VIDEO Ceremonie militară în București. Au defilat pe sub Arcul de Triumf detașamentele de militari care au fost în misiune în Afganistan / Iohannis: „Misiunea Armatei Române în Afganistan va rămâne în cărțile de istorie”

de C.V.     HotNews.ro
Miercuri, 21 iulie 2021, 9:53 Actualitate | Defense


Defilarea militarilor pe sub Arcul de Triumf
Foto: Captura video
O ceremonie militară este organizată miercuri în București, unde pe sub Arcul de Triumf defilează detașamente pedestre reprezentând structurile militare ale Armatei României care au îndeplinit misiuni în Afganistan, începând din anul 2002 și până în luna iunie a acestui an. Traficul este blocat pe întreg bulevardul Kiseleff.

Defilarea va fi deschisă de un detașament format din militari răniți în timpul celor peste 19 ani de participare a Armatei României la misiuni în Afganistan. Dispozitivul de defilare va include și un detașament al Jandarmeriei române, care a executat, de asemenea, misiuni în acest teatru de operații.

De asemenea, vor fi decorate drapele de luptă ale unor comandamente, mari unități și unități ale Armatei României care au condus sau au executat misiuni în teatrul de operații.

Pe timpul ceremoniei se va păstra un moment de reculegere și se va depune o coroană de flori în memoria militarilor căzuți la datorie în teatrele de operații externe, iar formații de aeronave vor survola monumentul.

La eveniment participă președintele Klaus Iohannis, premierul Florin Cîțu, adjunctul NATO Mircea Geoană, ministrul Apărării, ministrul de Interne, dar și alte oficialități.

UPDATE - 10.45 Declarațiile președintelui Iohannis:

- Ori de câte ori vorbim despre eroii României, despre cei mereu gata de sacrificiul suprem pentru patria noastră, avem poate tendința să ne gândim mai degrabă la trecut. Însă eroismul și iubirea de țară sunt și astăzi printre valorile fundamentale, constitutive ale națiunii noastre și de ce dovezi mai temeinice avem nevoie decât de sacrificiile uriașe ale celor care au luat parte la una dintre cele mai dificile operații ale Armatei noastre?

- Misiunea Forțelor Armate ale României în Afganistan va rămâne în cărțile de istorie drept cea mai lungă, complexă şi importantă operaţie militară în afara teritoriului naţional de după cel de-al Doilea Război Mondial.

- Participarea la această amplă operație militară a reprezentat și o poziționare strategică importantă a României, țara noastră așezându-se astfel alături de statele membre NATO în războiul global împotriva terorismului și demonstrând aderarea autentică la un set de valori euro-atlantice.

- Totodată, România a arătat că este un partener de încredere al Statelor Unite ale Americii, greu încercate de atacurile teroriste de la 11 septembrie 2001.

- Prezenţa noastră în Afganistan ne-a adus respectul aliaților și al partenerilor de coaliţie, al comunităţii internaţionale, atât pentru decizia de a ne implica în această operaţie, cât şi pentru felul în care militarii români şi-au demonstrat profesionalismul, au cooperat cu militarii altor naţiuni şi au relaționat cu populaţia civilă din zonă.

- În plan politic şi în plan militar, România şi-a respectat angajamentele asumate, rămânând în Afganistan până la îndeplinirea misiunii și retragerea forțelor NATO.





Cu câți militari a participat România în Afganistan și câți militari au murit


România a participat cu trupe în Afganistan încă din anul 2002, atât la Operaţia Enduring Freedom cât şi la ISAF, în spiritul solidarităţii faţă de partenerul strategic american şi pentru consolidarea poziţiei naţionale ca partener aliat.

În ianuarie 2002, primele efective de militari români – un pluton de poliţie militară, o aeronavă C130 Hercules şi ofiţeri delegătură au fost dislocaţi în Afganistan, în cadrul operaţiei ISAF, iar în luna iulie 2002, a fost dislocat în teatrul de operaţii Afganistan primul batalion de infanterie românesc într-o misiune de luptă în afara teritoriului naţional după cel de Al Doilea Război Mondial.

