Suparati ca au fost catalogati drept jucatori de mana a doua, si asta pentru ca majoritatea fusesera selectionati doar pentru a-i inlocui pe cei 15 absenti, jucatorii lui Iordanescu au decis sa nu mai vorbeasca cu presa. La cum au jucat in Armenia, ar face mai bine sa pastreze aceasta atitudine si la intoarcerea in tara!

Pe teren insa, la fel ca in afara acestuia. Liniste. Lipsa cuvintelor in fata ziaristilor a fost inlocuita cu „tacerea“ fotbalistica. Armenii au inceput mai tare, ratand o prima buna ocazie in minutul sase al partidei.

Tot gazdele impun ritmul jocului in prima jumatate de ora, insa avertismentele din aceasta perioada sant uitate in minutul 29, cand Marica aduce Romania in avantaj dupa o lansare a stelistului Paraschiv. In acel moment ne puteam consola cu faptul ca macar norocul este in continuare de partea lui Iordanescu, daca jucatorii l-au cam lasat.

„Armenii sant incapatanati!“, eram avertizati inaintea partidei. Cat de incapatanati sunt armenii au aflat elevii lui Iordanescu dupa pauza. Retrasi sa apere un fragil 1-0, Neaga si compania s-au vazut sufocati de o echipa neasteptat de entuziasta.

Si cum diferenta de valoare intre cele doua echipe putea fi compensata de motivatie, in mod logic a venit egalarea, la singura faza la care Stelea nu a mai putut face nimic. Spre norocul nostru Arnold a fost intr-o seara mare, si am obtinut un punct in Armenia.

Nu ar fi trebuit sa ne mire daca pierdeam pe terenul singurei echipe care nu obtinuse nici macar un egal in aceasta campanie de calificari, invinsa pana si de Andorra!