De ce se lipește un magnet de locul unde te-ai vaccinat, plus alte întâmplări „magice” legate de COVID, discutate cu un cercetător român la Oxford

de Ana Tepșanu     HotNews.ro
Duminică, 27 iunie 2021, 9:21 Actualitate | Coronavirus


Vaccinare anti-COVID
Foto: SIPA / Sipa Press / Profimedia
​Vaccinurile conțin „metale grele” și, după cum arată și unele clipuri de YouTube, un magnet se poate lipi de locul injecției. Este doar una dintre ultimele teorii care circulă pe internet referitoare la vaccinuri. Alta se referă la testele PCR și cele antigen. Cât adevăr este în aceste conspirații?

În timp ce apariția noului coronavirus, SARS-COV-2, i-a determinat pe mulți să aibă grijă la măsurile de distanțare și de protejare împotriva infecției, pe alții i-a dus în zona de conspirații, în care fundamentul a fost bazat ori pe faptul că virusul nu există, ori că a fost lansat din laboratoare pentru a decima populația, ori că nu este atât de grav și nu are simptome mai puternice decât o banală gripă.

În vreme ce unii s-au îmbolnăvit și nu au pățit nimic, alții au murit în spitale din cauza virusului, motiv pentru măsuri de restricții la nivel global.

Conspiraționiștii și cei care nu au crezut în aceste măsuri luate de autorități au generat proteste împotriva lor, atât internațional, cât și național. Odată cu discuțiile despre vaccin și cu atât mai mult odată cu apariția acestuia, spațiul online a găzduit și numeroase comentarii false, care susțineau că vaccinul conține cip/microcip/nanocip sau un cip „activat” prin tehnologia 5G, conceput pentru a monitoriza și controla populația.

Experții din domeniul medical, atât din România, cât și din plan mondial, au demontat aceste teorii, dar apariția lor în media și promovarea în mediul virtual au pus o bază de neîncredere și au contribuit la frica oamenilor pentru vaccinurile autorizate.

Voci populare, cum ar fi cea a Oliviei Steer, au alimentat, de asemenea, neîncrederea în oameni sau siguranța faptului că aceste vaccinuri din prezent sunt concepute pentru a ne face rău.

În clipa de față, două noi teorii conspiraționiste circulă în online, motiv pentru care l-am rugat pe Ștefan Dascălu, cercetător în imunologie la Universitatea Oxford, să ne ajute să le explicăm pe înțelesul tuturor.

Vaccinurile anti-COVID conțin metale grele?



În spațiul online au apărut tot felul de video-uri în care diferiți oameni s-au filmat (exemple aici, aici sau aici) în timp ce-și puneau un magnet pe piele, în locul unde s-au vaccinat, pentru a demonstra că serurile conțin metale grele sau microcip.

Mai întâi trebuie spus că niciunul dintre vaccinurile anti-COVID-19 aprobate în UE nu conține metale, precum aluminiul, sau metale grele cum ar fi mercurul. În acest sens, pot fi consultate prospectele vaccinurilor și lista componentelor (Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson, AstraZeneca).

Clipurile au intrat rapid în categoria de fake news, iar rețelele sociale avertizează oamenii de acest lucru, înainte de a-i lăsa să vadă imaginile.

Ștefan Dascălu spune că experimentele de genul ăsta îi aduc aminte de vremurile în care și el și colegii săi din clasele primare se distrau vara, făcând același lucru.

„Era o sursă de amuzament pentru noi și iată că acum constituie un pseudo-argument pentru aceste teorii ale conspirației. Singurul motiv pentru care lingurița, moneda sau magnetul se lipește de piele sau este „magnetică” față de organismul nostru, este pentru că un anumit strat de sebum sau de transpirație creează acel vid între corpul nostru, piele, și obiectul metalic respectiv”, spune omul de știință.

