Covid este de genul feminin, nu masculin, precizează Academia franceză

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 11 mai 2020, 14:54 Actualitate | Coronavirus


Pacienti bolnavi de Covid
Foto: Profimedia Images / Blondet Eliot/ABACA
Prestigioasa Academie franceză precizează că termenul Covid este de genul feminin, și nu masculin, așa cum este folosit adeseori, scrie AFP.

Într-o precizare publicată la sfârșitul săptămânii trecute, „nemuritorii” reamintesc că termenul "Covid este acronimul pentru boala corona virus iar acronimele au genul substantivului care constituie nucleul sintagmei a cărei abreviere sunt" și citează drept exemple compania națională feroviară franceză SNCF, de la companie, sau CIO, pentru comitet.

În presa franceză și în conversațiile zilnice Covid este folosit în general la modul masculin.

Academia franceză nu este izolată în acest demers. În Canada, în limba franceză se folosește femininul pe site-urile oficiale.

Și în mass media la fel. Radio Canada a trimis o fișă cu precizări angajaților săi în cursul lunii martie în care se recomandă folosirea genului feminin, subliniind confuzia care apare de la faptul că virusul, de genul masculin, SRAS-CoV-2 se află la originea bolii Covid-19.

Și Organizația Mondială a Sănătății folosește genul feminin. Precizări similare au fost făcute de academia regală spaniolă, la finalul lunii martie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4578 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    yup (Luni, 11 mai 2020, 15:02)

    liviu_ [utilizator]

    fix asta e problema cu acest virus... daca e de genul masculn sau feminin
    • +2 (4 voturi)    
      Women are all evil. Proof: (Luni, 11 mai 2020, 16:11)

      Marionete [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      To have a woman you need to give her attention and care. Thus the value of a woman is proportional to the time and money which you provide to her.

      Thus:

      woman = ct * time * monay. (Equation 1, where ct is a constant which we shall choose at value 1, for simplification.)

      We know that "time is money". Replacing this in Eq. 1 we obtain:

      woman = money^2 (Eq. 2)

      We also know that "money is the root of all evil". This results in:

      money=sqrt(all evil) (Eq. 3)

      From Eq. 2 and 3 we have:

      woman = [sqrt(all evil)]^2 = all evil (Eq. 4)

      q.e.d.
  • +5 (7 voturi)    
    e bine de stiut (Luni, 11 mai 2020, 15:06)

    bobo2 [utilizator]

    daca vrei sa-ti numesti baiatul Covid e gresit, pentru ca e nume de fata
  • +3 (5 voturi)    
    O informatie cruciala (Luni, 11 mai 2020, 15:06)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Aproape la fel de importanta ca atunci cand SUA anunta anual ziua de nastere al lui Mickey Mouse.

    Ma astept sa apara si un canal oficial de YT unde virusica face vlogging, face clipuri cu "top 10 things about me that the world is wrong about" sau "my favorite conspiracy" si alte cele... Poate si un cont de Instagram, Twitter sau Snapchat (FB e deja invechit) unde ne tine la curent cu zonele pe care le "viziteaza" sa mai infecteze
  • +5 (7 voturi)    
    Corect ! (Luni, 11 mai 2020, 15:08)

    Tescovin [utilizator]

    De-aia bărbații sunt mai predispuși să cadă victime bolii.
  • +6 (6 voturi)    
    Deci sa nu mai spunem covidul, (Luni, 11 mai 2020, 15:13)

    JustinHS [utilizator]

    spunem covida!
  • +2 (2 voturi)    
    ce bine... (Luni, 11 mai 2020, 15:14)

    AMerkel [utilizator]

    Ar fi fost mai naspa sa fie de genul masculin
  • +4 (4 voturi)    
    serios (Luni, 11 mai 2020, 15:15)

    martel55 [utilizator]

    tocmai francezii, vajnici promotorii ai idioteniei numite ideologie de gen sa vina sa faca asemenea afirmatie? nu a sarit nimeni sa ii reclame inca la cncd-ul lor?sau la bruxelles?pai chiar asa sa discrimineze pe bietul covid si sa nu il lase sa isi aleaga genul?
  • +5 (5 voturi)    
    sigur (Luni, 11 mai 2020, 15:15)

    hanu [utilizator]

    nu e gender "flu"-id?

    i will show myself out.
  • +4 (4 voturi)    
    lumea a innebunit (Luni, 11 mai 2020, 15:24)

    nellino [utilizator]

    living la COVIDa loca!

    PS: "COVIDa" pentru ca este fetita...
  • +3 (3 voturi)    
    VOILA!!!! (Luni, 11 mai 2020, 15:27)

    Bokila [utilizator]

    acum totul e clar si problema e ca si rezolvata
  • 0 (4 voturi)    
    fix asta e problema omenirii... (Luni, 11 mai 2020, 15:29)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. in momentele astea.
  • +2 (2 voturi)    
    in consecinta (Luni, 11 mai 2020, 15:44)

    gurka [utilizator]

    de-aia mor mai multi barbati(masculi)...era imposibil altfel :)
    • 0 (0 voturi)    
      Nu-i asa! (Luni, 11 mai 2020, 18:37)

      florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui gurka

      Noi barbatii ne ducem mai repede fiindca, toata viata , ele se plang ce geu o duc cu noi, dar ne fac parastasele;

      Noi ne cam ducem de prostata; abia cand speranta medie de viata ar ajunge la 120 ani, toti barbatii ar tebui operati de prostata fara riscuri dupa 80 ani;

      Statistica raportului F/M la varsta a III-a ar fi:
      sub 75 ani 1,2/1; 75-85 ani 1,7/1; 85-90 ani 2/1; + 90 ani 2,5/1
      De scap de Covid nu-mi trebuie rai. Sa-l ia Pimen, Daniel si-a lor ceata; b.....gi cu cefa lata.,