Sute de oameni la coadă la centrele de vaccinare de la Romexpo / Autorități: Apelăm la înțelegere, pot exista și astfel de momente

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 29 martie 2021, 16:14 Actualitate | Coronavirus


vaccinarea in Romania
Foto: Comitetul de coordonare vaccinare Covid
Sute de oameni au stat la cozi luni la centrele de vaccinare amenajate la Romexpo, după ce dozele de vaccin s-au epuizat și au așteptat să fie adusă o nouă tranșă. Comitetul de coordonare a vaccinării face apel la "înțelegere" din partea celor care doresc să se vaccineze, "întrucât pot exista și astfel de momente, punctuale, de ordin administrativ".

Potrivit imaginilor difuzate de Digi 24, sute de oameni au așteptat la cozi la centrele de vaccinare de la Romexpo și sunt oameni care spun că au ajuns la centrul de vaccinare la ora 11.00 și încă își așteptau rândul, după 4 ore.

Medicul coordonator al centrului a declarat, la Digi 24, că este vorba despre sute de programări și că toți vor face vaccinul până la finalul zilei.

Comitetul de coordonare a vaccinării spune că "au existat întârzieri condiționate de dinamica și de volumul solicitărilor în ceea ce privește alocarea cantităților de vaccin către centrele de vaccinare".
  • "Din informațiile pe care le avem, la acest moment situatia s-a remediat. Au existat întârzieri, condiționate de dinamica și de volumul solicitărilor în ceea ce privește alocarea cantităților de vaccin către centrele de vaccinare. Menționam faptul că distribuirea dozelor de vaccin trebuie să se realizeze cu respectarea procedurilor specifice lanțului de frig.
  • Activitatea personalui vaccinator este una continuă și susținută. Înțelegem disconfortul generat în rândul beneficiarilor, le mulțumim pentru decizia de a se imuniza și îi asiguram că procesul de vaccinare va continua în condiții optime. Apelăm la înțelegere din partea celor care doresc să se vaccineze, întrucât pot exista și astfel de momente, punctuale, de ordin administrativ", a transmis Comitetul de coordonare a vaccinării.
La Romexpo sunt administrate vaccinuri Pfizer/BioNTech.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5003 vizualizari

  • -6 (18 voturi)    
    Romania lucrului bine facut (Luni, 29 martie 2021, 16:17)

    mihaipricop [utilizator]

    felicitari lui johanis si guwernelor lui.
  • -2 (14 voturi)    
    Important e ca aia sa-si ia banii de COVID (Luni, 29 martie 2021, 16:37)

    newlook [utilizator]

    Important e ca aia sa-si ia banii de COVID, 100 lei/ora, dublu pentru ore suplimentare...toate astea deasupra suplimentului de COVID care, si ala, vine peste salariul de cadru medical dublat de PSD acum doi ani.

    Doar fac niste chestii extraterestre pentru un cadru medical: injectii!
  • +6 (10 voturi)    
    Important (Luni, 29 martie 2021, 17:04)

    GazarPro [utilizator]

    de remarcat ca
    s'a deschis astfel primul Vaccinodrom din Romania.
  • +4 (8 voturi)    
    se mai intampla (Luni, 29 martie 2021, 17:23)

    igorashu [utilizator]

    M-am vaccinat la Romexpo. Am ajuns cu 15 minute inainte de programare, iar procesul a mers foarte repede.
    Nu cred ca au trecut mai mult de 10 minute de cand am ajuns pana cand am fost vaccinat.
  • +1 (11 voturi)    
    C'mon, de la 11:00??? (Luni, 29 martie 2021, 17:24)

    gormozus [utilizator]

    "sunt oameni care spun că au ajuns la centrul de vaccinare la ora 11.00 și încă își așteptau rândul, după 4 ore."
    E bullsh*t, eu am avut azi programare la Romexpo 9 de la ora 11. Am ajuns la 11 punct, am intrat in 2 minute, dupa inca 5 aveam vaccinul facut. Cand am iesit, dupa cele 15 minute de asteptare in sala post vaccin, era gol pe-afara, nici urma de coada.
  • +1 (7 voturi)    
    Au recuperat decent (Luni, 29 martie 2021, 18:41)

    cris22 [utilizator]

    O colega a fost programata la 13:00 si a reusit sa se vaccineze la 16:00 pentru ca dupa 11:00 nu au mai avut doze pana nu a ajuns un lot nou. E de inteles ca se mai intampla. Sotia a fost programata la 17:00 si s-a vaccinat la 18:30 desi era o coada de sute de persoane inaine. Tinand cont de situatie cred ca s-au miscat foarte bine cei din centru. (eu am maine la 13:00 programare; cea mai mare problema sa fie ca am de asteptat o ora, desi nu cred ca o sa fie cazul)
  • +1 (5 voturi)    
    ... (Luni, 29 martie 2021, 19:19)

    _Sherlock_ [utilizator]

    Cum sa accepti ca se mai intampla si e ok ca astepti 4 ore?

    Ori esti trol ori ne meritam soarta...... asa ceva
    e de neconceput cand ai la dispozitie o platforma de
    PROGRAMARE!!!!
    • -1 (1 vot)    
      Nici una nici alta (Luni, 29 martie 2021, 23:09)

      cris22 [utilizator] i-a raspuns lui _Sherlock_

      Din cei peste zece oameni pe care ii stiu ca s-au vaccinat deja (inclusiv ai mei in prima zi) pana azi cel mai rau a fost ca "sunt doua cluburi ale pensionarilor in Fetesti". Intarziei se mai intampla, dar din cate spune sotia toata lumea a fost foarte cooperanta si comunicativa, mai ales ca cei care au ajuns pentru programari mai pe seara aflasera deja de situatie. Revin maine si cu experienta "la prima mana" dar sunt aproape sigur ca mai mult de 20 de minute nu o sa dureze tot procesul (cu tot cu cele 15 de asteptat dupa)
    • +1 (1 vot)    
      Pai accepta orice (Luni, 29 martie 2021, 23:53)

      mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui _Sherlock_

      de la guvernul lor inclusiv superimunitate si pensii speciale pt magistrati, doar cu guvernele celorlalti sunt superexigenti.