Corespondenta de la Chisinau

VIDEO Voronin catre un Vlad Filat: Du-te in puii mei!

de Valeriu Vulcan     HotNews.ro
Vineri, 28 august 2009, 12:21 Actualitate | Diasporă


Voronin il injura in rusa pe Filat
Foto: Unimedia
Liderul comunistilor de la Chisinau, Vladimir Voronin, l-a amenintat in plenul Parlamentului pe presedintele PLDM, Vlad Filat, adresandu-i expresii licentioase in plenul sedintei de constituire a Parlamentului Republicii Moldova.



Iritat de avertismentul pe care Filat l-a adresat comunistilor, carora le-a cerut sa nu indrazneasca sa boicoteze sedinta, pentu ca Alianta pentru Integrare Europeana, constituita de cele patru partide din fosta opozitie, va alege oricum, chiar si in lipsa comunistilor, un nou presedinte al Parlamentului, Voronin i-a strigat din sala presedintelui PLDM, in rusa, urmatoarea fraza: "Du-te in puii mei. Ai sa ne sperii tu, mucosule. Lasa ca ne clarificam noi prin alte metode".

In replica, Filat a spus doar: "Poftim, uitati-va, asta-i cultura dialogului". Incidentul a ramas fara urmari, insa la foarte putin timp, comunistii au parasit in corpore sala de sedinte, fara sa tina seama de avertismentul membrilor coalitiei liberal-democrate.

Sedinta a continuat in lipsa comunistilor. Deputatii Aliantei l-au propus pe liderul PL, Mihai Ghimpu, la functia de presedinte al Parlamentului, fiecare grup parlamentar confirmand de la microfon optiunea pentru aceasta candidatura. In acest moment se desfasoara procedura de vot.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8444 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    dap (Vineri, 28 august 2009, 12:26)

    andrei [anonim]

    niste fosile care se indreapa spre procesul natural de disparitie...
  • +10 (10 voturi)    
    puii (Vineri, 28 august 2009, 12:28)

    cristina [anonim]

    Si cum suna puii mei in rusa???
    • +7 (7 voturi)    
      in rusa transcrisa latin (Vineri, 28 august 2009, 14:11)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui cristina

      paşol pahren! tî cito budeh nam ugrajati, pareni
      • +4 (4 voturi)    
        translit (Vineri, 28 august 2009, 14:35)

        IM [utilizator] i-a raspuns lui catalin

        pashol nahren! ty chto budesh' nam ugrozhat' pacan !
  • +12 (12 voturi)    
    Dap. (Vineri, 28 august 2009, 12:29)

    Me [anonim]

    Mare cioban Voronin acesta..
    • +10 (10 voturi)    
      Lasa Ciobenii! (Vineri, 28 august 2009, 14:16)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui Me

      Ciobenii se comporta mult mai civilizat cind ajung la oras :)

      Asta nu e cioban - e porc.
      • +7 (7 voturi)    
        Ups... (Vineri, 28 august 2009, 14:37)

        IM [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

        Alo! de ce insultati porcii, nu merita aceste animale sa fie comparate nu o jigodie comunista !
  • +8 (8 voturi)    
    ? (Vineri, 28 august 2009, 12:31)

    ileana [anonim]

    Asta a fost in limba moldoveneasca...in romana, e altfel... :)
  • +6 (8 voturi)    
    traducere (Vineri, 28 august 2009, 12:32)

    adr [anonim]

    O traducere mai coerentă şi mai corectă:

    Duten` hrean (n.r. adică în dracu). Tu ce? o să ne ameninţi, băiete?

    HREAN: - Plantă legumicolă din familia cruciferelor, cu tulpina subterană cilindrică, groasă, albă (folosită în alimentație drept condiment), cu frunzele mari și cu flori albe (Armoracia rusticana).
    PS: Exprsia face parte din vocabularul suburbano-rusesc. Des întilnită şi la vobitorii de română din Moldova
    • +2 (2 voturi)    
      hmm... (Vineri, 28 august 2009, 14:38)

      IM [utilizator] i-a raspuns lui adr

      хрен (hren) = rus. rahat
      • +4 (4 voturi)    
        mot-a-mot (Vineri, 28 august 2009, 14:48)

