Secțiune susținută de MedLife

Timișoara: Șapte elevi de la internatul liceului de artă au primit nota 4 la purtare după ce au umilit un coleg cu un ”ritual de inițiere”

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 24 octombrie 2018, 9:48 Actualitate | Educatie


Copil umilit
Foto: pixabay.com
Şapte elevi de la Liceul de Artă "Ion Vidu" din Timişoara vor fi sancţionaţi cu mustrare scrisă şi scăderea notei la purtare la 4, după ce şi-au umilit un coleg de internat din clasa a IX-a, sub pretextul că l-au trecut prin "botezul" celor cazaţi în internat.

"Ca urmare a acţiunilor de umilire împotriva unui elev de clasa a IX-a, săvârşite de şapte elevi ai liceului nostru în internatul şcolar (...), propunerea comisiei de disciplină a fost sancţionarea elevilor vinovaţi, care şi-au recunoscut greşeala şi au menţionat că şi-au cerut scuze victimei, cu mustrare scrisă însoţită de scăderea notei la purtare", arată directoarea liceului, Sanda Cristina Moldovanu, într-un comunicat citat de Agerpres.

La consiliul profesoral care a avut loc marţi au fost convocaţi atât pedagogul şcolar, cât şi supraveghetorul de noapte al internatului. Iniţial se propusese şi eliminarea din internat a celor şapte vinovaţi.

În urmă cu o săptămână, elevul de clasa a IX-a a fost lovit cu un prosop şi cu o curea de către colegii mai mari din internat, agresorii motivându-şi gestul ca fiind un "ritual de iniţiere" aplicat celor care sunt cazaţi în internat. Copilul agresat le-a povestit părinţilor cele întâmplate, care au sesizat conducerea liceului şi au decis să-şi retragă fiul din internatul liceului.



MedLife susține informarea și educarea ca sursă principală de dezvoltare a unei minți sănătoase. De aceea, recomandăm informarea continuă cu ajutorul articolelor din secțiunea Educație! 


















2452 vizualizari

  • -12 (12 voturi)    
    saracul (Miercuri, 24 octombrie 2018, 10:06)

    Point [utilizator]

    fluturas.cum a fost el umilit si abuzat...
    ''botezurile'' au fost si vor mai fi,faptul ca apare un neadaptat care toarna,nu le va opri.ba chiar vor duce la excluderea si stampilarea bobocului.
    ''copilasul'' asta are deja probleme de adaptabilitate
    grave.poate ca a fost tinut de mamicuta in puf prea mult?succesuri in viata,insa nu cred.

    hint:baschet,dinamo
    • +5 (5 voturi)    
      probleme (Miercuri, 24 octombrie 2018, 11:30)

      andrei108 [utilizator] i-a raspuns lui Point

      probleme de adaptabilitate ai tu. Nu mai esti in secolul lui Ceausescu sa faci glume de rahat.
    • +3 (3 voturi)    
      vorbesti prostii (Miercuri, 24 octombrie 2018, 11:50)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Point

      Tie ti-ar place sa fii initiat , ca proaspat venit intr-o comunitate?? ex ca proaspat intrat in puscarie, chiar si condamnat pe nedrept, ti-ar placea ca puscariasii cu vechime sa te initieze in arta sexului in fund?? sau sa te invete practic de ce nu e bine sa dormi cu gura deschisa noaptea?
      Pe vremea mea astfel de botezuri ale bobocilor nu existau...sunt un import nefericit al lucrurilor proaste de afara.
      • -3 (3 voturi)    
        wait (Miercuri, 24 octombrie 2018, 15:10)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        cum ar fi de la rusi sau muricani?ca de iuropeni nu mai e vorba.lamureste-ne te rog
        la puscarie vb de violuri nu de initieri(altineva vb prostii)si aia nu e arta,pt mata o fi,pt altii nu.
        se pare ca cineva nu a facut sport,scoala de ghizi,marinarie etc.
        repet,succesuri in viata,pufosilor.
        si da,cred in incorporarea obligatorie.
        generatiile de dupa '89 au ''confirmat'' destul
        • +1 (1 vot)    
          repet: (Miercuri, 24 octombrie 2018, 16:56)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Point

          vorbesti prostii....si o faci si din rautate.
          1)Astfel de ritualuri sunt si ilegale si imorale si nu trebuie sa mai aiba loc. Foarte bine au facut parintii liceenilor de la Dimitrie Cantemir ca au chemat politia cand cei mari au dat cu oua in bobocii de clasa a IX-a. Asa era ritualul de initiere acolo, sa se dea cu oua in boboci...doar ca anul trecut a venit politia si, drept urmare, anul acesta nu a mai dat nimeni cu oua.
          2)cat despre armata, am facut-o si eu si e o pierdere de timp. F bine ca nu se mai face
  • -5 (5 voturi)    
    Ori n-a spus tot (Miercuri, 24 octombrie 2018, 11:41)

    aniod [utilizator]

    ori nu intleg eu intensitatea loviturilor,
    ori s-a exagerat in reactia umilitului si a conducerii scolii, pentru a preveni altele mai rele.
  • +1 (1 vot)    
    Rituri si ritualuri (Miercuri, 24 octombrie 2018, 16:41)

    Canadian13 [utilizator]

    Ritualurile de initiere fac parte din societatea umana, ca ne place sau nu. Asa a fost de 2000-2500 de ani si asa va fi pentru inca multa vreme.Nu zic ca sunt bune sau ca sunt rele, totul este o chestiune de doza, dar lucru cert este ca se petrec peste tot in lume. Intrebati-l pe (profesorul :p) Goagal de ritualurile de intiere in marina americana sau la Spetnaz ( vezi chestia aia cu insigna pe piept) . Se intampla si la case mai mari si cateodata e mai nasol decat un prosop ud peste co..ie https://www.lapresse.ca/sports/autres-sports/basketball/201703/15/01-5078889-universite-mcgill-une-initiation-tourne-au-vinaigre.php

    https://torontosun.com/2013/11/09/target-in-2005-mcgill-hazing-horror-speaks-out/wcm/bcad0de0-749b-47fa-9a24-7d6548ab3f4d

    Au fost unii care au incercat sa reglementeze asta cu mai mult sau mai putin succces, cateodata merge, altadata te izbesti de forta ( prostia colectiva).
    Banuiesc ca profesorii aia habar nu aveau ce se intampla in internat , este ? Dar despre joint-uri pufaite prin toalete stiau ? dar despre betii si alte chestii asa, ca la un Liceu de Arta care se respecta, stiau ?