Taiwan a ajuns la a 200-a zi fără cazuri locale de coronavirus. Iată cum a reușit

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 9:02 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus Taiwan
Foto: Brennan O'Connor / Zuma Press / Profimedia
În timp ce cea mai mare parte a lumii se luptă cu noile valuri ale pandemiei de coronavirus, Taiwan tocmai a marcat a 200-a zi consecutivă fără transmitere locală a bolii, notează CNN. Răspunsul Taipeiului la epidemia de coronavirus a fost unul dintre cele mai eficiente din lume.

Insula cu 23 de milioane de locuitori a raportat ultimul caz cu transmitere locală pe 12 aprilie, de Paștele Catolic.

Până joia aceasta, a înregistrat în total 553 de cazuri, dintre care doar 55 cu transmitere comunitară. Au fost raportate 7 decese de Covid-19.

Până de Paștele catolic, 1,7 milioane de oameni fuseseră infectați în toată lumea, și fuseseră raportate 110.000 de decese. Acum sunt 45 de milioane de cazuri și aproape 1,2 milioane de decese.

Deși al doilea val lovește grav foarte mulți țări, care raportează de la mii la zeci de mii de cazuri zilnic, Taiwanul este departe de așa ceva, reușită cu atât mai importantă cu cât a făcut-o fără lockdown-uri stricte.

Mai mult, și fără restricții drastice asupra drepturilor civile, așa cum a procedat China, o altă țară care ține sub control acum noul coronavirus, chiar dacă de acolo a început pandemia.

În schimb, Taiwanul s-a concentrat pe viteza de răspuns.

Autoritățile au început să-i examineze medical pe pasagerii zborurilor directe din Wuhan încă de pe 31 decembrie, când virusul era doar subiectul zvonurilor și câtorva articole de presă.

Taiwan a confirmat primul său caz cu noul coronavirus pe 21 ianuarie, iar imediat a interzis locuitorilor din Wuhan să mai vină pe insula lor. Toți pasagerii care veneau din China continentală, Hong Kong și Macao trebuia să treacă prin examinări medicale.

Toate acestea se întâmplau chiar dinainte ca Wuhan să intre în lockdown, pe 23 ianuarie. Până în martie, Taiwan a interzis accesul tuturor cetățenilor străini, cu excepția diplomaților, rezidenților și celor cu vize speciale.

Trebuie spus, însă, că Taiwanul are câteva avantaje în fața altor țări. Unul dintre ele este geografic – este o insulă, ceea ce înseamnă că autoritățile pot controla mai bine cine trece prin granițele sale.

De asemenea, Taiwanul are de partea sa și experiența.

După ce a trecut prin epidemia de SARS din 2003, a luat măsuri pentru a-și mări capacitatea de răspuns pandemic, a explicat ministrul de externe Joseph Wu.

”Așa că, atunci când am auzit că sunt câteva cazuri secrete de penumonie în China, iar pacienții erau tratați în izolare, am știut că este vorba de ceva similar”, a spus acesta. Autoritățile au activat Centrul de Comandă Epidemică al insulei, înființat după epidemia de SARS, pentru a coordona mai multe ministere.

De asemenea, guvernul a majorat producția de echipamente de protecție, pentru a beneficia de un flux constant din materialele necesare.

În plus, Guvernul a investit în testarea în masă și în anchete epidemiologice rapide și eficiente.

Fostul vicepreședinte taiwanez Chen Chien-jen, de meserie epidemiolog, spune că lockdown-urile nu sunt soluția ideală. Chen afirmă și că schemele de testare în masă aplicate în China continentală - unde milioane de oameni sunt testați când apar fie doar și câteva cazuri - sunt inutile.

”Anchetele epidemiologice făcute cu mare atenție și carantinarea foarte strictă a contacților apropiați sunt cea mai bună cale de ținere sub control a Covid-19”, a mai spus el.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















44117 vizualizari

  • +10 (32 voturi)    
    Insule... (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 11:01)

    Gigi Kent [utilizator]

    Faptul ca sunt insule, a ajutat foarte mult si in cazul Taiwan-ului si al Noii Zeelande. In Europa cu fusareala de la stanga la dreapta cu romanii care muncesc (cand pot, pe unde pot) si se tot intorc acasa apoi in plin lock-down sunt trimsi la cules de sparanghel (pentru ca sparanghelul e foarte important) samd. ce sanse ai sa controlezi virusul?
    • +10 (18 voturi)    
      hmmm zic ca nu cred ca aveti dreptate... (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 12:22)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Problema nu este legata de romanii care se intorc acasa - este OK,

      zice si articolul ca rezidentii nu au avut interzis la intrarea in tara, dar a existat un screening medical, hai sa vedem daca si noi putem sa facem asta,. iar in cazul cazurilor depistate o carantinare efectiva, fara alte comentarii ...

