Corespondenta din Dublin

Reactia romanilor din Irlanda la mentinerea restrictiilor: Irlandezii s-au fript deja cu polonezii

de Cristian Roman     HotNews.ro
Marţi, 18 noiembrie 2008, 9:43 Actualitate | Diasporă


Informatile care au aparut luni in presa irlandeza referitoare la continuarea restrictiilor impuse muncitorilor romani pe piata muncii din Irlanda si dupa 1 ianuarie 2009, timp de 3 ani, au stirnit diferite reactii in comunitatea romaneasca din aceasta tara, clasa politica din Romania fiind vazuta drept un vinovat important pentru aceasta noua restrictie.

 
- In Irlanda traiesc aproximativ 50.000 de romani, dintre care 28-30.000 in capitala Dublin.
- Legal, fara permise de munca, pot munci doar romanii care s-au aflat in Irlanda inainte de 1 ianuarie 2007, data intrarii Romaniei in UE, sau cei care au lucrat minimum un an cu permis de munca.
- Din ianuarie 2007 si pina in octombrie 2008 au fost emise insa doar 241 de permise pentru cetatenii romani.
 
 
Romanii in Irlanda
Cert e ca Guvernul Irlandei inca nu a anuntat oficial restrictiile, insa canalele de pe care s-a scurs informatia sint extrem de credibile. O decizie finala a Guvernului este asteptata in aceste zile. Dupa 25 de ani de crestere economica, Irlanda experimenteaza recesiunea, iar somajul se afla si el in crestere.

Mai mult, tot mai multi spanioli si francezi au inceput sa vina in Irlanda, din cauza somajului in crestere si din tarile lor. Aceasta este starea de fapt in care vor fi anuntate, in mod oficial, noile restrictii pentru romani si bulgari.

“Guvernul Irlandei s-a fript cu polonezii”

Paul Lupu, redactorul-sef al singurei publicatii in limba romana, Informatia, crede ca decizia era de asteptat, pe fondul crizei economice din Irlanda. “Nu e nimic nou, oricum Irlanda face ceea ce face si Marea Britanie. Si la cit de “roz” e situatia acum in ambele locuri, era de asteptat. Problema e ca irlandezii s-au fript cu polonezii sau cu lituanienii, carora le-au dat liber complet in 2004 si acestia au venit cu mult mai multi decit s-au asteptat oficialitatile”.

Paul Lupu nu crede ca Guvernul Irlandei ar avea ceva cu romanii. “Guvernul Irlandei e disperat acum, trebuie sa ne gindim si din punctul lor de vedere. Le-ar sari lumea in cap daca ar deschide piata si pentru romani pentru ca evident s-ar obtine mai greu de munca daca ar fi concurenta libera si din partea romanilor”, crede Paul.

“Din Africa si Asia vin de zeci de ori mai multi!”

Bogdan S. are 38 de ani si a venit de 4 luni in Irlanda. Si-a gasit de munca la un magazin cunoscut din Dublin, unde angajatorii nu l-au intrebat nimic legat de permisul de munca. “Ce nu inteleg eu este de ce se tem ei asa mult de doar doua tari europene cu un potential de emigrare aici de maximum cateva zeci de mii pe an, cand din Africa si Asia vin de 10 ori mai multi! Si cred ca odata cu trecerea crizei, poate chiar in vara viitoare, e posibil sa scurteze perioada, cel putin asa sper”, spune Bogdan.

El e convins ca vina mentinerii restrictiilor pentru romani o au si guvernantii romani: “Eu vad asa lucrurile: atat timp cat in Romania se circula tot pe drumurile facute de Imperiul Roman si cat timp populatia rroma o sa conduca, pot politicienii sa construiasca cate un mall pe zi, nu se va schimba nimic in frumoasa noastra patrie!”

“Ungurii fara vize in SUA, noi cu permise in Europa”

Magda are 29 de ani si lucreaza legal, cu permis de munca, intr-o facultate din Dublin. Desi nu o afecteaza in mod direct pe ea, restrictia loveste cu greu in familie, fiindca sotul sau, care se afla si el in Irlanda, are nevoie in continuare de permis de munca. “Nici nu stiu ce sa mai zic. Ne-am invatat sa tot asteptam. Ungurii pot merge deja fara vize in Statele Unite, iar noi, aici in Europa, avem inca nevoie de permisiuni speciale pentru a munci. Facem parte din UE, dar parca nu prea facem, de fapt. <Multumim din suflet> pentru sprijin clasei politice din Romania”, a declarat pentru HotNews Magda.

