Rafila: ”Ar fi un semn de solidaritate din partea României să doneze o cantitate de vaccin fraților noștri din Republica Moldova”

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 28 decembrie 2020, 14:53 Actualitate | Coronavirus


Rafila
Foto: Facebook
Deputatul PSD Alexandru Rafila spune că ”ar fi un semn de solidaritate” ca România să doneze o parte din vaccinurile primite către Republica Moldova.

”Controlul pandemiei COVID 19 reprezintă o prioritate pentru toate statele din Regiunea Europeană a Organizației Mondiale a Sănătății și deocamdată doar statele membre ale UE au acces la vaccinuri. Consider că ar fi un semn de solidaritate din partea României să doneze o cantitate de vaccin fraților noștri din Republica Moldova, pentru a asigura protecția personalului medical implicat în îngrijirea pacienților”, a scris Rafila pe Facebook.

Vaccinurile împotriva COVID - 19 nu pot ajunge în Republica Moldova mai devreme de luna mai deoarece este pe la sfârșitul listei de așteptare dintre cele 92 de state din alianța globală pentru vaccinuri, potrivit Agenției Naționale pentru Sănătate Publică.

În urmă cu o lună, Viorel Badea, președintele PNL Diaspora, a declarat că România va dona Republicii Moldova o parte dintre vaccinurile anti-coronavirus pe care le va primi de la Uniunea Europeană.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4138 vizualizari

  • +13 (21 voturi)    
    E ok ca intenție dar (Luni, 28 decembrie 2020, 14:56)

    mr_mojo [utilizator]

    S-ar putea după să nu mai primim nimic.
    Dacă îl produceam noi era altă treabă; doar că noi nu prea suntem în stare decât să consumăm.
    • +8 (10 voturi)    
      să le dăm pe limbă (Luni, 28 decembrie 2020, 17:10)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Oricum, cetățenii RM cu cetățenie româna beneficiază în rând cu prioritățile normale în România. Cei care nu au învățat în 30 de ani limba română sunt antiromâni proruși, să-și ia Vostok, n-ar trebui să beneficieze de la noi, e ca și cum i-am ajuta pe cei care vor să-i scoată pe români din țara noastră.
      • +4 (4 voturi)    
        pe limba sa le dam.. (Luni, 28 decembrie 2020, 17:47)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui clencix

        ... care vrea vaccin test de clasa 5-a la limba romana.
      • -5 (5 voturi)    
        Moldovenii vorbesc limba moldovenească (Luni, 28 decembrie 2020, 23:07)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui clencix

        aceeași în care a scris Creangă.
        Româna este limba națiunii române, nu este însă și limba popoarelor care o alcătuiesc.
        • +1 (1 vot)    
          hic sunt Sputniki (Marţi, 29 decembrie 2020, 10:10)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          Marlanie mai mare nu am auzit de la Lenin incoace care vorbeau de imperialismul romanilor!
          • 0 (0 voturi)    
            Înjură-l pe Creangă, prietene, (Joi, 31 decembrie 2020, 10:41)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            ce treabă am eu cu ce auzi matale de la Lenin?
  • +17 (19 voturi)    
    @Rafila - au trecut a;legerile (Luni, 28 decembrie 2020, 14:57)

    Gryphus [utilizator]

    si oricum era anuntat inca de acum 6 luni ca le dam si lor cateva zeci de mii de vaccinuri
  • +4 (14 voturi)    
    Ar fi un gest frumos (Luni, 28 decembrie 2020, 15:01)

    panda_rosu [utilizator]

    Macar pentru personalul medical care ingrijeste pacientii cu covid si se expune zilnic la risc.
  • +17 (25 voturi)    
    Lol (Luni, 28 decembrie 2020, 15:05)

    mitg [utilizator]

    Frate, frate, dar branza-i pe bani.