      Taiwan a trecut prin experiente anterioare si cetatenii ei au inteles ca regulile trebuiesc respectate pentru ca sunt utile in special pentru ei.

      daca cei care au plecat la sparanghel aveau teste medicale si erau OK de ce sa nu plece ca sa castige un ban??? DA, sparanghelul este important pentru unii asa cum prazul este important pentru altii...

      Sigur ca se mai poate adauga ceva - rute de transprt marfa - chestia asta merge pentru RO.

      Deci RO daca nu poate face mai nimic decat sa mimeze ceea ce fac altii macar sa faca o analiza critica a ceea ce a functionat la altii si a dat rezultate.
      • +2 (10 voturi)    
        Vad ca va place... (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 23:14)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Vad ca va place sa bateti campii pe sistemul daca si cu parca. Efectiv:
        1. Cei (estimat) 1 milion de romani care s-au intors in tara in Martie - Aprilie nu au fost testati, multi dintre ei s-au intors dintr-o tara care era deja focar (Italia).
        2. Cand restul stateau ca prostii in lock-down, cativa (nu e vina lor) se inghesuiau pe aeroporturi sa plece la sparanghel. E fair pentru cei care stateau in case? E sigur pentru cei inghesuiti in aeroporturi?
        3. Cei care au fost la sparanghel nu au fost testati.

        Deci despre ce vorbim aici? Insula inseamna ca nu ai trafic auto in primul rand. E mai usor sa testezi tot ce iti intra in tara pe aeroporturi si pe vase / feriboturi. La asta ma refeream cand am zis ca Taiwanul si Noua Zeelanda au avantajul de a fi insule.

        Habar nu am ce au controlat britancii la intrare. Desi insula cu tunel pe sub Canalul Manecii ... mai greu.

        Ah da, problema nu e cu romanii care se intorc acasa. Problema e cu traficul necontrolat al oricaror cetateni. De cand s-a bagat obligativitatea testarii inainte de a merge intr-o tara straina? Pana prin Iulie cu Grecia eu nu prea auzisem de asa ceva.

        Mi se pare oribil ca inca se mai cere pe zone. Tu vii din focar...deci sa ai test. Tu nu ...
    • 0 (12 voturi)    
      nu neaparat... (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 13:02)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      incidenta in tatile asiatice este foarte mica in general.

      probabil ca au fost expusi in trecut la coronavirusi si acum au imunitate.
      • -1 (7 voturi)    
        Sau poate asa a fost gandit. (Luni, 2 noiembrie 2020, 9:40)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

        Sa protejeze populatiile asiatice, sa faca prapad in caucazieni si negri si astfel China sa devina hegemonie. Negrii din africa nu au fost atat de afectati intrucat au vitamina D din belsug, dar in mare parte si-a atins scopul.
        • -2 (4 voturi)    
          teoria conspriratiei (Luni, 2 noiembrie 2020, 12:46)

          minos [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

          redivivus! Penibil sa crezi asa ceva! Gandeste logic, adica chinezii au inventat virusul, l-au raspandit intr-un mare oras chinezesc pentru a omori albii si africanii. Ce logica desteapta!
    • +4 (20 voturi)    
      Nu aia ajutat, ci populatia disciplinata (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 16:30)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Insula e si Marea Britanie, si Irlanda. Ei insa au tot asa o portie de idioti care-o tin pe-a lor cu raceala banala, gripa, libertatile individuale si alte abureli, precum europenii de pe continent.

      Se vede diferenta si-n Europa. Natia cea mai disciplinata-s nemtii - cu cel mai bun control al epidemiei, in Europa.

      Ce zice oficialul citat la sfarsitul articolului - ca cea mai eficienta modalitate de control a epidemiei sunt anchetele epidemiologice rapide - e foarte corect. Doar ca la nivelul de raspandire actual din Europa alea nu se mai pot face.

