă alătur protestului Consiliului Național al Elevilor, în loc să rezolv subiectul”, își începe eleva lucrarea. Ea argumentează că protestul elevilor are legătură cu sistemul de educație, care îi vede pe elevi doar ca pe niște cifre.

„Toată această poveste cu simulările nu a fost decât picătura care a făcut paharul să dea pe dinafară: elevi, părinți și profesori care au ajuns la concluzia că e destul și că aceste experimente făcute de Ministerul Educației Naționale (MEN) trebuie să înceteze. Deși este un demers lansat de elevi, mulți părinți și profesori au decis să ni se alăture”, mai scrie eleva.

Eleva amintește și despre unii părinți care nu au fost de acord cu protestul lor și i-au amenințat pe elevi că vor primi farfuria goală dacă dau foaia goală. Dar și pe profesorii care le-au spus că își bat joc de munca lor.

”Scopul acestui protest nu este să îi îndemnăm să nu învețe sau să-și bată joc de simulări sau de munca anumitor persoane. Scopul acestui protest este de a-i face pe cei de sus și din jurul nostru să înțeleagă că noi, elevii, avem o voce, o părere, o speranță că reforma învățământului nu se va mai face din pix, cu modificări peste noapte, cu schimbarea regulilor jocului în timpul jocului și, dacă nu noi, cel puțin generațiile viitoare să se bucure de un sistem educațional care să le dezvolte gândirea critică, abilitățile în diverse domenii, talentele etc. În acest moment, dacă un elev este interesat de un subiect anume, este nevoit să își aprofundeze cunoștințele în afara școlii, ba chiar riscând ca membrii școlii să critice activitatea lor”, a mai scris eleva.

”Țara asta își pierde statutul de țară democratică pe zi ce trece și odată cu asta se duce și tineretul care ar fi putut să schimbe ceva. Acestea sunt motivele pentru care noi protestăm”, își argumentează eleva protestul.

Ea compară protestul elevilor cu protestul părinților care ies în stradă pentru abrogarea ordonanțelor de urgență.

„De ce vrem să schimbăm sistemul de învățământ și am ales să protestăm astfel? Deoarece educația de azi îl formează pe omul de mâine, om pe care noi îl numim viitorul țării. Cât despre forma de protest, exact așa cum părinții noștri ies în stradă pentru abrogarea ordonanțelor de urgență, exact așa și noi am căutat o modalitate de a ne face auziți, pentru că știm că acum argumentul oamenilor mari este că suntem minori și că nu putem decide singuri, dar peste câteva luni sau un an, când terminăm clasa a XII-a, se presupune că suntem și noi adulți și putem lua decizii și fără ajutorul lor”, mai scrie eleva.

În continuare, fata de 17 ani arată că nu mai vrea ca școala să-i dezvolte numai spiritul de competitivitate.

„Ei bine, eu am decis. Am decis că nu mai vreau să se facă modificări în timpul anului școlar și să mă afecteze, am decis că vreau ca școala să îmi dezvolte mai mult decât competitivitatea, am decis să protestez pentru că fiecare om contează și am decis că țara asta poate avea un viitor mai bun dacă luptăm pentru asta”, își argumentează eleva alegerea.

„Consider că, deși nu am răspuns cerințelor subiectului, mi-am demonstrat cunoștințele în ceea ce privește gramatica și ortografia limbii române. Asta ca să înțeleagă lumea că există modalități de a evalua un elev fără să îl faci să urască școala, învățatul, temele”, a mai scris eleva, care a precizat în foaia de examen că va rezolva pe ciornă subiectele primite la simulare.

Pe pagina a cincea a lucrării, acolo unde eleva scria că nu știe dacă va citi cineva până acolo, apare scris mic, cu roșu, de către profesor „:) am citit”.

Pe ultima foaie, tot cu roșu, apare scris „foarte bine argumentat și concis”. Eleva a primit totuși nota 1.