        IM [utilizator] i-a raspuns lui IM

        пошол нахрен [pashol nahren] = rus. dute-n rahat
  • +3 (3 voturi)    
    puii lui (Vineri, 28 august 2009, 12:33)

    the [utilizator]

    cum suna asta in ruseste, dom'le ?
    just curious ...
    • 0 (0 voturi)    
      Traducerea stiintifica a spuselor.. (Duminică, 30 august 2009, 20:49)

      VNV [anonim] i-a raspuns lui the

      Du-te in p..la. Ai sa ne sperii tu, baietele. Lasa ca ne lamurim noi prin alte metode.
  • 0 (4 voturi)    
    Care e diferenta intre Voronin si ceilalti? (Vineri, 28 august 2009, 12:36)

    un nedumerit [anonim]

    Voronin vrea parteneriat cu Moscova si nu vrea aderarea la Nato; Lupu si cei din opozitie vor parteneriat cu Moscova si nu vor in Nato. Care e diferenta intre Partidul Comunistilor si ceilalti?
    • +6 (6 voturi)    
      diferenta (Vineri, 28 august 2009, 13:02)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui un nedumerit

      Unii au picioare lungi,altii scurte.Diferenta e deci intre picioare.
    • +1 (5 voturi)    
      pai cum care (Vineri, 28 august 2009, 13:05)

      eu [anonim] i-a raspuns lui un nedumerit

      ciolanul ;-)
      probabil ca au ca exemplu Romania
    • +5 (5 voturi)    
      Diferenta e mare (Vineri, 28 august 2009, 13:27)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui un nedumerit

      Cu ciolan sau fara, diferenta este ca pe Voronin il cheama Voronin si pe Lupu il cheama Lupu. Si mai bine sa te cheme Lupu decat Davai Ceasi.
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Vineri, 28 august 2009, 13:03)

    o_O [anonim]

    "Paşol Nahren! Tî cito budeşi nam ugrajati, pareni?" (Du-te la mama dracului. Tu o să ne ameninţi, băiete?) (c)
  • +10 (10 voturi)    
    Meltean (Vineri, 28 august 2009, 13:04)

    christ [anonim]

    La ce te poti astepta de la un meltean bolsevic cu fatza de sef de CAP (si probabil scoala pe masura)
    • +2 (2 voturi)    
      militzioner (Sâmbătă, 29 august 2009, 12:06)

      x [anonim] i-a raspuns lui christ

      Voronin a fost (si, in retragere, mai este) GENERAL de militzioneri.
      Asa ca macar sa nu ne mire comportarea lui discretionara, tipica tzarismului, stalinismului si sovietelor dintotdeauna.
  • +6 (6 voturi)    
    ce cioban (Vineri, 28 august 2009, 13:35)

    basaraben [anonim]

    asta ar trebui de dus la stana si de inchis acolo ca cand il vede europa ne strica reputatia la toata tara
    • +5 (5 voturi)    
      poate facem o stana comuna (Vineri, 28 august 2009, 14:15)

      titi [anonim] i-a raspuns lui basaraben

      ca avem si de partea asta a prutului o multime ca el.
  • +4 (4 voturi)    
    :))))))))) (Vineri, 28 august 2009, 14:04)

    andrei [anonim]

    " Du-te in puii mei!" este o injuratura 100% romaneasca si nu cred ca se poate traduce in rusa.

    Asta inseamna ca Voronin incet incet fara sa isi dea seama devin roman.
  • -1 (1 vot)    
    parca ai nostri sint foarte diferiti... (Vineri, 28 august 2009, 14:07)

    titi [anonim]

    sau aveti memorie foarte foarte foarte scurta? nu ma puneti sa dau exemple din ultimul an, ca mi se-apleaca. e o diferenta de nuanta intre ai nostri si ai lor, atatica tot.
    • -1 (1 vot)    
      Foarte corect ... (Vineri, 28 august 2009, 14:43)

      Freelancer [anonim] i-a raspuns lui titi

      cum sa uitam, de ieri - de alaltaieri ? Barem la ei sunt "porci" politicienii-barbati, pe cand la noi si politicienii-femei umbla toata ziua cu "organu' " in gura !!!
  • +3 (3 voturi)    
    Fost tablagiu (Vineri, 28 august 2009, 14:38)

    dan [anonim]