      Ce se poate face e un nou lockdown, cat de strict posibil, care sa reduca drastic si rapid rata de propagare, si dupa aia relaxare treptata, cu anchete epidemiologice facute la sange si rapid. Ca sa functioneze aia cu anchetele epidemiologice, e nevoie sa avem un nivel al infectiilor de maxim 10-20 pe zi pe judet. Altfel nu exista suficient personal calificat si suficienta capacitate logistica, in Romania, ca treaba aia sa se poata face.
      • -13 (15 voturi)    
        Esti rasist. (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 23:17)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Nu exista natii mai disciplinate sau mai putin desciplinate.. Toti suntem la fel! White supremacist ce esti!
        • +4 (10 voturi)    
          Rasist?!? (Duminică, 1 noiembrie 2020, 16:44)

          andypandy [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Pe bune? Adica o natie este o rasa ... enough said :))) Nu, nu suntem toti la fel ... unele popoare sunt mai disciplinate si altele nu sunt disciplinate deloc. Fiecare popor are specificul sau si tarile asiatice au o disciplina si din constructie istorica si din cauza ca alte boli respiratorii au mai facut subiectul epidemiilor in zonele respective (vezi SARS/MERS). Va rog sa mergeti sa lucrati putin prin tarile respective (preferabil nu la cules legume incercuit de alti romani) si o sa aveti un soc sa-i zicem "cultural".
        • +2 (2 voturi)    
          Aiurea (Luni, 2 noiembrie 2020, 22:00)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Diferenta de disciplina o face educatia si traditia. Pe nemti i-au format Friedrich cel Mare si Bismarck. Pe noi ne-au format fanariotii. Io zic ca rezultatele-s evidente, ca ne place sau nu. Chiar daca pielea o avem cam la fel colorata si noi si nemtii.

          Da' na, multa lume intelege ce vrea, in loc sa inteleaga ce e de inteles.
      • +1 (3 voturi)    
        Gresiti (Duminică, 1 noiembrie 2020, 19:41)

        Dinu-I [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Mandrii Britanicii considera ca Europa este insula si Marea Britanie este continent.
        • -1 (1 vot)    
          Mandrii britanici ... (Luni, 2 noiembrie 2020, 22:02)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Dinu-I

          ... au avut si ideea stralucita a iesirii din UE, ca abia dupa aia sa-si dea seama ca de fapt ei nu prea stiu ce e aia UE.

          Da' io nu pot sa le fac o vina in mod particular britanicilor din treaba asta. Prostia e in crestere pe toata fata pamantului, n-are nici o natie monopol.
    • -6 (8 voturi)    
      SUA e insula (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 17:12)

      kanes [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Au cele mai multe cazuri din lume.
      • +4 (6 voturi)    
        Nu ar strica... (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 23:03)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui kanes

        Nu ar strica sa mai studiati putina geografie.
      • +1 (7 voturi)    
        Si Europa .. (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 23:23)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui kanes

        .. este o insula si e pe locul 3 in lume, dupa SUA si India.. Si tot pamantul. Si inda este o insula si este pe locul 2 in lume la cazuri. Si Brazilia la fel...si e pe locul 4...

        Si tu esti o insula, dar in miscare.
  • -7 (33 voturi)    
    niste prosti (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 11:08)

    martel55 [utilizator]

    sa se duca Orban si tatatru sa le spuna ca testarea in masa si anchetele epidemiologice sunt o prostie, sa ii invete ca testarea se face "conform deifnitiei de caz", adica cleor cu simptome care e clar ca au sanse 99% sa iasa pozitivi...de ce sa se faca abchete epidemiologice serioase si rapide si sa stricam testele pe contactii cleor infectati?cine nu are un orban si un tataru ar trbeui sa isi ia
  • +7 (15 voturi)    
    Romania nu are..... (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 12:42)

    Torquemada13 [utilizator]