Romanii, cetateni de mina a doua in Irlanda

Cert e ca romanii oricum vor continua sa vina la munca in Irlanda, cu toate restrictiile impuse, poate nu insa intr-un numar asa de ridicat precum ar fi venit daca restrictiile s-ar fi ridicat de la 1 ianuarie. Iar o parte dintre ei vor continua sa lucreze in continuare la negru sau la gri. In acelasi timp insa, mai multi romani au inceput in acest an sa paraseasca Irlanda pentru a reveni in Romania, insa numarul acestora e considerat inca foarte mic de catre autoritatile de la Dublin.

















4099 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Nasol (Marţi, 18 noiembrie 2008, 10:09)

    OO [anonim]

    Romanii trebuie inainte de toate sa se curete de /manelisti, si apoi sa ceara altor nationalitati sa ne primeasca. Noi ce facem ca sa fim mai buni?

    Daca se deschid granitele pentru romani, vin 10% oameni educati, culti, cititi, linistiti si din pacate, 90% de nespalati galagiosi, care injura, fluiera femeile, beau si mananca seminte prin parcuri si asa mai departe.

    E un calcul simplu: decat sa se oropseasca, cu acesti 90%, ii refuza si pe cei 10% buni ...
  • +8 (10 voturi)    
    "Din Africa si Asia vine de zeci de ori mai multi" (Marţi, 18 noiembrie 2008, 10:20)

    Europa Nostra [anonim]

    Inca un articol din categoria "sunt roman si complexat" :)). Nu conteaza daca romanii pot lucra in 160 de meserii in Franta sau au liber in tari scandinave. Nu draga, conteaza daca pot matura pe jos intr-un pub irlandez! Ungaria e in rahat economic si faliment financiar, o cersetoare pe la FMI? Nu conteaza, important e ca are 600 km de autostrada si vize de pupat poala lu'Obama :)). Geonitzi, frate, geonitzi, nu va fie jena, cand voi nu aveti stima de sine, de ce ar avea altii pentru voi?

    Irlanda, o amarata de tara cat jumate de Moldova, facuta din sute de miliarde aduse de "flat tax", unde nu creste mai nimic, de unde lumea a emigrat intotdeauna, asa de bine era (abia in ultimii 20 de ani s-a schimbat sensul:) si care a fost lovita cu buldozerul de "criza produselor toxice financiare". Pentru cei ce nu stiu, Irlanda era campioana la credite date aiurea si acolo s-a inregistrat una din cele mai mari bule imobiliare din Europa.
    Asa ca in acest moment, Irlanda e in criza profunda, PIB-ul e in scadere, somajul in crestere printre autohtoni, tara a cerut ajutor de la UE, iar alohtonii sunt invitati sa plece acasa ca nici macar autohtonii nu mai gasesc de lucru. Ce e uimitor in asta?

    Bogdan S. are dreptate! Europa e infestata de cancerul imigratiei clandestine non-europene, nu cei 2 milioane de romani creeaza probleme (mai ales ca 90% din ei muncesc si au muncit, indiferent cat de modest) ci cei 20 de milioane de negri si magrebini, pakistanezi si turci, de care e satula Franta, Olanda, UK, etc. Ca romanii macar sunt de aceeasi cultura si religie, vorbesc binisor limbi europene, sunt alfabetizati si stiu ce e aia "sa faci o gospodarie". Nu e cazul analfabetilor musulmani care urla prin Londra ca vor Shari'a !

    E dictatura politicului corect in Europa si e mult mai simplu sa injuri niste romani (ca ei nu se arunca cu bombe de gat prin metrou) decat sa pui degetul pe rana. Ce ma mira e ca presa romana participa la autodenigrare, e patologic !
    • +4 (4 voturi)    
      Adevarat ai grait. (Marţi, 18 noiembrie 2008, 13:44)

      Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui Europa Nostra

      Adevarat ai grait. Nu pot decit sa-ti dau dreptate.
    • +1 (3 voturi)    
      imigratie (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 2:17)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Europa Nostra

      oricum o dam cand ne comparam cu alte etnii si state, Romania e parte din UE si trebuie sa isi asume niste responsabilitati si sa asigure un standard. Fiind membru UE ai niste facilitati, deci daca auzi de copii institutionalizati din Romania(cum s-a intamplat de curand in UK) trebuie sa cam taci si sa iei rusinea, nu crezi? Singurele restrictii sunt la munca si nu sunt asa de serioase. Daca nu esti retardat te descurci. Daca esi retardat oricum stateai intr-un servici de nimic. Deci o foarte mica parte de romani, cei cu pregatire- sunt afectati de restrictii. Sa se relaxeze restrictiile pt cei capabili. Retardatii sa stea acasa!!!
  • +1 (5 voturi)    
    Normal... (Marţi, 18 noiembrie 2008, 10:28)

