Romania a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-1), partida disputata la Erevan contra Armeniei, in Grupa 1 preliminara a CM 2006. In urma acestui rezultat, tricolorii si-au periclitat serios sansele de calificare la competitia din Germania, mai ales ca au pierdut si jocul din Cehia. Golul gazdelor a fost marcat de Dokhoian in minutul 60, reusita tricolorilor apartinandu-i lui Marica, 28.

Romania a avut urmatoarea componenta: Stelea - Stoican, Barcauan, Fl. Moldovan, Dancia - Caramarin (Dica 46), Tararache, Paraschiv (Bratu 75), Cernat - Marica, Neaga.

Ne-a trecut glontul pe la ureche! Am fost la un pas de a pierde si de a fi umiliti de armeni. Romania a avut o prima repriza de cosmar, desi a terminat in avantaj primele 45 de minute. Practicand un joc lent, fara nici o idee tactica, romanii s-au chinuit sa faca fata unui adversar care a intrat pe teren cu ideea ca nu are ce pierde.

Selectionerul Anghel Iordanescu a inceput temator jocul, punand in centrul terenului doi fotbalisti cu inclinatii defensive. Daca Paraschiv a avut momente bune, fiind coautor la reusita lui Marica, Tararache a parut venit de pe o alta planeta, pasele sale ajungand, cu precadere, la adversari. Repriza a doua a fost si mai jalnica, tricolorii nereusind sa-si creeze nici o ocazie de gol.

Absentele lui Lobont si M. Popa i-au permis lui Bogdan Stelea sa revina la lot, desi "Arnold" nu mai credea acest lucru. Mai mult, selectionerul i-a pus si banderola de capitan pe mana, lucru ce l-a motivat pe portarul Nationalei, Stelea facand minuni in poarta. In minutul 6, "Arnold" a iesit curajos la 20 de metri de poarta, respingand o minge pe care ar fi putut scrie gol.

Dupa 30 de minute, Stelea a ramas singur cu Voskanian, dar atacantul armean nu l-a putut invinge pe Stelea. In ultimul minut al primei reprize, Stelea a mai scos un gol ca si facut, dupa ce Manuciarian se distrase cu doi fundasi tricolori. Bogdan n-a mai avut insa nici o sansa la golul din minutul 62, vinovati fiind coechipierii sai, care au dormit la un corner al armenilor.