China majorează contribuția la OMS cu 30 de milioane de dolari, după ce SUA au suspendat plățile

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 23 aprilie 2020, 13:35 Actualitate | Coronavirus


OMS
Foto: Profimedia Images
China a anunțat joi că va aloca suplimentar 30 de milioane de dolari pentru Organizația Mondială a Sănătății (OMS), o decizie care vine la câteva zile după ce Statele Unite au anunțat suspendarea contribuțiilor la această instituție a ONU, scrie AFP.

"Acest lucru va servi în principal la prevenția și controlul epidemiei Covid-19 și la susținerea dezvoltării sistemelor de sănătate în țările în curs de dezvoltare", a declarat Geng Shuang, purtător de cuvânt al Ministerului Afacerilor Externe.

Statele Unite au suspendat la începutul săptămânii trecute finanțarea americană pentru OMS, acuzând în special poziții prea favorabile față de Beijing.

Președintele american Donald Trump a denunțat de asemenea "proasta gestionare" a pandemiei de coronavirus din partea organizației internaționale cu sediul la Geneva.

"A susține OMS într-un moment critic al luptei împotriva epidemiei înseamnă să apărăm idealurile și principiile multilateralismului și să apărăm statutul și autoritatea Națiunilor Unite", a spus Geng Shuang.

Acesta a precizat că Beijingul a alocat deja 20 de milioane de dolari către OMS, o cifră care pare să se refere la o donație efectuată în luna martie.

"Dacă OMS își făcea treaba și trimitea experți medicali în China pentru a studia obiectiv situația de pe teren, epidemia ar fi putut fi controlată la sursă cu foarte puțini morți", acuza Donald Trump.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1772 vizualizari

  • -4 (40 voturi)    
    mda..:)) (Joi, 23 aprilie 2020, 13:43)

    Mistrelutz [utilizator]

    prietenii stiu de ce
    • -4 (42 voturi)    
      ... (Joi, 23 aprilie 2020, 14:26)

      Capac1947 [anonim] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Nu mai bine China cumpara oficial OMS... sa fie a lor si in acte?
      • -8 (30 voturi)    
        Excelent comentariu :)))) (Joi, 23 aprilie 2020, 15:07)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Capac1947

        .
  • -8 (36 voturi)    
    Hai băieți, curaj! (Joi, 23 aprilie 2020, 13:48)

    Amerlocu [utilizator]

    Contribuția SUA la OMS era de aproape juma' de miliard, deci orezarii mai au de decartat. Apoi organizația s-a comportat ca o instituție chineză transmițând cuminte mai departe toate minciunile gogonate ale Beijingului. Deci chinezii ar trebui să deschidă biuzunarlele ceva mai tare...

    Și apoi să ne gâmdim că are cheltuieli mari. Doar biletele de avion la bussines class sau clasa I plus hotelurile de 5 stele rezervate de ăștia de la OMS au fost peste $250 de milioane în 2019... Cîă mde, obrazul subțire cu cheltuială se ține. Apoi plata vielor de lux, a școlilor private la Geneva puradeilor ălora aduși de la cort din Africa la vilă în Europa, costă nene. Că așa au ajuns să plăptească pentru combaterea tuberculozie ce face ravagii în Africa de 3 ori mai puțin decât deplasările funcționarilor africani ai OMS în week-end acasă la bussines class sau chiar cu avioane private unde nu sunt curse directe.
  • +13 (13 voturi)    
    oare cine completeaza... (Joi, 23 aprilie 2020, 13:51)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. pana la 400 milioane, cat platea Trump din buzunaru' contribuabilului american?
    • -2 (10 voturi)    
      ciudati (Joi, 23 aprilie 2020, 18:18)

      Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      ca si Bill Gates, care a sarit cu bani imediat dupa decizia lui Trump.
      In loc sustina reformarea si schimbarea intr-o organizatie cu adevarat profesionista, el a fost primul care s-a batut iar in piept ca a fost din nou impotriva lui Trump, chiar si cand nu trebuia.
      Ma bucur ca am piratat ani de zile Windows si Office... :)
  • -6 (40 voturi)    
    Tocmai isi marisera singuri lefurile cu 10% (Joi, 23 aprilie 2020, 14:11)

    animatron [utilizator]

    Presedintele Trump le-a taiat finantarea acestor "bugetari ONU de lux" si China e obligata sa bage mana in buzunar pt ca oamenii ei de acolo sa nu-si piarda increderea in patronii lor de la Beijing.

    Comparati cele 30 de milioane cu miliardele castigate de China de pe urma vanzarilor "in urgenta" de echipamente medicale de protectie pentru toate tarile contaminate de virusul din Wuhan !

    Acest "multilateralism" al organizatiilor ONU a devenit de fapt o procedura diplomatica pentru "a mulge vaca occidentala".

    Se traieste bine ca bugetar ONU, numai sa vrea USA sa plateasca salariile la timp (si sa nu puna intrebari, desigur).