    Cand vor fi vaccinati cel putin 70% din medici, batrani, si cei vulnerabili, atunci da. Dar pana atunci, iubitorii de dodon, haur si altele n-au decat sa astepte sau sa isi cumpere singuri.
    • +2 (6 voturi)    
      Situatia e mai complicata (Luni, 28 decembrie 2020, 16:02)

      Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      pentru ca fratele mai vine si pe la noi in drum spre munca si nu vrei sa vina bolnav. Tarile din vecinatatea UE ar trebui incluse intr-un program suplimentar de asigurare a unei parti din vaccinurile necesare, pentru ca altfel e posibil sa dezvolte focare de la care sa suferim si noi. Oricum, chestiunea asta o sa se rezolve destul de rapid zic eu, pentru ca si alte vaccinuri vor fi aprobate. Intr-o luna ma astept ca situatia sa se imbunatateasca semnificativ in UE si partial in afara.
  • +10 (18 voturi)    
    Mda (Luni, 28 decembrie 2020, 15:06)

    asx [utilizator]

    S-a imunizat toata Romania si ne apucam de donatii.
    • -2 (4 voturi)    
      care toata? (Luni, 28 decembrie 2020, 17:43)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui asx

      ...ca 70% dintre romani sigur nu vor :))
      ne vor ramane cu siguranta, mai bine le donam la rusofilii aia de moldoveni decat sa se strice la noi.
  • +7 (17 voturi)    
    mai bine NU!!! (Luni, 28 decembrie 2020, 15:10)

    mazgalici [utilizator]

    Sa devina cobaii rusilor vaccinandu-se in masa cu vaccinul rusesc, ca si asa sunt nostalgici dupa URSS
  • +24 (26 voturi)    
    Hop si Rafila! (Luni, 28 decembrie 2020, 15:11)

    Cataleya [utilizator]

    Dupa ce problema donatiei a fost deja decisa de guvern, in urma cu o luna, s-a trezit acum si Rafila sa-si dea "aprobare" si sa se bata singur pe umar pt generozitatea altora!
    Ce specimen penibil!
  • +22 (26 voturi)    
    Ar fi.. (Luni, 28 decembrie 2020, 15:12)

    123qwe [utilizator]

    Un semn de solidaritate sa-si doneze d-nul Rafila din averea lui orice vrea.
  • +17 (19 voturi)    
    Incepe concurenta cu AUR pe voturile basarabene? (Luni, 28 decembrie 2020, 15:16)

    IoPaNet [utilizator]

    E greu. Sunt sigur ca Sosoaca le-ar dona toate vaccinurile... :-))
    • 0 (0 voturi)    
      pai ei oricum nu se vaccineaza... (Luni, 28 decembrie 2020, 17:44)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      .. nu e pacat de bunatate de vaccinuri sa se strice prin congelatoarele romanilor care nu vor sa se vaccineze?
  • +13 (23 voturi)    
    De acord (Luni, 28 decembrie 2020, 15:25)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Bai nene, lozinci peste lozinci, limbaj de lemn .....

    De ce sa donam fratilor din R.Moldova si nu fratilor unguri de peste Tisa? Sau fratilor din Republica Centrafricana? Ca si ei sufera ca si noi.
    Cu totii sunt fratii nostri, ca doar de aceea sunteti cu totii primii gramada la biserici si pupat de moaste.

    Eu va sustin domnule Rafila si va rog sa sa incepeti cu parlamentarii si familiile acestora care sa fie de acord sa se vaccineze cand o fi vaccin disponibil, urmand ca dozele acestora sa fie donate fratilor de peste Prut.

    De asemenea parlamentarii sa renunte la toti banii primiti de la stat (primiti oricum de pomana) pina la limita salariului mediu din RO, iar restul sa il doneze catre cele doua Doamne -Respectul nostru!! - care constriuiesc Spitalul Oncologic pentru Copii.

    Ce parere aveti?

