Un cuplu de tigani romani, condamnat in Marea Britanie dupa ce si-a trimis copiii la cersit

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 31 iulie 2010, 17:07 Actualitate | Diasporă


Speranta si Gheorghe Mihai, un cuplu de romani de etnie roma, a fost condamnat la doi ani si jumatate de inchisoare fiecare in Marea Britanie, dupa ce si-a pus cei 7 copii sa cerseasca si sa fure, la Londra si in zone din apropierea capitalei britanice. Cei doi au pledat vinovati pentru cruzime fata de copii, frauda, evaziune fiscala si spalare de bani, informeaza Guardian.co.uk.

Cuplul si-a exploatat cei sapte copii, cu varste cuprinse intre 2 si 16 ani, trimitandu-i sa cerseasca si chiar sa fure in zone din sud-estul Angliei, intr-o operatiune bine organizata, au considerat judecatorii britanici.

Sotii Mihai au fost arestati in timpul unui raid al Politiei britanice, care ancheteaza ceea ce se considera a fi cea mai mare retea de trafic de fiinte umane din Europa. Reteaua ar avea centrul in orasul romanesc Tandarei, de unde in jur de 1.000 de copii au fost traficati catre toate colturile Europei, pentru a fura sau cersi.

Mai mult, in anul care a precedat arestarea sa, prin conturile bancare ale lui Gheorghe Mihai, in varsta de 36 de ani, au trecut nu mai putin de 47.000 de lire sterline. 35.000 de lire dintre acestea au fost obtinute din credite si beneficii sociale, prin care statul britanic a fost fraudat.

In momentul descinderii politistilor, copiii dormeau pe podeaua unei case din Berkshire, iar unii dintre ei erau flamanzi. Patru dintre ei aveau nevoie de tratament la un stomatolog, iar alti trei aveau paduchi. In plus, unul dintre copii avea cicatrice provenite de la arsuri cu tigara, iar un altul era ranit. Niciunul dintre copii nu mergea la scoala. Ei au fost plasati acum in grija autoritatilor.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2505 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    putin (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 17:17)

    Lucianmotzul [anonim]

    trebuia sa-i condamne la !5 de puscarie ,sa le fie invatatura de minte la toti Tigani din Romania si sa termine cu aceste apucaturi si sa nu ne mai faca de ris in toata lumea ,la munca cu acesti tigani si nu la pomeni ,furat ,cersit ,manele ,prostitutie,crima si altele.
  • +6 (6 voturi)    
    Recomand sa fie consultata urgent dra Grigore (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 17:24)

    Tiganiada cu ifose Fulbright [anonim]

    Dra Cristiana Grigore, ONG-ista bursiera in USA, cetateanca romanca de etnie tiganeasca, are solutii si mai ales are niste discursuri care ii vor convinge imediat pe tiganii Speranta si Gheorghe ca de fapt nu ei sunt vinovati, ci regina Marii Britanii ca le-a zis 'canci' in loc sa ii primeasca cu 'doamna si domnu' si sa ii integreze imediat la Buckingam Palace la curatat argintaria. Precum si societatea britanica care nu e suficient de incluziva cu tiganii din cauza ca e ocupata rau de tot cu incluziunea altor indo-pakistanezi, sositi ceva mai recent in Europa. Si de fapt Gheorghe e un spirit stralucit, are si masterat in ingineria mediului, stie sa recicleze orice metal care nu e suficient de bine fixat pe un perete. Ce sa mai zicem de Speranta, o mare umanista care din altruism ajuta femeile britanice sa scape de angoasa existentiala dezvaluindu-le pt doar 2 lire totul despre viitor, dragoste, bani, slujba, meteo, slabit si cum sa iei sotul vecinei..
    Acesti oameni sunt un mare castig pt UE, ma mir ca britanicii nu observa ce sansa multiculturalista au cu tiganii, doar asta e teoria unanim acceptata in cercurile progresiste, orice imigrant e un castig pt Europa..Care castig? Pai nu v-am spus ce stiu sa faca Gheorghe si Speranta?
  • +5 (5 voturi)    
    Carevasazica, se poate! (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 17:39)

    Berzelius [utilizator]

    Foarte bine! Franta, Italia, aude? Ia luati exemplu! Pastrati-i la voi pe toti si educati-i cum stiti voi mai bine. Fac prostii? Sa plateasca! Daca nu sa munceasca cinstit!
    • +1 (1 vot)    
      cine sa ia exemplu (Luni, 2 august 2010, 12:01)

      Miki [anonim] i-a raspuns lui Berzelius

      Franta? Italia?
      Bine ar fi sa luam NOI exemplu intai.
      Tigani, romani, ce-or fi. Daca isi exploateaza copii astfel sa fie condamnati
  • +4 (4 voturi)    
    Zice o zicala: (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 18:05)

    dvribe [anonim]

