VIDEO Guvernul va ajuta niște români din Spania să se intoarcă în țară, dar numai după o „selecție riguroasă"/ Orban: Să verificam și gradul de infracționalitate

de CP     HotNews.ro
Joi, 2 aprilie 2020, 19:45 Actualitate | Coronavirus


Sedinta de Guvern
Foto: Hotnews
Premierul Ludovic Orban a spus joi, la începutul ședinței de Guvern, că a primit mai multe solicitări din partea unor români din Spania să fie ajutați să se întoarcă în țară. În acest context, i-a cerut ministrului Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, să înceapă demersurile necesare, însă în baza unei "selecţii riguroase". "Aveți mare grijă, că ştiţi ce am păţit cu avionul de la Barcelona, parcă", a spus Orban.

"Am primit mai multe solicitări din Spania, din partea mai multor cetăţeni români, cetăţeni care au avut contracte de muncă, sezoniere, unele întrerupte la termen, altele întrerupte înainte de termen din cauza răspândirii epidemiei, care solicită să îi susţinem în revenirea în ţară. Cum am procedat şi în Italia, cu o verificare foarte serioasă din partea Ambasadei, a consulilor noştri, trebuie făcute liste cu astfel de cetăţeni care chiar au nevoie şi pot să respecte condiţiile de revenire în ţară şi, la fel, cum am procedat anterior, cu sprijinul Ministerului Transporturilor, al companiei TAROM, să reuşim să îi readucem, în ţară", a spus Ludovic Orban.

Acesta a precizat că "aici e vorba de o selecţie riguroasă, e vorba de cetăţeni români care într-adevăr au contracte, care sunt serioşi şi care, într-adevăr, merită întreaga noastră susţinere în vederea revenirii în ţară" și că este important să fie verificat și "gradul de infracţionalitate".

La rândul său, ministrul afacerilor interne, Marcel Vela, a spus că poate să verifice "tot ceea ce intră în România".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15800 vizualizari

  • +6 (16 voturi)    
    DE CE???? (Joi, 2 aprilie 2020, 19:52)

    prec [utilizator]

    Cine plătește???
    Că, altfel, în anii precedenți, veneau toți milogii cu tigăi Audibini și Biemieveu, de ziceai că-s milionari.
    • -5 (9 voturi)    
      o alta spaga ... sparla marca pnl ! (Joi, 2 aprilie 2020, 21:33)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui prec

      au de adus rude acasa ? nu le e deajuns ca i au angajat in locuri calde ? acum vor sa ii si plimbe pe banii statului ! ori ii aduce pe toti, ori nici unul !
  • +4 (10 voturi)    
    o sa fie acuzat (Joi, 2 aprilie 2020, 19:56)

    EuInsumi [utilizator]

    de discriminare..abia asteapta Csaba sa i-o dea
    • -9 (9 voturi)    
      urmeaza tratament in functie de infractionalitate? (Joi, 2 aprilie 2020, 21:26)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui EuInsumi

      intr-o tara normala, asta era scos in suturi din guvern pana sa termine fraza.
      daca spitalele nu fac fata ne trateaza in functie de gradul de infractionalitate?
      si daca tot nu fac fata spitalele, trec de la infractiuni la contraventii? ca am cam multe amenzi de circulatie
  • +14 (22 voturi)    
    Foarte lăudabilă inițiativă (Joi, 2 aprilie 2020, 20:13)

    gogu52 [utilizator]

    Doar că mi-e teamă să nu meargă listele cu ceva șpagă, mai un 500E, mai un lingou de la clanul Țăndărei... zic și eu.
  • +4 (12 voturi)    
    corect (Joi, 2 aprilie 2020, 20:16)

    Drago65 [utilizator]

    Foarte corect
  • +8 (22 voturi)    
    Super (Joi, 2 aprilie 2020, 20:16)

    mihaipricop [utilizator]

    aduceti cat mai multi infectati sa se plimbe prin toata tara iar noi intre timp sa stam ca prostii in carantina in case.
  • +8 (20 voturi)    
    Este genul de actiuni care se fac, nu se spun ! (Joi, 2 aprilie 2020, 20:17)

    CezarN [utilizator]

    Mai lasati propaganda ca va trageti singuri gloante in picior.
    Aceste actiuni se FAC, nu se SPUN, domnule Orban!
    Puri si simplu nu diin orice se poate trage folos electoral. Simplu.
    Eu sunt de acord cu ceea ce spuneti ca o sa faceti, numai sa faceti. Insa tocmai ce v-ati scazut sansele sa o faceti vorbind despre asta.
  • -18 (24 voturi)    
    cum adica niste Romani (Joi, 2 aprilie 2020, 20:26)

    mihai2015 [utilizator]