    The average World Health Organization salary ranges from approximately $44,115 per year for Administrative Assistant to $86,062 per year for Planner.
    The average salary for World Health Organization employees is $77,864 per year.
  • +5 (7 voturi)    
    Da??? (Joi, 23 aprilie 2020, 14:33)

    ..13 [utilizator]

    Pai aici ar trebui oarece actiune comuna - sa plateasca numai China si sa isi reformeze celelalte tari un sistem de comunicare, informare si preventie
  • +15 (41 voturi)    
    pas cu pas (Joi, 23 aprilie 2020, 14:46)

    revo [utilizator]

    SUA se retrag incet, incet, sub diferite pretexte, neaducand nimic in loc.
    China avanseaza pas cu pas, cu viclenia pisicii blande, folosind nu armele, ci cheia infailibila, in fata careia nu rezista nimeni - banul.
    Mi-e mila de generatiile care vor veni dupa noi. Lumea va arata cu totul altfel.
    • -7 (45 voturi)    
      Treaba e (Joi, 23 aprilie 2020, 15:11)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Ca in secunda in care US iese dintr-o institutie globala sau dintr-o intelegere globala, institutiile alea si intelegerile alea si-au pierdut credibilitatea.
      Asa e Acordul de la Paris, asa sunt pe cale sa ajunga si ONU sau OMS.
      China n-are unde sa avanseze, nimeni n-are incredere in China si nimeni n-ar avea incredere intr-o organizatie condusa de China.
      Foarte bine face US ca refuza sa mai gireze instutitii conduse din umbra de China. Haideti sa vedem de cata incredere se vor mai bucura ONU sau OMS :))
      • -9 (19 voturi)    
        Te rog nu deschide subiectul ONU. (Joi, 23 aprilie 2020, 16:59)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Ca de acolo se trage totul.
  • +7 (39 voturi)    
    SUA tot mai mica, China tot mai mare (Joi, 23 aprilie 2020, 15:29)

    antagonic [utilizator]

    Si cand te gandesti ca tocmai Trump face posibil asta prin retragerea din organizatiile internationale si denuntarea tratatelor. Face exact ce au prezis analistii, lasa loc liber Chinei si Rusiei.
    • -6 (26 voturi)    
      Hai nu zau?! (Joi, 23 aprilie 2020, 18:09)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui antagonic

      Lasa loc Rusiei si Chinei sa ce? :)))

      Spune cu subiect si predicat ce pot face Rusia si China cu organizatiile internationale din care US nu mai face parte?!

      Fix nimic, mah, fix nimic! Nimeni n-are incredere in China sau Rusia, chiar nimeni.

      P.S. Am mai citit asta pe undeva, inteleg ca punctajul Trolului Chinez e "China a invins US!, China conduce tot!".Bullshit, mah, nu conduce nimic si n-a invins pe nimeni in afara de propriul popor si de drepturile omnului. Ai rabdare inca niste luni s-o sa vezi cat de mare e China, de fapt. Putintica rabdare, stimabile!
      • -3 (11 voturi)    
        trumptarzii (Joi, 23 aprilie 2020, 22:26)

        nitro [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Sariti China a pus mana pe OMS, mai tarziu...eh oricum nu pot sa faca nimic cu ea :) Nu va explodeaza capul de la atata disonanta cognitiva ?
        • +3 (11 voturi)    
          Amice... (Vineri, 24 aprilie 2020, 9:35)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui nitro

          Eu stiu ca-i o treaba de consecventa sa aplauzi partidul comunist chinez si sa-l urasti pe Trump, dar matale chiar iesi in evidenta :))
          Ce zici, reciproca e tot consecventa?

          UNDE am scris eu sau ceilalti pro-Trump de aici "sariti si salvati OMS din labele jegoase ale Partidului Comunist Chinez?"

          UNDE?
          • -5 (7 voturi)    
            snowflake (Vineri, 24 aprilie 2020, 15:11)

            lenty [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            Nu te enerva. Stai jos si continua linsul la Trump.
            • +1 (1 vot)    
              Ai DTS (Vineri, 24 aprilie 2020, 18:53)

              Luk [utilizator] i-a raspuns lui lenty

              Dar nu-i o problema, multa lume are.
              Sa fii sanatos si sa nu dai la nimeni.
  • +9 (27 voturi)    
    taierea banilor de catre SUA va avea consecinte (Joi, 23 aprilie 2020, 16:03)

    guras [utilizator]

    Ebola, West Nile, Malaria, si alte boli care erau combatute prin efortul WHO vor scapa de sub control acum. Unii politicieni sunt pur si simplu iresponsabili si nu-si dau seama ce fac. Dar ce asteptari sa ai de la unul care se uita-n soare si zice ca global warming is a hoax ?
    • -7 (21 voturi)    
      Combatute ? (Joi, 23 aprilie 2020, 17:05)

      danmarian [utilizator] i-a raspuns lui guras

      Combatute ? Cum ? Cu "trai pe vatrai" ? Cu super lux ? Parca pentru EBOLA tot firme farmaceutice americane si europene au lucrat si lucreaza ! Gainarii "ambuscati politic" - de la OMS au .... "macait" numai - si au cheltuit milioane de dolari pentru .... viata lor de LUX ! Si - va rog -sa faceti o comparatie : USA DADEA "ceva" peste 400 milioane Dolari - iarChina - marea putere economica a lumii - DA si ea vreo 20 - 30 milioane ! Comunistii tot sgarciti ! GAINARI ! To'arasu Xi Ping-Pong o JACARDEA !
  • -9 (21 voturi)    
    De fapt "A sustine pe Xi Ping-Pong (Joi, 23 aprilie 2020, 16:58)

    danmarian [utilizator]

    A sustine idealurile comuniste = de banditism comunist !! - ale leui Xi Ping-Pong. Banditii comunisti chinezi NU SE DESMINT !