Așa cum subliniază el, acesta este singurul motiv pentru care are aparență că rămâne lipit acolo, însă nu s-ar întâmpla același lucru dacă suprafața pielii ar fi uscată și fără acel strat, acea secreție naturală a pielii, acel sebum produs în mod natural.

„Dacă persoanele respective s-ar spăla cu săpun în zona respectivă și s-ar șterge ulterior foarte bine, pentru a nu exista umezeala, moneda și lingurița cu siguranță nu s-ar mai lipi”, adaugă el.

Dascălu atrage atenția asupra faptului că aceste experimente care pseudo-demonstrează faptul că vaccinurile sunt magnetice sau alte lucruri pe care le născocesc oamenii, denotă mai degrabă un nivel precar al educației, decât o demonstrație a acestor teorii ale conspirației.

„Din păcate, acestea ajung să se transforme în zvonuri care descurajează oamenii de bună credință să se vaccineze”, completează el.

Sunt periculoase testele RT-PCR și testele rapide antigen?



Cea de-a doua credință conspiraționistă recentă vizează testele RT-PCR și testele rapide antigen, utilizate în depistarea infecției cu virusul SARS-CoV-2. Unele articole și video-uri promovate în mediul online susțin că acestea ar putea „provoca infertilitate, cancer, leucemie sau modificări genetice”.

Potrivit acestor postări și articole, tampoanele de exudat nazofaringian și faringian sunt „contaminate„ cu agenți cancerigeni, și anume cu oxid de etilenă”.

Oxidul de etilenă este, într-adevăr, utilizat pentru dezinfectarea echipamentelor medicale, inclusiv a testelor pentru depistarea COVID-19, iar Ștefan Dascălu confirmă faptul că este foarte toxic.

Cu toate astea, spune el, echipamentul care este sterilizat cu oxid de etilenă este lăsat câteva zile, până când nivelele de oxid de etilenă dispar.

„Deci nu se mai pune problema de toxicitate în momentul respectiv. Echipamentele sterilizate cu oxid de etilenă sunt absolut sigure, le este verificată calitatea și se efectuează inspecții de control al calității pentru a ne asigura că totul este în regulă.

Nici nu se pune problema că echipamentele medicale, acele bețișoare cu care se ia proba pentru testul PCR, proba de salivă, ar fi toxice. Este absolut o aberație să spunem că acele urme reziduale de oxid de etilenă sunt la un nivel periculos pentru om”, adaugă cercetătorul.

El completează informația și adaugă că acele nivele sunt absolut normale și nu constituie un pericol pentru sănătatea oamenilor și în niciun caz pentru sănătatea pacienților.

„Teoriile conspiraționiste sunt propagate prin faptul că încă nu s-au demonstrat”



L-am întrebat pe Ștefan Dascălu ce pot face oamenii astfel încât să nu aplece urechea la aceste zvonuri și să aibă propriile lor păreri documentate.

El spune că oamenii ar trebui să aibă încredere în oamenii de știință, în medici, în sistemele de sănătate și în faptul că cei implicați în acest domeniu încearcă să comunice aceste lucruri și să desfășoare, în continuare, campaniile de vaccinare într-un mod cât mai sigur și eficient, pentru ca oamenii să aibă acces la vaccinuri într-un mod facil, ușor.

Cercetătorul spune că teoriile conspirației vor exista mereu.

„De la cele benigne, cum e aceasta cu lingurița, care este un exemplu banal și ușor de demontat, la alte teorii ale conspirației, cum ar fi leucemiile sau infertilitatea. În momentul de față, nu că sunt aberante, ele sunt propagate prin faptul că încă nu s-au demonstrat”, adaugă el.

Dascălu spune că, în momentul de față, putem spune că orice se poate întâmpla peste 20 sau peste 30 de ani, și nu putem confirma sau infirma aceste lucru.