Fotografiile lucrării au fost postate pe Facebook de mama elevei, care scrie că a învățat o lecție de viață de la fiica ei de 17 ani.



Reamintim că elevii de la Consiliul Național al Elevilor (CNE) i-au îndeamnat pe elevii care au susţinut în luna martie simulările naționale să dea foaia goală.

"Invităm elevii din România să ni se alăture în protestul prin care ne opunem modului în care sunt organizate simulările examenelor naționale. Mai mult decât orice altceva, o facem pentru generațiile viitoare, pentru că ele nu trebuie să fie asemenea nouă, o generație de sacrificiu, o generație de cobai ai Ministerului Educației Naționale. Modificările nefundamentate din acest an ne fac să refuzăm a fi părtași la acest experiment, unde examenele par a deveni un scop, nu un mijloc. Dăm foaia goală pentru că simulările nu ne vor evalua competențele, ci doar cunoștințele. Nu ne vor evalua capacitatea de a gândi critic, ci doar capacitatea de a reproduce informațiile care ne-au fost dictate la clasă", au arătat reprezentanții Consiliului Elevilor într-un comunicat de presă.

MedLife susține informarea și educarea ca sursă principală de dezvoltare a unei minți sănătoase. De aceea, recomandăm informarea continuă cu ajutorul articolelor din secțiunea Educație!






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















129321 vizualizari

  • +20 (28 voturi)    
    Da sora mea!, Bravo!, Te sustinem! (Duminică, 31 martie 2019, 22:45)

    N.S. [utilizator]

    Cele peste 8mii de scoli sunt si ele o forta! Mai mult, sunt viitorul! Si nu vor mai accepta multa vreme mizeriile profesorilor, ministerului, parintilor retarzi si nepasatori! De ani de zile se lauda cu 1% olimpici si superiteligenti dar de restul 99% ii doare fix nicaieri!
    • -7 (11 voturi)    
      Pe vremea mea la scoala te duceai sa inveti (Luni, 1 aprilie 2019, 15:11)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

      De protestat, protestai afara, la scoala te duceai sa inveti si invatai bine. Acum se pare ca se premiaza toti elevii care nu invata dar protesteaza prin neinvatare si doar ca scrii 2-3 lozinci pe foaie, se premiaza toti manelistii care scriu injuraturi pe masina, se premiaza toti shaormarii care fac propaganda unui metru de asfalt, etc.
      Romania, trezeste-te! Cand devenim o tara occidentala?
      • +8 (10 voturi)    
        Fii putin mai explicit (Luni, 1 aprilie 2019, 16:22)

        Heissnachricht [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        cam cand a fost vremea aceea a ta, si ce proteste ai facut afara?
  • +11 (21 voturi)    
    SScoala mi-a distrus inteligenta, asa ca paziti-va (Duminică, 31 martie 2019, 23:22)

    alexman1 [utilizator]

    Copila ca cei de sus nu inteleg lucrurile simple si doar voi ii puteti obliga. Ei sint prea alambicati si va vor setati identic ca si ei. Nu recomand nimanui scoala romaneasca-atata timp cat exista inspectorate si ministere in care nu se misca nimic pozitiv, ci totul se face dupa mizeria de programa care nu duce la nimic bun.Va spune asta un profesor!!..Scoala mi-a distrus inteligenta, asa ca paziti-va macar voi!!!
  • +15 (27 voturi)    
    Respect! (Luni, 1 aprilie 2019, 2:31)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Foarte frumos! Si apreciez ca este cineva care a citit pana la capat si i-a dat dreptate.

    Acum astept postacii sa o denigreze, pentru ca stim cu totii ca pentru asta sunt platiti.

    Singurul lucru trist este ca odata ce realizeaza butoiul cu pulbere pe care sta, va vrea sa plece. Si vom pierde inca o persoana care gandeste si nu face ce i se zice, cu capul pe umeri, cu principii si demnitate.