    Ionut [anonim]

    La romani, cand o tara da libera trecere, se golesc orasele si satele de /, iar mai apoi apar la stiri povesti de groaza. Sincer nici eu nu as da libera trecere unei tari ca Romania. Pentru ca adevaratele valori ale tarii, intelectualitatea si cultura, aici sunt suprimate.
  • +5 (5 voturi)    
    irlanda... (Marţi, 18 noiembrie 2008, 10:39)

    claudiu_irlanda [anonim]

    eu sunt stabiliit in irlanda de aproape 10 ani si pot spune in felul urmator, sunt foarte foarte multi polonezi veniti din 2003-2004 incoace, si rusi la fel, cand am sosit in irlanda in 1999 erau doar nigerieni si chinezi multi, si cativa romani, foarte putini in comparatie cu alte natii, chestia era ca pe atuncia legea oferea rezidenta oricarei natii care nastea un copil pe taramul irlandez, si atuncia sau nascut foarte multi copii in irlanda "doar pentru acte" iar cu lucru pot sa spun ca se gasea foarte usor si se bateau sefii de la tine, asa de mult aveau nevoie de angajati, nici sa nu mai spun daca aveai studii superioare si puteai sa-ti gasesti chiar o slujba foarte buna cu salariu foarte mare, din 2004 incoace au inceput sa se strice treburile foarte tare, nu inteleg de ce nu ne da si noua romaniilor drept deplin luand in considerare ca polonia are o populatie in jur de 35 de milioane de locuitori, si oricum ei continua sa apara si in ziua de azi aici pentru a cauta de munca, daca ar veni si romanii nu ar schimba lucrurile cu nimica, ca la fel de greu ar fi sa gaseasca de lucru !
  • -1 (3 voturi)    
    stati acasa (Marţi, 18 noiembrie 2008, 11:09)

    dan [anonim]

    Stati ma acasa, ce va trebuie sa veniti aici in civilizatie.
  • +4 (4 voturi)    
    simplu (Marţi, 18 noiembrie 2008, 11:27)

    irish [anonim]

    Ecuatia e simpla:
    - este o ecuatie legata de disperare;

    - problema este ca, din pacate, romanii fara studii superioare (si poate ca si o parte din cei cu studii superioare) vin in Irlanda si muncesc pe nimik (oricum nu le da nimeni mai mult), adica pe salariul minim pe economie care oricum e imens versus Romania.

    - inchiriaza o casa si stau cel putin 10 persoane in ea si impart chiria; revine vreo 150 euro de fiecare;

    - companiile capitaliste ar fi foarte interesate in acest gen de muncitori prost platiti pentru as mari profitul...

    Concluzie: piata muncii ar fi supusa unei presiuni nedorite in sensul scaderii nivelului de salarizare din cauza unor oameni fara familie dispusi la orice!!!! Nu e numai cazul romanilor. Permisul de munca e un instrument bun pentru a filtra forta de munca functie de instruire.

    P.S: Eu pot spune ca sunt posesorul unui astfel de permis de munca si mai cunosc cel putin 5 romani cu familii care foarte bine instruiti si educati si care muncesc in Dublin la companii de renume.

    Ganditi ce doriti!
    • -1 (1 vot)    
      Pt ala cu permis (Marţi, 2 decembrie 2008, 20:30)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui irish

      iti dorim sa ramai pe permis de munca pana o iesi irlanda din recesiune bai bulangiule intelectual.Tu ai plecat de bine din Romania .Crezi ca Irlanda duce lipsa de ,,intelectuali cu permis ca tine,,?!
      Daca esti pe permis si o sa faci pe intelectualul o sa vezi ca o sa ramai fara.....
  • +4 (4 voturi)    
    Cine ne primeste? (Marţi, 18 noiembrie 2008, 13:23)

    Ion [anonim]