„În schimb, dovezile actuale și știința modernă, experiența noastră de zeci și sute de ani ne indică faptul că lucrurile astea nu sunt probabile. Sunt extrem de improbabile. Putem spune aproape cu certitudine că nu se vor întâmpla.

În schimb, acești oameni rău-voitori, care propagă teorii ale conspirației, se bazează pur și simplu pe acest fapt, că încă nu am văzut ce se va întâmpla peste câțiva ani.

Sunt absolut convins că peste câțiva ani de zile nu vor apărea astfel de complicații, tocmai pentru că nu există nicio dovadă că mecanismele implicate în actul vaccinării ar cauza astfel de probleme pe viitor”, concluzionează cercetătorul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















35821 vizualizari

  • -26 (54 voturi)    
    În România (Duminică, 27 iunie 2021, 9:29)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    nu cred că se dezinfectează cu ceva. Eventual cu pipi de măgar dar și ăla diluat în proporția de 1:10
    • +12 (42 voturi)    
      cu siguranță (Duminică, 27 iunie 2021, 12:24)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui doar_un_mesaj

      toate metalele grele din vaccinuri s-au adunat în creierul tău.
      • -7 (33 voturi)    
        măi bulă, măi (Duminică, 27 iunie 2021, 14:01)

        doar_un_mesaj [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        am zis eu ceva de metale? am scris despre dezinfectante. după cazul colectiv m-am lămurit cum stă treaba. bunica mea a mers la vot având 90 de ani ca să voteze PNL-ul. deci nu îmi spune tu ce am eu și ce nu în cap, măi bulă.
  • -27 (55 voturi)    
    Dl. Dascalu omite o parte de rationament (Duminică, 27 iunie 2021, 10:17)

    MBA [utilizator]

    cand vorbeste de lipirea obiectelor metalice.

    La aceeasi persoana la care magnetul se lipeste de piele in locul intepaturii de vaccin anti-covid, magnetul nu se lipeste la 3 -5 cm mai jos pe bratul persoanei. Acolo sebumul de pe piele e la fel...

    Deci argumentarea dansului e ciunta din start. Dar in disperare de unelte de convins lumea ca vaccinul e de fapt sigur, e bun orice om de stiinta care poate fi folosit pentru propagarea neadevarurilor "stiintifice" dorite de stapanire.

    Oare pana cand ne vor tot crede prosti?
    • +18 (34 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 27 iunie 2021, 12:28)

      [anonim] i-a raspuns lui MBA

    • +22 (30 voturi)    
      Se lipeste magnetul, dar (Duminică, 27 iunie 2021, 14:38)

      Gigel cu elefantii [utilizator] i-a raspuns lui MBA

      daca il apropii si il departezi, simti o forta?

      Magnetul e tipic atras de materiale feromagnetice (fier, nichel, crom si aliaje). Ce treaba are vaccinul cu materialele feromagnetice? Si daca ar baga cineva asa ceva in vaccin, oare baga pana tine magnetul sa nu cada?
      • +18 (30 voturi)    
        hm (Duminică, 27 iunie 2021, 15:55)

        codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui Gigel cu elefantii

        domnule, folosesti forta argumentatiei logice / stiintifice in dialogul cu persoane avand iq subunitar?
  • +30 (44 voturi)    
    Mare-i (Duminică, 27 iunie 2021, 10:24)

    VARCIOROVA [utilizator]

    gradina Ta Doamne....si gardul mic.
    Atatia tampiti isi dau cu parerea si multimea de cretini alearga sa o valideze!!!!!
    • +7 (9 voturi)    
      Acum ai +25/35 (Duminică, 27 iunie 2021, 21:21)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui VARCIOROVA

      Deci e simplu de calculat cati au sarit deja gardul...=)). Pacat e ca unii din astia ajung si in Parlament. Dar na, trebuie reprezentati si ei undeva indiferent de IQ si nivelul de educatie.
  • +19 (41 voturi)    
    ... (Duminică, 27 iunie 2021, 10:56)

    cartograful [utilizator]