Din 2002 şi până în prezent, un număr de peste 32.000 de militari ai Armatei României au participat la misiunea din Afganistan, în rotaţii de câte şase luni, atât în cadrul unor elemente de comandă şi control de nivel brigadă, cât şi în cadrul unor structuri de forţe de nivel batalion, companie, pluton, echipe operaţionale de consiliere şi legătură (OMLT), detaşamente din cadrul Forţelor pentru Operaţii Speciale, echipe de instructori ANA Training, subunităţi CIMIC. La misiuni au luat parte şi elemente de sprijin logistic din cadrul Comandamentului Logistic Întrunit, structuri din cadrul Comandamentului Comunicaţiilor şi informaticii, structuri din cadrul Forţelor Navale Române, personal de stat major încadrat în comandamente NATO şi multinaţionale. Forţele Aeriene Române au asigurat în două misiuni diferite comanda Aeroportului Internaţional din Kabul (KAIA).

În cei 19 ani de participare cu structuri militare în acest teatru de operaţii, 27 de militari români şi-au pierdut viaţa în acţiuni de luptă, iar peste 200 au fost răniţi.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3467 vizualizari

  • +10 (26 voturi)    
    Ce sarbatorim cedarea Afghanistanului talibanilor? (Miercuri, 21 iulie 2021, 10:04)

    Gryphus [utilizator]

    Nu inteleg ce sarbatoresc astia?

    Faptul ca dupa 20 de ani de razboi impotriva talibanilor Afghanistanul e cedat talibanilor ?
    • 0 (18 voturi)    
      Bai frate, (Miercuri, 21 iulie 2021, 11:18)

      eGerula [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      noi nici dupa 30 de ani nu reusim sa iesim din penibil. Suntem un neam blestemat (ca sa vorbesc frumos).
  • +13 (25 voturi)    
    bravo (Miercuri, 21 iulie 2021, 10:04)

    Soljenitin [utilizator]

    Si ei au facut asta miercuri, adica in mijlocul saptamanii lucratoare, la ora de varf si in orasul cu cel mai aglomerat trafic din Europa.

    Excelente, mi capitan.

    Cine a ales momentul merita o banana, ca asta mananca urangutanii.
  • +13 (23 voturi)    
    Pentru cine defilieaza ? (Miercuri, 21 iulie 2021, 10:08)

    glup [utilizator]

    In mijlocul saptamanii cand toata lumea este la munca ?
    • -3 (7 voturi)    
      Cum poti sa intrebi (Miercuri, 21 iulie 2021, 12:14)

      Ibit [utilizator] i-a raspuns lui glup

      Pentru cine ?
  • +5 (25 voturi)    
    Mă întreb (Miercuri, 21 iulie 2021, 10:15)

    Mazeta [utilizator]

    Dacă România organizează o paradă militară după un război pierdut, mă întreb ce ar fi făcut după un război câștigat.
  • -6 (22 voturi)    
    Respect! (Miercuri, 21 iulie 2021, 10:35)

    Luk [utilizator]

    .
    • +6 (24 voturi)    
      Pentru ce? (Miercuri, 21 iulie 2021, 10:46)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Pentru ce? Care a fost scopul misiunii? A fost atins acel scop? Apoi, parada organizata in buricul targului, in zi lucratoare si la ora de varf.
      Respect? Mai va!
      • -2 (20 voturi)    
        pai (Miercuri, 21 iulie 2021, 11:02)

        nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        @soljenitzin: pentru ca au facut ce li s-a cerut, pt aia i-i respectam. Nu e vina lor daca tara le cere chiar si sa se bage in rahat. Daca o fac, cand revin inapoi i-i asteptam cu drag si cu respect. Dar vad ca aici v-ati adunat toti 'pacifistii' lumii. Treaba voastra.
        • +3 (13 voturi)    
          lol (Miercuri, 21 iulie 2021, 12:21)

          Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

          Misto explicatie. "Pentru ca au facut ce li s-a cerut." :))))))

          Pai, sa vezi surpriza dreacu': exact asta se intampla in orice companie, unii fac ce le cer altii.