    Ar fi foarte interesant sa faceti o cercetare si sa publicati un articol cu tarile care ne accepta la munca si pe ce domenii. De exemplu stiu (dar nu sunt sigur) ca Irlanda accepta romani programatori. Finlanda si Suedia accepta toti romanii. Franta a liberalizat pentru romani o suta si ceva de meserii. Liberalizat inseamna ca iti trebuie in continuare permisul de munca dar e putin mai usor de luat. Angajatorul nu trebuie sa mai dovedeasca ca a cautat fara succes un francez sau un european. Anglia accepta romani freelanceri. Ar fi interesanta o investigatie de genul asta. Cred ca ati face rating serios la un astfel de articol. Presa romana nu prea este obisnuita sa dea informatii pozitive si utile.
    • +3 (3 voturi)    
      Exact! (Marţi, 18 noiembrie 2008, 14:21)

      sindbad marinarul [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Asa este,presa româna nu e obisnuita sa dea informatii pozitive,utile si optimiste.La noi un voiculescu cu antenele sale încearca sa îndobitoceasca populatia iar un tapalaga de la Hotnews(si multi altii ca el de fapt!)nu scapa nicio ocazie de a arata în chipurile ce Bantustan si ce tara bananiera traim(nu stiu daca tapalaga a fost vreodata într-o tara cu adevarat bananiera sau într-un Bantustan,nu prea cred),perfect paralelea cu statul de drept!Problema e ca asemenea "analisti" ca sus amintitul cred ca cu asemenea exagerari patologice si vaicareli metafizice reusesc sa schimbe ceva în bine; contrariul e valabil,cu asemenea articole fataliste si isterico-pesimiste vor întari în români complexele de inferioritate si ideea ca ei sunt ultimii din Europa.Si cum a amintit deja cineva mai sus: ce conteaza ca Ungaria a ajuns cersetoare la FMI, ce conteaza ca de fapt si românii pâna la anul nu vor mai avea nevoie de vize pentru SUA,ce conteaza ca Irlanda e una din acele tari care au co-cauzat criza actuala si e si la rândul ei grav lovita de criza:toate astea nu conteaza, conteaza doar vaicarelile enervante si sicofante ale unor compatrioti de-ai nostri,asta e la noi sport national,pe lânga auto-denigrare si auto-compatimire gretoasa.
  • +4 (4 voturi)    
    ca de obicei comentarii fara rost (Marţi, 18 noiembrie 2008, 14:15)

    valentin rusu [anonim]

    eu va spun si vam mai spus traiesc aici si acesti oameni sunt niste /rasiste. acum ei nu mai pot spune nimic de africani sau altii pentru k acestia au luat atitudine insa romanii tac si rabda . da guvernul are o mare parte din vina. problema lor ar fii k au limba prea lunga si o folosesc sa linga/ nu sa vorbeasca si sa ceara drepturi si respect .eu si numai eu stiu prin ce trec in fiecare zi pt k sunt roman dar mai bine mor decat sa ma injosesc si sa spun k alti fraieri fara respect fata de sine "eu nu sunt roman eu sunt din ardeal" hah ce ratati si chiar dak muncesc pentru mine mi sa refuzat dreptul la un doctor chiar dak eu sunt legal shi platesc taxe cu tot felul de motive cretine mi sa cerut sa specific culoarea pielii mau intrebat dak sunt caucazian sau europea hahaha ce retardati dar ma rog acum din cauza "recesiunii" trebui sami caut sa lucrez in alta parte o sa incerc in scotia sper k ei sa nu fie asa cretini.iar pentru cei de mai sus manelisti si rromii nu au nimic de a face cu imaginea romaniei.asa sunt acesti "caucazieni" in cultura lor urasc tot ce nu inteleg si au impresia k toti suntem k ei .fara un pic de respect fata de cultura altora . romanii insa,imediat hai sa dam vina pe noi k cine stie ce au facut niste romani inaintea ta . k informatie inainte sa vin eu aici era o singura familie de romani si acestia erau crstini dacand parte dintrun cult. deci nu cred k au facut ceva rau.iar cat despre irlandezi o adunatura de fraieri sa bat cu pumnii in piept k sunt discriminati pe cand ei insusi discrimineaza.si se lauda cu independenta lor dar asteapta k niste catelusi devotati ordinele de la londra hahhah fraieri a shi inca ceva moarte inainte de dezonoare si desteaptate romane din somnul cel de moarte in care te-adancira barbarii de tirani.... nu serios desteptarea k nu se mai poate. civilizatie nu inseamna sa ia o economie dezvoltata inseamna sa stii sa traiesti sa imparti si sa fii tolerant cu cei din jur pintre altele...mie greata
    • 0 (0 voturi)    
      ortografia! (Vineri, 21 noiembrie 2008, 12:12)

      mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui valentin rusu

      Ceea ce spui tu este de bun simt, bine gandit si apreciat. Dar textul tau e greu de citit din cauza ortografiei deosebit de deficitare. Ma indoiesc ca nu stii sa scrii romaneste. Te rog, fa-o alta data!
  • +3 (3 voturi)    
    DISCRIMINARE (Marţi, 18 noiembrie 2008, 21:21)

    ps [anonim]

