Fostul poliţist de la Gerota se consideră nevinovat și susține că s-a infectat cu noul coronavirus în România, nu în Israel

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 29 mai 2020, 21:25 Actualitate | Coronavirus


Spitalul Dimitrie Gerota
Foto: MAI
Fostul ofiţer MAI, care a fost internat la Spitalul Gerota, afirmă că este nevinovat şi crede că s-a infectat în România, nu în Israel, scrie Mediafax. Procurorii au deschis un dosar penal după ce zeci de medici au fost infectaţi.

Fostul ofiţer MAI, pacientul 17 de la Spitalul Gerota, care ar fi minţit că a călătorit în Israel şi a infectat zeci de medici şi alte persoane, a fost audiat de anchetatori.

Bărbatul le-a spus anchetatorilor că el se consideră nevinovat şi crede că s-a infectat cu Covid-19 în România, potrivit unor surse judiciare.

Zeci de medici şi membri ai familiei sale au fost infectate de fostul ofiţer MAI. Spitalul Gerota a fost în carantină din cauza numărului mare de bolnavi infectaţi cu noul coronavirus. La începutul lunii aprilie a fost ridicată măsura.

A fost deschis şi un dosar penal la Parchetul General. Gabriela Scutea, procurorul general al României, afirma despre acest caz, la sfârșitul lunii aprilie, că nu este unul complex: „Pacientul vindecat și externat în continuare se află sub puterea unor indicații de izolare, noi suntem pregătiți ca în momentul în care nu mai avem bariere rezultate din indicațiile medicale, să începem audierile. Mai mult nu pot sa comentez despre dosarul colegului meu. O să fac o paranteză, care e una pur teoretică și nu pe contextul cauzei: nu este o cauză complexă, avem acuzație de fals în declarații, respectiv zadărnicirea combaterii bolilor, însă considerăm că în acest moment nu este cazul să comentăm foarte mult”, potrivit universul.net.

Oficialii Spitalului Gerota, care aparţine Ministerului Afacerilor Interne (MAI), au transmis, în luna martie, clarificări cu privire la pacientul care a fost diagnosticat cu coronavirus, precizând că ofiţerul a semnat, la internarea în spital, un formular în care anunţa că nu a călătorit în străinătate.

Bărbatul are 60 de ani, este ofiţer în rezervă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8657 vizualizari

  • +20 (26 voturi)    
    Câți a omorât până acum geroțianul? (Vineri, 29 mai 2020, 21:31)

    Nyk1 [utilizator]

    Să știm și noi...
    • +4 (10 voturi)    
      Dupa ce ajunge in geamantan (Vineri, 29 mai 2020, 23:08)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Va Spune Adevarul
  • +19 (25 voturi)    
    Haita nu-i, încă, în pușcărie (Vineri, 29 mai 2020, 21:31)

    Tayen [utilizator]

    Ar trebui condamnat și cine l-a-ngajat la primărie!
  • +17 (19 voturi)    
    In ce tara traim (Vineri, 29 mai 2020, 22:00)

    ady77 [utilizator]

    Daca era un om de rand, acu venea familia cu pachetele la el, pentru fostul meletian, inca se cauta scuze.
    De noaptea mintii.
  • +14 (20 voturi)    
    de ce a mintir??? (Vineri, 29 mai 2020, 22:05)

    ..13 [utilizator]

    A dat o declaratie in care afirma ca nu a calatorit intr-o zona expusa coronavirsului???