          Bine, am sa vorbesc la firma sa facem si noi o parada pentru angajatii care au facut ce li s-a cerut. :))))))
          • -2 (4 voturi)    
            man (Miercuri, 21 iulie 2021, 14:56)

            nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

            acum o faci pe naivul ;) daca compania iti spune ca mergi literalmente pe teren minat si sa ai grija ca poti muri ai mai merge? Stii exact ce am vrut sa spun.
            • +4 (6 voturi)    
              lol (Miercuri, 21 iulie 2021, 15:26)

              Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

              1. pentru asta primesc un purcoi de bani
              2. pentru asta vor primi pensii militare
              3. sunt angajati cu contract, nu ii obliga nimeni;
              4. de ce spanac trebuie sa tragem noi ceilalti pentru ca niste oameni si-au facut treaba pe care s-au angajat sa o faca? ce este asa special ca unii au facut o treaba pe care s-au obligat sa o faca?
        • -1 (3 voturi)    
          au facut ce li s-a cerut??? (Miercuri, 21 iulie 2021, 15:02)

          mike123 [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

          Justificarea nu a tinut cu aia a lui Hitker!
      • +3 (15 voturi)    
        Scopul misiunii... (Miercuri, 21 iulie 2021, 12:43)

        rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        ... a fost ... sa faca bani.
        Asta a fost scopul.

        Am auzit ca au si dat spagi pentru a fi alesi in astfel de misiuni.

        Asa ca... mai usor cu defilarea!
      • 0 (8 voturi)    
        shoulder to shoulder (Miercuri, 21 iulie 2021, 14:44)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        Alaturi de parteneri si mai este ceva: au acumulat experienta adevarata in teatre de lupta si nu se stie cand o sa foloseasca aceasta experienta RO.

        Nu in ultimul rand au demonstrat barbatie, eroism si putere de sacrifiu pentru cauze care uneori au depasit limitele unui razboi traditional. Au fost remarcati de parteneri si decorati. Si asta a contat pentru ca astazi este un Secretar Adjunct NATO din RO - nu este putin lucru.

        La bine dar si la greu impreuna!
        #strongertogether
  • +8 (20 voturi)    
    Rusine (Miercuri, 21 iulie 2021, 10:53)

    cetateanulmodern [utilizator]

    Este inadmisibil sa blochezi traficul in Bucuresti pentru cayeva doar pentru un exercitiu de imagine.
    Astazi, eu si alti mii de bucuresteni am pierdut ore din viata pentru ca potentatii zilei au dorit sa mai faca o parada inutila pentru a isi satisface orgoliul.
    Ma simt umilit pentru ca practic aqzi mi s-a interzis dreptul de a merge la o consultatie medicala.
    Chiar si dupa inlaturarea PSD continuam sa fim o tara bananiere in care importanti sunt potentatii zilei si alte categorii de speciali (armata, militie, judecatori ca nu pot sa zic justitie etc) Restul pot sa moara in trafic in drum spre joburile lor.
    RUSINE!!!
    • -3 (5 voturi)    
      mda... (Miercuri, 21 iulie 2021, 14:48)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui cetateanulmodern

      Vina sta in cei de la circulatie - se puteau organiza mai bine dar pentru asta ar trebui un nou Ministru de Interne si nu numai

      #haicasepoate

      PS
      Chestia asta imi aduce aminte de balbele lui Arafat cu nowcasting...
  • +7 (11 voturi)    
    Și istoria nu-l va uita pe președinte (Miercuri, 21 iulie 2021, 11:26)

    muvis [utilizator]

    Din păcate KI va rămâne în istorie cel mai probabil ca cel care a demis-o pe LCK, întorcând spatele justiției în România. Ori ca cel care a fost ales de romani ca să se salveze de Ponta, lucru care nu se mai poate spune pentru al doilea mandat, când candidatura alături de Dăncilă a fost preferată și, mai rău, promovată. O președenție marcată de prezența în guverne a mafiei, a interlopilor și îndepărtarea oamenilor politici pro-europeni ori a profesioniștilor. Sau ar putea rămâne în istorie ca un spectator al evenimentelor din 10 august și ca un actor al trupei care împiedică condamnarea lor.
    • +2 (8 voturi)    
      Sau (Miercuri, 21 iulie 2021, 12:15)

      Ibit [utilizator] i-a raspuns lui muvis

      Cel cu sase case.........
  • +4 (8 voturi)    
    Respect și rușine (Miercuri, 21 iulie 2021, 11:57)

    Tescovin [utilizator]

    Respect pentru Armata română care și-a îndeplinit misiunea acolo unde aliații noștri au solicitat-o. Nu mă interesează dacă apărarea Afghanistanului e o cauză justă sau nu. Asta dacă vom avea vreodată pretenția de la alții (sper să nu fie nevoie, Doamne ferește !) să vină să lupte pentru România.

