INTERACTIV Evoluția imobiliarelor în pandemie: Vânzările de imobile s-au prăbușit în timpul stării de urgență, însă prețurile au tot crescut față de anul trecut

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 24 septembrie 2020, 8:40 Actualitate | Coronavirus


Vanzarile de imobile in timpul pandemiei
Foto: geo-spatial.org
În luna aprilie dinamica tranzacțiilor imobiliare arăta o scădere de aproape 50% față de luna precedentă și de aproape o treime față de aceeași perioadă din 2019, conform datelor Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară. În același timp, prețul mediu pe metru pătrat la nivel național a crescut cu aproape 12% față de aceeași lună din anul precedent.


Geo-spatial.org a centralizat date de la ANCPI și de la imobiliare.ro și a pus pe grafic situația pe fiecare lună a tranzacțiilor imobiliare și a prețului mediu pe metru pătrat în România.

Pe grafic se vede cel mai bine evoluția indicatorilor în lunile în care a fost starea de urgență, cu precădere aprilie și mai.

Cât privește dinamica tranzacțiilor imobiliare, observăm că în luna martie numărul de imobile tranzacționate a fost cu circa 9% mai mare față de martie 2019, dar urmează apoi o prăbușire. O scădere de 44,5% în aprilie față de luna anterioară, ceea ce se traduce în - 33,8% față de aprilie 2019.

În mai tranzacțiile de imobile rămân în scădere de circa 28% față de 2019, dar revin pe o creștere de circa 18% față de luna aprilie.

În luna iunie vânzările de imobile cresc puternic, cu 45% față de luna anterioară, revenind în iulie și august la o oarecare paritate cu cifrele înregistrate în 2019.



Cât privește prețul mediu pe metru pătrat, acesta nu a părut aproape deloc afectat de pandemie, de situația din starea de urgență și a rămas constant între 10-12% mai mare față de aceleași luni din 2019.

În martie, conform indicelui imobiliare.ro, prețul mediu pe mp era de circa 1.390 de euro, în timp ce în luna august e de aproape 1.360 de euro.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19191 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    covid, covid, dar ... (Joi, 24 septembrie 2020, 9:47)

    wweesstt [utilizator]

    covid covid dar ce facem cu priviegiile?
    Oameni buni, nu intelegeti ca desfintarea privilegiilor specialilor si bugetarilor nu o vom putea obtine decat IN STRADA, LA PROTESTE?! la fel ca la ordonanta 13! doar in strada se poate obtine! nu vedeti ca indifernt de cat de grava este criza financiara si indiferent de greutatile romanilor si de orice,.. de pensiile speciale si de salariile si privilegiile bugetarilor si specialilor nu se atinge nimeni! mai bine crapa tot in tara si de ei nu se atinge nimeni!! acum inainte de alegeri avem sanasa sa-i obligam sa le desfinteze, sub presiunea votului si pierderii ciolanului, dupa alegeri politicienii nu vor mai fi presati si vor ingropa subiectul inca 4 ani. chiar nu mai putem duce-n spate aceste nedereptati inca 4 ani! sunt din ce in mai putini contribuabili, natalitatea scazuta si emigratia vor cantari tot mai greu! chiar nici-un ong, nici-un lider protestatar nu vrea sa organizeze proteste impotriva specialilor si privilegiilor bugetarimii?! chiar nimeni?! inseamna ca nu mai exista speranta! trebuie sa vindem tot si sa plecam!
    • -8 (12 voturi)    
      o idee (Joi, 24 septembrie 2020, 11:02)

      hanu [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      de ce nu te faci bugetar?
      • +5 (5 voturi)    
        Nu oricine are privilegiul (Joi, 24 septembrie 2020, 13:07)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui hanu

        Tre' sa fii amanta, duduie, cocota, legat la servicii, cuc eva spate pe la partid. Altfel care sunt sansele?
        • -2 (2 voturi)    
          iti cumperi postul (Joi, 24 septembrie 2020, 15:09)

          hanu [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

          big deal.
        • +6 (6 voturi)    
          Cica pretul nu a scazut... (Joi, 24 septembrie 2020, 15:30)

          Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

          In martie era 1390 iar in august 1357... Pai la HN matematica nu functioneaza? In plus, a ajuns o tara intreaga sa se bazeze pe datele de la imobiliare.ro, care trebuie tinut cont ca este si ea o agentie imobiliare, nelipsita de interese, dar mai ales influentabila de "dezvoltatori"!
          Ei, o sa vedem noi in toamna asta cum va sta situatia in teren, dupa majorarea pensiilor cu 40% si explozia cursului euro, finantarea deficitului bugetar, performanta slaba a agriculturii din cauza meteo, disparitia investitiilor de capital strain, lipsa banilor la buget pentru investitii in infrastructura (care mentineau dinamica pe piata constructiilor)...
          Oare cum o sa mentina preturile "dezvoltatorii" cand euro va fi anul viitor 5.20 lei, si cand salariatii potential clienti vor disparea?
  • +14 (14 voturi)    
    Mda, explozie de-a dreptul (Joi, 24 septembrie 2020, 11:40)

    IulicaSutica [utilizator]

    Explozie de-a dreptul, dar nu de tranzactii ci de blocuri. Orice neinspirat cu intrare la primarie si cu ceva bani greu de justificat construieste un bloc si e mare investitor. E o mare vrajeala domeniul imobiliar, nu aduce niciun beneficiu pe termen lung, decat profit unor rechini imobiliari.