    Ca asa sa faceti promisiuni pe spatele si banii altora nu este greu.
  • +12 (18 voturi)    
    stai moshule sa-l avem noi ! (Luni, 28 decembrie 2020, 15:26)

    Francisc 1 [utilizator]

    lasa pomenile tale electorale ca s-au terminat alegerile , oricum pe ei i-ati intrebat? ca in primavara ziceau ca e bine ca au venit medicii romani sa " invete" !
    • 0 (4 voturi)    
      Nu vorbi urat de moldoveni, ca nu-i cunosti (Luni, 28 decembrie 2020, 21:29)

      Alex_capsunar [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      In primavara, desi medicii romani erau acolo printr-un acord de voluntariat, reprezentantul administratiei locale a tinut neaparat sa ii plateasca pe acesti medici din putinul pe care moldovenii il aveau si il puteau oferi. Iar ca sa isi exprime recunostinta, tinea cu tot dinadinsul sa ii rasplateasca si cu produse agro-zootehnice. A trebuit sa intervina reprezentantul roman care sa ordone medicilor sa inapoieze bunurile primite in urma insistentelor moldovenilor.

      E usor sa judeci fara sa stii cum stau lucrurile. Daca te-ai fi nascut in occident, cu mintea ta, ai fi spus ca romanii traiesc fericiti sub Ceausescu si ca poporul cu care romanii sunt prieteni e cel rus, ca doar asta declarau toti fii poporului. URSS-ul i-a spalat pe moldoveni pe creier cum Ceausescu ne-a spalat pe noi. Si uite ca la noi unii inca au ramas spalati pe creier, atat de puternica a fost propaganda, din moment ce inca mai voteaza PSD si adesea mai si castiga
      • 0 (2 voturi)    
        am avut colegi destui (Marţi, 29 decembrie 2020, 7:28)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Alex_capsunar

        ii cunosc bine, stai linistit! cand aveau ceva de barfit vorbeau in rusa !
  • +5 (5 voturi)    
    nu cred ca ar merge, (Luni, 28 decembrie 2020, 15:57)

    jhonnyold [utilizator]

    pantru ca la nivelul de coruptie de acolo s-ar vaccina doar politicienii, familliile lor si aia cu bani multi, si la nici un sarman nu ar ajunge.
    Mai degraba, daca tot sunt atat de rusofoni, sa vorbesca cu Putin, ca sigur le da moka.
  • +2 (4 voturi)    
    Un adevarat pesedist... (Luni, 28 decembrie 2020, 16:31)

    unu_din_Romania [utilizator]

    ...populist si care vorbeste sa fie si el important...chiar daca nu se informeaza si nici nu e treaba lui. Pacat ca era un profesionist util in breasla lui... ca politician e "degeaba" - folosit sa mai stearga din imaginea sifonata a PSD. Sa speram ca o sa intelegeti asta odata D-le Rafila - sunteti doar o papusa frumoasa manuita de aceeasi clovni meschini din spate. Veti fi zburat cu prima ocazie cu care rechinii for ajunge la ciolan.
  • 0 (2 voturi)    
    conform (Luni, 28 decembrie 2020, 16:48)

    nahir [utilizator]

    obiceiului, pesedacii se dau mărinimoși (a se citi populiști) exact când știu foarte clar că acest lucru e imposibil.
    Tu nu ai acum vaccin suficient nici pentru imunizarea cadrelor medicale din țara ta, dar te dai darnic.
    Ce, îl doare gura?
  • +3 (5 voturi)    
    Prematur gest... (Luni, 28 decembrie 2020, 17:32)

    spirache [utilizator]

    Cel mai accesat site de știri din RM este unul in limba rusa, acesta fiind www.point.md . Intrați de curiozitate acolo( google va va da o traducere aproximativa) și veți vedea cât de mult iubesc cetățenii RM românii și România. Să nu omiteți să vedeți comentariile la articole. Subliniez: cel mai accesat site de știri este unul in limba rusă. Sentimentele noastre de unitate națională, de solidaritate românească nu prea se regăsesc la Orhei, Soroca, Criuleni, Ceadir Lunga, Straseni, Drochia, Bălți. Zemstve, voloste, polc si desetină.
    • +1 (1 vot)    
      eu v-am zis.. (Luni, 28 decembrie 2020, 17:45)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      ... putini sunt moldovenii aceia sunt cei care merita ceva de la romani.
    • 0 (2 voturi)    
      Mai usor cu pianul pe scari (Luni, 28 decembrie 2020, 21:18)

      Alex_capsunar [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Si in Romania cel mai vizionat post e Antena, si in Romania cel mai votat partid e PSD. Asta in contextul in care noi nu avem 20% populatie rusa (nu rusofona, rusa) cum au ei. Mai pune la socoteala ca la alegerile di RM filorusii fura cum fura la noi PSDul in Teleorman. Si cu toate astea, de bine de rau, la ultimele lor alegeri prezidentiale a iesit o proeuropeanca, care, daca nu stiai, are si cetatenie romana.

