Cseke Attila: Încă nu am ajuns în vârful valului patru al pandemiei. Din păcate, nu suntem nici măcar pe platou

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 19 octombrie 2021, 22:24 Actualitate | Coronavirus


Cseke Attila
Foto: AGERPRES
Ministrul interimar al Sănătăţii, Cseke Attila, afirmă că România ”nu a ajuns în vârful valului” al patrulea al pandemiei şi că nici măcar nu a ajuns în perioada de ”platou” în care numărul de noi îmbolnăviri zilnice se stabilizează şi care este urmat de o scădere, potrivit News.

”Din păcate, ceea ce trebuie să conştientizăm cu toţii este că, la un asemenea nivel de vaccinare pe care îl avem - şi analiza sigur va trebui făcută la un moment, dat, într-o situaţie în care putem să fim mult mai lucizi - cu asemenea grad de vaccinare, noi, chiar dacă la un moment dat acest val patru va trece, încă nu am ajuns în vârful valului, au fost tot felul de discuţii şi de prognoze, din păcate nu suntem nici măcar pe platou, există în continuare o creştere a numărului de infectări, ceea ce înseamnă că încă nu putem spera la acel platou de câteva zile, câteva săptămâni, ca apoi să fie o scădere. Presiunea este enormă, este uriaşă pe sistemul sanitar care evident că are anumite limite, pentru că nimic nu este infinit”, a afirmat ministrul Sănătăţii, marţi seară, într-o emisiune la TVR.

Întrebat dacă există prognoze cu privire la momentul în care al patrulea val va ajunge la platou, Cseke a declarat: ”Estimări şi prognoze se fac, ele trebuie privite cu o anumită reticenţă fiindcă unele s-au adeverit, atele nu s-au adeverit. (...) Una din variante a fost de a ajunge la un anumit platou la mijlocul lunii octombrie, cealaltă spunea că mai încolo, după câteva săptămâni. Vedem că nu am ajuns la un platou. (...) Problema României care va rămâne o problemă din păcate şi după trecerea acestui val patru este aceea că, dacă rata de vaccinare nu creşte (...) noi vom fi expuşi în continuare, pentru că avem populaţie în care acest virus poate circula şi ne expunem şi la alte valuri posibile”.

De asemenea, întrebat dacă România va trece peste al patrulea val al pandemiei până la finalul anului, ministru a răspuns: ”Da, dar, din păcate, sfârşitul anului este foarte departe şi până atunci presiunea este extraordinar de mare şi vedem acest lucru”

”Nu vom trece rapid, trebuie să o spunem, este foarte clar că nu a fi o chestiune de o zi, de două zile”, a adăugat Cseke.

Ministrul Sănătăţii afirmă că ”sistemul de control ar putea să funcţioneze mai bine” în ceea ce priveşte restricţiile impuse pentru prevenirea răspândirii bolii, el considerând că este nevoie să fie ”eficientizate” controalele.

”În criză majoră, deciziile trebuie să fie ferme, să fie hotărâre şi deciziile ferme şi hotărâte trebuie puse în aplicare, iar acest lucru se face prin controale şi prin sancţiuni”, a explicat Cseke Attila.

El avansează ca posibilităţi de reducere a transmiterii bolii reducerea mobilităţii în week-end şi trecerea la telemuncă acolo unde este posibil.

Conform acestuia, trebuie păstrat principiul de a ”face o anumită diferenţă, de a nu sancţiona pe cei care au fost responsabili şi s-au vaccinat”.

Grupul de Comunicare Strategică a anunţat marţi cel mai grav bilanţ de la debutul pandemiei: 18.863 de noi cazuri de infectare cu coronavirus, 574 de decese şi 1.805 pacienţi cu COVID-19 la ATI.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3327 vizualizari

  • +3 (17 voturi)    
    Pe URMD-ist nu-l intreaba Digi24 de paturi ATI (Marţi, 19 octombrie 2021, 22:35)

    Gryphus [utilizator]

    ati vazut ca Digi24 sau Antena 3 sau PSD sa-l intrebe pe ungur de paturile de la ATI, de medicamente?

    e ministru de 2 luni si n-a facut nimic
    • +7 (11 voturi)    
      Devalizarea fondului de rezerva al guvernului (Marţi, 19 octombrie 2021, 23:26)

