Platforma pentru vaccinarea contra Covid-19 nu a funcționat luni dimineață / Problemele au fost rezolvate, dar STS anunță că mai pot apărea întreruperi de scurtă durată în accesarea platformei - UPDATE

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 18 ianuarie 2021, 9:28 Actualitate | Coronavirus


Platforma vaccinare
Foto: Hotnews
Platforma națională de programare pentru vaccinarea împotriva Covid-19 a avut probleme de funcționare, luni dimineață, nefiind accesibilă pagina de autentificare.

UPDATE 13.10 STS anunță că mai pot apărea întreruperi de scurtă durată în accesarea platformei

"Fluxul de corelare a datelor dintre RENV și platforma de vaccinare a înregistrat în această dimineață intermitențe. În acest moment este în desfășurare un proces de resincronizare a datelor regăsite în RENV. Odată realizat, datele actualizate se vor regăsi în platforma informatică.
Această situație nu afectează procesul de vaccinare, însă pot apărea întreruperi de scurtă durată în accesarea platformei. Asigurăm cetățenii că echipa tehnică implicată în dezvoltarea platformei ia toate măsurile necesare pentru funcționarea acesteia în cele mai bune condiții.", a transmis STS.

UPDATE 10.27 Platforma este din nou funcțională, ultilizatorii se pot autentifica. STS spune că problemele au fost rezolvate:

”Platforma informatică pentru înscriere și programare la vaccinare este disponibilă, în urma eforturilor depuse de către specialiștii STS în colaborare cu echipa tehnică ce gestionează Registrul Electronic Național pentru Vaccinări. Aplicația este funcțională, iar cei care doresc să se programeze pot să acceseze platforma de vaccinare.”

UPDATE 09.49 STS: În urma analizei tehnice s-a constatat că aplicația Registrul Electronic Național pentru Vaccinări furnizează date cu intermitențe către aplicația de programare la vaccinare. Specialiștii STS colaborează cu echipa tehnica ce gestionează RENV pentru remedierea situației.”

UPDATE 09.36 Autoritățile au admis problema: ”platforma informatică nu este disponibilă în urma unor probleme tehnice apărute în această dimineață. Echipa de dezvoltare a platformei lucrează în acest moment astfel încât cei care doresc să se vaccineze să se poată înscrie în cel mai scurt timp posibil.”

La orice încercare de a intra pe pagina de programare a persoanelor fizice sau de conectare în calitate de medic de familie sau persoană juridică, cei care încearcă accesarea sunt retrimiși pe pagina principală a platformei.

De asemenea, o parte din personalul sanitar din centrele de vaccinare acuză faptul că nu găsesc în platformă pacienții programați.

Problemele au loc în condițiile în care luni a început vaccinarea pe scară largă în etapa a doua a programului, în care intră vârstnicii, persoanele cu boli cronice și personalul esențial.

Perioada pentru care pot fi făcute programări în cea de a doua etapă a campaniei de vaccinare ar putea fi extinsă pentru încă 20 de zile, astfel încât pe măsură ce se vor elibera locuri sistemul să le repartizeze celor înscriși pe platformă, a declarat duminică medicul militar Valeriu Gheorghiță, coordonatorul campaniei de vaccinare.

Pacienții cu afecțiuni cronice vor putea fi înscriși în platforma de programări pentru vaccinarea împotriva COVID-19 și de către medicii specialiști, nu doar de către medicii de familie, a anunțat duminică Serviciul de Telecomunicații Speciale (STS). Aceasta, în condițiile în care cele mai multe probleme de la debutul celei de a doua etape a campaniei de vaccinare, vineri, au fost legate de programarea pacienților cu boli cronice.

Școlile din România au termen până luni să desemneze o persoană responsabilă cu înregistrarea unității de învățământ pe plaforma alocată campaniei de vaccinare, cu centralizarea datelor de identitate și cu programarea la vaccinare a personalului din școala respectivă, conform unei adrese obținute de HotNews.ro.