    Au inceput sa construiasca cutii comuniste in 2020 si nu se mai opresc, construiesc in parcuri, intre blocuri, intre blocurile dintre blocuri :)) in zone de case de le distrug vietile celor ce locuiau in zona si nu ii mai opreste nimeni pt ca profitul este imens si spagile sunt mari si dese.

    Inainte sa cumparati intrebati-va: are rost sa cumpar in 2020 un apartament cum au cumparat parintii mei in 1980? Cu 2 camere 50 de mp, fara spatii de depozitare, fara uscator, fara boxa, fara nimic? Nu a progresat cu nimic acest domeniu si nu aduce niciun beneficiu pe termen lung tarii, in comparatie cu it-ul, agricultura mecanizata, productia de piese auto, cercetarea etc.
    • +4 (4 voturi)    
      Ai dreptate! (Joi, 24 septembrie 2020, 13:28)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui IulicaSutica

      "Nu a progresat cu nimic acest domeniu si nu aduce niciun beneficiu pe termen lung tarii"

      ai dreptate, dar vezi ca acesta noi cutii de chibrite (ar trebui alat comparatie, tinerii nu stiu ce sunt alea!!) au si avantaje!

      "construiesc in parcuri, intre blocuri, intre blocurile dintre blocuri :"

      asta este avantajul: ne arata ca SE POATE SI MAI RAU!
      In vara lui 1988 cand m-a demolat Pingelica si m-a dat la bloc nu mi-a placut, dar acum vad ca se poate si mai rau: multe dezvoltari de dupa 2000 sunt chiar mai putin functionale decat blocurile comuniste!
      • +5 (5 voturi)    
        ... (Joi, 24 septembrie 2020, 18:30)

        prio [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

        Asa este , eu nu as cumpara pt nimic in lume mizeriile construite dupa 1990.
        In speranta ascunderii banilor furati asa zisii dezvoltatori construiesc bezmetic, haotic, (gindesc ca niste gaini fara cap)
        Sa iasa ieftin construiesc pe terenuri mici fara norme ,fara noima ,fara confort pt cetatean. Arhitectii se vaita de proasta legiferrae
        • -2 (2 voturi)    
          nu e numai vina dezvoltatorilor (Vineri, 25 septembrie 2020, 15:31)

          Cryogen [utilizator] i-a raspuns lui prio

          Se construieste asa in urma obtinerii unor autorizatii, apropbari etc din partea autoritatilor publice. Daca ar fi norme si reglementari de la care nu s-ar abdica, poate n-ar aparea astfel de monstruozitati urbanistice.
  • +9 (9 voturi)    
    concluzie (Joi, 24 septembrie 2020, 12:18)

    radu103 [utilizator]

    Adica avem imobile scumpe care nu se prea vand si pretul mare este mare doar in mintea vanzatorilor si nu este platit de potentialii cumparatori
  • +4 (8 voturi)    
    preturile sunt astronomice (Joi, 24 septembrie 2020, 15:12)

    hanu [utilizator]

    singurele in care mai merita sa cumperi sunt marile orase. Acest "merita" e relativ. Nu as cumpara absolut nimic in Ro la preturile actuale, mi se pare ca s-a umflat inca o bula. Noul prima casa e ridicol, preturile vor exploda, cererea si oferta nu se vor mai intalni si vom vedea blocaje eterne ca in spania.
    • +8 (8 voturi)    
      .... (Joi, 24 septembrie 2020, 18:21)

      prio [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      O mare vrajeala cu piata dirijata a imobiliarelor sau mai bine spus o mare masinarie de spalat bani furati cu ajutorul politicului, primarilor etc
      Ooricine poate observa ca numarul de tranzactiilor stagneza de mai multi ani; , observati va rog numarul de terenuri ,case ,apartamente tranzactionate prin societatile imobiliare, NADA, ZERO sau ceva infim care a dus normal la desfiintarea societatilor imobiliare , au ramas doar cele care spala banii asa zisilor dezvoltatori.
      Interesant ar fi sa intre un pic DNA-ul sa se indentifice sursele de finantare . Sunt sigur ca vor gasi multe lucruri necurate incepind cu Mafia Executarilor Silite care dicteaza pretul prin asa zisii experti evaluatori.
      Proprietarul dreptului litigios vinde numai daca vrea el si la pretul care vrea el (nu exista licitatie adevarata,e doar o alta excrocherie) platind gras evaluatorul care a ajuns sa dicteze discretionar pretul pieti imobiliare, executorul nu are nici o parere in chestiunea asta.
  • +1 (1 vot)    
    2020 e 2008 reloaded. Bula crapă după alegeri (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 19:09)

    NicuPandemicu [utilizator]

    Criza economică precedentă a început în 2008, iar bottom-ul prețurilor la cutiile de chirbrituri românești a fost în 2014, adică șapte ani mai târziu. Piața imobiliară reacționează ultima la crize. Primele sunt bursele, apoi economia reală, iar imobiliarele cad la urmă, cu un delay de câțiva ani.

    Exact ca acum, în 2008 prețul apartamentelor a înregistrat o creștere cu 25% față de 2007, în ciuda apariției crizei. Era an electoral cu două rânduri de alegeri (locale și parlamentare). Vedeți vreo asemănare cu 2020?

    Programul „Prima Casă” a fost lansat inițial tocmai ca să atenueze prăbușirea prețurilor. În mai 2009. Asta încearcă guvernul să prevină cu majorarea plafonului la Noua Casă. S-ar putea să nu mai fie totuși atât de mulți naivi. Zevzecii anti-5G sunt genii pe lângă ăștia de se înhamă azi la datorii pe zeci de ani în pragul unei recesiuni profunde, despre care toată lumea spune că va dura și va durea enorm.