    restul este poveste!
    • -5 (19 voturi)    
      Pe bune?! Mai e cineva care crede asta?! (Vineri, 29 mai 2020, 23:23)

      poxim [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Ați văzut cum arăta un astfel de formular pe care trebuia să-l completezi?!
      In articolul ăsta este prezentat un astfel de formular: https://gazetadecluj.ro/scenariul-de-la-suceava-se.../... sau https://presshub.ro/wp.../uploads/2020/03/29/declaratie.jpg
      In acest formulat singura întrebare la care cineva putea să nu recunoască ceva (în caz că avea de recunoscut ceva) era întrebarea nr.2, care zice așa: „Ați călătorit în ultimele 14 de zile în țări/zone* cu transmitere comunitară extinsă a COVID-19?”
      La această întrebare găsiți răspunsul aici: https://www.worldometers.info/coronavirus/country/israel/
      Omul s-a întors din Israel, conform presei locale, în 26 februarie (https://www.digi24.ro/.../coronavirus-mai-pacientul-de-la...), iar în 26 februarie Israelul avea raportate fix 2 cazuri de COVID-19. Atât, DOUĂ CAZURI de COVID-19. Ce probabilitate era ca acest fost angajat MAI să fi contactat acolo virusul?!
      Deci, ce ar fi trebuit să declare?! Venea dintr-o zonă cu transmitere comunitară extinsă?! La ce vă ajută să bateți câmpii de o lună de zile, să supuneți omul și familia lui unui linșaj mediatic?! A văzut cineva formularul pe care l-a completat omul?! Nu cumva altcineva este responsabil de împrăștierea virusului în acel spital și se caută a se mușamaliza situația prin găsirea unui alt țap ispășitor?!
      • +4 (8 voturi)    
        daca nu stii ai putea sa te informezi (Sâmbătă, 30 mai 2020, 1:12)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui poxim

        Si apoi sa vorbesti

        Israelul avea in acel moment masuri draconice de carantina - orice intra in Israel era parcat 2 saptamani si dupa piutea sa faca ce dorea - oare de ce faceau chestia aia???

        In afara de chestia asta declaratia suna ca nu a calatorit in strainatate - deci la revedere a mintit ca un BOU!

        Sigur, nu este singurul -dar asta nu il scuza.

        Poate ca nu toti mincinosii vor fi judecati - dar asta ghinion o sa apuce .
        • 0 (0 voturi)    
          Pai daca INTRA in Israel era carantinat (Sâmbătă, 30 mai 2020, 20:44)

          Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          Inseamna ca se temeau ca cineva sa nu aduca virusul. Carantinezi la intrare daca vine dintr-o zona cu risc mai mare decat la tine, altfel e o prostie...
      • +7 (9 voturi)    
        a semnat o declarație pe proprie răspundere că nu (Sâmbătă, 30 mai 2020, 6:53)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui poxim

        a părăsit teritoriul României!
        În primul rând ar trebui să i se taie pensia specialâ de 15 000 lei pe lună!!! nu pe an! Săi se calculeze pensia normal pe puncte.
        Apoi afară de la adp4!
        Atenție ! Amenda NU a plătit-o:

        https://www.impact.ro/ce-pensie-incaseaza-nelu-lupu-fostul-sef-din-mai-care-a-mintit-si-a-infectat-spitalul-gerota-suma-imensa-32570.html
        • +1 (1 vot)    
          ai vazut cum arata declaratia?! (Duminică, 31 mai 2020, 18:09)

          poxim [utilizator] i-a raspuns lui nick24

          asa: https://presshub.ro/wp.../uploads/2020/03/29/declaratie.jpg
          deci ce a mintit?! Venea dintr-o zonă cu transmitere comunitară extinsă?! chiar înghitiți tot ce vi se vâră de gât?! Mi s-a părut dubios tot tam-tam-ul cu acest individ și nu mi-am dat cu părerea până nu am avut ocazia să văd un formular!!! După ce l-am văzut am priceput că acolo, la Gerota, sunt alte interese pentru care s-a creat diversiunea asta. Este extrem de simplu și poate pricepe oricine. La acea dată în Israel erau confirmate oficial doar 2 cazuri de covid, deci nu era transmitere comunitară extinsă, iar individul nu avea cum să declare că a călătorit în zone cu transmitere comunitară extinsă. Am dat toate detaliile mai sus; ele sunt publice, din surse credibile, nu veniți cu sursa „impact” care împrăștie doar fake-uri.
      • +5 (5 voturi)    
        Oricum stai liniștit (Sâmbătă, 30 mai 2020, 7:31)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui poxim

