Liderul PNL Diaspora: România va dona Republicii Moldova o parte dintre vaccinurile anti-covid de la UE

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 24 noiembrie 2020, 13:03 Actualitate | Politic


Vaccin anticoronavirus UE
Foto: Pavlo Gonchar/SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia
Senatorul Viorel Badea, președintele PNL Diaspora, a declarat că România va dona Republicii Moldova o parte dintre vaccinurile anti-coronavirus pe care le va primi de la Uniunea Europeană.

”Așa cum am anunțat zilele trecute, în drumul spre Basarabia i-am făcut o vizită și bunului meu prieten, Nelu Tătaru, ministrul sănătății. Discutând despre proiectele comune din domeniul sănătății care vor lega cele doua maluri ale Prutului, dl. ministru m-a rugat să transmit basarabenilor o veste bună”, potrivit unei declarații a lui Badea de pe pagina de Facebook a PNL Diaspora.

”Așa cum știți, Uniunea Europeană a contractat o primă tranșă de 30 de milioane de doze de vaccin împotriva COVID-19, România urmând să beneficieze de 4% din totalul acestor doze. Din cantitatea care revine țării noastre, guvernul liberal a decis să doneze o parte Basarabiei. Numai împreună, uniți, putem trece peste această provocare”, a spus Viorel Badea.

În august, președintele Igor Dodon a cerut Moscovei vaccinul rusesc și chiar s-a oferit să fie primul moldovean care îl testează.

R. Moldova nu a anunțat până acum niciun contract cu vreun producător al unui potențial vaccin, Agenția Medicamentului din țara vecină spunând doar că este ”dialog permanent cu reprezentanții industriei farmaceutice”.

Un studiu realizat de Biroul Regional OMS pentru Europa, arată că aproape 31% din cetățenii R. Moldova ar accepta un vaccin anti-COVID-19, potrivit Agora.md.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1523 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    de ce ? (Marţi, 24 noiembrie 2020, 13:06)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu prea mi se pare ok
  • 0 (12 voturi)    
    . (Marţi, 24 noiembrie 2020, 13:13)

    AdiSun [utilizator]

    Imi pare nespus de bine ca guvernul tarii intentioneaza sa puna cetatenii altei tari pe primul loc. Persoanele vulnerabile sau din sistemul sanitar, care ar avea prioritate la primele doze, pot muri cu inima impacata.
  • -2 (10 voturi)    
    Dragostea UE pentru Maia (Marţi, 24 noiembrie 2020, 13:55)

    AES [utilizator]

    O plateste Romania?
  • +1 (7 voturi)    
    Ar trebui sa facem mai multe pt fratii rupti de (Marţi, 24 noiembrie 2020, 13:58)

    UnOarecare [utilizator]

    Rusia din poporul roman. Asta daca tot ne sunt frati!
  • -1 (11 voturi)    
    Generozitate (Marţi, 24 noiembrie 2020, 13:58)

    andypandy [utilizator]

    Sistemul nostru sanitar e in pom, nu stam bine cu covid-ul si eficienta in reducerea numarului de decese e vai de capul ei ... dar suntem generosi. Nu-mi inchipui ca luam vaccinurile pe gratis de la UE si fonduri in curand doar conditionate de statul de drept care la noi se pare ca e cam stang. Dar suntem generosi. Deci bani la buget inteleg ca sunt in pofida deficitului de 9+? Poate imi scapa ceva.
  • -3 (9 voturi)    
    De ce? (Marţi, 24 noiembrie 2020, 13:59)

    stoenec1 [utilizator]

    .
  • +5 (9 voturi)    
    Chestii gretoase de campanie ! (Marţi, 24 noiembrie 2020, 14:02)

    Susufler0 [utilizator]

    "Am vorbit eu cu bunul meu prieten Nelu Tataru si l-am convins pt voi sa dea o parte din cota noastra de vaccin fratilor nostri de peste Prut care prin urmare ... NU-I ASA CA O SA MA VOTATI ACUM PE 6 ?"

    PS. Cam asa se face politica de catre PNL : cu baliverne !

    PPS. Aloo, Viorica... romanasilor din Canada ce le spui ? Ca ai vorbit cu prietenul tau Trudeau... Trudy cum il alinti tu, nu-i asa ? :))) :(((
  • +1 (9 voturi)    
    Poate Guv sa faca asa ceva? (Marţi, 24 noiembrie 2020, 14:04)

    subcultura [utilizator]

    Lasand izul electoral al declaratiei, iata o intrebare de drept: chiar poate Guvernul sa “doneze” aceste vaccinuri fara a incalca Constitutia, art 34 alin 2?
    “Statul este obligat sa ia masuri pentru asigurarea igienei si sanatatii publice”.

    Cum poate fi refuzat accesul unui cetatean roman la vaccin in favoarea cetateanului unui alt stat? Stiut fiind ca pentru o perioada cel putin nu vor fi suficiente vaccinuri pt toti cetatenii care doresc sa se vaccineze.

    Bineinteles ca imi doresc sa existe cat mai multe si fratii basarabeni sa poata fi ajutati, insa intrebarea ramane
    • +2 (4 voturi)    
      hahaha (Marţi, 24 noiembrie 2020, 15:01)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      Daca iesea DODON presedinte va durea in fund de cetatenii Moldoveni si la pariu ca nu le-ati fi donat nimic dar asa ca a iesit Marioara presedinte faceti donatie cumva ca sa recompensati alegerea pe placul vostru facuta de Moldoveni.

      Hai fiti sinceri si spuneti ca nu e asa...?!
      • -1 (3 voturi)    
        Sincer nu e asa (Marţi, 24 noiembrie 2020, 22:10)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

        Dar confunzi frati romani (cati au mai ramas in tarisoara aia obidita) cu cetateni moldoveni.