    1.........bani publici - pentru ca sunt furati.......in toate pozitiile din Kamasutra........de la alocarea lor clientelei de partid (de la masti, la zambile, de la sali de sport la borduri .....) la chinurile ANAF-ului de a "colecta" ceea ce i se permite (credeti ca directorii din teritoriu fac abstractie de relatiile firmelor)....
    2..........."clasa politica". Absolut sigur, incepand cu anul de gratie 1859, Romania nu a avut asemenea mediocritati la "guvernare".......
    3...........un popor care sa lupte pentru un ideal. Deja un sfert a plecat din tara.......
    4..........prea multe altele, cu care romanii sunt pacaliti......
    Testare.......prevenire......tratare.......astea cer bani si competente. Cautati-le la PNL-PSD-USR-PMP-UDMR-ETC. Puteti posta pe HotNews cand le gasiti.
  • 0 (10 voturi)    
    meseriasi,nu carline de rufe! (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 13:34)

    yotta [utilizator]

    .... bravo buey obletilor,insa, nu puteati alarma restul pooliticienilor inca din 31 dec.2019?
    • -5 (9 voturi)    
      poolitrucii OMS (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 14:35)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui yotta

      că p-ai noștri geaba i-ar fi alarmat, se jucau cu guvernele, iaca Orban, nu e Cîțu...și demitizau boala, da numa un pic
  • -2 (10 voturi)    
    hei (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 13:39)

    john70 [utilizator]

    Taiwan e o insula.
    • +2 (8 voturi)    
      Si? (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 14:39)

      silmix [utilizator] i-a raspuns lui john70

      Irlanda e un continent? Au avut 762 de cazuri ieri!
    • +5 (9 voturi)    
      Vietnam nu e insula (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 15:24)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui john70

      si au avut Zero cazuri ieri, 1100 total la o populatie de aproape 100 milioane.
      • +1 (3 voturi)    
        Idem Thailanda (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 19:10)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

        Cazuri puține și foarte bine ținute în frâu.

        Suspiciunea mea în cazul TH și VN este că o mare parte din populație are imunitate, probabil de la o epidemie precedentă cu un alt coronavirus nedetectat, mai puțin virulent. Laos are la fel de suspect de puține cazuri, iar Yunnanul chinezesc - unde e puțul blestemat din care au cules cel mai asemănător virus cu SARS-COV-2 - e chiar alături.
        • +1 (7 voturi)    
          Nu e vb neaparat de imunitate (Duminică, 1 noiembrie 2020, 16:51)

          andypandy [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          Si India a avut coronavirusuri mai "lejere" si iaca si acum au dat chix la capitolul control raspandire deoarece la ei o sarbatoare in familie se sarbatoreste cu 20+ de oameni. E vb de pregatirea sistemului de raspuns in anchetele epidemiologice ... in India nu au asa ceva insa in TH si VN au din plin dupa SARS/MERS si nu au stat sa se intrebe "vai, o fi pe bune sau nu" ... nu, ei au zis, ok, e un risk pe care nu vrem sa-l incasam deci au activat celula de criza ... si iaca merge. La noi imediat au inceput cu "se zice ca e o gripa" blah blah si iaca unde am ajuns.
  • +10 (16 voturi)    
    Inutil (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 14:47)

    john-doe [utilizator]

    Nu mai comparati mere cu elefanti, Taiwan e o insula populata de un popor civilizat! Daca se da ordin sa se poarte masca se duc si la buda cu ea!
    • -5 (15 voturi)    
      Da, populată de mândrul popor chinez! (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 15:19)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

      Dar să nu uităm că și continentul este populat de același popor, dar cu un regim politic aproape la fel de eficient și nu tocmai prietenos rasei albe! Din punctul meu de vedere, este cea mai mare amenințare la adresa rasei și civilizației noastre de până acum, chiar mai mare decât Germania nazistă și CCCP-ul. Iar acest virus este doar primul proiectil îndreptat spre noi din partea R.P.Chineze. Dacă la prima lovitură, în loc să ripostăm, cedăm (spre exemplu, cedăm votând candidații agreați de R.P.Chineză, precum Joe Biden), vor mai urma și altele.
      • 0 (6 voturi)    
        Eu sigur nu votez cu (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 18:50)

        kelucho [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Joe Biden. Nici n-am cum, să înțeleg că fac parte nu tagma celor care au cedat chinejilor? :)
  • -5 (7 voturi)    
    Covid (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 18:43)

    eugencoman [utilizator]

    Nu mai puneti botul la vrajeala asta.. Astia au vaccinul doar pentru ei...