Cozi și scandal la vaccinare la Institutul Marius Nasta din Capitală. Manager: S-au suprapus mai multe probleme

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 18 ianuarie 2021, 11:24 Actualitate | Coronavirus


Vaccinare
Foto: MApN
Vaccinarea românilor incluși în cea de a doua etapă de vaccinare împotriva COVID-19 a început luni, după ce vineri a fost deschisă platforma de programări pentru această etapă, care a funcționat cu numeroase sincope și erori, inclusiv luni dimineață. La acest moment, mare parte din centrele de vaccinare care funcționează sunt cele din spitale, unul dintre acestea fiind la Institutul "Marius Nasta" din Capitală, unde zeci de oameni au stat la coadă, luni dimineață. Managerul spitalului, Beatrice Mahler, spune că au fost mai multe probleme care s-au suprapus, una dintre ele fiind dublarea programărilor.

La Institutul "Marius Nasta", mulți oameni programați pentru vaccinare au venit încă dinaintea orei 8.00, când a început programul, și a început să se creeze aglomerație, mai ales că plaforma în care trebuiau introduse datele celor vaccinați nu a funcționat, potrivit Digi 24. Unii dintre ei s-au luat la ceartă, acuzând că așteaptă de mult timp și nu le vine rândul.

Potrivit managerului spitalului, s-au suprapus mai multe probleme: vaccinul a ajuns după ora 8.30, platforma nu a funcționat, iar programările erau dublate.

Mahler a spus că până la ora 10.00 în centrul de vaccinare din institut erau programate 80 de persoane, adică dublu față de capacitate, pentru că o parte dintre oameni s-au programat în platformă, iar alții prin call center.

"În mod normal centrul poate avea pe listă 192 de persoane pe zi, iar astăzi vor ajunge probabil la peste 300 (...) Îi vaccinăm pe toţi. Am cerut doze suplimentare să îi vaccinăm pe toţi", a spus medicul, pentru Agerpres.

Ea a mai explicat că în intervalul în care platforma pentru programare la vaccinare nu a funcţionat, datele au fost introduse manual.

Platforma națională de programare pentru vaccinarea împotriva Covid-19 a avut probleme de funcționare, luni dimineață, nefiind accesibilă pagina de autentificare. Problemele au avut loc în condițiile în care luni a început vaccinarea pe scară largă în etapa a doua a campaniei, în care sunt incluse persoanele cu vârsta peste 65 de ani, cele cu boli cronice și angajații din domenii cheie de activitate.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


4483 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    ... (Luni, 18 ianuarie 2021, 11:31)

    tirolez [utilizator]

    Cum doamne sa se dubleze programarile? Call-centerul nu folosea tot aplicatia?
    Imi aminteste de copilarie, cand se dublau locurile la CFR, unii luau bilete prin agentie si se dadeau aceleasi locuri si de la gara. Acum vreo 25 de ani adica.
    • 0 (2 voturi)    
      mda (Luni, 18 ianuarie 2021, 12:04)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      erau 2 fete noi la programari hehehe
      problema mea e alta:''Am cerut doze suplimentare să îi vaccinăm pe toţi''
      de unde ia manaristul asta cum vrea muschii lui doze suplimentare?are ma-sa sub perna?
      le avorteaza la comanda?ceva nu-i bine...
      • +2 (2 voturi)    
        De la depozitul de la (Luni, 18 ianuarie 2021, 16:30)

        kokos [utilizator] i-a raspuns lui Point

        Istitutul Cantacuzino , desteptule!
    • +2 (2 voturi)    
      STS (Luni, 18 ianuarie 2021, 12:07)

      Danik_a [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      probabil ca este aceiasi aplicatie de la CFR.
      Ce la STS nu se pot angaja rude? Sau pensionari de la CFR?
  • -1 (21 voturi)    
    mai multe probleme (Luni, 18 ianuarie 2021, 11:34)

    noi2013 [utilizator]

    Madam manager sa faca mai putina reclama si mai multa treaba
    • -2 (4 voturi)    
      Treabă nu știe, nu poate. (Luni, 18 ianuarie 2021, 11:49)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Doar nu crezi că-i ca la privat, unde trebuie să te și pricepi!
    • -1 (3 voturi)    
      ... (Luni, 18 ianuarie 2021, 12:44)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      atitudine la romani...e ok daca zicem nasoale in general de bugetari si luam plusuri dar daca numim bugetarul e naspa si luam minusuri :) romanii, infinita sursa de mirare si amuzament
  • +11 (23 voturi)    
    Cam ce fel de probleme? (Luni, 18 ianuarie 2021, 11:38)