    DISCRIMINAREA ramane tot discriminare. Au dreptul sa isi protejeze forta lor de munca ins aatunci ar trebui ca restrictiile impuse noua sa le si se aplice si celorlalti. Nu de egalitate era vorba in asa zia Uniune europeana? da, e drept ca e liber la munca in multe alte tari dar daca acolo nu ma simt in mediul meu (tari precum spania, italia si anglia, irlanda ofera un mediu mai prietenos oarecum plus ca exista multe comunitati de romani). de ce sa fnu avem aceleasi drepturi. E ca in anii'60 in SUA cand negrii deveneau egali...numai ca ei au protestat...noi lucram si inghitim. In acelasi timp le sustinem nivelul lor ridicat de trai
    • 0 (0 voturi)    
      rusine (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 15:51)

      valentin rusu [anonim] i-a raspuns lui ps

      pai explicale celor de mai sus eu am inteles exact ce spui si am incercat sa le explic dar... asta este .nu exista comunitatea europeana ci imperiul anglo-american din care facem parte k stat client dak nu ma credeti intrati si cautati definitia cuvantului imperiu si o sa vedeti ce spun . acum sincer nu am nici o problema k suntem pasalac dar macar niste drepturi egale nu? pai asa a fost cand au venit romanii peste daci sau cum merge treaba?ei au armata si influenta la noi in tara si tot ei ne fac infrastructura nu?sau cum merge mai nou?
      partea cea mai naspa este k acum nu putem deveni independenti si ma deranjeaza k am fost asimilati fara forta .foarte trist neam oferit noi tara ...rusine. e cam asa dak diavolu iti ia sufletul dumnezeu til poate da inapoi dar dak al vinzi tu .... sper sa intelegeti
  • +1 (1 vot)    
    ceea ce nu se spune despre irlanda (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 14:11)

    ionescu [anonim]

    Nu se spune cat e de greu acum sa iti gasesti o slujba legala, cu permis de munca. In ultimele luni somajul a explodat aici - nimeni nu se mai uita la un roman care vrea sa se angajeze.
    Trimiti CVuri, primesti cateva telefoane de la agentiile care te baga in bazele lor de date.. si atat. Nimeni nu se complica sa te cheme la interviu cand afla ca nu ai permis.
    • 0 (0 voturi)    
      mai sunt lucruri care nu se stiu despre irlandeji. (Vineri, 21 noiembrie 2008, 21:59)

      Maria [anonim] i-a raspuns lui ionescu

      dar oare se stie ca in Irlanda o familie monoparentala primeste bani pentru chirie si reduceri la toate facturille plus bani pentru copii pina cind "copilul" are 22 de ani???????? pai social welfare de unde are bani sa tina betivele irlandeze acasa atitia ani??? normal ca pina acuma era nevoie de plonezi si romani ca doamnele faceau 3 - 4 copii si gata...stau acasa. Acum le vezi cum isi cauta de munca la curatenie si pe salariul minim care este de 8.65 euro pe ora. Si sa le vezi cum lucreaza in aeroport de la 5 dimineata fara sa comenteze, si spala vase si matura si plimba sacii plini cu gunoi......Si culmea este ca anumiti patroni dau afara irlandezi si angajeaza romani fara permis de munca...oare de ce....????
      nu cred ca e cazul sa generalizam cind vorbim de romani............
      • 0 (0 voturi)    
        social welfare (Marţi, 23 decembrie 2008, 15:23)

        americanu [anonim] i-a raspuns lui Maria

        nu inteeleg, adica acum nu le mai da social welfare la cele descrise de tine?
        • 0 (0 voturi)    
          da, scuze am folosit gresit timpurile gramaticale (Marţi, 30 decembrie 2008, 23:20)

          Maria [anonim] i-a raspuns lui americanu

          da, era vb despre faptul ca pina acum primeau ajutoare de la stat, iar acum "a venit putina criza " si pe insula si doamnele isi cam cauta de munca. Si care gasesc, fac nazuri si isi iau suturi la funduletz, si ramin si fara servici si fara ajutor social