Efectele crizei - Londra intentioneaza sa extinda restrictiile pe piata muncii pentru romani si bulgari

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 9 noiembrie 2008, 12:28 Actualitate | Diasporă


Guvernul de la Londra se teme ca deruta economica din Europa va aduce un nou val de imigranti in Marea Britanie si intentioneaza sa extinda reglementarile aspre din domeniul imigratiei, pentru a impiedica venirea altor mii de romani si bulgari, relateaza Sunday Mirror, citat de NewsIn. Guvernul britanic se teme ca, din cauza crizei, imigrantii se vor indrepta catre Marea Britanie "cautand cu disperare locuri de munca".

Ministerul de Interne este supus unor intense presiuni pentru a ridica restrictiile ce interzic majoritatii muncitorilor bulgari si romani sa lucreze in Marea Britanie, scrie The Sunday Mirror. Noul ministru pentru imigratie, Phil Woolas, este insa hotarat sa reziste apelurilor de a schimba reglementarile, in conditiile in care actualele restrictii, impuse dupa aderarea Romaniei la UE in 2007, expira la sfarsitul lunii decembrie. "Avem decizii dificile de luat. Trebuie sa gasim un echilibru intre nevoile companiilor britanice si migratie", a declarat sambata Phil Woolas.

Prelungirea restrictiilor va insemna ca romanii si bulgarii - spre deosebire de alti muncitori din UE - nu vor putea solicita slujbe in cadrul firmelor britanice. Numai cei care au personalitate juridica, liber-profesionistii, muncitorii sezonieri din agricultura si studentii din cele doua tari vor putea lucra in Marea Britanie.



















1910 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    perfidul albion (Duminică, 9 noiembrie 2008, 12:45)

    gurka [anonim]

    imbecilii astia vor ridica restrictiile pe 31 dec 2013, fiindca atit de departe le permite legislatia europeana. la fel, se laudau ca vor ridica vizele pentru romani, inainte de aderare. cred ca au facut-o cu o secunda inainte de aderare (sau cu 2 ore dupa, ca deh, diferenta de fus orar). macar de s-ar abtine sa tot bata campii, ca de fapt ei ar vrea, dar criza financiara, incalzirea global, gripa aviara, etc... niste luzari, de la iknceput la sfarsit.
  • +2 (2 voturi)    
    Sa se inchida ganitele (Duminică, 9 noiembrie 2008, 13:37)

    Emigrantu' disperat [anonim]

    Din cauza crizei toti brokarii din NY si Londra vor emigra in romania, caci au auzit ei de la Isarescu ca la noi nu poate sa intre criza caci noi nici bani nu avem nici bursa nici actiuni, nu avem nimica. Rugam autoritatile sa introduca vize pentru cei doritori sa emigreze pe plaiurile noastre.
  • +1 (3 voturi)    
    e tara lor, pana la urma... (Duminică, 9 noiembrie 2008, 14:11)

    florin [anonim]

    si pot face ce vor cu ea.
    E usor sa judeci din afara, insa totusi noi nu suntem englezi. Pana la urma, bine ca vedem paiul din ochii altora... unii trag prea mult de legislatie si prelungesc reglementari pana la termenul limita, iar altii (noi) nici macar nu le respectam (chiar daca in alte domenii).
  • +2 (4 voturi)    
    discriminare (Duminică, 9 noiembrie 2008, 14:54)

    ps [anonim]

    Se numeste DISCRIMINARE si nu restrictii.
    suntem in UE si cetatenii a 25 de state au drepturi in UK iar romanii si bulgarii nu.
    da, e tara lor pana la urma insa tot discriminare este...nu este rasiala sau sexuala ci este de nationalitate. asa desi UK este sustinuta de munca acestora pentru ca serviciile financiare prestate de managerii englezi cu gulere albe se vede unde i-au dus. unii intreprinzatori englezi deja se chinuie sa aiba personal care chiar muncesceste si nu "manageriaza" insa le va fi mai rau pentru ca englezu de rand nu mai accepta suljbe adevarate si incet incet si polonezii si-au inceput drumul dprea casa. Ne auzim peste cativa ani d-nilor increzuti
    • +1 (1 vot)    
      concluzia e adevarata, argumentarea falsa (Duminică, 9 noiembrie 2008, 17:10)

      turistul [anonim] i-a raspuns lui ps

      suntem discrimintati fata de ceilalti est europenii care au intrat in ue inaintea noastra si pot munci in uk. in rest, britanicii aplica tratatul de aderare unde scrie ca ni se pot impune clauze, deci nu fac nimic ilegal.
    • +2 (4 voturi)    
      Invazia de cocalari trebuie oprita cu orice pret (Duminică, 9 noiembrie 2008, 19:22)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui ps

      Fals.