    Cu o floare nu se face primavara!La mai multi!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Un pas mare pentru tigani. (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 18:13)

    babata [anonim]

    Inainte tiganii mergeau cu trenul sa cerseasca in Bucovina si Ardeal,fara sa aibe bilet de calatorie CFR,avand de platit amenzi astronomice.Azi au facut un pas mare cersesc in UE beneficiind avantajele integrarii.Pana cand nu se sanctioneaza cu puscarie aceasta infractiune tiganii nu vor pricepe ca trebuie msam si munceasca nu sa fie paraziti.Inainte mai lucrau pe specificul lor cate ceva ,azi nu mai lucra nimeni,toti fura sau cersesc.Ei cer toleranta,dar uitati-va cum se poarta cu femeile si copiii lor,sunt diabolici.
  • +7 (7 voturi)    
    niste rasisti ordinari (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 18:58)

    cet23 [anonim]

    In cazul asta, britanicii au fost niste rasisti ordinari!
    Caci acei tigani nu faceau decat sa traiasca comfomr traditiilor culturale ale lor, cersitul si furatul! N-au facut nimic rau: doar au respectat o traditie seculara!
    Aceste traditii tiganesti nu sunt cu nimic mai bune sau mai rele decat traditiile culturale britanice, sunt doar diferite.
    Orice cultura si orice traditii trebuie respectate, fiindca constituie un plus adus civilizatiei europene, imbogatind cultural tarile in care se manifesta!
    Prin acest verdict britanicii au dovedit ca sunt rasisti: nu numai ca nu respecta traditiile tiganesti seculare privind cersitul si furatul, dar le condamna penal! Scandalos!!! Incredibil ca mai pot exista azi, in Europa corectitudinii politice, oameni precum britanicii care au condamnat o cultura, o traditie! Incredibil! Sper ca organizatiile pentru dpreturile omului sa se sesizeze automat si - impreuna - noi europenii sa luptam fara preget, sa nu precupetim nici un efort in lupta pentru marirea diversitatii etnice a continentului, pentru instaurarea societatii viitorului: luminosul multiculturalism!
  • +5 (5 voturi)    
    asa se face integraea romilor! (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 19:03)

    cheesburghezu [anonim]

    .
  • +4 (4 voturi)    
    Asta-i solutia (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 19:10)

    sile [anonim]

    Toleranta zero fata de cei care nu respecta legea.
    Nu prin mangaiatul pe crestet rezolvi problema delicventei.

    Acest lucru trebuia facut si in Romania.

    In felul asta am fi starpit,de mult, comportamentele antisociale ale tziganilor dar si ale altora care se manifesta ca si ei.
  • +4 (4 voturi)    
    Hail to England! (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 19:37)

    c# [anonim]

    daca tot suntem atat de disperati sa luam vesticii ca exemplu, iata o oportunitate pentru romani sa se afirme.
  • +5 (5 voturi)    
    neat (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 20:08)

    Vasile [anonim]

    Ne tot ratzoim la tanti Europa ca sa rezolve ei problema daca pot. Poftim, puscarie pentru cei care-si trimit copiii la cersit. Masura simpla. Mai sunt si altele, la fel de simple care s-ar putea aplica daca n-ar fi neseriozitatea noastra proverbiala in tot ceea ce (nu) facem.
  • +4 (4 voturi)    
    respectul legii (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 20:17)

    BTA [anonim]

    Autoritatile britanice ne dau un exemplu; acolo cetatenii romi sunt cetateni ca toti ceilalti; si trebuie sa respecte legea sau daca nu, sa suporte rigorile ei. Pe cand va fi la fel si pe meleagurile mioritice?
  • +4 (4 voturi)    
    Solutia miraculoasa... (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 20:46)

    anonim [anonim]

    ca tot vorbeam de mai marea sau mai mica problema rroma...

    lege: indiferent de etnie, orice parinte care nu si trimite cipilul la scoala la o varsta mai mare de 9 ani trebuie decazut di drepturile parintesti. buna, proasta, scoala este si va ramane mult timp primul pas al integrarii in societate si in ultima instanta cheia unei vieti cat de cat decente. orice om care ii neaga copilului sansa asta nu merita sa ii fie parinte

    legea nu va face miracole, ba chiar pe termen scurt va face mai mult rau, dar pe termen lung 20-30 de ani, poate 90 din copii romi vor ajunge la nivelul celei care studaza un SUA... ca prosti nu pas sa fie
  • +4 (4 voturi)    
    f bine (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 21:04)

    bh [anonim]

    Asta este primul pas doar. Autoritatile din romania cand vor lua exemplu???
  • +4 (4 voturi)    
    evrika (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 22:38)

    stefan2008 [utilizator]

    Bravo bai britanicilor... ati descoperit America.
  • +10 (10 voturi)    
    Bravo! (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 22:46)

    Mircea [anonim]

    La cat mai multe astfel de actiuni si mai ales, sa se faca asa ceva si in Romania!