      E usor sa ii judecam pe cetatenii moldoveni. Dar tu, care ii judeci, daca te-ai fi nascut in tara lor si ai fi trait 40 de ani in URSS care iti spune de dimineata pana seara ca tu esti rus si nu roman, care iti da scoala doar in limba rusa, administratie doar in limba rusa, apoi vine revolutia iar la putere ajung politicieni filo rusi care din nou iti dau scoala in limba rusa, pe strada, in magzine toata lumea vorbeste limba rusa, canalele tv cu filme faine sunt toate doar in limba rusa, oare tu pe ce site ai intra sa comentezi? Asta presupunand ca tu esti nascut din parinti urmasi ai romanilor. Ca daca te-ai fi nascut din parinti urmasi ai rusilor stramutati de Stalin in RSS Moldoveneasca, atunci nici nu ai avea de unda sa cunosti romana...
  • -1 (5 voturi)    
    I auzi bre! (Luni, 28 decembrie 2020, 17:35)

    Landser [utilizator]

    Cersetorii aia din est sa se vaccineze cu sputnic de la moscova!
  • 0 (2 voturi)    
    ok.. (Luni, 28 decembrie 2020, 17:40)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. le dam doar la aia care stiu sa citeasa si sa scrie in limba romana.
    la ceilalti sa le dea rusia "vaccinul" lor.
  • 0 (0 voturi)    
    Desigur... (Luni, 28 decembrie 2020, 17:50)

    Gigi Kent [utilizator]

    Din cele doua (2) cutii de ieri sa le dam si lor macar o jumatate de cutie. Asa ar fi frumos.
  • +1 (7 voturi)    
    Truc publicitar (Luni, 28 decembrie 2020, 17:55)

    VictorS [utilizator]

    din partea unui fiu de tortionar si criminal (asta ca sa nu uitam)

    Dar si comentarille de aici sunt ingrozitoare.. ce se intampla cu noi?

    Este un gest de solidaritate care ar fi util, indiferent daca e pentru Moldova sau Guatemala.

    Egoismul si bascalia insa primeaza in toate sensurile - atat la progresisti cat si la conservatori, si la liberali, si la social democrati.
    • 0 (2 voturi)    
      hai sa lasam patetismul.. (Luni, 28 decembrie 2020, 19:07)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

      .. si sa realizam ca astia suntem.
  • +4 (4 voturi)    
    rafila ăsta (Luni, 28 decembrie 2020, 18:39)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    devine din ce în ce mai grețos!
  • +1 (1 vot)    
    Vaccin (Luni, 28 decembrie 2020, 18:39)

    GICOMANU [utilizator]

    Gest populist mai ales dupa incidentul cu refuzul izoletelor.
  • +4 (4 voturi)    
    Rafila (Luni, 28 decembrie 2020, 19:49)

    Serje [utilizator]

    Tatăl acestui Rafila a fost șeful securității județului Arad în anii 1950 când se făcea colectivizarea țăranilor. Atunci, în județ, au fost împușcați 67 țărani care s-au opus colectivizării, au fost deportate sute de familii.
    De câte ori îl văd pe acest individ mă trece un fior de groază prin tot corpul. Nu este o posibilitate de a fi scos din aparițiile publice acest fiu de criminal. Ce naște din pisică ...
  • +2 (2 voturi)    
    Alo, domn' doctor (Luni, 28 decembrie 2020, 22:15)

    Mateiul [utilizator]

    haideti dom'le, lasati campania electorala ca s'au terminat alegerile.
    ah pardon, va faceti incalzirea pentru prezidentiale. am inteles. e bine ca ne'ati pus in garda