Ce dramatic poate fi sa te fi nascut englez atunci cand iti vezi favoritii eliminati la “11 metri“ in sferturile de finala ale Campionatului European.

Dupa ce au condus inca din minutul 3, prin golul de senzatie al lui Michael Owen, o fantoma a “copilului-minune“ al Albionului pana in meciul cu Portugalia, britanicii au pierdut calificarea in semifinale “la mustata“, dupa ratarile penalty-urilor de catre capitanul David Beckham si atacantul Darius Vassell.

VINOVAT. Nimeni nu si-ar dori sa se afle in pielea lui David Beckham in acest moment. Dupa ce, in meciul pierdut in grupe cu Franta (1-2), a ratat un penalty ce ar fi putut aduce victoria Angliei, “septarul“ a recidivat chiar atunci cand colegii sai aveau mai mare nevoie de el.

Ratarea sa in deschiderea loviturilor de departajare de aseara a semanat perfect cu “isprava“ realizata la Istanbul, impotriva Turciei, cand englezii au obtinut calificarea la EURO 2004 in urma unui 0-0 chinuit. Aceasta nu este prima data cand Beckham este vinovat pentru eliminarea Angliei de la o competitie internationala.

In 1998, in optimile Campionatului Mondial, impotriva Argentinei, “Spice Boy“ a fost exclus de pe teren in urma unei altercatii cu Diego Simeone, ceea ce i-a costat pe reprezentantii Albionului calificarea. Aseara, Beckham a ratat al treilea penalty consecutiv pentru “nationala“, fiind foarte probabila o “crucificare“ a acestuia de catre presa din insula.

TALISMAN. De partea cealalta, portughezii au avut mari emotii in urma ratarii lui Rui Costa, dar s-au linistit in momentul in care portarul Ricardo a aparat lovitura slaba a neinspiratului Darius Vassell. De fapt, goalkeeper-ul lusitan a avut si sangele rece necesar pentru a aduce victoria echipei sale, executandu-l sec pe omologul sau, David James, la ultima lovitura de departajare.

Sentimentele gazdelor turneului au fost ilustrate cel mai bine de catre fosta stea a Portugaliei, Eusebio, care a plans de bucurie la sfarsitul partidei de soc pentru conationalii sai.