A cincea tranșă de vaccin anti-COVID de la Pfizer BioNTech, care constă în 87.750 de doze, ajunge luni în România, pe cale aeriană, pe aeroporturile din Otopeni, Cluj-Napoca și Timișoara.

De vineri, când a început etapa a doua de vaccinare în România, și până duminică la ora 11.00 s-au programat peste 209.000 de persoane, mai mult de jumătate fiind persoane cu vârsta peste 65 de ani, conform datelor transmise de Serviciul de Telecomunicații Speciale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


10164 vizualizari

  • +7 (19 voturi)    
    k (Luni, 18 ianuarie 2021, 9:34)

    cartofiprajiti [utilizator]

    STS structura de tot kakatul , bani inmormantati , jale cu asa structura ...de 30 de ani numai probleme , buni numai la votare , vezi base
    • +4 (6 voturi)    
      Pai daca s-au concentrat doar sa injure pe antivax (Luni, 18 ianuarie 2021, 9:52)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui cartofiprajiti

      Sustin! Sustin vaccinarea! Dar se pare ca doar noi sustinem vaccinarea, nu si autoritatile!
      Singura problema a autoritatilor a fost sa injure pe cei 40% care nu doreau sa se vaccineze (Sosoaca, Budeanu, Garcea), nu sa faca ceva pentru cei 60% caree doreau sa se vaccineze. Si d-asta nu s-au gandit sa faca o platforma buna de programare, sa asigure stocuri de vaccine si sa faca totul cat mai simplu.
      Pai mai mult rau fac programului de vaccinare autoritatile cu greselile lor, cu platforma de 2 bani, cu transportul in cutii de pizza, cu injurarea celor care nu aruncau dozele ci doreau sa vaccineze cat mai multi, decat fac Sosoaca si restul
      • +1 (1 vot)    
        Au reparat-o = NU FUNCTIONEAZA CORECT (Luni, 18 ianuarie 2021, 15:56)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Adica nu poti sa introduci beneficiar cu CIP sau neinscris in infectul sistem de sanatate statal...una din doua, probat de mine!
    • -4 (12 voturi)    
      //// (Luni, 18 ianuarie 2021, 10:26)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui cartofiprajiti

      Sa fim seriosi, au cazut facebook, instagram, google,whatsapp etc de la minute la cateva ore asa ca o aplicatie romaneasca accesata de zeci de mii simultan nu e socant. Aplicatia functioneaza mai mult decat decent si evident ca mai poate fi imbunatatita. In stam cel mai bine din lume sau Europa dar nici cel mai rau
    • +1 (1 vot)    
      ... (Luni, 18 ianuarie 2021, 11:55)

      stani [utilizator] i-a raspuns lui cartofiprajiti

      Acel video de 1.5mb care ruleaza in background face toti banii. Sunt sigur ca persoanele care au dat ok-ul pt site au cazut pe spate cand au vazut ce frumos se rotesc coronavirusii in fundal. Partea de functionalitate a site-ului aproape ca nici nu a mai contat.
  • +8 (12 voturi)    
    ... (Luni, 18 ianuarie 2021, 9:34)

    tirolez [utilizator]

    Imbecilii astia se gandesc ca oamenii asteapta in frig de cateva ore? Maica-mea abia a ajuns ca era programata la 10:00, dar sunt oameni care stau acolo de la 8:00. Li s-a pus o camera la dispozitie, dar cum sa stai 15 persoane intr-o camera de 3x3?? Asa ca prefera sa stea afara majoritatea.
    A venit si primarul sa-si ceara scuze, de parca ii ajuta cu ceva scuzele lui.
    • +2 (2 voturi)    
      Platforma VAX (Luni, 18 ianuarie 2021, 12:57)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      N-ai inteles mecanismul: 15 persoane in camera de 3x3 rezolva instant imunizarea de turma!
  • +6 (8 voturi)    
    Nu-i gasesc in platforma .... (Luni, 18 ianuarie 2021, 9:36)

    Marionette [utilizator]