    "Mai întâi trebuie spus că niciunul dintre vaccinurile anti-COVID-19 aprobate în UE nu conține metale sau metale grele, precum mercurul sau aluminiul." daca si aluminiul e metal greu e clar care e nivelul articolului. Nu mai spun ca aluminiul nu e magnetic (oricine poate constata ca un magnet nu se lipeste de o lingura sau tava de aluminiu). Deci aluminiul nu are ce cauta in discutia asta.
    Nu ma mira ca se raspandesc atat de mult teoriile conspiratiei cata vreme articolele care iau apararea vaccinului au un asemenea nivel.
    • +13 (21 voturi)    
      nu stai bine deloc cu intelegerea textului (Duminică, 27 iunie 2021, 15:55)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      Spunea "nu conține metale SAU metale grele". Cu sensul de "nici metale normale, nici metale grele".

      Trecem peste faptul ca nu exista o definitie clara a "metalului greu". Dar oricum le-ai defini, ambele categorii de metale sunt excluse. Omul a dat exemple din ambele categorii de metale (asa cum spuneai, de obicei mercurul este considerat un metal greu, si aluminiul nu). Deci unde e problema?

      Si unde ti-a spus ca aluminiul ar fi magnetic? Asta ti-ai imaginat tu. Motivul pentru care este in text este ca multi conspirationisti bat campii ca ei "nu vor sa se injecteze cu aluminiu".

      In trecut unele vaccinuri au continut aluminiu (pentru a imbunatati eficacitatea), sau compusi pe baza de mercur (cu rol de conservant). De aici ideile crete ale conspirationistilor, care ne spun ca "nimeni nu stie ce contine vaccinul", cand de fapt compozitia este foarte publica.

      Nu ma mira ca se raspandesc atat de mult teorile conspiratiei cata vreme ii atacam fara motiv pe cei care lupta contra lor.
    • -3 (11 voturi)    
      Mai citeste o data (Duminică, 27 iunie 2021, 19:12)

      My50cents [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      Cu atentie
      Si porma cere-ti scuze
      Eu unul, de cate ori am crezut ca-s deatept si ceilalti prosti, a fost taman invers
  • +15 (33 voturi)    
    Teorii lansate de analfabeți funcționali. (Duminică, 27 iunie 2021, 12:15)

    asavreau [utilizator]

    Care au găsit trecere la moderatori ai unor televiziuni, ei înșiși analfabeți funcționali. Să spui că metalele grele ;plumb, cupru, cositor atrag un magnet și să spui că aluminiul este un metal greu trebuie să fii analfabet cu multe diplome. Pentru tupeu. Cei care cred în astfel de teorii sigur //sunt mândri că sunt români// !
  • +29 (45 voturi)    
    SENZATIONAL (Duminică, 27 iunie 2021, 12:21)

    BEBE320 [utilizator]

    mi-am lipit o bucatica de castravete murat pe locul injectiei si a ramas lipita acolo. Singura concluzie posibilia: vaccinul contine molecule de castravete murat. TREZITI_VA OAMENI!
    • +15 (25 voturi)    
      Alta experiență ciudată (Duminică, 27 iunie 2021, 16:02)

      Vreau_in_europa [utilizator] i-a raspuns lui BEBE320

      Am luat o bucată de ceafa de porc, asa de vreo 250-300g. Am pus-o la prăjit în tigaie, am adăugat sare piper.cand era încă în sânge am lipit de ea vreo doi căței de usturoi care au rămas lipiți de friptură. A fost delicioasă.
      Oare porcul o fi fost vaccinat anti Covid???
      • +8 (12 voturi)    
        Super! (Duminică, 27 iunie 2021, 21:24)

        Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Vreau_in_europa

        O sa incerc si eu, cu o bucata de vita, ca mi s-a activat magnetul si acum am pofta...=)) Ai pus si un pahar de vin? Vezi ca si ala e atras de friptura. Hai noroc!
  • +14 (20 voturi)    
    pa scurt (Duminică, 27 iunie 2021, 15:56)

    codyrocco [utilizator]

    dac'as avea noroc de bani, cum am noroc de ptosti...
  • +3 (23 voturi)    
    ha (Duminică, 27 iunie 2021, 17:04)

    gnd [utilizator]

    "vaccinul este autorizat", ba nu este, este "autorizat in regim de urgenta" adica are o autorizatie provizorie....asta facand o diferenta enorma. Corectati textul.
    • 0 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 28 iunie 2021, 8:20)

      [anonim] i-a raspuns lui gnd

  • +7 (9 voturi)    
    magnetism (Duminică, 27 iunie 2021, 18:45)

    _eu_ [utilizator]

    cel mia simplu mod de a verifica povestea cu magnetul e sa iei o fiola de vaccin si sa pui un magnet pe ea. daca pe piele se lipeste magnetul, pe fiola ar trebui sa se lipeasca (si mai bine).
    • +9 (11 voturi)    
      Nu se lipseste (Duminică, 27 iunie 2021, 21:26)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui _eu_

      decat la prosti =)) Cel mai amuzant articol din luna asta si cele mai haioase comentarii, dar sunt sigur ca unora li s-a umflat vena=))
  • +7 (7 voturi)    
    si cei (Duminică, 27 iunie 2021, 18:45)

    nick1587873340950 [utilizator]

    la care lingura se lipeste de frunte de pipt de spate cite vaccinuri au primit si unde ca dupa cum zici tu doar la locul injectiei nu prea "pusca"
  • -9 (15 voturi)    
    Acul de la seringa (Duminică, 27 iunie 2021, 19:19)

    Godzillagrrr [utilizator]

    O parte din atomii din stratul superficial interior al acului de seringa se transfera, prin desprindere in momentul trecerii lichidului, in piele. Dar asta se intâmpla la orice injectie. De aia e atras magnetul. Nu e o caracteristica specifica vaccinarii anti-covid.

    Si, in plus, se intâmpla doar la Pfizer.

    Moderna si AstraZeneca sunt mai fluide si nu se desprind suficienti atomi.
  • +12 (14 voturi)    
    Iegzista o iexplicatie (Duminică, 27 iunie 2021, 20:30)

    JohnR [utilizator]

    E de la campul electric at neuronilor plecati in vacanta din creier in brat, la locul vaccinului. Acest camp electric genereaza un camp magnetic care interacționează cu magnetul. Evident acei neuroni plecati in vacanta afecteaza capacitatile cognitive ale pacientilor. Filmul artistic "Idiocracy" prezinta detaliat ce va urma peste cateva zeci de ani. E doar o chestiune de timp. Acesta este doar inceputul.
  • +11 (15 voturi)    
    mai este un lucru (Duminică, 27 iunie 2021, 21:02)

    CNBC [utilizator]

    Cei care si-au facut vaccin sa nu-si mai faca RMN. Eu de cand am facut RMN scriu doar cu mana dreapta pentru ca mana stanga a ramas la spital, s-a desprins dintr-o data fara sa-mi dau seama. De cand am facut vaccinul am observat inca un fenomen ciudat, noaptea se intuneca (si nu cred ca este o coincidenta!!!).
  • +4 (4 voturi)    
    Țările bogate și puternice au vaccinații (Luni, 28 iunie 2021, 0:02)

    jorj_bv [utilizator]

    Cei mai mulți.
    În timp ce capacitatea de a citi sau de a scrie un mesaj pe internet e considerată a fi o dovadă de inteligență, astfel încât toate mediocritatile societății și toți paranoicii au ... "timp de antenă" în mass media și în zona de a influența pe alții și mai proști ca ei.