    Eu as propune inclusiv castrarea chimica pentru astfel de oameni, la fel ca pentru pedofili, e inadmisibil sa iti bati joc de viata unui copil in halul asta!
    • +4 (4 voturi)    
      .... (Duminică, 1 august 2010, 1:20)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      Vezi ca ce scriem noi aici pe forum, citesc si persoane cum era masteranda aia suparata pe Cezar Preda, adica tot oameni ca noi care se supara cand citesc despre cum vrem sa ii castram. La fel cum ne suparam si noi cand citeam aberatiile pe care le spuneau italienii despre noi in ziarele lor.
      In nicun caz nu vor citi aia care isi trimit copii la cersit.

      Si da, ar trebui ca statul roman sa faca ceva in privinta celor care isi trimit copii la cersit. Nu stiu despre cineva condamnat pt asta in Romania, desi copii la cersit am vazut de nenumarate ori.
    • +3 (3 voturi)    
      DAAA (Duminică, 1 august 2010, 8:34)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      DA, CASTRATI. NU NEAPARAT CHIMIC.OFF DOMNULE BASESCUUUU !!!
  • +3 (3 voturi)    
    in sfarsit! (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 23:01)

    resita31 [utilizator]

    " sa li se taie capul ! "
  • +5 (11 voturi)    
    corectie: sunt tigani, nu sunt cetateni romani! (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 23:03)

    zelea codreanu [anonim]

    Nu apartin neamului romanesc, sunt nomazi prin Romania de cateva sute de ani si in plus au limba proprie!
    Nu s-au integrat in societatea romaneasca cu toate ca sunt egali cu romanii in fata legii!
    Au refuzat toate sansele de a duce o viata decenta, dreptul la educatie si sanatate, la munca si la integrare sociala!
    NU SUNT ROMANI SI NU VOR FI NICIODATA!
    SUNT TIGANI!
    • -5 (5 voturi)    
      pt un roman model (Duminică, 1 august 2010, 9:36)

      bubu [anonim] i-a raspuns lui zelea codreanu

      daca ar fi toti ca tine ce tara minunta am avea...plina de oameni perfecti.
    • +1 (3 voturi)    
      partial corect (Duminică, 1 august 2010, 9:57)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui zelea codreanu

      dar sunt in continuare cetateni romani. Poti fi si martian, dar daca te-ai nascut in Romania atunci esti martian de cetatenie romana. Asa si cu tiganii astia...Place sau nu dar tot cetateni romani sunt.
  • +5 (5 voturi)    
    Romi? (Duminică, 1 august 2010, 0:36)

    Sar Castic [anonim]

    Etnie roma? Deci tigani!!! Sint tigani sa le spunem pe nume. Lasati termenul asta fals care face numai detrimente Romaniei!!! Presa ar trebui sa inceapa asta si sa educe populatia.
  • +2 (4 voturi)    
    Berkshire? (Duminică, 1 august 2010, 0:39)

    Sar Castic [anonim]

    Astia isi permit sa locuiasca in Berkshire? Unde casele costa enorm. Multi locali nu isi pot permite... Impacheteaza-i si trimite-i in India. Si asa India devine putere economica - se cerseasca acolo... acum au de unde.
  • +4 (4 voturi)    
    traficanti si exploatatori de fiinte umane? (Duminică, 1 august 2010, 1:42)

    vannmy [utilizator]

    pacat ca numai la doi ani si jumatate :( oricum nu sunt parinti, sunt paraziti ai societati si nu sunt in stare sa isi educe copii!
  • +4 (6 voturi)    
    .... (Duminică, 1 august 2010, 1:46)

    dragos234 [utilizator]

    ce se mai spune in articol: fiecare dintre copii facea in jur de 100 000 de lire pe an! Si, bineinteles, in jur de 100 de vile noi au aparut in Tandarei in ultimii ani, care au fost construite cu banii facuti de copii.
  • +4 (4 voturi)    
    nu inteleg (Duminică, 1 august 2010, 11:15)

    ovidiu [anonim]

    De ce in afara de asta nu li se face si lor ceea ce au facut ei unor copii: sa fie arsi cu tigara, infometati si tinuti pe beton fara haine in celula?
  • +6 (6 voturi)    
    daca tot s-a efectuat o evaluare... (Duminică, 1 august 2010, 11:39)

    resita31 [utilizator]

    daca tot s-a efectuat o evaluare la cat au cersit TIGANII astia, sa se incerce recuperarea sumelor prin confiscarea vilelor sau nush ce mertzanuri mai au si pe care le-au adunat prin hotie si cersetorie, spre deosebire de cei care incearca sa traiasca cinstit si nu reusesc sa adune cat au adunat astia nici in 10 vieti.....
  • 0 (0 voturi)