    Cu toate astea, respect!
  • +17 (21 voturi)    
    un alt om liber care nu va rezista intr-un stat (Luni, 1 aprilie 2019, 5:25)

    Coco Whistle [utilizator]

    care nu e de drept. nota 1 se da cind se copiaza sau pe foaia goala, deci rusinica ptr corector. protestul cu toate consecintele nu e o aroganta ci un protest corect. profesorii din romani nu apreciaza nici originalitatea si nu incurajeaza nici punctele de vedere, altele decit cele impuse. felicitari ptr atitudine si respect ptr decizie, mesaj de nota 10. nu va mai lasati batjocoriti si calcati in picioare, uniti-va dar aveti grija la lideri.
    • +6 (10 voturi)    
      Un punct se da din oficiu! (Luni, 1 aprilie 2019, 11:39)

      Geo6101 [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Pentru celelalte subiecte nu a primit puncte, de aceea a luat nota 1!
      Nota insa nu reflecta in acest caz cunostintele elevei; cu siguranta va face fata cu brio cerintelor examenului de bacalaureat! Profesorii ei stiu asta! Succes!
    • 0 (0 voturi)    
      pentru copiat (Marţi, 2 aprilie 2019, 11:45)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      La simulare sau la examen esti dat afara!
  • +10 (18 voturi)    
    Bravo ! (Luni, 1 aprilie 2019, 6:30)

    phoenix2020 [utilizator]

    Felicitări pentru această elevă, pentru gândirea limpede de care dă dovadă !
    Mult succes în viață !
    Dacă peste 10 ani vei fi tot în România, înseamnă că munca ta nu a fost în zadar.
  • +7 (21 voturi)    
    NECESITATE (Luni, 1 aprilie 2019, 7:41)

    cepreudonim [utilizator]

    ROS SA-MI SCUZATI MAJUSCULELE, SI AS APRECIA DACA POSTAREA VA TRECE FILTRUL AUTORULUI.

    DE CE ESTE NECESARA ACEASTA EVALUARE:
    PENTRU A STI CONDUCATORII MINISTERULUI CU PRICINA CAT DE USOARE SA FIE SUBIECTELE DE LA BAC, ASTFEL INCAT SA CREASCA RATA DE PROMOVABILITATE.

    PS:
    1. IMI VINE SA URLU.....
    2. VA VEDEM....
  • -16 (22 voturi)    
    Cum va spuneam, (Luni, 1 aprilie 2019, 9:12)

    DanTeo [utilizator]

    o simulanta!
    • +4 (8 voturi)    
      mda (Luni, 1 aprilie 2019, 11:50)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui DanTeo

      si tu nu esti in stare decat sa ataci oamenii care chiar incearac sa faca ceva pt tara asta

      bravos postacule!
  • -19 (25 voturi)    
    Cu lozinci (Luni, 1 aprilie 2019, 10:22)

    Un cititor [utilizator]

    se construiește neo-marxismul.
    Îi recomand rezistoantei să se înscrie în USR. Acolo nu trebuie multă carte. Doar lozinci.
    • +12 (18 voturi)    
      spre deosebire de PZD (Luni, 1 aprilie 2019, 10:54)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      unde prea-scolitii de mare valoare fac cinste scolii si intelectualitatii romanesti: Daea, Dancila, Codrin, Andrusca, Anton Anton si lista poate cotinua!
      Se poate constru un monument Marasesti 2 pentru astia, cati sunt.
      hai sictir bai refulatule. Nu ajungeti nici la glezna usr-istilor din punctul asta de vedere.
    • +2 (8 voturi)    
      ahahahahahah (Luni, 1 aprilie 2019, 11:51)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      desi sustinatorul si aparatorul analfabetei prim ministru vb ca in USR nu trebuie multa carte!

      ahahahahaha
      ca orice postac mincinos, dar cu tupeu!
  • +4 (12 voturi)    
    Bravo!! (Luni, 1 aprilie 2019, 11:03)

    Alfabetix [utilizator]