    Rușine pentru politicienii care s-au cocoțat pe prestigiul Armatei ca să-și mai ajusteze ei imaginea proprie. Bătaie de joc la adresa bucureștenilor. Ceremoniile de acordare a onorurilor militare - perfect întemeiate - puteau fi organizate la sediul uneia din UM, sau în curtea MApN. Sau dacă era musai să o facă la Arcul de Triumf (deși nu văd de ce, Arcul de Triumf are o simbolistică legată strict de apărarea patriei noastre, nu a altora), se putea face într-o duminică dimineață la 7.
    • -3 (3 voturi)    
      s-a dorit organizarea (Miercuri, 21 iulie 2021, 14:52)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Pe 20 Iulie 2021 dar din pacate ceva s-a stricat.

      Mare pacat!

      Da, se putea organiza mai de dimineata cred ca toata lumea era mai fericita, poate doar un pic mai somnoroasa dar evident mai putin transpirata.
  • 0 (10 voturi)    
    auzi la el (Miercuri, 21 iulie 2021, 12:33)

    adieu [utilizator]

    / Iohannis: „Misiunea Armatei Române în Afganistan va rămâne în cărțile de istorie”

    Stimate dle Pres. va ramane intr-adevar in cartile de istorie dar ca cea mai penibila misiune indeplinita de armata romana avand in vedere "succesul remarcabil" repurtat alaturi de "glorioasa "armata americana care s-a retras din Afganistan cu coada intre picioare dupa 20 de ani de razboi in care nu a reusit sa faca nimic altceva decat sa distruga o tara si sa o lase pe mana talibanilor care sunt acum mai bine implantati decat erau la inceputul razboiului.

    Aveam mai multe pretentii de la KWJ dar ma dezamageste din ce in ce mai mult omul asta !!
  • -1 (13 voturi)    
    Pată rușinoasă în istoria glorioasă a armatei ro (Miercuri, 21 iulie 2021, 13:02)

    Cremenarul [utilizator]

    articiparea armatei române la evenimentele din Afganistan a fost și va rămâne ca una din cele mai rușinoase pagini din istoria glorioasă a armatei române.

    Slugărnicia față de așa-zisul partener strategic ne-a costat nu numai sume impresionante, ci și multe. foarte multe vieți omenești jerfite pe altarul unei lupte sortite din start eșecului.

    Rusia a eșuat lamentabil în Afganistan - fără a atrage după sine alți subordonați.

    SUA s-au făcut de râs , cu contribuția slugarnică a unor țări subordonate, cu România pe primul loc pe post de slugarnic devotat.

    Alțe țări suverane / independente - păcălite de SUA - s-au retras de mult din Afganistan.
  • +1 (5 voturi)    
    OMG (Miercuri, 21 iulie 2021, 16:19)

    sile1 [utilizator]

    Mare-i gradina ta doamne...!

    Johannis a inceput sa "patineze" rau.
    Sa vii sa faci asemena afirmatii fara nicio baza depaseste limitele gandirii logice.

    Prin ce a fost memorabila participarea Romaniei la razboiul din Afganistan ?
    Ne-am dus ca fraierii acolo ca sa ne dam bine pe langa americani,sa fim si noi bagati in seama.
    Au murit soldati de-ai nostri ca sa scape lumea de talibanii teroristi.
    S-a intamplat lucrul asta ...NU si atunci in ce consta nemaipomenita realizare a armatei romane

    Nu mai mentionez afirmatia "...în spiritul solidarităţii faţă de partenerul strategic american " care vrea sa justifice participarea noastra in Afganistan si care ma face sa zambesc.

    Bush jr. a trimis trupe americane in Afganistan ca sa-i pedepseasca pe talibani ,chipurile pentru atacul asupra turnurilor gemene din 9/11.

    Nici unul dintre complotistii teroristi nu era afgan .Din cei 16 complotisti 15 erau sauditi iar unul era magrebian.
    De ce n-au atacat americanii Arabia Saudita ?