    Adica oamenii s-au programat, s-au prezentat, ce vina au ei ca nu-s gasiti in platforma? Ar trebui vaccinati si datele lor bagate in platforma atunci cand este functionala.
  • +9 (9 voturi)    
    Si surpriza care e? (Luni, 18 ianuarie 2021, 9:38)

    raz_ [utilizator]

    Desi tot timpul ne place sa ne laudam cat de tari suntem noi romanii la IT, intotdeauna cand e nevoie de o solutie solida de IT ne facem de ras. Explicatia e simpla, cei alesi sa o implementeze nu sunt alesi pe criterii de valoare ci pe pile, iar rezultatele se vad foarte clar.
  • +11 (13 voturi)    
    Experienta programarii pt vaccinare (Luni, 18 ianuarie 2021, 9:39)

    comentacu [utilizator]

    Dau sa o inscriu pe mama, eligibila pt etapa 2.
    Apas butonul Programeaza-te din stanga-sus ca sa ajung pe pagina dedicata programarilor iar la butonul Ma programez ajung iar pe prima pagina.
    Deci, cam atat poate Romania, tara cu ifose de IT, doua butoane, cu doua link-uri catre aceleasi pagini.
    Sa ne fereasca Dumnezeu de vreun razboi, ca nu are sens sa irosim munitie cand tara e condusa de oligofreni.
  • +10 (10 voturi)    
    ... (Luni, 18 ianuarie 2021, 9:39)

    sentenced [utilizator]

    Sunt curios cum se desfasoara dezvoltarea software in cadrul STS, pentru ca la privat daca ai atatea probleme in productie nu-ti mai da nici dracu proiecte.
  • +8 (8 voturi)    
    Platforma vieții (Luni, 18 ianuarie 2021, 9:44)

    Mist [utilizator]

    Până se/ne termină Covidul reușesc și ei să facă rahatul ăsta funcțional. Profesioniști cu salarii supergrase de la buget!
  • 0 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 18 ianuarie 2021, 9:53)

    [anonim]

  • +4 (4 voturi)    
    .... (Luni, 18 ianuarie 2021, 9:54)

    tirolez [utilizator]

    Lucreaza, lucreaza, dar cu oamenii care astepta ce se intampla??
    Sa le dea drumul la vaccinare si sa-i scrie pe o hartie.
  • +3 (3 voturi)    
    normal (Luni, 18 ianuarie 2021, 9:54)

    periscop [utilizator]

    De ce ne-am mira... Oare ce mai ,,merge” ca lumea în biata Românica?
  • +3 (3 voturi)    
    Functioneaza ceva bine in Romania? (Luni, 18 ianuarie 2021, 10:08)

    Divergent [utilizator]

    ...si daca functioneaza, reprezinta exceptia care confirma regula.
    • -1 (1 vot)    
      Platforma VAX (Luni, 18 ianuarie 2021, 12:53)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Divergent

      Functioneaza: latraii puterii!
  • 0 (8 voturi)    
    tipic comunist.. (Luni, 18 ianuarie 2021, 10:18)

    rochiri [utilizator]

    ..esti programat la 11:00 dar vi la 6:00 si incepi sa te certi cu lumea ca nu te bag in fata..
    • +3 (7 voturi)    
      Deci si cei care vor sa se vaccineze sunt de vina? (Luni, 18 ianuarie 2021, 10:43)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      De vina sunt si cei care vor sa se vaccineze si cei care nu vor. Mereu altii sunt vinovati, niciodata autoritatile...
  • +3 (3 voturi)    
    INCAPABILILOR (Luni, 18 ianuarie 2021, 11:04)

    Mist [utilizator]

    ”update: În urma analizei tehnice ...”
    Nu sunteți voi în stare de analize de niciun fel, domnilor care mancați bani degeaba de la buget! Dacă ați fi angajați la patron, până acum erați șomeri de mult incapabililor!
    Parcă mințea unul din guvern că persoanele cu boli cronice se pot înscrie fără să mai apară idioțenia aia cu listele medicilor de familie! NEVĂZĂTORII de ce nu sunt incluși pe platforma voastră de rahat???
  • +4 (4 voturi)    
    Platforma nu functioneaza_11.09 (Luni, 18 ianuarie 2021, 11:11)