    Toata stima pentru curaj, demnitate si inteligenta! Nu e usor sa te lupti cu sistemul stupid si corput.
  • +2 (10 voturi)    
    prostii (Luni, 1 aprilie 2019, 11:47)

    bobo2 [utilizator]

    Elevul daca invata se descurca. De 30 de ani s-au perindat toate partidele la conducere, nu s-a evidentiat nici unul prim masuri extraordinare.
    Si eu I-as fi dat tot nota 1.
    • -4 (8 voturi)    
      mda (Luni, 1 aprilie 2019, 14:14)

      ati [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      De aia suntem unde suntem. Scopul unui elev este sa se descurce. Atat ai inteles tu din scoala. Apoi desigur sa votam de dragnea ca si asta s-a descurcat. Ai de la mine un doi pentru ca ai trecut prin scoala si nu s-a lipit absolut nimic de tine, in afara de guma de mestecat a colegului
  • +3 (7 voturi)    
    mda (Luni, 1 aprilie 2019, 11:50)

    liviu_ [utilizator]

    ”Țara asta își pierde statutul de țară democratică pe zi ce trece și odată cu asta se duce și tineretul care ar fi putut să schimbe ceva. Acestea sunt motivele pentru care noi protestăm” - cat adevar :(
    • -2 (2 voturi)    
      desigur (Luni, 1 aprilie 2019, 17:59)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      democratica insemnand sa fie dominata de combinatia toxica neomarxism+neoliberalism, gen USR+PLUS, nu-i asa?
  • -2 (8 voturi)    
    Examene de simulare (Luni, 1 aprilie 2019, 11:51)

    CristescuRadu [anonim]

    Draga eleva, nu te mai lasa manipulata. De unde stii ca M.E.N. nu este mana in mana cu CNE ? Si pe timpuri seful UTC, era si in CC al PCR.
    Misiunea ta este sa inveti si sa dai si altora acest exemplu. Nu te rascula si nu da si altora exemplul revoltei si al rascoalei. N-ai ales drumul cel bun. Din pacate mama ta este chiar mandra de razvratirea ta. D-aia se duce tara de rapa. Taranii s-au rasculat la 1907, ceferistii la 1933, legionarii pana in 1941, partizanii in munti dupa 1944, anticomunistii pana 1n 1989, acum alti razvratiti gen #rezist, etc. Si de-a lungul deceniilor dusmanii nostri ne-au casapit in fel si chip. Nu va mai revoltati sa le dati motive sa ne casapeasca. Pentru ca ei au banii si puterea. Si cand va revoltati ii unge pe suflet pentru ca isi dau seama ceea ce ne face rau. Tratati-i cu indiferenta dar Invatati, Invatati, Invatati, cum le zicea Aristotel invataceilor lui.
    • +2 (2 voturi)    
      Dupa felul in care gandesti, (Luni, 1 aprilie 2019, 19:01)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui CristescuRadu

      se vede ca ai urmat indemnul cu care inchei idioteniile spuse. Nu Aristotel ci Lenin, este cel care a lansat sloganul amintit de tine.
      • -1 (1 vot)    
        Dupa felul cum gandesti (Luni, 1 aprilie 2019, 21:34)

        CristescuRadu [anonim] i-a raspuns lui unins

        Stimate dle "unins", stiam ca indemnul este al lui Lenin. Pe Aristotel l-am bagat la deruta. Ar fi trebuit sa ma intelegi daca mi-ai fi citit comentariul si printre randuri, nu numai mot-a-mot.
        Raman la parerea ca elevii trebuie sa invete, nu sa faca politica. Facand politica de mici copii riscam iar sa ne trezim cu un neo-Ceausescu pe capul nostru.
  • 0 (4 voturi)    
    tara (Luni, 1 aprilie 2019, 11:53)

    liviu_ [utilizator]

    asta ar trebui sa inceteze sa functioneaze pana cand aceste partide nu sunt desfiintate!
    altfel tara asta nu o sa aiba nici un viitor...

