Secţiune susţinută de MedLife

Ecaterina Andronescu vrea o nouă lege a educației până în iunie anul viitor: Școala să-l profesionalizeze pe elev pentru a exercita muncă utilă în societate

de Andreea Ofiteru     HotNews.ro
Marţi, 27 noiembrie 2018, 13:43 Actualitate | Educatie


Ecaterina Andronescu
Foto: Agerpres
Elevii şi profesorii din România vor avea o nouă lege a educaţiei care va fi gata până în iunie 2019. Anunţul a fost făcut de ministrul Educaţiei, Ecaterina Andronescu, la o dezbatere de la Palatul Parlamentului.

"O să facem în așa fel încât să o terminăm la data la care este planificată. Vom constitui grupuri de lucru şi în aceste grupuri de lucru, vom face apel la toţi cei care sunt determinaţi să vină în întâmpinarea unei legi moderne. Eu cred că viitoarea lege a învăţământului trebuie să genereze o viziune de evoluţie a sistemului de învăţământ. Ce vrem noi de la cei şcoliţi? Vrem să le dezvoltăm personalitatea? Atunci,dacă da, trebuie să ne uităm în programele şcolare astfel încât acest lucru să se întâmple. Niciunul dintre cei şcoliţi acum nu cred că o să aibă, în perioada activă a vieţii fiecăruia dintre ei, un singur job şi atunci trebuie ca această personalitate să se poată adapta la schimbările din viaţă. Să nu le ia ca pe nişte şocuri cărora nu pot să le facă faţă", a declarat Ecaterina Andronescu.

Întrebată dacă legea educaţiei va ţine cont şi de actuala lege a educaţiei din 2011, Ecaterina Andronescu a evitat să dea un răspuns clar.

"Al doilea aspect, cred că şcoala trebuie să-i dea celui şcolit acele achiziţii culturale care să-l facă să înţeleagă. În al treilea rând, cred că şcoala trebuie să-i dea acele achiziţii în cunoaştere, să-l profesionalizeze pentru a exercita muncă utilă în societate", a conchis ministrul Educaţiei.

Anunţul iniţial al unei noi legi a educaţiei a fost făcut de ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici, care a declarat la aceeaşi dezbatere despre educaţie că actul normativ va fi gata până în iunie 2019.

MedLife susține informarea și educarea ca sursă principală de dezvoltare a unei minți sănătoase. De aceea, recomandăm informarea continuă cu ajutorul articolelor din secțiunea Educație!


Citeste mai multe despre   
















2907 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    DUamna Cati A Distrus Invatamantul de Meserii (Marţi, 27 noiembrie 2018, 13:46)

    un domn [utilizator]

    Acum vrea sa il Invie
  • +7 (7 voturi)    
    Cred că trebuie oameni noi (Marţi, 27 noiembrie 2018, 13:48)

    BEDE [utilizator]

    Pentru legi noi, care să ducă la dezvoltarea unui învățământ conectat la cerințele pieței, cred că ar trebui niște oameni noi care să le elaboreze, nu această doamnă care a fost ministru al învățământului de nu mai țin exact minte câte ori, dar nu se vede să fi implementat ceva reforme cu efecte pozitive.
  • +8 (8 voturi)    
    Ai dreptate, coana. (Marţi, 27 noiembrie 2018, 13:53)

    Zmache a lu' Rastagan [utilizator]

    Sa faca o munca utila, nu sa doarma ca trantoru'n parlament sau pe la guvern.
  • +2 (2 voturi)    
    E. Andronescu vrea sa facem mai multe facultăți?! (Marţi, 27 noiembrie 2018, 14:27)

    simplex1 [utilizator]

    Adica Ecaterina Andronescu propune ca fiecare roman sa facă mai multe facultăți ca sa fie pregătit pentru diverse locuri de munca. Asa ceva este impractic deoarece durează prea mult timp. Pe de alta parte, comasarea unei facultăți de azi într-un an, ca timp de 5 ani sa faci 5 facultăți este bătaie de joc. Termini cursurile și nu ști nimic la final.

    Citat:
    "Niciunul dintre cei şcoliţi acum nu cred că o să aibă, în perioada activă a vieţii fiecăruia dintre ei, un singur job şi atunci trebuie ca această personalitate să se poată adapta la schimbările din viaţă. Să nu le ia ca pe nişte şocuri cărora nu pot să le facă faţă", a declarat Ecaterina Andronescu."
  • +5 (7 voturi)    
    abia asteptam (Marţi, 27 noiembrie 2018, 14:34)

    manda [utilizator]

    Este excat ce lipsea!!!!
    O noua lege ca doar atat stim sa facem!!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Individul si meritele lui nu contează in comunism (Marţi, 27 noiembrie 2018, 14:41)

    clencix [utilizator]

    Adică să-l învățăm să fie sclav. Pentru ce? Fericit să slujească pe alții pe degeaba? Nu va fi nimeni interesat să învețe. Pe primul loc este cunoașterea propriei personalități pentru a-și descoperi talentele și a le oferi lumii din jur în schimbul talentelor celorlalți oferite lui, în condiții de libertate de mișcare și de concurență corectă într-un stat de drept, schimb agreat pe baza de merite reale, nu pe apartenențe la clan medieval și pe restricții de evaluare cu dosar.
  • +6 (6 voturi)    
    mi-e asa urat de tine (Marţi, 27 noiembrie 2018, 14:46)

    mmmircea [utilizator]

    esti un cosmar pentru educatia din Romania. Un Ion Iliescu in varianta feminina. N-ai facut nimic decat sa-ti urmaresti interesul personal, acela de a ramane langa ciolan, indiferent de cat rau ai facut sistemului de educatie. Partea cu adevarat proasta e ca nu mai scapam de tine.
  • +3 (3 voturi)    
    doamne fereste (Marţi, 27 noiembrie 2018, 14:47)

    Francisc 1 [utilizator]

    de alte "reforme" facute de tanti asta
  • +5 (5 voturi)    
    aceeasi mizerie (Marţi, 27 noiembrie 2018, 14:47)

    Remarque [utilizator]

    Acelasi limbaj de lemn care nu spune nimic. Cati a imbatranit cu aceleasi clisee verbale. Nu intelege ca nu are calibrul necesar, nici profesional si nici uman, ca sa faca o schimbare pozitiva.
    Lase-neeeee, lasa-neeee!
  • +3 (3 voturi)    
    Pai pana acum ce ati facut? (Marţi, 27 noiembrie 2018, 15:05)

    Radius [utilizator]

    De 30 de ani, pe banii nostri?
    • 0 (0 voturi)    
      A facut si ea ce a stiut mai bine (Marţi, 27 noiembrie 2018, 18:05)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Radius

      A macelarit cu ordonante legea educatiei din 2011 a lui Funeriu.