      Cozmin II [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      De ce nu se sesizeaza din oficiu Parchetul pentru banii din fondul de rezerva al guvernului si din PNDL3, aruncati de Catu la oamenii pnl, pentru a-l alege presedinte ?
      De ce nu este inca trimis Catu in judecata ?
      Ce astepta organele statului pentru a-si face datoria ?
    • -1 (7 voturi)    
      Pe ungur? (Marţi, 19 octombrie 2021, 23:57)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Trebuia tu să subliniezi etnia omului, funaristule
  • -6 (18 voturi)    
    Cei care au fost responabili si s-au vaccinat (Marţi, 19 octombrie 2021, 22:48)

    JohnDoe666 [utilizator]

    Cei care au fost responabili si s-au vaccinat să nu fie sancționați? De ce, fiindcă au fost obedienți? Ei sunt cei care, prin libertatea de mișcare neîngrădită au propagat și propagă infecția în acest val! Dacă s-ar fi aplicat restricțiile nediferențiat, nu am fi avut situația actuală! Dar e ca la partid: să îi răsplătim pe cei supuși, chiar dacă asta e contra tuturor legilor logicii!
    • +1 (7 voturi)    
      Un singur (Miercuri, 20 octombrie 2021, 8:29)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui JohnDoe666

      Lucru a zis bine si Catu toata perioada asta. Nu vom mai inchide oamenii si nu vom mai inchide economia doar ca avem multi care nu s au vaccinat. Si a avut dreptate. “Rebelii” n au decat sa stea in casa, benevol, sa poarte masca si sa si impuna singuri restrictii. Parintii mei, ambii vaccinati au facut covid amandoi. Tata o forma simpla, mama un pic mai rau - insa amandoi si au revenit complet. Au stat in casa si s au tratat. Acum ei sunt bine mersi. Stau si ma gandesc, ce s ar fi intamplat daca nu erau vaccinati - ambii cu comorbiditati multiple? Ca sa vina acum un “Gigel” sa ma faca pe mine obedient ca m am vaccinat, auzi.
      • 0 (0 voturi)    
        cat s-au plimbat pana au avut simptome? (Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:45)

        GNG [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

        ... cu cate persoane au avut contact in primele zile de la momentul infectarii? Sa nu imi spui ca s-au testat zilnic. Boala nu se manifesta imediat, are cateva zile de "inactivitate", persoana virusata nu are simptome dar poate sa imprastie virusul. Asta trebui inteles, in aceasta vara toti cei care au calatorit in afara tarii au avut teste PCR de 72 ore sau vaccin. La intrarea in tara, cei testati intrau in carantina 14 daca veneau din zona galbena sau rosie, putin probabil sa fie vectorul de imprastiere a virusului. In schimb, cei vaccinati, indiferent din ce zona se intorceau, nu intrau in carantina, toata vara s-a spus ca vaccinatii nu se infecteaza si nu infecteaza. Rezultatul? La sfarsitul lui august au inceput sa creasca numarul pozitivilor. Virusul nu putea sa intre altfel...
        • 0 (0 voturi)    
          Ce vreau (Miercuri, 20 octombrie 2021, 14:35)

          Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui GNG

          Sa spun este ca, carantinarea/combaterea virusului nu este posibila fara un grad crescut de vaccinare. Nu ai cum. Si tocmai s a stabilit ca cei vaccinati se infecteaza mai greu si raspandesc virusul intr un mod mult mai limitat vs persoanele nevaccinate.
          Altfel, singura varianta este carantinarea tarii in perioada iunie - septembrie, an de an.
  • +1 (9 voturi)    
    Da-ti demisia !!! (Miercuri, 20 octombrie 2021, 4:37)

    pakla [utilizator]

    Foarte descurajator messaj , deloc optimistic …. Mai bine sa demisionezi!!!

    De ce nu aveti enough spitale , faceti strazi si altele , dar sa faceti repede spital dotat sa pot fi e oameni spitalizati nu faceti !!
    Nu e loc la ATI Pai de ce nu faceti mai multe locuri , nici nu ar trebui sa spune ti astea in media arata a incompetenta !!
  • +5 (5 voturi)    
    deci (Miercuri, 20 octombrie 2021, 9:30)

    RMML [utilizator]

    Deci ministrul constata ceea ce stia toata lumea : ca situatia e proasta si nu e sub control
    Ca ministru poate nu era rau sa ne spuna ce masuri a luat, daca voiam un sumar al stirilor il gaseam pe internet
  • +2 (2 voturi)    
    despre (Miercuri, 20 octombrie 2021, 11:24)

    costelo999 [utilizator]

    nu suntem pe platou suntem intr-un grande cacato cum ar spune cei din lombardia, deci grande cacato