    Tayen [utilizator]

    S-a suprapus faimoasa prostie a bugetarilor cu renumita incompetență bugetărească?
    • +1 (3 voturi)    
      creiere mici platite degeaba (Luni, 18 ianuarie 2021, 11:55)

      mihai.popescu [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      si cu salariile apocaliptic de nesimtit de uriase...Iar platforma aia scrie ca e facuta de SERVICIUL DE TELECOMUNICATII SPECIALE!!!Alti prosti facuti gramada si platiti regeste...
    • -1 (3 voturi)    
      nu uita (Luni, 18 ianuarie 2021, 13:23)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      de corectitudinea si bunul simt al romanilor cand e vorba de programari si respectarea unor intervale.
      Se pare ca multi s-au programat intr-un oc si au venit sa se vaccineze in altul. Bineinteles ca multi au venit la alte ore decat cele programate. sa prinda!
      Toate astea sunt tipice si nu se vor rezolva curand.
  • +2 (2 voturi)    
    Traiesc o stare de profunda satisfactie (Luni, 18 ianuarie 2021, 11:43)

    Zapateado [utilizator]

    Pentru ce? Pentru faptul ca softurile bancare nu sunt facute tot de STS. As fi ramas demult cu ochii-n soare si cu conturile golite daca baietii ăia ar fi fost creatorii acelor softuri.
  • -1 (3 voturi)    
    Dezorganizare, haos, scandal (Luni, 18 ianuarie 2021, 11:54)

    Cuca [utilizator]

    Mda... atat de tipic pentru noi. In Romania toate se fac asa.

    Am fost multa vreme plecat din tara. De cate ori veneam in vacanta, aveam impresia ca:

    a) pe strada toata lumea merge nervoasa, incruntata, cu capsa pusa, aproape gata sa se ia la injuraturi sau chiar, poate, la bataie.

    b) lumea e nefericita si/sau are probleme cu nervii

    c) vorba romanilor este certareata, putin isterica, nemelodioasa. In contrast cu ce auzeam eu acolo zi de zi, aici mi se parea ca oamenii tipa, se rastesc, se ratoiesc. Ceea ce este in parte adevarat...


    Tot asa, si lipsa cronica de organizare este tot o trasatura definitorie a acestui neam.
    Pe langa altele, tot negative, pe care le stim cu totii - o oarecare lene, o inclinare catre smechereli si furaciuni, principii "sanatoase" stil "Las' ca merge si asa", "Capul ce se pleaca / Sabia nu-l taie", lipsa cronica de incredere in ceilalti oameni, lipsa de incredere in noi insine, negativism, etc.
    Se poate scrie un tratat intreg pe tema asta.
    Stiti ce am invatat eu din viata in America ?
    Faptul ca o atitudine pozitiva si increzatoare, dublata de energie si harnicie, face minuni.
    Acolo totul vibra si iti transmitea senzatia ca "Asta se poate ! Da, putem face asta ! Sta numai in noi si in hotararea noastra ! Sa incepem treaba, si vom reusi !".
    Aici insa ma lovesc numai de "nu se poate, e imposibil, nu e aia, nu e ailalta, nu suntem in stare, altii ne fura, altii de sapa, la ce bun, etc'.
    Demoralizant, realmente.
    Si de-aia nu putem face aproape nimic.
  • +2 (2 voturi)    
    nu vin la ora la care trebuie (Luni, 18 ianuarie 2021, 12:26)

    Dogul [utilizator]

    A început buluceala babelor, care, indiferent de obiectiv, ajung la "locul faptei' cu o ora mai devreme, a sa creeze aglomeratie inutil. Si mai apar si problemele logistice ale desteptilor din STS
  • +5 (5 voturi)    
    Este normal. (Luni, 18 ianuarie 2021, 13:02)

    Marionette [utilizator]

    Este ceva normal sa fie mici probleme. Ce este important este ca toti au avut sanse sa se programeze, ca la categoria I cam 90% din personal in final va fi vaccinat.
  • -1 (3 voturi)    
    pai nu spunea domnul Presedinte (Luni, 18 ianuarie 2021, 13:09)

    alfa1 [utilizator]

    ca totul este organizat ca la carte ?? Sau nu mai e ??