    si da stiu... pretul platiti este mare, dar nu mai mare decat distrugerea justitiei, distrugerea democratiei, pregatirea de marele furt din banii bnr si aurul romaniei , pregatirea de marele fust din fondul de investitii si multe multe altele!
    • -2 (2 voturi)    
      ho (Luni, 1 aprilie 2019, 18:00)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      vezi ca esti pe un forum, nu la un recital de lozinci #rezist
  • +1 (9 voturi)    
    Traim (Luni, 1 aprilie 2019, 13:20)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    intro alta lume decat cea in care ne-am educat !
    Inteleg nemultumirile elevilor !
    Si noi generatia de 40 - 50 - 60 ani am avut foarte multe nemultumiri la adresa sistemelui de invatamant, a profesorilor, etc !
    Singurul lucru care s-a schimbat fata de acele vremuri este libertatea de a spune ceea ce gandesti !
    Trebuie sa intelegeti dragi adolescenti ca atunci cand mergeti la scoala trebuie sa invatati !
    Iti exprimi nemultumirile , dar scopul tau este sa inveti , pentru ca nu inveti pentru altcineva !
    Inveti pentru tine, pentru viitorul tau !
    Nu te mai uita la altii cum invata si ce invata !
    Uita te la tine si pune pana sa inveti !
    Este viitorul tau in joc ! Lasa nemultumirile pentru mai tarziu ! Acum invata !
    • +1 (7 voturi)    
      Nu intelegi (Luni, 1 aprilie 2019, 14:19)

      ati [utilizator] i-a raspuns lui BuzzBuzzard

      Noi nu am schimbat nimic in mare parte pentru ca am tacut. Noi nu am facut nimic decat ca unii dintre noi au invatat, cum spui tu, pentru ei. Rezultatul e ca nu s-a schimbat nimic. Poate e momentul sa recunoastem asta si sa ii sprijinim pe ei.
      • 0 (2 voturi)    
        minus (Luni, 1 aprilie 2019, 16:23)

        Heissnachricht [utilizator] i-a raspuns lui ati

        pentru decat...
        • +2 (2 voturi)    
          Bravo domnule (Marţi, 2 aprilie 2019, 10:08)

          ati [utilizator] i-a raspuns lui Heissnachricht

          Poate ma insel sau poate nu. Insa nu cred ca e gresit formulat, fie vorba intre noi. Decat introduce o exceptie, ceea ce am facut si eu. Nu am facut nimic, cu exceptia faptului ca unii au invatat pentru ei. Vezi si matale in dex, unde se da exemplul: "Nu făcea altceva decât să citească".
  • +1 (5 voturi)    
    Bravo! (Luni, 1 aprilie 2019, 14:28)

    Paleopterix [utilizator]

    La cum gandesti, probabil o sa reusesti sa pleci din blestemata asta de tara si sa duci o viata normala oriunde in lume intr-o tara civilizata!
  • +3 (5 voturi)    
    abramburica este fericita! (Luni, 1 aprilie 2019, 16:42)

    revo [utilizator]

    Acest protest ii arata cata dreptate are ea ca vrea sa introduca la BAC proba de CREATIVITATE! Ce daca copiilor li s-a starpit creativitatea inca de la clasa 0 si tot ce au trebuit sa faca a fost sa memoreze papagaliceste lucruri inutile!
    Iata ca se poate, aceasta copila o demonstreaza - este creativa si critica in ciuda sistemului romanesc de invatamant, care te vrea dobitoc supus si prost! Deci are toate sansele sa se ridice de la orizontala si poate ca va reusi, spre deosebire de Abramburica, sa faca ceva in viata prin forte proprii, nu ca biata Abramburica care a fost in stare doar sa copieze niste lucrari din strainatate si sa le publice ca fiind ale ei (le-a scos din referintele proprii doar cand a fost prinsa cu mata in sac).
  • -4 (4 voturi)    
    #rezistnuinvat (Luni, 1 aprilie 2019, 17:56)

    srpc [utilizator]

    asta e noul hastag la moda
  • 0 (0 voturi)