    Va trece si pandemia si o sa ne rugam la tarile vestice pentru bani sa astupe uriasele gauri din buget,
    Nu ar trebui sa ne dea nimic dupa cum tratam pe romanii care se intorc din aceste tari ca pe animale,
    Nu ar trebui sa primeasca nici un cetatean roman aceste tari dupa cum tratam pe romanii si cetatenii acestor tari,
    Romania a tot trait cu banii si ajutoarele din aceste tari UE si acum la greu s-a vazut fata rusinoasa a tarii noastre,
    Ca Antena 3, RTV, PSD si Ponta nu-i pot ierta pe acesti romani inteleg, dar cum reationeaza Orban si Presedintele este de neinteles.
    • +7 (13 voturi)    
      Ajutoare o laie (Joi, 2 aprilie 2020, 20:38)

      mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui mihai2015

      si-au facut case la negru iar la stat n-a ajuns nimic.
      • -3 (7 voturi)    
        Casele se fac (Joi, 2 aprilie 2020, 22:05)

        1anonim [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

        la rosu, la gri, la alb sau full. La negru n+am auzit !! hi, hi..
  • -2 (12 voturi)    
    nu va ingrijorati!!! (Joi, 2 aprilie 2020, 20:36)

    exilatul [utilizator]

    """ministrul afacerilor interne, Marcel Vela, a spus că poate să verifice "tot ceea ce intră în România"."""...acum nu pot sa mi dau seama daca asta e prost sau face pe prostul....baaai , hotii adevarati au intrat de mult in tara acum au ramas doar cioflingarii si aia de traiau de pe o zi pe alta care vor sa se intoarca....
  • -5 (15 voturi)    
    Lol (Joi, 2 aprilie 2020, 21:42)

    HP [utilizator]

    Lasa ca ai bagat deja aproape 2 milioane Orbane, de ne-au nenorocit pe toti.

    Astia ar fi doar bonus.

    Mandolina ma-tii.
    • +2 (12 voturi)    
      cine i-a trimis afara (Joi, 2 aprilie 2020, 22:13)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Orban i-a bagat dar cine a reusit sa-i goneasca ? PSD-ul a dus greul = a distrus TOATA industria tarii .Milioane de oameni au ramas pe drumuri,mii de fabrici taiaite la fier vechi .Prostimea insa a continuat sa-i voteze bucurosi ca au fost lasti pe drumuri .
      • +1 (9 voturi)    
        Lol (Joi, 2 aprilie 2020, 22:36)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui sareta

        Du-te ba si canta la alta masa cu userismele astea.

        Au plecat de foame, si pentru starea economiei romanesti nu e doar PSD de vina, ci si PDL, PNL, UDMR, toti care au fost la putere.
        • +3 (3 voturi)    
          ai drepate .. (Vineri, 3 aprilie 2020, 10:37)

          sareta [utilizator] i-a raspuns lui HP

          Aici ai dres-o :TOTI inseamna prostimea ,democratia este prostimea la putere !
  • 0 (0 voturi)    
    Totusi... (Vineri, 3 aprilie 2020, 13:49)

    Alex2009 [utilizator]

    ... atunci cand au plecat infractorii din Ro, ne-a convenit, nu-i asa ?
    Atunci am inchis ochii si am zis "Doamne ajuta".
    Ar trebui sa fim corecti, sa-i preluam pe toti, dar sa-i separam pe cei cu infractiuni "la bord" pentru evaluare nu numai medicala.
    E de preferat plata unei taxe in plus pentru finantarea acestei operatiuni, decat sa fim viitoare victime ale interlopilor reuniti sau solitari.
    Si in niciun caz arest sau puscarie la domiciliu.
  • 0 (0 voturi)    
    Verificare obligatorie, selectia (Vineri, 3 aprilie 2020, 16:26)

    florian3619 [utilizator]

    si luarea unor declaratii pe proprie raspundere inregistrata notarial/consular ca se supun testarii si se obliga la izolare/carantina, MAE/MI sa se puna de acord unde se va face carantina, iar oamenii sa fie monitorizati in tara - pe traseu, in carantina si ulterior la domiciliu.
    Iar dl. Vela sa nu mai faca afirmatii aiuristice - sa-si faca mai bine temele: inca "este calda" tema "Sistematizarea circulatiei pietonale transfrontaliere si statie de autobuze in vamile Nadlac".