    Geo_S [utilizator]

    Platforma nu functioneaza, la ora 11.09.
    • 0 (0 voturi)    
      Platforma functioneaza din nou_11:20 (Luni, 18 ianuarie 2021, 11:43)

      Geo_S [utilizator] i-a raspuns lui Geo_S

      Platforma functioneaza din nou_11:20
  • +4 (4 voturi)    
    tot blocata (Luni, 18 ianuarie 2021, 11:12)

    aditza_1967 [utilizator]

    am incercat de pe 2 contrui si pe 2 browsere si tot nu merge la 11:11
  • +3 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 18 ianuarie 2021, 11:17)

    [anonim]

    • +2 (2 voturi)    
      Exact (Luni, 18 ianuarie 2021, 11:36)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui

      Update 11.25:
      Platforma nu funcționează! Am încercat de 10 ori! Te duce pe pagina principală!

      “ UPDATE 10.27 Platforma este din nou funcțională, ultilizatorii se pot autentifica. STS spune că problemele au fost rezolvate”

      Deci a funcționat cam de lla 10.27 până la 11.10?
      • +2 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 18 ianuarie 2021, 11:43)

        [anonim] i-a raspuns lui nick24

  • +4 (4 voturi)    
    NU MERGE (Luni, 18 ianuarie 2021, 11:27)

    FPop2013 [utilizator]

    NU MERGE nici acum, ma tot redirectioneaza, incerc autentificare si nu raspunde, alterneaza cu redirectionare la pagina generala. Varza.
  • +5 (5 voturi)    
    Platforma STS tot nu functioneaza (Luni, 18 ianuarie 2021, 11:30)

    un_cetatean_onest [utilizator]

    S-au grabit repede sa spuna ca s-a remediat.
    Nu s-a remediat nimic, platforma nu functioneaza in continuare. la final imi spune ca beneficiarul nu a fost identificat dupa ce m-a identificat cand l-am creat...
  • +1 (1 vot)    
    MINCIUNA GOGONATA ! (Luni, 18 ianuarie 2021, 11:49)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Acum este ora 11:45 si platforma nu functioneaza !La un moment dat a functionat pana la etapa de programare propriu-zisa,apoi ...PAUZA...! Am impresia ca in acel STS lucreaza numai ciurucuri piloase,incapabile sa faca un lucru cum trebuie.Sunt oameni care nu au lucrat in viata lor cu creionul pe hartie,cum se mai spune, Astia traiesc intr-o lume virtuala !
  • 0 (0 voturi)    
    nu merge (Luni, 18 ianuarie 2021, 12:03)

    FFF T [utilizator]

    am incercat 30 de minute si am renuntat.
    E varza
  • +1 (1 vot)    
    ROVACCINARE (Luni, 18 ianuarie 2021, 12:03)

    Danik_a [utilizator]

    Nu functioneaza nici acum.
    Poate ar trebui sa restructureze si STS
  • 0 (0 voturi)    
    nesimtire strategia asta (Luni, 18 ianuarie 2021, 12:14)

    subcultura [utilizator]

    de la unele companii gen Trasgaz se vaccineaza toti agajatii in etapa asta.
    Cum asa? Intra in faza asta si amantele de politicieni si sinecuristii? Politicieii sunt deja
  • +2 (2 voturi)    
    platforma VAX (Luni, 18 ianuarie 2021, 12:51)

    atc [utilizator]

    Minciuna grosolana! La 12.40 NU functioneaza! Lasati STS sa numere voturile " asa cum trebuie", ca la asta se pricep!
  • +2 (2 voturi)    
    Un mare RAHAT (Luni, 18 ianuarie 2021, 13:53)

    Ceilalti [utilizator]

    Incerc de dimineata. Nimic, Voi pricepeti ca nu functioneaza ?