        Babacu’ scapă!
        La pariu că nu pățește nimic?
  • +15 (21 voturi)    
    ceafa e prea lata (Vineri, 29 mai 2020, 22:07)

    Remarque [utilizator]

    N-am nici o indoiala ca iti trebuie multa nesimtire ca sa te pensionezi la 45 de ani, apoi sa incasezi pe langa pensie, tot de la stat, o leafa buna de bugetar in asa fel incat sa-ti permiti o amanta pe care sa o duci in escapade afara.
    Era normal sa se considere nevinovat. Asa un caracter deriva din niste gene de porc.
    • 0 (0 voturi)    
      Legea nu a facut-o el (Sâmbătă, 30 mai 2020, 20:45)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      Ci unul ales de tine...
  • +6 (12 voturi)    
    prescriere (Vineri, 29 mai 2020, 22:07)

    di livio [utilizator]

    specialu o să dea spitalu în judecată...spitalu îl infectă pe el, îi clar...era unu care a tușit către un milițian, fără să fie pozitiv...fuse judecat urgent, șase luni cu suspendare...ăsta de Gerota va fi judecat pînă la prescriere
    • +4 (6 voturi)    
      daca din contactii lui (Sâmbătă, 30 mai 2020, 1:14)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      Au murit - nu il vad asa de bine...

      Si daca membri familiiilor celor decedati se intorc impotriva lui ...
  • +13 (15 voturi)    
    posibil (Vineri, 29 mai 2020, 22:13)

    hemostatic [utilizator]

    Desi e posibil sa se fi infectat si in tara (dar improbabil), daca nu ar fi mintit ca nu a calatorit in Israel s-ar fi luat masuri si precautii mai devreme si medicii nu s-ar mai fi infectat, nu ar mai fi ajuns intubati si posibil sa nu mai fi murit si alti oameni.
    • +4 (6 voturi)    
      de unde a luat sau nu a luat (Sâmbătă, 30 mai 2020, 1:17)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui hemostatic

      A mintit asta este una,

      In al doiilea rand toti care se intorceau din strainatate erau testati si parcati...NU l-au testat pentru ca nu a indicat ca a fost in strainatea - se putea preveni raspandirea. Oricum din tulpina virusului se pote vede de unde provine...

      Adica
    • +8 (8 voturi)    
      Pagubele sunt imense (Sâmbătă, 30 mai 2020, 6:56)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui hemostatic

      O infectare exponențială apoi închiderea unui întreg spital!
  • +3 (3 voturi)    
    Mi se pare corect! (Sâmbătă, 30 mai 2020, 8:30)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Daca e certificatul de deces scriu eu, apartinatorul, cauza mortii, este firesc ca in cazul unei anchete epidemiologice, cel care a rsapandit boala sa is dea cu parerea "de unde a luat virusul"!
  • +3 (5 voturi)    
    Un astfel de individ va ucide în continuare. (Sâmbătă, 30 mai 2020, 9:26)

    asavreau [utilizator]

    Dacă acum nu este pedepsit,va proceda la fel.Nu-i va păsa că în urma acțiunilor lui au murit oameni.Lucrează într-un domeniu unde,în continuare,poate contamina și ucide oameni.
  • +5 (7 voturi)    
    Nu despre asta este discutia. (Sâmbătă, 30 mai 2020, 10:20)

    Marionette [utilizator]

    Lepra a mintit cand a fost intrebat daca a calatorit in strainatate recent, deci ESTE VINOVAT si va trebui sa plateasca. Nu conteaza unde crede el ca a fost infectat.
  • 0 (0 voturi)    
    iare ce zice infectatul acum? (Sâmbătă, 30 mai 2020, 15:58)

    ..13 [utilizator]