    Ce pretenţii aveţi de la un fost tablagiu de poliţie cu patru clase primare? Ăsta a fost ridicat pe linie de partid fiindcă avea caracterul unui câine şi IQ tot de câine...
  • -4 (4 voturi)    
    traducere (Vineri, 28 august 2009, 14:42)

    alex.dumitrascu [anonim]

    Pe romaneste la pui se zice "organ", sexual masculin. Pentru cuvantul originar, intrebati-o pe doamna Udrea, se pricepe bine. Eu nu pot sa zic, fiindca m-ar cenzura soft-ul probabil.
  • +3 (3 voturi)    
    sa paraseasca si moldova (Vineri, 28 august 2009, 15:04)

    Bodo [anonim]

    sa paraseasca si Moldova comunistii, nu numai sala .. sa plece la mother rusia
  • +3 (3 voturi)    
    Voronin ! (Vineri, 28 august 2009, 16:51)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    Comunist,grobian invatat cu nerespectarea omului.Atins de mania grandorii.Buimacit ca si lui i se poate intampla,cu pierderi uriase, avand in vedere averea uriasa acumulata de familia sa.DDD
  • +2 (2 voturi)    
    Voronin-mumie (Vineri, 28 august 2009, 18:41)

    Mariana [anonim]

    e foarte important, daca a spus in romana si nu in rusa, conteaza, nu credeti?:), poate incepe sa se dezmorteasca ceva.

    O basarabeanca
  • +3 (3 voturi)    
    tovarasul voronin (Vineri, 28 august 2009, 22:18)

    Ciprian [anonim]

    He, he, voronin e suparat tare daca se pierde asa cu firea... E clar ca e terminat.... Urmeaza schimbari si in partidul lui...
    Foarte bine ca scapa lumea de inca un individ ca voronin. Pana si rusii s-au saturat de el.
    Intr-un fel e bine ca voronin arata cu adevarat nivelul lui de badaranie. Injuraturile lui pot fi folosite de adversarii sai in viitor. Pur si simplu nu ai ce discuta cu un partid al carui lider foloseste asftel de limbaj in prima sedinta a parlamentului.
  • +3 (3 voturi)    
    Jos Comunistii!!! (Vineri, 28 august 2009, 23:16)

    sandu [anonim]

    Din pacate, deocamdata acesta este Presedintele Republicii Noastre (sunt din Republica Moldova) dar in curind o sa ne mindrim si noi, in sfirsit, de conducerea Tarii Noastre la fel cum si voi, Rominii de peste Prut, dar de altfel si noi, rominii basarabeni ne mindrim de domnul Basescu!
    Traiasca Libertatea, Traiasca Alianta pentru Integrare Europeana, Traiasca toti cei care traim aici si noi, care ne-am luptat pe 7 aprilie, sa ne mindrim de ceea ce am facut, ca nu ne-am temut sa ne opunem regimului comunist!,
  • +3 (3 voturi)    
    ne oprim la injuraturi... (Sâmbătă, 29 august 2009, 7:35)

    eeeuuuu [utilizator]

    formulate in rusa, evident, ca romana sau "moldoveneasca" sunt prea complicate pentru ciorile rosii, dar nu sesizam alte doua aspecte, cred eu, mai importante. primul ar fi amenintarea cu "ne clarificam noi prin alte metode". pai, de cand se stiu, comunistii au preferat metodele alternative parlamentarismului: e mai usor sa dai in cap decat ca recurgi la argumente rationale si formulate, aoleu, ce corvoada, verbal! iar al doilea aspect este cel care ar contine si solutia pentru rezolvarea crizei din rep moldova: parasirea parlamentului... de, ar fi necesar sa o continue si sa o aplice pe scara mai larga, sa plece din rep moldova, daca tot i-a pleznit dorul de duca, sa mearga unde-or sti ei, la moscova sau aiurea, doar sa se care odata! iar daca n-au bani de transport, propun o cheta publica. subscrie cineva?
  • +1 (1 vot)    
    titlu (Sâmbătă, 29 august 2009, 8:25)

    Anonim [anonim]

    catre UN Vlad Filat? or fi mai multi? :))