      Manelistii trebuie discriminati. Cand ai milioane de cocalari care vor sa te invadeze, restrictiile sunt cea mai legitima masura.
    • 0 (2 voturi)    
      disriminare (Duminică, 9 noiembrie 2008, 19:55)

      florin [anonim] i-a raspuns lui ps

      cred ca mesajul de mai sus ca raspuns e suficient.
      in bunul spirit romanesc, care ma anima si pe mine uneori, privim multe lucruri in alb si negru.
      apare un titlu in presa si uite ce gandim: ne discrimineaza, 'perfidul albion' etc.
      insa nu am fost, nu suntem si va dura mult pana sa fim in situatia de a avea procentul lor de straini in populatie lucratoare, deci nu cred ca suntem in pozitia sa'i criticam asa direct. putem sa'i criticam, dar nu asa, nu cu astfel de argumente.
      in plus, atata vreme cat o fac legal nu prea vad ce putem noi comenta...
  • 0 (2 voturi)    
    si noi plecam capul... (Duminică, 9 noiembrie 2008, 16:34)

    ovidiu [anonim]

    aici, ca si in multe situatii similare, cei care ne reprezinta ar trebui sa fie foarte fermi...dar asa suntem noi, romanii, o natie de lingai, care ne alegem conducatorii in consecinta
  • -1 (1 vot)    
    ma intreb de ce (Duminică, 9 noiembrie 2008, 20:00)

    MauriceX [anonim]

    polonezii nu sunt in aceeasi oala cu noi.. desi ei lucreaza pe bani mai multi decat romanii, de ex. din Scotia. Ah, am gasit explicatia: polonezii sunt chiar mai lingai decat majoritatea romanilor, am vazut cu ochii mei, in Scotia, in iunie, anul asta...
    Ca sa nu se creeze confuzie: am fost ca si turist acolo, nu ca si cautator de munca.. totusi cred ca Anglia nu prea este de nasul nostru al romanilor... si ma bucur pentru asta... sunt astia conservatori pana in varful unghiilor... nu ca ar fi rau din anumite pucte de vedere, insa...
  • -2 (2 voturi)    
    stiati ca.... (Duminică, 9 noiembrie 2008, 22:45)

    bibi [anonim]

    in Marea Britanie, au baterii diferite pentru apa calda si apa rece )))))))))). Deschizi apa calda...te frigi la maini, apoi dai drumul la alta baterie pentru apa rece si muti apa dintr-o parte in alta. La ei nu se amesteca apele ( calda si rece ) intr-o singura baterie.
  • +1 (1 vot)    
    all smoke and mirrors (Luni, 10 noiembrie 2008, 8:27)

    h [anonim]

    daca informatia din articol este corecta atunci n au schimbat nimic, guvernul britanic vrea doar sa fie clara pozitia lor: nu vrem romanii din italia si spania la noi....
  • +1 (1 vot)    
    ce anume cereti?drept de lucru sau ajutor social? (Luni, 10 noiembrie 2008, 12:33)

    dodo [anonim]

    fiti seriosi...de era sa va arda de munca va descurcati de minune si ca mic intreprinzator. Statutul de self-employed tot drept de munca se numeste. Daca maine s-ar da o lege prin care sa avem drept de benefits ,cati nu ar aplica?
    • 0 (0 voturi)    
      pt dodo (Marţi, 11 noiembrie 2008, 17:40)

      ror [anonim] i-a raspuns lui dodo

      Daca tu lucrezi in constructii sau in cleaning nu-ti trebuie drept de munca, te descurci cu self-employed. Dar daca vrei sa ai un job normal, de birou mai poti? Nu. Nu pierd aia care n-au studii, ci cei care au, ai inteles?
      • 0 (0 voturi)    
        pt ror (Duminică, 16 noiembrie 2008, 4:50)

        dodo [anonim] i-a raspuns lui ror

        Da , Ror ,poti sa stai si la birou ....daca te duce mintea...Mai frunzareste siteul HO`lui si-ai sa vezi ca se poate mai mult decat la tarnacop desi nu stiu cat de atractiv ar mai fi jobul de la birou pe timp de recesiune...
        Bafta!
  • 0 (0 voturi)    
    Sa fim realisti ... (Duminică, 30 noiembrie 2008, 14:11)

    C Gabriel [anonim]

    Criza a dus la o crestere a somajului in UK pe multe fronturi. Ultima chestie de care o tzara in criza are nevoie este imigratiza necontrolata. Prioritatea pe care orice tzara o acorda este pt cetatzenii ei ... si apoi pt ceilaltzi. Degeaba asteptam noi lucruri care nu se vor intampla. Iar in privintza discriminarii pe care cineva a subliniat-o mai sus ... cine nu discrimineaza? Politic vorbind, Portugalia a avut un statut similar ca al Romaniei in primii ani de alaturare la Comunitate. 2013? ... sa speram ca nu va fi si mai tarziu ... dar in 2013 e posibil ca multi sa prefere sa fie in Romania. Multe chestii se schimba si se vor schimba.